PAUL KERES, een toekomstig wereldkampioen? BREDERODE-DUIN Gouden Geluiden DINSDAG 28 SEPTEMBER 1937 HASEEE M'S D A G B E X D 9 van superieure puptabaK. (Van een deskundigen medewerker). GEDURENDE de laatste jaren zijn in de schaakwereld de jonge meesters een overwegende rol gaan spelen. Het zal ongeveer zes jaar geleden zijn, dat Salo Flohr's verbijsterend snelle opkomst ieders aandacht trok. Daarna hoor de men veel van den Amerikaan Kashdan, den Hongaar Lilienthal en nog enkele an deren, die het echter niet tot de allerhoog ste regionen hebben weten te brengen. Beter hikte dit den beiden kampioenen van Amerika 1935 en 1-936: Fine en Reshevsky en den Russischen voorvechter Botwinnik zij allen brachten het namelijk in enkele jaren tijds tot grootmeesterschap, zoodat men tijdens het monstertournooi te Not tingham (Aug. 1936) met recht kon schrij ven. dat er minstens 6 schakers onder de 30 jaar waren, die op dezen eeretitel aanspraak konden maken. Deze jonge meesters onderscheidden zich behalve door hun jeugd voor het meerendeel óók door enkele karaktereigenschappen van de vorige generaties, van figuren als Lasker, Capablanca, Bogoljubow, Vidmar, Aljechin, Tartakower, Euwe; en wel vooral hierdoor, dat zij eigenlijk geen figuren waren! Voor een deel kon men dit verschijnsel natuur lijk aan hun jeugd toeschrijven, in zooverre dat zij wellicht nog geen tijd gehad hadden om hun persoonlijkheid ten volle te ontwik kelen. Maar bij Flohr, Kashdan en Re shevsky en in iets mindere mate bij Fine ont brak en ontbreekt het toch ook aan iets anders: hun jeugd is namelijk niet jeugdig, men kan zich niet goed aan een indruk van vroegrijpheid onttrekken. Zij hebben zich als schakers in zeer korten tijd een fabel achtige techniek verworven, maar missen de onstuimigheid, die men op grond van hun leeftijd zou mogen verwachten. Zij spelen tam „uitgekookt", nemen weinig risico, rui len graag de Dames, om in het eindspel een heel klein voordeeltje door middel van hun volmaakte techniek te kunnen uitbuiten en in winst van de partij om te zetten. Zij kun nen °oed „laveeren", munten uit door ge duld °en taaiheid en vooral in bliksemspel, als het in tijdnood noodig is allemaal on- derdeelen, of zoo men wil: vormen van een goede techniek. Dat is in z'n soort natuurlijk heel bewon derenswaardig. maar het kan onmogelijk in die mate imponeeren als een geniale aan- valspartij van Aljechin, als een doelbewust uitgevoerd strategisch offensief van Euwe. Omdat ieder kenmerk van persoonlijkheid er aan ontbreekt, en dat is iets, dat we in een schaakpartij nu eenmaal erg graag willen vinden. Velen zijn trouwens van meening, dat men zonder persoonlijkheid het allerhoogste op schaakgebied nooit zal kunnen bereiken, omdat men, bij een match om het wereld kampioenschap nu eenmaal alles moet in zetten, ook zichzelf, om te kunnen winnen. En die allerlaatste inzet moet dan eenige waarde hebben, anders lukt het niet....! Deze meening schijnt trouwens bevestigd te werden, wanneer men Flohr's tournooiresul- taten nauwkeurig leest: hij wint altijd van de zwakkeren en maakt remise tegen de sterken. Zeer karakteristiek was het tournooi te Kemeri, waar hij no. 1 werd, samen met Reshevsky en Petrov, door van de nummers 12 tot en met 18 te winnen en met de num mers 2 tot en met 11 remise te maken. Zoo kan men wèl een tournooi winnen, maar niet een match om het wereldkam pioenschap. Speciaal den laatsten tijd ver toont zijn spel meer en meer het hier ge schetste kleurlooze karakter; hopelijk is het althans voor een deel een tijdelijke inzin king. Intusschen schijnt het in laatste instantie improductieve van het zuiver technischs spel nog wel duidelijker te worden aangetoond door de snelle opkomst van den jongsten grootmeester, Paul Keres, naar 't schijnt dwars door de gelederen der technici heen! Zijn speelwijze is volkomen tegengesteld aan het hierboven geschilderde type: zijn spel is zéér stormachtig en zéér jeugdig. Hij neemt graag veel risico, speelt principieel „op winst" in iedere stelling, die zich daartoe ook maar eenigszins leent en loopt zich daarbij liever te pletter dan vóór het strikt noodig is, vredelievend te zijn. Zijn spel doet in vrij veel opzichten aan dat van Aljechin in zijn grooten tijd denken; het kenmerkt zich in ieder geval door een soortgelijke veelzijdig heid (niet te verwarren met de technische onzijdigheid!) Hij speelt alle openingen, be- heerscht ze blijkbaar allemaal vrijwel en is eenvoudig een bron van nieuwe, volkomen oorspronkelijke ideeën. Als aanvalsspeler pur sang heeft hij zoowel Fine (te Ostende) als Reshevsky (te Stockholm) al eens mat gezet, terwijl hij nu in Baden ook nog (in 24 zetten!) van Flohr en bijna van Capablanca won. Eén van zijn meest indrukwekkende prestaties daar was trouwens zijn eindspel tegen Reshevsky, dat hij op bijzonder fijne wiize wist te winnen. ieder, wien het schaakspel, in het bijzon der de schaaklitteratuur min of meer ter harte gaat, moet zich verheugen over de op komst van dezen nieuwen ster, die bovendien nog een bijzonder prettig mensch is, wat lang niet van alle schaakmeesters gezegd kan wor den. Wanneer Keres van Reshevsky wint, dan is dat voor velen van ons niet alleen een overwinning van den eenen schaakmeester over den anderen, maar tevens een overwin ning van de Idee over de Techniek-zonder meer, misschien ook van Europeeschen geest over Amerikaansche zakelijkheid. Intusschen is het interessant even een parallel te trekken over andere levensgebie den. Een vriend musicus van beroep maakte mij opmerkzaam op het feit, dat een zelfde toestand: overvloed van vrijwel vol maakte technici, schaarschte van persoon lijkheden, ook in de muziekwereld, b.v. on der pianisten bestond. Daar kan géén van de jongeren, hoewel hun techniek superieur is. een figuur als Paderewsky vervangen en onder de componisten schijnt zich het zelfde verschijnsel voor te doen. In nog sterkere mate ziet men het trou wens in de wereld van de wetenschap. In vroeger jaren was als ik de verzekeringen van oudéren mag gelooven een doctor en natuurlijk eerst recht een professor een cultuurdrager, in den waren zin des woords, (üie als zoodanig respect afdwong; terwijl er tegenwoordig heel wat eenzijdige vakgeleer den tusschendoor loopen. Natuurlijk is dit ten deele een gevolg van de steeds toenemende specialisatie, maar er blijken dan toch ook wel heel veel ..jongeren" rond te loopen. die voor specialist in de wieg gelegd zijn! Het lijkt mij dan ook niet on mogelijk, dat het een teeken des tijds is, soodat' wellicht een volgende, na-oorlogsche generatie geroepen zal zijn, het tekort aan persoonlijkheden weer aan te vullen. In dat geval zouden wij in de schaakwereld Paul Keres misschien kunnen begroeten als den eersten vertegenwoordiger van dit nieuwe geslacht. Maar dat zijn allemaal maar veronderstel lingen; zeker is alleen, dat de Estlander zich in meer dan één opzicht van de andere jonge grootmeesters gunstig onderscheidt. Men kan in de verdere ontwikkeling van iemand, die op zijn 21ste jaar stormachtig en onstui mig, en bovendien nog ontzaglijk sterk speelt, meer vertrouwen hebben dan in den verde ren vooruitgang van iemand, wiens spel en wezen zich o.a. kenmerken door vroegrijpheid en gebrek aan inwendig vuur. Dat is de re den, waarom ik er van overtuigd ben, dat voor Keres een grootere toekomst is wegge legd dan voor zijn collega's Flohr, Fine en Reshevsky. Het zou, dunkt me, al heel vreemd moeten loopen, als hij niet mettertijd op den wereldtitel beslag zou weten te leggen. Maar daar moet onmiddellijk aan toegevoegd wor den, dat hij hem Euwe, tegen wiens mach tige strategie hij al twee keer te pletter ge- loopen is, niet gemakkelijk zal kunnen af winnen! WANDELSPORT. H.S.V. „DE KAMPIOEN". Zondag hield bovengenoemde vereeniging zijn prestatiemarsch over 20 K.M. Er ver schenen 28 deelnemers aan den start, waar onder ook de bekende snelwandelaar Frans v. d. Vijver. Te 10.15 uur werd van het ge bouw „Olympia" gestart. Er werd direct een snel tempo ingezet. De nog jonge snelwan delaar H. Medemblik nam al gauw de leiding, op den voet gevolgd door v. d. Vijver en P. Coule. Maar te Zandvoort was v. d. Vijver weer nummer één. Twee uur na den start verscheen als eerste aan de finish F. v. d. Vijver. Opmerkelijk was ook de prestatie van P. en J. Medem blik die resp. 9 en 8 jaar zijn en die den wedstrijd in 3 uur en 25 min. liepen. Timmerman uit Petten mocht een fraaier, krans in ontvangst nemen als verst komen de deelnemer, beschikbaar gesteld door een bestuurslid. Alle deelnemers kregen het fraaie kampioenskruisje met lint. Denk er om dat je nief thuiskomt zonder een lot van Trekking 7 October a.s. (Adv. Ingez. Med.) De Schaakloopbaan van Keres. Paul Keres is, als zoon van een kleermaker, in 1916 te Parnu in Estland geboren. Het lag in de bedoeling, ds>t Paul ook dit vak zou kiezen, doch hoe geheel anders is het geloo- pen. Thans, 21 jaar oud. is hij student in de wiskunde aan de universiteit te Reval en een gevierd grootmeester in de schaakwe reld. Op zeer jongen leeftijd heeft Keres het schaken geleerd. Reeds dadelijk vestigde hij de aandacht op zich door zijn corresponden tie-partijen. In Estland zelf bestond uit den aard der zaak weinig oefengelegenheid. Bij den bond zijn in totaal 300 leden aangeslo ten, een zeer gering aantal, vooral indien men weet, dat dit aantal in Nederland 10.000 bedraagt. Zeer spoedig nam hij een vooraanstaande positie in het schaakleven van zijn land in. Hij is op het oogenblik vice-voorzitter van den Estlandschen Schaakbond (nauwelijks meerderjarig) en redigeert het officieel or gaan van deze organisatie. Toch is Keres geen eenzijdig type. Hij houdt van voetbal, speelt tennis en pingpong en is een verwoedpostzegelverzamelaar. Tijdens het tournooi te Ostende verzond hij dagelijks tientallen brieven, vol met de meest verschillende Belgische zegels, naar vrienden en bekenden van zijn land. Keres houdt in een notitieboekje de resul taten van zijn partijen altijd keurig bij. Voorts noteert hij zijn zetten in officieele wedstrijden zoo netjes een uitzondering onder de meesters dat Hans Kmoch, de tournooileider van Kemeri, hem voor dat onderdeel gaarne den eersten prijs zou heb ben toegekend. Van alle jongere spelers imponeert de stijl van Keres het meest. Hij is vol onderne mingslust, heeft een uitgesproken voorkeur voor gambieten, ontwikkelt vrijwel altijd een aanvallend sp'el. Geen wonder, dat zijn wijze van spelen vaak met die van Aljechin verge leken wordt. En ondanks zijn aanvallend spel verwaarloost Keres de verdediging niet, in tegendeel, hij is zeer taai en moeilijk te ver slaan. Theoretisch is hij uitstekend op de hoogte en hij heeft een speciale studie ge maakt van openingsvarianten. Keres' sportiviteit wordt alom geroemd. Hij neemt een verliespartij rustig en kalm op. maar wee. den verliezer! Immers, bij een volgende gelegenheid speelt Keres tegen zijn overwinnaar altijd scherp op winst. Talrijke voorbeelden van deze stelling zijn te geven. Zoo verloor Keres van Flohr te SCHERMEN. WEDSTRIJDEN K. O. O. S. IN 1939 TE HAARLEM? Ieder jaar worden door den Kon. Onder officiers Schermbond in een, een jaar te voren, bepaalde plaats nationale schermwedstrijden gehouden. In Januari 1938 zal het 36e wapenfeest van den K. O. O. S. plaats hebben in het garnizoen Utrecht. Gedurende de week,, waarin de wed strijden zijn, wordt op een algemeene vergade ring het garnizoen aangewezen dat voor Ja nuari 1938 belast wordt met het organiseeren der wedstrijden. Van de 35 tot dusver gehouden wedstrijden is er geen enkele te Haarlem geweest. Het bestuur van de schermvereeniging „Korps Motordienst" meent pogingen te moe ten doen om in 1939 het 37e wapenfeest van den Kon. Onderofficiers Schermobnd in de bloemenstad te organiseeren. Gehoopt wordt, dat hiervoor de noodige steun verleend wordt. AUTOMOBILISME. DE MASARYK-RACES. Uit Brürin: Nader wordt gemeld, dat het ongeluk, dat zich Zondag tijdens de Masa- ryk-races heeft afgespeeld, ernstiger gevol gen heeft gehad, dan men oorspronkelijk gedacht had. De baan was niet voldoende voor het publiek afgesloten; toen op een ge geven moment een toeschouwer het par cours overstak, kwam op hetzelfde moment de coureur Lang met zijn wagen voorbij. Door een ruk aan zijn stuur wist hij te voor komen, dat de persoon in kwestie werd aan gereden, doch hij reed met zulk een groote snelheid, dat de Duitscher zijn macht'over het stuur kwijt raakte. De wagen kwam tus- schen de toeschouwers terecht, waar ver scheidene personen min of meer ernstig ge kwetst werden. Enkelen van hen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Twee personen zijn aan de gevolgen van de kwetsuren overleden. HENGELEN. „NOOIT GEDACHT" Zondag is door bovengenoemde vereeniging een wisselbeker wedstrijd georganiseerd. Er werd gevischt om den Amstel-beker, uitge loofd door de Amstel Brouwerij. In totaal werd er gevangen 182 stuks, waarvan de win naar werd D. Apswoude met 22 stuks. De be ker werd dienzelfden dag uitgereikt aan den winnaar in café G. D. Blokker. Tevens dankte de voorzitterden heer G.D.Blokker voor diens medewerking voor de vereeniging en om de zen wisselbekerwedstrijd tot stand te bren gen. WATERPOLO. (DAMES HPC—BRANDENBURG (8—0) Maandag speeld^ de BPC-dames den tweeden promotiewedstrijd tegen Branden burg uit de Bilt. Voorloopig scheen bet, dat de score slechts klein zou blijven, want aan beide zijden werd veel in het middenveld gespeeld. De keepsters beheerschten dan ook het spel. Langzamer hand werkte Mej. C. Kann zich los, doch haar schoten brachten voorloopig geen succes. Totdat zij haar tegenspeelster snel passeer de en geheel vrij voor doel gekomen het eer ste doelpunt scoorde (1(P Na de rust had HPC blijkbaar de schuch terheid afgeschud, want aanval op aanval werd opgezet, Mej. C. Kann maakte op fraaie wijze 5 doelpunten. (60) Hoe de Branden- burgploeg ook werkte, de eer vermocht zij niet te redden. Zelfs schoot Mej. Bakker nog 2 maal den bal in het doel, zoodat deze wed strijd eindigde met een groóte overwinning voor de HPC-dames. Woensdag a.s. wordt te Rotterdam tegen de Rotterdamsche Dames Zwemclub gespeeld. Warschau 1935, twee jaar later (Stockholm 1937) werd het remise; op den Semmering moest de Tsjech de vlag strijken. Keres ver loor van Fine te Zandvoort: een half jaar la ter nam de Estlander te Ostende revanche. Keres moest in Aljechin (Dresden 1935) zijn meerdere erkennen, te Margate 1937 kwamen beiden weer tegen elkaar uit, Al jechin verloor Reshevsky sloeg Keres te Kemeri, De oor zaak was een slordigheidje van Keres ge weest. In tijdnood pakte deze speler nl. bij vex^issing een verkeerden pion en kon op- gevlfci. Te Stockholm kreeg Keres zijn re vanche en op den Semmering nogmaals. Voor zijn verzuim te Kemeri had hij dubbel wraak genomen Euwe heeft hij nog niet kunnen slaan. Te Zandvoort verloor Keres van den wereldkam pioen, te Stockholm in het landen tournooi speelde de Estlander scherp op winst, maar Euwe verdedigde zich fraai en ook de Stock- holmsche partij ging voor Keres verloren. Dit feit staat vast: de groep der twintigers bestaande uit Flohr (28 jaar). Reshevsky (26 jaar), Botwinnik (25 jaar), Fine (23 jaar), naar leeftijd gerangschikt, is thans aanzien lijk versterkt met den 21-jarigen Keres. Let tende op zijn resultaten der laatste maanden is hij van dit vijftal niet de minste, waar het zijn capaciteiten betreft. Zijn schaakloopbaan. In 1935 behaalde Keres voor de eerste maal het kampioenschap van zijn land, Hij was toen 19 jaar oud. Het gevolg was, dat hij naar Warschau ging, waar het tweejaar lij ksche F.I.D.E.-tournooi werd gehouden.. Hij zat aan het eerste bord, behaalde 12v2 uit 19 en trok met deze verrichting sterk de aandacht van de internationale schaak wereld. In dat jaar, van 1724 Juni, speelde hij ook mede in het tournooi te Dresden. Succes behaalde hij niet, integendeel, Alje chin werd eerste, Keresnegende Het jaar 1936 bracht hem enkele opmer kelijke successen. Een nationaal tournooi, in April, won hij met 9 punten uit 10. In Mei ging hij naar Bad Nauheim, waar een tour nooi georganiseerd werd met Aljechin, Bo goljubow. Stahlberg, Vidmar en anderen. Sa men met Aljechin bezette Keres de eerste plaats. Was dit resultaat verrassend te noemen, het gevolg was. dat hij een uitnoodiging kreeg voor het Juli-tournooi' te Zandvoort. Met Tartakower deelde hij aan het Noord zeestrand de derde en vierde plaats. Slechts Fine en Euwe waren vóór Keres geëindigd. Van Zandvoort reisde Keres naar Mün- (Adv. Ingez. Med.) DE ACHTKAMP IN OOSTENRIJK Uit Baden: De partij tusschen Capablanca en Keres eindigde Maan dagmiddag na 21 zetten in remise, zoo dat Keres met in totaal 9 punten den achtkamp gewonnen heeft. Deze partij was een Slavische verdediging met veel afruil. De raadsheeren verdwenen spoedig van het bord en na 21 zetten stelde de Cubaan remise voor, hetgeen onmiddellijk door Keres aanvaard werd. Ook de andere partijen konden na vrij kor ten tijd geëindigd worden. De partij RagozinFlohr werd na 69 zetten remise. Het was een toren-eindspel, waarbij Flohr nog trachtte iets te bereiken, doch ex- niet in slaagde de overwinning te behalen. ReshevkyFine was een spannende partij. De Amerikaansche kampioen woxx een pion, doch kon in tijdnood niet de gewenschte zet ten vinden. In het daarop volgende toren eindspel bleek de pluspion waardeloos te zijn, zoodat na 57 zetten tot remise besloten werd. Ook EliskasesPetrov werd remise in een Hollandsche partij. De Oostenrijker had een pion meer, doch dit bleek niet voldoende te zijn om te winnen. De partij Petrov—Ragozin uit de dertiende ronde werd remise na 82 zetten. In het to ren-eindspel wist Petrov zijn iets betere stel ling niet in winst om te zetten. De eindstand van den achtkamp luidt: 1. Keres 9 punten; 2. Fine 8 punten; 3. en 4. Reshevsky exi Capablanca ieder ll/z punt; 5. Flohr 7 punten; 6. exx 7. Eliskases en Rago zin ieder 6 punten; 8. Petx'ov 5 puntexr. EEN ONDERHOUD MET KERES. gezet?"; Keres antwoordde lachend: „geen sprake van, ik gaf hem geen kans, want ik gaf het tijdig op". Een dergelijke opmerking op zulk een voor hem onaangenaam moment typeert den jon gen Esthlander volkomen. KRACHTSPORT. WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. Zondag jl. werden worstel en gewichthef wedstrijden gehouden te Amsterdam, geor ganiseerd door de krachtsportvereeniging Hercules aldaar, waaraan ook door de Haar- lemsche Krachtsportvereeniging „Haarlem" werd deelgenomen. In het gewichtheffen be haalde onze stadgenoot Frans Weber den 2en prijs in de tweede afdeeling vederge wicht. In het worstelen gelukte het den Haarlemmer Paul Kuyken, den len prijs te behalen in de tweede afdeeling zwaar ge wicht. Al mijn kennissen en ook wij zelf zijn buitengewoon in genomen met het timbre van de piano. In- en uitwendig geeft het veel reden tot voldoening. Ook voor de levering en coulante afdoening der zaken niets dan lof!" H. H. J. v. E. Een artikel van vertrouwen bij een adres van vertrouwen. OOK U slaagt zeker bij G0ID5CHÜEDINC GROOTE MARKT. PIANO'S RADIO MUZIEK. Ons magazijn is tot 8 uur geopend. Zaterdags 10 uur. (Adv. Ingez. Med.) Na afloop van zijn remisepartij met Capa blanca, toen Keres van alle kanten gelukge- wenscht werd, hebben wij gelegenheid ge had een onderhoud te hebben met den 21- jarigen Esthlandschen jongeling. Het is een merkwaardig stille figuur tus- schexr deze groote schaakmeesters. Hij vixrdt zijn succes heelemaal niet belangrijk en weet zich uit zijn schaakloopbaar ook niets te her inneren, dat de moeite van het vertellen waard is. Maar dan vernemen wij toch, dat hij het spel x-eeds op vijfjarigen leeftijd van zijn va der leerde, doch het duurde tot zijn dex-tiende jaar, voor hij in het openbaar uitkwam. Dat was te Parnu, een Esthlandsch stadje met 20.000 inwoners, waar hij deelnam aan een tienkamp om het z.g. stedelijk kampioen schap, in welken tienkamp hij tweede werd. „Bestudeerd heb ik het schaakspel eigen lijk niet", merkte Keres op, „maar wel speel de ik vele meesterpartijen xia en daar ik een goed geheugen heb, stak ik er nogal wat van op. In 1935 won ik het kampioenschap van Esthland, maar ik heb een gevaarlijken con current in Schmidt. Dezen zomer speelde ik behoorlijk te Kemeri, slechts een halve punt achter no. 1, maar met het resultaat hier in den achttkamp ben ik toch wel heel tevreden. Het is het beste, dat ik ooit boekte; het werd door mij geen oogenblik verwacht." Keres wordt geen beroepsschaker. „Mijxi voornaamste toekomstplan is, dat ik geen beroepsschaakmeester zal worden. Ik reis via Zwitserland en Parijs naar Nederland om wat te zien van de match EuweAljechin, maar ik blijf niet langer dan een paar dagen, want ik moet spoedig terug naar Estland, waar ik in Tartu, een universiteitsplaats van 60.000 ixxwoners, wiskunde ga studeeren. Dat is het vak van dr. Euwe", voegde hij er aan toe. Een merkwaardig staaltje van zijn rust moge hier ten slotte nog volgen. Toen hij te gen Eliskases in de twaalfde ronde zijn eerste nederlaag leed, wat toch stellig voor hem na zijn schitterende score een groote teleurstel ling moest zijn, liet zijn goede humeur hem geen oogenblik in den steek. Een of twee mi nuten na het slot der partij kwam Reshevsky op hem af en vroeg: „Wel, heeft hij je mat chen, waar in Augustus een z.g. Olympiade, een officieus landentournooi, werd gehou den. Hij verbeterde zijn Warschausche score aanmerkelijk, behaalde 15y2 punt uit 20 partijen, een percentage van 77'^. Spelend aaxx bord 1 had de Estlander 12 partijen ge wonnen, 1 verloren en 7 remsie gemaakt. De beste persoonlijke score van het geheele tournooi. Na, München volgde nog een tournooi te Helsingfors; eind December, begin Januari 1937. De Pool Frydman werd eerste met iy> uit 9. Keres won den tweeden prijs met 6y> punt. De inzet van 1937 was schitterend In Maart werd te Margate een tournooi gehou den. Samen met Fine deelde hij den eersten en tweeden prijs vóór Aljechin. Keres stak het Kaxxaal over, nam in April deel aan het tournooi te Ostende. Wederom deelde hii de bovenste plaats, behalve met Fine "ook met den Zwitser Grob. Na Ostende kwam Praag, een kwalitatief minder sterk bezet tournooi. Onbedi'eigd ein digde Keres bovenaan. Het bekende tournooi te Kemeri volgde. Met geringen achterstand op Flohr, Reshevsky en Petrov die de bo venste drie plaatsen bezetten deelde Keres met Aljechin den vierden en vijfden prijs. Inmiddels had Kei-es er een landgenoot concurrent bij gekregen. Te Parnu werd een wedstrijd georganiseerd. De 19-jarige Paul Schmidt werd in de woonplaats van Keres eerste terwijl Keres, Flohr en Stahlberg te zamen de volgende dlrie plaatsfn innamen. Keres en Schmidt trokken met nog drie andere Estlandsche schakers naar het lan dentournooi te Stockholm. Keres speelde aan bord 1. Alle landenteams hadden oudere ja vaak bejaarde meesters als aanvoerder. Estland had zijn vertrouwen gegeven aan den jongsten captain van het tournooi. den 21-jarigen Paul Keres. Ook zijn resultaten te Stockholm zijn uitstekend geweest; zijn percentage bedroeg 70. In den sterk bezetten achtkamp in Oos tenrijk, heeft Keres de bekroning van zijn capaciteiten gevonden, hij is eerste gewor den met een fraaie score, vóór Flohr, den officieelen candidaat voor den wereldtitel; vóór Capablanca. den ex-wereldkampioen en officieuzen candidaat. vóór Fine en vóór Rc Vvsky. Keres kan thans met voldoening het eer ste gedeelte van zijn waarlijk sensationeele schaakloopbaan afsluiten; de internationale schaakwereld ziet met belangstelling uit naar het tweede deel. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk (u.) 27 v. Dar es Sal. Springfont., 28 v. Beira te Rott. Jagersfont. 27 v. Beira te Rott. Meliskerk, 27 v. Hbg. te Rott. Bloemfontein (t.) 25 v. Mombassa. HOLL. AUSTR. LIJN. Heemskexk (u.) 26 v. Suez. Tajandoen )t.) 27 v. Newcastle (N.Z.W.) HOLL—AMERIKA LIJN. Volexxdam, Rott. n. N.-York p. 27 Lizard. Bilderdijk, 25 v. Rott. te N.-York. Statendam, 25 v. Rott. te N.-York. Veendam, N.-Yoxk n. Rott. 27 (6.50 v.m.) v. Plymouth 28 (10.30 v.m.) Lochkatrine (uitr.) 25 van Cristob.. Lochmoxiar (t.) 24 te Seattle. Nebraska (t.) 27 (8 n.) te L'pool verw. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Amstelland (t.) 26 v. Rio Jan. KON. NED STOOMB. MIJ- Rhea, Rott. n. Lissab. p. 26 Dung. Ganymedes, Rot. n. Tunis p, 26 Dungeness. Fauta, Rott. li. Algiers p. 26 Dung. Eutei'.pe, Amst. na Bordeaux p. 26 Dung. Achilles, 25 v. Cadix n. Amst. Ajax, Amst. n. Kopenhagen p. 27 Holt. Ariadne, 25, vn Piraeus n. Thessal. Aurora. 27 v. Hbg. te Amst. Breda, Chili n. Amst. p. 25 Azoren. Calypso, 26 v. Thessal. te Stamb. Cottica, Amst. n. W.-Ind. p. 25 Dungeness. Crijnssen Barb. n. Acnst. 27 v. Havre, 28 (5 n.m.) verw. Hebe, 27 v. Kopenh. te Amst. Juno, 25 v. Gibraltar n. Malta. Nereus, 26 v. Kopenhagen te Odense. Oberon, 24 v. Kymassie te Limni. Orion, 26 v. Lefkandi n. Calamata. Orpheus, Stettin n. Amst. p. 26 Brunsbuttel. Plato, Amst. n. W.-Indië p. 25 Azoren. Sim. Bolivar, 26 v. Hbg. te Amst. Theseus, 25 v. Oporto n. Vigo. Tiberius, 25 v. Catania n. Messina. Poseidon, Susa n. Londen p. 27 Gibr. Trajanus, 27 v. Izmir n. Stamb. Satumus, Oran n. Granton 27, 60 m. ZW. v. Ouessant. Perseus, 26 v. Amst. te Gothenb. Pluto ,27 v. Danzig n. Kopenh. Titus, 25 v. Susak n. Bari. Trajanus, 26 van Tunis n. Izmir. Ulysses, 25 v. Piraeus n. Alexand. Van Rensselaer, Param n. Amst. 26 v. Lissa bon. Venus, 26 v. Amst. te Hamburg. Vesta, 25 v. Oran n. Genua. Alkmaar, Chili n. Amst. 23 van Valparaiso. Baarn, 25 v. Talcahuano n. Corral. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo )t.) p. 26 K, del Armi. Brastagi, 26 v. Rott, te Hamb. Buitenzorg (t.) p. 26 K. del Armi. Kedoe (u.) p. 26 Finisterre. K. Baroe (u.) p. 26 Finisterre. Weltevreden, 26 v. Hamb. te Schiedam. Modjokerto, 27 v:. Rott. te Bat. Ameland, (t.) p. 27 Guardafui. ROTT—Z-AMERIKA LIJN. Aldabi (t.) 25 v. Victoria (Br.) STOOMV. MIJ NEDERLAND. Moena (uitr.) p. 24 Malta. Chr. Huygens (thuisr.) p. 25 Gibraltar. Maja, 24 v. Alexandrië n. Haifa. Gadilla, 23 v. Lissabon n, St. Kitts. Joh. v. Oldenb. (t.) 26 v. Sab. Tawali (u.) 27 te Banjoewangi. Joh. de Witt (u.) 27 v. Sabang Saleier (t.) 27 v. Suez. Tarakan (t.) 27 te Hamburg. P. Laut (u.) 25 te Genua. HALCYON LIJN. Stad Vlaardingen, Vlaard. n. Wabana 26 70 m. W.Z.W. v. Niton. Stad Maassluis, 27 v. Narvik te Rott. Rozenburg, 25 v. Vaertan naar Rott.-Vlaard Stad Arnhem, 27 van Velsen te Schiedam. Stad Schiedam, Vlaard. n. Lulea p. 25 Holtenau. Maasburg, 25 v. Wabana n. Rott.-Vlaard. Vredenburg 27 v. Lulea te Vlaard. Stad Zwolle, 29 (v.m.) v. Les Falaises te Velsen verwacht. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Bennevis, China n. Rott. 26 v. Pt. Said. Theseus, Bat. n. Amst. 27 v. Pt. Said. Euryades, Bat. n. Amst. 21 v. Liverpool. Glenaffaric, 26 te Dairen voor Rott. Prometheus, 26 v. Amst. te Bar. Patroclus, Jap. n. Rott. p. 26 Gibraltar. Radnorshire, Dairen n. Rott. 25 van Belawan Pholyphemus, 25 v. Marseille n. Amst. Cyclop, (u.) 25 te Osaka. Benlawers, 25 v. Kohsich n. Rott. Medon, Rott. n. Java 27 te Pt, Said. Gleniff, Dairen n. Rott. p. 25 Gibr. Promotheus, Bat. n. Aimst. 25 te Marseille.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7