Steradent Kent U „Rijno" Tomatensap al? MAAN DAG 27 SEPTEMBER 1937 HA ARE EM'S DAGBEAD' ir IJMUIDEN Het jaarverslag van het Hoogovenbedrijf. Ook met de nevenbedrijven ging- het beter. Het jaarverslag 1936—1937 van het Hoog ovenbedrijf vermeldt het volgende over deel neming in aanverwante ondernemingen. Nederlandsche Staalfabrieken vlh J. M. de Muinck Keizer N.V. De resultaten over het boekjaar 1936 waren beter dan sinds vele jaren het geval was en ook de vooruitzichten verbeterden na het ge reed «omen der uitbreiding zoodanig, dat het bestuur van de Nederlandsche Staalfabrieken het oogenblik gekomen achtte om een reorga nisatie tot stand te brengen, welke het te groote nominale kapitaal der Vennootschap door afstempeling tot op 30% tot kleiner pro porties terugbracht en bovendien door de uit gifte van nieuwe aandeelen de beschikking over geldmiddelen gaf, die de afbetaling van alle schulden (ook van de geldleening van het Werkfonds) mogelijk maakten. Aan deze re organisatie, die in ons nieuwe boekjaar haar beslag kreeg, verleenden wij onze medewerking door het deel der nieuwe aandeelen op te ne men^ waarop wij recht hadden. Wij achten de positie der Nederlandsche Staalfabrieken zoo wel door de uitbreiding als door de reorgani satie zeer versterkt. Het bedrijf heeft volop te doen en de gang van zaken in het loopende jaar geeft reden tot tevredenheid. Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovergassen (Mekog) N.V. Het einde van het boekjaar werd verlegd naar 30 Juni, zoodat het laatste boekjaar be trekking heeft op het tijdvak van 1 Januari 1936 tot 30 Juni 1937. De productie, en dien tengevolge de resultaten, ondervonden den gunstigen invloed van de bevredigende ont wikkeling van het stikstofverbruik op de Ne derlandsche markt. In het seizoen 1936/'37 steeg het verbruik voor bemestingsdoeleinden op een hoog niveau, waarop het zich vermoe delijk ook goed zal weten te handhaven. De door de producenten gevolgde prijspolitiek is in niet geringe mate bevorderlijk voor deze ontwikkeling, Na de devaluatie werden de prij zen voor het seizoen 1936/'37 niet verhoogd, terwijl de nieuwe prijzein voor het seizoen 1937;'38 slechts ca. 8% hooger liggen, zoodat thans de prijzen, die in Nederland gelden, verreweg de laagste zijn van alle Europeesche en van het meerendeel der overzeesche mark ten. Ook de betere verhoudingen tusschen de voornaamste distribuenten van stikstofmest- stcffen bevorderen een regelmatige en gunsti ge ontwikkeling van de markt. De afzet in den export viel mee, daar, hoe wel aanvankelijk met een aanzienlijken ach teruitgang werd gerekend doordat Spanje, dat dat voornaamste markt is voor zwavelzuren ammoniak, in een burgeroorlog gewikkeld werd. het verbruik in vele andere landen zoo danig steeg, dat het uitvallen van Spanje grootendeels kon worden goedgemaakt. De internationale overeenkomsten golden ook in het afgeloopen jaar en leverden in de practijk geen ernstige meeningsverschillen op. Deze overeenkomsten hebben met alle soort gelijke overeenkomsten gemeen, dat zij het machtsvraagstuk tusschen de producenten on derling beslechten en daardoor veel nutteloo- zen strijd voorkomen. Een ieder blijft echter op zijn eigen terrein werkzaam om zijn eigen positie sterk te houden, de kwaliteit van zijn product te verbeteren en den kostprijs te ver lagen. In deze richting heeft ook de Mekog nuttige vorderingen gemaakt, Het bedrijfsoverschot werd voor afschrij vingen bestemd. Cemenfabriek IJmuiden CemijN.V. Over 1936 liet het bedrijf na afschrijvingen een winstsaldo, dat juist toereikend was om het verliessaldo uit de balans te doen ver dwijnen. Na de devaluatie werden de eementprijzen voor levering 1937 eenigszins verhoogd om aan de verhooging van verschillende kostprijsfac toren, waaronder kolen en verpakkingsmate riaal een eerste plaats innemen, het hoofd te bieden. De eementprijzen in Nederland behoo- ren nochtans tot de laagste in Europa. Het is wel in hoofdzaak aan het initiatief van de Belgische en de Engelsche cement- industrie te danken, dat de pogingen tot het vormen van een Europeesch cementsyndicaat met succes bekroond zijn geworden. Het syndi caat beoogt in de eerste plaats een verdeeling der exportmarkten. De Nederlandsche indus trie (zooals bekend werkt de Cemij ten nauw ste samen met de Enci in Maastricht) heeft zich bereid verklaard genoegen te nemen met een bescheiden aandeel in den export, terwijl mag worden verwacht dat spoedig met de in Nederland importeerende landen een indus- trieele overeenkomst zal worden afgesloten. Het cementverbruik in Nederland was in 1936 727.007 ton tegen 715.089 ton in 1935. In 1937 vertoont het cementverbruik eenige toe neming vergeleken met het vorig jaar. N.V. Teerbedrijf Uithoorn. Deze onderneming, waarin wij de helft be zitten van het (zeer klein gehouden) aandee lenkapitaal van nominaal f 150.000, werkte over 1936 met goede resultaten. Er kon 13%% dividend worden uitgekeerd. De prijzen van teerproducten (pek, creosootolie, wegenteer, carbololie, naphtaline, enz.) vertoonen welis waar geen uniform verloop, maar zijn toch per saldo in doorsnee gestegen, zoodat het Teer bedrijf ons voor onze steenkolenteer, welke wij op de condities van het nationale teercontract afleveren, hoogere opbrengsten kan verant woorden. Soc. An. Carrières Namêche Deze onderneming behaalde over 1936 betere resultaten. Het verliessaldo kon, na de gebrui kelijke afschrijvingen, worden gereduceerd tot frs. 195.245,08. In de eerste maanden van 1937 hield de verbetering aan. Er is thans een goede vraag naar kalk. De staalindustrie heeft groote hoeveelheden noodig, doch ook de af zet van kluitkalk in Nederland is grooter ge worden. Besloten werd tot den bouw van een installatie voor het maken van poederkalk, een product, dat in toenemendemate door den landbouw wordt gevraagd, over te gaan Vereinigte Stahlwerke. Over het boekjaar, dat op 30 September 1936 werd beëindigd, werd een dividend gedecla reerd van 4,5%. Hiervan werd( na aftrek van 10% Duitsche dividendbelasting) 3,5% via de elearingrekening tegen den officieelen koers tan de RM van f 0.734 overgemaakt, terwijl wij tooi' 0,55% in Sperrmerken gecrediteerd wer den. Een deel dier Spernnarken verkochten wij om de kosten, welke aan de overschrijving daarvan op onze rekening verbonden zijn, goed te maken. Werkgelegenheid aan de papier fabriek verminderd. Ongeveer 70 arbeiders worden heden ontslagen. Schreven wij ruim een maand geleden van een overstelpende drukte aan de Papierfa briek te Velsen door een ontzaglijken hout- aanvoer, welke was te wachten en waardoor vele losse arbeiders werk vonden, thans is bekend, dat tegen hedenavond bij het leeg komen van het s.s. „Corinthakos" ontslag is aangezegd aan ruim 70 losse arbeiders, welke gedurende eenigen tijd een aardige' ver dienste bij het houtlossen hebben gemaakt. Dit neemt niet weg dat toch nog een groot aantal losse arbeiders aan de Papierfabriek werkzaam blijft, niet alleen voor de lossing van de nog komende houtbooten, maar ook voor het gewone fabriekswerk, dat voorna melijk bestaat uit sjouwwerk, De te verwachten houtaanvoer is nog geenszins onbelangrijk, maar voor het wer ken in twee-ploegendienst bestaat geen re den meer, daar de houtladingen niet meer direct elkaar zullen opvolgen, zooals tot he den het geval was en waarbij het voor kwam, dat soms zelfs drie schepen met hun lading lagen te wachten totdat het voorlig gende schip was gelost. Werkloosheid blijft afnemen. Het aantal werkloozen in deze gemeente bedroeg op: 25 September 1937 en op 26 September 1936: Bouwvakarbeiders 376 en 477; Metaalbewerkers 212 en 310; Houtbewer kers 17 en 33 Landarbeiders 28 en 26 Haven arbeiders 73 en 108; Visschers 159 en 240; Kantoorbedienden 51 en 53; Losse arbeiders 549 en 685; Overige beroepen 286 en 329. Mannen boven de 18 jaar 1751 en 2261; man nen onder de 18 jaar 69 en 142; Vrouwen bo ven 18 jaar 16 en 27; Vrouwen onder 18 jaar 10 en 23. Totaal werkloosheid 1846 en 2453. Het aantal werkloozen was dus 607 minder dan verleden jaar en 44 min der dan de vorige week. Het aan tal werklooze mannen boven 18 jaar 1751 was het laagste sinds Juni—Juli 1933. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Knikker, IJM. 4, vangst. 90 m. schelvisch, 380 m. braadschelvisch, 50 m. gul, 40 m. wij ting, 30 m. schol, totaal 590 m. benevens 300 st. heele en 1Ó0 st. halve kabeljauw. Martha IJM. 165, vangst: 23 m. tong, 15 m. tarbot. 30 m. kleine schol, 6 m. varia. Totaal 74 m. Jacqueline Clasina, IJM. 10. Vangst: 100 m. schelvisch, 300 m. gestripte braadschelvisch, 250 m. dichte braadschelvisch, 30 m. gul en platvisch, totaal 680 manden. MARKTBERICHTEN SCHEVENINGEN, 27 Sept. 1937 (A.N.P.) Tarbot 50—75 ct. per k.g. Griet 50—60 ct. per k.g. Tong 90—120 ct. per kg. Middel schol 10—11 per 40 k.g. Kleine schol 5—8.30 per 40 k.g. Schelvisch 8—10 per 40 k.g. Kabeljauw 2.203 per stuk. IJmuiden 27 September 1937 Tarbot 94—69 ct. per K.G. Tong 115—95 ct. per K.G. Heilbot 120—70 ct. per K.G. Griet f 26—f 13 per 50 K.G. Groote schol f 36f26 per 50 K.G. Middel schol f 30—f 23 per 50 K.G. Zetschol f 21f 4 per 50 K.G. Schar f 11f 6 per 50 K.G. Tongschar f 29f 19 per 50 K.G. Groote schelvisch f36 per 50 K.G. Kleinmiddelschelvisch f 20f 13 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 10f 3,70 per 50 K.G. Groote gul f 18f 14.50 per 50 K.G. Wijting f5,80—f4,20 per 50 K.G. Makreel f 9,50f 2,85 per 50 K.G. Versche haring f 3,15f 1,90 per 50 K.G. Kabeljauw f64f43 per 125 K.G. Vleet f 2,30f 0,83 per stuk Leng f 1,35f 0,65 per stuk Koolvisch f 1,30f 0,40 per stuk Rog- f 15—f 14 per koop (Nadruk verboden). BESOMMINGEN. Trawlers: manden R. O. 53 1100 f 2820 IJsselmond I-JM 78 520 f 3170 En Avant IJM 8 1500 f 2970 Bergen IJM 16 1100 f 4590 I. S. Groen IJM 130 1550 f 2990 Cath. Duyvis IJM 60 440 f 2600 Rotterdam IJM 112 890 f 3740 Sumatra IJM 253 500 f 2930 Christine IJM 2 770 f 2890 Zeeleeuw IJM 29 45 f 1790 Reiger IJM 106 105 f 1560 (Nadruk verboden). Scheveningsche loggers gaan niet meer trawlen. Stookolie is te duur. De Reedersver. „Scheveningen" heeft be sloten dit jaar niet aan de trawlvisscherij deel te nemen in verband met het steeds hoo ger worden van de prijzen voor ruwe stook olie, welke prijzen in vergelijking met het vorige jaar, ongeveer 75 pet. hooger zijn ge worden. De motorloggèrs, die gedurende de laatste ,aren aan de trawlvisscherij deelnamen, zijn in hoofdzaak uitgerust met sterke motoren, die een groot olieverbruik hebben. Nu de olie prijzen zoo gestegen zijn acht de reeders- vereeniging „Scheveningen" een loonende ex ploitatie niet mogelijk. Van Scheveningen uit namen de laatste jaren tusschen de dertig a veertig loggers aan de trawlvisscherij deel. HEEMSKERK Aanrijding op den Rijksweg. Zestienjarig meisje gewond. Zaterdagavond wilde de 16-jarige mej. Schuit uit de Marquettelaan komende, den Rijksstraatweg oversteken. Uit de richting Beverwijk naderde met vrij groote snelheid een luxe auto, afkomstig uit Groningen, Het meisje werd door de auto gegrepen en enkele meters ver weggeslingerd.. Zij kreeg inwendige kneuzingen en ontvellingen aan armen en beenen. Zij werd bij den heer G. Binnen ge dragen en is, na door den inmiddels ontboden geneesheer, dr. IJpma, te zijn behandeld, per auto naar haar woning aan den Tolweg ver voerd. De auto werd door de politie in beslag ge nomen, doch is later weer vrijgegeven. De fiets werd geheel vernield. (Adv. Ingez. Med.) jREINIg^N^ZyiVERT^yNEUGEBjTTEIVj (Adv. Ingez. Med.) SANTPOORT V. O. O. T. A. G. bestaat vijf jaar. Gezellige feestavond in „De Weyman". Ter gelegenheid van haai- 5-jarig bestaan had de R.K. Tooneelvereeni- ging V.O.O.T.A.G. in hotel „De Wey man" een feestavond belegd, waar voor van de zijde der donateurs veel belangstelling bestond. De avond werd geopend door den voorzitter- van V.O.O.T.A.G., den heer A. R. G. Kappers. Deze meende, dat een 5-jarig bestaan nog wel niet zoo'n gewichtig feit is, doch het be stuur had het niettemin aanleiding geacht tot een feestavond, omdat de vereeniglng met veel moeilijkheden te kampen heeft gehad. „Veel dank zijn wij verschuldigd", aldus de heer Kappers, „aan onze donateurs, op wier steun wij hopen te mogen blijven rekenen. Wij zullen trachten onze uitvoeringen goed te blijven verzorgen en er afwisseling in te brengen". Hierna huldigde de heer Kappers mej. Tini Oudendijk, één der steunpilaren der vereeni- gingen, die zooals de heer Kappers zeide, op alle repetities voor de gezellige stemming zorgt. Vervolgens werd het echtpaar Kappers ge huldigd, voor het véle, dat het in den loop van het bestaan der vereeniging voor V.O.O. T.A.G. gedaan heeft. De heer Kappers werd een vulpotlood aangeboden, mevr. Kapers Peterse kreeg bloemen. Toen was het woord aan het duo Klaare- Flora, dat er al gauw de stemming in had. iBnnen enkele minuten zongen de aanwezigen uit volle borst mee en het kan dezen heeren als een verdienste worden aangerekend, dat zij er deze stemming in wisten te houden. De avond werd besloten met een gezellig bal. DAMCLUB „STABIEL". De damclub „Stabiel", het vorige seizoen een klein clubje, groeit wel opvallend snel. Op de laatst gehouden ledenvergadering werd besloten dit seizoen 31 tientallen te formeeren, waarvan het eerste tiental in den Nederl. Dam Bond zal uitkomen. Hedenavond speelt „Stabiel" een massa kamp tegen de damclub „Oostzaan" in haar ilubgebouw „Spaamberg" aan de Wüstelaan. 'Ook onder de jeugd tracht „Stabiel" be- langsteling voor het dammen te kweeken. Er- is n.l. een juniorenafdeeling opgericht, die des Maandag van 78 uur onder leiding van de ouderen leden oefent. BRANDJE. Zondagmorgen óriikti-ééks 9 uur werd de hulp der brandweer ingeroepen door den heer Jac. P. Nijssen, die de ontdekking deed, dat zijn kelder van de centrale bollenverwarming vol met rook stond. Bij aankomst van de brandweerauto bleek op perbrandmeester Jak, dat geen water behoefte gegeven te worden. Met rookmaskers trokken enkele brandweer lieden den kelder binnen en daar bleek hun, dat zakken die hier te drogen waren gehan gen aan het smeulen waren gegaan. In be trekkelijk korten tijd was men de situatie meester. BEVERWIJK BRAND IN EEN SIGARENMAKERIJ. Zaterdagavond tegen elf uur werd brand ontdekt in een pakhuis gelegen aan den A'rendsweg, dat in gebruik is bij een combina tie van werkloos geworden sigarenmakers, die voor eigen rekening een bedrijfje hadden op gezet. Toen de brandweer spoedig na de alar meering ter plaatse verscheen bleek het vuur hevig te woeden in de voorraad tabak en si garen, die in de benedenverdieping was opge slagen. De vlammen stonden juist op het punt zich door het dak een uitweg te banen, toen de brandweer twee krachtige stralen op den vuurhaard richtte. Zij slaagde er daardoor in het vuur binnen de muren te houden, daar mede, voorkomende, dat de vlammen zouden overslaan op het naastgelegen bloemenmaga zijn van den heer E. v. d. Winkel. Toen de brandweer eenmaal had vastgesteld, dat het vuur het bevigst in de droogkamer woedde was het pleit spoedig gewonnen. Tegen de massa water, die de motorspuit produceerde was het vuur niet bestand en na drie kwar tier kon de brand als gebluscht worden be schouwd. Voor zoover de tabak en de voor verzending gereedstaande sigaren niet door het vuur wa ren vernietigd, had het water in den voor raad onherstelbare schade aangericht. Ook in het bloemenmagazijn was de water schade vrij ernstig. Het bluschwater gutste door de plafonds en langs de muren en bezorgde den bewoners niet alleen veel ongemak, maar ook een vrij aanzienlijken schadepost. De oorzaak van den brand moet waar schijnlijk worden geweten aan den kachel, die in de droogkamer brandde. Men kon ons niet mededeelen of de inven taris van de sigarenmakerij verzekerd was. Wel was dit het geval met het gebouw. Ook de bewoners van het bloemenmagazijn waren tegen brand- en waterschade verzekerd. HEEMSTEDE EERSTE PLECHTIGE HEILIGE MIS Zondagmorgen droeg de weleerw. pater Jo hannes (August de Loor) die 18 Sept. j.l. te Aiguebelle par Grignan in Frankrijk de pries ter-wijding ontving, in de parochiekerk van St. Bavo aan den Heerenweg zijn eerste plech tige H. Mis op. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den raad der gemeente Heemstede gehouden op Vrij dag 1 October 1937 des avonds om 8 uur. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen der verga dering van 29 Juli 1937. 2. Ingekomen stukken. 3. Verhuur- tuingrond bij den Glipperweg. 4. Verhuur woonhuis met loods en tuin grond aan den Glipperweg. 5. Verkoop van grond, gelegen aan de Noordzijde van de Herfstlaan. 6. Onbewoonbaarverklaring. 7. Bebouwingsverordening gedeelte van Merlenlaan. 8. Namen van straten en pleinen. 9. Samenstelling raadscommissiën. 10. Benoeming leden commissie tot wering van schoolverzuim. 11. Beschikbaarstelling gelden voor leer middelen enz. ten behoeve van de St. Henri- eusschool. 12. Uitbreiding personeel en schoolmeube- len Bronsteeschool UJL.O. 13. Credietverleening voor de stichting Openbare Lagere School aan den Grayenes- tersingel. 14. Wijziging voorwaarden en bestemming geldleening. 15. Geldleening. 16. Begrootingswijzigingen. ZANDVOORT BUITENGEWONE LEDENVERGADERING O. s. s. Op Zaterdag 2 October houdt de gymnastiek- vereeniging O. S. S. in „Zomerlust" te Zand- voort een buitengewone ledenvergadering, waar in het winterprogramma besproken zal worden. Ongeveer half negen zal Dr. J. H. O. Reys, oud-voorzitter van de K. N. G. V., een lezing met filmbeelden houden over de Sokol- gymnastiek. In de pauze zullen aan de adspiranten de prijzen worden uitgereikt die zij dezen zomer verwier-ven in de athletiek- en gymnastiek- wedstrijden van den K. T. K. JONGE HERVORMDEN Op Vrijdag 15 October houden de Jonge Her vormden hun jaarvergadering. Op de agenda komt o.a. voor bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heer Van der Hum, voorzitter, mej. L. de Vries, secretaresse en Jb. Koper, vice-voor zitter. Alleen de laatste is niet herkiesbaar. BINNENBRAND Zondagmorgen ongeveer 12 uur bemerkten de buren dat er rook kwam uit perceel Zand- voortschelaan 35, bewoond door de familie B. Daar de bewoners afwezig waren waarschuw den zij onmiddellijk de "brandweer, die bin nen enkele minuten met de autospuit aanwe zig was. Met een straal op de motorspuit was het begin van brand spoedig gebluscht. Het eenige levende wezen in huis, een kanarievogel, kon op het nippertje van den verstikkingsdood worden gered BLANKE BALLAST Donderdag 30 September geeft het tooneel- gezelschap Jan Nooy, van den Hollandschen Schouwburg, een voorstelling in Monopole. Op gevoerd wordt het bekende tooneelstuk in 5 bedrijven: Blanke Ballast, van Léon Gordon. OPENINGSSOIREE. Zondagavond gaf het dans-instituut J. Stol een openingssoirée in Monopole, waarvoor- zeer veel belangstelling bestond. Verschillende nieuwe dansen werden gede monstreerd. Het uitstekende orkest van Leslie Davids zorgde voor de muziek. HAARLEMMERMEER ERNSTIGE AANRIJDING. Terwijl Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur- de 68-jarige van G. zich op den hoek van den Aalsmeerderweg en den Sehipholweg per- fiets naar het rijwielpad wilde begeven, werd hij aangereden door een uit de richting Schiphol komende personenauto, waarvan de bestuurder', de heer F. P. uit Amsterdam, krachtig remde en nog een zwenking maak te, doch geen kans meer zag om het onge luk te voorkomen. De oude man sloeg tegen den grond en kon niet meer overeind komen. Aan het hoofd en handen verwond werd hij opgenomen en onder behandeling gesteld van Dr. S.. die een voorloopig verband legde en overbrenging naar een ziekenhuis nood zakelijk achtte. Dit geschiedde per zieken auto naar de inrichting St. Johannes de Deo in Haarlem, alwaar o.m. onderbeenbreuk werd geconstateerd; de toestand liet zich naar omstandigheden nogal gunstig aanzien. De politie stelde omtrent het gebeurde een onder-zoek in. GEGUND. De bouw van twee (resp. drie) blokken van twee woningen op een terrein aan dén Schip holdijk alhier-, voor rekening van den heer- Buitendijk te Amsterdam, is gegund aan den laagsten inschrijver in masse, den heer S. Hooning'h te Durgerdam voor de som van f 19.920. LANDELIJKE RUITERSPORT. Zaterdag jl. zijn te Hoofddoro in de fede ratierijschool op het gemeentelijk sportter rein de streekwedstrijden gehouden: het aantal deelnemers was zeer bevredigend: vertegenwoordigd waren de landelijke riiver- eenigingen uit Halfweg, Hoofddorp, Nieuw- Vennep, Amstelveen, Bovenkerk. Abcoude en Wassenaar. Eerste prijzen werden toegekend als volgt: voor de menproef (rijden van den bok) aan J. S. Biesheuvel Bzn. te Halfweg; voor de dressuurproef klasse N (nieuwelingen) mej. A. Verschuur uit Abcoude en G, van der Ma- rel te Wassenaar; voor dressuurproef B (be- 1 ginnelingen) mej. T. Verhagen te Amstel veen en A. Noordam te Halfweg. Als keurmeesters traden op de heeren W. Slob, de Greef. P. Kistemaker. Mühlenbruch met assistentie van anderen. Bovengenoemde wedstriiden werden bijge woond door de heeren H. W. M. van Cöe- hoorn van Sminia te Brummen en Mr. A. Slob te Hoofddorp, resp. voorzitter en eere voorzitter van de federatie. Na afloop van de eigenlijke wedstrijden welke zeer leerzaam waren en een sterk in structief karakter droegen, gaf de Amstel- ruiter G. Griffioen nog een openbare les in het rijden van een nrogramma in klasse L, waarna C. van der Walt liet zien hoe men groene paarden vrijheidsdressuur kan aan- leeren. De heer M. W. van der Schans uit Boven kerk dankte namens alle deelnemers voor deze leerbame wedstrijden, waaraan met groote voldoening was deelgenomen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Pieter, zoon van P. Roos en A, den Daas. Petrus Johannis, zoon van W, J. Bogers en M. B. Duwel. Corn-elis, zoon van W. Lamer en G. P. Willems Guurtje Johanna, dochter van G. Emens en J. Post. Janna Jacoba. doch ter van J. Ravestijn en A. M. Roos. Cornelis. zoon van J. A. Bergen Henegouwen en C. C. Dorst. Francina Geertruida, dochter van B. Dol en F. G. Penne. Cornelis Gerard, zoon van B. Markus en N. Bouman. Pieternella, dochter van F. W. Rijlaarsdam en F. A. van Damme. Ondertrouwd: Johannes Brusselaars 25 j. en Johanna Gedaan 24 j, Izaak A. Molenaar- 25 j. en Jacomijntje M. van Reeuwijk 23 j. Gehuwd: Josephus J. van Munster 29 j. en Cornelia van der Kamp 24 j. Theodoris P. Ver- couteren 27 j. en Wilhelmtna Luke 20 j. Lau rens van Kuijk 29 j. en Pieternella Malipaard 17 j. Andreas Th. Zegstroo 23 j. en Bouwina Bultje 20 j. Hendrik Blom 26 j. en Adriana S. Knook 21 j. Nicolaas J. de Regt 21 j. en An- thonia M. Greceling 24 j. Carel L. Smit 28 j. en Aagje van der Beek 24 j. Hendrik van Looij 28 j. en Alida Janzweerd 24 j. Louwerens de Blaeij 25 j. en Adriana Kiep 24 j. Pieter L. J. van Airdel 27 j. en Neeltje van Beinunr 24 j. Overleden: Cornelis Lucke, 81 j., geh. met J. C. H. Zwart. Jacoba Dunweg, 48 j., geh. met M. Langereis. Mijndert Vonk, 75 j., geh. met J. Wildschut. WIJK AAN ZEE R. K. BOUWVAK ARBEIDERSBOND. In café „De Zon" vergadert Dinsdag 28 September de R. K. Bouwvakarbeldersbond Sint Joseph. De agenda vermeld o.m. Verkiezing van een bestuurslid wegens bedanken van den heer G. Schellevis VEREENIGING „VOLKSONDERWIJS" Op Woensdag 29 September des avonds uur zal de vereeniging „Volksonderwijs" in café „Centrum", Voorstraat 6, een ledenver gadering houden. WIJK AAN ZEEëR REDDINGSBRIGADE. Het groote aantal dames-leden, dat voor den E.H.B.O.-cursus heeft ingeschreven, heeft een nieuwe af deeling noodzakelijk gemaakt. De nieuwe cursisten zullen naar alle waar schijnlijkheid Donderdag 7 October a.s. de eerste E.H.B.O.-lessen ontvangen. (Is reeds in een deel eener vorige oplag" geplaatst.) Vorderingen geïnd en niet afgedragen. Twee arrestaties te Maastricht. In het jaar 1934 werd in Maastricht een stichting opgericht op den naam „Vereenigde Handels Bureaux". Deze inrichting belastte zich speciaal met het innen van vorderingen, speciaal van zgn. „dubieuse" vorderingen ten behoeve van crediteuren, die, hetzij bij abon nement, hetzij van geval tot geval hun vorde ring in handen van genoemd invorderings bureau stelden. De crediteuren abonneerden zich voor een bedrag, groot 20 per jaar en betaalden bovendien vijftien procent van de geïnde gelden. Het bureau, dat onlangs in Maastricht nog van perceel verwisselde en laatstelijk aan de Groote Looierstraat geves tigd was, was behoorlijk ingericht. De ven- nooten waren J. M. F. C. en J. M. J. Sch., bei den wonende te Maastricht. Den laatsten tijd kwamen er bij de politie ge regeld klachten binnen van crediteuren, om dat hun gebleken was. dat er vorderingen wa ren, die wel waren geïnd, doch die niet cnet hen verrekend waren. Dit is aanleiding geweest tot een grondig' onderzoek en bij een bezoek ter plaatse is komen vast te staan, dat er geen gelden aan wezig waren, om de geïnde vorderingen met rechthebbende te evrrekenen. Hierna is de recherche overgegaan tot ar restatie van de genoemde vennooten C. en Sch., waarvan de eerste Woensdag en de tweede, die uitstedig was, Woensdagnacht werd aangehouden. Alle bescheiden, alsmede de inventaris, Is in beslag genomen. Het onderzoek is nog loopende en het is uiteraard nog niet mogelijk te bepalen, hoe veel er precies verduisterd is. Verscheidene middenstanders in Maastricht en omgeving, die hun moeilijk invorderbare vorderingen in handen van het bureau ge geven hadden, zijn natuurlijk gedupeerd. Oude Boerenhofsteden in Zuid- Holland. Interessant boek van architect Verheul. De heer J. Verheul Dzn., architect B.N.A., heeft met zijn „Oude Boerenhofsteden in Zuid-Holland" een zeer leerzaam en interes sant boek toegevoegd aan de helaas nog te weinig boeken die er over Oud-Hollandsche architectuur bestaan. De geschiedenis beschrijven van onze Neder landsche boerenhoeven, het ontstaan en de. ontwikkeling daarvan te analvseeren en in de details der bouwwijze zoo door te dringen, dat op goede gronden de verschillende ken merken der hoofdtyDen der overgangstypen en der geweestelijke of streektypen alsmede hunne onderlinge verwantschap zijn vast te stellen om daardoor een juist en overzichte- 'iik geheel in woord en beeld te kunnen op maken, is-zeer zeker een veelomvattende ar beid, die, hoe meer men in de te verwerken stof doordringt, des,; te ingewikkelder zal wor den, doch ook des te verrassender uitkomst zal opleveren, aldus architect Verheul in zijn inleiding. De schrijver lieeft meer'dan 350 oude hof steden bezocht en daarvan waterverfteekenin- aen gemaakt. Een veertigtal van deze teeke- n in gen zijn 'in het boek opgenomen' en vor men met den tekst een geheel dat geen lief hebber van landelijke architectuur 'zich mag laten ontgaan. Het boek werd uitgegeven door de N.V. Drukkers en Uitgeversbedrijf Stemerding en Co. BURGERLIJKE ST \ND HAARLEM, 24 September. Bevallen 22 September; J. Stange—Matser, z.: H. van MansumVorsteveld, d.; H. H. den Hollander—Groenendaal, d.; E. TJ. de Zwaan -van der Keemel, d.; 23 September: H. M. van Gaasbeek- van Schaick, d'; Th. Péruke!— van den Broek. z.\ 24 September" J. Baars van der Spoel, z.; N. Sóellaart- -Prins, z.; A. MolenkampSebrechts. a.; L. H. J. Winands van den Eshof, z,; 25 September: H, M Vlegels Wagemaker, d. Overleden; 24 Sept.: E Stlensti'a -Sterk, 71 j., Ripperdapark, A. G. Kemper—Plateri'nk, 57 j., Kamperlaan, J. C. E. van der Vlugt van Baak, 84 j.. Aelbertsbergstraat. 25 Sept.: A. Peper, 43 j. Dr. Schaepmanstraat.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13