1 NationaIe Voor de werkloozen gezinnen worden geiden ingezameld. Auto's bij botsing in brand gevlogen. GeeF uzeLF Vaderdag. NA DEN ZEGETOCHT ZATERDAG 2 OCTOBER 1937 HA ARE EM'S DAGBEAÖ S Regeering roept de medewerking der gemeentebesturen in. Actie voor de spaarregeling. 's GRAVENHAGE, 1 October. De mi nister van sociale zaken zegt in een cir culaire aan de gemeentebesturen o.m.: Bij mijn circulaire van 16 September j.l. stelde ik uw college in kennis met mijn be slissing inzake het in het leven roepen van een spaarregeling voor ondersteunde en te werkgestelde werkloozen, welke regeling de betrokkenen in staat zal stellen na verloop van eenigen tijd in meerdere mate kleeding, schoeisel en dekking te bekomen. Deze rege ling op zichzelf zal echter eerst over eeni gen tijd pracjisch resultaat voor de be trokkenen kunnen afwerpen, aangezien zij Prof. Mr. C. P. M. Romme Minister van Sociale Zaken He benoodigde goederen eerst zullen kunnen verkrijgen als het bedrag, dat zij hebben gespaard, tezamen met den bijslag van de ovex-heid gelijk is aan de waarde der goe deren. Voor de eerste wintermaanden zullen de bedoelde personen derhalve, door deze rege ling op zichzelf, nog niet meer kunnen ver krijgen dan den normalen B-steun. Zooals ik reeds in mijn circulaire van 16 September j.l. opmerkte, dreigt echter, nu de werkloos heid zoo lang duurt, in onderscheidene ge zinnen meer en meer achterstand ter zake van kleeding, schoeisel en dekking te ont staan. In de wintermaanden zal een te kort aan deze goederen zich natuurlijk het sterkst doen gevoelen. Kon dan ook reeds in de komende wintermaanden dus in de periode, waarin de betrokkenen nog niet uit hun gespaarde gelden, vermeerderd met den overheidsbijslag, de benoodigde goederen kunnen verkrijgen een extra verstrekking van B-steun goederen plaats vinden, dan zouden de betrokkenen daarmee zijn ge baat. Zooals reeds is aangiekondigd, heeft de regeering gemeend voor de over brugging van het hiervoor bedoelde tusschenliggende tijdvak een beroep op het- Nederlandsche volk te moe ten doen. De regeering heeft gemeend daar toe vrijheid te kunnen vinden op grond van de volgende overwegin gen: Dit speciale beroep op het Neder landsche volk om een gave te offeren van de werklooze landgenooten, ge schiedt slechts eenmaal. Het pogen van de ondersteunde en te werkgestelde werkloozen om door wekelijk- sche afzondering van een bedragje van hun soberen steun te trachten zelf nog zooveel mogelijk in de zoo dringende behoefte aan kleeding, schoeisel en beddegoed te voor zien, zal voor het niet werklooze deel van het Nederlandsche volk een aansporing zijn deze hulpbehoevende landgenooten bij hun pogen te steunen en het mogelijk te maken, dat reeds in de eerste wintermaanden be noodigde goederen worden aangeschaft. Het doel, waarvoor thans een offer zal worden gevraagd, leent zich bij uitstek voor een gave uit dankbaarheid, dat men zelf voor den geesel der werkloosheid is gespaard ge bleven, en in het algemeen voor een gave uit medegevoel voor den nood van den medebur ger, die in den kracht van zijn leven uit het bedrijfsleven is uitgestooten en daardoor noodgedwongen van andere hulp afhanke lijk is. Voor de inzameling van gelden voor het ge noemde doel roept de minister de volle mede werking van de gemeentebesturen in. De plaatselijke actie dient uit te gaan van het zg. B-comité of commissie voor den B- steun, met dien verstande, dat de leiding komt te berusten bij den burgemeester dan wel één der wethouders. De te voeren actie heeft plaats in October. De minister beschouwt deze inzameling van algemeen landelijlcen aard en hij verzoekt (daarom de ingekomen gelden uiterlijk in de week van 16 November 1937 te storten op postrekening nr. 141400 van het kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds. Het in totaal nagekomen bedrag zal in den loop van November over de gemeenten, die aan de inzameling hebben medegewerkt, wor den verdeeld. Deze verdeeling zal als volgt geschieden: De gemeenten, die aan de actie hebben deel genomen. ontvangen als vaste uitkeering 10% van het in eigen gemeente ingezamelde be drag. terwijl het daarna in totaal overblijvende bedrag pondspondsgewijze over de deelgenomen hebbende gemeenten wordt verdeeld, naar rato van het aantal gezinshoofden, dat op 1 November in de gemeente overeenkomstig de circulaire van 16 September spaart. Alleen die gemeenten zullen uit de ingeza melde gelden een deel ontvangen, die aan de inzameling hebben medegewerkt, terwijl de in gezamelde gelden uitsluitend ten goede zullen komen aan die ondersteunde en tewerkgestel de werkloozen, die overeenkomstig de regeling, vervat in de circulaire van 16 September j.l. voor kleeding. schoeisel en dekking sparen. Er zullen zich, zoo zegt de minister verder, gevallen kunnen voordoen, waarin het den betrokkenen onmogelijk is om 25 cent van hun steun of werkverschaffingsloon voor het besproken doel te reserveeren. De minister denkt hierbij in het bijzonder aan de groote gezinnen met kleine kinderen, die geen tege moetkoming ontvangen ingevolge de regeling voor toekenning van een extrabijslag aan meerderjarige verdiend hebbende kinderen. De minister heeft er geen bezwaar tegen, dat in die gevallen het kwartje, dat de ondersteunde of tewerkgestelde moet reserveeren, wordt be taald door de diaconie, het parochiaal arm bestuur of een liefdaJdigheidsvereeniging. Personen, die hun gave rechtstreeks bij het departement van Sociale Zaken willen stor ten, kunnen zuks doen op de hiervoor ge noemde postrekening. Voorzoover deze gaven zijn te beschouwen als afkomstig uit een be paalde gemeente, zullen zij, met het oog op de hiervorenbedoelde 10% vaste uitkeering, bij de indeeling, als daaruit afkomstig worden aan gemerkt. Radiorede van Minister Romme. Minister Romme zal Dinsdagavond a.s. te 7 uur 30 over de beide zenders, namens de re geering een oproep doen tot het Nederland sche volk om een bijdrage te geven voor het kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds voor werkloozen. Ook de aandacht van de ge meentebesturen, ambtenaren van sociale dien- stexa en de zgn. B-comité's wordt op d:eze radiorede van den minister gevestigd. In verband met desbetreffende vragen deelt de minister van sociale zaken aan de betrok ken gemeentebesturen mede, dat de spaar regeling terstond in werking kan treden en dat hij er zelfs prijs op stelt, dat de gemeente besturen ten spoedigste de gelegenheid tot sparen volgens de getroffen regeling open stellen. Het Blauwe Zand-incident. Ir. Mussert licht zijn bezwaren tegen de dagvaarding toe. De tweede kamer der arr. rechtbank te Amsterdam, gepresideerd door mr, Thöne heeft Vrijdag in raadkamer het bezwaar schrift behandeld, dat door ir.. A. A. Mussert verdacht van mishandeling, is ingediend tegen de dagvaarding. Ir. Mussert werd in raad kamer bijgestaan door zijn verdediger Mr. van Vessem, die de bezwaren tegen de dagvaar ding nader toelichtte. De rechtbank zal later een beschikking in deze quaestie geven. Handelsreiziger om het leven gekomen. Aanrijding tusschen kleine wagen en truck. Vrijdagmiddag om half vier is op den viersprong van Vriezenveen een zeer ernstig ongeluk geschied, dat een doode heeft geëischt. Uit de richting Oosteinde naderde een kleine personenauto van de N.V. Industrie en Handelsmaatschappij „Senzora" te Deven ter, bestuurd door den 46-jarigen ongehuw- den handelsreiziger A. Blom uit Deventer. Op hetzelfde oogenblik kwam uit de richting Almelo een groote zeswielige vrachtauto van den heer Peters te Brummen, bestuurd door den heer De Rijk uit Oldenzaal. De vracht auto, die signalen heeft gegeven, moet op het kruispunt niet bijzonder hard hebben gere den, doch doordat het voertuig zeer zwaar met basaltblokken was geladen, kon het niet dadelijk stoppen voor de personenauto welke den voorx-ang had. De vrachtauto greep den wagen in de flank aan, sleurde dezen een eind mede en wierp hem tenslotte om. De in elkaar gereden auto verloor alle benzine, die onmiddellijk in brand vloog zoodat de ge- heele straat een vuurzee werd. De heer Blom is zeer waarschijnlijk direct .bij de botsing door de voorruit geslingerd en dood op den weg blijven liggen, want toen de vlammen na enkele minuten een weinig geluwd waren, vond men voor de voorwielen van dé auto zijn verkoolde lijk. De vrachtwagen verniel de na de botsing nog een lantaax'n en kan telde tenslotte. De fel brandende benzine tastte ook de vrachtauto aan, waarvan de truck geheel is uitgebrand. De twee inzitten den wisten zich echter uit de cabixxe te wer ken, zoodat zij ongedeerd bleven. De brand weer van Vriezenveen was spoedig aanwezig om het vuur eeiiigermate te kalmeeren. doch desondanks stond het verkeer gedurende ruim een uur stil. MELKPRIJS VERHOOGING TE AMSTERDAM. Door de bij herhaling plaats hebbende ver hooging vaxx dexx inkoopsprijs der melk, heeft de Amsterdamsche Vereeniging van melk- verkoopers besloten, met ingang vaxx Maan dag 4 October, den verkoopsprijs der melk met één cent per liter te verhoogen. Voor periodieke uitkeringen na Uw 60e jaar heeft de Nationale zeer aan- trekkelijke vormen van verzekering. Vraagt inlichtingen ^pENsiOEI^ LEVENSVERZEkERINq -BANk RoTTERdAM (Adv. lngez. Med.) Dit is de Vadex-dag-dex'-dagen En er wordt danig mee gespot, Zoo in den toon van bitter klagen, Over des armen vaders lot. Wij hooren steeds in alle talen, Dat Vader stêevast wordt miskend, Dat hij slechts goed is voor betalen, En nooit een keertje wordt verwend. Dat hij zijn kleeren af moet dx-agen Tot ze versleten zijn en gx-oen, Terwijl zijn gade en zijn blagen, Op z ij n beurs aan de mode doen. De vader, heet het, heeft slechts plichten, En al was mis gaat, is zijn schuld, Als hij zijn taak goed wil verrichten, Wordt hij nog maar in huis geduld. Hij heeft altijd een harden dobber, Zoo zeggen grapjes voor en na, De climax voor den armen tobber Komt met het hoofdstuk: schoonmama. Maar laten wij eens eerlijk wezen, Op dezen onzen Vadexdag, O medevaders, die dit lezen; Is ons bestaan zoo'n hard gelag Als u het m ij vraagt, uiterst zelden. Voor vader pleegt in andren geest, Als motto in 't gezin te gelden: Het eerst, het best, het gauwst, het meest! P. GASUS. GEHEIME RADIOZENDER IN BESLAG GENOMEN. De rijksradiocont'roledienst blijft, in sa menwerking met rijks- en gemeentepolitie, onvermoeid voortgaan met zijn strijd tegen de geheime zenders. Dezer dagen is te Utrecht weder een clandestiene 5 M. radiozender in beslag genomen texi huize van W. J. S. in de Richard Wagnerstraat, tegen wien proces verbaal is opgemaakt. LANGS DE STRAAT Oorlog. Fel-hatende oogen stonden in de beide jongenskoppen, die geen heerlijkheid van spel thans kenden, doch alleen de duistere wil tot verwoesting. Hun vuisten beukten waar ze maar raken konden, en zakten slechts even als de beide knapen met gieren de happen lucht in hun begeerige longen zogen. Maar dan rezen ze ook weldra weer, aangevuurd door den kring, die om hen heen een haast onverbx-ekelijken muur leek te vormen, waarbinnen zij op'gesloten waren. Beideix waren zij vol havening van ge scheurde kleeren en builen. Om hen heen echter was die 'noodlottige ring, welke iedere vlucht uitsloot, zelfs de gedachte aan vlie den had uitgedreven. De diex-lijke lust tot vernietiging was over allen gevallen. De twee vochten met alle rauwheid, welke jongens, die doodelijk-ernstig hun leven te genover een ander verdedigen, kunnen heb ben. De rest ging onder in dien ban van ver nietiging, kwam er soms even boven uit. om aanhitsende woorden te spreken, en zakte dan weer in den roes van verwoesting, geen meelij kenixend. Toch waren het geen porturen, die kamp ten in den noodlotscirkel. De oudste stak verre uit boven den jong ste. die zich manlijk weerde, hoewel telkens neergedrukt onder die groote overmacht, te gen welke hij den strijd durfde bestaan. Van zich gewonneix geven wist hij niet. mocht- hij niet weten, want bij zijn nederlaag zou den allen zich over hem storten jakhalzen, die slechts aas^uxwen vreten. „Je gaat eran", siste de groote. „Nooit", kwam het tusschen twee bleeke, op elkaar geklemde, lippen uit geperst. Het kon klinken als het volkomenste ge loof in een uiteindelijke redding, maar ook als de laatste wanhoopskreet van een, die nog eenmaal boven komt voor de golven zich over hem zullen sluiten. Wonderder werden de slagen en slechts met groote inspanning wist de kleine zich los te rukken, om dan van den muur terug te vèeren naar het midden, waar de vernie ling wachtte. Waarom? Geen hunner zou het kunnen hebben ver klaren. De kring wachtte op een prooi, welke hem straks zou worden voorgeworpen, de strijdenden streden om een futiliteit, om iets, dat niets was. Het einde voor den kleine was spoedig gekomen. Hij struikelde, viel, de ander stortte zich op hem, allen leken over hem heen te val len. De vrije ruimte van de kampplaats was niet meer, de haast onverbrekelijke muur was samengeperst tot één kluwen. Dan hief een mannenhand den overwon nene boven het kluwen uit, dat uiteenge- nxkt werd en vluchtneigingen begon te ver- toonen. Eén forsche handéén stem. vijf woorden „Het is hier geen oorlog". Ls. „De wielen zijn wel niet heelemaal gelijk, maar op de „as" komt het aan." De moeilijkheden in de N. S. B. Samenzwering om ir. Mussert? In enkele bladen is dezer dagen gemela, dat een bijeenkomst van hooge functiona rissen der N. S. B. werd beraamd, waarin be- spx-oken zou worden een vex-zoek van ir. Mus sert om zich als leider der N.S.B. terug te trekken. Het Utr. Dagblad verneemt hierom trent het volgende: „Het initiatief tot deze bijeenkomst ging uit van den heer Van Geelkerken, plaatsver vanger van ir. Mussert, en de bijeenkomst zou in diens landhuis te Luntex-en worden gehou den! Van Geelkerken stelde zich voor dat tot dit doel bij hem zouden samenkomen de hee- ren van Duyl, Pont, Farwerck en Koster en gezamenlijk zou men dan aan Mussert een ultimatum x-ichten. Hierdoor wordt de mededeeling van den heer Van der Goes, dat de conspii-atoren xxog om Mussert heen zitten, bevestigd". Naar het blad nog verneemt, heeft de heer J. F. van Huls van Taxis, oud-pi-opaganda- leider van de Nederl. Nat. Soc. studentenfe deratie en oud-gew. conrector voor Zuid- Holland van de N. S.-vorming bedankt als lid van de N.S.B. wegens geschokt vertrouwen in hax-e leiding. Botsing tusschen autobus en auto. Vrijdagavond ongeveer elf uur is op den Rijksstraatweg te Haren een autobus van de E. D. S. maatschappij vermoedelijk doordat de chauffeur vei-blind werd door een tegenligger met kracht opgebotst op een voor hem uitrij dende auto, bestuurd door den heer H. A. E., inspecteur eener levensverzekering-maat schappij te Groningen. De heer E.. die alleen in de auto zat, werd bewusteloos uit den totaal vernielden wagen gehaald. Hij had o.m. een hersenschudding be komen en werd naar het ziekenhuis overge bracht. Hedennacht was hij nog niet tot bewustzijn gekomen. De passagiers van de autobus wer den door den schok door elkander geschud overigens kwamen zij met den schi'ik vrij. De inzittenden werden door een passeerenden bus naar Groningen overgebracht. Ook de autobus was, vooral aan de voorzijde, zwaar bescha digd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5