un Boei bij verzinken uit elkaar gesprongen. Per K.L.M. van Curasao naar Aruba HEEREN COSTUMES VRIJDAG I OCTOBER 1937 HA'A RE EM'S DAGBEAD 3 Vier arbeiders zwaar gewond. Ernstig ongeluk in een Emaillefabriek. Vijf arbeiders waren Donderdag middag in de emaillefabriek Beccon te Doetinchem bezig met het verzin ken van boeien, bestemd voor de ma rine, toen bij het weer inlaten van een boei in den zinkpot, het exemplaar uit elkaar sprong. De stukken werden 'weggeslingerd, terwijl het gloeiende vloeibare zink in alle richtingen stroomde en spatte. De zinkpot was geheel gevuld en bevatte 15000 K.G. van deze gloeiende massa, welke een t temperatuur had van meer dan 500 graden. De vijf arbeiders loerden door de heete metaalmassa getroffen en liepen ernstige brandwonden op. De 24-jarige H. Eltink uit 's-Heerenberg was er het ergst aan toe. Hij was geheel met brandwonden overdekt en is in bewusteloozen toestand naar het Ziekenhuis te Doetinchem overgebracht. Eveneens zijn met zware brandwonden naar het ziekenhuis vervoerd de arbeiders G. Eltink, een broer van eerstgenoemde, Messing en Es- man, allen uit de Gemeente Bergh. De 30- jarige Masselmk uit Térborg kreeg wonden aan hals en linkerarm en kon, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. Over de oorzaak van het gebeurde tast men nog in het duister. Vermoed wordt, dat in de boei vocht was achtergebleven, dat door de groote hitte in stoom is omgezet, waardoor de boei uit elkaar is gesprongen. De kracht der explosie was zoo groot, dat een balk van 15 c.M. geheel is doorgeknapt. Een begin van brand werd met snelblus- schers bedwongen. NEDERLANDSCHE SCHEPEN, DIE SPAAN- SCHE HAVENS AANDOEN. In het Kon. Besluit van 30 Maart j.l. (gewij zigd bij K.B. van 17 Juni j.l.) betreffende voorschriften, in acht te nemen door den ka pitein van een Nederlandsch schip bij het aanloopen van een Spaansche haven, zijn bij K.B. van 27 September j.l. weder eenige veran deringen aangebracht. Bepaald is thans, dat indien de kapitein met zijn schip, ongeacht in welke richting, door de Straat van Gibraltar vaart, alvorens een haven in Spanje aan te doen, hij verplicht is, Gibraltar aan te loopen. Gemeenteveldwachter en winkelier verdacht van meineed. Nasleep van jachtgeschïedenis. ASSEN, 30 September. Het zoo rustige dorp Rolde werd dezer dagen opgeschrikt door het gerucht, dat de gemeente-veldwachter A. E. en de winkelier A. H. naar Assen waren overgebracht en door de justitie aldaar in arrest waren gesteld, verdacht van meineed, afgelegd in een strafzaak, die in 1934 voor de rechtbank te Assen was behandeld tegen den jachtopziener G. Huisman te Rolde. Deze zaak heeft indertijd heel wat stof doen opwaaien. De jachtopziener stond toen n.l. terecht, ver dacht van het doodschieten van een hond van den gemeente-architect, H. Hommes. De zaak zou zich als volgt hebben toegedragen. De jachtopziener Huisman was met den ge meente-veldwachter en den winkelier A. H. op 29 Februari 1934 op konijnenjacht ge weest in de buurt van Rolde. Den volgend morgen vond men de hond van den heer Hommes door een trein overreden op de spoorlijn liggen. Het bleek toen echter, dat het dier een schot hagel had gekregen. De jachtopziener werd er toen van verdacht, dat hij het dier had doodgeschoten en ver volgens op den spoorlijn gelegd. In de daaruit voortgekomen strafzaak werden als getuigen gehoord de gemeenteveldwachter en de win kelier, die bij de jacht tegenwoordig waren. Zij verklaarden toen echter, dat zij niets wis ten van het doodschieten van den hond. De jachtopziener werd vrijgesproken. Thans is er echter, na langdurig onderzoek, een andere wending in deze affaire gekomen. De jachtopziener Huisman heeft n.l. be kend, dat hij het dier wel had doodgeschoten. Ook de gemeente-veldwachter en de winke lier zouden daar cneer van weten, waaruit dan valt af te leiden, dat zij in de strafzaak tegen Huisman een valsche verklaring zouden heb ben afgelegd. In verband hiermede zijn zoowel de ge meente-veldwachter als als de winkelier naar Assen overgebracht en na verhoor in arrest gesteld. Het Blauwe Zand-incicleiit. Man, die met steen wierp, krijgt straf gelijk aan voorarrest. De Amsterdamsche rechtbank heeft Don derdag vonnis gewezen in de strafzaak tegen H. J. B., die wegens openlijke geweldpleging terecht heeft gestaan en veroordeelde hem tot drie maanden en drie weken met aftrek van voorarrest. Hij. zou op 14 Mei, toen ir. A. A. Mussert, leider van de N.S.B. per auto een bezoek bracht aan eenige geestverwanten, bewoners van het Blauwe Zand, steenen naar diens auto hebben gegooid. Bij die gelegenheid ont stond een relletje, waarbij ir. Mussert gebruik zou hebben gemaakt van een zweepje. De man, die met dit zweepje zou zijn mishandeld, werd geverbaliseerd wegens bedreiging. Tegen ir. Mussert werd wegens mishandeling een aanklacht ingediend. Tegen den man, die een steen heeft ge gooid hij bekende dit feit eischt de of ficier mr. B. Kist zes maanden gevangenis straf met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht (bijna vier maanden). De rechtbank achtte het feit bewezen uit de verklaringen van verdachte en de getuigen. Het beroep op noodweer werd verworpen. Wegens openlijke geweldpleging werd hij ver oordeeld tot drie maanden en drie weken ge vangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis (dezelfde tijd). Bovendien gaf de rechtbank bevel tot on middellijke invrijheidstelling van den ver dachte. Kapitein van de „Angelina" gesehorst. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake de stranding tijdens mist van het motortankschip „Angelina" op de noordkust van het eiland Formosa. De Raad is van oordeel, dat deze ramp ge heel is te wijten aan de schuld van den be trokkene, die op onbekwame en onverant woordelijke wijze heeft genavigeerd. Het is voor den Raad een raadsel, hoe een gezagvoerder op een dergelijke wijze zijn schip aan een stranding kan wagen. De Raad begrijpt wel, dat de kapitein niet bedoeld heeft iets te wagen, maar dat hij niet heeft ingezien, dat dit hier inderdaad het geval was, getuigt van een geheel onvoldoend inzicht in de situatie. Zijn navigatie is zóO onvoldoende, dat slechts een straf van schorsing hier op haar plaats is. Mitsdien straft de raad den betrokkene, door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op een schip, als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van drie maanden. Mr. J. A. N. Patijn in de residentie aangekomen. De thans afgetreden Nederlandsche gezant te Brussel, mr. J. A. N. Patijn, wiens benoe ming tot minister van Buitenlandsche Zaken heden is ingegaan is Donderdag uit Brussel in Den Haag aangekomen. De gezant reisde tot Antwerpen per trein en vertrok van daar in zijn auto, dien hij zelf bestuurde, naar Den Haag, waar hij voorloopig bij zijn zwager jhr. mr. A. K. C. de Brauw, zijn intrek heeft genomen. Mevrouw Patijn zal binnenkort eveneens in Den Haag aankomen. Naar de heer Patijn ons mededeelde, ligt het in de bedoeling, dat hij de ambtswo ning van den minister van buitenlandsche zaken. Lange Voorhout 38, te zijner tijd zal betrekken. Oververmoeid chauffeur ver oorzaakte ongeluk. Met auto tegen een boom gereden. Eén der inzittenden overleden. Gisternacht omstreeks drie uur reed nabij Quatrebras een auto uit Blerick, door overver moeidheid van den chauffeur, met groote vaart tegen een boom. De in de auto gezeten veertigjarige mej. Verbaarschot kreeg zeer ernstige verwondin gen, terwijl de mede-inzittende heer Joosten aan het hoofd werd gewond. De beide gewonden zijn naar het ziekenhuis te Tegelen vervoerd, waar mej. V. Donderdag avond om zeven uur is overleden. De chauf feur, die met den schrik vrij kwam. is door de politie in arrest gesteld. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit van 28 September 1937 is met ingang van 15 October 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Avereest: Mi-. J. M. Ravesloot. Bij Kon. Besl. van 28 September 1937 is met ingang van 15 October 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Norg: M. Pe- linck, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Oos- terhesselen. De moeilijkheden in de N. S. B. Nadere mededeelingen van Mr. Pont. Mr. D. F. Pont. die onlangs uit de N.S.B. is uitgetreden, heeft eenige mededeelingen aan de pers verstrekt daar men zich in Utrecht, naar zijn oordeel niet heeft gehou den aan de afspraak, om geen tendentieuze mededeelingen te doen. Volgens mr. Pont. is, naar de Tel. meldt, bij het bekende onderhoud te Hilversum op ds. Van Duyl de sterkste pressie uitgeoefend dat hij zou bedanken als lid van de N.S.B. en al zijn functies ter beschikking zou stel len en wel omdat eenige leden uit het Gooi tegen hem een klacht hadden ingediend. De beginselen van de N.S.B. zouden eischen. dat ds. Van Duyl op staand en voet uit de beweging zou gaan, ^nders zou dadelijk ge publiceerd worden, waarvan hij werd be schuldigd. Als hij niet bedankte, zou hij ge royeerd worden Volgens mr. Pont heeft men daarbij van de kwetsbaarheid van ds. Van Duyl als predi kant gebruik gemaakt. Mr. Pont heeft ds. Van Duyl positief ge vraagd of er iets van de beschuldiging waar was. Ds. Van Duyl heeft hem op zijn eere woord verklaard, dat er niets van aan was en dat hij zich volkomen correct had gedra gen. Mr. Pont acht het, naar hij verder aan het blad medeelde, niet uitgesloten, dat ds. Van Duyl in gesprekken blijk had gegeven, niet langer vertrouwen te kunnen stellen in het beleid van ir. Mussert. Daar de leiding bevreesd was voor de groote populariteit van ds. Van Duyl heeft men hem niet, gelijk Jhr. Van der Goes van Naters en andere minder op den voorgrond tredende figuren, durven royeeren en moet hij wel aannemen, dat men de klacht uit het Gooi gebruikt heeft om daar te kwetsen, waar hij kwetsbaar leek. Tenslotte gaf mr. Pont op een vraag als zijn meening te kennen, dat de heer Mus sert de kwaliteiten van een leider ten eenen male mist. Deze heeft niet den zedelijken moed, zich terug te trekken. Daar de heer Pont op het oogenblik geen menschen in Nederland zou kennen met voldoende leiders capaciteiten, zou hij thans slechts als uit weg weten een directorium, een soort drie manschap. De beginselen in het. N.S.B.-pro- gramma neergelegd, hebben.- aldus besloot mr. Pont, nog steeds voor een groot deel mijn instemming. Volgens het Utr. Nieuwsblad heeft de heer De Vos, secretaris van den Hoogen Raad van Discipline der N.S.B., voor deze functie be dankt; hij is tevens uit de partij getreden. In een brief aan den heer Mussert schrijft hij o.a. dat deze zich jegens hem aan woord breuk schuldig heeft gemaakt „en zich niet heeft ontzien, hoogstaande menschen mede door het slijk te halen". De heer De Vos zal een eventueele repliek van zijn ex-leider niet meer beantwoorden. Dingen, die gebeuren „Boy, wat ben je ongezellig! Lieve jongen, scheelt je wat? Heb je het den heelen dag zoo Overstelpend druk gehad?" Aldus sprak het jonge vrouwtje Tot haar lieven echtgenoot. Die haar daarna welgemeend en Hart'lijk in zijn armen sloot. ,,'k Weet niet, wat-mij scheelt, lief kindje" Sprak de wat vermoeide man, „Maar ik zoek iets, waarmee ik me Wat ontspanning geven kan." „Zoek je dat! 't Is heel gemakk'lijk! „REMBRANDT" riep ze. Hij zei: „Ja!" „Of", zei ze, „jij mag het zeggen Naar de film in „CINEMA"! Nieuwe filmproductiemaat schappij opgericht. Dr. Ludwig Berger krijgt de artistieke leiding. De jonge Nederlandsche filmindustrie be looft weer tot nieuw leven te ontluiken. Don derdag is n.l. te Amsterdam opgericht de N.V „Neerlandia" filmproductie maatschappij. De directeur der nieuwe onderneming, de heer B. D. Ochse van „Polygoon" te Haarlem, heeft in een kort na de oprichting gehouden persconferentie de nieuwe onderneming aan de openbaarheid voorgesteld en inge leid. Na de ups and downs van de eenige jaren geleden begonnen Nederlandsche geluidsfilm industrie hebben tenslotte drie groepen, die het filmbedrijf door en door kennen, beslo ten. toen zij meenden een goede basis voor een Nederlandsche industrie te hebben ge vonden. een nieuwe onderneming op te rich ten. Het zijn het City-concern, de N.V. Fil- mex, en „Polygoon" te Haarlem. Zij waren zich ervan bewust hoe moeilijk het is hier in Nederland goede speelfilms te maken, die den toets der critiek van publiek en pers konden doorstaan. Het stond bij hen vast, dat men slechts resultaat kon bereiken in dien men de artistieke leiding zou toever trouwen aan een eerste rangs filmkunstenaar, en men heeft de nieuwe onderneming niet eerder opgericht dan nadat men zoo iemand gevonden had, een regisseur van wereld naam, n.l. dr. Ludwig Berger, die men zich in Nederland het meest recent herinnert door het succes dat hij wist te behalen met de ver filming van Shaw's „Pygmalion". Berger is niet slechts geëngageerd als regisseur, maar hij krijgt in den meest uitgebreiden zin des woords de geheele artistieke leiding. Hij komt niet te staan onder het patronaat van een groep financiers. Daarnaast had men een doorkneed vakman noodig als productielei der en men heeft dien gevonden in Rudolf Meyer. De nieuwe onderneming wil niet alleen goede Hollandsche speelfilms op een solide financieele basis maken, doch hoopt ook be gaafde jonge krachten in Nederland te kun nen opleiden waardoor men op den duur ook over Nederlandsche cineasten gaat beschik ken, die de Nederlandsche speelfilm vooruit kunnen helpen. Dr. Ludwig Berger zelf heeft in een be knopte causerie zijn meening gezegd omtrent de mogelijkheden, die de nieuwe onderne ming in Holland vindt. Zij zal zich bij haar keuze in de te verfilmen werken moeten ba seeren op de goede burgerlijke traditie, die hier nog zoo sterk leeft. Vooral voor de comedie, niet te verwarren met de klucht, ziet Berger in Holland een toekomst. Men moet de eerste periode echter als een leertijd beschouwen en „Pygmalion" was een zeer leerzaam voorbeeld. Bij de „Neerlandia" Filmproductie Maat schappij zal hij beginnen met de verfilming van een stuk van Herman Bahr, eveneens een comedie, die in het Nederlandsch den titel zal dragen „De principes van meneer". Zoodra men met de voorbereidingen gereed is, wordt er aan begonnen. In welke studio's men zal draaien en hoe de bezetting is, wordt dezer dagen beslist. (Adv. Ingez. Med.) JONGEMAN, DIE ZIJN VADER DOODDE. AANGEHOUDEN. ZEIST, 30 September. De 26 jarige G. L., die zooals reeds gemeld gistermid dag zijn vader met een jachtgeweer heeft doodgeschoten, nadat een twist tusschen vader en zoon was ontstaan, is vanmorgen door de politie van Zeist in een schuur in de omgeving van het huis zijner ouders aangehouden. Hij had zich aldaar onder het hooi verstopt. L. zal ter beschikking van de justitie in Utrecht worden gesteld. De „Snip", de K. L. M.-vogel, staat op het vliegveld Ha to, aan de Noordkust van Cura cao, gereed om ons zoo meteen naar Aruba te brengen. Reeds sedert 22 December 1934, na de geslaagde Oceaanvlucht, onder commando van den gezagvoerder Hondong, is deze ma chine uit het Hollandsche nest op Schiphol verdwenen. Van 19 Januari 1935 af wordt een geregelde dienst tusschen Curacao en Aruba onderhouden, aanvankelijk op twee dagen in de week dubbeldaags, later op iederen dag. Het 130 K.M. lange traject wordt in circa 35 minuten afgelegd, terwijl de bootreis ongeveer 7 tot 8 uren in beslag neemt. Het verkeer tusschen de beide eilanden is sedert de instel ling van den luchtdienst met meer dan 60 pCt. toegenomen. Zoowel voor het handelsverkeer als voor het overbrengen van gouvernements ambtenaren is deze verbinding dan ook van het grootste belang. Het landingsterrein Hato, van 1929 tot 1931 gebruikt door de P(an) Afoierican) A(irways). beschikt over een goede afwatering, een hal. waarin kantoren zijn gevestigd en lokalen voor den douane-, immigratie- en radio dienst-, terwijl een wachtruimte den lucht- passagiers en bezoekers onderdak verschaft en een eenvoudig buffet voor het verdere zorgt. Een tweede hal biedt ruimte voor een drietal Fokker F 18 machines, de kantoren van den technischen dienst, enkele werkplaat sen, een magazijn, zoomede wasch- en kleed lokalen voor het personeel. De wegverbinding met Willemstad is bijna gereed en voldoet aan moderne eischen. Op Aruba werd aanvankelijk geland op een strandgedeelte aan de Zuidkust bij het dorpje Savoneta. Dit geïmproviseerde landingsterrein heeft plaats gemaakt voor een ander, op slechts enkele kilometers van de hoofdstad, Oranjestad, gelegen en waar een alleraar digst stationsgebouwtje reizigers en bezoekers ontvangt. Met de Snip en de Oriol (vroeger Oehoe) wordt de dienst op bovenomschreven en de andere trajecten onderhouden. Zoo werd met ingang van 1 Juli 1936 de tweemaal week- sche dienst naar Maracaibo ingesteld, de 400 KM. wordt binnen 2Vz uur afgelegd.Voorts be staat de vliegverbinding van Curacao naar La Guaira, een afstand van 280 K.M. Naast den dagelijkschen dienst van Curacao naar Aruba wordt 3 maal per week naar Maracaibo en 2 maal per week naar La Guaira gevlogen. 's Ochtends om 11 uur stappen we in op het vliegveld Hato. We cirkelen nog een rondje over Willemstad heen. een practische reclame, die weinig geld en eveneens weinig tijd kost. Het panorama van het eiland is buitengewoon mooi. Hoe phantastisch is het gezicht uit de lucht op de geweldige olie-installaties, we zien het drukke verkeer op de te smalle Emmabrug. we onderscheiden in de verte Piscadera Baai en genieten van de prachtige kleuren in het Iets over dezen dienst. water aan de kust. Dan gaat het voor eenigen tijd over volle zee. We passeeren de bekende tankers voor het olievervoer en zien in de verte reeds de kustlijnen van Aruba. Al naar gelang we meer naderen, is de haven te on derscheiden. De heer Bouman der K. L. M. waarschuwt ons voor remoux, die dikwijls boven een gedeelte van Aruba te vinden zijn, doch we bemerken daarvan niets. De ronde cirkel en het vriendelijke stationsgebouwtje zijn de aanduidingen, dat wij het eindpunt naderen. Weldra staan we op Arubaanschen bodem en met een groepje van vier begint onze tocht over het eiland. Het een en ander over Aruba. Aruba vertoont veel overeenkomst met Cu racao, het valt niet te ontkennen, maar er zijn toch ook groote, zeer groote verschillen. Den opmerkzamen bezoeker ontgaat dit niet, maar onze vriendelijke begeleider, de heer L. Bouman, der K. L. M., heeft ons daarbij zeer belangrijke diensten bewezen. Evenals Cu racao is Aruba rotsachtig, de cactussen en divi-divi-boomen zijn voor beide eilanden ty peerend, maar Aruba is voorts het land van de aloë. Uitgestrekte terreinen zijn daarmede beplant. De laaggroeiende struiken worden geoogst en ingesneden, waarna deze op zeer eenvoudige houten stellages worden gelegd. Het sap wordt opgevangen en ingedroogd. De verdere bewerking heeft evenwel op Aruba niet- plaats. De aanwending is een twee ledige. Eenerzij ds wordt het gebruikt als pur geermiddel, anderzijds als een soort kleefstof, o.a. bij het witten. Een tweede verschil tusschen beide eilan den is gelegen in het bevolkingstype. Over- heerscht op Curagao het neger-type, op Aruba is het Indianen-type karakteristiek. De .huids kleur en het meer sluike haar wijzen daarop, terwijl de Aruba-bewoner over het algemeen ook meer zorg aan zijn woning besteedt. Voorts dient bij een vergelijking der beide eilanden aandacht besteed te wórden aan de bodemformatie. De geweldige steenklompen, die midden op Aruba te vinden zijn, vindt men niet op Curacao. Ook de bergen zijn er meer puntig, het waterprobleem is voor Aru ba nog moeilijker dan voor Curagao. Op eerstgenoemd eiland is men bijna voortdu rend genoodzaakt distillatie toe te passen van zeewater, teneinde de beschikking te hebben over voldoende drinkwater. Oranjestad is een vriendelijk dorp, witte en meer opvallende kleuren wisselen er elkander af. De autoweg, welken wij volgen in de rich ting van de Nicolaasbaai, is buitengewoon joed en geeft ons alle gelegenheid kennis te nemen van de bijzonderheden van het eiland We lunchen in het restaurant van de Largo' Oil, de grootste petroleumraffinaderij van het eiland, en brengen nog een bezoek aan het zeer fraai ingerichte clubgebouw. Dan gaat het verder per auto over het eiland. Kleine dorpjes, hier en daar enkele kokos palmen, de restanten van de goudondeme- ming Batach, waar men kort geleden het be drijf weer heeft hervat, een enorme steen klomp. waar we niettegenstaande de dichte cactusbegroeiing binnen dringen om er de met bloed geteekende afbeeldingen van In dianen uit een vroegere periode gade te slaan en ten slotte een kopje thee bij den beken den Arubaan John Emans. Onze gastheer, o m. eigenaar van het electriciteitsbedrijf op Aruba, bankier en tevens winkelier, is een steunpilaar voor het K. L. M.-bedrijf op Aru ba. Zijn zeer ruime bovenwoning, Europeesch ingericht, met fraaie parketvloeren, geeft ons een inzicht, hoe men ginds leeft. De terugreis In den namiddag gaan we terug naar het vliegveld. De Snip staat reeds gereed, we ne me afscheid van de heeren Emans en Gar- schagen en enkele oogenblikken later verlaten we den Arubaanschen bodem om van uit de lucht nog eens te beleven, wat wij zoo juist hadden gezien. Ruim een half uur later be reiken wij het vliegveld Hato. Het was een hoogst interessante vliegreis en een alleraan genaamst verblijf op Aruba. Wanneer men dit korte traject wil bezien in breeder verband, dan heeft de K. L. M. door het in exploitatie brengen van een aantal ver bindingen in West-Indië beslag gelegd op een belangrijk commerciëel-strategisch punt. dat in de toekomst nog aan beteekenis zal winnen, in 't bijzonder wanneer één of meer luchtver- bindingen over den Oceaan werkelijkheid zijn geworden. Intusschen is de ontwikkeling van het vervoer der K. L. M. in West-Indië tot dusverre reeds gunstig geweest. Daarbij zal de noodige aandacht besteed moeten worden aan het feit, dat Curagao niet meer dan 60.000 inwoners telt. waarvan er 30.000 in Willemstad wonen, dat Aruba 17.000 zielen en dat de geheele republiek Venezuela, met een oppervlakte van 28 maal Nederland slechts 3.200.000 inwoners heeft. In het eerste exploi tatiejaar 19'35 toen nog geen buitenlandsche verbindingen werden onderhouden ver voerde de K.L.M. 2645 passagiers, 4400 K.G. extra bagage, 4000 K.G. vracht en 307 K.G. post. In 1936 bedroeg het aantal vervoerde passagiers 3501,. waarvan 2824 tusschen Cu- racao en Aruba, 311 tusschen Curacao en Ma racaibo gedurende zes maanden dat deze lijn in bedrijf was. Extra vluchten naar Coro en Bonaire vervoerden respectievelijk 254 en 112 passagiers. Het gewicht der vervoerde extra bagage in 1936 bedroeg 9500 K.G., aan vracht werd in dat jaar 11.200 en aan post 800 K.G vervoerd. De vracht tusschen Curacao en Aru ba bestond in hoofdzaak uit dagbladen, in om gekeerde richting werd veel versche visch ver voerd, welk vervoer in 1937 evenwel vermin derde. Uit de bergstreken van Caracas (Vene zuela) werden bloemen en vruchten naar de Nederlandsche eilanden geëxpedieerd. Met bijzondere belangstelling zal men ook dit K. L. M.-bedrijf dienen te volgen, al heb ben velen onzer hun hart verpand aan de K. L. M.-O.Indië-route. MOLLERUS „NERFBOON'KOFFIE 32 cent per half pond. 3 Tijden waarop ge Uw huïsge- nooten kunt verrassen! Een wel kome kop Ritsema Koffie of Thee, 'n pittige smaak die steeds weer opvalt door de fijne geur. 1-0-1-5-6 gebeld.dadelijk bij U thuis besteld! GR. HOUTSTRAAT 159 TEL. 10156 (Adv. Ingez. Med.) Gevolgen van afbetalings- systeem. Winkelier voor 3000.benadeeld. Een Amsterdamsche huisvrouw, moeder van vijf kinderen, heeft kans gezien een af betalingsmagazijn op groote schaal te bena- deelen. Zij wendde zich geruimen tijd gele den tot deze firma met de mededeeling, dat zij relaties had die kachels, stofzuigers en andere goederen op afbetaling wenschten te ontvangen. De vrouw nam de blanco con tracten mede. vulde deze in en plaatste er valsche handteekeningen onder. Zoo is zij er in geslaagd in totaal 83 kachels en stofzuigers |pnder haar beheer te krijgen. Zij verkocht ae goederen direct op de markt. Natuurlijk was zij genoodzaakt de wekelijksche afbeta lingen op al deze contracten te verrichten. Zoo lang mogelijk hield zij vol deze merk waardige administratie aannemelijk te ma ken door het eene gat met het andere te stoppen. Tenslotte liep.zij echter vast. De op brengst van de goederen was niet zoo bij zonder hoog en zij kon de vele afbetalingen niet meer voldoen. Na onderzoek door den eigenaar van het afbetalingsmagazijn werd de politie in het geval gemengd, De vrouw be kende direct. Haar man was van de geschie denis onkundig geweest. De politierechter veroordeelde haar wegens het voortgezet misdrijf van oplichting tot twee maanden gevangenisstraf. Donderdag diende deze zaak* voor het ge rechtshof. Als eenige getuige had het O.M. den eige naar van het afbetalingsmagazijn gedag vaard. Pres. tot den eigenaar van het afbetalings magazijn: ,,'t Is van u ook lichtvaardig. Er wordt vaak geschreven, dat afbetalingsma gazijnen menschen goederen trachten aan te praten, maar u deed er hard aan mee. U moet een beetje voorzichtiger zijn. Op deze wijze werkt u de misdaad in de hand De vrouw stond immers absoluut niet als ka pitaalkrachtig bekend. Het gezin trok n.b. steun." Het verweer van getuige is zwak. Hij had vertrouwen in de vrouw. Thans zal dat vertrouwen wel verdwenen zijn. want hij is in totaal voor f 3000 bena deeld. De procureur-generaal vorderde vier maan den gevangenisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. OP UW MAAT GESNEDEN Exclusief - niet duur GR.HOUTSTR.hoerGRMARKTHAARIEU (Adv. Ingez. Med.) KUNST ZIJ ONS DOEL. Woensdagavond vond in het Waaggebouw aan het Spaarne de algemeene ledenvergade ring van „Kunst Zij Ons Doel" plaats met de voor September gebruikelijke agenda. Aan de beurt van aftreden waren de hee ren Alb. Avens en H. J. Wesseling respectie velijk secretaris en zaalcommissaris, die weer als zoodanig herkozen werden. De vereeni- ging telt thans 104 werkende leden. Van 30 Oct. a.s. tot en met 14 Nov. zal in het Frans Halsmuseum een Eerc-ten toonstel ling gehouden worden van de nagelaten wer ken van den in Mei overleden ocre-voorzitter en oud-voorzitter den kunstschilder A. L. Koster. De teekenavonden vangen weer aan Zater dag 2 October a.s. des avonds ten 7 ure. WIELRIJDER DOOR TRAM GEGREPEN. Donderdagmiddag is op den hoek van den Amstelveenscheweg en Cornelis Kruseman- straat te Amsterdam een 50-jarige wielrij der door een motorwagen van lijn 6 aangere den. De man werd ernstig gewond en is naar het Wilhelminagasthuis overgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5