DE DROEVE NOODZAAK Een eeuw Cas. ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1937 PI AARDE M'S DAGBEAD 3 Leeningspolitiek der gemeenten besproken. Referaat van den heer J. H. Jextor op den Accountantsdag. Mr. D. Crena de Iongh over de positie der algemeene banken in Nederland. 'De 28ste accountantsdag van het Neder- landsch Instituut van Accountants is heden in Pulchri Studio te 's-Gravenhage gehou den, onder voorzitterschap van den heer H. R. Reder (Amsterdam). Het onderwerp, waarvoor allereerst de aandacht werd gevraagd, was de in een schriftelijk referaat vervatte beschouwing van mr, D. Crena de Iongh, president van de Nederlandsche Handelmaatschappij, over de positie der algemeene banken in het econo misch leven van Nederland. In dit referaat werd betoogd, dat het Ne derlandsche algemeene bankwezen geduren de de afgeloopen kwarteeuw in staat is ge weest, met inachtneming van de eischen der liquiditeit, de expansie van het economisch leven van Nederland en zijn koloniën te evenaren en dat het op grond van zijn huidi ge positie, inzonderheid wat betreft de liqui diteit, ook in de toekomst zijn taak in het economisch leven ten volle zal kunnen ver vullen. Een en ander werd aan de hand van een aantal cijfers betreffende de ontwikkeling van de banken en van het economisch leven toegelicht, waarbij de aandacht werd geves tigd op de omstandigheid, dat het beschik bare cijfermateriaal weliswaar het trekken van zeer concrete conclusies niet mogelijk maakt, doch dat het niettemin een aanne- melijken grondslag vormt voor de gedane uit spraken. De heer Crena de Iongh gaf in aanslui ting op dit referaat een mondelinge uiteen zetting. Daarna hield de heer J. H. Textor, chef der afdeeling verificatie der Provinciale Griffie van Noord-Holland, een inleiding over: „De leeningspolitiek der gemeenten en de admi nistratie dier leeningen". De inleider wees er op, dat de gemeente lijke leeningspolitiek te beschouwen is als een onderdeel van het vraagstuk van de financiering dus van het economisch kapi taals- en vermogensprobleem en dat daarbij ten opzichte van de financiering van de pri vate huishouding een belangrijk verschil valt op te merken. De publieke huishouding toch kan zich bij dit probleem niet zonder meer richten naar beginselen van bedrijfseconomi- schen aard, maar zij zal hebben na te gaan in hoeverre de middelen, welke zij tot dek king van haar behoeften zal aanwijzen, eco nomisch verantwoord zijn. Het feit echter, dat bij de organische on- derdeelen van den Staat in casu de ge meenten de subjecten, welke voor de fi nanciering, o.a. door het verschaffen van leeningen, zorg dragen, niet dezelfde zijn als zij, in welker behoeften moet worden voor zien, leidt er toe, dat de neiging ontstaat om aan de economische gevolgen minder aan dacht te schenken dan in het geval, dat de subjecten wel dezelfde zijn, zooals bij den Staat, voor zoover deze tenminste geen cre- diet in het buitenland opneemt. Het gevolg hiervan is, dat de leeningspolitiek der Ne derlandsche gemeenten pleegt af te wijken van die van den Staat der Nederlanden. Deze afwijking betreft in het bijzonder de zooge naamde niet-rendabele uitgaven. Spreker achtte, gezien den omvang van de gemeente schulden ten opzichte van dien van de Staatsschuld, deze afwijking te betreuren. Daar de beoordeeling van het overheids- crediet voor de vermogensmarkt en het pu bliek eigenaardige moeilijkheden meebrengt als gevolg van het veelal ontbreken van een schatting van de toekomstige rendabiliteit van die uitgaven, die dienen ter voorziening in behoeften, die in geenerlei verband staan met 't ruilverkeer, achtte hij een op economi sche gronden gebaseerd toezicht op de ge meentelijke leeningspolitiek gewenscbt. Uitvoerig ging de inleider de opvattingen van verschillende schrijvers en practici op het gebied der overheidsfinanciën na. Leenings- en belasting- politiek. Tusschen de leenings- en belastingpolitiek bestaat een nauw verband; zij zijn elkanders complement. Ofschoon de inleider zich, in navolging van prof. Van Gijn, op het stand punt stelde, dat leeningen voor niet-ren- dabele uitgaven principieel geoorloofd zijn, meende hij, dat, zooals indertijd de thesau rier-generaal van Doorninck naar voren heeft gebracht, acht moet worden geslagen op de verwachtingen omtrent de toekom stige draagkracht der belastingbetalers en dat dus verband moet worden gelegd tus schen de vergrooting van de publieke schuld en die van het inkomen van de bevolking. De normale grondslag voor het openbaar cre- diet behoort te zijn het bedrag aan inkom sten, waaron de overheid ten behoeve van rente en aflossing kan rekenen boven het geen vereischt wordt ter bestrijding van de regelmatige behoeften van den publieken dienst. Spreker meende, dat deze regel wel eens uit het oog was verloren. Instelling van een leen kamer bepleit. De inleider achtte de instelling van een leeningskamer, welke tot taak zal hebben toezicht te houden op de toeneming der ge meentelijke schuldenlast in verband met de wijzigingen in het volksinkomen gewenscht. Deze leeningskamer zal den invloed van het gemeente-crediet op het economische leven moeten nagaan, er naar moeten streven den gebruikelijken maximum-looptijd der lee ningen te verkorten en voorwaarden moeten vaststellen waaraan de leeningsprospecti bij publieke emissies moeten voldoen. Hij sprak als zijn meening uit, dat de 40- jarige looptijd van vele leeningen, gezien de voortschrijdende technische en economische ontwikkeling en de verkorting van den ge middelden productieven duur van een men- schenleven, te lang is. Indien echter de loop tijd wordt verkort, komen de veelal tegen an- nuïteitenleeningen aangevoerde bezwaren te vervallen. De voorwaarde der gestaffelde rente, die tegenwoordig veelvuldig bij het aangaan van gemeentelijke leeningen wordt gesteld, had, daar,zij tot een relatief aanzienlijke ver zwaring van lasten in de toekomst kan lei den. niet zijn instemming. Tenslotte toonde hij zich een voorstander van de instelling van gemeentelijke leenings- en beleggingsfondsen, die er naar zijn mee ning toe zullen leiden, dat de leeningspoli tiek, wegens het verbreken van den tot nu toe gelegden band tusschen afschrijvingen en aflossingen, meer soepel zal kunnen zijn, en die, afgezien van nog andere voordeelen, pen beter inzicht in deze leeningspolitiek tot gevolg zullen hebben. In dit verband wees hij op het door de gemeente Utrecht ingestelde leeningsfonds en op de Engelsche Consolidated Loan Funds, Het Blauwe Zand-incident. Ir. Mussert heeft een bezwaarschrift ingediend. Bij de Amsterdamsche rechtbank is thans door ir. A. A. Mussert het bezwaarschrift in gediend tegen de tegen hem uitgebrachte dag vaarding. De rechtbank zal dit bezwaarschrift in den loop van de volgende week in raad kamer behandelen. Een datum hiervoor is nog niet vastgesteld. De openbare behandeling, die aanvankelijk op 30 Sepstember plaats zou heb ben, zal dus dien dag niet doorgaan. Hetzelfde geldt voor de behandeling van de zaak tegen Melchers, die ook uitgesteld wordt, doch die geen bezwaarschrift tegen de dagvaarding heeft ingediend. Berooving van een buitenlander. Zware straffen geëischt. De officier van justitie bij de Amsterdam sche rechtbank eischte tegen een Hagenaar en een Amsterdammer, die in een perceel op de Kloveniersburgwal te Amsterdam een bui tenlander hadden beroofd van een bedrag van ruim f 180, gevangenisstraffen van twee j aai en zes maanden. De mannen hielden hun on schuld vol. IR. DE KOK TE KAAPSTAD. De directeur-generaal van de „Koninklijke", ir. J. E. F. de Kok, is, vergezeld van den heer Schmidt Crans, Vrijdag te Kaapstad aangeko men. De beide vliegeniers verkeeren in uitste kende conditie. Geen achterstand meer op de Duitsche clearing. De achterstand op de clearing- rekening met Duitschland is thans vrijwel geheel verdwenen. Per 23 September was deze achter stand n.l. nog slechts 31.500. Een jaar geleden was dit nog 40.771.200, terwijl op 15 Sep tember j.l. nog een bedrag van ƒ4.998.000 door Duitschland aan ons land moest worden betaald. DE SARMI-ZAAK. MAKIASSAR, 24 September (Aneta). Tegen de drie beklaagden, betrokken bij de Sarmi-zaak (het ontsnappen van een in be slag genomen Japanschen motorschoener, waarbij de politie gebonden en ontwapend werd), eischte de officier van jpstitie bij den raad van justitie te Makassar resp. een gevan genisstraf van 2y2, 2 en 1 y2 jaar, met aftrek van preventieve hechtenis. VALSCHE TOEGANGSKAARTEN VOOR HET STADION VERKOCHT Drie mannen, die Donderdagavond op het Stadionplein te Amsterdam valsche toegangs kaarten verkochten voor de wielerwedstrij den, zijn door de recherche naar het hoofd bureau van politie overgebracht en daar in arrest gesteld. Overheidspersoneel blijft ageeren voor salarisverhooging. De R.K. Centrale van Burgerlijk Overheids personeel kwam Vrijdag in spoedvergadering bijeen ter bespreking van de mededeeling der regeering in de millioenen nota betreffende de salarissen en loonen van het rijkspersoneel. Met ernstige teleurstelling stelde de verga dering vast, dat de regeering voorshands geen aanleiding vindt, verhooging van genoemde salarissen en loonen te bevorderen. Gelet op de zeer groote offers, welke door het rijkspersoneel in de afgeloopen jaren wer den gebracht, gelet mede op de belangrijke stijging der kosten van het levensonderhoud en den ongetwijfeld sterk verbeterden bud- getairen toestand van het rijk, had, naar het oordeel der vergadering, een ander standpunt van de regeeering mogen zijn verwacht. Ondanks de houding der regeering werd be sloten de actie onverzwakt voort te zetten. Ook actie van het A.C.O.P. Het A.C.O.P. besloot in de centrale commis sie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken zijn ernstige bezwaren tegen het voor- üitloopen op het overleg door de regeering in te brengen en verder met klem te pleiten voor verhooging van de salarissen en loonen van het rijkspersoneel en de onderwijzers, welke' verhooging ook groote beteekenis zou hebben voor het personeel van provincies, gemeenten, waterschappen, enz. „in de schaduwen van morgen" Een eeuw lang gas, zoover is 't nu gekomen, Reeds honderd jaar van gasbedrijvigheid, Een tijd. zelfs voor de grootste gas-tronomen, Waaraan men graag speciale aandacht wijdt. Zulk een bedrijf werkt veel met statistieken. Waaruit d' ontwikkeling door al die jaren blijkt, Met cijfers en nauwkeurige grafieken. Waarnaar de leek met interesse kijkt. Zelfs deze kunnen echter niet verklaren, Hoevele potjes er zijn gaar- gekookt, En hoeveel kille botten al die jaren, Door gas tot warm behagen zijn gestookt. Noch hoeveel kranten men heeft zitten lezen, Of hoeveel kousen zijn gebreid onder het licht, Dat Haarlem's gasbedrijf sinds lang voor deze. Op Haarlem's brave burgers heeft gericht, 't Is zelfs niet bij benadering te schatten En als zoo'n statistiek te maken was, Dan zou het brein de cijfers niet omvatten, Berekend over honderd jaren gas. Maar ook al wordt dit dan niet uitgerekend, Elkeen beseft toch wel. wat een bedrijf Als dat van 't gas voor Haarlem heeft be teekend, Ook zonder dat 'k in groote cijfers schrijf, 'k Wil dus vandaag het gasbedrijf bezingen, Voor 't grootsche werk in honderd jaar verricht, Geen tweede' heeft den Spaarnestedelingen Het leven zoo verwarmd en zoo verlicht. P. GASUS. Nog meer bedankjes voor de N. S. B. De gepens. luitenant-generaal H. A. Seyf- fardt. oudchef van den Generalen Staf, die eenige maanden geleden toegetreden was tot de N.S.B. heeft thans, naar de Tel. meldt, ook besloten voor zijn lidmaatschap der Nat. Soc. Beweging te bedanken, welk besluit verband houdt met de incidenten-ds. Van Duyl en mr. D. F. Pont. De heer Seyffardt was toegetreden tot de N.S.B.-gelederen na het bekende geschil bin nenskamers tusschen het N.S.B.-lid der Eer ste Kamer, mr. Van Vessem en den voorzitter van onzen Senaat, Baron de Vos van Steen- wijk in April van dit jaar. Dr. J. F. B. van Hasselt, te Amersfoort, die voor de N.S.B. zitting had in de Provinciale Staten van Utrecht heeft aan het hoofdbe stuur der Nationaal-Socialistische Beweging- schriftelijk kennis gegeven van zijn uittreding. Deze uitgetredene was leider van het ge west Utrecht der afdeeling „Vorming" van de N.S.B.. waarvan ds. G. van Duyl de algemeene leider was. Uitgevers wenscheu spelïingrust. Wijziging zou thans ruïneus zijn Jaarvergadering van uitgeversbond in Den Haag. Vrijdag kwam de Nederlandsche Uitgevers bond bijeen in het Gemeentemuseum te 's-Gravenhage, onder leiding van zijn voor zitter, den heer I. Noothoven van Goor. Deze wees op de concurrentie, die het bedrijf onder vindt van buitenstaanders, zooals omroepver- eenigingen, vereenigingen cnet socialen inslag, groote bedrijven met hun reclame-uitgaven en niet de alleiminste onder de concurren ten de overheidsuitgeverijen, welke in toe nemende .mate zich gaan bewegen op een ter rein dat ook in het belang van het publiek beter aan den particulieren uitgever kan worden overgelaten. De uitgevers van kinder- en schoolboeken, alsmede die van populaire uitgaven, waren genoodzaakt met gi-oote opofferingen hun fonds te vernieuwen om te kunnen voldoen aan de vraag naar uitgaven in de nieuwe spelling. Uit de gepubliceerde gegevens weet men het groote aantal nieuwe uitgaven. In de oude spelling wordt niets meer in het licht gegeven of hei-drukt, om de eenvoudige reden, dat daar geen vraag meer naar is. Alleen een klein groep, in hoofdzaak oude ren, verzet zich nog, maar is de toekomst niet aan het opgroeiend geslacht? Wij uitgevers vragen geen financieele hulp van de overheid, maar wel zekerheid over de spelling. Door de spellingwijziging hebben wij groote verliezen geleden en laten wij hopen, zoo goed en kwaad als 't ging, opge vangen, door ons aan te passen aan wat de i-egeei-ing ons oplegde en waarnaar vraag is en blijft. Elke terugkeer zou voor velen onzer, waaronder zeker niet de klein ste firma's in de eerste plaats voor de kinder en schoolboekuitgevers en die van populaii-e uitgaven, r u neus werken, aldus spr. Wat wij vragen aan de regeering is het alge meen vooi-schrijven van de nu eenmaal inge voerde en ondex-wezen nieuwe schrijfwijze. Zijn nu niet reeds voor de vierde maal de cursussen aangevangen met deze nieuwe spel ling? Spr. hoopte, dat de wenscheu der uit gevers weerklank zouden vinden bij de regee ring. Als bestuurslid in de vacature I. Noothoven van Goor werd gekozen de heer J. L. van Tricht (Van Loghum Slatei-us' uitg. mij. te Arnhem), als lid van de commisie in zake be talingsmoeilijkheden in de vacature J. L. van Tricht, de heer mr. C. Schillemans; als ver tegenwoordiger en plaatsvervangend vei-tegen- woordiger uit de leden in den centralen raad voor het boek- en het grafisch bedrijf, res pectievelijk de heeren Jan Tadema en I. Noot- haven van Goor, en als leden der gemengde commissie de heeren Joh. C. Brusse, D. A. Daamen Sr. en A. M. E. van Dishoeck, Aangenomen werden de carudidaat- leden Paul Brand (N.V. Paul Brand's uitgeversbe drijf) te Hilversum en E. Lefebvre (H. D. Tjeenk Willink en zoon's uitg. mij. N.V.) te Haarlem. Als penningmeester wex-d wederom aange wezen de heer G. Naeff. Langdurig werd van gedachten gewisseld naar aanleiding van een rapport, uitgebracht door de commissie tot het bestudeex-en van de kwestie der prijsvragen. Verder werden nog vei-schilende zaken van huishoudelijken aard behandeld. Na afloop van de vergadering, welke zeer druk bezocht was, werden onder leiding van den directeur, dr. H. E. van Gelder, en den conservator dr. G. Knuttel de vele beziens waardigheden van het Haagsche Gemeente museum bezichtigd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5