Bijbeitentoonstelling in de Raadszaal Gouden Geluiden ONS SPECIALE KNIPPATROON. ZATERDAG 2 OCTOBER 1937 HAAR GEM'S DAGBGAD Interessante collectie bijeen. Uitgaven uit vroeger eeuwen. Men schrijft ons: NAAR aanle dachto drie de Staten AAR aanleiding van het alom her- hts driehonderdjarig jubileum van Statenvertaling wordt ook te Haarlem een bijbeltentoonstelling gehouden van 5 tot 10 October in de Raadszaal van het Stadhuis, welke belang rijk belooft te worden. In de Stedelijke Bi bliotheek toch zijn kostbare en zeldzame bij beluitgaven, Polyglotten (veeltalige bijbels), verschillende uitgaven van vroeger eeuwen, met en zonder platen enz., doch ook de firma Enschedé, het Aartsbisschoppelijk Museum, het Nederlandsch Bijbelgenootschap en ver scheidene boekenliefhebbers hebben curiosa ingezonden. Zoo is een fraaie en belangwek kende collectie bijeen gebracht, die niet slechts voor de mannen van studie, maar ook voor de jeugd en het groote publiek leerzaam en aantrekkelijk is. Men zal daar als-het-ware in één geheel bij een vinden, in enkele uren te bezichtigen, wat. juist dezer dagen beschreven werd in het groote en reeds veel geprezen boek van dr. C. C. de Bruin: „De Statenbijbel en zijn voor gangers", doch tevens zullen er ook andere vertalingen te bezichtigen zijn en te best-udee- ren, zoodat de openingsrede op den vooravond in de aula van het Gymnasium aan het Prin senhof zal handelen over de Statenvertaling, haar voorgangers èn opvolgers De Statenvertaling, genoemd naar de auto risatie van de Staten-Generaal, moge toch voor vele Protestanten althans de beteekenis hebben verkregen van dén volksbijbel, onze Roomsch Katholieke volksgenooten, voorzoo ver zij den Bijbel zelf bezitten en gebruiken, willen de Statenvertaling als zoodanig niet er kennen, d.w.z. in die volstrekte beteekenis. terwijl anderzijds bijv. de Lutherschen hun eigen vertaling van Luther in de Nederduit- sche taal overgebracht, blijven gebruiken. In elk geval echter, onze Statenbijbel is niet de oorspronkelijke bijbel, zooals sommi gen wel eens schijnen te meenen! Het Woord Gods is toch ouder dan 300 jaar. Duizend jaar vóór Christus gaven David en Salomo hun Psalmen en Spreuken, ja, honderden jaren nog tevoren schreef Mozes, „onderwezen in de wijsheid der Egyptenaren" de wetten Gods uit den mond des Heeren. Door de eeuwen heen zijn de geschriften der Profeten te boek gesteld, tot' Christus kwam, in wien „het Woord is vleesch gewor den" en de Schriften van evangelisten en apostelen getuigen van Hem als de vervulling van het Woord Gods. Van de handschriften uit de Middeleeuwen zal men wel slechts een enkel voorbeeld kun nen bewonderen, maar van de oude drukken (incunabelen of wiegedrukken) kort na de uitvinding van de boekdrukkunst, zal er meer zijn. In het bijzonder willen wij noemen den kostbaren Delftschen Bijbel van 1477, dus bijna een halve eeuw vóór de Hervorming. Deze bevatte het Oude Testament zonder de Psalmen, omdat men die toch wel meer kende uit kerkelijk gebruik. Het eigenaardige echter van de twee perkamenten kwartijnen van.de ze tentoonstelling is wel dit, dat er achterin aangegeven staat in Middeleeuwsch schrift, dat dit boek toebehoorde aan de weduwe van den schout Van Ruyven van Haarlem, die in 1492 werd vermoord in het oude Raadhuis bij het oproer van het kaas- en broodvolk! Daar in dat oude bijbelboek zocht de rouwdragen de weduwe haar troost bij dezelfde woorden der eeuwige waarheid, waaruit de geloovigen van het heden kracht en wijsheid putten. Men zal den ouden Liesveldt-Bijbel kunnen zien en den Deux-Aes Bijbel, welke beide uit gaven wel de bekendste zijn van de 16de eeuw, al hadden de Doopersehen den Biestkens- Bijbel het meest in eere. Voor velen zal het echter goed zijn om zich eens duidelijk voor oogen gesteld te zien, dat een eeuw, ja an derhalve eeuw, vóór de verschijning van den Statenbijbel in 1637 er reeds vertalingen van den Bijbel in de Nederlandsche taal beston den en werden verspreid, naast de Roomsch Katholieke (Latijnsche) Vulgaat-vertaling. Men zal bij het zien van het Hebreeuwsche Oude Testament en het Grieksche Nieuwe Tes tament kunnen opmerken, dat de Vulgata, de algemeen erkende bijbel der Roomsch Katho lieke Kerk, ook een vertaling is, en niet het oorspronkelijke Woord Gods. Evenzeer zal het voor het publiek in het algemeen belangwekkend zijn om bijv. de por tretten der oude mannen te beschouwen, die hun levenswerk voltooiden in het pest-jaar 1635, terwijl velën in Leiden ten grave ge bracht werden voorbij het gebouw, waar de bijbelvertaling tot stand kwam. Zij waren be zig met eeuwigheidswerk. Anderzijds weer zullen er talrijke uitgaven liggen van diezelfde Statenvertaling, welke ook in het heden verkrijgbaar zijn voor ieder, die dat wenscht, groote en kleine bijbels, Nieu we Testamenten voor enkele stuivers, of blin- den-boeken van grooten omvang, waarin de tastende vingers langs de puntjes de woorden kunnen spellen, die alweer datzelfde Woord Gods vertolken, waarbij de geloovigen aller eeuwen hun troost en kracht en licht von den. Licht ook voor de blinde oogen, kracht ook voor de zwakken en verslagenen, troost ook voor de bedroefden en stervenden van thans. En naast die groote verscheidenheid van voorgangers en opvolgers van den ouden Statenbijbel zal daar ook de roeping tot ons Nederlandsche volk spreken, voor zoover men althans dien Bijbel „zonder uitlegging of kantteekening" waardeert, om dat Woord nu ook aan andere volken te brengen, gelijk wij het vóór 300 jaar in onze eigen Nederlandsche taal ontvingen in die eenheidsvertaling. Er zullen daar bijbeluitgaven zijn in het Ma- leisch en Javaansch, in Bataksch voor de in woners van Sumatra, voor Dajaks van Bor neo, kortom in reeds meer dan 30 talen van ons uitgestrekte Indïë. Men zal de vreemde lettertypen kunnen bewonderen, waarvan sommige ook voor een kleine tien jaren (in 1928) in het Stedelijk Concertgebouw te be zichtigen waren. Dr. de Bruin vertelt in zijn bovengenoemd boek, dat in de Middeleeuwen ter beschikking- van de Begijnen te Haarlem een bijbelhand schrift werd gesteld, dat, hoewel niet bijzon der omvangrijk, noch bijzonder kostbaar van uitvoering, toch „7Vfe gouden schilden" waard was. Het werd blijkbaar uitgeleend, gelijk 'nu de boeken der Stadsbibliotheek, maar er wa ren strenge bepalingen, want er stond in ge schreven: ..Wie dattet begheert. salt een maent moghen houden ende niet langher sonder te- Jiuus te brengen ende een yghelic wilt bewa ren scoen ende onbesmet, als hij sij eighen boe ken doet ende alsmen boeken sculdich is te bewaren". Is het te verwonderen, voegt de schrijver erbij, dat men uit vrees om een handschrift te verliezen aan het slot het volgende, ons ko misch in de ooren klinkende, dreigement plaatste: „Die dat vindet, die brenget weder om Gods wil, of die duivel sal se peken met een pik- stock". In onzen tijd hoeft men niet meer bij den naam des Heeren of den duivel de menschen te bezweeren (men spot nu ook nog wel, vol gens één onzer moderne schrijvers, met „Joosje Pek") om de boeken te bewaren of te rug te brengen. Wij beleven andere tijden. Evangeliën of heele bijbelboeken voor luttele prijzen, ja, zoo noodig geheel kosteloos ver krijgbaar, het Woord Gods alom beschikbaar „voor een ieder in de eigen taal", ook voor al- ledaagsch gebruik! Moge de Haarlemsche ten toonstelling door oude en nieuwe bijbeluitga ven der voorgangers en opvolgers der Staten vertaling velen iets geven, ja, veel geven! Het is ons een genoegen de klank van het eigen instrument meer te gaan\ waarderen naar mate wij andere bespelen of horen bespelen. Door zijn sonoriteit pro pageert (ook onder de veeleisenden onder mijn kennissen) de Feurich piano niet alleen zichzelf, doch ook de naam van Uw* firma." O'veen. J. B. Een artikel van vertrouwen bij een adres van vertrouwen. OOK U slaagt zeker bij GOLDSCHÜEDING GROOTE MARKT. PIANO'S RADIO MUZIEK. Ons magazijn is tot 8 uur geopend. Zaterdags 10 uur. (Adv. Ingez. Med.) Dierendag. 4 October. Men schrijft ons: Elk jaar op 4 October maken de verschil lende vereenigingen voor dierenbescherming zich op, om de propaganda voor hun idee intensief te voeren. Want 4 October is de Dierendag, internationaal als zoodanig vast gesteld op den herdenkingsdag van den •Heiligen Franciscus van Assisië, die irïde middeleeuwen leefde in het stadje Assisië in het midden van Italië. Hij was de groote vriend en helper der armen en verdrukten, de pleitbezorger voor de verschoppelingen. En dat hij onder dezen ook de dieren reken de, is o.a. bekend uit verschillende verhalen die over hem in omloop zijn. Den 4den October te maken tot Dierendag was dus goed gezien en had een historischen achtergrond. Steeds meer dringt de propaganda voor bescherming van het dier tot de menschen door. De voortdurende actie in den loop dei- jaren is aanleiding geweest, dat het werk der dierenbeschermersvereenigingen thans schier overal sympathie ondervindt. Ook in dezen voor veel menschen zoo moei lijken tijd is er een toeneming merkbaar van het verantwoordelijkheidsgevoel van den mensch ten opzichte van de dieren. Meer dan vroeger dringt het besef door. dat de mensch de dieren, die in zoo meenig opzicht van hem afhankelijk zijn, niet mag mishandelen. Dit komt niet alleen, omdat hij, die zich aan dierenmishandeling schul dig maakt, met den strafrechter in aanra king- komt, maar ook, omdat een gevoel van ridderlijkheid tegenover de zwakkere mede schepselen in veler harten heeft postgevat. Moge op dezen Dierendag tot allen door dringen wat de dierenbeschermers van veler lei richtingen van de menschen vragen: meer meegevoel met het dier in het algemeen; medelijden en hulp voor het zwakke en -in grooten nood varkeerende medeschepsel; het niet meedoen aan het veroorzaken van onnoodig dierenleed, want nog steeds wor den de huisdieren niet altijd goed en vrien delijk behandeld; komen er op de boerderij en op de veemarkt ongerechtigheden voor, die blijk geven van onnadenkendheid, maar ook vak van ruwheid; zien we in vele ge meenten den trekhond onder de kar wat eigenlijk reeds lang tot het verleden had meoten behooren, zooals dit in een 200-tal gemeenten van ons land reeds het geval is; duurt het ellendig lot vort van de duizenden den kettinghonden, die heel vaak hun leven gekluisterd zijn: stijgt- uit de vivisectie laboratoria de jammerklacht ten hemel van de duizenden arme proefdieren. Het zijn de dierenbeschermers, het zijn de vivisectiebestrijders, het zijn de vegetariërs, die allen op eigen terrein, hun inzichten aan de menschen probeeren kenbaar te maken. Moge dit stukje ter gelegenheid van den Dierendag aanleiding zijn t-ot overdenking van het schoone streven naar verbetering van het lot van het lijdende dier. Dat veler sympathie worde omgezet in een daad. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM Het vergelijkend overzicht over September 19371936 is als volgt: Aantal behandelde posten 17349 v. j. 15903. Aantal Inlagen 11504 v. j. 10179. Aantal terugbetalingen 5845 v. j. 5724. Ingelegd f517.363,56 v. j. f362.425.14 Terugbetaald f463.297,50 v. j. f452.375,48. Meer Ingelegd f54.066,06 v. j. minder f 89.950,34. Aantal nieuwe boekjes: 360 v. j, 226. Aantal afbetaalde boekjes: 180 v. j. 177. Spaarbusjes op 30 September 1937 in om loop: 3457. Geledigd in September 1937: 250 busjes met totaal inhoud van f 4.023.91. Aantal verhuurde kluisloketten op 30 Sep tember 1937: 641. Deze week stellen wij een speciaal patroon beschikbaar, waaruit verscheidene kleeding- stukken voor de wintergarderobe kunnen wor den gemaakt. Het ligt in de bedoeling, een dergelijk patroon van tijd tot tijd op te nemen, in de verwachting dat velen hiervan graag gebruik zullen maken. Het patroon bestaat uit de volgende model len: A. Eenvoudige vlotte blouse,, die van voren met een rij knoopjes gesloten wordt. Zeer modern is hierop een strik van geruite tafzij te dragen. B. De rok loopt een ietsje klokkend uit. De eenige garneering bestaat uit een tweetal schuine zakjes. C. Aardige kraaglooze kazak van soie impri- mee. Het bovendeel wordt dichtgeknoopt. Het staat echter bijzonder aardig, wanneer men er een shawltje in een bijpassende tint onder draagt en een paar knoopen open laat. Naar verkiezing kan men de rok van voren open la ten of dichtstikken D. Deze kazak, die van voren geheel dicht geknoopt. wordt is vervaardigd van wollen stof. Juist door den eenvoud werkt dit model zoo gedistingeerd. E. Sportieve mantel van geruite wollen stof. De kraag, de voorkant en de groote zak zijn doorgestikt, sportieve donkere knoopen, en een breede leeren ceintuur in dezelfde tint compieteeren dezen mantel. F." Deze kazak is vervaardigd van goud- of zilverbrocaat. Gedragen op rok, G. Wordt van satijn of velourschiffon vervaardigd-, deze ka zak vormt een eenvoudig schouwburg- of di nertoilet. H. Plissee is op het oogenblik zeer modern, dus waarom zouden we er het aardige visi tetoiletje niet mee garneeren? Een breede strookt vormt de zoomafwerking, terwijl een smalle volant langs de mouwtjes de puntige zakjes en het kraagje genaaid wordt. Het blousje sluit, met een rij kleine ronde knoop jes en lusjes; dc rok is vierbaans. Een breede ceintuur van hetzelfde materiaal der japon wordt van achteren gestrikt. Een niet te onderschatten voordeel van al Niet langer dralen, Laat „RHEE" Uiv wasch maar halen HEEMSTEDE TRELEFOON 28201 (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN (Inlichtingen ten Politiebureele Smede- straat. eiken werkdag uitsluitend tusscnen 11 en 13 uur). Terug te bekomen bij: Politiebureau, Sme- destraat 9, ceintuurs en handschoenen; Bo- zena, Javastraat 31, armband; De Ridder. Bleekenbergstraat 37, Grieksch boek; Staal, Hyacintenlaan 38, duimstok; Kitseroo, Gast huislaan 28. hond; Van der Veldt, Nieuwe- weg 9 te Haarlemmerliédé, hond; Van der Hoorn, Wilhelminastraat 64, dameshorloge; Van Roon, Scheeperstraat 31 zwart, dames hoed; v. d. Bunt, Schreveliusstraat 10 rood, regenjas; Bergman, Eemstraat 14, japon; Daudey, Raam vest 57, katje; Stemler, Nas- saustraat 19, 2 kammetjes; Van Egdom, Van Berensteijnstraat 1, kat; Luijten, Brouwers straat 19, zakmes; Doncan, Spaarndamsche- weg 94 rd„ jongenspet t.n. van Buurman; Ten Bosch, Linschotenstraat 6 zwart, portemon- naie; Steenman, Prinsessekade 14, portemon- naie; Van Amersfoort, Wagenweg 128 rood, pop; Van Boven, Clercqstraat 170, tabakspijp; Van Alphen, Hofdijkplein 11, rijwielbelas- tingmerk; Offerings, V. d. Meerstraat 1, rij- wielbelastingmerk; Van Bruggen, Gen. de Wetstraat 74, soldeerbout; Rijwielstalling Postkantoor, gymschoentje: Rob, Wilgen straat 30, schooltasch met boeken; De Graaf, Leidscheplein 15, schooltasch; Scheeling, Gen. Cronjéstraat 26 rood, 2 postzegels; Kruijff, Wilgenstraat 18, zeiltje voor kinderwagen. deze kleedingstukken op hetzelfde grondpa troon is. dat men vele combinaties kan maken die altijd bij elkaar passen. Prijs van het patroon 47 ets. Het is van heden af gedurende een week te verkrijgen bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Vrouwen Electriciteits Vereeniging Uitstekend eslaagde propaganda middag. Mevrouw Wolthers zet het doel der vereeniging uiteen. In de bovenzael van café-restaurant Brink- mann had gistermiddag een bijeenkomst plaats van de afdeeling Noord-Holland van de Vrouwen-Electriciteit-svereeniging. Het bo venzaaltje bleek te klein voor de talrijke be zoeksters en eerst na verwijdering der tus- schenschotten kon iedereen een plaatsje vinden. De afdeelingspresidente mevrouw G. Schmidt-Marsman opende de bijeenkomst met een kort welkomstwoord waarna zij het woord gaf aan de presidente der vereeniging mevrouw Wolthers-Arnolli die een korte uit eenzetting gaf van het doel der vereeniging. De Vrouwen Electriciteits Vereeniging is opgericht met het doel om de huisvrouwen te leeren haar taak om de materieele belan gen van het gezin te behartigen zoo efficient mogelijk te doen uitvoeren om zoodoende meer tijd te krijgen ook de ideëele belangen te verzorgen. In den loop der tijden is de taak der huis vrouwen zeer gewijzigd. Door de voortschrij dende techniek en door de electriciteit kan ook de gezinsarbeid tot machinalen arbeid worden gemaakt. Door de technische vervol making krijgen de vrouwen meer tijd waar door zij in het gezin een prettiger sfeer kun nen scheppen. De V. E. V. heeft zich nu ten doel gesteld door het geven van voorlichting de groote voordeelen aan te toonen die het gebruik van electrische apparaten met zich mede brengt. Uitdrukkelijk verklaarde mevr. Wolthers dat de vereeniging zich niet beweegt op het terrein van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. Door het geven van voorlichting, middagen, cursussen en excursies zal de vereeniging trachten haar doel te bereiken. Na de causerie van mevr. Wolthers demon streerde mevrouw Roersch eenige electrische toestellen die vooral in het huisgezin van practisch nut zijn. Als aardige attractie had men in een bij- zaaltje verschillende oud-Nederlandsche (o.a. een bijzonder fraaie keuken uit Midden- Beemster) en moderne theetafels met toebe- hooren opgesteld waar de bezoeksters door oud-Hollandsche boerinnen van thee werden voorzien. Bovendien bestond nog de gelegenheid om poffertjes en andere lekkernijen, alles elec- trisch toebereid, te proeven, van welke ge legenheid een druk en dankbaar gebruik werd gemaakt. Deze eerste middag te Haarlem van de nog jonge Vrouwen Electriciteits Vereeniging mag als bijzonder geslaagd beschouwd worden en was een prachtige propaganda om de huis vrouwen met de electriciteit in het algemeen en de electrische toestellen in het bijzonder vertrouwd te maken. ALGEMEENE EVANGELISATIE. Op Dinsdagavond 5 October belegt boven vermeld Comité een getuigenissamenkomst in de Broeder-kerk, Parklaan 34. De heeren M. Schats, G. Oversteegen en anderen zullen het woord voeren. Het zang trio „Kalosi" zal nogmaals eenige liederen ten gehoore brengen. De muzikale leiding berust bij den heer G. Aling. VOORDEN- -POL1TIERECHTER Fraudeerende steuntrekkers. Er zijn gevallen, zei dc Officier, waarbij men nog wel eens iets door de vingers kan zien of waarbij termen zijn om een voor waardelijke straf te vragen; benarde om standigheden doen veel begrijpen, maar dan moet er ook blijk zijn van berouw en van een eerlijk voor de zaak uitkomen, terwijl er geen boos opzet in het spel mag zijn, geen vooraf opgemaakt plan om de steuncommis- sie te bedriegen. Dat de arbeider uit Lisse, die terecht stond, dit laatste in praktijk had gebracht, leek waarschijnlijk. Hij had namelijk niet opge geven, dat zijn vrouw wekelijks geregeld tien gulden op een wasscherij verdiende en de vrouw had zich daar onder haar meisjes naam laten inschrijven, waardoor uit de ad ministratie van die wasscherij niet kon blij ken, dat de steuntrekker bij-inkomsten had en zoodoende had hij maanden lang te veel steun getrokken. De Officier vond dit te er ger. waar verdachte geen groot gezin had, zoodat er niet zoo'n financieele nood was. Hij mocht nu zeggen, dat de bij-inkomsten dienden om meubelen af te betalen, dat was geen steekhoudend argument en daarom vor derde de Officier een gevangenisstraf van een maand. De politierechter wilde ook geen voorwaardelijke straf opleggen, doch gaf twee weken gevangenisstraf met het oog op het blanco strafregister. De volgende steuntrekker kon evenmin op een voorwaardelijke straf aanspraak ma ken. Hij was in Haarlemmermeer penning meester geweest van een afdeeling van den bond van bouwvakarbeiders en als zoodanig mede belast met de regeling van de steun- uitkeering. Men weet, dat deze vla de vak- vereenigingen geschiedt en het bestuur van zoo'n vereeniging heeft dus een vertrou wenspositie. Dat'de penningmeester, als het hem zelf betreft, niet eerlijk is, is dus een ernstig iets. Deze penningmeester, die werkloos was, had behalve zijn steunuitkeering inkomsten genoten, die hij had verzwegen. Het burger lijk armbestuur had hem namelijk in ver band met ziekte in zijn gezin eens f 19 ge geven en dan had hij ook nog een paar we ken f 12.60 uit de ziekenkas getrokken, wat hij eveneens had verzwegen. Nu was het al een heel vreemd excuus, dat hij. als penningmeester der vakorganisatie, verklaarde, niet geweten te hebben, dat hij die inkomsten had moeten opgeven en even eens. dat hij zei, zich niet te herinneren, f 19 van het Burgerlijk Armbestuur ontvangen te hebben. Ja, hij kon zich. zei hij. niet inden ken, dat hem die uitkeering zou zijn ge geven. De politierechter vond het een al even on waarschijnlijk als het ander. Daar kwam nog bij, dat hij, toen hij ziek was. zijn werk had overgedragen aan iemand, die geen bestuurs lid was. Hij wilde nu nog wel beweren, dat die persoon tweede penningmeester was ge weest. maar de voorzitter van zijn organi satie sprak dat tegen en had tevergeefs in de notulen gfezocht naar een verkiezing van den bedoelden persoon tot 2en penning meester, zoodat het den schijn had, dat hij de werkelijke bestuursleden liever buiten zijn administratie had willen houden. Dat verdachte van het Burgerlijk Armbe stuur f 19 had ontvangen, leed geen twijfel en ook stond vast, dat hij daarvan op de door hem ingeleverde opgave omtrent zijn gezinsinkomsten geen melding had gemaakt. Het ergste voor hem was, dat hij hier om heen draaide, waarmee hij de verdenking op zich vestigde, doelbewust te hebben ge knoeid. Of dit nu door de controle eerder ontdekt had moeten worden, doet niets ter zake, meende de politierechter. De Officier van Justitie vond dit een ern stig geval, vooral omdat verdachte penning meester der vakorganisatie was geweest en vorderde 2 maanden gevangenisstraf. Mr. O. H. v. Wijk, de verdediger, vond veel duisters in de zaak. waarin naar zijn mee ning de politiek ook een rol speelde. Ver dachte was namelijk raadslid en men zou het van zekere zijde er op aangestuurd heb ben hem in de gevangenis te krijgen. Spre ker geloofde niet. dat zijn cliënt fraude had willen plegen. Voorts wees hij op verdachte's moeilijke omstandigheden, terwijl hij be twijfelde. of het geïncrimineerde stuk er een was, dat tot bewijs van eenig feit moest die nen. omdat daarnaast van andere zijde stuk ken kwamen, waarmee het gecontroleerd moest worden, zoodat het foutieve aan het licht kwam, waarmee het stuk zijn betee kenis verloor. De politierechter was het in dezen niet met den verdediger eens en achtte de valsch- heid in geschrifte bewezen. Voor een voor waardelijke straf, als de verdediger gevraagd had, vond ook de politierechter geen termen, doch bepaalde de straf op een week. gelet op den leeftijd en de omstandigheden van verdachte. Een driftige juffrouw. Dat een vrouw er niet mee is ingenomen, als haar echtgenoot laat en niet al te frisch thuis komt, is een internationaal verschijn sel. want sla een geïllustreerd blad op, on verschillig uit welk land en ge vindt er plaatjes in van dames met nachtmutsen op en bezems in de hand boven aan de trap, ter wijl beneden een echtgenoot in onzekere houding niet weet, of hij den tocht naar bo ven zal aanvaarden. Volgens dit internationaal gebruik dus had de Zaansche juffrouw, die zich niet kon vereenigen met het tijdstip van thuiskomen, door haar man gekozen en diens alcoholper centage. daarover haar man ter verantwoor ding moeten roepen op de manier, welke zij de meest geschikte vond. zoodat we vol strekt niet den bezem als een noodzakelijk hulpmiddel willen aanbevelen. Die juffrouw deed dat niet, maar zij ging bij een buurman in de schuur, waar deze zijn groente had opgeslagen, slingerde deze tegen den grond en ging er op staan trappen, zeer ten nadeele van de bloemkool, andijvie en andere tuinproducten. De buurman zag dat en vond het niet, zooals 't behoorde, maar de juffrouw was zoo door 't dolle heen, dat zij den buurman ook ging slaan en bovendien schold zij hem voor dief en moordenaar. Men zal wellicht niet goed begrijpen, hoe dit alles verband hield met de verlate thuis komst van haar man. doch de sleutel van het raadsel is, dat de juffrouw buurman aan zag voor den verleider, die haar echtgenoot tot drinken aanzette, wat hem geld kostte vandaar dief wat zijn gezondheid in gevaar bracht vandaar moordenaar en wat zijn handel benadeelde, waarom ze om gekeerd buurman's handelswaar had vernie tigd. De Officier was van meening dat de juf frouw haar man, die geen klein kind was. persoonlijk ter verantwoording had moeten roepen en niet den buurman, waarom hij een geldboete van f 25 eischte, welke de rechter toewees.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9