Ververij Chem.Wasscherij De belastingopbrengst in Haarlem en omgeving. nare Hoofdpijn éO Cent Grootsche plannen voor werkende vrouwen. Nieuwe Uitgaven IJ DAG 24 SEPTEMBER 1937 HA'AREEM'S DAGBEAD Belangrijke mededeelingen van den Hoofdinspecteur der Belastingen. In den zomer maakt de Hoofdinspecteur der Belastingen ten behoeve van de gemeen tebesturen in zijn ressort, die dan de voor bereiding van de begrootingen van het vol gende jaar ter hand genomen hebben, een raming van de opbrengst der belastingen in het aangevangen belastingjaar. Als hij dit doet moet hij bijna geheel op gissingen af gaan, want van de nieuwe kohieren is dan nog zoo goed als niets klaar. De Hoofdinspecteur te Haarlem heeft, zooals wij eenige maanden geleden reeds medegedeeld hebben, voor de Inkomsten- en Gemeentefondsbelasting in het belastingjaar 19371938 dezelfde opbrengst geraamd als voor 19361937. Dat was voor het eerst in deze reeks crisisjaren dat hij dit heeft aan gedurfd. In andere jaren raamde hij de op brengst voor het komende altijd lager dan die van 't loopende jaar en steeds is later bleken, dat dit pessimisme gegrond was. Dat de Hoofdinspecteur nu geen verdere verla ging verwachtte wees er dus op, dat hij ver trouwde dat aan de neergang van het eco nomische leven een einde gekomen was. Maar aan het naar boven gaan van het ko hier durfde hij nog niet te denken, want, in het algemeen betaalt men immers in het. belastingjaar 19371938 naar het. inkomen dat in 1936 is genoten. Voor de Vermogensbelasting 19371938 raamde de Hoofdinspecteur voor Haarlem een stijging van 10 pet. der opbrengst, voor Heemstede 12 pet. en voor Bloemendaal 15 pet. Voor de Personeele Belasting (waarvan het belastingjaar gelijk loopt met het kalen derjaar) wordt de raming pas in het najaar gemaakt. Na het tijdstip waarop de ramingen voor de Inkomsten- en Gemeentefondsbelasting en de Vermogensbelasting gemaakt werden, is nu eenige maanden verloopen Wij zijn daarom den Hoofdinspecteur eens gaan vra gen hoe de indruk nu is. in verband met het feit, dat een vrij groot deel van de aan slagen thans geregeld is en op het kohier gebracht is. Wat de Inkomsten- en de Gemeentefonds- belasting betreft deed zich het eigenaardige verschijnsel voor, dat het eerste deel van de op het kohier verwerkte inkomens een ver meerdering vergeleken bij 19361937 te zien gaf. Maar men was te voorzichtig om reeds daaraan de conclusie te durven vastknoopen dat de opbrengst van het geheele kohier ver moedelijk ook hooger zou zijn, want dan zou den verwachtingen gewekt worden die niet verwezenlijkt zouden worden. Te meer was men tot die gereserveerde houding geneigd, omdat men overtuigd was, dat 19371938 nog geen noemenswaardige verbetering kón geven. Men moest immers rekening houden met het feit. dat het inkomen van het per soneel van gemeente, provincie en rijk in 1936 lager geweest ls dan In 1935. In ver schillende fabrieken en werkplaatsen is in 1936 ook een lager loon uitbetaald dan in 1935Slechts van twee ondernemingen was daarentegen bekend, dat de loonen in 1936 wat verhoogd waren. Tegenover al de ongun stige factoren stond alleen dat sommige groote inkomens (o.a. uit bezit) gestegen was. Bij het verder afwerken van het kohier bleek, dat de aanvankelijke indruk, die op een stijging van het inkomen voor het belastingjaar 19371938 wees, niet bestendigd werd zoodat als inderdaad de raming juist blijkt en dezelfde opbrengst ver kregen zal worden als over 1936'37, er geen reden tot ontevredenheid kan zijn. Natuurlijk zal bij het belastingjaar 1938- 1939 de sinds eenigen tijd geconstateerde opleving wel tot uitdrukking komen, want behoeft Uw dag niet te vergallen. Neem een "AKKERTJE" en Ge zijl er af. Bovendien, Ge proeft nietsI Prettig en makkelijk innemen! AKKER - CACHETS verdrijven spoedig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spierpijn. Overal verkrijgbaar: 52 cent per 12 stuks. (Adv. ingez Mea.j AGENDA VRIJDAG 24 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Jubileum Gasten- toonstelling 1.30—5.30 en 7.30—10.30 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Joe Brown in „De papsoldaat" en „Penrod en Sam". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Op hoop van zegen", geprol. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Charlie Chan op de Olym piade en De Zwarte Tulp, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Hans Albers en Heinz Rühmann in Sherlock Holmes. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone Theater: Wonderen der Vliegkunst met Ernst Udet. Doorloopende voorstelling van 1.30—3.30 en 7 en 9 uur. Frans Hals museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. Heemstede: Groenendaal, De Christus speler. 8 uur. ZATERDAG 25 SEPTEMBER Gebouw Protestantenbond: Vondelherden king, 8 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hih mu-eum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. 1 het is aan te nemen dat er door een groot aantal personen in 1937 meer verdiend is dan in 1936. De verwerking van de kohieren voor de Vermogensbelastingen geeft voor zoover daarover nu te oordeelen is. geen reden tot grooter optimisme dan de Hoofdinspecteur bij zijn raming heeft getoond. De opbrengst zal vermoedelijk niet boven de raming uit gaan. Het is de vraag of de gex-aamde stij ging voor de opbrengst der Vermo gensbelasting 1937/1938 (bij 1936/1937 vergeleken voor Haarlem gesteld op 10 pet., voor Bloemendaal op 15 pet.) wel ten volle bereikt zal worden. Voor Heemstede (12 pet.) zal de ra ming geen gevaar loopen omdat in die gemeente nog steeds een zeer sterke stijging van het aantal inwo ners valt te constateeren. Zeer belangrijk was wat de Hoofdinspec teur ons over de Personeele Belasting kon mededeelen. Hij heeft voor de betrokken ge meenten voor de Personeele Belasting nog geen ramingen gemaakt, maar daar hij juist de rapporten van de betrokken ambtenaren had ontvangen kon hij wel reeds een con clusie geven. De opbrengst der hoofdsom vaxx de Personeele belasting is in de crisis jaren steeds achteruitgegaan. Helaas zal ook voor het jaar 1938 een daling van ongeveer 5 pet. moeten worden aangenomen. Alles wijst er namelijk op, dat er na 15 Ja nuari 1937 (waarop de aanslag over 1937 ge baseerd was) nog huurdaling is geweest. Wel was toen in het algemeen de daling van de huren der arbeiderswoningen tot staan ge komen, maar van verschillende midden stands-, heeren- en winkelhuizen ging de huur nog naar beneden. Bovendien moesten de eigenaars van huizen die een nieuw con tract met hun bewoners aangingen, genoe gen nemen met een lageren huurprijs dan zij te voren ontvangen hadden omdat zij ge dwongen waren zich aan te passen aan den lageren huurstandaard. Haarlem moet dus voor 1938 rekenen op een daling van de ontvangst der Personeele Belasting met 5 pet. Ook Bloemendaal zal met een verlaging rekening moeten houden. Evenzoo Zandvoort. Alleen voor Heemstede is een uitzondering te maken, want daar zal de lagere opbrengst wel opgevangen kunnen worden door de stijging die een gevolg' is van den sterken groei der bevolking. Zandvoort zal nu voor 1938 weer in de vijfde klasse der Personeele Belasting komen. De laatste jaren was Zandvoort in de 6de klasse ingedeeld, maar dat was te hoog. Dan krijgt men wel op papier een grootere ont vangst maar in werkelijkheid blijft die uit, temeer als dan nog 200 opcenten worden ge heven. Een te sterke verhooging van belas ting beteekent geen meerdere opbrengst, want ook aan de belastingmogelijkheid komt een grens. Er komen dan veel te veel onin bare posten. Dit is trouwens ook in Zand voort gebleken, want de opbrengst in de 6de klasse was nu niet meer, maar lager dan in de 5de klasse.- Voor de gemeente Haarlem, die, zooals onze lezers weten, reeds veel moeite heeft om de begrooting voor 1938 zonder al te groot te kort sluitend te maken, is het vooruitzicht, dat de opbrengst der Personeele Belasting in 1938 weer 5 pet. lager gesteld zal moeten wor den dan in 1937, niet verblijdend. Voor 1937 werd de ontvangst van de Personeele Belas ting (20 pet. van de Hoofdsom en 185 opcen ten.) geraamd op f 1.152.975. Een verlaging daarvan met 5 pet. beteekent dus een min dere ontvangst van f 57.600. Een verhooging met 10 pet. van de Ver mogensbelasting heeft daarentegen voor Haarlem, waar niet veel groote vermogens gevonden worden, veel minder te beteeke- nen. Voor 1937 werd het bedrag dat Haarlem uit de belasting krijgt geraamd op f 53.500. Een vermeerdering van 10 pet. zou dus een hoogere ontvangst geven van f 5.350. Inschrijving voor den diensptliclit. De Burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat in October 1937 voor den dienst plicht moeten worden ingeschreven perso nen, die geboren zijn in 1919. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeentesecretarie op Vrijdag 1 October voor hen, wier namen beginnen met de letters A en B; Zaterdag 2 October C, D en E; Maan dag' 4 October F, G en Ha. tlm. Hon.; Dins dag 5 October Hoo. t/m PLz. I, J. en K; Woensdag 6 October L, M, en N; Donderdag, 7 October O, P, Q. R en S t/m. Sch; Vrijdag 8 October Se t/m. Sz, T. U. en V; Zaterdag' 9 October W, X, IJ en Z. GEKNOEI MET CERTIFICATEN VAN OORSPRONG BESTRAFT. De Rotterdamsche rechtbank heeft den veertig-jarigen „handelsbestuurder" M. M. H. P. woonachtig te Brussel maar thans ge detineerd te Rotterdam, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, omdat hij gebruik had gemaakt van valsche facturen. Deze moesten dienen om een certificaat van oorsprong te krijgen voor Belgisceh lam pen, die in Britscb-Indië werden ingevoerd als Hollandsch fabrikaat. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1937. Progr. III'. 8.00 Keulen. 9.50 Pauze. 10.05 Keu len. 10.35 Parijs Radio. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Keulen. 3.35 Fransch Brussel. 4.20 Keulen. 6.20 Londen Regional. 7.40 Parijs Radio. 8.20 Droitwich. 9.20 Keulen. 10.20 Fransch Brus sel. 10.30 Boedapest. 10.21 Berlijn. Progr. IV. 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Regional. 1.05 Droitwich. 8.20 Londen Regional, 10.00 Droitwich. 10.20 Lon den Regional, Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra in nfoonplatenconcert: Verzoekprogi'amrr,a. 8.00—12.00 Diversen. S. KROM N.V. ALKMAAR Mevrouw Tot 1 Octnoteeren wij nog Wollen deken chem. reinigen Winkel Haarlem: Zijlstr. 57, Tel. 16387 (Adv. Ingez. Med.) HOOFDPIJN Geen pillen noch poeders, maar een goed passende BRIL van W. KUIPERS Zn. Opticiens ZIJLSTRAAT 97. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Weste lijke richtingen, tijdelijk toenemende bewolking in het Westen. Meest zwakken wind uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot licht bewolkt in het Oosten. Weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 768.4 m.M. te Hannover. Laagste 737.9 m.M. te Seydisfjord. Het hooge drukgebied in oxxze omgeving breidde zich aanzienlijk naar het Zuiden uit. De depressie bij IJsland trok Oostwaarts, zij doet haar invloed thans tot over Ierland en Schotland gevoelen. In het Zuiden en Zuid-Oosten van het waarnemingsgebied is de luchtdruk aanzienlijk gestegen. Op het Noorden van de Britsehe eilanden en langs de Noorsche kust waaien krachtige tot stormachtige Westelijke tot Zui delijke winden met zwaarbewolkte tot be trokken lucht en plaatselijk regen. Ook in Midden-Europa is de lucht betrokken met regen, de wind is daar echter zwak. Op het vaste land van West-Eui^opa, dus in het hoogedi-ukgebied, is het meest windstil of waaien zwakke winden, de lucht is helder tot licht bewolkt, alleen kwam veel ochtendnevel voor. De ochtendtemperaturen zijn in dit ge bied aanzienlijk onder normaal, op de Brit sehe eilanden en in Scandinavië waren zij boven normaal. Verwacht wordt, dat de invloed van de de pressie grootendeels langs ons land zal trek ken, zoodat in het Westen de bewolking moge lijk zal toenemen, doch dat geen regen van beteekenis zal vallen. De wind zal daar ver moedelijk iets toenemen. Voor het Oosten des lands wordt nog op aanhouden van het mooie weer gerekend. BAROMETERSTAND Vorige stand 764 m.M. Stand van heden 765 m.M. Neiging: Vooruit.-, Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zatei'dag v.m. 6.53 uur; n.m. 19.09 uur. Strand berijdbaar van 12.0017.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. Bril gebroken, glas of montuur? Weber maakt't vlug, nietduur! Gr. Houtstr. 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier (Adv. Ingez. Med.) Opening filiaal lioedenmagazijn firma Kostermans. Hedenmiddag te drie uur opent de beken de hoeden-firma Kostermans een filiaal in de Groote Houtstraat 1'20. De overige zaken van deze firma die gevestigd zijn in de Kleine Houtstraat en de Generaal Cronjé- straat hebben de firma Kostermans een er kende reputatie bezorgd op het gebied van hoeden en dit nieuwe filiaal zal dezen goe den naam ongetwijfeld nog verstevigen. Het is algemeen bekend dat heeren over het algemeen niet zoo lastig' zijn met het koopen van kleeren als dames, doch dan mag wel een uitzondering gemaakt worden voor hoeden. Want elke man is er altijd zeer bezorgd voor om er niet mal of opzichtig uit te zien. Daarom kiest hij zijn hoedenwinkel dan ook met zorg uit en in de fraai inge richte zaak van de firma Kostermans zal de heer der schepping mede door de vakkun dige bediening zeker zijn keus wel kunnen maken. Een uitgebreide sorteering hoeden op smaakvolle wijze uitgestald maakt het koo pen nog gemakkelijker. Vele bloemstukken waren een treffend be wijs van het medeleven van cliënten, zaken relaties en kennissen. Raad van Arbeid. Bij beschikking van den minister van So ciale Zaken zijn de hierna te noemen personen met ingang van den eersten Dinsdag van Oc tober 1937 voor den tijd van drie jaren be noemd tot werkgevers-leden, en arbeiders leden, van de Raden van Arbeid. Raad van Arbeid te Alkmaar, de werkgevers- leden: ir. W. F. Stoel Wzn., Alkmaar, S. W. Arntz te Alkmaar. Idem te Haarlem: ir. H. J. M. Bekkers, te Haarlem, P. J. Kapteyn te Haarlem. Idem te Amsterdam; J. M. Lob, Amsterdam, E. Steenbergen, Amsterdam. Raad van Arbeid te Alkmaar, arbeiders leden: H. W. Koopmeiners, Alkmaar, H. van Drunen. Alkmaar. Idem te Haarlem. N, de Bie Haarlem. A. Mars, Haarlem. Idem te Amsterdam, D. de Ridder, Amster dam, B. de Vries, Amsterdam. Kleine flats naar Engelsch voorbeeld. Miss Browning vertelt hoe het in Engeland ging. Mevrvan Waveren-Resink pakt de zaak in ons land aan. „Women's Pioneer HousingNauwelijks zijn deze 3 woorden verklonken of er rijst een intimideerend beeld op. Een beeld dat 60 En gelsche huizen omvat, alle omgetooverd in ge riefelijke flats voor werkende en alleenstaan de vrouwen, die tegen een matige huur over een eigen, gezellige woning kunnen beschik ken. Het is een laconieke stem, die dit beeld zichtbaar maakt: de stem van de stichtster van de „Women's Pioneer Housing Ltd.", miss E. A. Browning. Deze vertoeft momenteel in Haarlem om mevr. E. J. van Waveren Resink, die gegrepen is door het sociale belang dat deze vereeniging „over there" behartigt en die hetzelfde tot stand wil brengen voor de tallooze werkende vrouwen in ons land, daar mede te helpen. Ten huize van mevr. Van Waveren, aan den Schotersingel, werd ons de gelegenheid geboden met miss Browning te praten over de wijze, waarop zij er in geslaagd is de Vereeniging, waarvan zij' beheerster en secretaresse is, tot bloei te brengen. Miss Browning, Iersche van geboorte, vertelt, kalm, weldoordacht. Verhaalt van de moeilijkheden, die de werkende vrouw, na den wereldoorlog, in Engeland moest overwinnen, vóór zij een geschikte woning had. „Toen mijn moeder en ik in 1919 in Londen kwamen bleek een flat voor een gemiddelde beurs, niet te krijgen. En zóó verging het alle werkende vrouwen. Niemand dacht er aan, iets voor hen te doen. Boxiwen? Neen, daartoe ontbraken de middelen. Wel waren er vrij veel groote, leegstaande huizen in Londen welke, na verbouwing geschikt zouden zijn, temeer omdat deze tegen lagen prijs te koop waren. Als daar eens flats van gemaakt werden? En zie. één der departementen zegde mij, op mijn verzoek, toe, dat het 80% van de verbouwings- kosten voor zijn rekening zou nemen, in den vorm van een leening tegen gemakkelijke af- betalingsvoorwaarden. Dat was al veel gewon nen. De ontbrekende gelden werden opge bracht door enkele vrouwen, die zich als toe komstige huursters aanmeldden. Om te begin nen stortten een vriendin van mij en ik bei den 1 pond als propaganda-kapitaal. Daar mede begonnen wij te werken enwij wis ten vele gegadigden te bereiken. Natuurlijk rekende ik vast op d.e toegezegde leening van het departement. Maar toen met de verbou wing begonnen zou worden en ik de 80% op- eischte, bleek dat dit departement alleen maar aan een ander departement geadviseerd had om de gevraagde leening te voteeren. Dit andere departement kon dit advies opvolgen, maarhet kon ook weigeren. Tot mijn groote verwondering geschiedde het laatste. Daar stonden, of liever, daar zaten wij met een huis, waarvan de koopsom niet voldaan kon worden. Toen bleek echter hoe veel de werkende vrouwen voor het plan voelden. Vijftig vrouwen waren bereid aandeelen te nemen tot een bedrag van 9000 pond, indien zij flats konden krijgen. Dit hielp ons niets omdat wij niet op den toegezegden steun van het departement konden rekenen. Dus.... liquidatie! Waar ik om financieele hulp kwam, steeds kreeg ik nul op het request. Een paar dagen voor de liquidatie een feit werd, kwam er een onverwachte uitkomst. Een der leden van den Raad van Beheer, mrs. Oliver Stra- chey, vond vrienden, die bereid waren zich voor 2000 pond garant te stellen. Zóó kwam ons eerste gebouw toch nog gereed. Wij had den er een enorm succes mede. De aanvragen om flats stroomden binnen. Voorloopig konden wij echter niets ander doen dan de namen der gegadigden in volgorde op lijsten te plaatsen. Voor de toekomst als Ei- zat toekomst in. In 1922 openden wij het tweede flatgebouw, in 1925 waren er al 17, in 1930 veertig en 'dit jaar exploiteerden wij 60 gebouwen, met in totaal 570 flats. De waai'de van ons bezit is dan ook, in deze 16 jaar, aan gegroeid van 2 tot 200.000 pond. De charme van de flats is, dat elk een eigen type heeft. Dit kan ook niet anders, daar be staande gebouwen verbouwd moesten worden. De nieuwbouw creëert tegenwoordig gestan daardiseerde flattypes. Zoo iets kennen wij gelukkig niet. Onze flats bevatten 1, 2 of 3 kamers, met keuken en al of niet met een badkamer. „Wie mij het meest geholpen heeft?" Miss Browning lacht. De hiterviewer (een man) dacht dat het antwoord zou zijn: „De archi tect". Maar dat viel anders uit. ,,'t Spijt me voor U", klonk het heel openhartig, „maar de 2 architecten, die de technische leiding van de eerste verbouwing hadden, koesterden hun eigen, mannelijke opvatting over de eischen, welke gesteld worden aan de inrichting van eenvoudige flats. Hun opvatting strookte heele- maal niet met de mijne. Daarom heb ik een zeer bekwame, vrouwelijke architect, miss G. W. M. Leverkus, gevraagd om mij te helpen. Zij ging te werk volgens de efficiencybegrip- pen, neerkomende op doelmatige inrichting, welke arbeidsbesparing ten doel heeft. Samen hebben wij de plannen voor de verbouwing uit gewerkt. Voorts moet ik hier wijzen op den grooten steun van den Raad van Beheer, die een financieelen expert onder zijn leden telt, aan wien een groot deel van het succes der Stichting te danken is. Het doel van onze Vereeniging blijft sociaal. Zij is niet uit op winstbejag. Het dividend der aandeelen mag dan ook nimmer meer dan 6% bedi-agen, hetgeen in de statuten is vastge legd. De „Women's Pioneer Housing" is een sociale instelling, wier arbeid de werkende vrouwen ten goede komt. Thans is men alge meen van meening, dat het koopen van aan deelen een veilige kapitaalsbelegging betee kent. Mannen op de flats? Nooit! Zoolang wij nog niet aan de vele aanvragen van huursters kun nen voldoen is dat uitgesloten. Als bezoekers zijn zij natuurlijk welkom. Maar als huur dersniet. In alle flatgebouwen woont een vrouwelijke concierge, al of niet met haar gezin. Zij heeft tot taak om het trappenhuis schoon te ma ken, de warmwaterinstallatie te verzorgen en tot 1 uur 's middags boodschappen voor de be woonsters aan te nemen. Als contraprestatie Jcrijgt zij vrij huur, vuur en licht. Bovendien kan zij de huursters, tegen een vast uurloon, diensten bewijzen. Voor de laatsten is dit een iroot voordeel, vooral bij ziekte". Een succes.Met deze twee woor den eindigde miss Browning, die zoo energiek haar plannen heeft weten door te zetten. Niet zonder gerecht vaardigde voldoening kan zij op haar arbeid terugzien. Overigens is zij te bescheiden om iets van die voldoening te laten blijken. Mevrouw Van Wave renResink die het plan koestert het Engelsche voorbeeld ten gerieve van de werkende vrouwen in ons land na te volgen, liet b.v. uitkomen, hoe dankbaar verschillende huursters, met Op het oogenblik vertoeft in ons land miss E. A. Browning, stichtster van de „Women's Pioneer Housing", de Engelsche Veree niging, die bestaan de gebouwen koopt om deze tot flats te verbomoen, welke alleen verhuurd worden aan wer kende en alleen staande vrouioen Miss Broxoning heeft één onzer redacteu ren ten huize van mevr. E. J. van Wa verenResink, te Haarlem, die het zelfde voor de Ne- derlandsche xoer- kende en alleexi- staande vrouwen tot stand wil brengen, te woord gestaaxi. In ne venstaand artikel vindt men het resultaat van dit gesprek, waaruit o.m. duidelijk blijkt, welk een groot succes de Exigelsche Vereeniging geboekt heeft. Zoo is uit het eerste flatgebouw, dat in 1921 geopexid xoerd, een aantal gebou wen gegroeid ten getale va?i 60, met 570 flats. Was het begixikapitaal 2 pond, de xoaarde der gebouxoen moet thaxis op 200.000 pond geraamd worden. E. A. Broxcning. wie zij in Londen in contact gekomen was, gestemd waren. Sinds dien laat de gedachte een dergelijk sociaal werk ook in ons land tot stand te brengen haar niet meer los. „Alle huursters zijn enthousiast over hun eigen home. Een flat, bestaande uit een kamer en keuken, is te huur voor 3550 pond per jaar. De huren der grootere flats varieeren van'55 tot 130 pond per jaar. In Engeland geven deze flats de werkende en alleenstaan de vrouwen niet alleen een dak boven het hoofd, neen, zij hebben een tehuis, waar zij zichzelf kunnen zijn envrij zijn. Het bouwen van kleine fats tegen een matige huur heeft nu eenmaal niet de belangstelling van aannemers, die speculatie beoogen. Dat zij desondanks bestaansrecht hebben is even zeker als twee maal twee vier is". Mevr. Van WaverenResink, de bewerkster van boeken als „De denkende huisvrouw", van Christine Frederick en „Orde en methode in de gezinshuishouding'", van Paulette Bernège, heeft o.m. radiovoordrachten voor de Volks universiteit gehouden over „werktijdbespa ring in de huishouding door doelmatige in richting en organisatie". Zij heeft grootsche plannen. En men mag verwachten dat deze de werkende vrouwen in ons land als muziek in de ooren zullen klinken. Spoedig zal ook in Nederland een stichting te verwachten zijn op initiatief van mevr. Van WaverenResink, die door miss Browning reeds volkomen ingewijd is in den opzet en het beheer van de Engelsche vereeniging. De be doeling is, om voor deze Hollandsche stichting, die te Haarlem zal beginnen te werken, bin nenkort een propaganda-vergadering uit te schrijven. Daar zal moeten blijken of een der gelijke stichting', ook in ons land, gewenscht is. A propos, ligt hier misschien geen taak voor de vooraanstaande Vrouwenverenigingen? Het gaat hier om een vrouwenbelang van de eerste orde dus. ^""Dingen, die gebeuren!"™^ Mevrouw Jansen zat te tellen Met haar huishoudiport'monnaie. „Ha", riep ze, „ik houd wat over! Dat valt me geweldig mee. Nu kan ik eens fijn naar- Rembrandt, Waar Hans Albers triomfeert!" (Is het noodig, te- verklaren, Dat zij hem stil adoreert?) Mijnheer Jansen, dat 's haar man dus, Had gezegd: „Vrouw, zuinig aan! Ik heb deze week geen centen, Als je soms eens uit wilt gaan!" Mevrouw Jansen ging alleen -dus Naar de Sherlock-Holmes-prent, Want Hans Albers en Heinz Rühman Vindt zij een evenement! Toen mevrouw zat te genieten Van hetgeen, dat Rembrandt bood, Zag ze, óók alleen genietend In de zaal....haar echtgenoot! (Adv. Ingez. Med.) „Wie doodde Robert Prentice?" Bij de N.V. Uitgevers Mij. „Eigen Volk", Haarlem is in vertaling een nieuwe detective historie vei-schenen van de Amerikfaansche auteurs Dennis Wheatley en j. G. Links. Even als in hun eerste boek „Moord op de Golden Gull" treedt Links als de „constructeur van het geval" en Wheatley als de schrijver op. En evenals in dit eerste boek is de uitgave verlevendigd met bewijsstukken uit het pro ces een envelop, een spoorkaartje, brieven, waarvan er zelfs een paar geparfumeerd zijn en verscheidene foto's. Het verschil met de eerste publicatie is evenwel, dat op Wheatley's initiatief de zaak nu niet in den vorm van een reeks politierapporten, maar in een volledige i-eeds brieven belichaamd is. Hij meende daarmee de karakters wat beter te kunnen teekenen en het verhaal zoodoende „meer menschelijike diepte te kunnen geven". Of dit laatste gelukt is, of Wheatley heeft kunnen beantwoorden aan de hoogere eischen, die hij zichzelf is gaan stellen? Wij zijn niet geneigd daar bevestigend op te ant woorden. Als roman en als „document hu- main" moet men dergelijke lectuur niet uit kiezen. Maar wie zich interesseert voor het intelligente leggen en ontwarring van inge wikkelde criminologische knoopen vindt bij Wheatley en Links zijn zoeken zeker bevre digd. In „Wie doodde Robert Prentice" is de verwikkeling nog vernuftiger dan in „Moord op de Golden Gull" en wie het raadsel voor zichzelf kan oplossen als hij aan het dicht geplakte deel van het boek toe is, waarin de oplossing vei-borgen ligt, is ongetwijfeld iemand met bijzondere speurdersorganen die, als hij al niet bij de politie is,.zich de vraag kan stellen of hij zijn roeping niet gemist heeft. Of zouden misschien schaakmeesters er een parallel-loopende bekwaamheid voor be zitten? Voor hen zou het wellicht bizonder be langwekkend zijn, deze proef op hun eigen denkvermogen te nemen en te probeeren of dit even nauwkeurig functioneert als het fic tieve persoonlijkheden en gebeurtenissen be treft instede van schaakstukken.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2