Een dievenbende voor het gerecht. H.D.*V ertellieg Rubriek voor Vragen V R TT n A B I OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Diefstal, brandstichting, heling..., Voor de Haarlemsche Rechtbank stond gisteren een complete dieven bende terecht, aan wie een heele serie wandaden ten laste was gelegd. Het begin van dit „monsterproces" heeft men gisteren reeds in het grootste deel van onze oplaag kunnen lezen. De eerstvolgende verdachte, een 39-jarige chauffeur in de voorafgaande zaak was hij getuige geweest werd er van beschul digd uit een auto, staande in een schuurtje aan de Munterslaan een accu te hebben ge stolen, terwijl hij voorts voordeel getrokken zou hebben uit een diefstal. Een andere chauffeur had uit een telefoonhokje van een auto-ondernemer staande aan den Militairen weg, een kistje met pl.m. f 11 ontvreemd en verdachte daarvan een deel gegeven. Verdachte bekende. De Officier merkte op, dat het niet de eenige feiten zijn, die verdachte ten laste gelegd hadden kunnen worden, hij was ook betrokken geweest in andere diefstallen en had reeds eenige vonnissen voor diefstal achter den rug. De eisch luidde: gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar en 6 maanden met aftrek van het voorarrest. Mr. O. H. v. Wijk. de verdediger, drong aan op clementie, aangezien verdachte in een misdadig milieu is verzeild geraakt. Verder stond terecht een 33-jarig man. die er mede van verdacht was. voordeel uit een diefstal te hebben getrokken. Op 21 Nov. was hij in gezelschap van den man, die voor brandstichting terecht heeft gestaan, den man, die aaïideel gehad zou hebben in den diefstal aan het Kenaupark en iemand, die later zal terechtstaan. Zij zijn naar de Ben Viljoenstraat gereden in de auto van een hunner en hebben zich toegang verschaft tot een daar gevestigde bakkerij en woonhuis, waarvan de bewoners afwezig waren. Al daar hébben zij een bankbiljet van f. 25 en f 9 zilvergeld gestolen. Verdachte zou er f 1.25 van gekregen hebben. Hij bekend" De Officier, releveerende. dat behalvt dit feit meer bezwaren tegen verdachte zijn ge rezen, eischte 9 maanden gevangenisstraf. Mr. L. G. v. Dam pleitte clementie. Daarna moest de man, die in den diefstal aan het Kenaupark was betrokken geweest door van den dader het geld in bewaring te nemen terecht staan, verdacht le. dat hij aan den reeds vermelden dief stal bij „De veluwe", f 100 had geprofiteerd. 2e. dat hij in een perceel aan den Burgwal had ingebroken en er uit een lessenaar een bedrag van f 107 ontvreemd had. 't Ging al net als met de eerste brand stichter^" verdachte erkende de beide eer ste feiten, maar de brandstichting ontken de hij. Evenwel kon hij niet ontkennen, dat hij aan het plan, dat was gevormd om in een perceel in de Voortingstraat den boel in den brand te steken, afwist, want de me de betrokkenen waren daarin te precies. Eerste getuige was de bewoner van het huis, waar brand was geweest en die even eens moet terechtstaan. Deze man, een kleermaker, vertelde, dat een andere ge tuige, die eveneens als verdachte verschij nen moet, bij hem was gekomen en had voorgesteld bij hem den boel in brand te steken, om zoo deel te krijgen in de uit te keeren verzekeringssom. Na eenige onder handelingen werd er toe besloten, onder voorwaarde, dat de kleermaker f 700 aan den ander zou uitkeeren, waarvoor hij een soort schuldbekentenis teekende. De man, die het zaakje op zich genomen had, voelde er eigenlijk niet voor het zelf te doen en sprak er met verdachte en een derde over en deel de dit ook aan den kleermaker mee, die dan ook vernam, dat verdachte het zaakje zou opknappen. De kleermaker gaf zijn huissleu tel aan den man, met wien hij had gespro ken en zag, zoo hij zij, op een avond ver dachte met den sleutel aan zijn huisdeur. Op een avond ging de kleermaker naar de bioscoop en bij terugkomst brandde het in zijn woning. In een kast, waar kleeren hingen, was de brand uitgebroken. Een buur man had den brand ontdekt en de brand weer gewaarschuwd, welke het vuur blusch- te: evenwel was een vrij belangrijke schade aangericht, waarvoor de verzekering later f 12430 vergoedde. De kleermaker sprak dicht bij zijn woning den man, die tot accoord had getroffen en nog een ander, die zeiden, dat de zaak in orde was, maar verdachte was er toen niet. Deze beide personen als getuigen gehoord, verklaarden, dat zij met verdachte waren overeengekomen, dat deze den brand zou stichten, waartoe zij verschillende conferen ties hadden gehad, hier en in Leiden, waar verdachte toen woonde. Verdachte kreeg ook den sleutel van de woning en is op den be- wusten avond in Haarlem geweest. Hij zou toen den brand alleen hebben gesticht. Verdachte ontkent dit laatste, beweert ook. dat hem geen sleutel is gegeven, maar geeft toe, dat met hem over de brandstich ting is gesproken en dat hij later f 45 heeft gekregen van de verzekeringssom. De kleer maker had namelijk geen f 700, maar f 130 betaald. De officier achtte het ten laste gelegde ook de brandstichting bewezen en vorderde teven verdachte, die zeer ongunstig bekend staat, en een leidende functie in de dieven- wereld heeft, een gevangenisstraf van 7 jaar. De verdediger Mr. J. D. de Haan. achtte de brandstichting niet bewezen en verzocht een lichtere straf. Den volgenden verdachte was slechts ten laste gelegd, dat hij geld en gouden voor werpen, van diefstal afkomstig, had ontvan gen. -welke gouden voorwerpen te Uitgeest waren gestolen en voor welken diefstal een andere nog moet terecht staan. Het geld was afkomstig "van den diefstal bij „De Veluwe". Tegen dezen verdachte, die ook al een groot aantal vonnissen achter den rug heeft, eischte de officier 2 jaar gevangenisstraf. Daarna stond de man terecht, die den diefstal ze Uitgeest had gepleegd en die mede een deel van den Veluwebuit had ontvangen. Hij zei, dat hij op verzoek van den man. die den diefstal bij De Veluwe heeft ge pleegd in het gebouw aan de Veluwe is ge gaan om voor hem boter te halen, doch hij moest dan tevens opnemen of er menschen binnen waren. Er waren menschen binnen en hij deelde dit den ander mee; een paar dagen later kreeg verdachte f 10 van den man, die hem boter had laten halen. „Begreep je", vroeg de president, „dat dit geld afkomstig was van den diefstal bij De Veluwe'-'? „Indirect niet", was het antwoord. Waar schijnlijk zal verdachte dit zoo niet bedoeld hebben, maar men kent de voorliefde te Haarlem voor Indirect als er direct wordt be doeld. Vorige verklaringen van verdachte waren mindere afwijzend Den diefstal te Uitgeest gaf hij toe onder de bezwarende verklaringen zijner mede verdachten. De officier eischte tegen hem een gevan genisstraf van 2 jaar met aftrek van het voorarrest. Mr. Baron, de verdediger, was van oor deel, dat deze verdachte een der minste is onder de broederen, aangezien hij nog weinig met de justitie in aanraking is geweest. Hij is van vrij goed gedrag geweest. Pleiter drong aan op een lichte straf. Volgde een juffrouw, die een aandeel ge had zou hebben in de opbrengst van diefstal door geld, daarvan afkomstig, als geschenk aan te nemen. Het betrof alweer een deel van den Veluwebuit. Zij dreef een logement, waar twee verdachten uit de vorige zaken, logeerden. Van hen had zij geld in bewaring genomen. Zij ontkent f 10 van dit geld als belooning of geschenk te hebben ontvan gen. Een der personen, die f 150 van den daders had ontvangen, verklaarde, dat hij met dit geld naar verdachte is gegaan, haar gezegd heeft, dat de diefstal bij De Veluwe was gepleegd en het geld daarvan afkomstig was; van die f 150 moest de an dere logeergast f 50 hebben. Getuige zei, dat hij het geld voor de juffrouw in de woonkamer had neergeteld en haar f 15 had gegeven. Verdachte ontkende dit, doch vorige door haar afgelegde verklaringen luidden wel eenigszins anders. Ook de man, te wiens behoeve het geld was gebracht, deelde mee. dat de juffrouw wel op de hogte van den diefstal geweest kan zijn, maar zeker weet hij dat niet. Hij heeft de juffrouw wel geld betaald, maar hij had schuld bij haar, cadeau heeft zij niets gekregen. De officier achtte de heling bewezen en vorderde een gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden met aftrek van het voor arrest. Mr. van Dam, de verdediger, achtte het bewijs niet geleverd, aariepzipn wei wezen is, dat verdachte geld heeft ontvan gen, maar dat was in betaling, niet als be schenk, gelijk ten laste is gelegd. Pleiter vraagt daarom vrijspraak met onmiddellijke invrijheidstelling. Na in raadkamer geweest te zijn, besliste de rechtbank dat aan het verzoek van den verdediger niet kon worden voldaan. De 48-jarige koopman, die een rol heeft gespeeld in de brandstichting in de Voor tingstraat, door als tusschenpersoon te fun- geeren tusschen den kleermaker en den man. die het vuur had aangestoken, stond nu zelf voor diefstal en heling terecht. Dief stal van een kistje met geld uit het telefoon- hokje aan den Militairenweg en waarvoor een ander reeds voor heling terecht stond; heling van f 34.50 afkomstig van den dief stal op den Burgwal. H- zou een derde van de buit gekregen hebben, omdat hij den dief aan 'n vermbmmiog had geholpen, be staande in een hoed, een bril en een vod denzak. Beide feiten erkende hij. De officier eischte tegen hem 3 jaar gevangenisstraf. Mr. v. Dam pleitte clementie. De 32-jarige bankwerker en de 34-jarige werkman, die zich daarna hadden te ver antwoorden, hadden ook niet weinig op hun geweten. Hun was n.l. ten laste gelegd: le. Diefstal in de Burgemeester Sandtoerg- straat, waar zij door een W-C.-raam waren binnengeklommen en f 70 hadden ont vreemd. 2e. Diefstal bij een slager in de Rusten burgerlaan, waar de buit f 265 bedroeg. 3e. Diefstal van f 100 ten nadeele van een dame in de Ramplaan, in wier woning zij ook door verbreking van een ruit waren binnen gekomen. 4. Poging tot diefstal in de Rustenburger laan, waar zij betrapt waren en de vlucht hadden genomen. 5e. Diefstal in een woning te Bloemen- daal waar 2 gouden horloges, 2 gouden vijfjes, een paar broches en armbanden wa ren gestolen, welke goederen tendeele waren verkocht, ten deele ten geschenke gegeven. Voor dit In geschenke ontvangen moest later een 30-jarige werkster terecht staan. Verdachten bekende alles, benarde finan- cieele omstandigheden zouden schuld zijn aan hun wangedrag, maar zij waren al eer der veroordeeld, de eene 4 maal de ander 7 maal. Dit in aanmerking nemened-, eischte de officier tegen ieder hunner 4 jaar gevan genisstraf. Tegen het meisje, dat geld en goud van de diefstallen aangenomen, werd een jaar geëischt met aftrek van voorarrest niet tegenstaande zij beweerd had, niet te heb ben geweten dat hetgeen zij kreeg, meer in bewaring dan als geschenk, gestolen was. Mr. Goudsmit vroeg een voorwaardelijke straf en deelde meede dat het meisje vroeger elf jaar achtereen bij een firma hier als loopmeisje was werkzaam geweest en steeds eerlijk was. Door haar zuster, die de vrouw was van een der beide, hiervoren genoemde mannen, was zij in verkeerd gezelschap ge raakt, wat haar steeds verder van huis bracht. Pleiter meende dat hier speciaal een geval is voor een voorwardelijke straf. Eindelijk moest een man. die ook een voor deeltje had gehad bij den brand in de Voor tingstraat er zich over verantwoorden, dat hij zelf 8 jaar geleden brand had gesticht Hij woonde toen in Velsen, waar hij een bakkerij had, die niet best ging en op aan stoken van Janus, een der meermalen be sproken personen, die o.a. den diefstal op den Burgwal op zijn geweten heeft, besloot hij een brandje in zijn woning te stichten. Hij besprenkelde een en ander met spiritus en stak het aan, maar droeg er zorg voor, dat 't niet te hard ging branden door em mers water klaar te zetten. 't Was alleen om wat verzekeringsgeld te doen, wat hij dan ook bemachtigde. De offi cier meende, al was 't lang geleden en al was de brand niet ernstig geweest, dat 2 jaar gevangenisstraf moest worden opge legd. Mr. Stomps vond dat de tijd alle won den heelt en 't strijdt met ons gevoel iemand zwaar te zien straffen voor een feit, wat heel lang geleden is. Daarom drong hij op een lichte straf aan. Nog waren er twee. die geld en gouden voorwerpen hadden aangenomen, afkomstig van een diefstal te Uitgeest en die 2 jaar gevangenisstraf tegen zich hoorden eischen Tenslotte moest de kleermaker uit de Voortingstraat terecht staan, omdat hij brand had doen stichten, teneinde geld van de verzekering te krijgen. Dat was ook ge lukt; de verzekering had f 1200 be taald, maar daarvan hadden de drie perso nen, die hem hadden geholpen en wien hij f 700 beloofd had, samen slechts f 130 ge kregen. Een ander deel f 400 was ge bruikt om de cliënten schadeloos te stellen, wier kleeding hij in maak of reparatie had en welke verbrand was. Zooals reeds eerder gezegd, bekende hij. ofschoon hij het steeds wilde doen voorko men of het plan niet van hem maar van de anderen, voornamelijk Janus, was uitgegaan wat die anderen tegenspraken. Janus is een. die in veel dingen genoemd wordt, steeds duikt zijn naam op, maar over het algemeen geven ze mekaar niet veel toe, een paar figuren uitgezonderd, die er dan ook met een meer bescheiden eisch af kwa men. De rechtbank zal in alle zaken over 14 dagen uitspraak doen. Durfde zich van pijn in bed niet te bewegen. Spit nu absoluut verdwenen. „Ik had een hevige aanval van spit. Als ik eenmaal in bed lag, was ik gedwongen in de zelfde houding te blijven liggen ik kon mij niet bewegen van de pijn, en ik wist niet meer wat ik ertegen moest doen. Men raadde mij aan Kruschen Salts te gebruiken en ik ben blij dat ik het deed. Na één flacon te hebben gebruikt, kan ik tot mijn vreugde zeggen, dat mijn spit absoluut verdwenen is." G. A. V. De kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts doet wonderen, daar zij Uw inwendige orga nen op natuurlijke wijze aanspoort tot ge regelde werking, waardoor Uw lichaam vrij blijft van alle schadelyke stoffen. Rheuma- tische pijnen, hoofdpijnen en lusteloosheid kent U niet meer. U voelt zich jong, fit en gezond. Kruschen Salts fs verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking, de naam Rowntree Handels Mij., A'dam voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) Druk bezoek aan de kook- wedstrijden in het Concertgebouw. Wederom een bijzonder geslaagde avond. De kookwedstrijden die ter gelegenheid van de tentoonstelling „Een Eeuw Gas" Dinsdag en Donderdagavond georganiseerd werden ble ken zich in een groote belangstelling van het publiek te verheugen. Ook gistel-avond was de bovenzaal van het Gem. Concertgebouw weer geheel gevuld met belangstellenden, terwijl zelfs nog velen met het oog op de beperkte ruimte niet binnen konden worden gelaten. De avond werd geopend met een kort wel komstwoord van den directeur van het Gem. Gasbedrijf, den heer J. A. A. Ochtman. Vervolgens namen de wedstrijden die even als Dinsdagavond onder leiding stonden ven Mej. T. Prins, leerares van den propaganda- dienst van de Ned. Ver. van Gasfabrikanten, een aanvang. Het menu bestond nu uit iams- lapjes, andijvie, aardappelen en citroenrijst en ook thans was de strijd zeer hevig. De jury be staande uit de dames Mevr. A. Eygenraam Mensink. van den R.K. Vrouwenbond, mevr. E. A. Voogd—Pull van de Soc. Dem. Vrouwen club en mej. L. Vooys, leerares aan de Prot. Christ. Nijverheidsschool kende de prijzen ten slotte als volgt toe: le prijs mevr. Roelofs, gasverbruik 352.5 Liter. 2e prijs mej. C. Corne- lissen 393.5 Liter en 3de prijs mej. A. v. d. Werf 394.5 Liter. De publieksprijs werd gewonnen door mevr. Braseker. De wedstrijden hadden weer een uitermate vlot verloop wat mede te danken was aan de deskundige medewerking van mej. C. Fréni, kookleerares van het Gem. Gasbedrijf. Naar wij vernemen is ook het bezoek aan de tentoonstelling zeer bevredigend, gisteravond passeerden niet minder dan 1100 personen de controle. SALARIEERING ONGEHUWDE RIJKS AMBTENAREN. Het comité van verweer tegen de achter stelling van de ongehuwde Rijksambtenaren heeft een request den Raad van Ministers aangeboden, waarin adressanten den minis terraad met den meesten eerbied verzoeken, de salarisdifferentieering naar verhouding van de gezinsbehoeften aanmerkelijk te ver zachten en daartoe in de eerste plaats den z.g. ongehuwdenaftrek en de salariskortin gen, welke alléén voor ongehuwde rijksamb tenaren gelden, af te schaffen en desnoods daarvoor een voor alle ongehuwde ingeze tenen geldende vrijgezellenbelasting in te stellen. PERSONALIA. Bij de aan instituut „Mercurius" gehouden examens voor machineschrijven zijn ge slaagd de dames A. H. Marwitz, T. de Hondt en A. M. C. Oberink, allen te Haarlem, R. Mon- nier en A. W. Hulsen, beiden te Overveen, H. J. van Oosten te Heemstede en de heeren L. Fortgens, J. van Wijngaarden en J. Rozeboom, allen te Haarlem. MAÏKT EIKICIÏIN MARKTBERICHT VAN BARNEVIXD. (Donderdag). Pluimveemarkt. Oude kippen 35'65 ct. Idem per kilo 2734 ct. Oude hanen 4080 ct. Jonge hanen 3070 ct. Idem per kilo 5056 ct. N.H. Blauwen per kilo 5560 ct. Jonge hennen f 1.00f 1.60 Duiven per paar 3034 ct. Tamme eenden 2060 ct. Wilde eenden (in jachttijd) 4050 ct. Ganzen f 1.50f 2. Kalkoenen' per kilo f 75f 1.40. Hazen (in jachttijd) 40—60 et- Piepkuikens 2040 ct. Aanvoer 34.500. Handel traag. Eiermarkt. Witte eieren 4.85 tot 5.Gemengde eieren 4.90 tot 5.15. Bruine eieren 5.15 tot 5,50. Een- deheieren 2.75 tot 3. Ganzen eieren 5 tot 6. Aanvoer 885.000. Handel matig. Veemarkt. Zeugen f 65 tot f 105. Dr. Zeugen f 90 tot f 120. Schrammen f 18 tot f 26. Biggen f 12 tot f 18. Zware varkens 27 tot 29 ets per pond Zouters 28 tot 30 ct. per pono. Vette kalveren 20 tot 30 ct. per pond. Nuchtere kalveren f 5 tot f 10. Handel redelijk. Het Meisje in de Dancing. door J. p. BALJé. DE avond bracht verkoeling na den broeiheeten dag en Bert Wenink ge noot zichtbaar achter zijn schuimend glas bier. Op het houten plankier van de openluchtdancing bewogen enkele dappe ren zich op de tonen der muziek schuifelend voort, maar de meesten gaven er de voorkeur aan, rustig aan hun tafeltjes te blijven zitten. Een paar groote booglampen en een lange rij kleine, electrische peertjes zorgden voor de verlichting van den tuin. Juist hapte Bert Wenink weer in het witte schuim van een nieuw glas gerstenat, toen zijn oogen als onwillekeurig naar den ingang van den tuin getrokken werden. In een om lijsting van groen stond een jong meisje. Ze maakte een gejaagden, onzekeren indruk en keek een paar maal schichtig achter zich. Toen staarde ze den tuin in en haar blik richtte zich op Bert. die het dichtst bij haar zat. Ze had heel donkere oogen. Ze droeg een zwart rokje en een ücht bloesje, dat haar fris- sche armen vrij liet. en ze was blootshoofds. Een paar seconden bleef ze zoo staan, toen kwam ze met haastige stappen recht op Bert af. Toen ze bij zijn tafeltje was, bukte ze zich licht naar hem over. Haar adem ging ge jaagd, en Bert zag nu, dat haar oogen angstig stonden. Dans met me!" zei ze, en ondanks het ge biedende van het zinnetje, was er eerder iets smeekends in haar stem. „Dans met me!" Haar roode mond bleef half open. als in verwachting, en haar blik liet Bert's oogen geen oogenblik los. Hij stond op en haastig nam ze zijn arm. Terwijl ze naar het houten vloertje liepen, keek ze nog eens snel om. „Ik wil graag met u dansen", zei Bert. „maar ik vraag me af. „Straks!" weerde ze af, „straks. Als we weer zitten". Het avontuur was niet onaardig. Het meisje zag er bekoorlijk uit. ze was zeker niet ouder dan twintig en Bert was een vrijgezel, die lang niet ongevoelig was voor vrouwelijk schoon. Dit meisje had een bijzondere charme, een charme, die moeilijk te omschrijven was. .En bovendien kwam daar nog de bekoring van het avontuurlijke bij. Het is nu eenmaal niet „gewoon", wanneer een jong, aardig meisje op je afstuift en bijna eischt, dat je met haar dansen zult. Glimlachend schoof hij met haar voort. Ze had het gezicht even naar hem opgehe ven en Bert constateerde met genoegen, dat ze maar weinig „opgemaakt" was. Hij hield niet van dikbeschilderde gezichten. Dit was een „natuurkind" frisch en ongekunsteld, en ze had blijkbaar een impulsieven aard. Bert hield van impulsiviteit. Nu en dan keek ze scherp om zich heen, eenmaal zelfs maakte ze een beweging van schrik, maar ze herstelde zich direct en lachte hem toe. „Bang?" vroeg hij alleen. Ze knikte. „Ze zitten me na", verklaarde ze, maar ik wist te ontsnappen. Deze dancing was een uitkomst, hier zoeken ze me misschien niet". De muziek hield op. Bert geleidde haar naar zijn tafeltje. „Wilt u iets drinken?" vroeg hij. Ze scheen te aarzelen maar bestelde dan kwast. Ze scheen geen haast te willen maken met haar verklaring. „Kan ik u helpen? stelde Bert voor. Ze schrok op en keek hem verward aan. Dan haalde ze een beetje moedeloos de schou ders op. ..Ze willen me dwingen een man te trouwen dien ik verafschuw", zei ze zacht, „m'n voogd is een tiran. Ouders heb ik niet meer, en ik woon bij hem in. Als ik trouw, krijgt hij geldIk heb geweigerd en al een maand houdt hij me nu opgesloten. Vanavond kon ik ontsnappenMaar ik weet niet, waarheen ik moet. Ik heb niemand Haar lippen trilden verraderlijk. Bert keek haar ernstig aan. Het verhaal klonk hem zeer onwaarschijnlijk in de ooren. Bestond-er zooiets nog in deze tijden? Was dat niet een verhaal uit een slechte feuilleton? „U gelooft me niet", snikte het meisje, „niemand zal me natuurlijk gelooven, juist omdat het zoo afschuwelijk is „Het klinkt vreemd", gaf Bert Wenink toe, „maar toch wil ik u helpen. Als ik eens Maar hij kwam niet verder, want plotseling uitte het meisje een zachten kreet. Bert volg de haar blik en hij zag twee mannen den tuin inkomen. Het meisje beefde. ..Dat zijn de stillen", die hij op me af- stuurd, zei ze vlug. „M'n bewakers, die ik ontsnapt was. Bescherm me, alsjeblieft, be scherm me". Ze liep op hem toe en Bert stond op. De mannen stonden nu bij het tafeltje. „Kom mee", zei de langste, en hij keek het meisje aan. „En maak geen scènes hier". Het meisje deed nog een stap dichter naar Bert toe. „Bescherm me", fluisterde ze weer, terwijl ze zich aan hem vastklemde en het ge zichtje naar hem ophief. In haar donkere oogen zag hij een blik, die hem aan een op gejaagd dier deed denken. „Laat het meisje met rust!" De man, die het woord voerde, maakte een nijdige beweging. Hij kwam wat dichterbij en scherp beet hij Bert toe: „Ik voel weinig voor scènes, maar ik raad u aan zich hiermee niet te bemoeien. Dit is een recalcitrant kind, dat zich met hand en tand verzet tegen haar voogd, die het beste met haar voor heeft. Als ze doet wat hij zegt, en trouwt, zou ze het best hebben. Maar de stomme meid wil niet Dus het zonderlinge verhaal was tóch waar. Even keek Bert weer naar het meisje, dat nog altijd tegen hem aanleunde. Hij was beslui teloos. „Kom", herhaalde de man weer, „ons geduld is afgeloopen. En u, meneer, bemoeit u zich er niet mee. Dit meisje is minderjarig en als u zich in deze zaak mengt, zullen we proces verbaal moeten opmaken. De wet laat niet met zich spotten". „Zeg me waar je woont", vroeg Bert haar „ik zal m'n best voor je doen, ik zal je voogd op zoeken. Nu ben ik machteloos. Als in wanhoop liet ze hem los. Dan schud de ze teleurgesteld en droevig het hoofd. „Het zal tevergeefs zijn", bracht ze uit, Gela ten volgde ze de mannen. Hun voetstappen knarsten op het grind, toen Bert hen na staarde. „Gekke geschiedenis",, mompelde hij, terwijl hij zijn glas leegdronk. En. beetje melancho liek staarde hij naar het onaangeroerde glas kwast, dat op het tafeltje stond. Beroerd, dat hij het kindje niet kon helpen.'t Was wer kelijk een aardig ding, lief, zooals ze zich als een angstig vogeltje aan hem vastklemde. En tochhij begreep het niet heelemaal. Een uurtje later begreep Bert Wenink het beter. Toen miste hij namelijk zijn porte feuille. waar nog een paar bankbiljetten in ge zeten hadden. (Nadruk verboden. Auteursrecht voor behouden). „Aanrecht mooi.' Scg Joseftne, Hoe dit toch so schoon gewordcT' Da's 't geheim", zegt Josefine „En 't geheim dat heet G lor ine". Op honderd manieren komt GLORINE van pas. Het is niet alleen een prachtig bleek middel voor de wasch. Goot- steenen, stoepen, W.C. en steenen vloeren worden gron dig gereinigd en gedesinfec- teerd dooreen scheut Glorine in het water. Glorine bleekt witter (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon- plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De anticoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. PLANTEN. VRAAG: Moet een lellebol voor den winter uit den grond worden gehaald? Tegen welk tijdstip eventueel rooien en weer opnieuw planten? ANTWOORD: Het hangt er van af. welke soort lelie u heeft. Vele soorten kunnen buiten staan, zooals de Seluin Candidum, doch er zijn ook soor ten, die beter uit den grond genomen kunnen worden en in droog zand vorstvrij bewaard. Dit is de zekerste weg. VRAAG: In Juni kreeg ik in een bloemenmand 2 Gloxinia's: ze zijn nu uitgebloeid. Een is ge heel „af", aan de andere zit nog blad. Ik heb ze elk ln een pot gedaan, en ze wat warm water op een schoteltje gegeven. Ze beginnen nu op nieuw uit te.lOopen. Is dat goed? Hoe moet ik ze verder behandelen? ANTWOORD: U heeft de rusttijd van de gloxi nia knollen verkort, door ze weer water te geven. Gewoonlijk laat men de planten na den bloei langzaam afsterven. De knollen worden droog bewaard en in het voorjaar, Maart of April, worden ze dan weer aan den groei gebracht. Wij zijn echter bang, dat. de planten nu in het don kere jaargetijde niet goed tot ontwikkeling ko men. Geef u ze in ieder geval niet te veel water en niet op den knol, want dan rotten ze spoedig. VRAAG: Hoe moet lk een cyclame behande len en hoe kan ik deze 's winters overhouden? ANTWOORD: Een eyclame moet vooral niet te warm staan. Indien u een plant heeft dan moet u haar voor het raam zetten, opdat ze zoo veel mogelijk licht krijgt. De hoeveelheid water hangt af van do standplaats en de temperatuur In de kamer. Indien de temperatuur to hoog is dan worden de bladstelen te lang en te slap, daarom is een niet verwarmde kamer den eersten tijd het beste, totdat het begint te vriezen. DIEREN. VRAAG: Weet u een ander middel tegen vlie gen dan de onsmakelijke vliegenvangers? ANTWOORD: De moderne electrische vliegen vangers zijn zeer hygiënisch, doch vrij duur in aanschaffing. De vliegen worden „aangezogen", vliegen tegen den stroomdraad en worden a. h. verascht. RECEPTEN. VRAAG: Op welke wijze kan een wollen truitje, dat geel geworden ls door het wasschen, weer wit worden? ANTWOORD: Eerst wasschen in neutraal lauw zeepsopje. Daarna 2 x ln warm water spoelen en dan in een bad .van waterstof superoxyd dompe len en goed afgedekt een nacht laten staan. Veel succes zult ge allicht niet hebben, aangezien het truitie wel geel geworden zal zijn doordat het in te warme zeep of scherpe zeep gewasschen werd. VRAAG: Iloe moet ik een lichte gummi re genjas wasschen, zonder dat hij kreukelt? ANTWOORD: De jus goed en glad op een tafel leggen en met zachten borstel cn sterk zeepsop goed afborstelen. Daarna met warm water goed afspoelen, totdat hot water helder blijft. Dan met spons stevig afsponsen en tenslotte buiten over een kleerhanger glad ophangen te drogen. VRAAG: Hoe verwijder ik een blauwe heeto- grafeerlnktvlek uit een wollen buffetlooper? ANTWOORD: Eerst met wasehbenzine de vlek afwrijven. De plek dan bedekken met een laag je magnesia, dat na een lialf uurtje weer ver wijderd wordt. Daarna de vlek met heet water betten en afsponsen. Zoo noodig herhalen. VRAAG: Hoe kan ik een vetvlek uit een blauw peau de pêclie jasje verwijderen? ANTWOORD: Met perchlooraethyleen afwrij ven met een dotje watten. Direct daarna bedek ken met een laagje magnesia, dat na een uurtje weer verwijderd kan worden. VRAAG: 1. Hoe krijgt men van een zwarte winterjas de kraag, die door het dragen vet en srAerig is geworden, weer schoon? Hoe maakt men een fantasie-pantalon, die door sneeuwwater (waarschijnlijk pekelwater) is vlekt, weer schoon? ANTWOORD: 1. Stevig afborstelen met ner- chlooraethyleen, daarna met zachten doek droog wrijven. 2. Als de kleur niet beschadigd is, goed af borstelen met water, waarin wat mlerenzuur Is gedaan. Als de kleur echter reeds geleden heeft is er niets meer aan te doen. DIVERSEN. VRAAG: Kunt u mij een middel geven tegen houtworm In een eikenhouten ledikant? ANTWOORD: Flink inspuiten met_ petroleum, zoo noodig herhalen, daarna goed met was in- uitwrijven. VRAAG: Hoe lean men den rand van een khaki kleurigen vilten padvlndershoed hard maken? ANTWOORD: Den rand goed nat maken met oen sterke oplossing van gummi arabicum, Laten drogen en daarna strijken.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9