VERKADE Uw oogen Nieuwe Artis-film. V R TJ D A G 1 OCTOBER 1937 H'ASREE M'S DA G B L' A D 2 De „Holland'' gepraaid. Door het m.s. „Tarakan". IJMUIDEN "Vrijdag. Ongeveer vijf weken geleden vertrok van hier de zeilkotter Holland, schipper J. G. Kuijt met den heer D. Hofman aan boord, een scheepje van 12 M. lengte. Het doel van de reis was Zuid-Amerika, waar de heer Kuijt een broer wil opzoeken. Een enkelen keer hadden we al iets van den kotter vernomen, o.a. dat hij in Plymouth was aangekomen en weer vandaar vertrok ken. Thans vernemen we, dat het dezer dagen alhier binnengekomen m.s. Tarakan de Hol land in de Golf van Biscaje gepraaid heeft. De gezagvoerder van de Tarakan vroeg schipper Kuijt of hij nog gebrek had aan het een of ander, waarop de schipper van het nótedopje naar den Oceaanreus riep, dat hij nergens behoefte aan had. Schipper Kuijt riep nog, dat hij op weg was naar Daker en ten slotte verzocht hij zijn „collega" van de Tarakan de groeten over te brengen aan een in Amsterdam wonenden kennis. En daarna duurde het niét zoo heel lang of de witte zeiltjes van de Holland waren aan den gezichtseinder verdwenen. BRANDJE. Donderdagmiddag 3.50 uur ontstond een brandje in het perceel Merwedestraat 36, be woond door J. H. G. Diens driejarig dochter tje had in de keuken aan een tafelkleedje getrokken, waarop een brandend petroleum stel stond, dat op den grond viel. De vader doofde de vlammen met een deken, waarna de buren nog met eenige emmers water na- vluschten. De schade bleef beperkt tot het schroeien van het verfwerk in de keuken. Het kind kreeg geen letsel. De brandweer was wel aanwezig, maar behoefde geen dienst te doen. SLUITING DER JUBILEUM-GAS- TENTOONSTELLING OP ZATERDAGAVOND. De Jubileum-Gastentoonstelling zal onher roepelijk op den voorgenomen datum, n.l. 2 October, des avonds te 10 /2 uur officieel wor den gesloten. - De mogelijkheid bestaat, dat aan de sluiting- een eenigszins feestelijk karakter wordt gege ven. Het bezoek aan de tentoonstelling is iede- ren dag in stijgende lijn gegaan. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek). Nieuwe aanwinsten. Wijsbegeerte, zede- en zielkunde. Braak, ter. Van oude en nieuwe Christenen Descartes. Vertoog over de methode. Haluschka. Adam en Eva onder vier oogen. Wynaendts Francken. Aphorismen. Natuurlijke Historie. Grewel. Gezond nageslacht. Thysse. Waar wij wonen. Aardrijks-, land- en volkenkunde. Broer. Wij trekken door Friesland. Hoffman en Scheygrond. Wij trekken door Zuid-Holland. Lajtha. Menschen, eilanden en oceanen. Schoonheyt. Boven-Digoel. We gaan een dagje naar den Haag en Schevenlngen. FRANSCHE ROMANS. Keyser, De. Sous les pommiers fleuris. Maindron. L' enlèvemen't de Madame de Bressac. Meersch, van der. L'empreinte du dieu. Monfreid. de Le chant de Toukan. Nederl. en in het Nederl. vex-taalde romans. Peereboom. Dat snelle ding. Undset, Witte orchideeën. Veldman. De verlossende vlucht. Wolf-Catz. Opkomst. Zweig. De Vriend keert weer. AGENDA Heden: VRIJDAG 1 OCTOBER Gemeentelijke Concertzaal: Jubileum Gas- tentoonstelling, 1.305.30 en 7.3010.30 uur. Café-Rest. Brinkmann, Groote Markt: 3—6 uurKunst-Hand-Arbeidtentoonstelling. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Gebouw „Caecilia", Jansstraat 48: Psycho metrische Experimenten-avond, 8.30 uur. Café-Restaurant „Du Commerce", Plein 12: Orkest De Archibalds. Luxor Sound Theater; „Schooiertjes", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Two Sinners", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone Theater: „Zwei Hei-zen in 3/4 takt", 1.305.30 en 711 uur. Cinema Palace: „Paris", 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Zevende hemel". Verder optreden van het Hongaarsche Show orkest „Gizi Royko". 2.30, 7 en 9.15 uur. Heemstede: Vergadering van den ge meenteraad, 8 uur. ZATERDAG 2 OCTOBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „George en Margaret", blijspel van Gerald Savory, 8.15 uur. La Gaité, Raaks: Swing Orkest The Ambas sadors, 8 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Vijf en twintig jaar museum directeur. Het jubileum van den heer G. D. Gratama. Hartelijke woorden van waardeering. Hedenmorgen had in de tentoon stellingszaal van het Frans Halsmu seum de huldiging plaats van den directeur van het museum, den heer G. D. Gratama, die vandaag zijn vijf en twintigjarig jubileum als directeur herdenkt. De zaal, waar de schilderijen nog herinder den aan de tentoonstelling die gistermiddag gesloten werd, was voor deze gelegenheid door den dienst van Hout en Plantsoenen op passende wijze versierd. Aanwezig waren het college van Wethouders, de leden van de com missie van toezicht op het museum en de hoofden der Gemeentelijke Diensten De heer A. G. Boes, wethouder van Onder wijs, waaronder ook het museum ressorteert, sprak den jubilaris, bij verhindering van den loco-'burgemeester, in hartelijke bewoordin gen toe. Toen hij zijn werk als directeur hier in Haarlem begon, aldus spr., had de jubilaris in den Haag al een halve loopbaan achter den rug. Hij was daar als kunstschilder geen onbekende en verrichtte er als kunsthistori cus bij het onderwijs belangrijk werk. Dit werk is van groot nut geweest, bij het direc- tenschap in Haarlem, waar den heer Grata ma niet alleen het beheer, doch de geheele inrichting van het museum werd toever trouwd. Hij heeft dit werk verricht op een wijze, die getuigde van grooten kunstzin, overleg en goeden smaak, waardoor het mu seum in binnen- en bpitenland een uitsteken den naam heeft verworven. Bestond aanvankelijk de vraag, of Haar lem's kunstbezit wel toereikend zou zijn, om er een geheel museum mee te vullen', de groo te liefde en toewijding waarmee de heer Gra tama dit werk heeft verricht, maakten, dat een mooi, intiem museum ontstond. Die liefde en toewijding bleken ook bij de verantwoordelijke en moeilijke taak van de restauratie der schilderijen, waarhij de heer Gratama grooten tegenstand heeft onder vonden en bloot heeft gestaan aan scherpe critiek, doch waarvan de resultaten elke cri- tiek op afdoende wijze weerlegden, want de gerestaureerde werken hebben hun oude glorie herkregen. De heer Gratama heeft ook onze stad daarmee een grooten dienst be wezen. Naast zijn liefde voor de kunst uit vorige eeuwen, heeft de heer Gratama ook steeds zijn belangstelling voor het werk van zijn tijdgenooten behouden. Door zijn bemoeiin gen kon het zaaltje ingericht worden, waar in thans de kunstenaars van dezen tijd gere geld kunnen exposeeren. Onder de leiding van den heer Gratama, verwierf het museum een groote bekendheid, ook ver over de grenzen. De rust in deze zaal, aldus de heer Boes, is wel 'n scherpe tegen stelling tot de drukte, die men hier drie maanden lang gekend heeft. Een jaar lang heeft deze tentoonstelling den heer Gratama geheel in beslag genomen, want de voorbe- reiding ervan, eischte veel tijd. Doch deze: internationaal zeer belangrijke kunstgebeur tenis heeft, als apotheose van schoonheid, kunst en succes, deze 25-jarige periode op waardige wijze besloten. Vervolgens bracht spr. dank aan het per soneel, en in het bijzonder aan den heer Buddingh, voor de groote zorgen en toewij ding, die zij tijdens deze tentoonstelling aan het ihuseum besteed hebben. Doch ook aan mevrouw Gratama, aldus spr., mogen wij een woord van dank niet ont houden. Zij heeft de zorgen van haar echt genoot gedeeld en hem gesteund bij zijn werk. De laatste drie maanden heeft zij haai man met het museum moeten deelen, en het was lang niet het grootste deel, dat zij kreeg! De heer Boes eindigde met de wensch, dat het den jubilaris gegeven mocht zijn, nog tal van jaren zijn werk in dienst van de gemeen te en voor zichzelf te verrichten, waarna hij den heer Gratama namens de gemeente een fraai zilveren presenteerblad aanbood. De heer Gratama zeide, bijzonder getroffen te zijn, door de vriendelijke woorden. Men heeft mij in de hoogte gestoken, aldus spr., doch nu is het mijn beurt, om een woord van dank te spreken. Want zonder de hulp en de steun van het gemeentebestuur was het hem niet mogelijk geweest, te doen wat hij nu ge daan heeft. Ook met de commissie van toe zicht op het museum heeft spr. steeds pret tig samengewerkt en de verhouding met het personeel is eveneens zeer aangenaam ge weest. Steeds waren zij bereid te helpen, en heerschte er een prettige geest. Spr. heeft tijdens zijn directeurschap veel geleerd. lederen dag waren er nieuwe proble men. En het heeft spr. verrast, dat er nu reeds 25 jaar om zijn. Hij hoopte, dat hij de twee jaren, die hem nog resten, zou mogen wijden aan het museum, dat een stuk van zijn leven geworden is. Spr. eindigde met de spreuk: Labor est etiam ipsa voluptas, het werken was mij een genoegen. De heer J. L. Tadema, een der oudste leden van de commissie van toezicht, voerde ver volgens namens deze commissie het woord. De heer Gratama heeft het ons wel zeer ge makkelijk gemaakt, aldus spr., door zijn souplesse, zijn karakter en kennis, waardoor HYGROMETERS voor Centrale Verwarming. W. KUIPERS Zn. Opticiens ZIJLSTRAAT 97. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Ooste lijke richtingen, nevelig tot licht be wolkt, met weinig of geen regen in het Noorden, in het Zuiden nevelig tot zwaar bewolkt met eenige kans op regen, weinig verandering in tempera tuur. BAROMETERSTAND Hoogste 770.5 m.M. te Helsïngfors. Laagste 746.1 m.M. te Jan Mayen. De hooge drukking verplaatste het centrum Noordoostwaarts, maar breidde zich naar het Noordwesten uit, waar de depressie sterk af nam. De secundaire in de Golf van Biscaye werd dieper en bracht om het Kanaal reeds veel regen. Aan de Noorsche kust is de wind nog krachtig en valt regen in het Noorden. Zweden. Duitschland, België en Oost-Frank rijk met Zwitserland hebben fraai herfstweer, al is in Duitschland de bewolking wat zwaar der. De Alpentoppen zijn nog helder. In Schot land en Zuid-Engeland valt regen, Ierland heeft afkoeling en opklaring. Ook in West-Frankrijk is de bewolking zwaar en valt regen. Indien de koude luchtstroom uit Ier land verder tot de Golf van Biscaye doordringt, is er voor het Zuiden van ons land eenige kans op regen, in het Noorden zal het fraaie weer neg wat aanhouden. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 761 m.M. Stand van gister 762 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien KL Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 2.12 uur; n.m. 14.36 uur. Strand berijdbaar van 7.1512.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. zijn een goede bril waard. WEBEE is uw man hiervoor. Gr. Houtstr. 166, b. d. Houtbrug Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) het mogelijk was in pais en vrêe samen te werken. Spr. roemde de tentoonstelling, die nergens zoo had gehouden, kunnen worden, als in dit museum, waar Frans Hals zelf heeft geleefd en gewerkt. De heer Gratama antwoordde hierop, dat de tentoonstelling het hoogtepunt van zijn loopbaar is geweest. Zij heeft beoogt het pu bliek een overzicht te geven van het oeuvre van Frans Hals en het daardoor kunstgenot te verschaffen. Doch daarnaast ook, was het den menschen der wetenschap mogelijk, hier de werken, van heinde en ver bijeen gebracht, te bestudeeren. Het gaat mij aan het hart, aldus spr., dat deze werken morgen al weer weg gaan, maar ik wil hier toch een woord van oprechten dank brengen aan de eigenaren, die deze werken, ondanks het groote risico, hebben willen afstaan, en daardoor deze tentoonstel ling mogelijke maakten. Namens het personeel bood mej. Van Hees den jubilaris hartelijk gelukwenschen aan. Het was een voorrecht, onder u te werken, aldus spr. De heer Th. A. Wesstra voerde tenslotte het woord namens de hoofden der gemeen telijke diensten en zeide, dat deze heeren trotsch zijn op een collega als de heer Gra tama, die zich, ondanks zijn meer terugge- getrokken positie als kunstenaar, zich steeds heeft geïnteresseerd voor de belangen dei- anderen. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israel. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 6.15 uur. Ochtenddienst te 8uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 7.19 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zon dag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet. Werkdagen te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De avonddienst op de werkdagen, alsmede Talmoed Torah vinden plaats in het Ge-meen- tegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten worden verricht ter Sy nagoge, Lange Begijnestraat 11'. De heer A. G. Boes, wethouder van onder wijs, complimenteert de heer en mevrouw Gratama, na de aanbieding van het geschenk namens het gemeentebestuur. Jubileum J. van 't Hoff. Heden herdacht de heer J. van 't Hoff den dag waarop hij voor 25 jaar bij het Gemeente lijk Gasbedrijf in dienst trad. De heer van 't Hoff was oorspronkelijk werkzaam aan de gasfabriek der gemeente Schoten en is na de annexatie naar het Haarlemsche Gasbedrijf overgegaan. Hedenmorgen is de jubilaris met zijn vrouw per auto naar de gasfabriek gebracht. Daar werd hij toegesproken door den directeur van het Gem. Gasbedrijf den heer J. A. A. Ocht- man in tegenwoordigheid van den adjudant- directeur Dr. A. I. den Hollander en den hoofdinspecteur, den heer A. Klootwijk. Ver volgens werd de heer van 't Hof om half tien op het stadhuis ontvangen door wethouder A. G. Boes. Hier werd hem ook de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigd. Hedenavond zal de jubilaris te zijnen huize door een deputatie van het jubileumfonds waarvan de heer van 't Hoff bestuurslid is, moeten worden geluk gewenscht waarbij hem een cadeau zal worden overhandigd. VERKOOP IN VERGUNNINGS- LOKALITEITEN. Het Gemeentebestuur van Haarlem heeft aan daarvor in aanmerking komende ver gunning- en verlof houders de volgende aan schrijving gezonden: Namens den minister van Sociale Zaken heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland onze aandacht er op gevestigd, dat het uitoefenen van een andere winkelnering in vergunningslocaliteiten in gevolge de bepalingen der Drankwet verboden is. Wel zijn krachtens art. 57, le lid dier wet in die looaliteiten zekere verlcoopingen onder bepaalde voorwaarden toegelaten, doch dat geldt alleen voor verkoopingen, welke geen bedrijfskarakter dragen, doch geheel op zich zelf staan. Verkoopingen van winkelgoederen dragen naar het oordeel van den Minister ongetwij feld een bedrijfskarakter en staan gelijk met z.g. vliegende winkels. Indien dergelijke ver koopingen plaats vinden in vergunningsloca liteiten of in daarmede binnenshuis gemeen schap hebben localiteiten. vallen zij onder het begrip „andere winkelnering" en komt de vergunning voor intrekking in aanmerking. Hetzelfde geldt ten aanzien van localiteiten, waarvoor een Verlof A van kracht is, indien dat verlof verleend is op of na 1 April 1932. Belanghebbenden worden hierbij derhalve gewaarschuwd, dat zij door het houden van zoodanige verkoopingen hun vergunning of Verlof A in gevaar brengen. In geval van twijfel of een bepaalde ver- kooping valt onder de in art. 57, le lid toe gelaten verkoopingen, verdient het aanbe veling daaromtrent te voren en tijdig inlich tingen in te winnen bij de gemeente-politie of de le Afd. der gemeente-secretarie. AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat te Haarlem aanbesteed; het maken van een rijbaan en rijwielpaden met een verhar ding van asphaltbeton en het maken van rijwiel- en voetpaden met een verharding van betontegels, met bijkomende werken op Rijks weg no. 9 (gedeelte VelsenAlkmaar) in de gemeente Heemskerk. Het laagst werd inge schreven door J. Ooms te Avenhorn voocr 88.700. Verder werd aanbesteed: het maken van wegverhardingen op den Rijksweg No. 4, ge deelte AmsterdamSassenheim, tusschen den Lisserbroekweg en de Hoofdvaart, met bij komende werken. Laagste inschrijver was L. van Gent te Nijmegen voor 262.500. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.95K. Berlijn 72.57 J/2. Parijs 6.29. Brussel 30.46 Zwitserland 41.54. New-York 1.80 7/8. 12 uur: Londen 8.9514. Berlijn 72.57V2- Parijs 6.19. Brussel 30.46 Zwitserland 41.54. Kopenhagen 39.95. Stockholm 46.15. Oslo 44.95. New-York 1.80 7/8. Praag 6.33 Vz. KEGELEN. NATIONAAL CONCOURS TE AMSTERDAM De Amsterdamsohe Kegelbond opent zijn seizoen met een groot nationaal concours van 3—12 October a.s. op de banen van het ke gelhuis „Eik en Linde", Plantage Midden laan 46. Behalve de korps-, personeel- en vrijebaan wedstrijden heeft Zondag 3 October a.s. een invitatie bondenwedstrijd plaats, die begint te 11 uur v.m. onmiddellijk na de opening van het concours, die om 10 uur plaats zal hebben. Aan dezen wedstrijd zullen deelnemen de Alkmaarsche-, de Amsterdamsche-, de 's Gra- venhaagsche-, de Haarlemsche- en de Utrechtsche Kegelbond, alsmede Hollands Noordpunt, alzoo een kamp tusschen 6 bon den. Elke bond wordt vertegenwoordigd door 10 afgevaardigden, die op 2 banen ieder 10 worpen doen. In dezen ongetwijfeld spannenden wedstrijd zullen de Haarlemsche kleuren worden ver dedigd door H. B. Denkers Sr., L. Dost, H. van Duijnen, H. Frantzen, J. van Kessel, H. Loer akker. H. van Rigteren, J. Schipper,G. Schou ten en N. P. Visser; als reserves zijn aange wezen J. C. W. de Paus en A. Drupsteen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet veranUooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Collecte der Stads-Evangelisatie. Het College van B. en W. heeft ook voor 1937 aan de Stadsevangelisatie vergunning toegezegd om met steunlijsten te collecteeren ten einde arme en groote gezinnen voort te helpen. Het bestuur hoopt dit jaar aan de kinderen van den Hosannah Bond en ouden van dagen een heerlijk Kerstfeest te kunnen bereiden. Velen zitten in nood. Wij willen hen helpen U ook? HET BESTUUR. Proef ze - en U vraagt zich af, hoe Verkade er in slaagde weer zoo iets fijns van chocolade te makenDat blijft het geheim van Verkade! Maar U neemt nog /-* een Crakelé. Per l'/z ons zL J ct. (Adv. Ingez. Med.) FILMNIEUWS Het intieme leven der dieren. De ooievaar, één onzer "bekendstezij het helaas niet meer algemeenste vogels, neemt een belangrijke plaats in in de nieuwe Artis- film, die Zondagmorgen in Frans Hals haar première "beleeft De bekende Haarlemsche smalfilmer, de heer H. C. Verkruysen heeft, in samenwerking met den heer A. F. J. Portielje, inspecteur van de levende have in Artis en bekend om zijn verschillende publicaties en lezingen over de psychologie der dieren, een nieuwe film sa mengesteld, waarin verschillende dieren uit Artis behandeld worden. Door deze samenwerking is de fout voorko men, die tal van cultuur-wetenschappelijke .films aankleeft, n.l. dat zij weliswaar inte ressant en boeiend en vaak ook filmisch zeer knap zijn, doch uit biologisch standpunt be zien eigenlijk een volslagen mislukking ge noemd moeten worden. Dat is hier op zeer ge lukkige wijze omzeild, ja we kunnen zelfs zeggen, dat de film door de teksten van den heer Portielje een bizondere waarde heeft gekregen als wetenschappelijke documentatie. Daar moet men nu echter weer niet uit af leiden, dat dit een droge, dorre film is ge worden, gezien door de oogen van den we tenschapsman. Integendeel, de heer Verkruy sen kent de knepen van het vak en heeft er voor gezorgd, dat de film een boeiend geheel is geworden, dat vooral voor kinderen, waar voor deze films veel gedraaid worden, doch ook voor ouderen, ja zelfs voor vakmenschen bizonder waardevol is. Wij waren in de gelegenheid enkele deelen van de film te zien. Daarbij werden wij voor al bij het eerste deel, dat geheel gewijd is aan de ooievaars, getroffen door die voortreffe lijke combinatie van aesthetische visie en des kundige tekst, die door de genoemde collabo ratie tot zoo'n voortreffelijk resultaat leidde. Maar het zelfde filmpje gaf ons aanleiding- tot een enkele opmerking. En wel deze: ten slotte moet men, wanneer men deze films uit sluitend als zuiver wetenschappelijke docu mentatie wil beschouwen, er ter dege reke ning mee houden, dat het gedrag van het dier in gevangenschap geheel anders is dan het in de vrije natuur zou zijn. Een ooievaar met een bouw-complex zou in de vrije natuur al spoe dig uitgebouwd zijn, omdat het wagenrad op een paal niet veel ruimte biedt tot bouwkunsti ge uitspattingen. Maar dat bezwaar zal bij voorstellingen als die van Zondagmorgen, waar de heer Portielje zelf de films komt toelichten, door dezen ge makkelijk kunnen worden ondervangen. Behalve het deel over de ooievaar, dat onge twijfeld het best geslaagd is, zijn er nog vier deelen, gewijd aan de olifantende kleine aapjes, de zeeleeuwen en zeehonden en de eenhoevigen. Een film, die ongetwijfeld een groote be langstelling verdient en waarvan men veel kan leeren. KAASMARKT. (Vrijdag) Aangevoerd 53 stapels, zijnde ll'2.000 K.G. Fabriekskaas klein 25 per 50 K.G. Boerenkaas kleine ƒ23 per 50 K.G. Boerenkaas commssie 25.50 per 50 K.G. Handel goed. V.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2