>hilips heeft een zeer goed jaar achter den rug. Aardbeving eischte twee dooden. Een afscheid. UNSDAG 28 SEPTEMBER 1937 HA A REEK'S DAGBEAÖ Batig exploitatie-saldo byna viermaal grooter. Omzet sterk gestegen. ooruitzichten voor loopend boekjaar ook gunstig. Het batig' saldo der exploitatie rekening van de N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken bedraagt volgens het jaarverslag dier onderneming f 19.673.975 tegenover een saldo van f 4.063.910 over het vorig boekjaar. Tot dit hooge winstsaldo hebben in sterke mate bijgedragen de belang rijke verbetering in de algemeene conjunctuur, de monetaire maatrege len door de Nederlandsche regeering in September 1936 genomen en de gunstige ontvangst van de belang rijkste artikelen als gevolg van den daarin bereikten technischen voor uitgang. De door de regeering in September 1'9.3'6 genomen monetaire maatrege len hebben een gunstigen invloed uitgeoefend op de werkgelegenheid in de Nederlandsche bedrijven der N.V. Niettemin is de verhouding tusschen de productie van de fabrie ken in Nederland en in het buiten land nog belangrijk ongunstiger dan in de jaren vóór 1935. Hoezeer ook de bedrijfsuitkomsten van dit >ekjaar reden tot tevredenheid mogen ge- sn, toch mag daaruit niet worden afgeleid, it de handelspolitieke moeilijkheden, die Nederlandsche exportindustrieën onder- belangrijk verminderd zouden zijn. Weliswaar is een belangrijke vergrooting het volume van den internationalen waarneembaar, doch een nauw sa- engaan van regeering en bedrijfsleven ijft geboden, opdat onze exportindustrieën deze vergrooting kunnen blijven partici depreciatie van den gulden, welke uit monetaire maatregelen van de Neder - ndsche regeering op 27 September 1936 lortvloeide, bracht vanzelfsprekend belang- jke veranderingen teweeg in de cijfers van i balans. Het waarde-accres in guldens, dat onze vesteeringen in het buitenland door de ij ging van de vreemde valuta's verkregen, rmeerderd met het saldo der winsten en op beleggingen en verminderd met incidenteele verliezen, is aan de cre- van de balans afzonderlijk onderge- op de rekening „reserve herwaardee- Voor zoover, hetzij gelijk met den gul- hetzij daarna, ook buitenlandsche va- ta's in waarde zijn gedaald, zijn de daar- t voortvloeiende verliezen ten laste van be- reserve herwaardeering gebracht. Het dezer reserve bedroeg op 30 April 1937 10.107.156. Voorgesteld wordt deze reserve bestemmen ter dekking van de verliezen )or eventueele toekomstige depreciatie van eemde valuta's, door transfermoeilijkheden )or koersdaling van beleggingen, zoomede r dekking van die verliezen welke kunnen ïtstaan uit andere economische of politieke ir zaken. Door bovenstaande reservevorming en de de vorige jaren getroffen voorzieningen, men het valutarisico voor de naaste volledig gedekt. De geldomzet is gedurende het jaarverslag gestegen, voor een belangrijk deel dit een gevolg "van de depreciatie van den Daarnaast is echter een aanzienlijke ij ging van den quantitatieven omzet te ocn- ateeren. De hooger omzet en de uitbreiding van de ilangen in overzeesche en andere gebieden Dodzaakten tot voorbereiding van nieuwe vesteeringen, welke eerst in den loop van volgende boekjaren gefinancierd zullen oeten worden. Het lijkt echter gewenscht ervoor reeds thans een „extra reserve voor tbreiding" te vormen, tot een bedrag van 3.009.000. Verder wordt voorgesteld den post „deel- en voorschotten" te verminderen f 1.900.000 voor extra afschrijving op kan der dochtermaatschappijeri, ook voorgesteld wordt op den post f 500.000 extra af te schrijven vermindering van de boekwaarde der vor- op eenige woningstichtingen. De voorraden werden opgenomen tegen kostprijs of op basis van den marktprijs ïi* 30 April 1937, indien deze lager was. De waardevermeerdering der voorraden erstikkende rookontwikkeling bij brand. Vuur woedde in asphaltfabriek. Maandagavond omstreeks elf uur ontdekte der employees van de asfaltfabriek Smid en te Hoogkerk (Gr.) een begin van and in een der loodsen. direct personeel en brandweer wer- :n gewaarschuwd, breidde het vuur zich uit, odat spoedig de teerzolder in lichte laaie Dnd. Het vuur vond hierin een gretig voed- 1 en veroorzaakte een enorme rookontwik- :ling. De brandweer van Hoogkerk kon weinig trichten, daar er geen water op de teer- assa mocht worden gespoten. Men bepaalde er toe het gebouw aan de buitenzijde nat spuiten. Men trachtte daarop met brand- en zand het vuur te dooven, dit was een zeer moeilijk werk, daar de rook steeds heviger werd. In- iddels verscheen de Groningsche brand- ter plaatse, welke gebruik maakte van zoodat men na anderhalf het vuur grootendeels meester werd en nathouden van de belendende perceelen tbreiding van den brand wist te voorko en. De schade, die door verzekering wordt ge- :kt bleef tot de teervoorraad beperkt. per 30 April 1937, welke ontstaan is door ge stegen prijsniveau der grondstoffen, is niet in de waardeering opgenomen. De effecten zijn in het algemeen gewaar deerd tegen den beurskoers van 30 April 1937. Aanzienlijke bedragen werden ook dit jaar wederom besteed aan de belangen van ons personeel, van welke als voornaamste ge noemd kunnen worden: de opleiding, de ge neeskundige verzorging, de ontspanning en de zorg voor den ouden dag. De gloeilampenverkoop is in het verslag jaar belangrijk toegenomen. Ook de verkoop der gasontladingslampen heeft dit jaar de verwachtingen overtroffen. De omzetten van het concern over de eerste vier maanden van het boekjaar 19371938 zijn zoowel in aantallen als in geld, na uitschake ling van den devaluatie-invloed, wederom belangrijk hooger dan over de overeenkomstige periode van het verslagjaar, en onvoorziene omstan digheden voorbehouden, mag worden aangenomen, dat de omzetstijging zich ook verder zal voortzetten. Dappere daad van bankwerker. Zijn omgeving' voor groot gevaar behoed. Maandagmiddag was de 27-jarige bankwerker M. A. Peyn uit Utrecht op de binnenplaats van de Steenkolen Handelsvereeniging aan de Wester kade' te Rotterdam bezig met las- schen. Hij had daartoe in de on middellijke nabijheid van de plaats waar hij werkte een zuurstofflesch, waarin zich toen 4900 liter geperste zuurstof bevonden en een flesch acetyleen opgesteld. Door het los schieten van de gummislang, raakte het acetyleengas in brand en schoot er een groote vlam uit. P., die be sefte, dat wanneer de zuurstof in brand geraakte, de gevolgen van een ontploffing van ernstigen aard zou den kunnen zijn, heeft direct de zuurstof buiten het bereik van de vlammen gebracht, waarbij hij evenwel brandwonden opliep aan onderarmen en gelaat. Per auto van den geneeskundigen dienst is hij overgebracht naar het ziekenhuis op den Coolsingel, waar hij ter verple ging is opgenomen. De brandweer kon tegen het vuur niets uitrichten en heeft het apparaat gewoon laten uitbranden. Door de groote hitte, welke de acetyleen- vlam ontwikkelde zijn tal van ruiten van de omliggende kantoorgebouwen gespron gen. Twee Duitsclie kappers wilden smokkelen. Nederlandsche douane ontdekte echter de buit. BEEK b. NIJMEGEN. 27 September. De douanebeambten van het douanekantoor Beek (gemeente Ubbergen) hebben Maan dagmiddag een personenauto in beslag geno men. De heeren, die in dit voertuig zaten, trachtten frauduleus een hoeveelheid eau de cologne en een huishoudmachine van Duitschland naar Nederland in te voeren. De inzittenden waren twee kappers van Duit- sche nationaliteit, woonachtig te Haarlem, die op de vraag der beambten of er iets viel aan te geven, ontkennend antwoordden. Toen /de douaniers evenwel in de auto ke ken, zagen zij een nieuw onderdeel van de huishoudmachine, hetgeen argwaan wekte. Zij lieten een in de auto liggend hondje op staan en toen kwam de heele machine te voorschijn. De ambtenaren stelden nu een verder grondig onderzoek in, met het gevolg, dat er 35 kleine en zes groote flesschen eau de cologne werden gevonden. Alles werd in be slag genomen. Nadat proces-verbaal was op- ;emaakt, konden de heeren vertrekken. (A. N. P.) KOKEND VET OVER HET LICHAAM. Maandagavond trok in een woning in de Binnen Visscherstraat te Amsterdam, een éénjarig kind een pot met kokend vet om. Het kreeg de inhoud gedeeltelijk over het lichaam. Met ernstige brandwonden is de kleine naar het Binnengasthuis vervoerd. DOODELIJK ONGEVAL. Maandagmiddag was de ongeveer 28- jarige gehuwde E. J. van L. tusschen Breda en Oudenbosch bezig met het laden van stroo. Bij het aantrekken van de staaldraad schoot de pal los, waardoor, van L. een slag kreeg van het ijzer, welke zoo hard aankwam, dat hij op slag dood was. Hij laat een vrouw met twee kinderen achter. Oude man bij aanrijding gedood. Door motorfiets gegrepen. Op den Kudelstaartschenweg onder de ge meente Aalsmeer is Maandagavond de ruim zeventigjarige wielrijder P. de Hertog, die het erf van een boerderij wilde oprijden, van achteren aangereden door een motorfiets, welke werd bestuurd door zekeren S. uit Haarlem. De oude man sloeg met het hoofd tegen den grond en werd in hopeloozen toestand de boerderij binnengedragen, waar hij na enkele oogenblikken is overleden. (AJN.P.) MUSCH Het gezicht van den wijzen kater, het hart van een burger- edelman, een radde tong, die even vleiend om een lekker bakkie melk kan vragen, als dreigen kan dat Satan pijpt. Een klein Joodsch koopmannetje, een vierkante Amerikaan, een priester vol teedere noblesse, een vrek met een krakende stem en begeerige vingers. Dat woont allemaal in een stil en klein Musschennest verscholen ergens in het Gooi. Dat wont allemaal in een groot kunstenaarshart. Dat glanst en gloeit in de kleine scheeve oogen. Dat beeft en trilt om die wonderlijke mond van Jan Musch, één van de grootsten van ons tooneel. „Meyer is ziek. Hij ligt mef jicht te bed" „Dan neemt U zijn werk over en U laat hem zeggen, dat hij meermalen daags een of twee Aspirin-tabletten neemt,danzal hij wel weer gauw in orde zijn Aspirin is een »3o#©*«-prod,uct.. Oranjebanden »3o^.-krtiis waarborgen de werkzaam heid èn onschadelijkheid (Adv. Ingez. Med.) NATIONALE FRUITTENTOONSTELLING. Van 69 October In de Apollohal te Amsterdam. De Nederlandsche Pomologïsche Vereeni- ging heeft Maandag in het Carlton Hotel te Amsterdam een persconferentie gehouden in verband met de nationale fruittentoon- stelling, welke van 69 October in de Apollo hal te Amsterdam zal wordeh gehouden. Betreffende deze belangrijke tentoonstel ling deelde de heer R. Lijsten, 2e secretaris der vereeniging het volgende mede: In het geheel zullen de fruitinzendingen 2/3 van de Apollohal m beslag nemen tot een oppervlakte van 2000 M2. en zal meer dan 50.000 KG. fruit worden tentoonge steld. Een dergelijke grootsche tentoonstelling speciaal van fruit is In Nederland nog nim mer geweest. De laatste nationale tentoon stelling is in 1911 gehouden. Naast de zeer belangrijke fruitinzendingen komen de inzendingen van den voorlich tingsdienst. Aanwezig zullen zijn het labora torium voor tuinbouwplantenteelt, de plan- tenziektekundige dienst en de Nederl. Alge meene keuringsdienst, welke drie instellingen alle te Wageningen zijn gevestigd. Deze in zendingen zullen den telers laten zien, wat door den voorlichtingsdienst in hun belang wordt gedaan ten opzichte van beflfere cul tuurmethode, betere ziektebestrijding, beter plantmateriaal enz. Voorts enkele personen gewond. In Djocja bijna alle huizen gescheurd. De vrij sterke aardbeving, welke Maandag op Midden- en Oost-Java is gevoeld, heeft te Klaten den dood van twee personen veroorzaakt, één per soon werd voorts zwaar en twee licht gewond door het instorten van hui zen. Van de suikerfabriek Beran is een deel van den voorgevel ingestort. Te Demakidjoe is een schoorsteen omgevallen. De aardbevingen werden gevoeld in Solo, Djocja, Randja-Ekok, Magelang, Kediri, Tji- latjap, Wonosobo, Madioen en Cheribon. De seismograaf van Babadan is volkomen ont zet. In Magelang is een huis ingestort. In Djocja zijn bijna alle huizen gescheurd, ter wijl 't stationsgebouw aldaar onbeteekenende scheurtjes vertoont. In Tjilatjap zijn vele mu ren van kantoren en woonhuizen gescheurd, terwijl daken verschoven zijn. In Kediri vluchtten de menschen de straat op. Ook in Madioen, Batavia en Bandoeng zijn de schokken waargenomen. Ook de seismograaf van de Papandajan is ontzet. In Pekalongan is de schoorsteen van de suikerfabriek Medarie zwaar gescheurd. De fabriek zelf is echter intact. De treinenloop ondervond door de aardschokken geen hinder. De aardbeving is ook in het Seismografi- sche instituut in De Bilt geregistreerd. Prinses en Prins naar Reckenwalde Prinses Juliana en Prins Bemhard vertrek ken heden naar Reckenwalde, waar het Prin selijk paar veertien dagen zal verblijven. Prins Bemhard zal daar aan verschillende jachten deelnemen. Prins Bernhard heeft Ned. pavil joen te Parijs bezocht. Prins Bernhard, die incognito te Parijs heeft vertoeft, heeft Maandag een bezoek ge bracht aan het Nederlandsche tentoonstel lingspaviljoen. (Zuster J. van der Sluys, hoofd verpleegster, houdt 30 September een afscheidsreceptie in het Sint Elisabeth's Gasthids, dat zij, na 34-jarige werkzaamheid, gaat ver laten.) Zij gaan er stil en vlug haar gang In 't koele rèiiie ziekenhuis, Waar wij te gast zijn, kort of lang. En zij te werk gesteld en thuis. Daar werken zij van vroeg tot laat, Met altijd ziekte om zich heen, Voor den patiënt die heden gaat, Komt morgen uiterlijk weer een. Kalmeerend rustig, efficiënt, Doen zij haar dikwijls zware plicht, Steeds voor den angstigen patiënt. Een frisschen glimlach op 't gezicht. Van hulp aan andren steeds vervuld, Een beeld van koele levenskracht, Met onuitputtelijk geduld, Om troost te brengen voor een klacht. Zoo zijn de „zusters" en haar werk, Tusschen de tobbers opgewekt, Temidden van de zwakken sterk, Ik breng haar mijn oprecht respect. Nu hoofdverpleegster van der Sluys Na 't werk van vierendertig jaar, Vaarwel zegt aan het Ziekenhuis, Nu danken duizendtallen haar. Die allen zijn zich diep bewust, Hier is een leven welbesteed, Zoo iemand, dan verdient zij rust, Na al, wat zij voor andren deed. Als heel de massa die haar kent In koor kon spreken, rees één klank, - Uit hart en mond van den patiënt Te harer eere: Zuster-dank! Overeenkomst in havenbedrijven voorloopig verlengd. Tusschenvoorstellen door beide partijen gedaan. In de conferentie, welke op 25 September j.l. te 'sGravenhage is gehouden, is door de vertegenwoordigers der scheepvaartvereeni- ging Noord en Zuid aan de besturen der werknemersorganisaties (den Centralen Bond van Transportarbeiders, den Nederlandschen Bond van Christelijke Fabrieks- en Trans portarbeiders en den Nederlandschen R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifa- cius") medegedeeld, dat de werkgevers be reid waren hun aanvankelijk aanbod van verhooging der loonen te verbeteren. Afge wezen werd echter iedere verkorting van den arbeidstijd. De besturen der arbeidersorganisaties ver klaarden zich daarmede niet te kunnen ver eenigen. Verkorting van den arbeidsdag (thans 8V2 uur en des Zaterdags 5y2 uur) achtten zij dringend noodzakelijk. Het afsluiten der overeenkomsten wensch- ten zij niet tegenover hun leden te verdedi gen, wanneer niet tot verkorting van den ar beidsdag werd gekomen. De besturen der arbeidersorganisaties heb ben aan de vertegenwoordigers der Scheep vaart Vereeniging een tusschenvoorstel inza ke verkorting van den arbeidstijd gedaan. Aangezien dit tusschenvoorstel nog niet dooi de Scheepvaart Vereeniging is behandeld, hebben de besturen van de Scheepvaart Ver- eenigingen Noord en Zuid zich bereid ver klaard, dit alsnog aan hun betreffende in stanties voor te leggen. In verband hiermede zijn de besprekingen over de loonen en overige bepalingen ge schorst, teneinde de vertegenwoordigers der werkgevers in de gelegenheid te stelen over bedoeld tusschenvoorstel 'hun besturen te raadplegen. Aangezien het bereiken van overeenstem ming vóór 1 October a.s. niet meer mogelijk werd geacht, verklaarden beide partijen zich bereid de bestaande overeenkomsten tot uiterlijk 14 October a.s. te verlengen. Vernieuwde Muiderpoortstation in gebruik genomen. AMSTERDAM, 27 September. In den afgeloopen nacht zijn de werkzaamheden verricht voor de inschakeling van het langs de Indische buurt loopende verhoogde baan vak van de spoorwegen in Amsterdam-Oost in het doorgaande verkeer van Amsterdam naar Het Gooi. Hiermede is wederom een étappe volbracht in het gestadig voortschrij dende werk ter voltooiing van het uit breidingsplan der Nederlandsche Spoorwe gen,, dat het Oostelijk stadsdeel van Am sterdam uit het isolement zal bevrijden, waarin het tengevolge van de enorme stads uitbreiding meer en meer was geraakt dooi de spoorbaan, welker overwegen een voort durende belemming vormen voor het inten siever wordende stadsverkeer. Door de inschakeling van het verhoogde baanvak kon tegelijkertijd hedenmorgen vroeg het nieuwe, op verhoogd niveau lig gende station Muiderpoort in gebruik wor den genomen, waardoor een einde komt aan de chaos, die hier tengevolge van de werk zaamheden en het gebruik van houten hulp perrons, heeft bestaan. Bloembollen plantdag Noordwijk. te Het Bloemen-comité te Noordwijk houdt in samenwerking met de Vereeniging voor Bloembollencultuur en de Koninkl. Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en in over leg met het Gemeentebestuur van Noordwijk, op 13 October a.s., des namiddags te 2 uur een „Bloembollenplantdag" in Noordwijk's mooie duinen. Om de nagedachtenis te eeren van wijlen de Koningin-Moeder zullen er tien duizenden bloembollen in het duin geplant worden. Tevens is aan H.M. de Koningin het verzoek gericht het te beplanten duin den naam te mogen geven van „Koningin Emma- duin". Honderden schoolkinderen van alle ge zindten zullen ieder 10 bloembollen planten, zoodat in het voorjaar dit duin één bloemen zee zal zijn.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5