w BRES MEN DREIGENDE KOLENSCHAARSTE Drie dooden, zes zwaar gewonden. Groot aantal ernstige verkeersongelukken. Wees uw EiqEN erFoom Philips keert 18J uit. Meisje in wachtlokaal van kazerne dood geschoten. 10CTOBER... VAN M AA N D A G 27 SEPTEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Onze wegen nog lang niet veilig. Een automobilist reed weer door. Snelverkeer en veiligheid blijken nog lang niet samen te kunnen gaan. De slachtoffers hiervan zijn zij, die bij verkeersongelukken gedood of gewond worden. Soms is hun aantal op één dag ontstellend groot, soms is het klein, maar altijd brengt het leed en droefenis. Auto te pletter gereden. Zondagmiddag om half zes is op den Rijks weg VenloRoermond onder de gemeente Belfeld een personenauto, bestuurd door den 21-jarigen A. Spakenborg uit Brunssum en waarin nog drie personen zaten, verongelukt. De chauffeur wilde voor een fietser uit wijken. Daarbij verloor hij de macht over het stuur, waardoor de auto tegen een boom te pletter reed. Alle inzittenden werden zeer zwaar gewond en zijn nadat de eerste hulp was verleend, naar het ziekenhuis te Tegelen overgebracht. Daar is S. kort na aankomst overleden. De toestand van de drie anderen, de hee- ren A. Claassen, J. Witjens en J. van Zwa nen, allen uit Venlo, is zorgwekkend. Duorijdster om het leven gekomen Zaterdagavond te ruim half twaalf pas seerde te Amsterdam op de Weesperzijde een motorrijder*, die zijn verloofde achter op de duo had, een vrachtauto. Hij slipte en beiden kwamen te vallen. Het meisje kreeg zulke ernstige verwondingen, dat zij korten tijd later in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis is overleden. De bestuurder van het motorrijwiel, die slechts licht gewond werd, was niet in het bezit van een rijbewijs. Meisje overreden. In de Wagenaarstraat te Vlissingen is een vierjarig meisje, het dochtertje van de café houder M. Gaalsma, bij het spelen onver hoeds den rijweg opgeloopen, met het ge volg dat het door een vrachtauto werd over reden. Het kind was vrijwel onmiddellijk dood Motorrijder botst tegen stilstaande auto. Zondagavond is op den Rijksstraatweg te Wassenaar, ter hoogte van het landgoed Ter Horst, de 40-jarige motorrijder G. uit Rot terdam, waarschijnlijk ten gevolge van on oplettendheid tegen een langs den weg stil staande Auto, welke goed verlicht was, ge botst. G. smakte tegen den grond en kreeg een hersenschudding, een hoofdwonde en een verbrijzeld been. Na door den gemeente-arts, dr. Hubbeling ter plaatse te zijn verbonden, is hij in ernstigen toestand naar het Acada misch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Een dertienjarig meisje, dat op de duo zat, kwam er met eenige ontvellingen van af. Automobilist reed door, maar werd later gearresteerd. Zondagavond om acht uur is op den Rijksweg Arnhem—Nijmegen, nabij café „De Klomp" te Eist, een wiel rijder aangereden door een auto, die links van den weg reed en bestuurd werd door zekeren O. uit Arnhem. De wielrijder werd tegen den grond geworpen, waar hij door voorbijgan gers zwaar gewond werd gevonden. De automobilist, die was doorgereden, is door de politie van Eist later op gespoord in het café Scheerders, dat eveneens aan den rijksweg ligt. De man is in arrest gesteld en in het ge meentehuis opgesloten, terwijl de auto in beslag is genomen. Een in middels gewaarschuwde dokter liet den wielrijder terstond naar het ge meenteziekenhuis te Arnhem ver voeren, waar hij kort na aankomst is overleden. Zes personen gewond Op den Prieschen Straatweg bij Slaper- stil, gem. Hoogkerk, is een auto, komende uit Wieringen, doordat de bestuurder de macht over het stuur verloor, tegen een boom ge botst. Lr den wagen zaten zes personen, nl. de 37-jarige heer L. Niemeyer, de 35-jarige heer H. Ney, hun echtgenooten en twee kinderen, allen uit Wieringen. Het ongeluk geschiedde juist nadat de heer Niemeyer, die chauffeer de, een anderen wagen was gepasseerd. De heer Niemeyer zat na het ongeluk achter het stuur bekneld. Hij bleek ernstige verwondin gen, o.m. een schouderfractuur, te hebben bekomen. Ook de andere vijf inzittenden hadden letsel gekregen, echter niet van ern stigen aard. Alle zes zijn naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen overgebracht Vier hunner konden nadat huln was vevWnd Sluit een verzekering bij de Nationale met uitkering op 65 jarige leeftijd. Vraagt inlichtingen LEVENSVERZEkERINq-BANk- RoTTERdAM (Adv. Ingez. Med.) Ams terdam,Septr.1937 JAeve Lien, Het was een gezel lig bezoek.dat je ons hebt gebracht en ih beloof je, dat Ik er goed om zal den ken, de kinderen dezen win ter geregeld Draisms van Valkenburg's levertraan te geven, nu je my verteld hebt, dat je drietal daar- by zooveel baat heeft ge vonden. - Hartelyke groeten en tot ziens, (Adv. Ingez. Med.) Zes procent reeds als interim-dividend uitgekeerd. In de vergadering van commissaris sen der N.V. Philips Gloeilampenfa brieken werd Zaterdag besloten aan de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over het boekjaar 1936/37 te bepalen op 18 1/2 pCt. voor de gewone aandeelen en 8 1/2 pCt. voor de prefe rente aandeelen en zulks na het tref fen van ruime voorzieningen. Gelijk bekend werd hiervan reeds een interim-dividend van 6 pCt. op de gewone en preferente aandeelen betaalbaar gesteld. Naar wij vernemen zal de raad van beheer der N.V. gemeenschappelijk bezit van aandee len Philips Gloeilampenfabrieken aan de jaarlijksche algemeene vergadering van aan deelhouders voorstellen over het boekjaar 1936/37 een dividend uit te keeren van 18}4 pCt. op de gewone en 8 1/2 pCt. op de prefe rente aandeelen. Hiervan werd, gelijk bekend, reeds een inte rim-dividend van 6 pCt. betaalbaar gesteld. huiswaarts keeren. De heer Niemeyer is op genomen, terwijl één persoon voorloopig in observatie is gehouden. Woonwagen tegen huis gebotst. Door het breken van de koppeling is een woonwagen, welke werd geti*okken door een tractor van den radiohandelaar G. F. Hul- sink, uit Oostmarsum, in de Akkerstraat te gen den gevel van een huis gebotst. De bot sing was zoo hevig, dat de gevel geheel ver nield werd. De wagen, welke in het woon vertrek terecht kwam, richtte daar schade aan, terwijl hij zelf eveneens danig werd ge havend. Ben passeerende fietsrijder, die on der den woonwagen terecht kwam, liep lichte verwondingen op. De fiets werd totaal ver nield. De schade wordt door verzekering ge dekt. De moord in de Groote Bicker- straat te Rotterdam opgehelderd. Beide daders leggen een bekentenis af. AMSTERDAM, 25 September. Naar wij vernemen hebben de beide mannen, die er van werden verdacht nu bijna een jaar geleden een oude vrouw te hebben vermoord in haar woning in de Groote Bickerstraat te Amsterdam, een volledige bekente nis afgelegd tegenover den subst. of ficier van justitie mr. H. A. Wassen- bergh. Zij hebben uitvoerig medegedeeld hoe zij hun misdrijf hebben gepleegd en welk aandeel ieder er in gehad heeft. Vertrouwen in geluidsmeter van prof. Zwikker. Veroordeeling in proefproces van automobilist wegens te luide signaalhoorn. De Amsterdamsche kantonrechter mr. G. L. de Vries Feyens heeft een schriftelijk von nis gewezen in de principieele strafzaak tegen den secretaris van de K.N.A.C., mr. B. P. baron van Harinxma Thoe Slooten en hem wegens het gebruik maken van een autohoorn van te groote capaciteit veroor deeld tot f 3 boete, subs 1 dag hechtenis. De kantonrechter achtte het gebruik maken van een te sterke signaalhoorn be wezen uit de verklaringen van verd., van de getuigen en van den deskundige prof. Zwik ker, wiens meening aldus de kantonrech ter wij tot de onze maken. De kanton rechter achtte het overbodig, het toestel, waarmede de geluidssterkte is gemeten, aan het oordeel van een tweeden deskundige te onderwerpen. Noch de competentie, noch het systeem van den geluidsmeter is ter zitting aangevallen, noch is aangevoerd, dat het instrument niet accuraat werkte toen de meting voor het proef-procesverbaal werd verricht. Bovendien is het dien ochtend nog gecontroleerd. Dreigende staking te Vlaardingen afgewend. Korting van de loonen van 10 procent tot 3 procent teruggebracht. De samenwerkende vakorganisaties in het kuipers- en haringpakkersbedrijf te Vlaar dingen en de patroons hebben het advies van den rijksbemiddelaar opgevolgd, zoodat de dreigende staking thans definitief van de baan is. De korting op de loon; w^ikc. sinds 1934 10 procent bedroeg, is tot 3 procent te- ruggebracht. Speelholen te Rotterdam nog niet uitgeroeid. Werkloozen verdobbelen hun steungelden. Zelfs meubilair wordt beleend om aan geld te komen. Zaterdagavond heeft de politie een inval gedaan in een pand in de Vuyk- straat te Rotterdam, waar men ver moedde dat gelegenheid werd gege ven tot hazardspel. Tien personen zijn naar het politiebureau overgebracht. De „keembaas" (dit is de verbaste ring van het Engelsche game boss), is in arrest gesteld. Geregeld komen er nog klachten binnen bij de politie dat werkloozen niet alleen hun steungeld in dergelijke inrichtingen vergok ken maar ook hun meubilair beleenen om het befaamde „seven of eleven" te kunnen spelen. Toen er Zaterdagavond dan ook een sein tje kwam, dat er in de woning van den 37- jarigen H. van de W. gegokt werd, is de politie er met den arrestantenwagen op uit gegaan. Het geheele gezelschap werd in den arres tantenwagen naar het politiebureau overge bracht, hetgeen bij het te hoop geloopen pu bliek nogal eenige sensatie verwekte. Uit het onderzoek bleek dat H. van de W., zelf werkloos en steuntrekker, uitsluitend als „keembaas" optrad, d.w.z. niet daadwerkelijk aan het dobbelspel deelnam, maar alleen zijn apartementen ter beschikking stelde. De win naars moesten hem het gebruikelijke bedrag van 10 procent van de winst afdragen. H. van de W. is opgesloten, de anderen zijn, nadat proces-verbaal was opgemaakt, vrijge laten. Feestavond Instituut Brassinne. Uitstekende muziek van de „Harlem Kings". HAARLEM Maandag. Wat tegenwoordig niet veel meer voor komt, en zeker niet in onze stad, zijn zalen, die direct een intiemen gezelligheid verschaf fen. Meestal zijn de zalen koud en ongezellig en de verschillende versieringen, die men aanbrengt, om zoo'n zaal nog een eenigszins feestelijke aanblik te geven, werken meestal totaal onvoldoende. Hoe geheel anders is het met de zaal van den heer B'rassinne aan den Raaonsingel. Da delijk bij het binnentreden „voelt" men als het ware de gezelligheid. Kwam het door de vele prachtige bloemstukken, die door ver schillende leerlingen geschonken waren? Kwam het door het fantastisch rood-groene. dan weer blauw-gele licht? Dit is een vraag, die niet beantwoord kan worden. Maar een feit is, dat de uitbreiding, die deze zahl on- T T aarom bevatte Haar lem's Dagblad van Zaterdag j.l. meer dan 250 „Groentjes"? Mocht het zijn, dat alle levens vragen zoo eenvoudig te be antwoorden waren. Omdat de inzenders(sters) dezer annon ces weten, welk een eenvou dig, goedkoop en succesvol middel dit is, wanneer zij iets te vragen of aan te bieden hebben. Weet U het ook reeds? In 1936 werden er 4550 3 geplaatst. Zuster J. v. d. Sluys neemt afscheid. Na een 34-jarige loopbaan in het St. Elisabeth's Gasthuis. HAARLEM Maandag. Wegens het bereiken van den zestig jarigen leeftijd zal zuster J. v. d. Sluys, hoofdver pleegster aan de chirurgische afdeeling van Dr. Joosten Hattink en plaatsvervangende directrice van het Sint Elisabeths Gasthuis, dit ziekenhuis gaan verlaten. Zuster Van der Sluys die 34 jaar aan het St. Elisabeths Gasthuis verbonden was heeft zich in dien tijd zeer vele vrienden en kennis sen verworven en vooral haar patiënten zul len haar zeker niet vergeten. Om hen allen in de gelegenheid te stellen persoonlijk af scheid te nemen, houdt zuster Van der Sluys Donderdagmiddag 30 September een receptie in het Gasthuis in de Conversatiekamer. Donderdagmorgen zal zuster v. d. Sluys van de doktoren en verpleegsters van het Gast huis afscheid nemen. dergaan heeft, ongetwijfeld zeer geslaagd ge noemd mag worden. Om kwart voor negen opende de heer V. J. Brassinne den feestavond met een kort wel komstwoord, waarin hij zich verontschuldig de voor zijn uitspreken der Nederlandsche taal. Als Franschman was het zeer lastig „deze moeilijke taal goed te spreken". Daarna speelde de band, de „Harlem Kings" eenige vroolijke fox-trotts, waarna de heer Brassinne met zijn partner Miss Peggy een demonstratie van dezen dans gaf. Wij kunnen niet anders dan vol bewondering zijn voor de volmaakte lichaamsbeheersching van dit paar! De elegance, waarmede zij over den vloer gleden, zal menig meisje in de zaal jaloersch hebben gemaakt! Vervolgens wer den nog de quick-step, de Engelsche wals en de tango gedemonstreerd, waarbij de heer Brassinne en Miss Peggy werkelijk lauweren oogstten. Wat wij nog nooit gezien hebben, zagen we nu. Er schijnt een soort beweging te zijn, die door een volmaakte lichaamsbeweging de stijl van het tegenwoordige dansen, die toch eigenlijk zeer stijf te noemen is, wil volma ken. En helaas is dat ook maar al te noodig. Als men terug kijkt naar jongere tijden, zult U toegeven, dat de dansen in dien tijd wer kelijk elegant waren. Neemt u de hoe dik wijls hebben we dien dans niet op de film gezien neemt u de Medinette, de Mazurka, kortom, de dansen, die er tegenwoordig „uit" zijn. En wat heeft de dansttere'f' ervoor in de plaats gegeven? Een stijf door elkaar „loo- pen", af en toe een schuchter beweginkje, om dan door deze manipulatie in botsing met een ander paar "te komen. Miss Peggy demonstreerde een kort „gym- nastieklesje", waarin haar lenigheid en lichaamsbeheersching wel zeer goed uit kwam. Dit is iets, wat wij werkelijk nog nooit in een danszaal hebben gezien. De uitstekende muziek, verzorgd, zooals gezegd door de „Harlem Kings", o.l.v. Jan Monnickendam, en bij welken band vooral de tenor-saxofonist opviel door zijn uitste kend spel, droeg er zeer veel bij, dezen avond te doen slagen. Bijzondere vermelding verdient nog het feit, dat de heer V. J. Brassinne kort geleden te Londen slaagde als member van „The Im perial Society of Teachers of Dancing", een onderscheiding, die slechts zeer weinig dans- leeraren hebben, daar de eischen hiervoor bijzonder hoog zijn De heer Brassinne kan terugzier op een prachtig geslaagden avond, en zijn leerlin gen, zoowel de dansers als de schermers, zul len dit ongetwijfeld met ons eens zijn. Sergeant beweert, dat zij met een geladen revolver gespeeld heeft. De 23-jarige R. E„ uit Deventer, een meisje dat in dienstbetrekking was in een villa bij Naarden, is Zaterdag avond in het wachtlokaal van de Pro- merkazerne te Naarden doodgeschoten. Soldaten, die voor het gebouw liepen, had den een schot gehoord en toen zij het wacht lokaal binnenstormden lag het meisje op den grond. De wachtcommandant, de sergeant van O., uit Den Haag, was de eenige, die met het meisje in het wachtlokaal was geweest en verkeerde in zeer zenuwachtigen toestand. Hij beweerde, dat het meisje met zijn revolver had gespeeld en dat daarop een schot was af gegaan, dat haar in de neus had getroffen. Het meisje was onmiddellijk overleden, zoo als de garnizoensdokter heeft kunnen vast stellen. De militaire politie heeft de zaak in onder zoek en bewaart het diepste stilzwijgen. Het meisje was sinds eenige weken te Naar den in dienst; zij was steeds oppassend en vlijtig. Richtprijs voor tarwe in 1938. Op tien gulden vastgesteld. Door de wijze van berekening van den tar weprijs voor de oogsten 1936 en 1937 dreigt eenig misverstand te ontstaan onder de land bouwers, bij de vergelijking dezer prijzen met die van vorige oogsten. Ten einde nu te voor komen, dat dit misverstand ook ten aanzien van den oogst 1938 zou bestaan, heeft de minister van Economische Zaken besloten, den tarweprijs weer vast te stellen op onge veer dezelfde wijze als dit geschiedde in de jaren 1931 tot en met 1935. De tarweprijs voor gemiddelde kwaliteit tarwe, geleverd ter plaatse van normale afle vering op omstreeks l Februari is door den minister voor den oogst 1938 vastgesteld op f 10 per 100 K.G. De prijs der tarwe was in 1931 f 12,50, in 1932 en 1933 f 12, in 1934 f 11, in 1935 f 10 in 1936 f 9 en in 1937 f 9.25. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat de richt prijzen voor 1936 en 1937 practisch f 0.60 a f 0.65 hooger waren door een voor bewaar- loon over de periode l September1 Februari toegevoegde vergoeding. De richtprijzen voor 1936 en 1937 bedragen dus practisch f 9.60 a f 9.65, resp. f 9.85 a f 9.90 indien de tarwe geleverd is omstreeks 1 Februari. Door een afronding tot f 10 is voor het jaar 1938 weder het systeem hersteld om den richtprijs betrekking te doen hebben op een gemiddelden inleveringsdatum van om streeks 1 Februari. Besmettelijke ziekten te Honlenisse In de gemeente Hontenisse zijn niet minder dan drie besmettelijke ziekten vastgesteld, n.l. poliomyelitis anteriar acuta, diphtherie en encephalitis lethargica. Ofschoon de ziekten thans nog slechts voorkomen in drie gezinnen, is er reeds één geval met doodelijken afloop. Het slachtoffer is het dochtertje van 9 maanden van den landbouwer L., waarbij en cephalitis lethargica werd geconstateerd. Gedenkteeken voor dr. J. Tli. de Visser onthuld. Rede van prof. De Savornin Lobman. In aanwezigheid van tal van vooraanstaande personen uit den lande heeft de weduwe van dr. J. Th. de Visser Zaterdag te 's-Gravenhage een gedenkteeken onthuld, dat de herinne- ringzal levendig houden aan dezen Christen staatsman. Het gedenkteekenis geplaatst op.het kleine stukje groen aan het Bezuidenhout, tegenover de J. P. Coenstraat, in de buurt waar dr. De Visser zijn laatste levensjaren heeft gewoond. De eerevoorzitter van het uitvoerend comité, gep. luitenant-generaal jhr. W. Röell, sprak een welkomstwoord, in de eerste plaats tot den vertegenwoordiger der Koningin. Hierna gaf jhr. Röell het woord aan prof. mr. B. C. de Savornin Lohman, den voor zitter van het comité van uitvoering. Deze bracht o.a. den beedhouwer Wezelaar wien alleen fotografische afbeeldingen ten dienste stonden, warmen dank voor de wijze, waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. Prof. Lohman zette uiteen, dat dr. De Visser niet behoorde aan een bepaalde groep of par tij maar aan de natie in haar geheel. De heer Lohman zeide zich te willen bepalen tot eenige eenvoudige opmerkingen, welke hij groepeerde om twee woorden, die op het voet stuk, waarop het borstbeeld rust, staan ge beiteld; „Predikant" en „Staatsman". Daarop trad mevrouw de weduwe De Vis ser naar voren om onder doodsche stilte het borstbeeld te onthullen. Tegelijk zette een zangkoor in en nu zagen de aanwezigen den monoliet van Fransche kalksteen met daar boven het eenvoudige borstbeeld van dezelfde steensoort. Prof. De Savornin Lohman vroeg daarop den minister van Onderwijs het borstbeeld te willen aanvaarden, waarop de minister Slote- maker de Bruine het spreekgestoelte besteeg. De minister prees het streven van een volk om zijn groote mannen te eeren en hun her innering levendig te houden door het plaatsen van een gedenkteeken. Niettemin wilde de mi nister de onthulling van dit borstbeeld in breeder verband zien en hij wijdde uit ovel de verdiensten van dr. J. Th. de Visser. Nog kunt U tegen zomer- prijzen Uw kolen bestellen ONHERROEPELIJKE PRIJSVERHOOCING HAARLEM Schouwljeslaan 23 HEEMSTEDE Julianalaan 14 (Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5