Klok-verzetje. Dancing H.K.B. "THE MARCIANS" Hef belangrijkste Klokken een uur achteruit. 55e JAARGANG No. '16650 Verscfiijnt 'dagelijks, Uefialve óp Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 2 OCTOBER 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM lAIBONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. pest 0.721/*. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTÜëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.16. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden f 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.- één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor ahonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger ƒ60. HEDEN: 20 PAGINA'S, JOFFEN N.V. C.A.v.d STEUR's KLEEDERMAKERIJ KRUISSTRAAT 7, HAARLEM Als zomerliefhebbers (en hoe!) Zijn wij den zomertijd niet moe. Toch zijn we weer aan 't einde toe, Vanavond of vannacht; Dit soort verzetje is geen pret, Integendeel, we doen het met, In dubblen zin, een stil verzet, Maar toch dient het volbracht. Het extra uur dat Mei ons gaf, Neemt ons October weder af, De zomertijd gaat in het graf, Er is niets aan te doen; Als j' in de lente leenen gaat, Weet je vooruit, dat daarop staat, Dat je 't teruggeeft, vroeg of laat, In 't volgend herfstseizoen. U hebt ervan geprofiteerd. En dat ook stellig gewaardeerd. Nu wordt de zaak. weer omgekeerd, De weelde is gedaan; We gaan nu maar.in lijdzaamheid En zonder nutteloozen strijd, Naar anderszins verlichten tijd. De kunstlichttijd vangt aan. Aanvaard dus en noteer het goed, Dat gij vanavond welgemoed. Het „uur"werk met uw uurwerk doet, Dat toch geen uur werk eischt; 't Is zaak in 't menschelijk bestaan, Steeds met de tijden mee te gaan. Zorg dus, dat gij uw eerbied aan Den loop des tij ds bewijst. P. GASUS. (7 MANS BEZETTING) (Adv. lngez. Med.) Concessie van Franco? Algemeene terugtrekking der vrijwilligers zou zijn instemming hebben. ST.-JEAN DE LUZ, 1 October. (Havas) Volgens berichten afkomstig uit het rechtsche Spanje zou Franco bereid zijn, toestemming te geven aan een algeheele terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers, die in beide kampen strijden. Hij zou als voorwaarde stel len, dat de terugtrekking der buitenlanders, welke bij het leger van de regeering zijn ingedeeld, geschiedt onder toezicht van drie officieren van het rechtsche leger. Nog steeds aardschokken op Midden-Java. Men neemt de schade op. BUITENZORG. 1 October (Aneta-A.N.P.) De gouverneur van Midden-Java heeft ge seind, dat tot dusverre is gebleken, dat bij de aardbeving in Zuid-Kedoe 303 inheemsche woningen zijn .beschadigd, waarvan negentig onbruikbaar zijn geworden. Persoonlijke on gelukken zijn aldaar niet voorgevallen KOETOARDJO, 1 October. (Aneta-A.N.P.) Van ambtelijke zijde wordt vernomen, dat in verschillende dessa's in het district Koeto Ardjo, in totaal 150 hulzen ten gevolge van de aardbeving zijn ingestort. Nieuwe beving gevoeld. DJOCJA, 1 October. (Aneta-A.N.P. Heden nacht om 3.26 uur plaatselijke tijd is een nieuwe beving geconstateerd, terwijl voorts nog steeds lichte trillingen worden gevoeld. Luchtaanval op Barcelona eischt talrijke slachtoffers. Drie escadrilles bestookten de stad. BARCELONA, 2 October (Havas». Het commissariaat voor de openbare orde heeft een mededeeling verstrekt, waarin wordt aan gegeven, dat het bombardement van gister middag boven Barcelona werd uitgevoerd door drie escadrilles, die na bommen te heb ben uitgeworpen, de voetgangers met ma chinegeweren beschoten. Hiervan waren o.a. schoolkinderen het slachtoffer, alsmede wan delaars in de stad. Tot dusver heeft men 45 dooden en 87 ge wonden geteld, terwijl 34 woonhuizen zijn vernield of beschadigd. De positie van het kabinet- Cliautemps. Geruststellende ministerieele verklaring. PARIJS, 2 October (Havas) Tijdens de gisteren in het hotel Matignon gehouden ministerieele besprekingen, heeft de eerste minister Chautemps, in volledige overeen stemming met Léon Blum en de socialisti sche ministers, den tekst opgesteld, van een verklaring, welke na afloop van den minister raad aan de pers zal verstrekt worden. In deze verklaring zal de regeering o.m. de pessimistische geruchten tegenspreken, wel ke des laatste dagen in de wandelgangen van het parlement zijn verspreid ten aanzien van de toekomstige positie van het kabinet, en zal zij zekere op de beurs geuite beweringen weerleggen. POSTAAL GENOEGEN. Op Zaterdag 9 October geeft Postaal Ge noegen, voor haar leden en donateurs, een uitvoering. Dien avond zullen twee stukken voor het voetlicht worden gebracht: „De Ploegbaas" (een drama) door Henri 't Sas en „Het Slip pertje" (blijspel) door P. J. Dorrenboom. Re gie: G. H. Pollé. ffer één minuut om te bedenken, of gij geen „Groentje" in Haarlem's Dag blad te plaatsen hebt. Offer dan nog één minuut om het op te schrijven en tenslotte dertig cent om het te betalen. Geen zoo kleine offers zullen U ooit zoo groot voordeel hebben gebracht. Driemaal weeksche dienst op Indië begonnen. Het woord is aan Nicole Het is een slechte rede voering waarvan men niets onthoudt. (Adv. lngez. Med.) Mussolini en zijn schoonzoon, minister Ciano, bij hun aankomst te Rome, waar zij met vee! enthousiasme ontvangen werden. De driemaal wekelijksche dienst op Indië is hedenmorgen begonnen 1 Voor de werkloozcn-gezinnen worden gel den ingezameld 3 Twee auto's zijn nabij Vriezenveen bij een botsing in brand gevlogen; één man is om het leven gekomen. 3 Chineesche vliegers hebben bij Sjanghai een offensief ingezet. 4 Bijna alle Arabische leiders in Palestina zijn gearresteerd. 4 De Bijbeltentoonstelling in de raadszaal. 7 De Ileemsteedsche Raad heeft besloten tot bouw van een o. 1. school aan den Crayenestersingel 8 Te heftige beursreacties in Amerika. 15 Bioscopen 14 ARTIKELEN, ENZ. P. v. d. Hem: Na den zegetocht. 3 Langs de Straat: Oorlog. 3 Van onzen Londenschen Correspondent: Dalend bevolkingscijfer in Engeland verwacht. 4 Dr. M. Euwe: Keres maakt vrij veel fouten 11 Natuurmonumenten wil „de Imbosch" koopen. j2 Schaakrubriek. jg C. J. E. Dinaux; Zonderlinge levens. 13 K. Andr.: Mussolini's doel: een nieuw imperium. jo H. D. Vertelling: De eerlijke dief. 13 Financieel Economisch Weekoverzicht- De Burgerlijke Stand van Haarlem Ls op- genomen op j» Wintertijd begint in den nacht van 2 op 3 October. Hedennacht om drie uur begint de w in t e r t ij d. Men denke er dus aan hedenavond tijdig de klok een uur achteruit te zetten. VONNIS IN DE SARMI-ZAAK. De raad van justitie heeft vonnis gewezen tegen de beklaagden in de Sarmi-zaak. De gezagvoerder van den Japanschen motor schoener is veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, de stuurman tot twee jaar. Binnenkort, op 13 November a.s. zal het 500ste vliegtuig in den ge- regelden dienst naar Indië vertrek ken en zal op de lijn ruim 15 millioen kilometer zijn afgelegd. Het was bijna kwart over zeven, toen de „Torenvalk" in den ochtendnevel verdween, waarna Van Veenendaal de machine nog eenmaal laag over het veld trok, om vervol gens in Oostelijke richting te verdwijnen, na gewuifd door de achterblij venden die zich in het restaurant aan een gemeenschappe lijk ontbijt vereenigden. De „Torenvalk" vervoert op deze vlucht de recordhoeveelheid van 790 K.G. post, waar te Halle-Leipzig nog ruim 50 K.G. Midden- Europeesche post bijkomt. Aan boord be vinden zich twee passagiers voor Palembang, een voor Batavia, twee voor Singapore, twee voor Karachi, een voor Allahabad, een voor Calcutta, en een voor Rangoon, terwijl ook nog voor verschillende tusschentrajecten ge boekt is. In totaal is voor deze reis 118.526 passagierkilometer geboekt. Zilveren ambtsjubileum. Receptie ten huize van den heer Gratama. Gistermiddag werd, ter gelegenheid van het zilveren jubileum van den heer G. D. Gratama als directeur van het Frans Hals museum, te zijner huize een drukbezochte receptie gehouden, waar de waardeering voor het werk van den heer Gratama op ondub belzinnige wijze tot uiting kwam. Van hen, die den heer Gratama kwamen complimenteeren, noemen wij: de heeren H. F. Boot, R. Heilo en A. Aerens, namens het teekencollege Kunst zij ons Doel": de heer A. D. Huyman, namens de afd. Haarlem van het Alg. Ned. Kunstverbond; de heer R. W. P. Peereboom, als voorzitter der afdeeling Haarlem van de Rotary Club; dr. Tjebbo Franken, namens Haarlem's Tooneel, waar van de jubilaris beschermheer is; de heeren J. H. Sauveur en dr. Jessurun namens de afd. Haarlem der Alliance Frangaise; de hee ren j'hr. S. Teding van Berkhout en W. Eg- gink, namens het college van Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente; een deputatie der Haarlemsche Schilderspatroons en de heeren mr. G. Sluis, president van de rechtbank, mr. P. H. F. Bijl de Vroe, kantonrechter, H. van Borsum Buisman, conservator Teyler's Mu seum; dr. A. Haentjes, pred. der Remonstr. gemeente; mr. W. G. del Baere; mr. dr. F. A. Bijvoet; ir. W. Burgersdijk, dir. der N." Z. H. T. M.; E. H. Krelage en tal van anderen. Verder waren tal van schriftelijke geluk- wer.schen binnengekomen, terwijl de afdee ling Haarlem van de Rotary Club, de Neder- landsche Reisvereenïging en tal van anderen fraaie bloemstukken hadden gezonden. Gouden jubileum van firma Frans Perquin. Uit het perceel Groote Houtstraat 162 wappert vandaag de vlag. Het is namelijk vijftig jaar geleden, dat de heer G. F. Per quin, stichter van de firma Frans Perquin, zich als brandstoffenhandelaar te Haarlem vestigde. Vanmorgen vroeg mocht de firma reeds vele bewijzen van belangstelling ont vangen, in den vorm van bloemstukken en telegrammen. Hedenmiddag vier uur is er receptie. Dan zal de firma wel ondervinden, dat ze in Haarlem veler achting geniet. Rangeerder door trein gegrepen. Op de spoorbaan beklemd geraakt. SCHIEDAM, 2 October. Hedennacht tus schen 12 en 1 uur werd de rangeerder J. Sohulse, uit Schiedam door den trein, die naar Hoek van Holland ging, op de spoorbrug aan den Overschiescheweg te Schiedam, ge grepen en gedood. De man, die rangeerder is, begaf zich met zijn fiets aan de hand over deze spoorbrug en kwam van het sein huisje om zich na afloop van zijn dienst naar huis te begeven. Hij heeft zich vermoe delijk van het rechter op het linker spoor begeven en is daarbij beklemd geraakt of gestruikeld, wardoor hij zich niet tijdig van de lijn kon begeven met het gevolg, dat de trein den man greep en hem een eind mee sleurde. Eenige minuten later kwam van tegenovergestelde richting de sneltrein Rot terdam—Amsterdam, die over het lichaam heenging, zoodat de man totaal is verbrij zeld. Het slachtoffer was 44 jaar oud, ge huwd en vader van 5 kinderen. OPLETTENDE POLITIEAGENT. Vrijdagmiddag half één zag een politie agent op het Goudsmidspleintje een man loopen. die drie dekens en twee candelabers droeg. De agent vond deze combinatie blijk baar vreemd. Daarom hield hij den man aan en vroeg hem, hoe hij aan die voorwerpen kwam. Hij antwoordde, ze van een dame in Bloemendaal gekregen te hebben. De politie man vertrouwde het niet en nam den man mee naar het bureau in de Smedestraat, waar hij door de recherche aan een nader verhoor werd onderworpen. Toen bekende hïi (de 34-jarire D.» dat hii ze dienzelfden echtend in een woning te Aerdenhout ont vreemd had. Hij werd met de in beslagge nomen goederen aan de Bloemendaalsche politie overgeleverd. De „Torenvalk" hedenmorgen van Schiphol vertrokken. Het was hedenmorgen op de Amsterdam- sche vlieghaven Schiphol wederom een van die ochtenden, die men zich nog herinnert van tien jaar geleden, toen Koppen met de „Postduif" naar Indië vertrok, een van die ochtenden, die later met steeds kortere tus- schenpoozen terugkeerden als de luchtverbin- ding in Indië wederom in een nieuw sta dium kwam. Zooals elke week op Woensdag en Zaterdag het geval is, vertrok ook heden een K. L. M. machine naar Indië,maar ditmaal was de belangstelling veel grooter dan op normale Zaterdagen, want de P.H.-A.L.T., die vanmor gen is weggegaan, opent met zijn vertrek den driemaal weekschen dienst tusschen Neder land en Indië. Er was veel belangstelling van de zijde van het publiek, en ook uit het K.L.M.-bedrijf zelf. De heer Plesman was voor het vertrek van deze machine uit den Haag gekomen, evenals het hoofd van de Indië-afdeeling, de heer Hans Martin, en verschillende afdeelings- chefs. Zooals alle vorige keeren ontbrak ook ir. M. H. Damme, de directeur-generaal van P. T. T., die een der drijvende krachten achter de schermen is, niet op het appèl. Toen tegen zeven uur de bemanning van het vliegtuig voorbereidselen voor het ver trek begon te treffen, verzamelden, zooals van ouds, de aanwezigen zich voor de „To renvalk" en haar bemanning, nl. de com mandant W. van Veenendaal, de tweede pi loot Ter Broek, de radio-telegrafist Sweitzer, de mecanicien Belie en voor de eerste maal In den regelmatigen dienst ook een steward, een van de drie oudsten van het K.L.M.- corps, Boyeng. Ir. M. H. Damme wilde voor het vertrek van de „Torenvalk" de K.LM. gelukwen- schen met deze nieuwe belangrijke verbe tering in de verbinding met Indië. Zoowel voor den samenhang tusschen de deelen van 't rijk als voor de post, is deze dienst die drie maal per week gevlogen wordt, een belang rijke vooruitgang. Hij wenschte de bemanning een goede reis. De heer Nieuwenhuis, als vertegenwoordi ger van de K.N.I.L.M. in Indië verheugde zich er over, deze belangrijke gebeurtenis eens aan den anderen kant, aan de koelere zijde van de K.L.M.-lijn, te kunnen bijwo nen. Spreker prees de goede samenwerking tus schen K.L.M. en K.N.I.L.M. De heer Plesman dankte, zoowel Ir. Damme als den heer Nieuwenhuis en noemde het een geluk, dat aan den anderen kant van de brug, die men naar Nederlandsch-Indië had geslagen, een zoo hechte organisatie als de K.N.I.L.M. als pijler staat. Het invoeren van een driemaal weekschen dienst noemde hij niet moeilijker, maar wel belangrijker dan indertijd de overgang van een naar tweemaal per week, naar Indië. Hedenmorgen vertrok van Schiphol het K. L. M.-vliegtuig .Torenvalk", dat den driemaal wekelijkschen dienst op Didië opende. Boven De directeur van de K. L. M., de heer Plesman, neemt afscheid van den eersten piloot, Veenendaal daaronder het vertrek van de „Torenvalk"

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1