HET HOOGSTE RECHT In den stroomenden regen. Een afdeeling met lucht-afweer-mitraiileurs op weg naar het gevechtsterrein bij Gulpen Het Chineesch Japansch conflict. Wat er overbleef van een der dorpen in de onmi e ij e omgeving tijdens de manoeuvres in Zuid Limburg var» Sianghai na eenige dagen van feilen strijd tusschen Chineesche en Japansche troepen Dr. Benesj tijdens zijn rede san de lijkbaar van wijlen oud- president Masaryk bij de uitvaartplechtigheid van den grooten staatsman Het treinongeluk bij Angoulème eischte acht dooden en vijftig gewonden. Een foto van de plaats des onheils. Men ziet de ruïne, door het ongeluk aangericht FEUILLETON Naar het Amerikaansch MILDRED DANNING. (Nadruk verboden.) 25) „Mooi van je, maar 't zat zoo zie je. Den laatsten keer nam ik een armzalige vijf en twintigdollar te veel op, toen heb ik er al op een vreeselijke manier van langs gehad. Daarna heb ik gedacht, dat als ik dan toch op mijn kop kreeg, ik voor dezelfde moeite meer kon nemen. Dezen keer ging het om twee honderd dollar en je voorganger heeft de cheque doorgegeven aan den procuratiehouder die hem aan vader liet zien. „En toen had je zeker de poppen aan 't dan sen?" „Nou en of„ antwoordde Bob berouwvol. Hij liet me vanmiddag op het aondaarsbankje ko men en kondigde aan. dat hij voor dezen keer goed wilde zijn voor 't bedrag, maar als 't meer gebeurde hij mijn toelage zou inhou den en dat ik dan maar moet verhongeren of werken, Ik had de keus, zei hij. Jackson lachte, ,,'s Is niet alleen wreed, maar zelfs gemeen!" „Dat heb ik hem ook gezegd, maar hij bleef hardvochtig." „En wat ben je nu van plan?" „Van plan, niets. Ik krijg geen geld van mijn toelage, voor de tijd vervallen is. Dat is pas over drie dagen en ik heb nog maar vijf en zeventig dollar van die twee honderd over Ik moet maar verhongeren, dat is het eenige. Jackson gaf toe, dat het een treurige ge schiedenis was. Hij merkte bescheiden op, dat Bob het toch wel drie dagen van vijf en zeventig dollar zou kunnen uithouden, om dat hij ook nog, als hij wilde, thuis kon gaan eten. Maar Bob weigerde ten eenenmale zich door dergelijke holle argumenten te laten troosten en bestelde voor'.afleiding een flesch peperdure champagne. Toen de flesch leeg was werd hij zoo vroo- lijk dat Jackson het beter oordeelde met hem weg te gaan. 't Restaurant was nu leeg en hoewel Bob nog even een wedstrijd georgani seerd had voor alle kellners boven de veertig, van zijn tafel naar den Ober en weer terug om een prijs van tien dollar, kreeg Jackson hem toch betrekkelijk gauw naar buiten. Een poos lang trachtte Jackson hem te overtuigen dat Bob, met het oog op zijn de plorabele financieelen toestand, het best naar huis kon gaan, maar opeens werd hij door een kennis aangehouden. „Hallo Evans. Ga je mee kaarten? We heb ben een vijfde man noodig!" Dat was nu juist waar Bob zin in had. „Vooruit Jack, kom ook mee, je leeft maar eens, nietwaar?" De pas aangekomene verzekerde Jackson, hoewel niet bijster enthousiast, dat het hem aangenaam zou zijn, als hij mge wilde spe len, Jackson kon zich de luxe niet permittee- ren zoo hoog te spelen als Bob's vrienden vermoedelijk van plan waren en daarbij beviel het uiterlijk van den man hem niet. „Luister eens Bob", zei hij. „Ga naar huis, je kunt nog vaak genoeg kaarten. En ik zou graag de foto's van je laatste jaar zien. dat heb je me beloofd." Bob's vriend viel hem in de rede. „Natuurlijk als je liever naar huis gaat, om foto's te be kijken." Bob keerde zich om en staarde hem ver wonderd aan „Het gaat jou toch zeker niet aan. als ik liever toto's oekijk?" merkte hij kalm op. De nieuw aangekomene merkte dat hij een fout begaan had, „Natuurlijk niet," gaf hij toe. „Ik hoopte al leen, dat ik je mee kon krijgen. We hebben een paar geschikte lui en zochten juist een vijfden man, maar als je vanavond liever niet speelt?" „Hou op," antwoordde Bob, dat heb ik toch niet gezegd!" Toen wendde hij zich tot Jack son. „Begrijp het goed, Jack ik moet deze kans waarnemen. Ik moet winnen, want ik heb niets om te verliezen. Ik voel dat ik mee moet spelen." Jackson deed geen moeite meer hem te overreden. Hij vond het uiterlijk van den man onaangënaam, maar per slot was Bob zijn eigen baas en hij kende hem voldoende, om te weten dat verdere tegenwerking hem alleen zou prikkelen zonder zijn besluit te doen ver anderen. Hij excuseerde zich dus en ging naar huis, terwijl Bob met zijn vriend mee ging. Jackson zag hem niet weer voor den volgen den middag. Hij zat achter het loket, toen Bob binnenkwam en zich door de afsluiting heen naar Jackson's afdeeling haastte. Hij zag er bleek en moe uit. „Hallo Jack, hoe gaat 't er mee?" „Hallo Bob, goed, dank je." Bob speelde met Jacksons inktpot, tot de laatste begreep, dat hij iets op het hart had en niet wist hoe te beginnen. Jackson's ge dachten gingen terug naar den vorigen avond. „Hoe is 't gisteren gegaan?" vroeg hij op onverschilligen toon. Bob keerde zich met een ruk om. „Ellen dig!" barstte hij los. Jackson, ik zit op een vreeselijke manier in de knoei." „Verloren?" „Ja, eerst niet, maar we verhoogden den inzet en ik verloor. „En waren die lui vrienden van je?" „Neen. ik had ze nooit eerder gezien. Ze 'ijn hier op bezoek". „Arme, geplukte kip.' spotte hij. Toen hij opkeek, bemerkte hij, dat Bob's gezicht opeens heel ernstig stond en dat hij op zijn lip beet, in een poging om zijn aan doening te verbergen. Hij liep snel op hem toe. „Is 't zoo erg?" vroeg hij kortaf. Bob aarzelde een oogenblik. „En of" barstte hij eindelijk los. ,,'t Is verduiveld erg. Kort en goed, ik heb vijfhonderd dollar verloren!" Jackson floot. „Vijfhonderd dollar? Ga lie ver met mij mee en speel met Jeb White en zijn vrienden. Wij spelen met pepernoten!" Bob lachte afgetrokken. Jackson legde zijn hand op Bob's schouder. „Ik dacht, dat je die lui kende. Maar je lijkt ook wel gek, om met menschen, die je vreemd zijn om geld te spelen, stapelgek!" „Ik wil ook niets meer met ze te maken hebben. Ik had het gevoel, dat er iets niet pluis was, met dat spel." „Je hebt weer wat geleerd, net als die oude neger, toen hij op den rug van een ezel was ingeslapen en in een andere provincie wakker werd." Bob lachte even, was toen weer ernstig, „Jack, ik ben ten einde raad, 't is verduiveld erg, dat zeg ik je. Ik ben die lui vijfhonderd dollar schuldig en ik kon alleen maar een schuldbekentenis geven. Ik kreeg van morgen een telegram, waarin stond, dat als ik ze om zes uur vanavond niet betaald had, ze de schuldbekentenis hier bij de bank zouden presenteeren en zorgen dat vader hem te zien kreeg!" ,Dat durven ze toch niet!" „Maai ik durf het er niet op aan te laten komen Vader heeft me bij hoog en laag ver zekerd, dat hij, als hij ooit weer merkte, dat ik hoog gnk eeld had, me zou wegsturen. En ik durf gee^ hèque uit te schrijven. De bank zou misschien, "el betalen, maar dan komt mijn vader hA 'och te weten. Nu vijfhon derd dollar, dit samen zevenhonderd dol lar. Hij zou 't'S kantoor besterven!" „Kun je 't gif ilet leenen?" Het geld Van je toelage krijg V mmers binnen een paar da gen. Je ziet. „Overmorgen. heb overal in de stad ge probeerd om het te leenen, maar niemand heeft geld. Zoo gaat het altijd." „Ik heb maar dertig dollar, meer niet. Als ik het geld had, kon je er over beschikken, dat weet je." „Daarom ben ik bij je gekomen, Je hebt geld!" Jackson staarde hem verbaasd aan. .Luister eens Bob, ik heb je gezegd, dat als ik 't had, je het Bob pakte hem bij zijn arm en bracht hem met een zwaai naar de tafel, waar stapels bankbiljetten, gebundeld in nette rijen, klaar lagen om in de safe gelegd te worden. „Wat is dat?" informeerde hij. ,,'t Lijkt op geld, hè!" En voor Jackson van zijn verbazing beko men was, ging hij voort, vlug en op zachten toon sprekend. „Zie je dat niet? Jij bent de baas over dat geld.Leen me er vijfhonderd van voor twee dagen, dan zal ik het je terugge ven. Je kunt het wel zoo doen'' dat het niet gemerkt wordt. Je bent toch niet bang, dat je 't niet terug krijgt?" „Beste kerel zoo iets kan ik natuurlijk niet doen. Ik ben niet vergeten, wat ik aan je ver schuldigd ben, denk dat niet, maar dit geld hoort niet van mij. Ik kan het eenvoudig niet doen, dat moet je toch begrijpen!" Jackson legde zijn hand in zijn ernst op Bob's schouder en de Jongeman bleef een oogenblik bijtend op zijn lip, staan. Eén pakje maar, Jack?" pleitte hij. „Ik geef het je heusch terug, vast!" „Verdraaid, dat weet ik wel, dat is het niet, maar al wou je het meenemen om het tien minuten later terug te brengen, dan zou ik het niet kunnen doen. Berijp je dat niet, Bob? Ik heb het land, dat ik je dit alles zeg gen moet, maar het is het eenige wat ik niet voor je doen kan. Ik kan het gewoonweg niet. Bobi" t Wordt vervolgd.) De controle in de Middeilanasche Zee. Admiraal Estova, een der leiders van de internationale controle, begeeft zich te Oran naar de .Barham", aan boord waarvan hij zijn hoofdkwartier heeft Chautemps neemt te Parijs afscheid van Eden, met wien hij tijdens diens terugreis van Genève naar Londen de lunch gebruikte in de Fransche hoofd stad Tsjecho Slowakije draagt zijn grooten doode ten grave. Duizenden waren in Praag de ontroerde getuigen van de uitvaart van oud-president Masaryk. De rouwstoet op weg door de stad De bekende film-acteur Willy Fritsch (links) in ge sprek met den regisseur Erich Waschneck (zittend) tijdens de opnamen op het vliegveld Schiphol voor de nieuwe Ufa-film „Gewitterflug zu Claudia"

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9