Patrouilleplan opgesteld voor de Middellandsche Zee Parijsche overeenkomst gisteren geteekend. Thijs Ijs en Oom Mopperniet gaan weer verder! Koning Zog's veelbewogen loopbaan. H" V R TT n A G 1 OCTOBER 1937 HAARLE M'S DAGBLAD 4 De marinedeskundigen van Engeland, Frankrijk en Italië hebben gistermiddag het drielanden-accoord inzake de „anti-piraten"-pa- trouïlIe in de Middellandsche Zee geteekend. De overeenkomst zal onverwijld ter goedkeuring aan de regeerïn- gen worden voorgelegd. Zij zal, naar Havas meldt, waarschijnlijk onmiddellijk na de bekrachtiging in werking treden. Het accoord stelt de scheepvaai-t- wegeri en de zones vast, die aan de bewaking der drie vloten worden op gedragen, alsmede de seincodes, die gebruikt zullen worden. De algemeen bepalingen, in het bijzonder die be treffende de uitoefening van den politiedienst op zee, blijven naar alle waarschijnlijkheid zooals zij te Nyon zijn" vastgesteld. Men heeft er in de eerste plaats naar ge streefd, dat elke mogendheid de verbindings wegen, die haar in het bijzonder interessee ren, bewaakt. Elke politieke overweging is zorgvuldig bij de besprekingen vermeden. De zones zijn alleen op practische gronden verdeeld. In het westen der Middellandsche Zee is de sector bij Gibraltar aan de Britsche vloot toevertrouwd, terwijl Frankrijk zijn verbin dingswegen met Algerië bewaakt. De rest van dit deel der Middellandsche Zee is ter be waking toevertrouwd aan Italië, zoodat dit zal pratouilleeren in vrijwel de geheele Thyr- reensche Zee met inbegrip van de wateren om Sardinië en Sicilië en verder in de Adria- tische en de Ionische Zee. In het Oostelijk deel der Middellandsche Zee, bewaakt Italië een zóne langs de kust van Tripolis en Egypte, die eindigt bij Port S»aid. Om Italië in de gelegenheid te stellen, zijn verbindingsweg met Tripolis te bewaken, heeft men een strook van zestig zeemijlen Mussolini's intocht in Rome. De Duce met veel enthousiasme ontvangen. Op zijn terugreis naar Rome werd Musso lini op alle stations geestdriftig toegejuicht. Te Verona werd hij o.a. door d'Annunzio verwelkomd. Na hier de eerewacht geïnspec teerd te hebben, zette Mussolini de reis voort. Om kwart voor twee des middags kwam de trein te Florence aan. Mussolini verliet den trein en inspecteerde de afdeelingen balilla en zwarthemden. die op het perron stonden opgesteld. Vervolgens stapte hij weer in zijn wagon en vertrok de trein naar Rome. In afwachting van de komst van den Duce was de hoofdstad versierd met Italiaansche en Duitsche vlaggen. Op het Piazza waren groote schijnwerpers aangebracht ter ver lichting van het Palazzo Venezia. Langs den weg van het station naar het Palazzo Ve- nezzia waren troepen geschaard om den Duce het eeresaluut te brengen. Om half zeven kondigden kanonschoten, sirenes en klokgelui de aankomst aan van den trein, waarmede Mussolini te Rome te rugkeerde. De bevolking had den Duce een grootsclie ontvangst bereid en bij het verla ten van het station werd hij langdurig toe gejuicht door een ontzaglijke menschenme- nigte. In een open auto begaf Mussolini, naast wien graaf Ciano gezeten was. zich naar het Palazzo Venezia, waar zich opnieuw een groote menigte verdrong om den Duce toe te juichen. Van het balkon van het Pa lazzo Venezia hield Mussolini een korte toe spraak, waarin hij zeide: „Ik heb van Duitsch land en van mijn gesprekken met den Fuehrer een diepen indruk en onuitwischbare herinnering meegenomen. De Italiaansch- Duitsche vriendschap, die bezegeld is in de politiek van de as Rome-Berlijn, is in deze dagen doorgedrongen in het hart der beide landen en zal daarin blijven. De doeleinden dezer vriendschap zijn de nauwe solidariteit tusschen de beide revoluties, de wederge boorte van Europa, en een vrede tusschen de volken, die hem waardig zijn. Hitier aanvaardt Mussolini uitnoodiging. Tijdens zijn verblijf in Duitschland heeft Mussolini, zooals bekend den Fuehrer uitge- noodigd, zijn bezoek te beantwoorden. De Nationalsozialistische Partéikorrespondenz verneemt, dat Hitier de uitnoodiging heeft aangenomen. Een geschenk. Uit Berlijn: De Italiaansche ambassaderaad, graaf Magistrati, heeft in opdracht van Mus solini aan Hitier een in zilver gelijst portret van den Duce overhandigd, voorzien van de woorden: „Aan den Fuehrer en kanselier van het derde rijk Adolf Hitler in hartelijke vriendschap. Mussolini". BELIJDENDE KERK IN DUITSCHLAND OPNIEUW GETROFFEN. BERLIJN, 30 September. De chef der Duit sche politie Himmler, heeft op grond van de verordening tot bescherming van volk en staat bepaald, dat de door de organen dei- Belijdende Kerk opgerichte arbeidsgemeen schappen, die de hoogescholen vervangen, ontbonden worden en dat alle door de Be lijdende Kerk georganiseerde theologische cursussen verboden zijn. In Himmler's beschikking wordt gezegd, dat de organen der Belijdende Kerk door se dert langen tijd, met voorbijgaan van de door den staat ingestelde inrichtingen, de theologie studeerende jeugd in eigen orga nisaties te willen opleiden en examineeren, bewust hebben gehandeld tegen de verorde ning tot uitvoering van de wet tot bescher ming der Duitsche Evangelische Kerk. Vliegtuig op groep matrozen gestort. vastgesteld, die den noordelijken en den zui delijken bewakingssector van Italië verbindt en waar de Italiaansche vloot eveneens zal patrouilleeren. De Aegaeische zee is onder Britsch toezicht geplaatst:deze zóne eindigt te Port Said, evenals de aan Frankrijk toege wezen zóne langs de kust van Palestina en Syrië Fraokrijfe Frankrijk9s begrooting voor 1938 De Commisie voor1 de financiën van de Fransche Kanier heeft gisteren het wetsont werp inzake de begrooting voor 1938 bespro ken. De maatregelen om het tekort op de be- grooting te dekken hebben ertoe geleid, dat voor 193'8 de lasten voor de schatkist zijn ge bracht op achttien milliard, terwijl in de jaren 1932 tot 1936 de schatkist gemiddeld 21 milliard moest leenen. De regeering is verder van meening, dat een onmisbare voorwaarde voor herstel een groeiende activiteit is. De crisis, waaronder Frankrijk gebukt gaat, is ontstaan buiten haar grenzen en dit is de reden om te verwachten dat het herstel in de overige landen het herstel van Frankrijk in de hand zal werken. Sedert twee jaar bemerkt men overal een zekere verbetering. Een verbetering in Frankrijk kan alleen het gevolg zijn van een regeling van de prijzen op betrekkelijk stabielen basis, een vermeerdering van de pro ductie en vergrooting van den binnen- en buitenlandschen handel. Alles zal - in het werk worden gesteld om dit te bereiken. Het welzijn van het land hangt hiervan af. In het verontruste Europa is een begin van herstel de beste garantie voor den vrede. Vervolgens worden in groote trekken de begrootings-voorstellen voor 1938 behandeld. De inkomsten worden geraamd op 53.781 mil- lioen franc, terwijl de uitgaven op 1600 mil- lioen minder worden geraamd. Zeshonderd millioen zullen onmiddellijk worden gebruikt tot dekking van de onkosten der bewapening en openbare werken. De begrooting toont verder een belangrijke étappe in de geleide lijke vermindering van de uitgaven, welke door leeningen worden gedekt. De openbare schuld komt op de begrooting voor met 13.625 millioen. Het bewapenings-programma werd diepgaand bestudeerd en de uitgaven hiervoor worden geraamd op 11.2-60 millioen, 1760 millioen meer dan in 1937. Voor openbare werken worden de uitgaven geramd op 13.630 millioen. De toelichting sluit met de verklaring, dat de franc alleen buiten gevaar kan worden gesteld, wanneer alle Franschen toestemmen in een uiterste krachtsinspanning. Geoève Overeenstemming over de resolutie in Spanje. De zesde (politieke) commissie van de Vol- kenbondsassemblée is gisteravond bijeenge komen ter behandeling van de ontwerp-reso- lutie inzake Spanje. Na een breedvoerige discussie nam de commissie de resolutie aan, die thans aan de Assemblée zal worden voorgelegd. De ge delegeerden van Ierland, Oostenrijk, Honga rije en Portugal onthielden zich van stem ming, terwijl die van Zuid-Afrika en Bulga rije mededeelden, dat zij zich hun standpunt voor behielden, teneinde met hun regeerin gen overleg te kunnen plegen. De inhoud van de resolutie kan als volgt worden samengevat: De resolutie herinnert aan de niet-inmen- gingsovereenkomst, constateert met leed wezen, dat deze overeenkomst ernstig is ge schonden. Zij beroept zich op de door de mo gendheden aanvaarde verplichting de poli tieke onschendbaarheid en de territoriale onafhankelijkheid van Spanje te eerbiedigen. Zij spreekt den wensch uit dat de onderhan delingen met Rome. waartoe Engeland en Frankrijk het initiatief hebben genomen, tot resultaat zullen hebben, dat de overeen komst van Londen nagekomen zal worden, in het bijzonder door. de verwijdering der bui- tenlandsche strijders. Indien de onderhan delingen tot mislukking gedoemd zouden zijn zou er voor de deelnemers aan het niet- inmengingsaccoord aanleiding bestaan, zoo spoedig mogelijk den toestand opnieuw te be zien en vast te stellen, dat het stelsel van niet inmenging geliquideerd zou zijn Oostenrijk Nationaal-socialisten wenden zich tot Mussolini. Volgens de „Volkszeitung" hebben de Oos tenrijksche nationaal socialisten zich tijdens Mussolini's verblijf in Duitschland tot den Duce gewend met het verzoek hen te steunen en hun een plaats in het Oostenrijksche ka binet te verzekeren. Het Tiroolsche blad noemt dit hoogverraad en acht dergelijke daden nutteloos, omdat de Oostenrijksche politiek te Weenen geleid wordt en niet te Berlijn of te Rome. Uitwisseling van Spaansche gevangenen. Aanhangers van Franco naar Marseille. Donderdag zijn 20 gevangenen aanhan gers van Franco, waaronder de bekende schrijfster Pilar Milan Astray, een zuster van den generaal der rechtschen van dien naam ,aan boord van een Fransch schip ge bracht, dat hen naar Marseille zal vervoeren. Bij zullen onder toezicht van het Roode Kruis worden uitgewisseld tegen aanhangers van de regeering, welke door Franco gevangen waren genomen. Largo Caballero ook als fractieleider vervangen. Ramon, Gonsalez Pena en Prat zijn naar 't Spaansche persagentschap meldt tot voor zitter, secretaris en onder-secretaris van de Socialistische Parlementsgroep gekozen. Zij vervangen de plaatsen die door Largo Cabal lero en Rudolf Llopes werden bezet. Spaansche vluchtelingen moeten Frankrijk verlaten. De staat kan hun onderhoud niet langer bekostigen. De onderprefect .vair Bayonne heeft opdracht. Ontvangen,alle Spaansche vluchtelingen, die leven op kosten van de gemeenschap of,', van deh Fran schen staat, of die in aanraking zijn geweest met de politie, naar hun land telatenterugkeeren over dat deel van de grens, dat zij zelf uitkiezen. Naar aanleiding van dit besluit heeft de Fransche minister van Binnenlandsche Za ken, Marx Dormoy, verklaard, dat het aantal dezer vluchtelingen 55.00-0 bedraagt, waarvan het onderhoud een millioen francs per dag kost. Bij het naderen van den winter, zeide hij, kan deze toestand niet voortduren. Japansclie bombardementen voortgezet. Thans Kwangteh, Kiating en Nansiang onder vuur. SJANGHAI, 30 September (Domei) De Japansche marine heeft Nansiang, Kiating, en Kwangteh gebombardeerd. Te Kwangteh werden een vliegloods en een munitiebewaar plaats vernield. Vliegtuigen bombardeerden Kiangjin en een Chineeschen kruiser, die ernstig beschadigd werd. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Zeven dooden. Donderdag is te Spezia een marine- watervliegtuig bij het dalen Ih aan raking gekomen met het dak van een loods en te midden van een groep matrozen gestort, waarvan er zeven werden gedood. En, jongens en meisjes, hebben jullie zoet geslapen, vannacht? ja? Mooi, dan ga ik verder vertellen. Dooi is dus erg kwaad, omdat Vries kou zoo hard aan het blazen is en dat alle water nu weer ijs-ge worden is. Daarom, jullie weten,, dat hij vliegen kan, is hij gauw teruggekomen en jullie zien hem op het plaatje al in de verte aan komen. Maar de anderen hebben niets in de gaten, hoor! Ze zitten nog maar steeds bij het vuur zich te warmen, maar jullie kunnen wel zien, dat alles al weer ijs geworden is. Jongens, pas toch op, daar komt Dooi aan en hij zit vol slechte bedoelingen! Maar Thijs zit een beetje voor zich uit te staren en oom Mopper- niet heeft zoo'n slaap, dat hij niets bemerkt. En Vrieskou wijst met een tevreden gezicht op den berg achter zich. Zien jullie, allemaal alweer ijs! zegt hij lachend. Pas op, Vries kou, DAAR KOMT DOOI I I I Eenmaal werd zijn doodvonnis uitgesproken. .Vrede met alle staten" Albanië als Italiaansche kolonie. ET is onmogelijk om van Athene oer spoor naar Tiranë, de hoofdstad van Albanië te reizen. Gansch Albanië is nog geen honderd kilometer spoor weg rijk; alleen van de belangrijkste haven stad Durrës, zooals de inheemsche naam van Durazzo luidt, voert een liliputterig spoorlijn- tjè van nog geen veertig kilometer lengte naar Tiranë. Doch de Albaneesche spoorwegmaat schappij,'al is zij maar klein, weet met haar tijd mee te gaan en geeft buitenlandsche toe risten op de toch al minieme kosten van het kaartje nog een extra korting om het reizen per spoor te bevorderen In Tiranë, een stadje met dertigduizend in woners, vindt men den modernsten weg van het land: den boulevard Zog I. Hij voert langs de in modernen trant opgetrokken ministeries, die vlak naast de oude moskee staan, dwars door de stad. Heele gedeelten van den Bou levard zijn bezwangerd met een scherpe, bij tende uiengeur, afkomstig van de maaltijden der bewoners, die voor een deel hun potje nog langs de straat koken. Maar tevens ziet men op den Boulevard snelle auto's, die dwars door de trage muilezelkaravanen heenschieten; naar de laatste mode gekleede mannen en vrouwen tusschen nog met hun witte fez ge dekte Albaneezen Men vindt op den Balkan vaker zulk een ir geling van oud en nieuw, maar nergens zijn de tegenstellingen zoo sterk als hier. Heerschar over dit land is koning Zog 1, na dat voor hem prins Wilhelm von Wied korten tijd als vorst over Albanië geregeerd heeft, toen in 1912 eindelijk Albanië als laatste Europeesehe staat zich van de Turksche over heersching wist los te maken. Hij is vier en veertig jaar oud en reeds in zijn jeugd bij r 1 Turken verdacht wegens zijn afkeer tegen het regime van den sultan. Men oordeelde het dan ook veiliger om hem in Constantino^el te hebben, waar men hem in het oog kon aouden. In het Page-instituut van Galata Serail werd hij tot officier opgeleid, en deze kennis is hem later zeer van pas ge komen. Toen echter de Jong-Turkenrevolutie uitbarstte vertrok hij weer naar zijn vader land. Tijdens de korte onafhankelijkheid van zijn land was hij zeer bevriend met den prins von Wied, doch toen Oostenrijk tijdens den Wereldoorlog een deel van Albanië veroverde, oordeelde het ook, dat het maar veiliger was om den opvliegenden jongeling onder bewa king te houden en zond hem naar Weenen. Na den oorlog kon hij weer terugkeeren en nam dadelijk actief deel aan het bestuur van het land. Als minister en minister-president nam hij van 1920 tot 1925 aan het bestuur deel, met een onderbreking in 1924, toen bis schop Fan Noli een revolutie tegen hem ont ketende. Zog moest haastig naar Servië vluch ten om zijn leven te redden, want de bisschop had hem bij verstek met nog een aantal van zijn. medestanders ter dood veroordeeld. Een nieuwe revolutie, door den huidigen koning van Servië uit voorbereid, wierp den bisschop echter weer uit het regeeringszadel en als op perbevelhebber van de nationale troepen trok Zog zegevierend Tiranë binnen. In Januari 1925 werd de republiek in Albanië uitgeroepen en de nationale assemblee koos Ahmed Zogoe. zooals hij voor zijn kroning heette, tot presi dent. Ruim drie en een half jaar heeft hij als zoodanig over Albanië geregeerd en zijn best gedaan om het volk op een h-ooger bescha vingspeil te -brengen. Koning van Albanië. AAR Ahmed Zogoe was met den presl- dents-titel niet tevreden, en daarom liet hij zich op 1 September 1928 tot koning aller Albaneezen uitroepen, tot groote onrust van Griekenland en Joego-Slaviq, die tezamen mqer dan een millioen Albaneezen binnen hun grenzen tellen en dezen fraaien titel verbon den achtten met oorlogszuchtige plannen. Zoo ver is het echter niet gekomen, al was Alba- nië's houding tijdens de Italiaansch-Joego slavische spanning verre van vriendelijk tegenover laatstgenoemde staat. Doch dit was meer te wijten aan het feit dat Albanië prac- tisch een Italiaansche kolonie is, dan aan werkelijke vijandelijkheid tusschen beide vol keren. Albaniës afhankelijkheid van Italië sproot voort uit de financieele onmacht van het land. waarvan Mussolini partij trok om zich van de alleenheerschappij in de Adriatische Zee te verzekeren door het met gouden ketenen aan zich te verbinden. Het Albaneesche eiland Saseno, dat strategisch de Bocht van Valona beheerscht. is met Italiaansche troepen bezet, zoodat Italië de geheele Adriatische Zee kan afsluiten en Joego-Slavië van de zeezijde kan isoleeren. Handel en industrie in Albanië zijn voor het meerendeel in Italiaansche handen Eerst scheen het of Mussolini de vriendschap van Albanië wel te duur had gekocht en eenige jaren geleden dreigde hij met opzeg ging van den financieelen steun. Zog wendde zich daarop echter om hulp tot Joego-Slavië, doch nog voor er ook maar officieuze onder handelingen waren aangevangen, was Musso lini zoodanig geschrokken, dat hij ten snelste weer toenadering zocht. Het schijnt thans dat het Italiaansche goud niet geheel en al in het water geworpen is, er bestaan namelijk ver moedens dat Albanië's bodem ertsen en pe troleum bevat, twee zaken, waaraan Italië dringend behoefte heeft. Residentie op een rots. TT* E koning, die slechts gedurende den win- ter in Tiranë vertoeft, ontving hij in zijn zomerverblijf, dat zich even buiten Dur rës op een hoogen rots bevindt, die nauwlet tend bewaakt wordt, opdat er geen vreemden tot de residentie door kunnen dringen. Twee aides-de-camp geleidden mij naar den ont- vangsalon, waar, na de protocollaire buigin gen, ik alleen met den jongen vorst achter bleef. Slechts een klein tafeltje, waarop gla zen en sigaretten, stond tusschen ons in, zoo dat ik hem van zeer dichtbij kon opnemen. Men kan den koning aanzien, dat hij een militaire opleiding heeft gehad; zijn slanke, haast smalle gestalte, is kaarsrecht. Hij heeft roodblond haar, dat reeds begint te dunnen, en klein snorretje onder den langen, rechter neus. Onder het hooge, ietwat te breede voor- blikken een paar heldere grijsgroene iie echter meestal naar buiten staren. ^'h^nië is slechts een klein landje" zegt "iet een langzamen, haast aarzo "Mmlach, „dat voldoende eigen z -oft om zich mee bezig te houder.. 'at het zeer actief aan de werelap; .i k zou deelir i. Wij wenschen slechts vrede om in rust de hervormingen te kunnen uitvoeren, die ons land van noode heeft. En de kansen om dien vrede voorloopig te behouden lijken mij toe groot te zijn. Wat toch zijn de voornaamste oorza ken van een oorlog? Ontevredenheid bij volkeren, die door vreemde heer- schers onderdrukt worden of wien gebiedsdeelen ontnomen zijn. Voor den wereldoorlog vond men deze in heel Europa verspreid, thans zijn er slechts hier en daar geringe, onbeteekenende min derheden, die men wel eeuwig in de geschie denis zal kennen. Wij leven in vrede met al le staten en het is mijn innige wensch, dat daarin geen verandering zal komen. Vooral met Italië verbinden ons sterke vriendschaps banden en wij verheugen ons met ons buur- volk in zijn hernieuwe grootheid. Van des ochtends tot 's avonds leid ik het bestuur van mijn land en ben dus uiteraard ook op de hoogte van de voornaamste internationale tendenzen. Ontegenzeggelijk is er in de af- geloopen jaren veel spanning geweest, waar in wij gelukkig echter nimmer rechtstreeks betrokken waren. Ook op het oogenblik zijn er wel spanningen in de wereld maar is dat niet volkomen normaal? In een levend orga nisme, zooals de onderlinge samenleving der volkeren vormt, is altijd spanning en ont spanning, die men zou kunnen vergelijken met den hartslag, die het bloed door het lichaam stuwt. „Natuurlijk weet ik, dat deze vergelijking niet heelemaal opgaat, maar ik gebruikte haar hoofdzakelijk om duidelijk te maken, dat ik een zoodanig verschijnsel niet gevaar lijk acht. Als twee mensehen oneenigheid hebben over 't eigendom van den weg, dien zij beiden steeds hebben kunnen gebruiken, dan is dat ook een spanning, maar dat hoeft nog niet te beduiden dat er klappen zullen vallen! Zij zullen desnoods braniënd met hun wan delstok op de straatsteenen tikken, ten tee- ken, dat zij toch lekker doen wat ze willen, maar verder komt zoo iets toch niet. Neen, ik zal wel rustig mij kunnen blijven wijden aan den opbouw van mijn land, en de twee kibbe- laars om het straatje zullen elkaar nog wel eens boos aankijken, maar toch niet hand tastelijk worden. Heeren vechten niet in het openbaar!" DE aides-de-camp staan reeds weer bij de deur, het korte onderhoud is geëin digd. Terwijl ik mijn buigingen maak, zegt de koning staande nog eens: „Neen, in het openbaar vechten heereii niet." En hij heeft zijn werkbrauwen gefronst alsof hij met in spanning van al zijn gedachtekracht de methode Coué toepast De Albaneezen zélf vechten wel eens in het openbaar Kort na elkaar in 1934 en dit voorjaar, zijn er twee opstanden in het Zuiden des lands geweest, die men echter spoedig heeft kun nen onderdrukken. Het Zuidelijk, overwegend Mohammedaansche gedeelte van Albanië kan zich maar noode bij koning Zogs hervormin gen neerleggen. Bovendien is in het Zuiden de de wet der bloedwraak nog van kracht en juist velen uit dat gebied zijn in den loop der jaren terechtgesteld. Telt men daar nog bij, dat de Zuiderlingen een ander idee van onafhanke lijkheid hebben dan aan den leiband van Italië te loopen, dan is het zonder meer dui delijk dat daar voldoende stof voor meerdere conflicten opgehoopt ligt, die in tijd van oor log Albanië's waarde voor Italië wel eens sterk zou kunnen verminderen. Zoodat ko ning Zog werkelijk reden heeft om van harte op vrede te blijven hopen.... K. ANDR. (Nadruk verboden. Alle rechten voorbehou den.) Troncoso legt een bekentenis af. Chauffeur bleek een markies te zijn. Het Spaansche persagentschap verneemt uit Parijs: In een tot den onderzoek-rechter gerichten brief erkent Troncoso aan den aanval te Brest op den onderzeeër „C-2" te hebben deel genomen. Troncoso bevestigt de verklaringen afgelegd door zijn chauffeur Parella. Deze Parella is in werkelijkheid de Markies De Maravelles. Schatten der Britscli-Indische Groot Mogols. Delhi, de hoofdstad van Britseh-Indië, van waaruit zich de machtheerschappij van den Tamerlan, den Dsjengis-Khan en andere Aziatische veroveraars uitbreidde, bezit bin nen zijn muren de meest sprookjesachtige rijkdommen van Azië. De rijkste fantasie ver mag zich geen voorstelling te maken van de schatten, die in het paleis van Delhi verza meld waren. Twee eeuwen lang hebben de Groot-Mogols hun diamanten en parels, die zij op hun rooftochten van koningen en an dere vorsten buit maakten, daar opgehoopt. De goud- en zilvermijnen van het land werden tot de laatste korrel uitgebuit om het bezit van deze heeren te vergrooten. Tenslotte wisten zij werkelijk niet meer wat ze begin nen moesten met al die robijnen en smarag den en ze begonnen al de muren van hun pa leizen met edelsteenen in te leggen. De beroemde „Koh-i-noor, de onder den naam „Groot-Mogol" beroemd geworden dia mant, die in 1550 in Golconda werd gevon den, ontving de heerscher van een vazal dezer provincie ten geschenke. De steen vormde het pronkstuk van de troon van den rijkste dei- acht koningszonen, die zich in het paleis van Delhi bevonden. Deze troon, die de afmetin- ven van een divan heeft, was volkomen be dekt met de kostbaarste edelsteenen en was overhuifd met een dak van zuiver goud. Twaalf met paarlen ingelegde zuilen omga ven hem en boven aan deze zuilen bevond zich een kroon van bladen uit massief goud vervaardigd. De woonzalen van den keizer waren van wit marmer gemaakt, terwijl de muren tot manshoogte uit gouden platen be stonden. Ter onderbreking van de decoratie waren ze ingelegd met edelsteenenNog een ander voorbeeld: de waarde van het tuig van een zijner olifanten, rijk versierd met edelstee nen, zou voldoende zijn om een geheele stad te kunnen bouwen. De bedragen, die deze, Mogols jaarlijks ontvingen van hun vazallen, zouden tegenwoordig in astronomische getal len uitgedrukt moeten worden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6