Nieuwe O.L. school aan den Crayenestersinge INGEZONDEN /TUKKEN ZATERDAG 2 OCTOBER 1937 HXAREEM'S D'AGBESD" 8 Raad Heemstede, Discussie over straatnamen. Motie, beoogende tariefs- agmg, verworpen. verlas De gemeenteraad van Heemstede kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van Burgemees ter Jhr. J. P. w. van Doorn. Hamerstukken, De volgende agendapunten worden -zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd: Verhuur tuingrond bij den Glipperweg; verhuur woonhuis met loods en tuingrond aan den Glipperweg; verkoop van grond aan de Noordzijde van de Herfstlaan en aan de Oostzijde van de Heemsteedsche Dreef; be bouwingsverordening gedeelte Van Merlen- laan; beschikbaarstelling gelden voor leer middelen enz. ten behoeve van de St. Hen- ricusschool; uitbreiding personeel en school- meubelen Bronsteeschool U.L.O. Ingekomen stukken. De Centrale Esperanto Propaganda Com missie te Nijmegen dringt in een adres aan den gemeenteraad aan op de instelling van gemeentelijke esperanto-cursussen. B. en W. stellen den raad voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Wordt goedgekeurd. Het R.-K. kerkbestuur van de parochie van den H. Bavo verzoekt gelden voor het aan schaffen van een groot aantal nieuwe leer middelen, wegens de sterke uitbreiding van de Jacobaschool. Dit verzoek wordt in handen van B. en W. om prae-advies gesteld. Onbewoonbaarverklaring. B. en W. stellen voor, de perceelen Raad huisstraat 72, 74 en 76 wegens ernstige ge breken onbewoonbaar te verklaren. Wordt goedgekeurd. Namen van straten en pleinen. B. en W. stellen voor. aan de straten aan sluitende aan de Hugo de Grootlaan de volgende namen te geven: Tromplaan, Piet Heinlaan. Piet Heinplein, De Ruyterkade, Van Galenlaan. Van Speycklaan. Van Kins- bergenlaan. De Kortenaerlaan. De heer Voors (Chr.-Hist.) vraagt of B. en w. dit voorstel terug willen nemen en an dere namen bedenken, omdat Haarjem en Bloemendaal gelijkluidende straatnamen hebben. Dit werkt verwarrend. De voorzitter zegt. dat het heel las tig zal zijn, want die moeilijkheid doet zich overal voor De heer De Tello (S.D.AJ?.): „Kunnen we geen namen van Heemsteedsche zeehel den nemen?" (Gelach). De voorzitter vreest, dat men dan wel wat lang zal moeten wachten. De heer Voors handhaaft zijn bezwaren. Er kunnen misschien namen ontleend wor den aan historische plekken in het duinge bied. Spreker heeft vaak geconstateerd, dat bijvoorbeeld tramconducteurs passagiers een verkeerden -weg noemen. De heer Kromhout (C.D.U.) spreekt in denzelfden geest. De heer Van der Erf (R.-K.) geeft in overweging, meer namen van rivieren te kie zen. Er zijn er genoeg in ons land. De heer Rijkes (V-B.) wil in de wijken een neutralen naam hebben, opdat men da delijk kan zeggen, dat een zekere straat links of rechts van de straat met den neutralen naam ligt. De voorzitter zegt, dat B. en W. met de gemaakte opmerkingen rekening zullen houden. Het voorstel van B. en W. wordt terug ge nomen. Benoemingen. De verschillende raadscommissies worden vastgesteld. Tot leden der Commissie tot wering van schoolverzuim worden herbenoemd de hee- ren J de Jong. Th. M. Schelling, D. Pronk, J. J. Uitendaal. J. P. A. Wiegman. W. Hultzer en D. J. van der Stam. De heer De Tello meende, dat in deze commissie eens een vrouw als lid gekozen moet worden. Spreker vraagt, hiermee bij een volgende gelegenheid rekening te willen houden. De voorzitter zegt dit toe. Nieuwe school Crayenestersingel. B. en W. vragen een credïet van f 56.500 voor den bouw van een nieuwe openbare lagere school van zeven leslokalen op een terrein aan den Crayenestersingel naar de plan nen van architect H. Korringa. De heer Jonckbloedt (R.K.) heefteen kostenberaming gemist. De bepalingen in de gemeentebestekken vindt spreker ook niet ge lukkig. In andere gemeenten zijn die be palingen straffer. Er moeten zooveel mogelijk Heemsteedsche ingezetenen aan het werk ge steld worden. Dr. D r oo g (R.-K.) zegt, dat dit in de commissie voor Openbare Werken behandeld zal worden. De Voorzitter merkt op, dat ook nog geen bericht van het Rijksbouwtoezicht is binnengekomen. Spreker zou gaarne willen, dat de raad het crediet toestaat, want de zaak moet spoedig in orde komen. De heer Jonckbloedt drukt er zijn I tevredenheid over uit, dat het een Heemsteed sche architect is geweest, aan wie verzocht is. de plannen te ontwerpen. Spreker vindt die heel goed. De heer R ij k e s had gaarne een lokaal voor voorbereidend lager onderwijs in dit schoolgebouw willen hebben. De heer Disselkoen (S.D.A.P.) is het daarmee eens. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd Wijziging geldleening. B en W stellen voor de rente van de geld leening van f 100.000 (7 Oct. 1936 gesloten met het Pensioenfonds der Spoorwegen) van 4 18 pet. tot 3Vó pet. te verlagen. Wordt goedgekeurd. Nieuwe geldleening. B. en W. stellen voor, een nieuwe geldlee ning aan te gaan van f 232,750 tegen 3 1/2 pet. koers a pari. Wordt goedgekeurd. Geheime zitting. De heer Van Unen (V.B.) heeft eenige vragen tot B. en W. gericht, waarvan de In- in het openbaar bekend houd niet maakt. De Voorzitter deelt mede, dat deze vragen op verzoek van den heer Van Unen in geheime zitting behandeld zullen worden. Deze geheime zitting duurt vijf kwartier. Kweekeling-met-acte Dreefschool. Aan de orde komen de door ons reeds uit voerig gepubliceerde vragen van den heer R ij k e s (V.B.) over de benoeming van een kweekeling-met-acte aan de Dreefschool. De heer Rij ke s licht zijn vragen toe. De wijze van behandeling dezer benoeming had zijn goedkeuring niet kunnen wegdragen, Indien in de vergadering van 29 Juli rond uit was gezegd, dat met de cijfers van 1936 rekening was gehouden, dan was er geen mis verstand ontstaan. De heer Disselkoen heeft namelijk de cijfers van 1937 genoemd, want nu hebben hij en B. en W. eigenlijk allebei gelijk. De Voorzitter antwoordt, dat de be rekeningen zoo juist mogelijk zijn weerge geven. En de mededeelingen van de betrok ken hoofden der scholen zijn ook juist aan den raad weergegeven. De heer R ij k e s vindt het jammer, dat dit alles niet eerder aan den raad bekend gemaakt. De heer Di s s e 1 k o e n vindt het vreemd, dat de heer R ij k e s op 29 Juli heeft meegewei-kt aan de benoeming van den be- wusten kweekeling en zes weken later heeft hij het toch noodig geoordeeld, de vragen te stellen. Wat de kwestie zelf betreft, hand haaft spreker ten volle alles, wat hij in de laatste raadszitting gezegd heeft. In 1938 zal wel blijken, wie gelijk heeft gehad. De over- groote meerderheid van de commissie van on derwijs was tegen de aanstelling van een kweekeling-met-acte. Bij de voorbereiding van deze zaak hebben volgens spreker niet B. en W., maar de ambtenaren de leiding ge had. De wethouder van Onderwijs heeft zich niet persoonlijk met de onderwijsdeskundigen verstaan. De Voorzitter zegt. dat het conflict op- jelost kan worden, als men nog eens rustig de cijfers vergelijkt. Het gebeurt overal, dat ambtenaren aan de voorbereiding deelnemen, maar als B. en W. met een voorstel bij den raad komen, dan zijn niet de ambtenaren, maar B. en W. de verantwoordelijke men- schen. Spreker zegt, dat B. en W. bereid zijn, de zaak nog eens rustig te bekijken. De heer R ij k e s deelt mee, dat hij op Juli door de verwarde discussies niet precies had geweten, wat te moeten doen. Daarom had hij vertrouwd op de gegevens van B. en W.. Ambtenaren kunnen zich niet verdedigen. Dr. Droog zegt, dat B. en W. er geen dui- zende guldens voor over hadden om een onder wijzer te benoemen inplaats van een kweeke ling-met-acte. De heer Disselkoen verklaart zich bevredigd met de toezegging van den Voor zitter, dat B. en W. de kwestie nog eens zullen bekijken. De heer Audretsch (Vrijz.) merkt op, dat hij, na deze discussie gehoord te hebben, geen andere beslissing zou genomen hebben. De Voorzitter herhaalt zijn toezeg ging, dat B. en W. bereid zijn, de zaak nog eens'aan de kleine groene tafel te bekijken. Mocht het dan blijken dat de heer Disselkoen jelijk heeft, dan zal spreker dit ruiterlijk er kennen. Tarieven gas en electriciteit. De heer Disselkoen (S.D.A.P.) richt tot B. en W. de volgende vragen: Hebben B. en W. in de winstjaren der ge meentebedrijven over het afgeloopen dienst jaar, die opnieuw belangrijk hooger waren dan in het voorafgaande jaar, bereids aanlei ding gevonden een beteekenende tariefsver laging voor gas, water en (of) electriciteit voor te bereiden? Zoo ja, kunnen B. en W. reeds mededeelen, hoe zij zich in groote trekken deze verlaging- voorstellen? De heer Disselkoen zegt, dat de winst der bedrijven met 45 pet. is toegenomen; dat is een indirecte belasting op eerste levens behoeften. De directe belastingen daalden met 65 pet. Dit acht de soc. dem. raadsfrac tie uit fiscaal oogpunt verkeerd. Het is ab surd, water aan werkloozen met 80 pet. winst te verkoopen. De voorzitter antwoordt, dat B. en w. nog geen aanleiding hebben gevonden, met voorstellen tot wijziging der tarieven te komen. B. en W. willen eerst de begrooting voor 1938 bekijken. De cijfers van het eerste halfjaar van 1937 manen bovendien tot voor zichtigheid. De heer Van Unen (V. B.) is bevredigd door het antwoord van B. en W. Men moet ook aan de toekomst denken. Het is niet juist om te zeggen, dat indirecte belastingen uit den booze zijn. Ook deze belastingen moeien meewerken tot instandhouding van de ge meente. Sinds April 1935 is de prijs van de kolen met 50 pet. gestegen. Een verhooginL van andere productiestoffen is eveneens te constateeren. Uiterste voorzichtigheid is dus geboden, De heer Van der Erf acht het gelukki] dat deze zaak nu ter sprake is gekomen, om dat men er bij de behandeling van de a.s. begrooting voor 1938 rekening mee kan houden. De heer Rijkes spreekt in denzelfden geest als de heer Van Unen. Ook spreker is er voor. de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen. De heer Meeuwenoord (R.K.) is ook wel voor verlaging der indirecte belastingen, maar de schroef der andere belastingen moet niet te sterk worden aangehaald. De heer Disselkoen meent, dat winsten van tegen de 100 pet. toch wel aanleiding moeten geven om verlaging der tarieven in overweging te nemen. Spreker heeft ook de cijfers over het eerste halfjaar van 1937 be studeerd en dat stemde hem tot tevreden heid. Spreker vraagt of B. en W. eens met cijfers over de tarieven in andere gemeenten bij den raad willen komen. De indirecte be lastingen drukken het meest op de groote ge zinnen. Hoogere winsten dan 94 pet. wil men in Heemstede niet hebben. De voorzitter zegt, datde raad zich er van onthouden moet een uitspraak te doen, als hij niet eerst volkomen op de hoogte van de cijfers is. Hij zegt toe, dat deze kwestie ter be oordeeling aan de commissie voor de finan ciën zal worden gegeven. Een motie. De heer D i s s e 1 ko e n is hier niet tevre den mee. Daarom dient hij een motie in, waarin de raad B. en W. uitnoodigt, een ver laging van de tarieven voor te bereiden. Wethouder Jhr. Van de Poll (Chr. Hist.) ontraadt aanneming van deze motie. Over een paar maanden wox-dt de begrooting behandeld, waarop dit ter sprake kan komen. Het vorig jaar hebben B. en W. al overwogen, of er nog niet wat van de tarieven af kan. maar dit bleek onmogelijk te zijn. De heer Van der Erf zou vóór de motie kunnen stemmen, als de heer Disselkoen er de woorden „zoo mogelijk" wil invoegen. De heer De Tello meent, dat deze motie de zaak van B. en W. zal vergemakkelijken. De heer Van Unen bestrijdt dit. Die mo tie zal B. en W. juist bemoeilijken. B. en W. hebben immers te kijken naar het algemeen belang van de gemeente. Die motie acht hij onjuist. Daarom geeft hij den heer Dissel koen in overweging, haar in te trekken. B. en W. zullen misschien door deze discussie iets geleerd hebben en misschien ook niet, omdat zij zelf heel goed weten, hoe ze moeten handelen. Dr. Droog en de heer Voors meenen, dat de raad deze motie op formeele gronden moet afwijzen. Men kan toch niet ineens tot belastingverhooging besluiten. De heer Von Meyenfeldt (A.-R.) kant zich eveneens tegen de motie. De heer Van Lent (R.K.) noemt de motie een sprong in het duister. De Voorzitter merkt op, dat B. en W heel goed weten, wat ze eventueel zullen voorstellen en hoe de begrooting in elkaar gezet moet worden. B. en W. zeggen niet, dat zij tegen tariefsverlaging zijn, maar eerst moet onderzocht worden, of dit mogelijk is. Daarom ontraadt hij aanneming van de motie. De heer Disselkoen zegt, dat in 1938 geen tariefsverlaging zal komen, als de raad deze motie verwerpt. Hij vraagt, of B. en W. dan prae-advies over deze motie willen uit brengen. De Voorzitter weigert dit. De heer D i s s e 1 k oen handhaaft dan zijn motie. De motie wordt in stemming gebracht en verworpen met 114 stemmen. Vóór stemden de heeren Disselkoen, De Tello, Kromhout en Van der Erf. Rondvraag. De heer Va n der Erf is van oordeel, dat eenige palen voor de natrium-verlichting op den Heerenweg wat meer naar achteren moe ten worden gplaatst, want ze staan in den weg. De Voorzitter antwoordt, dat het ver plaatsen van die palen niet zoo gemakkelijk is. De verlichting kan er onder lijden. De directeur van de lichtfabriek bestudeert deze kwestie. De vergadering wordt te kwart voor twaalf (esloten. Wfj hebben het wassehen al jong- geleerd Wij zijn opgegroeid in het be drijf waarin wij samenwerken. Het heeft onze volle toewijding en daarom kunt U ons gerust Uw wasch- en strijkgoed toevertrou wen. Mogen wij eens aankomen? Gedeeltelijke Mangelwasch 20 ct.p K G. Algeheele Mangeiwasch. 25 ct.p KG. Eenvoudige opmaakwasch. 30 ct. p.K.G. Naamt U de proef eem, «tuur onj even onder«taende coupon ptoefivasch halen bij Wasscherij .1. BEELEX ét Zn Bleekersvaartweg 13 - Heemstede - Tel. 28189 (Adv. Ingez. Med.) HOLL.—AMERIKA LIJN. Breed ijk, 29 v. Rott. te Houston. Maasdam, Baltim. n. Rott. 30 te Londen. Nebraska, Vanc. n. Rott. 30 van Liverpool. Boschdijk, 1 van Velsen te Rott. HOLLAND- AFRIKA DIJN Springfontein, 1 v. Bremen n. Hbg. HALCYON LIJN Stad Zaandam, 30 v. Gothenb. n. Oxelosund. Flensburg, l v. Vlaard. n. Narvik. Stad Zwolle, 1 v. Velsen te Schiedam. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (u.) 1 te Antwerpen. KON NED. STOOMB. MIJ. Ajax, 30 v. Kopenh. te Gdynia. Amazone, l v. N.-York n. Pt. au Prince. Calypso, 1 v. Panderma te Izmir. Cotlica, Amst. n. Param 1 v. Madeira. Achilles, l' v. Piraeus te Amst. Helder, Amst. n. Chili p. 1 Azoren. Nero, i v. Rott. te Amst. Oberon, 1 v. Limni te Sfax Perseus, 1 van Gothenburg te Aarhuus. Simon Bolivar, 1 v. Amst. n. W.-Indië. Ulysses, 1 October van Alexandrië naar Jaffa. Tiberius, 1 van Lipari te Licata. Ariadne, 30 v. Samos n. Oran. Atlas, 28 v. Curacao n. Maracaibo. Aurora, 1 van Amst. te Rott. Berenice, Vent. n. Amst. p. l Ouessant. Euterpe, 1 v. Bordeaux n. Amst. Ganymedes, Rott. n. Oran p. 30 Gibraltar. Irene, Curacao n. Belize, 29 van Kingston (Ja.) Iris, Curacao n. Haiti. 29 v. Kingston (Ja). Juno, 30 v. Malta n. Piraeus. Mars, 1 van Amst. te Rott. Merope, 30 v. Amst. te Hamburg. Midas, 28 v. Curacao n. Maracaibo. Orestes, Amst. n. Chili 29 van Callao. Poseidon, Susa n. Ldn. p. 1 Ouessant. Rhea, 30 van Rott. te Lissabon. Telamon, 30 v. Guiria n. Pt. Royal. (Jam.) Theseus. Oporto n. Amst. p. 1 Lydd. Triton, Varna n. Malta, 29 van Stamboul Venus, 30 v. Hamburg n. Amst. Vulcanus, 30 v. Livorno ri. Napels NED.-IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Agatha, 22 te Pt. Darwin n. Soer. voor dokken. Agnita, 2 te Hull n. Amst. voor dokken, te Amst. verw. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Brastagi, 1 v. Hamburg te Bremen. Slamat (thuisr.) 1 v. Singapore. Palembang (uitr.) 30 te Londen. Indrapoera (u.) 1 v. Colombo. Dempo (thuisr.) pas. 1 Sagres. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Johan de Witt, 1 v. Amst. te Batavia. P. Laut (u.) 1 v Pt. Said. Marn. v. St. Aid. (u.) 30 te Genua. Salabangka (t.) p. 30 Gibraltar. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Alcinous, 1 v Amst. n. Liverpool en Ba tavia. Clytoneus, Bat. n. Amst. 30 te Suez. Diomed, l v. Otaru te Rott. Antenor, Jap. n. Rott. 1 te Penang. Perseus, Rott. n. Japan, 30 van Hongkong. Glenaffaric, 30 v. Dairen naar Rott. Gleniffer, Dairen n. Rott. 30 te Londen. Memnon, Japan n. Rott. 30 v. Aden. Polyphemus, Batavia n. Amst. via Havre 30, 270 m. Z. van Land's End. Studiereis door Nederland per motorjacht. Vijftig Duitsche jongens zullen o.m. Haarlem en IJmuiden bezoeken. In den loop van deze maand zal een groep van 50 leerlingen van de Hoogere Handels school te Frankfurt a. d. Main een studie reis maken naar het industriegebied aan den Beneden Rijn en Nederland op een voor dat doel gecharterd motorjacht, welke excursie voor wat betreft het Nederlandsche gedeelte met medewerking van de Nederlandsche Ka mer van Koophandel voor Duitschland te 's-Gravenhage tot stand zal komen. Op deze wijze hoopt de Kamer er toe mede te werken, deze jonge aanstaande kooplie den bekend te maken met een land, waar mede zij later*hopelijk in nauwe relatie zul len komen te staan. Het ligt in de bedoeling de steden Nijme gen, Rotterdam, Delft, Den Haag, Leiden. Haarlem, IJmuiden, Amsterdam, de Zuider zeewerken, Utrecht en Arnhem te bezoeken, waar de voor de deelnemers meest interes sante industrieën, havenwerken, instellingen enz. zullen worden bezocht. Onder meer is voorzien in een bezoek aan groentenkweekerijen in het Westland, de sluizen te IJmuiden, het Koloniaal Instituut te Amsterdam, een Oost-Indië-vaarder te Rotterdam, een groote scheepswerf, een tex tielfabriek, een modelboerderij, e.a. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantiooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Excessen in de Wandelsport. Geachte redactie, In het verslag over den 20 K.M. prestatie- marsch van de H.A.V. „De Kampioen" komt o.a. het volgende voor: „Opmerkelijk was ook de prestatie van P. en J. Medemblik, die resp. 9 en 8 jaar zijn en die den wedstrijd in 3 uur en 25 minuten liepen". Deze regels geven mij aanleiding tot het volgende: De laatste jaren vooral wordt door kinder artsen, opvoeders en andere deskundigen ge wezen op het nut van lichaamsontwikkeling op jeugdigen leeftijd, mits deze geschiedt onder zeer deskundige leiding. Grondige bestudeering van het mensche- lijk lichaam in het algemeen, doch van dat van het kind dn het bijzonder, is noodzake lijk voor hen, die zich geroepen achten, de lichaamsontwïkkelin-g op de school, in sport verenigingen e.d. te doceeren. hetzij als be roep, hetzij uit liefhebberij, als bijverdien ste. Zij, die ter zake kundig zijn, weten het verschil tusschen lichaamsontwikkeling sportbeoefening, in den zin van het bereiken van topprestaties. Maar hoevelen zullen er niet zijn, die dit verschil niet weten, die in hun „goede jaren" met succes aan wedstrij den hebben deelgenomen, ouder wordende het als hun plicht gaan beschouwen, hun kennis over te brengen aan jongeren, doch hierbij alleen letten op de „techniek" van den tak van sport, waarin zij uitblonken, op de „techniek" van het wedstrijdwezen, doch het van geen of ondergeschikt belang achten te letten op de innerlijke gesteldheid van hun discipelen? Van dit laatste geeft bovenstaand geval een voorbeeld. Hier heeft men het wedstrijd element No. 1 geplaatst, de gezondheid var de jongens komt achteraan. Nu zal men misschien zeggen, dat de jon gens serieus geoefend hebben en zelfs onder deskundige leiding. Maar ik vraag mij dan af: hoevér reikt de deskundigheid van den trainer? Ik ben er van overtuigd, dat hii met de „techniek" van de wandelsport goed bekend zal zijn, doch weet hij ook, of het voor de lichamelijke ontwikkeling van de jongens noodzakelijk was, ze te laten deel nemen aan een wandelwedstrijd, hen gedu rende 3i/2 uur met- hun korte beenen meer dan 6 K.M. per uur te laten loopen. Kunnen ook de ouders de noodzakelijkheid van de deelneming van hun kinderen aan- toonen en weten zij, welke gevolgen dit voor hun kinderen kan hebben? Ik twijfel er aan want dan hadden zij geen toestemming tot deelneming gegeven, alvorens advies inge wonnen te hebben, bijv. door een sport keuring. Ook de organiseerende verèeniging heeft in dezen niet juist gehandeld: zij had de In schrijving va.11 genoemde, jongens moeten weigeren, als zijnde geen propaganda voor de wandelsport, doch in de eerste plaats in het belang van de Gebr. Medemblik. Moge dit stukje er toe medewerken, exces sen als bovenstaande te voorkomen. F. BISCHOT Jr.. We gaven dit stuk ter inzage aan den heer A. Ramaker, secretaris van de H.A.V. ..De Kampioen" en leider van den bedoelden marsch. Hii schrijft het volgende: „Met den heer Bischot ben ik het eens, dat excessen dienen vermeden te worden. Te zijner geruststelling zij medegedeeld, dat wel degelijk van te voren medisch advies is in gewonnen door de ouders van de twee jeug dige deelnemers: de arts zag er geen be zwaar in, mits dit slechts bij hooge uitzon dering plaats had. b.v. slechts tweemaal per "aar. Bovendien was voor de beide jongens een tijdgrens vastgesteld van vijf uur, zoodat zij niet gedwongen werden, zich overmatig in te spannen. Gedurende den geheelen marscH is een der controleurs voortdurend belast ge weest met het toezicht op de beide jongens. De opmerking van den heer Bischot „dat de gezondheid der jongens achteraan komt", is er dus geheel naast. Na de toestemming van den arts was er voor ons geen enkele reden, de inschrijving te weigeren; in het tegen overgestelde geval zou dit zeer zeker ge schied zijn. De -heer Bischot kan dit gerust aan ons overlaten". Wijziging der Tarief machtigings wet. De regeering heeft een ontwerp van wet tot wijziging van de tariefmachtigingswet 1934 ingediend, waardoor zij in staat wordt gesteld den invoer rechtstreeks te beperken en de invoerrechten te verhoogen, indien zij dit noodig acht.. Bij de tegenwoordige samenstelling der Staten Generaal zal deze wijziging zonder twijfel, worden aangenomen. Het is weer een flinke stap in de richting der autarkie. Alle mooie argumexiten, waarmee het ontwerp wordt aanbevolen, kunnen dit feit niet ver bloemen. De Commissie voor Werkverruiming (een instelling der Nederl. regeering), die thans reeds ca. 15 jaar naar autarkie streeft, kan haar werkzaamheden „die voor pxxbli- catie minder geschikt zijn," voortzetten. De Kamerleden die in 1934 voor de tarief- machtigingswet hebben bestemd omdat de duur der maatregelen tot één jaar werd be perkt. zullen dit thans wel betreuren. De niet A. R. kiezers, die in 1936 hun stem op mixxister Colijn hebben uitgebracht, zonder voldoende rekening te houden met onze kies wet, in de meening dat de „vrijhandel" bij minister Colijn veilig was, komen thans be drogen uit. Het reeds zwakke plantje der internatio nale verbindingen, dat volgens Prof. Huizinga de teederste zorgexi verdient, zal weer een gevoeligen knak krijgen: op economisch ge bied wellicht ten doode worden opgeschre ven.' Afzet in het binnenland kan somtijds den export vergemakkelijken, maar dit draait steeds uit op dumping, die men zoo verfoei lijk vindt indien zedoor het buitenland wordt toegepast. In het jaarverslag der Philips' fabi'ieken, die na behoorlijke afschrijving en reservee ringen, over 1936 I8V2 pet. dividend kunnen uitkeeren, is vermeld dat regeeringssteun van het bedrijfsleven voorloopig niet kan worden gemist. De I8V2 pet. dividend zijn dan ook vermoedelijk te danken aan dumping, d.w.z. protectie, te hooge prijzen voor het binnen land en lage prijzen voor het buitenland. Waarom zou anders een indxxstrie, die zóó sterk staat, nog regeeringssteun noodig hebben? De voorgenomexx maatregelexi zullexx het gewenschte effect niet sorteeren, behalve voor eenige ondernemers ten koste der con sumenten. Door deze maatregelen zullen de bin-nenlandsche prijzen nog verder stijgen, waardoor de afzet bij de reeds sterk gedaal de koopkracht, niet de gewenschte uitbrei ding kan verkrijgen. Integendeel, nu hier en daar opleving is te bespeuren, zou er aanleiding geweest zijn de grenzen iets verder open te zetten om de prijzen niet te laten stijgen en den export te bevorderen, want deze is alleen mogelijk indien ook van het buitenland wordt ge kocht. Er is geen enkel land aan te wijzen dat zijn industrie door protectie gezond heeft kunnen maken, ofschoon dit in vele landen werd beproefd. Nu nog de „oi'dexxing" d.w.z. prijzenaf- spraak exx verbod van vestiging van concur- reerende bedrijven, en ons bedrijfsleven zal verstarren. W. D. NIERMANS. NeerHosch Samenkomst. Zooals reeds velen bekend zal zijn, wordt Dinsdagavond 5 October in de Oostei'kerk aan de Zoxnerkade alhier een Neerbosch Sa menkomst gehouden, waarop ds. H. Klein xred. directeur der weesinrichting mededee- ing zal doen over den arbeid te Neerbosch. Medewerking wordt verleend door het be- kexxde zangkoor der Weesinrichting. Daar velen met ons, als oud-weezen van Neex'bosch, kunnen getuigexx van het vele goede, dat zij daar genoten hebben bij hun opvoeding, zoowel geestelijk als lichamelijk, tot zegen van hxxn verdere leven, zoo mogen ook wij zeker wel bovengenoemde samen komst, die zoo'n mooi doel beoogt bij u aan bevelen en zeggen: Komt! Want er zal veel te genieten zijn. Namens de commissie van voorbereiding, J. H. BOUHOF, Voorz. H. WETTER, Secret. Huurprijs van den Stads schouwburg. HAARLEM, 30 September 1937. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het bericht in uw blad over huux-prijs van zalen voor dilettanten door den heer J. B. Schuil zij mij eenig com mentaar vergund. Ik meen wel opgemerkt te hebben, dat de heer Schuil het meer bekijkt als criticus, dan wel als vereenigingsbestuurder. Dat de ex- ploitatiekostexx zoo hoog zijxx daaraan kun nen de diverse vereenigingen niets doen. Zij kuxxnexi ook volstaan met eexx eenvoudiger gebouw dan den Stadsschouwburg. Volgens dexx heer Schuil bedraagt de huurprijs" in Leiden f 110, doch er is ook nog een zaal in Leiden voor f 12,50, plaats biedende aan pl.m. 500 personen. Om xxog eenigszins publiek te krijgen zijn' de kleine dilettantexi vereenigin gen gedwongen bal na te geven. Huurt men hiervoor de zaal van den H. K. B„ dan geeft dit een onkosten van f35. Dit wordt dus te zamen met de zaalhuur van den Stads schouwburg f 160. Want in laatst gexxoemd gebouw is geen gelegenheid tot dansen. Wat betreft het hurexx van decors en requisieten, hiervoor moet meix in de Gem. Concertzaal ook betalen. Huurde men voorheen den Jans schouwburg, dan betaalde meix per voorstel ling f 90 met bal na Het gebruik van decors en alle andere benoodigdheden was hier bij inbegrepen. Wat betreft de onwelwillendheid van den pachter, daarover valt moeilijk iets te zeggen, maar men zal hier mede bedoelen dat er zeer weinig keus van zalen is te Haar lem en men dus op één persoon is aangewe zen en wel den heer Deinum. Deze moet zijn exploitatie sluitend maken, dus vandaar de hooge prijzen. Maar uit alles blijkt tenslotte wel duidelijk dat Haarlem, met hare vele dilettanten vereenigingen de beschikking moet krijgen over een goede maar eenvoudige tooneelzaal voor pl.m. 600 personen, aange zien de Sint Bavo wat toöneelruimte betreft wel eenige tekortkomingen heeft. Hopende met dit schrijven er eenigszins toe hebben bijgedragen voor verwezenlijking van het plan van een goedkoope tooneelzaal in den tuin van het Concertgebouw, teeken ik met dank voor de verleende plaatsruimte. EEN BESTUURDER.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10