Thans Hankau met bommen bestookt. KONING GHRISTIAAN OPENT EUROPA'S GROOTSTE BRUG. H Thijs Ijs en OomMopperniet gaan weer verder! ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1937 PI A A R L E M'S DAGBLAD Honderden slachtoffers onder de burgerbevolking. ZES Japansche bombardementsvliegtuigen hebben, begeleid door drie jagers, gisteren negen bommen op Hankau laten vallen. Drie bommen kwamen terecht in de Chineesche stad, vier aan den overkant van de rivier en twee in de Jangtse op 200 meter van een Britsche kanonneerboot. De slachtoffers behoorden voor het meerendeel tot de arme boerenbevolking. Er zouden meer dan 200 dooden en 500 gewonden zijn. Een corres pondent van Reuter, die gedurende tien minuten op den hoek van een straat stond, zag in dien tijd 120 verminkte lijken wegdragen. Ontzettende tooneeleu in de benedenstad. Het aantal kinderen, dat te Woets- jingmiau, de dichtbevolkte beneden stad van Hankau. is gedood, is naar verhouding buitengewoon groot, waarschijnlijk omdat tijdens den Japanschen luchtaanval talrijke kinderen thuis waren, electriciteitsvoorziening niet meer TSJfiUG^ HiUJAUG V KIAUKiaug) 0 H? ^TSJEKIANG HOE PE De Reuter-correspondent was ge tuige van afgrijselijke tooneelen. Hij zag leden van de reddingsbrigade met brancards, waarop vier of vijf doode of zieltoogende kinderen naast elkaar lagen uitgestrekt. Daar de functioneert, moet het reddingswerk in het donker geschieden. Woetsjingmiau is meer dan zes ki lometer van het arsenaal verwijderd en er bevond zich geen enkele sol daat in de stad. De val van Paoting. Het Japansche hoofdkwartier te Tientsin heeft medegedeeld, dat de Japansche troe pen gisteren te half twee Paoting (of Pao- tingfoe) volledig bezet hebben en de over gebleven Chineesche troepen op de vlucht hebben gejaagd, drie uren nadat de Japan sche vlag op de muren der stad was gehe- schen. Men gelooft, dat het grootste gedeelte der Chineesche troepen er in geslaagd is door de zuidelijke poorten der stad te vluchten, voor de aankomst der Japansche troepen, die waren uitgezonden om hun den terugtocht af te snijden. De woordvoerder der Japansche militairen te Peiping heeft verklaard dat bij de inneming van Paoting het Chineesche garnizoen practisch ver nietigd is. Vliegtuigen lieten bommen op de Chineesche stellingen binnen de ver sterkte stad vallen. Men vreest, dat het bombardement vele slachtoffers onder de bevolking, die 86.000 zielen telt, gemaakt heeft. De Japansche troepen zijn thans Paoting gepasseerd en zetten hun opmarsch langs den spoorweg voort. De Chineesche tegen stand is aanzienlijk geringer dan men ver wacht had. In buitenlandsche militaire krin gen is men van meening, dat de verovering van Paoting en de verdere opmarsch der Japanners wijst op het verlies van de sterk ste natuurlijke verdedigingslinies der Chi- neezen in dezen sector. Ook Tsjangtsjau bezet? Volgens een bericht van Domei heeft een Japansch detachement Tsjangtsjau aan de spoorlijn Tientsin Poekau bezet. Chineesche overwinning in Sjansi. Volgens uit Nanking ontvangen berichten hebben de Chineesche strijdkrachten een groote overwinning behaald in de provincie Sjansi. Zij brachten de vijfde Japansche di visie tusschen 'Kwailing en Lintsjau groote verliezen toe en maakten 2500 krijgsgevange nen. Krachtig Britsch -protest tegen 1bombardement van Kanton. De Britsche ambassadeur te Tokio heeft Uitwisseling van handelsvertegen- woordigers tusschen Engeland en Franco. Doch geen erkenning. Naar Reuter verneemt zal de Brit sche regeering waarschijnlijk binnen kort een nota aan Franco zenden betreffende de Britsche belangen in het door Franco bezette gedeelte van Spanje. Men doet echter opmerken, dat het toelaten van consulaire vertegenwoordigers van Fran co gelijk zou staan met het erkennen der rechtsche autoriteiten. Daartegenover staat dat de wettige handel tusschen Engeland en het rechtsche Spanje belangrijk genoeg is om een uitwisseling van handels vertegenwoordi gers mogelijk te maken. Naar men ver klaart ontvangt Engeland thans geregeld ladingen ijzererts uit de mijnen van Bilbao. NEDERLANDSCH OPVARENDE VAN BRITSCH STOOMSCHIP VERDRONKEN. Bij de Minster Steamship Company is be- rimht binnengekomen, dat de vierde machi nist van het aan deze maatschappij behoo- rende Britsche stoomschip „Orminster", de Nederlander Beer, overboord is geslagen. Hoe wel nog twee uur naar den drenkeling is ge zocht, heeft dit geen resultaat opgeleverd. De ..Ormonster" was op weg van Rotter dam naar Istanboel. Beer was een paar dagen geleden te Rotterdam aangemonsterd. opdracht gekregen in krachtige bewoordingen bij de Japansche regeering te protesteeren tegen het bombardeeren van niet-militaire objecten en uiting te geven aan den afschuw, die in Engeland gevoeld wordt in verband met het groote aantal slachtoffers onder de bur gerbevolking tengevolge van het bombarde ment van Kanton. Rusland Nog steeds executies. Een te Chabarovsk verschijnend blad heeft medegedeeld, dat te Wladiwostok twintig ter roristische spionnen, die tot Trotskistische organisaties behoorden, ter dood zijn ver oordeeld en terecht gesteld. Zij hadden op de spoorwegen in het Verre Oosten sabotageda den bedreven en ook aanslagen voorbereid tegen Sovjet-Russische leiders. IBelgaë De positie van het kabinet- Van Zeeland. Gisteren ging te Brussel het ge rucht, dat het kabinet Van Zeeland zou aftreden. Na afloop van de tweede bijeen komst van den kabinetsraad, die om kwart over tien gisteravond eindigde heeft minister Hoste echter aan. de persvertegenwoordigers verklaard, dat de ministers het meer danv ooit eens waren. Zij hadden nog geen beslissing genomen en zouden vanmorgen om elf uur opnieuw een kabinetsraad hou den. Op de vraag van een der journalisten of het kabinet zijn ontslag zou ne men, zeide de minister, dat dit hoogstwaarschijnlijk niet het geval zou zijn. Spoorlijn Miinchen-Berlijn onder scherpe bewaking. Gewapende schildwacht op Iedere vijftig meter. De speciale correspondent van Havas meldt uit München 24 Sept.: Een schildwacht met geladen geweer is op post gezet op elke vijftig meter van de spoor lijn, welke de trein van Mussolini Zaterdag zal volgen, wanneer deze zich van München naar Berlijn begeeft. Deze buitengewone veiligheidsdienst is Vrijdagmiddag ingesteld en de bewaking zal den geheelen nacht du ren Leden van den arbeidsdienst en van den S. S. zullen zorg dragen voor de verbinding tusschen de schildwachten. De kleinste brug wordt door tientallen manschappen bewaakt en bij den ingang van den tunnel nabij Er langen schijnt een geheel bataljon te zijn ge- mombiliseerd. Geen Italianen meer naar Spanje? Italiaansche beloften aan minister Delbos. Het Engelsche blad „Yorkshire Post", dat goede betrekkingen onderhoudt met gezag hebbende kringen geeft de Italiaansche op vatting als volgt weer: De Britsche regee ring kan slechts voldaan zijn over de tot nu toe tijdens de Fransch-Italiaansche bespre kingen, welke te Genève zijn gevoerd, bereik te vorderingen. Bovas Scoppa zou Delbos drie zaken verze kerd hebben, welke graaf Ciano te Rome tij dens een onderhoud met den Britschen zaak gelastigde zou hebben bevestigd. Deze verzekeringen zijn: 1. Italië stelt zich niet voor nieu we troepen naar Spanje te zenden. 2. Italië zal geen controle op de Ba learen uitoefenen. 3. De Italiaansche soldaten zullen niet voor onbepaalden tijd in Spanje blijven. De deelneming van Italië aan de overeen komst van Nyon wordt geacht verduidelijking te hebben gebracht in het voornaamste mari tieme vraagstuk. Men is van meening, dat Italië zal toestemmen in de terugtrekking van de Italiaansche troepen uit Spanje. Op deze wijze zouden de internationale vraagstuk ken worden geregeld, welke voorkomen uit het conflict te lande. De weg voor een nieuwe Engelsch-Italiaansche overeenkomst zou ge opend worden tijdens besprekingen, welke tegen de volgende maand uitgeschreven zou den worden. Terugtrekking der vrijwilligers vol gens numerieke gelijkheid? Uit Londen, 24 September. Vandaag heeft de Fransche ambassadeur, Corbin opnieuw een onderhoud gehad met minister Eden. hetwelk voornamelijk op de kwestie van de terugtrekking der buitenlandsche vrijwilli gers uit Spanje zou betrekking hebben ge had. Engeland en Frankrijk zouden willen, dat thans positieve maatregelen genomen wor den tot terugtrekking der vrijwilligers. Er bestaan aanwijzingen, dat het tot dusver door Engeland en Frankrijk voorgestane begin sel van terugtrekking in evenredigheid met het aantal buitenlanders, dat aan elk dei- beide zijden strijdt, zou kunnen worden los gelaten ten gunste van een terugtrekking ge baseerd op numerieke gelijkheid, mits men werkelijk een aanvang met het terugtrekken kan maken. Spoorwegaanslag iu den Elzas. Obstakel op de rails. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is een spoorwegaanslag gepleegd op het traject Metz-Straatsburg, die gericht schijnt tegen den expres Bazel-Ostende. Men schijnt hier met de daad van een onverantwoordelijke te doen te hebben. Toen de trein te Thion- ville aankwam, ontdekte de machinist dat zijn locomotief schade had opgeloopen en bij onderzoek bleek, dat men een obstakel op de rails geplaatst had. „Geheimzinnige auto'' behoorde aan de Russische ambassade. Spoor naar Le Havre schijnt thans waardeloos. De Russische ambassade heeft de politie medegedeeld, dat de geheimzinnige auto, die te Le Havre is gezien, eigendom der ambas sade is. De ambassade heeft bijzonderheden over den door deze auto te Le Havre afgeleg- den weg medegedeeld en verklaard dat twee inzittenden zich hebben ingescheept aan boord van de „Marya Oeljanova". die daarna vertrok. Het spoor, dat naar Le Havre leidde, schijnt dus zijn beteekenis te verliezen. Mevr. Skoblin verhoord. Mevrouw Sboblin is gisteren te Parijs door de politie aan een langdurig verhoor onder worpen. Vandaag zal zij voor den rechter van instructie* worden geleid. In de verklaringen van mevrouw Skoblin werden talrijke tegen strijdigheden geconstateerd. Inspecteurs van de gerechtelijke politie hadden mevrouw Skoblin, die tegelijk met haar echtgenoot verdwenen was, in de stad aangetroffen. Troncoso uit zijn functies ontheven? Tegenspraak in Nationalistische kringen. Volgens een bericht uit Bayonne aan de Petite Gironde is Troncoso bij besluit van Franco afgezet als militair commandant van het grensdistrict van de Bidassoa en als mili tair gouverneur van Irun. Een vooraanstaand pei-soon in Spaansche rechtsche kringen heeft echter te Saint Jean de Luz verklaard, dat alle geruchten, die in omloop zijn aangaande het afzetten van Tron coso op fantasie berusten. Generaal Franco zal, aldus deze zegsman, een beslissing nemen als de te Brest geopende instructie nauwkeu rige aanwijzingen zal hebben gegeven. Commandant van de C 2 op vrije voeten. Uit Bordeaux: De commandant van de Spaansche duikboot C 2 en een der officieren, die als gijzelaars waren weggevoerd na den aanslag op het schip, zijn in vrijheid gesteld. Zij worden evenwel nog bewaakt. Waarschijn lijk zullen zij alleen als getuigen gehoord worden. IN DE JACHTGEBIEDEN VAN DEN LAATSTEN MAYA. In het Zuiden van den Amerikaanschen stad Yucatan bestaat er een klein hoekje, dat nog niet door de civilisatie bereikt werd. Het zijn de jachtterreinen van Maya. De Maya zijn een Indianenstam, welke zich sinds den tijd van Ferdinand Cortez tot op heden tegen de verovering van de blanke Conquistadors heeft weten te beschermen. De gebruiken en gewoonten, die er thans nog heerschen, dateeren uit voor-historische tijden. Sedert het jaar 1934 houdt zich de Frah- sche geleerde Bernard de Colmont bezig met de bestudeering van dit anthropologisch zoo interessante volkje, dat thans nog maar 200 menschen telt. Het dorpje, waar de laatste Maya wonen, heet Lacondon en ligt verbor gen in een geweldig uitgestrekt oerwoud, waarin de moedige onderzoekers slechts met de grootste moeite hebben kunnen doordrin gen, na talrije moeilijkheden, zooals moe rassen, lianen en roofdieren overwonnen te hebben. Hun pogingen werden evenwel met succes bekroond. Bernard de Colmont kon reeds in het jaar 1934 aan de Fransche Aca demie voor Wetenschappen een cultuurfilm ten geschenke gevenrwelke het leven, de ge woonten en gebruiken van de eigenaardige bewoners in tal van interessante episodes toont. Het vorige jaar was Colmont, tezamen met Denemarken, het „waterland zonder bruggen" wordt het kleine land met de groote bruggen. De brug over den Storstrom tusschen Seeland en Falster, is een belangrijke verbetering in de groote route van Scandinavië naar het continent. (Van onzen Scandinavischen correspondent) ET is misschien niet louter toeval, dat het een Nederlander moest zijn, die Denemarken den naam van „water land zonder bruggen" zou geven. Want wij Nederlanders weten, wat het zeg gen wil, in een waterland te wonen en wij hebben zelf ervaren, hoe de steeds sterkere oeconomische één-wording van zoo'n land en mede het moderne motor-verkeer het steeds noodzakelijker maken stevige banden tusschen de door wateren gescheiden landsdeelen te leggen: bruggen te bouwen. En wij weten ook, wat het is, dan eindelijk bruggen te krijgen over breede stroomen, we gen feitelijk, die door de stalen armen van machtige bogen of op schouders van zware pijlers over het water gedragen worden, die als een onderdeel van de bochtende betonnen banen tusschen de landen, voortloopen hoog over zwoegende sleepbootjes en tuffende vrachtschuiten en voortdrijvende beurtvaar- ders heen, waar nog voor kort de weg door 't water onderbroken werd en hij aan beide oevers neerglooide naar de klap van een veer pont, die zich meestal wachten liet. Daarom kunnen wij zoo goed meevoelen met de vreugde van de Denen, nu zij nauwelijks twee jaar na de voltooiing van de schitterende brug over de Kleine Belt de meer dan drie kilometer lange brug over den Storstrom tus schen Seeland en Falster belangrijke ver betering in de groote route tusschen Kopen hagen en Duitschland of zoo men wil tusschen Scandinavië en het continent in gebruik kunnen nemen. Zondag viert Koning Chris- tiaan zijn acht- en-zestigsten verjaardag door gebogen uit een raam van zijn fonkelnieuwen zijn vriend Geoffrey Dechaume, ten tweede male naar deze onherbergzame streken ver trokken, ditmaal in opdracht van de univer siteit Parijs om een klankfilm te maken. On langs is Bernard de Colmont nu in Parijs teruggekeerd, waar hij de gelegenheid had de resultaten van zijn werk in de vorm van een film voor een geleerd auditorium te ver toonen. STIJGEND AANTAL VROUWELIJKE STUDENTEN IN ENGELAND. Het aantal vrouwelijke studenten in Enge land neemt zoodanig toe, dat deskundige kringen het tijdstip zien naderen, dat er evenveel vrouwelijke als mannelijke doctors zullen zijn. Vooral de medische faculteit houdt zich ernstig met dit vraagstuk bezig. Een belangrijk medisch tijdschrift, „The British Medical Journal" geeft in een van zijn laatste nummers een artikel, waarin op interessante wijze, gestaafd door talrijke ge gevens, dit onderwerp behandeld wordt. Al leen reeds in het studiejaar 1936 1937 is het aantal vrouwelijke studenten in de medicij nen met 1747 toegenomen. Daarmee is het hoogste cijfer sedert 1927 bereikt. Het dok- tersregister bevat niet minder dan 6000 vrouwelijke practiseerende doktoren. Groot- Brittannië heeft nu alles tezamen 60.000 ge- neesheeren, dat is 6400 meer dan in 1926, 15000 meer dan in 1916 en 19000 meer dan in 1906. Op interessante wijze komt het blad tot de slotsom, dat men de vrouwen ook niet kan afraden, voor dokter te gaan studeeren, daar men in zeer veel gevallen aan een vrouwelijke arts de voorkeur geeft. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Jevst, Jevst, dacht Thijs. Jou moet ik net hebben. Dan kan jij met je kou misschien die vervelende en gevaarlijke Dooi wegjagen. HahaLaat hij dan maar opkomen, hoor. En hij liep snel de grot in, die de Eskimo's hem gewezen hadden. Oom Mopperniet riep hem iets na, maar hij hoorde het niet meer. Moet natuurlijk wel zorgen, dat ik hier niet verdwaald raak, zei Thijs tot zichzelf. Als dat gebeurt is het mis met Gerrit. Kijken, wat hebben we daar voor een soort deur. Zou dit misschien leiden tot het heiligdom van den kou-koning? Wie niet waagt, die niet wint en Thijs opende de deur voorzichtig. Maar wat hij toen zag, verbaasde hem toch. Een oude man zat op een. ach, ik verraad niets meerkijken jullie Maandag maar!! salonwagen de hand op te steken, het teeken te geven aan den machinist van den extra- trein en aan de automobilisten op den weg, dat zij de brug op kunnen rijden om middenop in volle vaart de daar gespannen rood-witte linten te doen springen. En een kwartier later zal de eerste gewone trein over de brug jagen alsof dat altijd zoo geweest is en alsof die zelfde trein niet vier-en-twintig uur tevoren nog door toeterende wisselwachters op een oude pont gerangeerd werd. (Qtornstrombron" is op een na de langste brug voor weg- èn spoorwegverkeer ter wereld en daardoor de langste van Europa omdat de allerlangste natuurlijk in de Ver- eenigde Staten te vinden is. Er is in Europa nog een brug, die iets langer is, over de Donau bij Czernavoda in Roemenië, maar die dient alleen het spoorwegverkeer en men hoeft er den Denen dus geen verwijt van te maken, wanneer zij hun brug over den Storstrom kortweg de grootste van Europa noemen. Vijf jaar geleden heeft de Rijksdag tot den bouw besloten, vier jaar geleden, in Mei 1933, heeft de ploegbaas op Masnedo, het kleine eiland vlak tegen Seeland aan waar de brug eigenlijk begint, de eerste spade in den grond gestoken en nu, enkele maanden voor den aanvankelijk bepaalden opleveringsdatum, is het groote werk gereed. Twaalfhonderd man hebben er al dien tijd gewerkt. Anderhalf millioen kubieke meter grond is er verzet voor de aansluitende dijken op land en voor de dammen, die de brug een paar honderd meter korter doen zijn dan de Storstrom ter plaatse breed is. Honderddui zend kubieke meter beton en tienduizend ton ijzer zijn er verwerkt in de landhoofden en in de negen-en-veertig pijlers, die de wereldbe kende Deensche firma Christiani Nielsen gebouwd heeft, pijlers, die voor een groot deel op land gemaakt en vervolgens op hun plaats in den stroom gebracht zijn en waarvan de grootste een meter of vijf-en-veertig hoog is. Twintigduizend ton staal is gebruikt voor de enorme stalen balkenconstructie, die het brugdek draagt en voor de drie groote bogen, die het brugdek van de middelste drie span ningen zoo ver omhoog halen, dat daar de vereischte grootste doorvaarthoogte van 26 meter verkregen wordt. De Engelsche firma Long Co., die de geheele staalconstructie leverde, heeft dat alles in stukken van 12 tot 14 meter lengte over zee van Engeland naar den Storstrom gebracht, waar die stukken tot gevaartes van gemiddeld zestig meter aan el kaar gevoegd werden, die dan door „Staer- kodder", welke met zijn hefvermogen van 450 ton 's werelds sterkste drijvende kraan moet zijn op hun plaats op de pijlers gelegd werden. Zoo is daar langzaam maar zeker de groote brug gegroeid. Zij is ruim 3200 meter lang, heeft drie spanningen van over de honderd meter in het midden en aan weerskanten te zamen zeven-en-veertig kleinere, die gemid deld zestig meter lang zijn. Over de brug ligt een spoorbaan, waarover de treinen met maximum-snelheid oftewel honderd kilometer zullen mogen rijden, voorts een rijweg van nog geen volle zes meter breed, wat misschien aan den kleinen kant is, en bovendien een be tonnen pad voor fietsers en voetgangers, dat twee-en-een-halve meter breed is. Rekent men al het werk, dat er ver richt is moeten worden, voor de verkeers- verbetering tusschen Seeland en Falster, dus ook met den bouw van de nieuwe brug tus schen Seeland en Masnede en van de dijken over laatstgenoemd eiland, dan hebben de kosten over de veertig millioen Deensche kronen of rond zestien millioen gulden bedragen, waarvan ongeveer zeven-en-twin tig millioen voor de. Storstrombrug alleen. Van die kosten zijn zestien millioen door de Deensche staatsspoorwegen gedragen en een paar millioen door de provincies, maar het meerendeel oftewel twee-en-twintig mil lioen kronen hebben de Deensche automo bilisten en motorrijders moeten betalen in den vorm van één ore „bruggeld" op eiken liter benzine. Daar is wel eens over gemop perd, maar het vooruitzicht, eindelijk de langzame pont over den Storstrom kwijt te raken en een vaste verbinding tusschen See land en Falster er voor in de plaats te krijgen, vergoedde veel. en men wist ook, dat het werk mede aangepakt was om de groeiende werkloosheid in den lande tegen te eann. npijd is geld. En als over een dag of tien de winterdienstregeling van de spoor wegen ingaat zal de reisduur op het traject KopenhagenBerlijn-Hamburg bijna een uur korter worden. Het welige Falster is nu aan Seeland vastgemaakt, zooals Fijnen twee jaar geleden door de brug over de Kleine Belt met Jutland verbonden werd en daar door, zooals de menschen van Andersen's eiland het gelieven uit te drukken, een deel van het vasteland werd. Voor het binnenlandsciie wegverkeer zal de Storstrombrug' voorloopig waarschijnlijk niet zoo'n groote beteekenis hebben als de veel kortere, maar toch nog bijna twaalfhon derd meter lange brug over de Kleine Belt. Maar met deze beide bruggen is nog slechts een deel van het groote Deensche bruggen- plan voltooid, het haast fantastisch lijkende plan. dat bruggen ook over de Groote Belt, tusschen Seeland en Falster dus. en tusschen Kopenhagen en Malmö over de twintig kilo meter breede Sont behelst. Wanneer die ei- zullen komen valt nog niet te zeggen. Eerder wordt er wellicht uitvoering gegeven aan de plannen voor een snelveerdienst tusschen Rodby en Fehmarn en dan zal er een nrich- tige route voor het hedendaagsche snelver keer tusschen Scandinavië en het "0"t;r"*nt geschapen zijn. waarin de Storstvombnie n der belangrijkste schakels vormt C. G. B

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6