Luchtaanval op Hankau. Voetbal-prof. Hitier begroet Mussolini De Duce op Duitschen bodem. r BERICHT 55e JAARGANG No. 16644 Verscfiijnt 'dagelijks, Eelïalvë op Zori- en Feestdagen. ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1937 HAARLEM S DAGBLAD DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Va. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.16. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100. een lid duim ƒ50.- één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor afoonnés op het GeïUus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 'alle leden wijsvinger ƒ60. HEDÉN24 PAGINA'S. De Japansche luchtmacht heeft nu een aanval op de stad Hankau gedaan. Er na men maar zes bommenwerpers aan deel, vergezeld door drie jachtvliegtuigen. Het succes was evenwel aanmerkelijk, want er werden 240 menschen gedood en 500 ge wond. Vooral de woonwijken der arme Chi- neezen zijn geteisterd en onder de honder den slachtoffers was het aantal kinderen bijzonder groot. Onmiddellijk begon het red dingswerk; de Reuter-correspondent meldt dan ook dat hij vele brancards tegen kwam op zijn tocht door de geteisterde stad. Soms lagen er vier of vijf doode of stervende kin deren op. De zegeningen der Westersche beschaving, den Verren Oosterlingen bijge bracht, worden dus wel door hen toegepast, resp. ondervonden. Maar de Westersche groote mogendheden protesteeren nu heel erg te Tokio. De nota's stroomen er letterlijk binnen. „Jullie mogen de burgerbevolking niet beschieten", zeggen zij verontwaardigd. De Vereenigde Staten, Groot-Brittannië, Duitschland, Frankrijk en Italië hebben allemaal nota's laten over handigen of door hun gezanten mondeling laten protesteeren. Ook een niet-Westersche groote mogendheid, de Sovjet-Unie, heeft haar verontwaardiging geuit. Japan is dan ook ongetwijfeld erg geschrokken. Vooral het Italiaansche protest moet diepen indruk ge maakt hébben. Herinner u maar even de ondervindingen der Roode Kruis-ambulanees in Abessinië en die vloeibare stof die uit vliegtuigen op den bodem werd uitgesproeid zoodat die sukkels-van-negers, overdekt met brandwonden, kermend kwamen aanrennen in de grot waarin de Nederlandsche am bulance zichzelf tegen luchtaanvallen ver scholen had. Oude histories? Neen, dat is nog maar heel kort geleden. De Japansche regeering heeft evenwel een antwoord. Een erg mooi antwoord. De woord voerder van het ministerie van Buitenland- sche Zaken heeft verklaard, dat Japan zich zal onthouden van aanvallen op non-com battanten en buitenlanders. Dat was giste ren. En gisteren was ook het bombardement van Hankau. Er zit dus heel wat in. Ook zei de woordvoerder, dat de Japansche strijd krachten strenge instructies hebben alle voorzorgsmaatregelen te nemen, opdat bur gers niet worden gedood en hun eigendom men niet beschadigd. Op 20 September werden instructies herhaald. Ik herinner er even aan dat sindsdien Nanking, Canton en Hankau werden gebombardeerd, duizen den noncombattanten gedood en onder hun eigendommen enorme verwoestingen aan gericht. „Men heeft de luchtmacht den raad gegeven", (zegt de Japansche re geering), „zeer voorzichtig te zijn en alleen militaire punten te bombardeeren, die als ■basis voor provoceerende vijandelijkheden der Chineezen kunnen dienen". Dit laatste is zeer verduidelijkend. Er blijkt immers zonneklaar uit, nietwaar, dat de Japansche vliegers slechts wat onvoor zichtig zijn geweest in de uitvoering van hun heldentaak in het „conflict", dat geen oorlog- mag heeten omdat er geen oorlogsverklaring is gedaan? Het is een zeer oud spreekwoord, afkom stig immers van de oude Romeinen, dat zegt: „De wereld wil bedrogen zijn, laat ons haar dus bedriegen". De Japanners hebben ongetwijfeld ook de Westersche litteratuur met toewijding bestudeerd en het advies, in dit spreekwoord gegeven, met geestdrift aanvaard. „Strenge instructies!" Ha ha! Daar heeft de Japansche luchtmacht zich dan al een treurig klein beetje aan gelegen laten liggen. Helaas vermelden de berichten nog niet wat de ambassadeurs uit het Westen op de ver zekeringen van den woordvoerder der Ja pansche regeering hebben geantwoord. Mis schien moesten zij daarvoor eerst om op- Öracht aan him eigen regeeringen vragen. £>ie zouden dan kunnen vragen: „Hoe denkt- gij het dooden van non-combattanten in fabrieken te verhoeden? Zij werken er na melijk bij duizenden in Zijt gij tevreden met de wijze waarop uw Vliegers uw strenge instructies nakomen? En «ls gij met ons instemt dat zij het heelemaal niet doen, moeten wij dan aannemen dat zij een ongedisciplineerde luchtbende vormen? Zoo ja, worden zij dan bestraft? Krijgen ze „een douw"? Politiekamer of misschien wel provoost? Of zijn ze alleen maar wat onvoor zichtig geweest? Vindt u het effect daarvan zelf niet wat erg? Die doode en stervende kin deren op brancards? Die verwoeste woonwij ken?" Zoo zullen de mogendheden niet antwoor den. Maar ik geef het hier als simpele logica aan. En ik zeg u opnieuw: wat gij thans ziet gebeuren in China is de werkelijkheid van de moderne oorlogshei en hiertegen hebben yele anderen en ik jarenlang de pen gevoerd. (De Regeering van Tsjecho Slowa kije heeft Dr. Kada-Peschek, die jarenlang als spil voor de Praag - sche voetbalclub Sparta heeft ge speeld, benoemd tot professor aan de Praagsche Universiteit, om col lege over voetbal te geven.) Zie, hoe men eindelijk de sport Van bal en voet naar waarde eerde, Nu 't precedent geschapen wordt, Van d' eersten voetbal hooggeleerde. Het voetbal staat als wetenschap, Reeds sinds een lange reeks van jaren, Ook waarlijk op een hoogen „trap", Wie durft het tegendeel verklaren? Het vraagstuk der voet-ballistiek 't Probleem der W en M formatie, Zijn voor de spelers en 't publiek, Stof voor geleerde conversatie. Er wordt getheoretiseerd, En wie, zoo vraag ik u, kan beiden Nu anders dan een hooggeleerd Professor in die vragen leiden Bedenk ook wel. de speler van Het spel heeft „kop"werk zeer van noode, Behalve voor den keeper dan, Is het als „hand"werk zelfs verboden. Heusch, voetbal is veel meer dan spel. Het dient tot wetenschap verheven, En een, waarin men waarlijk wel Eens goed college mag gaan geven. Vandaar dat het mij pijnlijk trof. Dat het geen „Hollander" helaas is, Die troont als eerste voetbalprof Op wetenschappelijke basis. P. GASUS. Maar de Ontwapeningsconferentie is mislukt en velen zeiden tot ons, op min of meer hoo nenden toon: „Wat maken jullie je toch druk voor dien vrede van jullie". De meerderheid der Europeesche volken vond het verstandiger, sceptisch te zijn. Nu is Europa in vollen bewapeningswedstrijd en de monstreert men in het Verre Oosten het re sultaat daarvanals nog niet ter elfder ure rechtsomkeert wordt gemaakt. Welnu? Is „die vrede van ons" zoo gek? Is het niet de moeite waard tégen de oorlogshel, den beestenboel, de massa-misdaad (zie Kellogg-Pact) te strijden? Ik vraag het maar weer. R. P. Wij kunnen U de KLOMPENCENTRALE voor nutitge en practische huishoudelijke artikelen zeer aanbevelen. Zij levert tegen vaste lage prijzen overal heen franco thuis. Zie de kleine advertenties op pagina 12. (Adv. Ingez. MedJ Wilt U een WATERMAN VULPEN winnen? Ziet dan de etalage van den Vulpenspecialist (waar de groote Watermanpen uithangt). Q.'foj&atftuïfta ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161 (Adv. Ingez. Med.) Het Hildebrand-monument. Plaatsing in 1939 Dan zou het juist een eeuw geleden zijn dat de „Camera Obscura" verscheen. In het najaar van 1839 verscheen voor het eerst de „Camera Obscura" van Hildebrand (N. Beets). In 1939 zal dit dus 100 jaar ge leden zijn. Indien het mogelijk zou zijn dat prof. Bron- ner tegen dien tijd met het Hilebrand-monu- ment klaar was, zou de plaatsing een glorie- punt kunnen zijn bij dit eeuwfeest. „Haarlem's Bloei" heeft als „clou" in 1-939 wel een groote verkeerstentoonstelling op haar programma staan (ter herdenking van het feit, dat 100 jaar geleden de eerste spoorlijn in ons land HaarlemAmsterdam, geopend werd, maar dit behoeft geen bezwaar te zijn. Integendeel, als er in dien tijd twee aantrek- kingspunten voor Haarlem zouden zijn, zou dit aanlokelijk zijn en het bezoek aan de stad ongetwijfeld bevorderen. Te meer omdat tusschen beide dingen eenig verband gelegd zou kunnen worden. De Ca mera speelt immers in den tijd onmiddellijk aan den aanleg van de spoorlijn voorafgaan de. De veerschipper wordt volgens zijn passa giers in zijn bestaan bedreigd door de stoom wagen, maar Hilebrand laat den schipper zeggen, dat hij geen concurrentie daarvan vreest, omdat „spoorwegen niets te beteeke- nen hebben". Dat is wel wat anders uitge komen Bij de organisatie van de verkeerstentoon stelling zal natuurlijk een afdeeling aan den ouden tijd, toen er nog geen spoorwagens waren, gewijd worden, alsook aan de eerste' jaren van hun bestaan, toen een vrij sterken tegenstand moest worden overwonnen. Dit zou kunnen samenvallen met de herdenking van den tijd waarin Hildebrand zijn figuren uit de camera liet leven. Een der bestuursleden van „Haarlem's Bloei" die wij over deze quaestie spraken zei: „Ik zie als Prof Bronner in deze zou kunnen medewerken, in zoo'n programma vele moge lijkheden. O.a. een historischen optocht, het leven onzer voorouders een eeuw geleden, in beeld brengend. Mussolini. MüNCHEN, 25 September (D.N.B.- A.N.P.) De extra-trein, waarmede Benito Mussolini de reis uit Rome heeft gemaakt, is vanochtend om 11 uur het hoofdstation van München binnengereden. De Fuehrer van het Nationaal- Socialistïsche Duitschland, Adolf Hitler, heeft, omgeven door de kop stukken der N.S.D.A.P. zijn gast ver welkomd. Hiermede hebben, aldus het Duit- sche Nieuws Bureau, belangrijke da gen voor de wereldpolitiek een aan- van ggenomen. Over. het verloop van de reis ontvangen wij nog de volgende berichten: WEENEN, 25 September. Mussolini is op zijn reis naar Duitschland Oostenrijk ge- Om zeven uur vanochtend kwam de trein te Insbrueck aan, waar de Duce werd be groet door staatssecretaris Skubl, namens bondskanselier dr. Schuschnigg en de Oos- tenrijksche regeering. Om 7 uur 20 vertrok de bijzondere trein. KHEFERSFELDEN, 25 September. Mus solini is vanochtend om 8 uur 25 te Kiefers- felden aan de Duitsch-Oostenrijksche grens in de buurt van Kufstein gelegen, aangeko men. De Duce werd zeer hartelijk begroet door Rudolf Hess; den plaatsvervanger van den Fuehrer. Gemeenschappelijk werd de reis voortgezet naar München. Fascistische organisatie te Madrid ontdekt. Militaire colonnes zouden optreden bij het binnenrukken der Nationalisten. Naar Havas uit Madrid verneemt hebben de speciale diensten van het ministerie van oorlog 160 personen gearresteerd, die behoor den tot een fascistische organisatie die verscheidene diensten omvatte die z-ich bezighielden met spionnage en de vorming van gemilitariseerde colonnes, die in actie zouden komen zoodra de rechtsche troepen Madrid zouden zijn binnengerukt. Een dezer organisaties „Witte Phalanx" genaamd, stond onder leiding van twee personen, die in de ambassades waren gevlucht, met name in de Chileensche ambassade, waar volgens ver klaringen der beschuldigden de generale staf zetelde. Onder de gearresteerden bevindt zich Manuel Asencio Suria, die van Chileensche nationaliteit is en een der belangrijkste leiders van deze organisatie is. Hij wordt ervan beschuldigd in zijn bezit te hebben gehad een plattegrond van Brunete, waarop de ligging der troepen in dien sector stond aangeteekend, alsmede inlichtingen over een der belangrijkste divisies van het centra front en een aanteekening over de ontrui ming van de hospitalen van Guadalajara. Een der andere leiders der organisatie, die nog niet gearresteerd is. is een lid van het personeel der Argentijnsche ambassade, Aragay. Een ander lid van het personeel dezer ambassade is eveneens bij deze zaak betrokken. Volgens verklaringen van een der bij het complot betrokkenen zouden te Madrid 17 bandera's (vendels) bestaan, elk 300 man tellende, die weer onderverdeeld waren. Men verzekert, dat tot de gearresteerden perso nen behooren, die zich hebben laten natura- liseeren tot onderdaan van Chili, Argentinië en Panama. Japansche vliegtuigen bombar- deeren Nanking. Drie toestellen onder gejuich der bevolking neergehaald Uit Sjanghai wordt gemeld, dat Nan king hedenmorgen door 19 Japan sche vliegtuigen is gebombardeerd, van welke drie werden omlaag gescho ten. Tien Chineesche jachtvliegtuigen zijn opgestegen. Honderden personen slaan het luchtgevecht gade, alle ge varen trotseerend. Zij juichten, toen zij zagen, dat drie Japansche vliegtui gen werden omlaag geschoten. De eerste groep Japansche vliegtui gen kwam uit Zuidelijke richting en heeft de volk/ijke wijken in het Zui den der stad gebombardeerd om ver volgens in de wolken te verdwijnen. Deze groep werd gevolgd door een groep van vijftien andere toestellen. Noodseinen van stoomschip „Semiramis''. Vermoedelijk geen Nederlandsch vaartuig. Uit Havanna wordt gemeldhet radiostation van de marine heeft noodseinen opgevangen van het tankschip „Semiramis", dat als positie opgaf 160 mijl ten Zuid-Westen van Tampa. De marines-autoriteiten waarschuwden de kustwacht van Florida, welke onmiddellijk een vaartuig ter hulpverleening uitzond. De „Semiramis" deelde mede op verschillen de plaatsen water te maken. Naar wij van de Nederlandsch Indische Tank Stoomboot Maatschappij vernemen, is het uit gesloten, dat de „Semiramis", het schip van dien naam zou zijn, dat toebehoort aan boven genoemde maatschappij, aangezien dit laatste op het oogenblik nog te Singapore in dok ligt. Het betreft hier waarschijnlijk geen Neder landsch vaartuig. Ruim 63.600 werkloozen minder dan in 1936. Sinds Juli j.I. echter een kleine stijging. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffende het aantal geheel werkloozen, bij alle orga nen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekende ingeschreven. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten inschrij ven. Aantal geheel werkloozen op het einde van Aug. 1937 Au#. 1936. Juli 1937 gemeenten met: 100.00 en meer inw. 142,212 164,113 140.301 50.000—100.000 inw. 43.648, 51.733 42,352 20.000—50.000 inw. 41.927 47.459 41.198 minder d. 20.000 inw. 90.025 118,122 89.056 Totaal 317,812 381,427 312.907 Uit bovenstaand overzicht blijkt, dat er ein de Augustus 1937 63.615 werkloozen minder geregistreerd waren dan einde Augustus 1936 einde Juli 1937 waren er 62,767 minder dan einde Juli 1936. Ten opzichte van Juli 1937 valt er een stij ging waar te nemen van 4.905 werkloozen. Ook in 1936 steeg het aantal werkloozen, in Augustus, er waren toen 5.755 meer werkloo zen ingeschreven dan einde Juli 1936. De GastentoonstelJing Zal Zondag geopend zijn. De Christelijke middenstandsvereeniging te Haarlem had aan het gemeentebestuur van Haarlem verzocht om de gastvoorstelling Zondag niet open te stellen. Zij deed dit, om dat haar meening is. dat de ervaring geleerd heeft, dat het bezoek op Zondagen bij ten toonstellingen gering is, zoodat het aanbeve ling voor de overheid verdiend den wensch van velen om de Zondagsrust te bevorderen te eerbiedigen. B. en W. hebben evenwel aan het bestuur der vereeniging medegedeeld, dat het college geen termen aanwezig acht om de tentoon stelling te sluiten, wel zijn de aanvankelijk bepaalde openingsuren met een half uur inge kort om die geheel buiten de uren te doen vallen dat er kerkdiensten zijn. Nieuwe zender te Jaarsveld zal weldra werken. Antennemast opgericht. De nieuwe 415 M. zender van de Nozema te Jaarsveld is thans reeds zoover gereed, dat ongeveer over een week met proefzenden zal kunnen worden begonnen. Hoewel de geheele opstelling provisorisch is, is deze zoodani" verzorgd, dat men niet meer van een experi- menteelen zender mag spreken. De zender dip voorloopig een energie kriigt van 20 K.W. en die uitgerust is met zoogenaamde ..kwarts- besturing". is gebouwd volgens beproefde prin cipes en de verwachting: is dan ook, dat zich -"pri bijzondere moeilijkheden zullen voordoen "•>'!en de luisferrauporten gunstig uit dan zo1 de zender in de toekomstc een meer definitie ven vorm kr'jgen en zal ook de energie be langrijk worden verhoogd. Het woord is aan. Wijnaendts Francken: Weinig kennis maakt inge beeld, veel kennis beschei den. N.V C.A.v.d STEUR's KLEEDERMAKERIJ KRUISSTRAAT 7, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Kookt de melk. In verband met het mond- en klauwzeer. Reeds een week geleden wezen wij er op, dat het mond- en klauwzeer onder het vee in onze omgeving zich sterk uitbreidt. Daarom lieten wij de waarschuwing hooren om alle melk goed te koken. Nu heeft de loco-burgemeester van Haarlem de volgende waarschuwing laten verspreiden en aanplakken- KOOKT DE MELK. De Burgemeester van Haarlem vestigt de aandacht der ingezetenen er op, dat het, in verband met het veelvuldig voorkomen van mond- en klauwzeer, van het grootste belang is ALLE niet gepasteuriseerde melk te koken. Mr. J. A. H. COOPS OVERLEDEN. Na een langdurige ziekte is in den afgeloopen nacht op 44-jarigen leeftijd in het Juliana- Ziekephuis te Apeldoorn overleden mr. J. A. H. Coops, oud lid van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal. Mr. Coops werd in 1935' benoemd tot lid der Tweede Kamer voor de Liberale Staatspartij, den Vrijheidsbond, als opvolger van mr. A. G. A. Ridder van Rappard. Bij de jongste Kamerver kiezingen verkreeg hij geen zetel. De overledene was wethouder van financiën en lid van den raad der gemeente Apeldoorn sedert 1 September 1931. Hij was voorzitter van de plaatselijke afdee ling van den Vrijheidsbond en tevens lid van het hoofdbestuur. De verassching van het stoffelijk overschot zal plaats vinden te Velsen op Dinsdag 28 Sep tember, na aankomst van den trein van 13.14 uur. Bij FRANS PERQUIN nog steeds zomerprijzen, voor anthraciet en brechcokes Telefoon 10212 (Adv. Ingez. Med.) Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. De Japanners hebben thans Ifankau ge bombardeerd, waarbij honderden slacht offers vielen. 4 Uitwisseling van handelsvcrtegenwoordi- gers tusschen Engeland en Franco. 4 Italië zou toegezegd hebben geen vrijwil ligers meer naar Spanje te zenden. Keres heeft in den achtkamp verloren van Eliskases. Het boekjaar 1936/1937 was gunstig voor de hoogovens. f Bioscopen. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Luchtaanval op Hankau. P. v. d. Hem: De droeve noodzaak. 3 Van onzen Scandinavischen correspon dent: Koning Christiaan opent Europa's grootste brug. 4 Dr. M. Euwe: De positiespeler zoekt het kleine voordeel. Bram v. S.: Boomen in Haarlem's Plant soenen. 1 Dr. P. II. Schroder: Prins der Nederland sche dichters werd 350 jaar geleden ge boren. C. J. E. Dinaux: Zonderlingen levens. 1* H. D. Vertelling: De verborgen schat. Jhr. dr. J. C. MollerusOmzwervingen over Curacao. J. II. de Bois: Literaire Kantteekeningen. Fïnancieel-Economisch weekoverzicht: Devaluatie van den gulden een jaar ge leden. Voor de Jeugd. Burgerlijke Stand van Haarlem opge nomen op pag. ,11,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1