MARTIN Vestigingswet Kleinbedrijf in de practijk, DIEP-ZWART REUZEN TUBE VOOR 10 CTS. HAACSCH ALLERLEI. SITTERS k%KAR DINSDAG 28 SEPTEMBER 1937 HAAREEM'S DAGBLAD 11 Nadat de Middenstandszaad, krachtens ar tikel 1 lid 5 van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937, een voorstel bij het Departement van Economische Zaken had ingediend om ten be hoeve der slagerijen in Nederland te geraken tot een z.g. spertijd, heeft de betrokken Minis ter korten tijd daarna bepaald, dat voorloopig zonder zijn vergunning geen inrichting zal kunnen worden gevestigd, waarin het slagers- bedrijf wordt uitgeoefend, Daarmede wordt beoogd de moeilijke positie, waarin dit bedrijf in 't bijzonder verkeert, te verbeteren en te voorkomen, dat, in afwachting van de tot standkoming van vestigingseischen, het sla gers-corps wordt uitgebreid, waardoor de moeilijkheden der bestaande bedrijven nog vergroot zouden worden. Tegelijkertijd is de crisis-heffing op het vleesch van 10 tot 5% teruggebracht en bestaat de gegronde hoop, dat bij een gunstige financieele ontwikkeling van het Landbouwcrisisfonds deze heffing in haar geheel zal worden afgeschaft. Zonder overdrijving kan men nu zeggen, dat het eerste stukje praktijk Vestigingswet Klein bedrijf dateert van 19 Augustus 1937, met in gang van welken datum het verboden werd, een slagerij te vestigen. Onder het vestigen wordt niet alleen verstaan het openen, maar ook het verplaatsen van een bedrijf, evenals het uitbreiden met een nieuw filiaal, of uit breiding van bestaande zaken in een anderen bedrijfstak met een af deeling slagerij. Maar met vestiging wordt ook gelijkgesteld de wij ziging in den ondernemingsvorm, zooals bijv. de omzetting van een „persoonlijke" zaak in een naamlooze vennootschap enz., terwijl het voor bestaande filialen verboden zal zijn den beheerder door een ander te vervangen, tenzij de Minister daarvoor toestemming verleent. Het belangrijkste in de verschillende verbods bepalingen is ongetwijfeld, dat ook de opvol ging in bestaande zaken niet meer mogelijk is zonder toestemming van den Minister. Dat be- teekent, dat verkoop van een bestaande sla gerszaak, opvolging van een vader door zijn zoon enz. niet meer zijn toegelaten, zoolang de spertijd duurt, tenzij de Minister een toestem ming verleent. Onder het vestigen van een zaak wordt ook nog verstaan het heropenen van een bedrijf, hetwelk op 19 Augustus niet meer werd uitgeoefend. Daaruit volgt dus, dat die slagerijen, die als gevolg van welke om standigheden dan ook gesloten werden, thans alleen met toestemming van den Minis ter van Economische Zaken hun bedrijf mo gen heropenen. Zoo staan de zaken op het oogenblik. Wie de bewuste toestemming wil verkrijgen, zal zich tot den Minister moeten wenden, waarbij het uitvoerig motiveeren van de desbetrefffende aanvragen natuurlijk van het grootste belang is. De Minister heeft dus de beslissing in han den. Er is thans een aanvang gemaakt met de invoering van vestigingseischen, een regeling niet gebaseerd op de behoefte zooals altijd nog door velen wordt verondersteld doch een regeling gebaseerd op normen van vak bekwaamheid en credietwaardigheid. Deze spertijd betreft daarbij de slagerijen en zoo vallen de bedrijven der handelaren in vleesch- waren daaronder niet. Lag het aanvankelijk in de bedoeling, dat de Kamers van Koophandel en Fabrieken op verzoek van den Minister van Economische Zaken advies izouden uitbrengen over elke ingediende aanvrage, men is daarop terug gekomen en vanwege meergenoemd Departe ment is aan één der eigen ambtenaren op gedragen de ingediende verzoeken in het district van iedere Kamer zelf te gaan be handelen met de betrokkenen, waarbij deze Kamers zich van te voren zooveel mogelijk van de bijzonderheden omtrent het verzoek op de hoogte moeten stellen. Deze procedure dient als overgangsmaatregel beschouwd te worden. Reeds nu zijn er tal van moeilijk heden bij de uitvoering van dit besluit aan 't licht getreden, reeds nu zijn er critici, die de waarde van den getroffen maatregel zoo veel mogelijk trachten te kleineeren. Men behoeft zich daarover niet te. verbazen, deze critiek is een volkomen normaal verschijnsel en men behoeft zich evenmin ongerust te maJken. De praktijk zal veel moeten bewijzen en deze vormt de beste leermeesteres. De na leving van dit vestigingsverbod vereischt daarbij een organisatie op zichzelf. De in gediende verzoeken moeten stuk voor stuk beoordeeld worden. Reeds thans blijkt, dat vele verzoekers tegen zichzelf beschermd moeten worden. Er zijn verschillende wijzen, waarop de controle van de naleving van dit besluit kan geschieden. Zoo heeft het De partement van Economische Zaken zich ge- i wend tot Ministerie van Binnenlandsche Za ken en dit, via de Provinciale Besturen, tot de verschillende Gemeentebesturen, om de noodige medewerking. Aangenomen mag worden, dat thans binnenkort aan dezen wenk gevolg gegeven zal worden en de po litie diligent zal blijken te zijn. Maar ook de Vleeschkeuringsdiensten zullen ongetwijfeld ingeschakeld worden. In de eerste plaats ver zet de Vestigingswet zich daartegen niet en hebben de ambtenaren van dezen Dienst politioneele bevoegdheid. Hoe het zal gaan na afloop van de zes maanden, waarvoor deze spertijd geldt, js natuurlijk niet met zekerheid te zeggen. De Minister kan den termijn met nog éénmaal Verbinding Jan Gijzenkade— Spaarndamscbe weg. Een aanzienlijke verbetering. Binnen eenige dagen zal de verbinding van de Jan Gijzenkade, de prachtige breede weg langs de Jan Gijzenvaart, met den Spaarn- damscheweg, gereed zijn. De Jan Gijzenkade, loopende van de brug in den Rijksweg Haar lemAlkmaar, komt met een groote bocht naar het noorden pl.m. 100 M. voorbij de brug op den Spaarndammerweg uit. Een verbinding, die voor velen een goede verbetering beteekent. Openbare Werken is thans bezig de aan sluiting en de bestrating te voltooien. EIKENBLAD MET HERFSTKLEUR GESTOLEN. Twee personen aangehouden. De commissaris van politie te Ede heeft zekeren S. uit Ede en de Z. uit Veenendaal ter beschikking van de justitie gesteld. Beiden hebben zich schuldig gemaakt aan het afsnijden van takken van meer dan dui zend jonge eikenboomen, die in den vollen luister van hun herfstkleur stonden op het landgoed van Jhr. Repelaar te Hoenderlo. •gemeente Ede. Jhr. Rèpelaer had zelve deze hoornen doen planten ter verfraaiing van het landgoed. De stroopers hadden hun buit per vrachtauto naar Aalsmeer vervoerd en daar aan den man gebracht. zes maanden verlengen. Het is evenwel zeer de vraag, of de Minister van deze bevoegdheid gebruik zal maken. Vermoedelijk zal dat wel niet het geval zijn. Het ligt meer in de lijn der verwachtingen dat vóór het verstrijken van den spertijd-termijn de vestigings eischen voor het slagersbedrijf vastgesteld zullen zijn. Als basis voor deze eischen dienen dan zooals reeds werd opgemerkt de credietwaardigheid en de vakbekwaamheid. De eersbbelanghebbenden houden met dezen gang van zaken feitelijk al rekening. Zoo heeft bijv. de slagersvakschool te Utrecht voor den op 6 September jl. begonnen cursus het lesprogramma zoodanig gewijzigd, dat met een groote mate van zekerheid mag worden aangenomen, dat zij, die na afloop van .dezen cursus het diploma behalen, het welk in dat geval mede door een gecomit- teerde van den Minister van Economische Zaken moet zijn onderteekend, geacht wor den aan de te stellen eischen van vakbe kwaamheid en handels/kennis te voldoen.. Daarnaast zal de speciale vakopleiding de noodige aandacht vragen, welke opleiding een landelijk karakter zal dragen. Ook ten aanzien van dit onderdeel zijn reeds voorbe reidende maatregelen getroffen. De vaststelling van dit sperverbod heeft ook in andere groepen van middenstanders de aandacht getrokken. Van meer dan één zijde is verzocht een overeenkomstige rege ling te willen vaststellen als voor het sla gersbedrijf. Tot dusverre is aan deze verzoe ken geen gevolg gegeven. De. mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat men van hooger- hand eerst eenige ervaring wenscht op te doen met deze proefneming. MOLLERUS. DE BIJEN ALS VOORBEELD. Een Fransch ingenieur heeft onlangs in een uitvoerige brochure zijn nieuw bouwsysteem gepubliceerd, waarbij hij vooral aandacht ge schonken heeft aan den bouw- en levens wijze van de bijen. Een hoofdstuk behandelt bijvoorbeeld een geheel nieuwe inrichting van luchtverver- sching, welke veel overeenkomst vertoont met het systeem in de bijenkorf. De voorbeeldige organisatie van dit door een koningin be stuurd rijk. heeft namelijk ook behoefte aan de noodige ventilatie, welke verzorgd wordt door een leger werkbijen. Deze schaar bijen plaatst zich in een lange zij naast elkaar, van het vloeggat af door de geheele bijen korf. Door het het onophoudelijk bewegen met de vleugels wordt de versche lucht van buiten naar binnen gevoerd en tevens de ge bruikte lucht verwijderd. Dit vernuftige sys teem wil de „bijeningenieur", zooals hij zich zelf noemt, met behulp van electriciteit ook bij zijn nieuw ventilatiesysteem toepassen. GENERAAL MILLER'S OPVOLGER GEWEZEN. Viee-admiraal Kedroff, de ondervoorzitter van den bond van Russische oudstrijders heeft tegenover een correspondent van Havas verklaard, dat de bond er van overtuigd is, dat generaal Miller „het slachtoffer der bolsjewis ten is geworden, evenals generaal Koetjepof zeven jaar geleden." Hij voegde er aan toe „dat generaal Abra- mof. de in Bulgarije wonende eerste plaats vervangende voorzitter, thans het voorzitter schap van den bond had aanvaard. voor haarden en kachels (Adv. Ingez. Med.) Alg .R.-K. Ambtenarenvereeniging Een nieuwe voorzitter gekozen. In Krasnapolsky te Amsterdam hield de al gemeene R.K. ambtenaren-vereeniging (A. R. K. A.) haar jaarlijksch congres, hetwelk ditmaal in verband met de viering- van het twintigjarig bestaan der A.R.K.A. en door het heengaan van den algemeen voorzitter, dr. J. C. M. Sweens wegens zijn verkiezing tot lid der Tweede Kamer uiteraard een bij zonder karakter droeg. De voorzitter, dr. J. C. M. Sweens wees in zijn openingswoord op de begrijpelijke be hoefte tot ventilatie der gedachten over de niet al te veel perspectief biedende re geringsverklaring in de millioenennota. Spr. wees er op, dat het noodig zal zijn zich te herinneren, dat het de toon is „qui fait la musique". De scheidende voorzitter memo reerde dan zijn uittreden uit deze functie en op de gedachten die bij het verbreken van dit contact met de A.R.K.A. bij hem aan wezig zijn. De verschillende jaarstukken werden daar na met algemeene stemmen goedgekeurd. Een voorstel van het hoofdbestuur inzake het beschikbaarstellen van meer gelden voor uitbreiding van dien armbtenarenstaf van het algemeen secretariaat werd met zoo goed als algemeene stemmen aangenomen. In de voorzittersvacature werd in de plaats van dr. J. C. M. Sweens, verkozen, de heer B. J. M. van Elk. referendaris ter ge meente-secretarie te Eindhoven en tot nu toe reeds hoofdredacteur van het AJR.K.A.- weekblad'. Herkozen werden de periodiek aftredende leden van het hoofdbestuur: H. A. van Velzen, algemeen secretaris, D. M. Beyers- bergen Van Henegouwen, L. J. Lintjens, P. J. van Oostveen en A. M. Teyssen. Een motie werd aangenomen, waarin de vergadering kennis genomen hebbende van het feit, dat de millioenen-nota ten aan zien van de salarieering der rijksambtenaren niettegenstaande de aanmerkelijke en nog steeds aanhoudende stijging der kosten van levensonderhoud, geen enkele verbetering in het vooruitzicht stelt. Hierover haar diepe teleurstelling uit spreekt en het hoofdbestuur verzoekt de reeds zoo krachtig ingezette actie der RK. centrale van burgerlijk overheidspersoneel, met alle middelen, welke het ten dienste staan, te steunen. Nadat mr. P. J. M. Kallen een herdenkings rede had gehouden, was het wfcord aan pater dr. Cassïanus Hentzen O FM., pastoor te Haarlem, die een feestrede hield. Deze rede zal voor alles het karakter heb ben van een leerrede, aldus ving spr. aan. Zij zal behandelen de houding van den R.K. ge- organiseerden ambtenaar tegenover de so ciale vraagstukken van onzen tijd. Spr. nam in deze inleiding de ambtenaar in strikten zin, als orgaan van het openbaar gezag. Twee groote vraagstukken vragen een op lossing: le moeten de ambtenaren zelf een corporatie vormen? 2e welke moet de houding zijn van den ambtenaar in die lichamen, corpores, in het bedrijfseconomisch levpn, waarbii hij zelf niet betrokken is? Wat de eerste vraag betreft, wees spr. erop dat de ambtenaar niet in de maatschappij ordening past. Voor hem zal in het staats bestel een aoarte ambtelijke regeling moe ten worden ingebouwd. Ten aanzien van de bezoldiging merkte spr. op. dat het moet worden: gelijke arbeid, gelijk levenspeil., Spr.'s conclusie inzake de tweede vraag was, dat de ambtenaar niet geroepen is een cor- ooratie te stichten, maar wél de roeping heeft ten aanzien van de maatschappelijke ordening. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen ten politiebureele Smede- straat uitsluitend werkdagen van 11 tot 13 u.) Politiebureau, Smedestraat 9, ceintuurs en handschoenen; bril; tandenborstel; Tel, Jan v. d. Bergstraat 77, Heemstede, bril; Guiche- laar, Zomervaart 18 A, bril; Slenters, Eiken straat 39, bril; Wijnalda, Schoterveenstraat 24, dop van radiateur; Loots, Hoeufstraat 3, hond; Heijnen, Emostraat 28, heerenhoed; Tholen, Oranjestraat 23, hondje; Ruigrok, Heerensingel 13, jas; Verkooy, L. Vlaming straat 5, zilveren kettinkje; Visschers, Resi- dastraat 37, lot Ned. Prot. Bond; Heusen, Lekstraat 6, babymutsje; Van Heereden, Spijkermanslaan 21, Hansen, Timorstraat 41, damesport. met 23 ct.; Aarst, Van Oosten de Bruijnstraat 218, port, met 84 ets.; Van der Heijden, Bavostraat 6, werkpak; Kodde, Cele- besstraat 1, port. waarin insigne; Olyden, Schreveliusstraat 31, rijw.bel.plaatje; De Laat, Vooruitgangstraat 25, idem; v. d. Broek, Ged. Voldersgracht 6, idem; Van Gelderen, Valke straat 3, idem; Snoeks, Witte Heerenstraat 12 rd., rijw.tasch met inh. Walsteijn, Bak- kumstraat 5 rd., tasch met schoenen; Schlu- ter, Teylerstraat 1, damestasch; Röder, Pie- ter Kiesstraat 9, vulpen; Waning, Amster- damschevaart 100 rd„ vuipen. GESLAAGD. Onze stadgenoot H. Miieler slaagde te Delft voor het ingenieurs examen in scheikunde „met lof". ivv DANS ACADEMIE 15 Oct. ■d°Seliih tl.,% «''hrijvin 2''5 en 7.p fraat 29 Haarlem Amsterdam Hilversum Bussum (Adv. Ingez. Med.) EEN ZUINIG WASMIDDEL VOOR UW WASMACHINE Ja;, dat is de nieuwe Rinso. Om te beginnen, behoeft Rinso niet te wor den aangemaakt. U strooit het direct in de wasmachine. Verder bezit Rinso, ondanks de lage prijs van 12t ets., een ongewoon hoog vetgehalte, waar door in een ommezien een overvloedig schuim te voorschijn komtl Dit verklaart de sterk reinigende werking van Rinso, zonder dat U zelfs behoeft voor te weken. Maar het toppunt van zuinigheid is wel, dat Rinso-sop meerdere malen kan worden gebruikt. Na het witte goed kunt U ook nog het gekleurde, het flanel en het tricot goed in hetzelfde sop wassen. Zodoende wast U met één pakje Rinso van 124 ets. de volledige gezinswas voor 5 personen. RIO-0309 (Adv. Ingez. Med.) De heerlijke herfst. Meer werk. Specifiek Haagsche woorden. Een kalme Prinsjes dag. Muziek en speldjes. Op den dag dat gij dit leest kan het weer anders zijn, maar op den dag dat ik dit schrijf is het zoowaar druk op Schevenin- gen. De hotels zijn gesloten en het Kurhaus is gesloten en de dansgelegenheden aan het Gevers Deynootplein zijn gesloten, maar voor de vele cafés aan den boulevard die nog open zijn zitten de menschen te knip- oogen tegen de herfstzon en op de Pier die het geheele jaar geopend blijft zijn alle banken bezet aan den luwtekant. Juist op zulke dagen dat zonneschijn een extra-bof je is, een cadeautje van Moeder Natuur waartoe zij geenszins verplicht is, zijn wij er des te blijer om, voelen wij het als een gelukkig geschenk waarop wij niet gerekend hadden, een echt-voordeelige aan bieding- van den herfst, Waarna ge u, als Hagenaar, vanzelf boven alle andere groote stadsmenschen bevoorrecht gevoelt, omdat ge wannéér het dan ook buiten heerlijk is, daar van onmiddellijk leunt profiteeren, op aller lei wijzen: ge hebt maar te kust en te keur te gaan een wandeling langs de zee, door de duinen, door allerlei soorten bosch, dooi de polders, langs de binnenwateren, door een van onze vele, mooie en uitgestrekte parken ,ge bent in een wip en een sprong waar ge zijn wilt. En ge beseft dat' het prettig is om Hagenaar te zijn. Het molentje dat een symbool van de Meer- Werk-Actie is, staat nog steeds te draaien op het Buitenhof. Het staat er nu al weer veer tien dagen en ik geloof dat niemand het meer als vreemd-in-het-stadsbeeld ziet wat dan helaas tevens wil zegen, dat het niet meer aan zijn doel beantwoordt: een vermaning en een herinnering te zijn voor hen die werk te verrichten hebben. Toch kan tot nu toe het comité op matig succes bogen. Er is nogal wat werk gegeven, al is het be drag waarvóór toch wel weinig voor een groote stad en al kan er niet precies worden uitgemaakt welk nieuw werk is opgedragen door toedoen van deze actie. Er zijn bijvoor beeld een paar koffiehuizen gerestaureerd en de eigenaren daarvan maken reclame met de mededeeling dat zij aan den roep van het Meer-Werk-Comité hebben gehoor gegeven. Maar ik geloof dat zonder dat comité en zon der dien roep dat werk óók wel gegeven zou zijn, want die beide cafés hadden eenige op knapping wel noodig. Het groote „Central" aan de Korte Poten noemt zich nu zelfs „het mooiste café van Europa" en ik verneem dat Trocadéro daar tegenover nu zal gaan adver- teeren „Trocadéro, het mooiste café van de Korte Poten", wat geen onaardig grapje is. Met die restauratie van „Central" is daar ook de leestafel verdwenen. Een trouwe be zoeker van die lange tafel heeft daartegen in een der plaatselijke bladen „geprotes teerd". Doch de redactie heeft op dit protest laconiek geantwoord, dat de opheffing van die tafel het resultaat is van een eenvoudig rekensommetje. Intusschen is hiermee de laatste goede leestafel uit de binnenstad verdwenen en rest er ons eigenlijk nog maar één uitgebreide in heel Den Haag. Die van Terminus, bij het station Hollandsche Spoor, waar ook Haarlem's Dagblad ter lezing ligt. De leestafels schijnen hun tijd gehad te hebben Maar tóch is er, dunkt mij, nog een groote groep menschen die er behoefte aan heeft. En over „restauratie" gesproken: in het Haagsche hotelbedrijf is men óók aan het breken en bouwen. Het oude, deftige en rus tige Paulez is al sinds eenige maanden ge- DE NELSON REVUE. De medespelenden in de Revue „Man lebt nur einmal" in dfu Stadsschouwburg or> Don- rfp.rdap' 30 Rentembor a.s. zibv Kurt Lilïeu, Harold Horsten. Al fori s Fink Walter Fein, Dora Paulsen, Fritz Schadl. Eva Busch en Ira Kraut. Aan de vleugels: Rudolf Nelson en Cor Lecmire. sloten en achter de schuttingen aan den Voorhout worden ingrijpende bouw-maatre- gelen getroffen. Ook het hotel De Witte Brug ondergaat een zeer grondige en ingrijpende verbouwing. Er kan kwalijk gezegd worden dat dit overbodig is. Voor een stad, die als geen andere in Nederland behoefte heeft aan eerste-klas logeergelegenheid, kwam den Haag niet zoo best voor den dag. Er waren tweede klas-hotels die moderner en comfor tabeler waren ingericht dan de huizen waar gezanten en vorstelijke bezoekers uit den vreemde plachten „af te stappen". Binnen eenige maanden kan dat soort sprookjes achtige lieden dus afstappen aan afstapplaat- sen hunner waardig. En dat is pleizierig. Dit „afstappen" is een goed-Haagsch woord. Er zijn méér van zulke goed-Haagsche woorden. Héél vele daarvan lijken bedriege- lijk op „Fransch". Onlangs in een typisch- Haagsch restaurant toevende en willende een avond-kleinigheidje eten, bekeek ik de in het „Fransch" gestelde spijskaart, Ik haalde er in vijf minuten achttien elementaire taal fouten uit, maar het vermakelij kste was de slotopmerking van die kaart. Zij luidde: „Voor verdere spijzen raadplege men de groote a la carte". En nóg typischer Haagsch zijn de bordjes die voor de vensters van deftige heerenhui zen het goed-Hollandsche „Kamers te huur" vervangen. Dat heet bij ons: „appartementen beschikbaar". U voelt het verschil: „Kamers te huur", dat beteekent: „Zoudt u zoo vriendelijk willen zijn hier kamers te huren?" en „appartemen ten beschikbaar" beduidt: „wij willen wel zoo vriendelijk zijn kamers aan u te verhuren". Mijn dunkt: dat is Haagsch in optima for ma, nietwaar? Over de plechtige opening der Staten Ge neraal heb ik u reeds uitvoerig verslag ge daan. Het is als altijd een mooie dag ge weest, maar de belangstelling van buiten de stad was wel opmerkelijk veel geringer, al zijn er toch nog voldoende vreemdelingen bij ons te gast geweest. Maar die verminderde belangstelling was heel best te begrijpen. Met de verloving en het huwelijk van het Prinselijk Paar is die zóó groot geweest, dab nu al die bezoekers niet nog eens op den der den Dinsdag van September gekomen zijn. De meeste menschen kunnen zich niet twee of drie uitstapjes per jaar veroorloven. Maar tóch was het ook nü weer stampvol langs den weg van de Gouden Koets en de cafés hebben goede zaken gedaan, 's Avonds was het vol op straat, al was dat dan niet zóó als anders en men struikelde er weer over de gelegen heidsmuziekjes, de feestzangers en de straat- artisten. Een volkje dat zich ten onzent niet onbetuigd laat Wij zien met den gruwel van de werkzaamheid in zoovele gezinnen voor oogen echter graag wat door de vingers. Al moet wèl gezegd worden, dat men zijn hand wel voortdurend in zijn vestzakje kon houden. Want is het geen man met een schuiftrompet of een gebarsten stem die u om uw gave vraagt, dan is het altijd wel een jongedame, die u een kussen met liefdadig heidsspeldjes voorhoudt. En wie zou voor zulk een doel en voor zulk een glimlach niet gaar ne zijn zilverstukje offeren? Mr. E. ELIAS. SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) DE LANGSTE BRUG VAN EUROPA, DE STORSTROMBRUG, die de eilanden Seeland en. Falster verbindt, is Zondag door den koning van Denemarken ingewijd NIEUWE UITGAVEN Een Zuid-Afrikaansche Volks- Ixederen'bundel. Bij de uitgevers Firma J. H. de Bussy, Pre toria en H. A. U. M. v/h Jacques Dusseau Co, Kaapstad is verschenen „Die F.A.K.-Volk- sangbundel", een verzameling van 314 liedjes in Zuid-Afrikaansche tekst met muziek, Zij zijn in verschillende groepen ondergebracht en eenige alphabetische registers zijn in het flinke boekwerk opgenomen, Met een ook al in het vriendelijke Zuid- Afrikaansch gesteld voorwoord wijzen de ver zamelaars, dr. Hugo Gutsche M.A., W. J. du P. Erlank B.A. Hon. en S. H. Eyssen B.A.. op de noodzakelijkheid van zulk een uitgave, daar het reeds resp. tien en dertig jaar geleden is dat in Zuid-Afrika iets op het gebied dei- volkszang in boekvorm werd gedaan. En hier zijn dan de vaderlandsche liederen, liefdes-lag en liefdes-leed, kleuterklankic-s, vrolikheid en olikheid, studente en skoliere. Kersmis enz.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13