HET BEZOEK VAN DEN DUCE HET HOOGSTE RECHT FEUILLETON Naar het Amerikaansch van MILDRED DANNING. iNadruk verboden.) 32) Bij den ingang stonden ze een oogenblik stil praatten nog wat en toen keerde Virginia zich met een laatsten groet om, en liepen om het gebouw heen, naar de rechtzaal. Ze liep vroolijk, in zichzelf neuriënd voort, tot ze de trappen bereikte. Juist toen zij naar boven wilde gaan, voelde zij haar arm aanraken en zag, zich omkeerend, een kleine jongen in ho tel-livrei, naast zich staan. „Bent u juffrouw Fairfax?" vroeg hij. „Ja." „Dit telegram is in 't hotel gekomen, juf frouw, juist nadat u vertrokken was en ze hebben me gestuurd, om u op te zoeken." Virginia dankte hem glimlachend en de jon gen ging weg. Ze liep de trap op, spelend met de enveloppe, benieuwd wie haar gete legrafeerd had. Er was een vage onrust in haar hart en toen ze in de rechtszaal was, scheurde ze de enveloppe open, en las den in houd. onbewust van haar omgeving. „Lloyd hedenmorgen overleden hartver- Virginia snakte naar adem. en stak haar hand uit. Er stond een stoel vlakbij, ze strom pelde er heen, viel er op neer en drukte de handen tegen het gezicht. Lloyd dood! En heelemaal alleen! Ze zat doodstil, trachtend haar zelfbeheersching terug te krijgen. En rechter Kent? Hij liep langzaam naar zijn kamer en vandaar naar de rechtzaal. Hij wist dat er een belangrijke zaak behandeld zou worden, maar hij had zich als regel ge steld zich niet van de details van een zaak op de hoogte te stellen voor deze behandeld werd en zoo wist hij ook dien dag geen bijzonder heden. Hij stond voor de tafel, keek een oogenblik de zaal in en wendde toen zijn blik nieuws gierig naar de beklaagdenbank. De oogen van de gevangene waren met een soort afschuw op hem gericht en toen de rechter ze ontmoette, kwam in zijn oogen dezelfde uitdrukking. Hij stond daar te staren, te staren tot zijn lichaam haast verstijfd was. Toen keerde hij zich langzaam af en liet zich in zijn zetel zak ken. Zijn bewegingen waren als die van een gebroken man. De oogen, die hem van uit de beklaagdenbank hadden aangestaard, wa ren de oogen van zijn zoon, den zoon, dien hij verloren had en meende teruggevonden te hebben. Langen tijd zat de rechter stil aan de tafel en keek met nietsziende oogen naar de papie ren voor hem, tot het gegons dat door de rechtzaal hoorbaar werd bij de plotselinge verandering in zijn geheele manier van doen, want aller oogen waren op hem gevestigd ge weest. van het oogenblik af dat hij binnen kwam, wegstierf en de aanwezigen, die begre pen, dat zich hier een stil drama afspeelde, plotseling verstomden. Toen leunde de rechter voorover en nam met bevende hand-het papier dat voor hem lag, op. Langzaam verhief hij zich, verklaarde de zitting voor geopend en las met vaste stem de aanklacht voor. De gewoonte van ja ren zegevierde zelfs in deze omstandigheden. De wet was de wet en de rechter was slechts de dienaar. En zoo gaf de rechter het sein. dat de zaak Legen zijn zoon beginnen moest. Virginia was bewegingloos op den stoel bij de deur blijven zitten, na het lezen van het telegram. Ze leunde voorover, met het gezicht in de handen en had zelfs niet opgekeken, toen de rechter binnentrad. Vaag had ze in haar onderbewustzijn de acte van beschul diging hooren voorlezen en zich afgevraagd waarom er in de wereld toch zooveel ellende moest zijn, wie die arme jongen was en hoe hij zoo iets had kunnen doen. Na een poos trok de volslagen stilte in de rechtzaal haar aandacht en ze keek op. Ze rees half overeind. Het gezicht van den rechter! Het was vreeselijk om te zien! Wat was er gebeurd? En toen richtte Virginia haar blik naar de beklaagdenbank, waar ze Jackson zag staan. Ze zag de uitldrukking van diepe ellende en wanhoop en dezelfde uitdrukking in rechter Kent's gezicht. 't Duurde even, voor ze met een kreet van ontzetting terugzonk. XIV. DAGERAAD. Toen Virginia de acte van beschuldiging had hooren voorlezen kostte het haar niet veel moeite te begrijpen, dat haar verloofde voor een ernstig misdrijf terecht stond. De vader berechtte den zoon wegens verduiste ring, het was een gruwelijke tragedie; die zich voor haar oogen afspeelde! En de tragedie trof haar zoo! 't Was alsof alles plaats greep in haar eigen hart, en hoe het zou afloopen. zij moest er voor lijden. Na het heerlijke vooruitzicht van den vorigen avond, leek het haast te zwaar om te dra gen! En terwijl ze daar aan haar plaats geke tend zat, met oogen, die in haar vertrokken bleek gezicht schenen te branden, werd de rechtsverhandeling voortgezet. Voor Jackson de rechtzaal betrad was hij tot de conclusie gekomen dat hij niet behoef de te liegen om schuld te bekennen. Er bestor^ altijd nog een kleine kans, dat Bob op het laatste oogenblik medelijden zou krijgen. De schok, toen hij ontdekte dat zijn eigen vader recht over hem moest spreken, was he vig geweest, maar Jackson was doodmoe en het lijden, dat hij doorstaan had, had hem in een toestand van verdooving gebracht, die hem gelukkig ongevoelig deed zijn voor wat anders ondragelijk zou zijn geweest. Maar nu kreeg een gevoel van bitterheid de overhand. Moest zijn vader, met wien hij altijd had sa mengewoond en die hem beter kende dan iemand ter wereld, hem altijd veroordeelen, zonder de waarheid te weten? Na een poosje verdween ook dit gevoel. Rech ter Kent was nu de rechter en niet de vader en wat zijn persoonlijke gevoelens ook waren, hij moest zijn plicht doen en dat wist Jack son. Jackson stond daar dus, rechtop en kalm in de beklaagdenbank en wachtte op wat komen zou. Van de drie personen, die dien dag moesten voorkomen, leed hij misschien het minste. De advocaat van de bank begon te spreken en riep meneer Evans, als eerste ge tuige op. Deze kwam naar voren en legde met effen stem uit, dat hem een valsche post in de boeken was getoond, hij had den ver dachte ondervraagd zonder een verklaring te krijgen. Maar de advocaat nam daarmee geen ge noegen. „Wilt u zoo vriendelijk zijn de heeren te vertellen hoe die valsche boeking ontdekt werd?" vroeg hij. De bankdirecteur fronste het voorhoofd. „Is dat noodig?" „Ja, dat is noodig." „Morgan kwam zonder aanbeveling en ik stelde hem aan, op recommandatie van mijn zoon." Er kwam wat beweging in de zaal Iedereen kende Bob en het denkbeeld, dat deze jonge man een geschikte waarborg was voor een der gelijke betrekking, vonden zij op zijn minst genomen, ongewoon. „En u vond dat voldoende?" vroeg de advo caat beleefd. „Neen," snauwe meneer Evans, waarop een onderdrukt gelach in de rechtzaal ontstond. „Stilte", donderde rechter Kent. „Na een proeftijd bleek Morgan intelligent en betrouwbaar", vervolgde meneer Evans, „en aangezien mijn kassier toen juist weg ging, gaf ik Morgan die betrekking. Omdat hij echter geen schriftelijke aanbevelingen had, liet ik een oogje in 't zeil houden. De valsche boeking was den vijftienden 's avonds gemaakt, zooals hij mij zelf toegaf en het werd den zestienden 's morgens ontdekt." Na nog een paar onbelangrijke vragen was meneer Evans' getuigenis geëindigd. Vóór hij echter weer ging zitten, gaf hij nog toe, dat Morgan tot volkomen tevredenheid gewerkt had, hetgeen een gemompel van ver bazing in de rechtzaal veroorzaakte, nogmaals gevolgd door een donderend „Stilte!", van rechter Kent. De officier van justitie vroeg toen om het grootboek, waarin de valsche boeking gedaan was. Dit werd aan de Jury en aan rechter Kent getoond. De advocaat van de bank gaf te kennen, dat hij een schriftkundige wilde aan wijzen om het handschrift van den verdachte vast te stellen, maar Jackson, die zich zelf verdedigde, vroeg met aandrang, een en ander over dit punt te mogen zeggen, hetgeen hem toegestaan werd. „Het is niet noodig, om de behandeling van deze zaak te vertragen, door een expert aan te wijzen," zei hij rustig. „Ik geef toe, dat het mijn eigen handschrift is, en dat ik de be wuste post heb uitgeschreven". Rechter Kent had hem een gezicht zonder eenige uitdrukking toegekeerd", maar Jackson had levendige hoop in zijn oogen gezien. Thans leunde de rechter weer achter in zijn stoel en de lijnen om zijn mond werden streng en hard. Hij wendde zich tot den advocaat. „Gaat u voort", verzocht hij. (Wordt vervolffd.) Aan Doora van den te Amsterdam in aanbouw zijnden flottieljeleider .Tromp" is Donderdag een aanvang gemaakt met het plaatsen der kanonnen. Dreigend steken de monden van een van het drietal stuks dubbelloops-geschut over de verschansina Afdeelingen van het Duitsche leger paradeeren voor Mussolini tijdens zijn bezoek aan Berlijn Actie tijdens de jaarlijksche Schotsche atletiekwedstrijden te Londen De avonturen van Dik Trom worden op het oogenblik te Loosdrecht verfilmd. Een aar dig detail Lord Peel, de vroegere Engelsche staatssecretaris voor Britsch Indië, is in den leeftijd van 70 jaar overleden De Hertog van Kent aanvaardde, als derde der golfspelende leden van de Engelsche Koninklijke Familie, het voor zitterschap van de .Royal and Ancient Club" Te Weesp werden Donderdag groote ringrijderijen gehouden zoo- Als het kermis is te Volendam. Een tweetal snapshots van de jaarlijksche wel op het losse paard als ie tweewielige rijtuigen. - Eenige deel- groolo kermij Volendam, welke Donderdag is begonnen nemers in actie

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10