1 DELFHA EN DELFRITE 50 CENT PER TABLET V R IJ D A G 24 SEPTEMBE R 1937 HAAREEM'S DAGBLAD 13 UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT Werkverschaffing te Zandvoort. Moeilijkheden bij het vinden van nieuwe objecten. Nu de lange winter weer voor de deur staat met een onvermijdelijke stijging van het aantal werkloozen is het wel de moeite waard te beschouwen, welke groote werk- objecten nog aangesneden kunnen worden om aan zooveel mogelijk menschen werk te verschaffen. Op het oogenblik zijn nog ongeveer 60 man werkzaam in werkverschaffing. Enkelen hiervan zijn bezig aan kleine karweitjes, doch de meesten werken aan de doortrekking van den Van Lennepweg naar de Van Speykstraat Van dit werk rest in hoofdzaak nog het leg gen van een dam door het rangeerterrein van de HJJ.S.M. en het maken van een beton nen viaduct in dezen dam voor het doorlaten van de treinen. Een deel der arbeiders is nog bezig aan het hockeyveld. Daarna zal het nog gespit en van een laag teelaarde voorzien moeten wor den. In Maart of begin van het volgend jaar kan het dan worden ingezaaid. Wat er moet gebeuren als deze groote wer ken zijn voltooid, staat nog niet vast. Geen enkel verder plan wérd nog goedgekeurd. Of er dan in Zandvoort geen werkobjecten meer te vinden zijn? Natuurlijk zijn er nog ver- schillendoe werken die op uitvoering wach ten, doch we betwijfelen zeer of het Rijk toestemming zou geven deze in werkverschaf fing uit te voeren. Na de herhaalde overstroo mingen gedurende de laatste weken denken we in de eerste plaats aan verbetering der riolëering. Er kleven ontegenzeggelijk groote fouten aan de rloleering, die wel verholpen kunnen worden, zij het dan ook ten koste van zeer zware geldelijke offers. Ook de bassins waarin men het rioolwater laat bezinken bleken veel te klein te zijn. 't Is gemakkelijk om te zeggen: „Dan moe ten ze vergroot worden!", maar waar haalt Zandvoort 't geld vandaan om deze noodza kelijke werken te laten uitvoeren? De flnan- cieele toestand is nog steeds niet zoo roos kleurig, dat daarvoor een bedrag van vele tienduizenden misschien wel honderddui zenden op de begrooting kan worden uit getrokken. Een leening? Zullen Gedeputeer de Staten daarvoor in de gegeven omstan digheden toestemming verleenen? En toch zal er iets moeten gebeuren, want de toe stand is niet alleen uit materialistisch, maar ook uit hygiënisch oogpunt absoluut on houdbaar. Wie weet, geeft het Rijk, dat den financieelen nood van Zandvoort kent, ten slotte wel toestemming voor dit werk, als de onhoudbare, onhygiënische toestand in een deel van het dorp voldoende duidelijk wordt gemaakt bij de regeering. 't Zou wel een uit komst zijn als dit werk in werkverschaffing kon worden uitgevoerd, want zonder steun van het Rijk, zal een afdoende verbetering wel te duur worden en dus voorloapig niet aan de orde worden gesteld. De laatste be richten, die we hierover hoorden waren zelfs zeer weinig hoopvol. Op den dienst van Pu blieke Werken zou niet minder dan f 10.000 bezuinigd moeten worden, waardoor het be slist onmogelijk wordt de verbetering van de rioleering" tei' hand te nemen. ONGELUK. Toen de heer G. Donderdagavond ongeveer 7 uur per fiets van Haarlem kwam, groette hij ter hoogte van de woning van den heer Luyendijk een paar kennissen, die aan de andere zijde van de straat liepen. Terwijl de heer G. opzij keek kwam het voorwiel van zijn fiets in het zand naast het betegelde rijwielpad- terecht. Daardoor sloeg het stuur om en de heer G. kwam met een hevige smak op het rijwielpad terecht. Bloedend uit een gapende hoofdwonde en uit neus en mond werd hij door Dr. Gerke meegenomen naar diens huis. Na verbonden en wat opgeknapt te zijn, kon de heer G. naar zijn eigen wo ning vervoerd worden. VOOR DE JEUGDIGE WERKLOOZEN. Alhier is gevormd een commissie, die zich dc behartiging van de belangen van jeugdige werkloozen ten doel stelt. Voorzitter van de commissie is de wethouder van Publieke Werken, de heer C. Siegers. Verder hebben zitting genomen Zr. G. Bokman, en de heeren H. J. Koning Mzm, secretaris, J. v. Sluisdam, S. Slagveld, M. Kemp, S. Attema, J. H. v. Wijk Sr., en H. Poots. De commissie is onderverdeeld in drie sub commissies die om beurten een maand zit ting zullen houden telkens op Zaterdag van 34 uur. Aan B. en W. is intusschen toe stemming gevraagd, daarvoor de voorkamer van het gebouw van Publieke Werken aan de Groote Krocht te mogen gebruiken. De commissie, die in nauw contact is ge treden met het gemeentelijk bureau voor Arbeidsbemiddeling zal haar werk aanvan gen op Zaterdag 2 October a.s. Samenwerking wordt gezocht met gelijk soortige commissies, die reeds werden ge vormd in Heemstede, Bloemend aal en Ben- nebroek. Zooveel mogelijk zal getracht worden de jeugdige werkzoekenden te plaatsen in de vakken, waarin zij thuis hoor en. Gelukt dit niet geheel, dan zullen objecten gezocht wor den om de jongelui althans aan het werk te helpen. Inmiddels is hiervoor op de gemeen- tebegrooting 1938 reeds een post van f 2000 uitgetrokken. ZANDV. REDDINGSBRIGADE. Het bestuur der Z.R.Br, heeft besloten voor haar leden gedurende de wintermaanden in Stoop's Bad zwemoefeningen te organiseeren. Deze oefeningen worden gehouden op Vrij dagavond van half acht tot half negen. COMITé „VROUWENHULP". Donderdag 30 September 's avonds kwart over acht organiseert het comité „Vrouwen-, hulp" een gezelligen avond in gebouw Brug straat 15. Er zal voor een zeer afwisselend programma worden zorg gedragen. BLOEMENDAAL BLOEMENDAALSCHE REDDINGSBRIGADE. De leden der Bloemendaalsche brigade ko men in ledenvergadering bijeen op Woens dagavond 29 September in hotel „Roozen- daal" te Overveen. Punten van behandeling zijn o.a.: Bespre king zwemuur in Stoop's Bad; benoeming van instructeurs en instrictrices; E.H.B.O.-cursus en bespreking deelname aan kampioenschap pen en wedstrijden. BURGERLIJKE STAND. 21 September. Ondertrouwd: E. J. A. Ruys en C. S. P. Soetens. HAARLEMMERMEER LANDELIJKE RUITERSPORT. Het bestuur van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rijvereenigingen heeft zich in den laatsten tijd beijverd om bijzondere instructie te geven voor de leden in het rijden van den bok. De heer W. Slob heeft als secretaris op verschillende plaatsen les gegeven in het men-onderricht volgens de bepalingen van het men-voorschrift, dat door de Federatie is samengesteld. Op Zaterdag 25 September a.s. zal er in de Federatie-rijschool op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp gelegenheid wor den gegeven, deel te nemen aan een z.g. men- proef nJ. het rijden met een vierwielig rijtuig bespannen met twee paarden (aanvang 10 uur). Daarna zal er gelegenheid zijn om deel te nemen aan een dressuurproef. klasse N en klasse B, voor paarden, die daarin nog nooit een prijs hebben gewonnen. Dit zijn streek- wedstrijden, welke voor het eerst worden gehouden en die een instructief karakter dragen, waarbij de beoordeeling van den keurmeester voor de deelnemers wordt be sproken en nader toegelicht. Ook zal een dressuurpaard worden voorge reden in een programma van klasse L of M, met gedetailleerde bespreking van de ge toonde verrichtingen. Tenslotte zal nog proktisch worden aange toond hoe vrijheidsduur en het z.g. hooge- school-rijden kan worden aangeleerd. HAARLEMMERLIEDE RAADSVERGADERING De herbenoeming van burge meester L. H. Simons. Waar- deerende woorden voor den se cretaris. Een conciërgewoning naast het Raadhuis. Donderdagmorgen vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burge meester L. H. Simons. Bij de ingekomen stukken was een brief van den Commissaris der Koningin, waarin werd medegedeeld, dat de heer L. H. Simons opnieuw tot burgemeester is benoemd. De heer Biesheuvel wènscht den burge meester geluk met zijn herbenoeming. Dit wordt de 4e periode, dat de burgemeester aan het hoofd dezer gemeente staat. Spreker heeft nu 18 jaar lang het werk gezien en steeds hebben de belangen der gemeente voorop gestaan. Belangrijke zaken zijn in dien tijd ten uitvoer gebracht, veel is ten goede der gemeente verricht. Spreker hoopt, dat God den burgemeester gezondheid, kracht en wijsheid zal schen ken om met denzelfden ijver zijn arbeid voort te zetten. (Applaus). De voorzitter zegt den heer Biesheuvel dank voor diens gelukwenschen. Er heeft zich veel in al die jaren afgespeeld en veel werk is er verricht. Spr. wil daarbij de amb tenaren, die met hem dit werk hebbën ge daan niet vergeten en inzonderheid wil hij daarbij wijzen op den secretaris, die kort ge leden in alle stilte zijn 12 1/2-jarig jubileum heeft gevierd. Persoonlijk heeft hij altijd aangenaam met hem mogen samenwerken. Spreker is den secretaris dankbaar voor de wijze, waarop hij steeds met de meeste wel willendheid den raad, B. en W. en den bur gemeester behulpzaam is geweest. Hij hoopt, dat de goede verstandhouding in de toe komst zal blijven bestaan. (Applaus). Een verzoek van bewoners van den Zuid- Schalkwij kerweg om dien weg te bestraten zal bij de begrooting voor 1938 worden be handeld. Na bespreking wordt besloten de noodige steenen in voorkoop te nemen. Aangeboden worden de volgende rekenin gen over het dienstjaar 1936: Gemeenterekening. Gewone dienst, batig saldo f 36291.71. Kapitaaldienst, nadeelig saldo f 28537.78. Grond- en Woningbedrijf. Gewone dienst, nadeelig saldo f 910.51. Kapitaaldienst, batig saldo f 6582.83. Gasbedrijf. Gewone dienst, nadeelig saldo f 2594.09. Kapitaaldienst, batig saldo f 1866.12. Burgerlijk Armbestuur. Gewone dienst, na deelig saldo f 1074.96. Kapitaaldienst, nadeelig saldo f 102.33. Fonds legaat Broekhuizen. Batig saldo f 607.99. Hierna leest de voorzitter een besluit voor van B. en W., waarbij de heer G. H. J. Roe lof sen. ambtenaar ter secretarie, wordt be noemd tot waarnemend secretaris dezer ge meente. Genoemde heer legt daarna in han den van den voorzitter de vereischte eeden af. Het beroepschrift van de N.V. Bouw- en handelmaatschappij „M. en W." tegen het besluit van B. en W. tot intrekking harer bouwvergunning, omdat niet tijdig met den bouw was aangevangen, wordt afgewezen. Evenzoo een beroepschrift van de N.V. „de Eenhoorn" tegen de weigering van een bouw vergunning voor een door haar te bouwen houten loods te Zuid-Schalkwijk, omdat dit gebouw niet op 10 M. uit de erfscheiding wordt gebouwd. Aan het Xaveriusklooster te Halfweg wordt vrijstelling verleend van straatbelasting voor haar gebouwde eigendommen, terwijl een bezwaarschrift tegen de straatbelasting van het bestuur van den Rottepolder wordt aan gehouden in verband met een nog loopend cassatie-toeroep bij den Hoogen Raad be treffende den aanslag over 1936. Vervolgens komt aan de orde het voorstel van B. en W. om de perceelen Houtrakkerweg 12 en 14 onbewoonbaar te verklaren. Het voorstel van B. en W. wordt tenslotte aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Biesheuvel en Van Duijnhoven. Hierna komt ter tafel het voorstel van B. en W. om een conciërgewoning bij het Raadhuis te bouwen. Nadat de voorzitter het voorstel van B. en W. verdedigd heeft en er op gewezen heeft, dat het z.i. wel mogelijk is een woning naast het Raadhuis te bouwen, zonder het uiter lijk aanzien te schaden, in Heemstede bijvoorbeeld wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De heeren De Graaff, Polderman en Van der Laan worden herbenoemd tot leden der Financieele Commissie. Bij de rondvraag betuigt de secretaris den voorzitter dank voor de waardeerende woor den. die deze aan het begin der vergadering tot hem gesproken heeft en ook den raad. die deze woorden met zijn applaus heeft on derstreept. Een 12 1/2-jarig jubileum is een gelegen heid om eens om te zien naar wat voorbij is. En als hij terugziet, dan kan hij niet an ders zeggen dan dat hij hier met genoegen heeft gewoond en gewerkt. Hij heeft steeds prettig met den burgemeester kunnen sa menwerken, evenals met de wethouders, en met de leden van den raad van nu en vroe ger. Hij hoopt ook in de toekomst de belan gen der gemeente in goede samenwerking te zullen kunnen dienen en behartigen. (Ap plaus) HILLECOM Tweede dag der Volksfeesten. Groote belangstelling voor de volksspelen. Ook de tweede.dag der volksfeesten is be gunstigd door stralend herfstweer. Doordat de meeste firma!s dezen dag hun personeel vrij af hadden gegeven, was zoowel 's morgens als 's middags de belangstelling bij de kinder en volksspelen zeer groot. Hoewel het aantal deelnemers hiervoor, zoo als wij reeds meldden, zeer groot was, ruim 800, verliep alles dank zij de goede organisa tie, zeer vlot en was alles te ongeveer half ze ven afgeloopen. Voor het touwtrekken waren niet minder dan 22 ploegen opgekomen. Onder groot gejuich versloeg de V. V. Hillegom de ouder rivalen V. V. Hïllinen in den eindstrijd. No. 3 was de ploeg Freriks. De prijsuitdeeling vindt hedenavond plaats in hotel „Flora". Het was van het comité een goede ge dachte geweest het vuurwerk vroeg in den avond af te steken, zoodat ook de jongeren ervan konden genieten. Natuurlijk was ook hier de belangstelling zeer groot en dat de verschillende stukken zeer in den smaak vielen getuigden de vele hé's en oh's die telkens uit de massa op klonken. Door het mooie weer en het vele opgebrachte stroo was het feestterrein nu ook goed in orde en de vele kramen en tenten maakten onge twijfeld goede zaken. In het Nutsgebouw had de Chr. Oranje- vereeniging een feestelijke bijeenkomst ge organiseerd die zeer goed is geslaagd. De Nutszaal was .stampvolNa de gebruikelijke opening en een welkomstwoord van den heer J. Ouwendijk. declameerde de heer Feyken een aantal ernstige en luimige voordrachten, afgewisseld door samenzang en muziek van een trio. bestaand, uit een harmonium en 2 accordeons. Een en ander viel zeer in den smaak. Van politiezijde vernamen wij dat zij een zeer gemakkelijke taak had, zoodat de Hille- gommers ieder op eigen wijze, gepast en vroolijk hebben feestgevierd. VERKOOPINGEN. In hotel Sistermansc hadden Donderdag de volgende verkoopingen bij opbod plaats: Ten overstaan van notaris D. Lodder, van 1. Het Cafépand, gelegen Molenstraat 3 al hier, groot 1 9. 10 c.A. Hoogste bieder H- Buschker te Hoofddorp f 4500. 2. Het Woonhuis, gelegen Molenstraat 5, groot 60 c.A. Hoogste bieder dezelfde f 2500. Afslag en combinatie volgende week Don derdag. Ten overstaan van notaris G. Wolzak Hzn. te Haarlem, van: 1. Het woonhuis Zilkerduinweg 20 gem. Noordwijkerhout, groot 1,87 A. Hoogste bieder J. Scholten qq te Haarlem f 2500. 2. Het woonhuis Zilkerduinweg no. 22, gem. Noordwijkerhout, groot 2 A. Hoogste bieder dezelfde f 2500. 1 Het woonhuis Zilkerduinweg no. 24, gem. Noordwijkerhout, groot 1.99 A. Hoogste bie der dezelfde f 2500. 4. Het woonhuis Zilkerduinweg no. 26, gem. Noordwijkerhout, groot 1,98 A. Hoogste bieder J. D. Philippo, Hillegom f 2200. 5. Het woonhuis Zilkerduinweg no. 28, gem. Noordwijkerhout, groot 1,98 A. Hoogste bieder J. Scholten qq. te Haarlem f 2500. 6. Het woonhuis Zilkerduinweg no. 30, gem. Noordwijkerhout, groot 2.02 A. Hoogste bie der W. Harding te Hillegom f 2500. Afslag en combinatie volgende week Don derdag. IJMUIDEN DS. R. J. v. a. MEULEN NAAR ZAANDAM BEROEPEN. Ds. R. J. v. d. Meulen, Gereformeerd predi kant alhier, heeft opnieuw een beroep ont vangen, ditmaal naar Zaandam voor de derde predikantsplaats. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. Scheveningen, 24 September 1937.(A.N.P.) (Versche visch). Tarbot 60100 ct. per K.G. Griet 50—70 ct. per K.G. Tong 90—125 ct. per K.G. Middelschol f 11—13 per 40 K.G. Kleine schol f 4.8010.80 per 40 K.G. Schar f 2,50—3.20 per 40 K.G. Bot f 4.40—6.80 per 40 K.G. Schelvisch f 714 per 40 K.G. Makreel f 6 per 40 K.G. Kabeljauw 275 ct. per stuk. IJMUIDEN. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). IJmuiden 24 September 1937 (A.N.P.) Tarbot 8476 ct. per K.G. Tong 140104 ct per K.G. Griet f 3020 per 50 K.G. Kleine schol f 22,507.50 per 50 K.G. Bot f 16—5 per 50 K.G. Schar f 4.10—2.30 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 8 per 50 K.G, Wijting f 4.50—2.90 per 50 K.G. Makreel f 6.50—3.20 per 50 K.G. Versche haring f 3.703 per 50 K.G. Kabeljauw f 64—54 per 125 K.G Koolvisch f 0.85 per stuk. (Haring.) Steurharing f 98.90 per kantje (Nadruk verboden.) BESOMMINGEN DER TRAWLERS. Adelante IJM. 19 1 300 m, f 3590. Utrecht IJM. 73 1335 manden f 4000. Maria van Hattem IJM. 1 1025 manden f 3220. Jenny Elsa IJM. 88 55 manden f 1500. Dolfijn IJM. 103 50 manden f 1700. (Nadruk verboden.) VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Zaterdagmarkl: Ewalt IJM 48 vangst: 100 manden haring, 25 kantjes steurharing. Onze vischuitvoer naar Engeland. Oostende de grootste concurrent. Omtrent onzen vischuitvoer naar Enge land bevat het jaarverslag der IJmuider Vischhandel Vereeniging van 1936 de vol gende belangwekkende opmerkingen. Met betrekking tot den tijd, waarin Enge land zijn munt op lager niveau bracht, Ne derland echter den gouden standaard aan hield en zijn periode van aanpassing nog moest ingaan, is het ongetwijfeld juist, dat de depreciatie van het £-sterling de kardi nale oorzaak was van de vermindering van de verzending van uit IJmuiden. Naar gelang echter Nederland in aanpas sing was gevorderd en voor de rest de dis pariteit van den gulden had gedeprecieerd. kon de devaluatie van het Eneelsc.hs geld minder als verklaring dienen voor het uit blijven van een kentering. Ook aan alge meen geringeren import in Engeland kan het ontbreken van vooruitgang weinig wor den geweten, aansezien de totale invoer van zeevisch slechts 25 pet. geringer was. die van Holland alleen evenwel een verlies van 70 pet. aantoonde. Een aanwijzing, waarop op het gebied van export naar Enseland geen verbetering van beteekenls merkbaar is,< wordt verschaft door de positie van Belcië, dieteeenover 1930 niet minder dan 370 pet. gunstiger is. Weliswaar heeft Oostende op IJmuiden voor, dat zijn visch een dag eerder in Billingsgate aankomt, waardoor het risico, aan prijs- variaties verbonden, zooveel kleiner is. doch dezen voorsprong had België ook in norma len tiid. dertijds echter minder aanvoer dan tegenwoordig. Dc voornaamste reden der voorkeur, welke Oostende thans ontmoet, is gelegen in een aanzienlijk lager prijspeil, waarvan 't verschil met IJmuiden in den regel zoo groot was, dat ook de waardevermindering van den gulden het evenwicht niet heeft kunnen her stellen. Deze situatie is stellig teweegge bracht door de diverse devaluaties van den franc, die te zamen genomen verder gingen dan aanpassina en depreciatie in Nederland Nochtans zou Oostende een dergelijken voor uitgang onmogelijk hebben kunnen bereiken, indien het niet tegelijkertijd de beschikking had over meer vangsten. Juist de uitbreiding en moderniseering van zijn vloot, zoodra na verlaging van de muntwaarde voor export een beter perspec tief in zicht kwam. heeft Oostende in staat gesteld van zijn uitvoer-mogeliikheden ruimschoots gebruik te maken. Precies om gekeerd zou het resultaat geweest zijn. indien het ziin vangsten zou hebben beperkt, om aan die schepen, welke tot uitvaren gerech tigd waren, een zooveel loonender uitkomst te verzekeren. IJmuiden dient zich rekenschap te geven van de strekking zijner maat regelen. als ook van de vraag, naar welke richting zijn belangstelling voornamelijk uitgaat. Overziet men namelijk het terrein der voor IJmui den open gebleven mogelijkheden van afzet, dan wint de overweging aan beteekenls, dat Engeland een der weinige nabij gelegen staten is, waar zoowel een stabiel regiem als een vrij geldverkeer heerscht en een koopkrachtige bevolking leeft, die zooveel zeevisch consumeert en de voorkeur geeft aan soorten, waarop het vangapparaat van IJmuiden voor een groot deel is ingesteld. SANTPOORT LEZING VAN DEN HEER RIJSDORF. In ons nummer van gisteren publiceerden wij een verslag over de rede van den heer Rijsdorf; daar er echter eenige storende fou ten zijn in geslopen laten wij den aanhef nog maals volgen. Dinsdagavond hield de heer Rijsdorf, alge meen secretaris van den A.N.G.O.B. in „De Toorts" een rede, waarvoor de belangstelling niet groot was en vooral die der jeugd te wenschen overliet. Daarom veranderde spreker zijn aanvankelijk gekozen onderwerp „Jeugd, in den strijd!" in „Jeugd in den strijd".. Ook in den zin: Ze maken met zooveel dat nieuw voor hen is kennis:", nieuwe lichame lijke en zedelijke wetten, nieuwe lichten enz., is een storende zetfout geslopen, dit laatste moet natuurlijk zijn plichten. Verder is het niet de weg redelijke argumenten krachten te ontzenuwen, doch trachten te ontzenuwen. (Is reeds in een deel eener vorige oplag» geplaatst.) Hof spreekt autobestuurder vrij. Auto reed den Kampersingel in, waarbij een meisje verdronk. AMSTERDAM, 23 September. Het Hof sprak vandaag een inwoner van Enkhuizen vrij van het hem ten laste gelegde veroorzaken van dood door schuld. Hij was op 15 Februari van het vorig jaar met een door hem gehuurde auto in den Kampersingel te Haarlem gereden. Een meisje, dat in de auto zat, was bij dit ongeluk op tragische wijze om het leven gekomen. De rechtbank te Haarlem had verdachte eveneens vrijgesproken, doch de pro cureur-generaal had een maand ge vangenisstraf geëischt. HAARL. JEUGD LUCHTVAART CLUB. Woensdagavond hield de Haarlemsche Jeugd- Luchtvaart Club een ledenvergadering in Café-Restaurant Brinkmann. De heer Vink opende de vergadering met een woord van welkom. Daarna hield de heer Hagelen, de algemeen secretaris, een rede over het werk van de Haarl. Jeugd Luchtvaart Club. Hij eindigde met mede te deelen dat in de drie jaren dat de Nederlandsche Jeugd Luchtvaart Organi satie bestaat, zij thans het vertrouwen heeft gekregen van de diverse luchtvaartinstanties en nu ook wordt erkend. De voorzitter dankte hem en gaf vervolgens het woord aan den heer J. van Hattum. Deze besprak het ontstaan van het modelvliegen en tenslotte den tegenwoordigen modelbouw in het algemeen en beantwoordde verschillende technische vragen, die na afloop gesteld wer den. Na de pauze hield de heer Verwaal een cau serie met lichtbeelden over zweefvliegen. Tot besluit volgde een verloting van eenige prijzen. \mj THANS ZïK.G. NETTO CaiW cl& oLcuru^Stichz fDeSto.» OLIÈFABRIÉKEN CALVÉ-DELFT H 102 (Adv. Ingez. Med.) Antwoord op de Troonrede. In de Eerste Kamer kwam heden aan de orde het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede luidende: „Mevrouw, 1'. De gevoelens van dankbaarheid voor de tot dusver voortschrijdende verbetering in het economische leven hier te lande, waaraan door Uwe Majesteit te midden van volksver tegenwoordiging uiting is gegeven, hebben bij de Eerste Kamer der Staten-Generaal weerklank gevonden. 2. Zij heeft van Uwer Majesteits mededee- lingen, betreffende den economischen en fi nancieelen toestand in Nederlandsch-Indië, Surname en Curagao met groote belangstelling kennis genomen. 3. Het heeft de volle aandacht der Kamer, dat in zijn algemeen karakter het regeerings- beleid het kenmerk zal dragen van een doel bewust streven naar beveiliging en verstevi ging van de positief christelijke grondslagen onzer samenleving, met vermijding van toe spitsing van tegenstellingen. 4. De voornemens der regeering, rakende een nadere regeling van een aantal onder werpen, hebben de volledige aandacht van de Kamer. 5. Van ganscher harte stemt de Kamer in met Uwe Majesteits bede. dat ons allen door den Almachtigen God de kracht en de wijs heid geschonken worden, die hij alleen geven kan. De heer Van Vessem (N.S.B.) kan zich wederom vereenigen met het zenden van een adres, doch niet op zoo formeele wijze. De be zwaren, verleden jaar geopperd zal spreker niet herhalen, doch de troonrede is thans geen uiting van de kroon, wel van de ministers, mandatarissen der politieke partijen. Slechts de laatste zinsneee is voor sprekers fractie nu aanleiding, haar stem niet aan het adres te onthouden. Dc algemeene beraadslagingen worden ge sloten. Het adres wordt z.h.s.t., ongewijzigd vastge steld. AANBESTEDING HAARLEM Donderdag. Hedenmorgen werd door de Prov. Water staat te Haarlem aanbesteed: het maken van een vak van het kanaal Omval-Huygendijk, van een keersluis, tevens onderbouw van een basculebrug, van een vaste voetbrug en van dijk- en weggedeelten met bijkomende wer ken in Alkmaar en Ouddorp. Laagste inschrijfster was N.V. Aanneming Maatschappij v.h. D. Jansen te Aalten voor f 232.740. HET ONGELUK OP DEN HEERENWEG. Toestand der gewonden vooruitgaande HAARLEM Donderdag. De toestand van de kinderen, die Zaterdag j.l. bij het auto-ongeluk op den Heerenweg gewond werden, is vooruitgaande. Een der kin deren kon reeds heden het Diaconessenhuis verlaten. Naar wij vernemen is ook de toestand van mr. de Koek van Leeuwen bevredigend. Het loopen naar haar werk was een marteling. Nu bevrijd van de rheumatische pijn in haar voeten. „Gewoonlijk liep ik naar mijn werk met tranen in mijn oogen door de rheumatische pijn in mijn voeten. Een collega drong er op aan, dat ik regelmatig Kruschen Salts zou gebruiken. Na 3 flacons voelde ik mij zoo verlicht, dat men mij door de zaak kon zien hollen. Ik heb sindsdien steeds de dagelijksche dosis genomen en heb nooit meer last van rheumatische pijnen." Mevr. M. W. Wanneer zich in uw lichaam afvalstoffen ophoopen, zullen zich hieruit allerlei scha delijke stoffen vormen, o.a. het gevreesde urinezuur, dat de oorzaak is van rheumatische pijnen. Kruschen Salts spoort Uw Inwendige organen aan Lot actieve geregelde werking, waardoor alle afvalstoffen langs natuurlijken weg zacht en regelmatig worden verwijderd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apo thekers en erkende drogisten k f 0.40, f 0.75 en f 1,60 per flacon. Let op. dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenver- pakking de naam Rowntree Handels Mij. A'dam voorkomt. (Adv. Ingez Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 23 September. Ondertrouwd 22 September; R. Frant en L. Niessen; Ondertrouwd 23 September: P. C. J. Souwer en M. J. Poelgeest; P. Wilkes en B. de Graaf; H. J. C. van Beek en C. T. A. Lecnders. Getrouwd 23 September: W. Luijtjes en I. G. H. van der Sleen; N. Overdijk en J Hoogen- dorp; J. A, Stevens en C. M. van Hemert. Bevallen 21 September; M. Veenendaal— Steeman, z.; A. M. E. JonkerCornet, z.; E. C. Hoenderdos—Witteman, d.; 22 September: M. K. van der Meer--Smit, d.: A. van der Ploeg—Kamper, d. Overleden 22 September: K. Heeren. Kruistochtstraat; P. A. Verberne, 68 jM. van Heemskerkstraat; 23 September; H. A., 3 j., z. v. G. Lok, Gierstraat,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7