Dictators. Dubio. Revanche Euwe—Aljechin. Doodelijk ongeval te Heemstede. Dansschool H. KWEKKEBOOM AANVANG CURSUSSEN TELEFOON 13525 Hef belangrijkste »5e JAARGANG Nö. 16645 VërscïïïJtiT Sag'ëHjlJs, fjëïïah'e op Zon- en Feestdagen". MAANDAG 27 SEPTEMBER 193Z HAARLEM S DAGBLAD Directie:P.W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p, 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vi. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim ƒ100.- één of twee leden wijsvinger 25.alle_ leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk f 15. Nog afzonderlijke verzekering voor aJbonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 6 HEDEN: 14 PAGINA'S. Het bezoek van den Italiaanschen dictator Mussolini aan den Duitschen dictator Hitier vervult nu de geheele wereld met belangstel ling. Ernstige menschen vragen zich af wat het in politieken zin zal opleveren en hopen; dat dit mee moge vallen. Minder ernstige menschen interesseeren zich meer in het bi zonder voor de uiterlijkheden van het geval, die overigens opvallend en luidruchtig genoeg zijn. En misschien hebben ook wel sommigen zich even verwonderd over de omstandighe den waarin zoo'n dictator gedoemd is te leven. Bij mij is die gedachte althans weer eens ge rezen. Want gelijkelijk met den stroom van Duitsche superlatieven over geestdriftige volksmassaas, geweldige Heil-koren en kolos sale parades is een menigte mededeelingen over de voorzorgsmaatregelen-tegen-aanslagen over ons uitgestort. Die hebben zich niet be paald tot afzetting en bewaking, maar ze zijn uitgebreid tot politie-razzia's, om alle eenigs- zins verdachte individuen onschadelijk te ma ken, tot bagage-controle van alle passagiers die in München arriveerden, tot verregaande legitimatie-eischen aan buitenlandsche jour nalisten en zelfs tot een bewaking van den spoorweg tusschen München en Berlijn, waar langs de machtigen Zaterdag moesten reizen met een gewapenden schildwacht op iedere vijftig meter. De Arbeidsdienst en de S. S. droegen zorg voor een verbindingsdienst tus schen de schildwachten. De kleinste brug werd door tientallen manschappen bewaakt en bij den ingang van een tunnel bij Erlangen was een compleet bataljon opgesteld. München heeft het bezoek nu achter den rug, maar in Berlijn zal de waakzaamheid niet minder zijn en straks komen nog de voor zorgsmaatregelen voor Mussolini's terugreis. Dit alles is geen verrassing. Het was te voor zien dat men, beducht voor mogelijke aan slagen, alle denkbare voorzorgsmaatregelen zou némen. En vooral ten aanzien van Mus solini bestaan die maatregelen al sinds zoo veel jaren. Ook in zijn eigen land. Werden lang geleden tentoonstellingen, die hij ging bezoe ken, al niet tevoren ganschelijk ontruimd, zoodat er geen enkele bezoeker meer in het gebouw was als de Duce verscheen, en hij door verlaten zalen schreed, zijn fonkelend oog al leen over het tentoongestelde latende waren? Was hij bij zijn vorig buitenlandsch bezoek, nu vele jaren geleden aan Genève gebracht, niet geëscorteerd door pantserauto's en ge wapende motorrijders, zoodat Aristide Briand, toen hij hem onder deze strenge bewaking zag wegrijden, tot de hem omringende jour nalisten zei: „Ik ben toch maar liever Briand", waarmee hij op dat oogenblik niet zoozeer politieke inzichten als wel persoonlijke vrijheid op het oog had. Zonder blijk te willen geven van medelij den met dictators, dat ik niet gevoel, moet ik ronduit verklaren dat ik hen niet benijd en dat ook niet zou doen als ik tot hun volge lingen behoorde. Hun privé bestaan lijkt veel op dat eens gevangenen, al worden zij wat meer vervoerd dan hij en al worden ze veel toegejuicht, hetgeen hem niet ten deel valt. Persoonlijke vrijheid schiet er al bitter weinig bij over, hetgeen misschien helpt verklaren dat zulke heersehers zoo weinig voelen voor de persoonlijke vrijheid van anderen. En bepaald griezelig zal voor velen de ge dachte zijn, dat de dictator niet eens kan af treden als hij daar lust toe mocht gaan voelen. De Staat, zijn Staat, heeft hem eenmaal te pakken en laat hem niet meer los. Zijn eigen schepping, uitkomst van de geesten die hij zelf heeft opgeroepen, bewaakt hem met mee- doogenlooze gestrengheid. Stel dat Mussolini, bijvoorbeeld, nu eens in steeds toenemende mate bevangen werd door den wensch, af te treden, zijn dictatorschap aan een ander te overhandigen en zich ergens rustig in de provincie terug te trekken om zijn eigen slatuintje te bewerken, wat kool te planten en wat boomen om te hakken en op mooie avonden een pijp te rooken in zijn voortuin. Vindt u dat ondenkbaar? Het is hee- lemaal niet ondenkbaar. Meent u dat hij het ooit zou kunnen doen? Er is geen kans op. Hij mist er de macht toen. Zijn Staat is hem al lang de baas. Hij mist zelfs de macht tot al lerlei eenvoudige genoegeiijkheden dL u en ik voor het grijpen hebben: hij kan niet eens een rustig wandelingetje in zijn eentje, of verge zeld door een familielid of zijn besten vriend, gaan maken. Of een f ietsritje. Of een auto tochtje. Hij kan zelfs niet, op een schoonen herfstavond als ons heden vermoedelijk weer te wachten staat, even een brief gaan posten in de bus-om-den-hoek. Daar mist de man de macht toe. Het is heel erg; zoudt u in zijn plaats willen wezen? En als-ie nou toch werkelijk eens dolgraag zou willen aftreden, nu of laterals hij oud en moe is, hetgeen niet zoo lang meer duren kan? Wat dan? Der menschen wenschen en ge dachten blijven niet dezelfde, zooals Mussoli ni's leven ampel bewezen heeft. Dat moment zal ook komen. Als hij er aan denkt, moet hij wel rillen bij Ach, wat heeft de mensch 'n zorgen In zijn hachelijk bestaan, 't Was vandaag en 't wordt weer morgen: Moet ie uit of moet ie aan? Telkens weder alle dagen, Staan wij voor een zwaar besluit. Als w' onszelf en andren vragen: Moet ie aan of moet ie uit? Ja, het is gemaklijk praten, 't Punt verdwijnt in 't naast verschiet, Dat zal ons dan later baten, Maar voor heden helpt het niet. Als je.'t antwoord niet kunt vinden En maar zus besluiten zou, Vragen je gezin of vrinden: Ach, wat doen we in de kou? En mocht je soms zoo besluiten, Dan kan 't zijn dat je 't berouwt, Als je zuchtend je moet uiten: O, wat heb ik het benauwd. Ach, wat heeft de mensch 'n zorgen, In zijn hachelijk bestaan, Zegt u nou eens zelf: moet morgen Onze kachel uit of aan? P. GASUS. De óuecdeUte 7<enh.tiba*ie*i worden 28 SEPTEMBER GEOPEND. CONSTANDSE, Koninginneweg 61 A, Tel. 16786 (Adv. Ingez. Med.) Bij FRANS PERQUIN nog steeds zomerprijzen, voor anthraciet en brechcokes Telefoon 10212 (Adv. Ingez. Med.) de gedachte. Want het zal nooit kunnen. En het slatuintje zou ook nooit veilig zijn, er zou een cordon detectives omheen moeten staan. Brr! Ik ben ook liever wat ik nu ben R. P. Dronken achter liet stuur. Aanrijding die goed afliep Daders reden door, doch werden later gearresteerd. Zaterdagavond reed een luxe-auto in de Jansstraat in de richting Groote Markt, het geen terecht in verband met de geringe breedte van de straat, verboden is. Ter hoogte van het Paleis van Justitie had een aanrijding plaats het een andere auto, die van de Groote Markt kwam, waarbij het linker-aehterspatbord van de aangereden auto beschadigd werd. De auto, die in de verboden richting reed en de aanrijding veroorzaakte, zwaaide naar rechts, reed het trottoir op en verwijderde zich vervolgens over het Klokhuisplein naar de Damstraat. Daar slaagde een agent per rijwiel er in, de auto in te halen, waarna hij den bestuurder tweemaal sommeerde te stoppen. Deze reed evenwel door naar de Spaamwouderstraat, waar een wielrijder, die van de. Amsterdam sche Poort kwam, werd aangereden en op het trottoir geslingerd. De bestuurder bekommerde zich ook om dit, slachtoffer niet, maar reed met groote snelheid verder en verdween over de Amsterdamsche vaart in de richting Half weg. De Haarlemsche politie had inmiddels haar collega's te Halfweg en Amsterdam gewaar schuwd. Eenigen tijd later kreeg de veldwachter te Halfweg bericht, dat op de Amsterdamsche vaart, ter hoogte van de kistenfabriek „Phoe nix" een auto was omgeslagen. Hij begaf zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeval en vond daar een luxe auto, waarvan de in zittende (n) evenwel verdwenen waren. Een motorrijder vertelde, dat in de auto drie man nen hadden gezeten, die onder den invloed van sterken drank verkeerden. Zij hadden bij het ongeval geen letsel gekregen en waren per taxi in de richting Amsterdam verdwenen. Inmiddels verscheen ook de Haarlemsche politie ter plaatse en al spoedig bleek, dat het hier dezelfde auto betrof, die reeds in Haar lem enkele aanrijdingen had veroorzaakt. In de auto vond men papieren, waaruit het adres van den eigenaar bekend werd. De po litie van Halfweg en Haarlem begaf zich naar de woning van dien eigenaar te Badhoevedorp en ax-resteerde daar den 33-jarigen J. eix den 46-jai"igen S. Zij werden naar het politiebureau te Haar lem overgebracht, waar J. bekende, de auto te hebben bestuurd. Hij had evenwel noch van de aanrijdingen, xxoch van de sommatie om te stoppen iets gemerkt. J. was niet in het bezit van een rijbewijs. Beide mannen, die inmid dels wat ontnuchterd waren, werden na het verhoor op vrije voeten gesteld. Tegen J. werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van de art. 22 a en b van het Motor- en Rijwielreglement. De aangereden wielx-ijder, de 35-jarige K., was inmiddels door den O. D. behandeld en per ziekenauto naar het St. Elisabeth's Gast huis overgebracht, waar bleek dat de ver- wondixxg aan den linkerarm minder ernstig was dan zich aanvankelijk liet aanzien. Na behandeld te zijn kon K. zich te voet naar zijn .woning begeven. De belangstelling voor de Frans Halstentoonstelling was ook den laatsten Zondag van de expositie zooals men weet zal zij tot 1 October geopend zijn zeer groot. Een lange rij bezoekers verdrong zich voor het fraaie poortje, dat toegang geeft tot het museum. Naar aanleiding van desbetreffende vra gen, deelen wij mede, dat de datum van ver krijgbaarstelling van toegangsbewijzen voor de zesde partij in den revanchewedstrijd om het wereldkampioenschap schaken tusschen Dr. M. Euwe en Dr. A. Aljechin, welke partij onder auspiciën van Haarlem's Dagblad zal worden gespeeld, over enkele dagen in ons blad zal worden bekendgemaakt. Verder kunnen wij nog het volgende be richten: De partij zal worden gespeeld op Zaterdag 16 October a.s. in het Gemeentelijk Concert gebouw, groote zaal. De aanvang is bepaald op 7 uur n.m. De entreeprijs zal één gulden per persoon bedragen. Wij hebben, ondanks het financieele offer, dat wij hiervoor moe ten brengen, den prijs zoo laag gesteld, om zooveel belangstellenden als maar mogelijk is, de gelegenheid te geven, dezen uiterst be langrijken strijd bij te wonen. Schaakliefhebbers, reserveer dezen avond tijdig voor het grootste schaakevenement, dat ooit in Haarlem georganiseerd is. Zware aardbeving in Midden- en Oost-Java. Midden- en Oost-Java is door een zeer zware aardbeving geteis terd. Te Djocja zijn tengevolge van de zeer zware aardschokken de huizen gescheurd. Te Klaten storte een ver- diepings-huis in. Te Tjilatjap zijn de muren gescheurd en de daken ver schoven. Te Kediri was de aardbeving- bin nenshuis duidelijk waarneembaar, ook te malang werden schokken ge voeld. Het observatorium te Batavia meldt, dat twee seismografen weg geslingerd zijn. Wielrijdster stak onvoorzichtig den Heerenweg over. Zaterdagmiddag omstreeks half vier heeft op den Heerenweg bij Groenendaal opnieuw een doodelijk ongeluk plaats gehad, waarvan de 18-jarige mejuffrouw G. Davelaar uit Heemstede het slachtoffer werd. Het meisje kwam van de Ritsema Boskade en wilde den Heerenweg oversteken om zich naar haar woning aan de Rijnstx-aat te be geven. Zij bleef eerst op het rijwielpad aan de linkerzijde zijden en stak toen zonder op het uit de richting Haarlem komende ver keer te letten, den weg over. De gevolgen van deze onvoorzichtigheid waren wel zeer droevig, uit de richting Haarlem naderde een vrachtauto van de fa. A. Timmerman uit Amsterdam, geladen met 3j4 ton uien. De 23-jarige chauffeur P. S. zag het meisje plotseling voor zich. Hij rem de onmiddellijk uit alle macht, doch door de gladheid van den weg schoof de wagen door. Met meisje werd door de linkerzijde van de auto gegrepen en tegen den grond geslin gerd, waarna zij een der wielen over hét- lichaam kreeg. Het meisje kreeg een zeer errxstige hoofd wonde, en een juist passeei-ende medicus koxx -leclxts den dood constateeren. De auto werd door de politie in beslag ge nomen, doch is, daar de remmen uitstekend funotionneerden, spoedig weer vrij gegeven. Het stoffelijk overschot is naar de Open bare Begraafplaats vervoerd. De vader van het meisje, die spoedig na het ongeval ter olaatse was exx het rijwiel van zijn dochter herkende, verloor, door smart overweldigd i het bewustzijn. Essen krijgt onverwacht bezoek. (Van onzen specialen verslaggever). ESSEN, 27 September. ALS een groote verrassing heeft zich gisteravond in het geheele West-Duitsche in- dxistriegebied het bericht hedexi Essexi zouden bezoekexi. Van dit oogenblik af. is eexx stroom van vex-spreid, dat Mussolini en Hitier vreemdelingexi naar Essen gevloeid. Duizenden en duizendexx verdrongen zich reeds, toen wij hier gister avond arriveerden, in de straten, die in enkele uren tijds, zoo goed moge lijk waren versierd. Essen heeft in den nacht niet geslapen. De drukte is geen oogenblik geluwd en er heerschte een merkbaar zenuwachtige stem ming. Niemand had op dit bezoek gerekend en daardoor moest meix gisteravond in allex-- ijl alles nog regelen. Het was ons buitenge woon moeilijk om inlichtingen te verkrijgen. Wij wexidden ons tot de Gouw-leiding der N.SJD.A.P. en werdexx door haar xiaar de Gestapo verwezen, die voor deze gelegenheid haar tentexx ixx het hoofdpostkantoor had opgeslagen. Men kon ons daar weliswaar geen inlichtingen verstrekken, maar wij wer den wel aan een goede plaats geholpexi om hedenochtend de stoet gade te slaan. Er vielen in Essen typische dingen te constateeren. O.m. dat men ixi de Krupp-stad, die vi-oeger een zeer groot contingent links-georiënteer- den telde, toch niet geheel zeker was, vaxx het uitblijven van incidenten. Er werden opvallend omvangx-ijke voorzorgs- en veiligheidsmaatregelen gexxomexx. Naar men ons vex-zekerde, waren gisteren niet minder dan 18.000 man S.S. exx politie uit ver schillende deelen van het rijk naar Essen getraxxsporteerd. Een toeval voerde oxxs naar een der sta tionspleinen, waar wij hoorden, dat honder den agenten en detectives in burger over de geheele x-oute waren verspreid, met de taak, zich onder de menigte te begeven en alle verdachte personen in het oog te houdexi. S. S.-mannen op de da|en. Voorts werd op het dak vaxx ieder huis waarlaxxgs de stoet zou passeex-en, een S.S.-maix geplaatst, terwijl op de pleinen exx de belaxxgrijijkste kruis- puntexx vele afdeelingen werdexx ge- concentreei'd. De ï-oute zelf werd door dxxbbele hagen S.S.- en S.A.-maixnen afgezet. Een hecht cordoxx vormden deze afdeelingen, zoodat men er op vele plaatsen nauwelijks door of over heen kon kijken. Toch werd enkele men later dit cordon herhaaldelijk doorbroken. Toen een stralende dageraad aanbrak, ston den de wachtendexx reeds rijen dik laxxgs de straten. Essen bood een kleurigen aaxxblik met zijn tallooze Duitsche en Italiaansche vlaggetjes, zijn guirlaxxdes en zijn met doek versierde zuilen. Het stationsplein wei-d ontruimd, de treixxenloop werd gedeeltelijk stopgezet. Eerewachten van S.A, exx S. S. met tientallen vaandels stelden zich op. De mu ziek liet pittige nxarschen hooren. Duizenderx stondexx met gerekte halzen en boven deze duizexxdexx uit, rezen iix groote letters op roo- den achtergx-oxxd de woorden „Willkommen ixx Deutschlaxxds Waffenschmiede!" De trein rijdt binnen. Even voor acht uur reed de speciale trein binnexx. Na een korte begroe- tixxg op het perron begaven de staats lieden zich naar het stationsplein, waar een daverend gejuich opsteeg, toexx Mussolini exx Hitler zichtbaar werden, een gejuich dat de volkslie deren volkomen overstemde. Het woord is aan Emerson: Het is voor Otis allen mo gelijk een waar succes in liet leven te behalen als wij bijtijds één sfeer kiezen en daarin met volharding wer ken. Met groote schredexx ixxspecteei'deix de beide staatslieden de eerewachteix. Daarna xxanxen zij in de gereedstaande auto plaats. In dexx eex-sten wagen zaten Mussolini en Hitler, in de ntweedexx Graaf Ciano exx voxx Neutrath en in den derden secretaris-generaal Sta race en Rudolf Hess exx iix dexx vierdexx de ministers vaxx propaganda, A1 f i e r i en Goebbels. Een ware zegetocht. Wij bevonden ons op eexx plaats, waar wij dexx stoet over eexx afstand van oxxgeveer 1 Kilometer konden zien xxaderexx. Laxxgzaam reden de auto's aan. Rechtop stoxxdexx Musso1- lini en Hitler, Hitier ixx een eeixvoxx- dige bruine uniform met platte pet, Mussolini in een veldgrïjs tenue met zwarte ixxuts. Overal waar de auto's in 't zicht kwanxexx. brachten de riui- zeixden den fascistengroet en ware ovaties stegen op. Het was een zege tocht! In de Kruppfabrieken. De directeur vaxx de fabx-ieken, de heer Krupp vaxx Bohlen, oixtving de beide staats hoofden exx leidde hen rond door vex-schil- lende afdeelingen der fabrieken. Als wij wel ingelicht zijn, gold het bezoek voornamelijk de afdeeling waar het luchtdoel- en het xxxo- derne veldgeschut vervaardigd worden. Oxxx ruim elf uur vex'lietexx de lxooge gastexx weer de fabriek. Vermeld dient nog te worden, dat de Duit sche ochtendbladen groote beteekeixis toe kennen aan dit bezoek. Maar tochhier en daar valt tusschen de regels door te lezen, en ook uit de gesprekken op stx-aat op te maken, dat nxen zich niet zonder bezorgdheid afvraagt: „Wat zal het buitenland wel zeggen van dit on verwachte uitstapje naar Essen, tij dens een reis, waarvaxx ïxxen telkens verzekerd heeft, dat zij slechts vre delievende bedoelingen had,..." NL GRACHT 98 Spreekuur voor inlichtingen en inschrijvingen van 7-10 u. 9, 10, 12, 13 en 14 October VRAACT PROSPECTUS!! Prive-les op elk gewenscht uur (Adv. Ingez. Med.) pag. Op den Heerenweg te Heemstede is Zater dagmiddag een meisje door eeix auto doodgereden. 1 Er zijn weer vele ernstige verkeersonge lukken gebeurd. 3 Philips keert 1814 pet. dividend uit. 3 Een meisje is in een wachtlokaal van de kazerne te Naarden doodgeschoten. 3 De speelholen blijken te Rotterdam nog niet uitgeroeid te zijn. 3 De moord in de Groote Bickerstraat te Amsterdam is door bekentenis der da ders geheel opgehelderd. 3 De richtprijs voor tarwe is voor 1938 vastgesteld op f 10. 3 Mussolini is op enthousiaste wijze te München ingehaald. 4 De Japanners hebben Kanton opnieuw heftig gebombardeerd. 4 Het kabinet Van Zeeland blijft ongewij zigd. 4 Criticus over den wedstrijd Stormvogels ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Dictators. i K. de Jong: Feestavond „Apollo" 2 J. B. Schuil: Vondelherdcnking Nel Oost hout. 13 De Burgerlijke Stand vaxx Haarlem is op- I genomen op jjj

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1