OUDERS! DANSEN LEERT? De opening der Gastentoonstelling. DANS-Instituut H. Kwekkeboom NIEUWE GRACHT 98 - TELEFOON 13525 INVENTA ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1937 H A A R L M'S DAGBLAD 6 Historisch overzicht door den heer Ochtman. In de bovenzaal van het gemeen telijk Concertgebouw werd Vrijdag middag onder zeer groote belangstel ling de tentoonstelling „Een eeuw gas" door den heer E. van der Wall, wet houder voor de bedrijven, officieel geopend. In zijn welkomstwoord richtte de heer Van der Wall zich in het bijzonder tot mevrouw Röell-baronesse de Vos van Steenwijk, tot den loco-burgemeester van Haarlem, wethou der W. J. B. van Liemt en tot de burgemees ters van Bloemendaal, Heemstede en Haar lemmermeer. Het is thans honderd jaar ge leden. aldus spr., dat te Haarlem de eerste gas-straatverlichting in gebruik werd gesteld. Deze eerste gaslantaarns, met de zgn. vleer- muisbranders waren nog zeer primitief. Thans, een eeuw later, wordt op deze tentoonstelling gedemonstreerd, welke moderne mogelijkhe den het gas voor verlichting, verwarming en het koken biedt. Toen het gas voor het eerst gebruikt werd, bleek het een belangrijke concurrent te zijn voor de olie-verlichting. Thans is het voor verlichting op zijn beurt grootendeels ver drongen door de electriciteit. Daardoor is het gebruik van gas verschoven naar het terrein van de verwarming en het koken. Door de voortdurende verbeteringen aan de apparaten daarvoor neemt het gas echter op dit terrein een plaats in, waarvan het door zijn groote betrouwbaarheid en uiterste zuinigheid even wel niet spoedig verdrongen zal kunnen wor den. Spr. bracht de heeren J. A. A. Ochtman en C. S. Th. van Gink hartelijken dank voor hun werkzaamheden, ter voorbereiding van deze tentoonstelling en eindigde met den wensch dat zij geheel aan haar doel zou mogen be antwoorden, door het demonstreeren van de voortreffelijkheid van het gas als goedkoope warmtebron voor koken en verwarming en het stimuleeren van den verkoop van gasappara- ten door de Haarlemsche winkeliers. Rede van den heer Ochtman Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer J. A. A. Ochtman, directeur van het ge meente-gasbedrijf, die dank bracht aan het gemeentebestuur voor haar medewerking en toestemming bij het organiseeren van deze tentoonstelling. Spr. zag daarin een erkenning van de reden van bestaan en van de toekomst mogelijkheden van het gas. Spr. richtte een woord van dank tot de leden van het comité van uitvoering, de heeren C. S. Th. van Gink, P. D. Holswilder, J. H. F. Baars, G. Rekoert en J. W. M. Rijbroek. Vervolgens gaf spr. een interessant histo risch overzicht van de ontwikkeling der straat verlichting in ons land en in Haarlem in het bizonder. De openbare straatverlichting was in de middeleeuwen nog even onbekend als in de oudheid. Van stadswege werden geen lantaarns ontstoken. Wie in donker over straat moest, droeg zijn eigen licht in de hand. De eenige vaste verlichting was in de 13e en 14e eeuw een kaarsje bij een heiligenbeeld op den hoek van een straat. Omstreeks 1505 ging de overheid van Am sterdam zich voor het eerst met de openbare verlichting bezig houden. Toen werd door haar bevolen, dat men des avonds na 9 uur een lan- taara moest medenemen. Voor zoover bekend werd de eerste vaste lantaarnpaal geplaatst omstreeks 1544. De verlichting had toen nog plaats met kaarsen. De eer van de eerste technische verbetering in de bestaande kaarsverlichting komt toe aan Jan van der Heijden, die zich door het uit vinden der slangbrandspuiten reeds naam had verworven. Hij maakte in 1663 lantaarns op houten pa len, welke met raapolie werden gestookt. Deze gaven zóóveel beter licht en brandden zóóveel langer, dat zij spoedig algemeen werden toe gepast tot zelfs in het buitenland. En hiermede zijn wij gekomen tot de ge schiedenis van de Haarlemsche gas-straat- verlichting en direct daaraan verbonden die van de gasfabriek. De gasverlichting werd, evenals alle nieuwe vindingen, met gemengde gevoelens ont vangen; daarvan getuigt een voor den geest van dien tijk teekenende ontboezeming als b.v. in de „Cölnische Zeitung" van Maart 1819 welke trouwens gericht was tegen de straat verlichting in het algemeen. Dit bericht luidde als volgt: „Iedere straatverlichting is verwerpelijk; le. om theologische redenen, daar zij in het wereldbestuur wil ingrijpen, dat duisternis be oogd heeft; 2e. om juridische redenen, daar het een onrecht is, dat de kosten van deze verlichting door belasting opgebracht, ook worden opgelegd aan hen, die er niet het min ste belang bij hebben, ja wier belangen er zelfs door~ worden geschaad; 3e. om medische redenen, daar, dank zij de fraaie verlichting met gas het de menschen laat op straat doet vertoeven en de nachtlucht hen doet kouvat ten; 4e. om moreele redenen, daar de ver lichting een eind maakt aan den afschuw voor de duisternis, welke de zwakken van me nige zonde afhield, en omdat dronkenschap en losbandigheid door het licht in de straten aangemoedigd worden; 5e. om politieredenen, omdat het licht de paarden schuw en de die ven vermetel maakt; 6e om economische re denen. daar voor de verlichting ieder jaar groote sommen naar het buitenland gaan; en eindelijk 7e. om nationale redenen, daar de indruk van feestelijke illuminaties, welke ten doel hebben het nationaal gevoel op te wekken en te verheffen door de quasi-illuminatie iederen avond verzwakt wordt". 13 Mei 1835 wordt in den Raad van Haarlem het request behandeld van den fabrikant Tho mas Wilson, waarbij hij mededeelt, dat de Continental Gas Society te Londen van plan is te Haarlem een gasfabriek op te richten. Doch eerst in de jaren 1855 tot 1858 werd gevolg gegeven aan den aandrang van de in gezetenen naar betere verlichting en besloot de Raad tot het aanbrengen van gasverlich ting op het Plein, zijnde de toegang tot de stad. In de volgende jaren werd de olieverlichting steeds verder vervangen door gasverlichting. Deze verlichting geschiedde oorspronkelijk met zgn. open vleermuisbranders, welke een zeer bescheiden licht verspreidden. Een groote verbetering bracht de uitvinding van het gasgloeilicht omstreeks 1890. De perfection- neering van deze gasgloeilicht-verlichting heeft het mogelijk gemaakt, dat het gas zijn plaats als oeconomisch middel tot straatverlichting heeft weten te handhaven. De bestaande ver lichting in Haarlem is hiervan een sprekend voorbeeld. Op de tentoonstelling is ook een lantaarn •aanwezig van het model zooals dat, honderd jaar geleden voor het eerst in onze gemeente gebruikt werd. Na de officieele opening werd een rondgang gemaakt over de tentoonstelling. Wethouder W. J. B. van Liemt, loco-burgemeester van Haarlem en de heer J. A. A. Ochtman, direc teur van het gemeente-gasbedrijf bij een der stands. Opmerkelijk is dat in ons land vele steden, vooral de grootere, gedurende de oorlogsja ren, dikwijls geforceerd, tot algeheele elec- trische straatvei-lichting zijn overgegaan, ter wijl in het buitenland b.v. Engeland en Duitschland de straatverlichting nog in ruime mate met gas plaats heeft. Tot 1911 beperkte de gaslevering zich tot de gemeente Haarlem. In dat jaar wérd een aan vang gemaakt met de gaslevering aan Velsen, welke echter in 1925 weer werd beëindigd. In 1921 werden de gemeenten Bloemendaal en Zandvoort van gas voorzien, terwijl in 1933 de gaslevering aan de gemeenten Haarlem mermeer en Haarlemmerliede een aanvang nam. Wel zijn de crisisjaren niet ongemerkt aan het bedrijf voorbijgegaan; de gasaflevering is tengevolge van verschillende oorzaken achter uitgegaan. Doch spr. was overtuigd, dat het gas door zijn bij uitstek geschikte eigenschappen, als uit een centraal punt geleverde warmtebron van hoog warmtegevend vermogen per een heid, niet alleen in 't verleden haar econo misch bestaansrecht voor de samenleving heeft bewezen, maar dat zij dit bij een ra- tioneele tariefstelling en acquisitie der ver schillende energiebronnen zal blijven behou den. Deze tentoonstelling heeft ten doel den gas- verbruikers aan te toonen hoe door moderne apparaten het gas op de meest economische en doeltreffende wijze kan worden benut. De heer Ochtman besloot zijn interessante causerie met het uitspreken van een drie- ledigen wensch, namelijk: le. dat deze ten toonstelling voordeel zal brengen aan de gas- verbruikers, doordat hun het gebruik van meer economische verbruikstoestellen en kook- methodes wordt getoond: 2o. voordeel aan de handelaren door een gestimuleerden verkoop; 3o. uiteindelijk voordeel voor het gasbedrijf door een grooteren omzet van gas. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den heer Rutte, namens de Vereeniging van Gasfabxikanten in Nederland, die verklaarde, dat deze vereeniging zich bizonder interes seert voor de tentoonstelling en vervolgens een warm pleidooi hield voor het gebruik van gas voor straatverlichting. Rondgang over de tentoonstelling Tenslotte werd door de genoodigden, waar onder wij o.a. opmerkten mevr. Röell-baronesse de Vos van Steenwijk, wethouder W. J. B. van Liemt, loco-burgemeester van Haarlem, de wethouders A. G. Boes en E. van der Wall. den gemeente-secretaris, mr. Th. A. Wesstra, ver schillende hoofden van diensten en tal van gemeenteraadsleden, de burgemeesters van Bloemendaal, Haarlemmermeer en Heemstede, resp. Jhr. mr. C. J. A. den Tex, mr. A. Slob en Jhr. J. P. W. van Doorn, de heeren J. J. Swens en Jhr. dr. J. C. Mollerus, resp. voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, den heer E. H. Tenckinck, commis saris van politie en de heeren Th. S. J. Hooy. voorz der R.K. Middenstandsvereen.. afd. Haarlem. L. Lam. voorz. der Chr. Midden standsvereen., afd. Haarlem en B. W. Lasschuit voorz. der Haarl. Middenstandscentrale, een rondgang gemaakt over de tentoonstelling, waaraan wij in ons blad van gisteren reeds een uitvoerige bespreking wijdden. HET BESTUUR VAN HET BLOE1UBOLLEN- SURPLUSFONDS Het bestuur van het bloembollensurplus- fonds is met twee leden uitgebreid en bestaat thans uit de heeren: voorzitter Dr. A. J Verhage; ondervoorzitter A. Verduin Jr.: leden D. W. Lefèber, J. P Nijssen. S. Schooneveld. J. M. van Til en Tom M. H. van Wave- ren. zekerheid, dat Uw zoon of docht MILIEU Wenscht U zekerheid, dat Uw zoon of dochter het a.s. seizoen in PRETTIG en BESCHAAFD MILIEU wendt U dan tot het Prospectus wordt U gaarne toegezonden. Aanmelding en spreekuur van 7 TOT 10 UUR N.M. ALLE GEWENSCHTE INLICHTINGEN (Adv. Ingez. Med Prov. Ziekenhuizen in Noord- Holland. Jaarverslag pver 1936. We ontvingen de jaarverslagen over 1936 van de Provinciale Ziekenhuizen in Noord- Holland, waaraan we het volgende ontleen en: Het in 1935 begonnen systematische Rönt genonderzoek op tuberculose van de gestichts bevolking, naderde op het einde des jaars zijn voltooiing en stelde ons in staat, in een aantal gevallen een doelmatige behandeling toe te passen waar dit tot dusverre wegens on bekendheid met het bestaan van een long afwijking niet mogelijk was. De ontspanningstherapie en de lichamelijke oefeningen nemen thans een belangrijke en blijvende plaats in als onderdeel van de actie ve therapie en doen bij de arbeids-therapie in engeren zin voortdurend haar heilzamen in vloed gelden. De plannen tot bouw van nieuwe zusterver- blijven ter voorziening in de stijgende behoef te aan plaatsruimte voor inwonenden waren op het einde des jaars reeds ver gevorderd. Voornamelijk tengevolge van een verdere daling der personeelslasten waren de exploi tatiekosten opnieuw lager. De verpleegkosten die in 1933 f 1023.25, in 1934 f 961,23 en in 1935 f 901 bedroegen, daalden in 1936 tot f 878,25. De provinciale bijdrage, geraamd op f 193.000 werd vastgesteld op f 159,178,25, tegenover f 117,167,59 in 1935. De stijging van de bijdra ge over 1936 wordt veroorzaakt door de dat jaar ingegane verlaging van den verpleegprijs voor de 3e klasse patiënten van f 800 tot f 750 per jaar. Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort. Het gezamenlijk personeel bedroeg 177 mannelijke en 388 vrouwelijke personen, to taal 565. Bij het in Mei gehouden overgangsexa men vanwege de Examen-commissie van de Nederlandsche Vereeniging voor Psychia trie en Neurologie slaagden voor het eerste gedeelte (aanvullingsexamen) 31 van de 36 zusters, voor het tweede gedeelte 8 van de 10 zusters. Voor het in Juni gehouden Staatsexamen slaagden 35 van de 42 zusters. In het toegestane aantal plaatsen kwam sedert het Koninklijk Besluit van 11 October 1930 (Staatsblad no. 402) geen verandering. Het maximum aantal bedraagt voor de Ge- stichtsafdeelingen 925 vrouwen en 305 man nen en voor de Aangewezen Afdeelingen 143 vrouwen en 145 mannen en is dus in totaal 1518. De bezetting liep in vergelijking met het vorige jaar iets terug en bedroeg (excl. ge zinsverpleging) maximaal 1463 en minimaal 1425. De lichamelijke gezondheidstoestand was in vergelijking met de voorafgaande jaren bevredigend. Van het in het verslagjaar aangeschafte toestel voor kortegolfbehandeling werd, even als van de hoogtezon, die gezamenlijk daar mede in een speciaal vertrek voor physische therapie werd opgesteld, een geregeld ge bruik gemaakt. Een slaap kuur werd 21 maal toegepast en gaf in 5 gevallen een aanzienlijke en in 4 ge vallen een lichte verbetering; in 12 gevallen werd geen of slechts een zeer gering resultaat verkregen. Een malariakuur werd 6 maal gegeven, waarbij dankbaar gebruik werd gemaakt van de adviezen van Dr. W. de Graaf te Ben- nebroek. In l geval werd een aanzienlijke ver betering en in 2 gevallen een lichte verbete ring verkregen; in 3 gevallen was het resul taat gering. Op 31 December waren 14 vrouwen en 9 mannen ondergebracht in 21 gezinnen. Het aantal door de apotheek afgeleverde recepten bedroeg voor: vrouwelijke patiën ten 14465, mannelijke patiënten 7314, vrou welijk personeel 2124, mannelijk personeel 2C9. Totaal 24112, Bovendien werden 7177 verbandsartikelen verstrekt en 486 diversen aan het patholo- gisch-anatomisch laboratorium. In het afgeloopen jaar werden door den ge neesheer J. H. Pannekoek 1069 Röntgenon- derzoekingen verricht, die in 990 gevallen den toestand der borstorganen betroffen en 778 maal bestonden in uitsluitend doorlich tingen, 111 maal doorlichtingen waarna tevens een foto gemaakt werd en 101 maal in uit sluitend foto's. Ten behoeve van het personeel werden in 1936 108 onderzoekingen gedaan (43 keu ringen, 6 herkeuringen, 45 onderzoekingen van zusters, werkzaam te stellen op tubercu lose en 14 van zusters, verdacht van hart- of longafwijkingen) Aan tuberculose overleden 7 patiënten, waarvan 5 geobduceerd werden; 2 hunner hadden long- en darmtuberculose. 1 had long darm- en larynxtuberculose. 1 een tubercu- leuse peritonitis en l een tuberculeuse aan doening van het pericard en van het perito neum. De bezetting der werkplaatsen is langza merhand, doordat de nieuw opgenomen pa tiënten tegenwoordig over het algemeen ern stiger gestoord zijn dan vroeger, op een merkbaar lager niveau komen te staan. Aan het einde des jaars waren totaal 234 leden van het personeel inwonend, waaronder 186 verpleegsters. 30 dienstboden en enkele andere functionarissen. Daar het aantal inwonende zusters over 1936 weer met 5 toenam, bleek het dit jaar. als gevolg van de beperkte woongelegenheid, noodig in het groote Zusterhuis vrijwel alle kamers, welke eenige jaren terug voor 2 en 3 bewoonsters waren ingericht, weer door 4 per sonen in gebruik te doen nemen. De gestadige toeneming van het aantal inwonenden maakt het noodzakelijk met den bouw van de nieuwe zusterverblijven eenigen spoed te betrachten, opdat zoo mogelijk reeds in hei jaar 1938 een aantal verpleegsters in den nieuwbouw kan worden ondergebracht. De exploitatierekening over 1936 wijst een totaal aan lasten aan van f 1.488,810,23, bij een geraamd bedrag van f 1.522,083,94. De Mooiere, degelijker en zuini ger haarden zult U vergeefs zoeken. En daarbij: R. S. Stokvis-pro ducten van Nederlands fabri kaat. Wat zoudt li zich dus méér wensen Een model voor elke smaak en beurs. VULHAARDEN Worden geleverd ook in huurkoop door HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52, HAARLEM TELEF. 12752 (Adv. Ingez. Med.) lasten bleven derhalve f 33.273,71 beneden de raming. De salarissen zijn f 16.575, onder het ge raamde bedrag gebleven door de verdere doorvoering van de formatie voor gediplo- meerd-verplegenden, de invoering van den standplaatsaftrek per 1 Februari en de toe passing van een nieuwe korting op de salaris sen ingaande 1 Maart 1936. Dé balans per 31 December 1936 sluit met een eindcijfer van f 3.196,344.38. Aan het einde des jaars waren gepension- neerd 87 oud-ambtenaren; door 21 weduwen en 7 weezen werd een gezamenlijk pensioen of vergoeding genoten van f 12838 per jaar. Duinenbosch te Bakkum. Ten aanzien van de exploitatie-uitkomsten kan worden vermeld, dat deze belangrijk gun stiger uitvielen dan het vorige jaar, zoowel door maatregelen, getroffen door de Provin cie als door de Commissie van Bestuur. De verpleegprijs per patiënt is per jaar teruggeloopen van f 1110.78 in 1935 tot f 1020.92 in 1936. Het personeel bedroeg 180 mannelijke en 141 vrouwelijke personen, totaal 321. Voor het op 12 en 13 Mei gehouden eind examen slaagden 6 van de 9 zusters en 1 van de 2 broeders. Onder de verpleegsters deed zich een. geval van typhus abdominalis voor. Bij onderzoek bleek, dat een der verpleegden der betrokken afdeeling bacillendraagster was. Verder dient vermelding, dat bij 3 man nen en 17 vrouwen spontane malaria voor kwam. In 1936 overleden 34 mannen en 27 vrou wen; van deze stierven 2 vrouwen aan tuber culose, 2 vrouwen aan carcinoom en één man aan chondrosarcoom. Op het einde van 1936 werden 1 man en 5 vrouwen in gezinnen verpleegd. In de apotheek werden totaal gereed ge maakt 12,656 recepten. Het totale voordeelige verschil met de ra ming komt tot uitdrukking in de volgende cijfers: Terwijl f 343,615 geraamd was, kan voor 1936 worden volstaan met f 222,360,38 dus met f 121,254,62 minder. De balans per 31 December 1936 sluit met een eindcijfer van f 2,837,175.90. Medemblik. De in de laatste jaren telkens herhaalde mededeeling, dat de bezetting van het Zieken huis achteruitgaat, kan ook nu niet achterwe ge blijven. De achteruitgang is zelfs grooter dan deze in langen tijd geweest is. Wij eindi gen het jaar met 80 onbezette plaatsen. De verpleegkosten waren voor het verslag jaar f 938,13, tegen f 938,34 in 1935. Het personeel bedroeg 97 mannelijke en 12 vrouwelijke personen, totaal 109. De gezondheidstoestand van het personeel was in 1936 over het geheel niet zeer gun stig. Het aantal patiënten met inbegrip van de gezinsverpleging, dat op het einde van het vo rig jaar 309 bedroeg is in den loop van het verslagjaar nog weer gedaald tot 287. Het aantal open plaatsen dat 58 bedroe< op 1 Januari 1936, steeg tot 80 op den laat- sten dag van het jaar. Het gemiddelde aantal patiënten over het geheele jaar, berekend naar het aantal ver- pleegdagen. waarvoor betaald werd, bedroeg 289 tegen 307 in 1935. De gezondheidstoestand der patiënten was over het algemeen gunstig. Het aantal over ledenen bedroeg 13, waarvan één stierf aan tuberculosis pulmonum. Een oude man van 92 jaar doorstond met goed gevolg een mamma-amputatie wegens carcinoom. In 1936 werden in de apotheek klaar ge maakt 2492 recepten. Over 1936 bedroegen de lasten der exploi tatie-rekening f 231,278.95, de raming was f 316.338. Een bedrag van f 35.059 werd dus minder uitgegeven dan de begrooting aangaf. De balans per 31 December 1936 sluit met een eindcijfer van f 206.846.16. OLIEBOLLENWEEK „HAARLEMSCHE SPEELTUINFEDERATIE". Het bestuur van bovengenoemde organisa tie deelt mede, dat het, in verband met on gunstige weersomstandigheden op 20 en 21 Sept., aan Burgemees'ter en Wethouders van Haarlem heeft verzocht aan de oliebollen- week een tweetal dagen uitbreiding te geven. Met vertrouwen dat hiertoe geen bezwaar zal bestaan, roept zij de Haarlemsche bur gerij op a.s. Maandag en Dinsdag 27 en 29 Sept. door middel van aankoop van een zakje oliebollen, van hun warme sympathie voor doel en streven der speeltuinen te getuigen. Zij vraagt dus een offertje voor het Win terfeest ten bate van het Speeltuinkind. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 26 SEPT. Progr. I Hilversum II. Progr. n Hilversum I. Progr. III 8.30 Parijs Radio, 11.50 Keulen. .20 Ned. Brussel, 1.30 Fransch Brussel, 2.35 Ned. Brussel, 3.20 Parijs Radio, 4.20 Keulen, 6.20 Parijs Radio, 7.50 Motala (of Diversen), 30 Fransch Brussel, 10.50 Deutschlandsender, Progr. IV 8.30 Ned. Brussel, 10.50 Keulen, 11.35 Diversen, 12.20 Ned. Brussel, 12.50 Droit- wich, 2.20 Diversen, 2.40 Droitwich, 4.20 Lon don Regional, 4.35 Droitwich. 5.20 London Re gional, 6.35 Droitwich. 7.50 London Regional, 8.20 Droitwich, 9.05 Diversen, 9.25 Droitwich, 11.00 Weenen. Progr. V 8.3012.00 Diversen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 27 September. Progr. I. Hilversum n. Progr. n Hilversum I. Progr. HI 8.00 Keulen; 9.50 Pauze; 10.05 Keulen; 10.35 Parijs Radio; 12.20 Ned. Brus sel; 2.20 Keulen; 2.50 Parijs P.T.T.; 4.05 Pa rijs Radio; 4.20 Keulen; 5.20 Parijs Radio; 6.20 Keulen; 6.35 Fransch Brussel; 7.20 Keu len; 8.15 Fransch Brussel; 10.45 Weenen; 11.05 Deutschlandsender. Progr. IV 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diversen; 10.35 Droitwich; 11.50 London Regional; 12.45 Droitwich; 1.20 London Regional; 5.20 Droit wich; 8.20 London Regional; 8.40 Droitwich. Progr. V 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert; Fran- sche en Duitsche zang en muziek. Fransch: 1 Le roi du musette, Victor Mar- ceau; 2 Parle-moi, Lucienne Boyer; 3 Pot pourri van Chansons, Lys Gauty; 4 Au Luxembourg, Victor Marceau; 5 Le petit Tonkinoise.- Josephine Baker; 6 Un type en casquette, Emile Vacher; 7 Prenez mes roses Lucienne Boyer; 8 J'ai deux amours, Jose phine Baker; 9 Je m'n fous, Emile Vacher. Duitsch; 10 Rheinlanderpotpourri, Groot Blaasorkest; 11 Schlösser die im Monde lie- gen. Richard Tauber; 12 Estrellita, Erna Sack; 13 Ich wollt' war ein Huhn, Meister Sextet; 14 Vilja Lied, Richard Tauber; 15 Villanella, Erna Sack. 8.0012.00 Diversen. PHILIPS OSRAM SPLENDOR GLOEILAMPEN koopt U het voordeeligst bij „AL BA" GROOTE HOUTSTRAAT 158 (Adv. Ingez. Med.) ONS KNIPPATROON. GEKLEEDE JAPON. Voor deze elegante japon heeft men 6 me ter materiaal van 90 centimeter breedte noo dig. Het voorpand is geheel gedrapeerd, iets dat zwaardere figuren uitstekend kleeden zal. De mouw is wijd tot den elleboog en loopt dan nauw toe. De rok, die klokkend valt, is in zes banen geknipt. Zoowel zijden als wollen stof komen voor dit model in aan merking. Het patroon is te verkrijgen in maat 48: bovenwijdte: 112 centimeter; taillewijdte: 96 centimeter en heupwijdte: 123 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 cents. Het is van heden af gedurende een week te verkrijgen bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10