Het avontuur van de „Van Heutsz". HET HOOGSTE RECHT Berlijn bereidt zich voor op het bezoek van Mussolini. Het fascistisch embleem wordt nabij de Brandenburger Poort opgericht Kleurenpracht op de internationale bloemententoonstelling, welke in het .Pavilion de ('Horticulture* aan het Quai d'Orsay te Parijs is geopend De burgemeester van Eemnes, mr. P. A. L. van Ogtrop, die binnen kort in het huwelijk zal treden met mej. baronesse van Voorst tot Voorst, is Donderdag met zijn aanstaande echtgenoote feestelijk ingehaald. De verwelkoming aan de grens der gemeente In de haven van Calcutta heerscht thans extra drukte in verband met het verschepen van groote hoeveelheden oud-ijzer naar Japan, waar het tot het vervaardigen van oorlogsmateriaal gebruikt wordt Een bunkermachine, waarvan de 25 meter lange uithouder op de Noordzee was afgebroken werd Donderdag door de sleepboot .Oostzee" de haven van IJmuiden binnen gesleept. Een foto van de beschadigde bunkermachine bii aankomst te IJmuiden Door een verschrikkelijken typhoon werd de .Van Heutsz" van de K.P.M., na eerst door twee Chineesche schepen geramd te zijn, op de rotsen van Green Island nabij'Honkong geworpen. Het schip in zijn benarde oositie De strijd in China. De evacu atie der vreemdelingen uit Sjanghai. Vrouwen en kinderen verlaten per autobus de stad om zich buiten het gevechts- gebied in veiligheid te stellen Leden der Engelsche militaire politie vormden een typische eerewacht bij het huwelijk van John Madden van de lersche Garde met miss Nita Mellor te Londen FEUILLETON Naar het Amerikaansch van MILDRED DANNING. .(Nadruk verboden.) 26) Zoo stonden ze nog een oogenblik, tot Iemand tegen het loket tikte. Bob., die Jack son's hand niet langer op zijn schouder voel de, nu deze zich had afgewend, leunde met zijn rug tegen de tafel, waar al 't bankpapier gebundeld lag. „Ellendig!" dacht hij, „ik moet dat geld hebben. Over twee dagen is alles in orde. Het geld ligt hier voor 't grijpen en ik kan het gebruiken!" Zijn hoofd schoof naar achteren en raakte een van de bundels bankbiljetten. Jackson stond nog voor het loket en probeerde iets uit te leggen aan een niet overmatig in- telligenten klant. En plotseling ging een ang stige schok door hem heen. Zou hij een van die pakjes in zijn zak kunnen laten verdwij nen? Voor de grap nam hij er een op en schoof het naar voren. Het gleed gemakke lijk en eenvoudig in zijn zak. En Bob nam zijn besluit. Niemand kon er achterkomen, behalve Jackson, en die zou begrijpen wie het geld had weggenomen, en een paar dagen zijn mond houden. Hij pakte zijn hoed en liep naar de deur toe, juist toen Jackson klaar was en zich omkeerde. Bobs gezicht had weer een trieste uit drukking. „Nu bonjour, Jack". ,,'t Spijt me vreeselijk. Bob, Ik wou. dat ik iets voor je kon doen." „O, :t is niets, 't Zal wel in orde komen. Adieu!" En met een loome handbeweging, die toch iets opgewondens verried, liep Bob naar den uitgang. Het bundeltje bankbiljetten brandde als 't ware in zijn zak. XI. DE TWEEDE STORM BARST LOS. Toen Bob wegging, was de drukte, die de sluiting der bank meebracht, al begonnen en Jackson had het halve uur voor de bank haar deuren sloot, de handen vol. Al dien tijd was hij zich bewust van een gevoel van vage onrust. Bob had hem deze betrekking bezorgd, hij had alles gedaan dat Jac'kson zich maar thuis zou gaan voelen in Evansville. Hij had hem met zijn vrienden in kennis gebracht, hem mee te dineeren gevraagd en hem thuis ge ïnviteerd. En dezen eersten keer, dat Bob hem een gunst vroeg, had Jackson moe ten weigeren. Hij wist, dat hij volkomen in zijn recht was. Maar dankbaarheid en loyaliteit waren sterke factoren in het karakter van Jackson en hoe gerechtvaardigd zijn houding ook was, -het betreurenswaardige feit, dat hij het eer ste verzoek van zijn jongen weldoener had geweigerd, bleef bestaan. Hij probeerde na een poosje dit onprettige gevoel van zich af te zetten en gaf al zijn aandacht aan zijn werk. Verscheidene van de cliënten der bank, die hun zaken daar lieten behartigen, hadden Jackson al leeren ken nen en hem instinctief sympathiek gevonden en enkelen hadden er een gewoonte van ge maakt, even 'een praatje met hem te blijven maken. Dat was heel aardig en vriendelijk, maar wel eens lastig, ais anderen stonden te wachten. Jackson had echter een tactvolle methode uitgevonden, om deze moeilijkheid op te lossen, door indien het eenigszins moge lijk was, de volgende persoon in de file in het gesprek te betrekken. En de directeur, die dit, toen hii eens zijn loket passeerde, had opge merkt, had goedkeurend in zichzelf gelachen. Maar hoe lastig het soms ook was, toch gaf :t Jackson het aangename gevoel, dat men hem graag mocht. En zoo kon hij af en toe zijn narigheid vergeten en zich met hart en ziel in zijn werk verdiepen. Maar toen de bank sloot en hij beginnen kon met zijn kas op te maken, kwam het ongemotiveerde maar daar om niet minder onaangename gevoel van niet heelemaal goed gehandeld te hebben, terug. Maar wat had hij dan moeten doen? Hij kon toch maar niet kalmweg vijfhonderd dollar van 't geld van de Bank aan Bob leenen, om dat deze in moeilijkheden was en toevallig zijn persoonlijke vriend was? Dat ging toch niet! Een oogenblik stond hij stil, om na te gaan, of er ook een andere manier geweest was, om hem aan 't geld te helpen. Hij had bij voorbeeld, wat hij aan waardevolle dingen had kunnen verpanden, maar dan had hij ook niet meer dan hoogstens vijf-en-zeventig dollar bij elkaar kunnen brengen. Hij had misschien naar den procuratiehouder kunnen gaan om voorschot op zijn salaris te vragen, maar dat zou hij toch niet gekregen hebben, met 't oog op het feit, dat hij zonder referen ties was aangenomen. Het zou Bob heusch geen goed gedaan hebben, alleen een heele- boel kwaad. Neen, hij had heusch niets kun nen doen en zoo ging hij zuchtend naar zijn boeken terug. Een tijd lang werkte hij hard door. Toen keek hij verward naar de stapels banknoten naast zich en telde ze nog eens over. Neen, hij had goed geteld. Weer keek hij in zijn boek, telde na een lachte om zijn eigen slordigheid. Maar de glimlach verstierf. De cij fers waren goed opgeteld en toch bleef er een verschil van vijfhonderd dollar! Met angstig gelaat en een gevoel, of er iets in hem verstijfde, telde Jackson voor de derde maal het geld naast zich over. rekende toen de getallen na. Een oogenblik keek hij strak naar het boek. gooide toen zijn pen neer en greep met zijn handen de kanten van zijn schrijftafel beet. „Vijfhonderd dollars!" Hij werd plotseling ijskoud en begon te be ven. Toen legde hij langzaam het geld terug op de plaats waar het gelegen had, toen Bob er 's middags geweest was. Hij ging staan, waar Bob gestaan had en greep met zijn hand achter zich. Hij raakte dadelijk de biljetten, zijn vingers sloten zich om een der pakjes. Hij trok de biljetten naar zich toe en liet ze in zijn zak glijden. Hoe eenvoudig! Vijfhonderd dollars! Precies het bedrag, waarom Bob gevraagd had! Niettemin re kende Jackson nog eens heel nauwkeurig alle transacties van dien dag na; alles was in orde! Ze klopten allemaal met zijn cijfers en zijn merkteekens. En er was dien dag geen transactie geweest van dat bedrag. Na een oogenblik legde hij de banknoten naast zijn lessenaar, zette zich op zijn hoogen stoel en liet het gebogen hoofd op de handen rusten. Toen de rondwarrelende gedachten wat ge ordend waren, leunde hij met een kalm, bleek gezicht en vastberaden oogen achterover. Hij had het besluit, dat hij nemen moest, over dacht en wist dat het nu direct ten uitvoer moest worden gebracht. Er was geen schijn van twijfel, dat Bob het geld genomen had. Jackson kende zijn onverantwoordelijke luchthartigheid, zijn gemis aan begrip van de ernstige dingen van het leven. Tot nu. toe had hij een fladderend, zorgeloos bestaan gehad en nu hij voor het eerst voor een werkelijke moeilijkheid had gestaan, had hij kalmweg de eerste, maar niet de beste gelegenheid gegrepen, om'uit zijn moeilijken toestand te geraken. En Jackson begreep heel goed, hoe ernstig de gevolgen voor Bob zouden zijn, als de diefstal uitkwam. Zelfs zijn vader zou hem misschien niet kunnen redden, want zooiets kon niet geheim blijven en men zou er geen genoegen mee nemen, als een dergelijke mis daad ongestraft zou blijven. Maar er was misschien één uitweg. Bob zou het geld over twee dagen terug brengen en de controle van de bankboekhouding werd niet binnen vier dagen verwacht. Maar aan den anderen kant vroeg de procuratiehouder haast dagelijks om de boeken, omdat hij de een of andere post moest nazien. Jackson zat een heeien tijd te peinzen, tot iedereen al naax huis was. Hij wist dat Bob geen oogenblik er aan gedacht had, dat zijn daad hem, Jackson in moeilijkheden zou brengen. Hij had het geld daar zien liggen en het weggenomen, ver trouwend, dat niemand er achter zou komen, en dat hij het zou kunnen teruggeven vóór het verlies ontdekt werd. Hoe dan ook, Bob had zich als een ware vriend gedragen en hem aan zijn betrekking geholpen en nu Bob in groote moeilijkheden was, veel erger dan voor hij 't geld wegnam, voelde Jackson dat hij alles moest doen, om den jongen te gen de onvermijdelijke gevolgen van zijn on doordachte daad te beschermen. Hij keek naar de nette bladen van zijn grootboek; ;er was geen vlekje in, maar nu zou er een komen. Toch was 't voor een goed doel en als 't nooit ontdekt werd, dan zou hij tenminste zijn schuld aan Bob hebben afgedaan. Toen nam Jackson zijn pen, schreef een valsche post van vijfhonderd dollars in het grootboek, vloeide die af, legde toen de specie, de banknoten en zijn boeken in de safe en verliet de bank. Hij had de schepen achter zich verbrand. Wat er ook mocht gebeuren, 't was nu te laat om terug te keeren. z z Toen Bob dien middag uit de bank geko men was. met het geld in zijn zak, was hij •^.ar zijn kamer gegaan. Wordt vevolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9