BOEKHOUDEN VERVEN Dr. MOL INST.PONT 1 NOVEMBER a.s. LOTISICO ROMIJN's Als de winter komt „VEREENIGDE HAARLEMSCHE MELKHANDEL" DE OLIFANT ALS LAST- EN TREKDIER De rol van den „leider". 15 °fo korting llAVERSCtHl®^ TANDARTSEN KLINIEK Winkel- en Kleinbedrijf fóercurius- en Praktijkdipi. Felix Augustin English Alfred Sarot TH. WITKAMP Muziekonderwijzeres FRANS - DUITS - ENGELS HANDELS CORRESP. BOEKH. STENO TYPEN Drs J.A.Monod de Froideville J. DU BUY Dr. H. Wamsteker STOFZUIGERS MAC VI S le HYPOTHEEK BESCHIKBAAR SCHOTERWEG 90-HAARLEM Huize Parkzicht ZATERDAG 2 OCTOBER 1937 ET A A R E E M'S D A G B L A D 9 In Voor-Indië een onmisbare arbeidskracht. In de geschiedenis van de verschillende tropische en sub-tropische volkeren heeft de olifant steeds een groote plaats in genomen, waar hij voor de samenleving een haast onmisbaar bestanddeel vormt, niet alleen door- zijn merkwaardige biologische eigenschappen, maar ook door zijn beteeke- nis als huisdier. In alle gebieden, waar de olifant voorkomt, heeft men reeds vroegtijdig zijn waarde ontdekt, en vooral in Britsch- Indië heeft men de kunst verstaan, hem als trek- en lastdier te dresseeren en te ge bruiken. Zelfs in Europa maakte men in vroeger tijd op deze wijze van den dikhuid gebruik, toen immers Hannibal in het jaar 218 voor Christus van uit Spanje met een reusachtig leger van olifanten over de Alpen trok om den strijd tegen Rome aan te bin den. Bekende ontdekkingsreizigers uit de 16de en 17de eeuw. die groote tochten naar de tro pische landen ondernamen, weten ons reeds allerlei bijzonderheden over het temmen en dresseeren van deze dikhuiden mee te deelen. Zeer belangrijke wetenswaardigheden danken wij aan Peter Mundi, die in het jaar 1637 een bezoek aan Sumatra bracht. Het dres seeren van wilde olifanten geschiedde ook toen reeds, door een pas gevangen dier tus- schen twee tamme olifanten vast te binden, waardoor ook de nieuwe olifant spoedig tam werd en aan de gewoonten wende. De dieren werden overigens hoog in eere gehouden en het sterven van een olifant beteekende in die dagen ook den dood voor zijn oppasser. De ongelukkige werd dan namelijk levend in de opengesneden buik van het dier gestopt, welke daarna dichtgenaaid werd en in de rivier ge worpen. Ook werden er regelmatig- olifantengevech ten gehouden, zooals wij thans nog de stieren gevechten in Spanje kennen. Het strijdperk werd gevormd door een kring van wel 150 dieren, waarbinnen dan een paar olifanten den strijd aanbonden. De meest onhandelbare dieren, liefst mannetjes in den bronstijd, wer den uitgekozen. Aan elke achterpoot van de beide vechtende dieren werd een wijfjes olifant met een lang touw vastgebonden, teneinde de dieren uit elkaar te kunnen trek ken. wanneer zij elkaar te erg hadden toege takeld. Soms sloeg er een op de vlucht, die dan weer door den ander achterna gezeten werd. De behoefte der inlanders aan opwin dende gebeurtenissen werd daarbij natuurlijk ruimschoots bevredigd. Nog steeds worden dergelijke gevechten van olifanten gehouden, hoewel in veel geringer mate, daar men te goed de waarde van deze dikhuiden heeft leeren inzien. Tegenwoordig worden zij hoofdzakelijk nog gebruikt als trek- en lastdieren en voorts vormen zij bij circusvoorstellingen het hoog tepunt. De olifanten, die in Voor-Indië kort weg „tuskers" genoemd worden, nemen met het grootste gemak de zwaarste balken op hun geweldige slagtanden die zij dan ln hun slurf naar de plaats van bestemming dra gen. Wanneer aan het rammelen van de ket ting wordt gemerkt, dat de balk wel wat zwaar is, stapt, zonder dat daarvoor oogen- schijnlijk een wenk gegeven wordt, een an dere tusker naar voren, zet zijn voorhoofd er tegen en helpt mee, de zware balk te ver slepen Zoo worden dan de balken op een hoop gestapeld. De bilanders, die er bij toe zicht houden, loopen met een emmer met kalk rond, en geven de balken ter contro leering een merk. Alvorens zij evenwel met merken beginnen, gaan zij naast de stapel staan om te kijken of alles wel recht ligt. Wanneer dit niet in orde is, roepen de op- zichters een of ander onverstaanbaar woord, waarop een van de grootste truskers rea geert. Langzaam komt het dier naar voren, en drukt met zijn voorhoofd net zoo lang te gen de uitstekende balken, totdat deze alle gelijk liggen. Zonder eenig signaal houden de dieren plotseling op met werken. Zij weten alle zon der uitzondering nauwkeurig, wanneer hun rusttijd begint, meestal van 11 tot 3 uur. Daarvan willen Zij niet afwijken, want in dien tijd worden zij verzorgd. Een olifant kan namelijk niet zonder water leven. Is er water in de buurt, dan gaan zij er zelf heen om te baden en bespuiten hun geheele lichaam met hun lange slurf, die het water opzuigt. Is er geen water in de omgeving, dan worden zij door hun oppassers bespoten, wat zij heerlijk vinden en waarbij zij een welluidend getrompetter laten hooren. Hun huid zuigt dan overvloedig water op, zoodat zij naderhand dan weer tegen de groote warmte bestand zijn. Is er in het geheel geen water aanwezig en wil de olifant toch baden, dan steekt hij zijn slurf in den wijd open ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING. Uit het jaaroverzicht 1936 der coöperatieve Vereeniging, Associatie voor Lijkbezorging blijkt, dat het ledental met 181 was gestegen. Er werden in 1936 totaal 252 uitvaarten ver zorgd, n.l. 147 naar de Alg. begraafplaats aan de Kleverlaan; 12 naar de R.K. begraafplaats St. Barbara; 23 naar Heemstede; 9 naar Bloe- mendaal; 9 naar Amsterdam; 6 naar Sant poort de Biezen; 3 naar Bennebroek; 2 naar Zandvoort; en naar Westerveld, Muiderberg, Utrecht. Den Helder, Noordwolde en Harlingen 1, terwijl 35 crematies werden verzorgd. Bijstand aan zusterverenigingen werd ver leend: 12 maal aan Amsterdam, Den Haag en Hilversum ieder 1 maal. Tot het Landelijk Genootschap, waarbij de Associatie is aangesloten, traden twee nieuwe zusterverenigingen toe, n.l. Groningen en Apeldoorn. Door dit genootschap was een prijsvraag uitgeschreven voor architecten in Nederland om te komen tot meer eenheid op de begraaf plaatsen inzake grafbedekkingen. Ingezonden "werden 168 teekeningen, waarvan te Amster dam een tentoonstelling werd gehouden; enke le inzendingen werden bekroond. Een door de leden zeer te waardeern be paling werd onlangs ingevoerd n.l. het gebruik van een rouwkamer, welke voor hen, die dat wenschen, geheel gratis beschikbaar gesteld ■wordt. gesperden bek en trekt uit de maag water op, waarmee hij zijn lichaam besproeit. Op deze wijze kan de olifant in het tropische klimaat zich voortdurend afkoelen, iets, wat hij blijk baar noodig schijnt te hebben. irjr ierbij kan hij echter ook nog van een ander hulpmiddel gebruik maken. De Afrikaansche olifant, die op de open vlakte het meest aan de tropische zonnehitte bloot gesteld is, heeft namelijk bijzonder groote oorlappen, de Indische, als bewoner van de schaduwrijke oerwouden, kleinere. Behalve om de geluidsgolven naar de gehoorgang te leiden, dienen deze oorlappen er toe. lucht- golven langs het lichaam te voeren, waardoor dit afgekoeld wordt. Hoe warmer het is, des te vaker ziet men de olifanten met hun ooren „waaieren", om maar zoo veel mogelijk fris- sche lucht te krijgen. Daarbij komt bovendien nog, dat zij zelden of nooit stilstaan. Voort durend is het lichaam in beweging, die eigen aardige, voor den olifant typeerende schom melende beweging, welke er naar de mee ning van de biologen, uitsluitend toe dient, om het lichaam voortdurend met versohe lucht in aanraking te brengen. Gewoonlijk leven de dieren, zoowel in het oerwoud als in het circus, in groepen bij elkaar, waar zij dan onder leiding van een aanvoerder of aanvoerster staan, die ge woonlijk wat ouder is. Deze „leider" gaat voorop, geeft de richting aan en wordt ab soluut gehoorzaamd. Het behoeft dan ook geen verwondering, dat de olifanten van Sar- rasani eenigszins uit hun gewone doen ge raakt waren, toen hun leidster zoo plotseling overleden was. Nu deze verdwenen was, wis ten zij niet goed meer, wien zij nu gehoor zamen moesten. Langzamerhand neemt dan gewoonlijk de oudste olifant van de over blijvende groep de taak van leider over, zoo dat na eenige dagen de rust hersteld is. M. V. (Nadruk verboden.) NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. De droeve lijst In het tijdvak van 28 Augustus tot 28 September 1937 verdronken in ons land: 11 jongens beneden 16 jaar, 5 meisjes idem, 21 mannen en 4 vrouwen, te zamen 41 slacht offers; bovendien verdronken 3 mannen bij auto-ongevallen te water, in totaal 44 dooden. Bij het getal 41 zijn inbegrepen 2 jongens en 1 man, die bij baden (onvoldoende de zwemkunst machtig) omkwamen. Ook val len onder dat getal 1 meisje en 1 man, die tijdens kanovaren verongelukten. In de zelfde 4 weken werden gered of wisten zich te redden: 9 jongens beneden 16 jaar. 12 meisjes idem. 19 mannen en 5 vrouwen, te zamen 45. Van dit getal 45 werden zwemmend gered: 6 jongens. 6 meisjes. 5 mannen en 2 vrouwen is 19. Zelf wisten zich zwemmend te redden: 1 meisje. 5 mannen en 2 vropuwen, te za men 8. Met botthulp werden gered 5, door middel van handreiking 9. met een reddingshaak 2. met een lijn 1 en ook 1 met behulp van een balk, te zamen 45. Bovendien werden gered of wisten zich te redden uit auto's die te water reden 16 per sonen; het aantal geredden in totaal be draagt dus 61 personen. Er reden 7 auto's te water. Alleen de meer ernstige gevallen worden genoteerd. I October 1937. CONCERT IN HET TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN. Donderdag 1.1. gaf het Haarl. Gem. klein koor .Palestrina" en het Dubb. Gem. Kwar tet „Zang en Vriendschap" een zeer geslaagd concert in het tehuis voor Ouden van Da gen aan den Schotersïngel te Haarlem. De ensembles stonden onder leiding van den heer Joh. v. 't Vlie. Het gegevene stond op hoog peil en werd zeer gewaardeerd door de aanwezigen. Als soliste trad dezen avond op mevr. Rie v. Pel-Donselaar. die eenige mooie liederen ten gehoore bracht. Aan het tweede gedeelte van den avond werd medegewerkt door den heer A. v. Riessen (coupletzang), den heer v. Tongeren (humorist) met piano begeleiding van den heer J. v. Vliet. Tenslotte zong de heer Maas eenige vroo- lijke refreintjes die zeer in den smaak vielen. De heer Glasstra directeur der inrichting sprak tenslotte een kort woord van dank. VERZEKER1NGSVOORWAARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING Zie vetgedrukte aanvulling onderaan Elke betalende abc «chijnt en de Di: sen de geldelijke i té van dit blad is, zoolang ziin nb, :tie van dit blad de verzckcrin volgen van ongevallen, op de ilgendc v: Artikel I. Ala verzekerden worden beschouwd alle per week. per maand en^of per kwartaal, betalende geabonnccrden. die aan de volgende vereischten a. gedurende minstens twee weken (in het gevnl van maand- en kwartaol- abonncs gedurende een volle maand) als geabonneerde in de registers van dit blad zijn ingeschreven: b. den I8en verjaardag gepasseerd zijn en den ÖOsten verjaardag nog niet gebreken, en volkom. Artikel 2. Onder ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt ver staan de uitsluitende en rechtstrecksclie oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water gerakjn verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten af toegebracht geweld werd veroorzaakt mot het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. De uitkeeringen bedragen: 2000 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rcchtstreekschc oorzaak is van de levens lange ongeschiktheid van den verzekerde, waaronder te verstaan de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet en één hond, boven den enkel of den pols, of onher stelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval en mits de verzekerde drie maanden n3 den datum waarop de levenslange ongeschiktheid 400 GULDEN, indien het ongeluk (vollende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rcchtstreekschc oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeval: 200 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van één bond of één voet boven den pols of enkel, of van het onherstel baar gezichtsverlies uit écn oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 10 dagen na den datum van het ongeval. Indiër den datum van het van beide leden van alle leden va van alle leden va van één lid van van één of twee leden van één of twee leden duim .duim100 GULDEN rijsvinger 60 GULDEN nderen vinger15 GULDEN 50 GULDEN er 25 GULDEN snnger5 GULDEN s de grenzen van de voorwaarden) de van een boven- en/of onderarm of een boven- en/of onderbeen30 GULDEN van een pols.15 GULDEN van een enkel 15 GULDEN terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op het hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, tezamen nooit meer dan f 2000,kannen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling, als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Het verlies of de breuk van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of vermin1:! s lichaamsdeelen geeft geen aanspraak op uitkeering. terwijl vóór het ongeval reeds niet aanwezige lichaamsdeelen evenmin in aanmerking kunnen komen bij de berekening van de totale uitkeering Heeft een ongeval het verlie; van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de geheele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeering. met dien ver stande. dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een bovcn- of onderarm of -been tengevolge heeft, de uitkeering voor verlies zal worden Artikel 4. De uitkeering ingeval van overlijden geschiedt aan de echt- genoote of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden Andere uitkeeringen geschieden aan den abonne zeiven. _In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden, binnen tien dagen nadat de noodigc inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel, en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zijn ten Tenoege der Directie van dit blad Artikel 5. Een uitkeering zal niet verschuldigd zijn, indien de gevolgen bij art. 5 omschreven, direct of indirect veroorzaakt zijn: a. door eenjge ziekte, kwaal of voorbeschiktheid s-an den verzekerde: b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letseL waartegen verzekerd e. door ee.ie bevalling ol zwangerschap ook al mocht de dood verhaast rijn door een ongeluk: d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den invloed van over prikkeling of somnambulisme was of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor zich zelvi e. door zelfverminking, zeli moord ot poging daartoe hetzij willekeurig of met. onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij f. in duel, of gedurende de voorbereiding tot of deelneming a of bij vlieg- of luchtvaarttochten. don wel bij pleizierreize. of bij baden, zwemmen, automobielrijden of motorwielrijden. of boord van een schip, hetzij op binnenwateren, hetzij buitengaats: g. door grove nilatigheid of grove onvoorzichtigheid of door vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzekerde of in buitenlandschi log of binnenlandsche onlusten. in wedstrijden voor alle betalende abonnês van HAARLEM'S DAGBLAD Het verdwijnen, verdrinken ol door gas o! gassen verstikken van den ver zekerde. wordt, onverminderd het hiervoor in dit artikel bepaalde, ten opzichte van deze verzekering aangemerkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid, of grove onvoorzichtigheid, lenzii ten genoege van de Directie van dit blad het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeluk veroor zaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot dding van personen ol tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dot indien een nbonnc in staat van krankzinnigheid ot ver- indsverbiistcring zal raken of zich buiten Europa .mocht begeven (behalve dien bij van cene Europcciehe haven naar een andere Europecsche haven ist in een schip met vast dek in tijd van vrede) of indien hij zich in krijgsdienst land of te water begeeft en evenzeer van den dag a( waarop hij ophoudt zijn ■onncmentsprijs van .dit blad te betalen of deze courant ophoudt te verschij- :n, of dé Directie van dit blad de verzekering doet eindigen, alsdan deze ver kering voor liern geheel zal vervollen en krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich met de be iding, het versverken ol proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitro glycerine, dynnmiet, nophln, acetylecngas of andere licht-ontplofburc of licht- itvlambare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegensvoordig zijn. Evenmin geldt dezo verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusriider» i dergcliikcn. Zcevissclicrs. zeevarenden von beroep en personen, van den Loodsdienst in, in afwijking van liet hiervoor sub f. te dien aonz'icn bepaalde, ook nan lord verzekerd, tenzij het ongeval den dood tengevolge heeft. Op uitkeering j overlijden kan voor hen uitsluitend aanspraak gemaakt worden, indien bet igeval, dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats bad. verzekerde verkeerde op liet oogenblik dat het ongeval plaats bod vergroot orden, wordt eventueel geen hoogcre, schadeloosstelling betaald, don die, elk- volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van dit blad zou hebben moeten ziin uitgekeerd aan een normaal persoon, door betzelfde on geluk getroffen. Ingeval bij eenzelfde ongeval meerdere personen mochten worden getroffen i aanspraak maken op uitkeering, zal in het geheel voor alle getroffenen teza- en nimmer meer dan maximaal ƒ2000.worden uitgekeerd, te verdeelen ïar evenredigheid san het aantal getroffenen en den aard van het door hen Gedurende den termijn, svaarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen an een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking at elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel b. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten in lie gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel oo spoedig mogelijk schriftcliik gemeld worden aan de Directie von dit blad, n indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na bet ongeluk is geschied, zal gccncrlei uitkeering verschuldigd zijn. Indien de getroffene zeevarende, in den zin van het vorige artikel, is, moet kennisgeving geschieden binnen drie dagen na de aankomst van den ge troffene aan den wal. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp van een bevoegd genees kundige svorden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafgebroken volgen totdat hij volkomen hersteld is. ieder geval moet den generaheer van dit blad toegestaan worden den getroffene te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs geëischt kan worden en dit blad heeft eveneens vrijheid om zoodanige genera- en heel kundige hulp te verstrekken als het noodig acht. Eik besviis hetwelk de Directie van dit blad van tijd tol ujj zou kunnen cischcn betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd leid. zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan sverd. gegeven moeten worden. In geval van eenig ongeluk met doodclijkcn afloop moet hiervan aan de Di ctie s-an dit blad schriftelijk svorden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn gesvorden. t niet nakomen van een of meer der in dit artikel genoemde verplichtingen. Ice aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden verloren doen gaan. een na overlegging van bet nauwkeurig door hem en den behandelenden generaheer ingevulde aanvrage-formulicr tot uitkeering. en ingeval van over lijden. van de doodsacte, kan de belanghebbende aanspraak maken op de be handeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven bet eigendom van dit blad. De kosten der geéischte verklaringen komen ten laste van dengene die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd ziin. zullen be taalbaar zijn ten kantore van dit blad. slechts na ontvangst van een door de(n) rechthcbbende(n) geteekende quitantie. terwijl de verzekering bij uitbetaling van een bedrag van meer dan tweehonderd gulden zal vervallen. Van geen som. die verschuldigd is. zal interest betaald svorden. ook niet in ges-allcn. svaarin dia anders s-olgens de wet s-erschuldigd zou zijn. terwijl de verplichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat het is toegestaan gesvorden. is ingevorderd. Artikel 7. beslist svorder door partijen geschiedt de Haarlem Partijen zijn aan de uitspraak vonnis in het hoogste ressort en z de helft van het honorarium der Vlle geschillen uit de voorwaarden voortvloeiende, zullen foor drie scheidslieden. Nederlanders, bij onverdeelde keuze benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming noeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter te Ier scheidslieden onderworpen als aan ee. Hen elk haar eigen kosten dragen, beneven cheidslieden. Artikel 8. Bezwaring en vervreemding van de rechten, voor een ge abonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heelt geen recbtsgesolg. Alzoo 1 zal het ontvangbewijs van den verzekerde of, bij overlijden, van de ecfctgenoote of erfgenamen van den s-erzekerde in ieder geval volledige kwijting ten ges-otge hebben. Met het oog op vaststelling der identiteit san den verzekerde, moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam. hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigs'e opgave doen aan de Directie van dit blad. Artikel 9. Als abonne m den zin dezer verzekering wordt beschouwd het hoofd van het gezin of de samenwoning (als omschreven in art. I s-an het Besluit Bes-olkingsbsckhouding. Stbl. 1936 No. 342. behoorende bij de Wel op de Bcs-olkingsregssters). tenzij s-oordat bet onges-al plaats greep, een ander lid s-an het gezin of de samenwoning, mits aan hetzelfde adrra woonachtig, is aangewezen bij schriftelijk verzoek aan de administratie van dit blad. Artikel 10. De Directie van dit blad zal te afen tijde bet recht hebben deze verzekering te doen eindigen of wijzigingen in de s-oorss-aarden daarvan aan te brengen, welke beëindiging of wijziging door bet enkele feit der aan- kondiging in dit blad van kracht zal worden. De tboaués vaa het Geïllustreerd Zondagsblad van dit blad zijn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe 3AV Bank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van dit blad verkrijgbaar. De uit keeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f 2009.Overlijden f 600.Verlies van hand. voet of oog f 400.Duim of Wijsvinger f 75.Elke andere vinger f 30. Bij spoor- of tramongeval etc.. worden de uitkeeringen: bi overlijden f 1000.bij invaliditeit f3000. Door deze publicatie zij* die vroeger gepubliceerde verzekeringsvoorivaarden vervallen. 9 Maart 1937. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het over lijden van onze lieve Zuster en Tante, Vriendin en Huisgenoote CHRISTINA JOHANNA FARRET betuigen wij onzen besten dank. S. P. FARRET C. S. WALKER— FARRET V. A. FARRET L. FARRET— DAWIDOFF S. A. WALKER- WALKER R. F. WALKER J. BERDENIS VAN BERLEKOM arlem, October 1937 Heden ontsliep in het Dia- conessenhuis te Haarlem, in de volle verzekerdheid des geloofs in zijn Heer en Heiland, onze geliefde Zoon, Broeder, Pleegbroe der, Verloofde, aanstaan de Schoonzoon en Zwager Floris Evert Zwemmer in den ouderdom van 21 jaar. Zandvoort: K. ZWEMMER A. ZWEMMER— NOORDHOF 's-Gravenhage: J. M. ZWEMMER Zandvoort: E. MOLENAAR Bloemendaal: E. CASSéE A. CASSéE M. P. CASSéE— VISSER SJOUKJE Zandvoort, 30 Sept. 1937 Verl. Koningstraat 85 De teraardebestelling zal plaats vinden op Maandag 4 Oct. a.s. des nam. 2 uur op de Alg. Begraafplaats te Zandvoort. Tot onze groote droefheid is heden van ons heen gegaan onze lieve Man en Vader Herman Karl August Linke in den ouderdom van 58 jaar. J. S. LINKE— STEENMEIJER en kinderen Haarlem, 30 Sept. 1937 Voorhoutstraat 4 Geen bezoek De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 4 October a.s. om een uur op de Algemeene Begraaf plaats te Heemstede. T.m. DINSDAG 5 OCTOBER Dames-en Heer enkleeding Afwezig tot 14 Oct. Haarlemsche GED. OUDE GRACHT 11 t.o. Postkantoor Tel. 15935 Morgenspr.u. Ma.Wo.Zat. 9-10.30 Midd.spr.u. Ma.Di.WoDo. 4-5.30 Avondspr.u. Ma.Wo. Vr. 7—8.30 SCHOOLof ENGLISH Correspondence, conver sation and grammar lessons Clublessons 3 pers. 4 a month. R. A. G. DAVIDSON (Englishman) Leraar Engels M.O. 69 Koninginneweg Tel. 11596 Ook uw boekhouding bijgeh. door ervaren boekhouder, 1ste refèr. Tel. 17170, Haarlem. STAATSPRAKTIJKD1PL. en ACTE M.O. Volledige opleiding en repetitie- lessen. Privaatles 10 p. mnd v. 2 pers. 7.50, 3 pers. 6 p.m Grondig opleid., privaatles f 6. 2 pers. 4, 3 pers. 3.30 p. m 5 van de 7 mijner leerlingen slaagden in December j.l. N. J. TH. SCHMIDT Leer. M.O. Boekh., Accountant Wilheliuinalaan 4 Hrl. tel. 14506 LERAAR M.O. DUITS Convers., Letterk., Examenopl. Aanm. GASTHUISSINGEL 26 rd. Telef. 14110 can easily be learned in a short time. W. C. DREES, Verspronck- weg 32. I professeur de francais (diplome de Paris) GASTHUISSINGEL 26 R. Telefoon 14.110 44 P. KIESSTRAAT TEL. 11615 Piano-, Orgel- en Theorielessen Spreekuur: Dinsdag 10-11, Donderd. 2-3 u en volgens afspraak. Conv. en Berlitz Meth. in zeer korten tijd correct spr., lezen en schr. Privaatles ƒ4.50 p.m. Twee pers. ƒ3. Mej.N.GROOTENBOER RIVIERVISCHMARKT 11 rd. NEDERL. 7 Oct. ENGELSCH 7 Oct. DUITS CH 8 Oct. Lesgeld f 4.50 p. maand Opleid, ex. Merc. e.d. 7 Oct. f 4.50 per maand Opleid, ex. Merc. e.d. I STENO, aanvang 6 Oct. lesg. f 3.50 p. m. TYPEN, aanvang 5 en 7 Oct., Iesg. f 10.totaal Prosp. gratis Oude Gracht 71 Belastingconsulent Opleiding voor: Belastingrecht. Staathuishoudkunde en Statistiek M.O. Staatsinrichting M.O. EMMALAAN 2 HAARLEM TELEFOON 15119 Moderne Talen Handelscorrespondentie en Conversatie FRANSCH DUITSCH ENGELSCH RUSSISCH 71/2 gld. per maand Dr. JAN DE SWART Stumphiusstr. 4. Beverwijk Vrijburglaan 29 OVERVEEN Tel. 22498 Engelsche Taal en Hand. Corr. M.O. Opleiding L.O. akte en Praktijk examens. Advies v. Correspondentie in 't Engelsch. - Vertaal werk. Schriftverbeterings instituut Reiber-Nan Opgericlu 180». Eenig en spcelaul-adres in het veranderen van slechte en on regelmatige handschriften. At testen ter inzage. Privé- en clublessen. Inlichtingen en aanmelden dagelijks: KI.Houtweg S Tel.1-1561 Haarl. Gevestigd te Haarlem Chirurg-Uroloog v. EEDENSTRAAT 12, tel. 12126 Spreekuur van 1.30—3 uur n.m. Voor fondspatiënten van 8—9 uur v.m. 25 Diversen modell. vanaf f 0.35 per week Kleine Houtstraat 42 P. VAN DIJK ad 4 pCt. Inlichtingen: Makelaar J. P. VAN VELSEN Kleverlaan 174 Tel. 12840 DAN TREKT BESTELT NOC HEDEN GELUKSKANTOOR Tel. 11600 - Giro 214871 y> bestelt dan Uw kolen bij HONING. Een oud en vertrouwd adres. De re putatie van deze zaak waarborgt U een uitste kende kwaliteit en een goede bediening. ln verband met de door de Regering vast gestelde MELKPRiJSVERHOGING, zal met in gang van ZONDAG a.s. de prijs van de melk met 1 cent per Liter VERHOOGD worden. JANSWEG 40, hoek Parklaan. PRETTIG HOME voor BEJAARDE DAMES on HEEREN. Uitnemende verzorging. Verpleegster Inwonend. Vraagt prospectus aan het bestuur. TELEFOON IG398.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3