HET HOOGSTE RECHT De heer Edo Bergsma heeft Zaterdag in een speciale ver gadering te Amsterdam afscheid genomen als voorzitter van den A.N W.B. De nieuwe voorzitter, mr. H. P. J. Bloemers, overhandigt zijn voorganger de plaquette van de Edo Bergsma-medaille De 3 October-feesten te Leiden De deelnemers aan den optocht, welke Burgemeester Van de Sande Bakhuizen proeft de haring, die ter gelegenheid van de een symbolische voorstelling van de Grleksche mythen en sagen gaf, begaven 2 October-feesten te Leiden, welke Zaterdag werden gevierd, werd uitgedeeld zich per modern vervoermiddel naar de plaats van bestemming Te Amersfoort werd Zaterdag het huwelijk voltrokken van J. W. baron Sloet van Marxveld, 1ste luitenant bij de Genie, en jkvr. J. L. baronesse van Dedem. Het bruidspaar bij het verlaten van de kerk Op Houtrust te Den Haag werd Zondag voor de Westelijke eerste klasse van den K.N.V.B. de competitie-wedstrijd H.B.S. Feyenoord gespeeld. Een aanval op het doel der gastheeren Een zwaar karweitje. Bijna 100.000 K.G. weegt de balans van de grootste bascule-brug van Europa over de Binnenhaven te Rotterdam, welke Zaterdag met behulp van twee drijvende bokken geplaatst is Een aanval op het doel van Sparta tijdens den te Am sterdam gespeel den voetbalwed strijd Ajax-Sparta, welke in een neder laag voor de gasten eindigde Een kijkje in het Waaggebouw te Leiden tijdens de traditioneeleuitdeeling van haring en brood ter gelegenheid van de 3 October-feesten FEUILLETON Naar het Amerikaansch MILDRED D ANN ING. (Nadruk verboden.) 34) De mannen kwamen naderbij en voerden Virginia weg, die nu, geheel gebroken, niet tegenstribbelde, want ze had de foltering op Jackson's gezicht gezien, toen ze zoo plotse ling naar voren gekomen was en 't drong tot haar door, dat ze hem dit had kunnen be sparen. Rechter Kent stapte van zijn zetel af en liep naar Jackson. Een paar toeschouwers, op weg naar buiten, keken om, en wat ze zagen ver vulde hen mét groote verbazing. De rechter trad op den jongeman toe en stak zijn-hand uit. „Mijn zoon", fluisterde.hij, „Mijn jongen!" Een golf van bitterheid sloeg over Jackson heen. Hij nam zijn vader's hand en stond kaarsrecht voor hem. „Denk er aan vader," zei hij bitter, „het is de hand van een misdadiger." Maar rechter Kent was gebroken. „Ik weet stamelde hij, „maar Je bent mijn zoon en blijft mijn zoon!" Hij legde zijn handen op Jackson's schou ders en boog een moment het hoofd, de oogen gesloten. Meneer Evans stond dichtbij en hoorde, wat hij zei. Nu kwam hij een stap nader, een uitdruk king van verslagenheid en medelijden in de oogen. „Is hij uw zoon?" vroeg hij zacht. De rechter antwoordde niet, maar Jackson knikte zwijgend en de bankdirecteur trok zich ontsteld terug. Als 't eens zijn eigen zoon ge weest was? Zijn sympathie ging uit naar den verslagen oude man. Na een oogenblik keerde hij zich naar de deur, waar de zaalwachters nog met Virginia wachtten, tot de menigte het gebouw verlaten zou hebben. En dat mooie meisje was zijn zuster.... Maar er scheen nu een soort van opwin ding bij de deur te zijn. Menschen drongen en werden geduwd en iemand riep luid. „Laat me erin, laat me er in, zeg ik!" Plotseling werd meneer Evans zich bewust dat die stem hem bekend voorkwam. Toen werd er plaats gemaakt en de nieuw aange komene rende de zaal in en naar hem toe. Het was Bob. Hij zag zijn vader en wierp zich haast op hem. „Vader", riep hij. „Wat is er gebeurd? Vertel 't me gauw!" „Bob, wat voer je hier uit? Waar ben je de laatste dagen toch geweest?" „Dat komt er niet opaan. Maar vertel me alsjeblieft dadelijk wat er gebeurd is. Hebben ze hem schuldig bevonden? Is hij veroor deeld?" „Lieve deugd, Jongen, wat bezield je? Be doel je Morgan?" „Ja, ja, natuurlijk." „Ja, 't spijt me ontzettend, maar hij heeft tien jaar gekregen," Meneer Evans dempte zijn stem. „Stil, mijn jongen, hij werd door zijn eigen vader veroordeeld. Als ik dat ge weten had!" „Verdraaid!" Bob staarde wild van zijn vader naar rechter Kent en Jackson, maar de laatste vermeed hem aan te zien. De bank directeur brak af, en keek verbaasd naar het opgewonden gezicht van zijn zoon. „Wat ter wereldbegon hij, maar Bob viel hem in de rede. „Vader!" schreeuwde hij. „Doe toch iets! Het is heelemaal verkeerd! Hij heeft het geld niet gestolen, ik heb het gedaan. Verduiveld, ik deed het, zeg ik u. Hoort u 't niet" Want me neer Evans staarde hem ongeloovig aan. Rechter Kent had zich met een ruk op gericht, en een licht van hoop scheen in zijn oogen. Hij liep naar Bob en nam hem bij den arm. „Wat is dat? Heb jij het geld genomen?" riep hij. „Ja, ja, ik heb het genomen, alles wat er was en stichtte ook nog brand in de bank, als u dat wilt, maar ik heb die vijfhonderd dollar gestolen. Ikik stal ze. Ik heb ze gemeen weggenomen! Jack heeft 't niet gedaan!" Met een stap zoo veerkrachtig als van een jongeman liep rechter Kent naar zijn tafel en sloeg met zijn hamer. De heeren van de jury werden verzocht hun plaatsen weer in te nemen. „Davis, vang de heeren op voor we weg zijn." Er was de volgende oogenblikken een groote verwarring, maar alle juryleden waren nog te vinden en namen hun plaatsen weer in en toen was meteen de orde weer in d.e rechtzaal hersteld. Rechter Kent verhief zich en sprak tot de jury „Mijne heeren," sprak hij, „het is een on gewone procedure, maar in verband met de nieuwe feiten, die aan het licht gekomen zijn ben ik overtuigd dat u uw uitspraak nog eens in overweging zult willen nemen." Toen wendde hij zich tot Bob. „Wilt u zoo vriendelijk zijn hier te komen", rechter Kent wees naar de getuigenbank" en te vertellen, wat u te zeggen hebt?" En toen kwam alles los in een wilden on- samenhangenden woordenvloed. Hoe Bob in het nauw had gezeten en Jackson om -geld gevraagd. Hoe deze geweigerd had en Bob zelf het geld had bemaehtigd.HoeBob zich toen bedacht had en het geld terug had gezonden. En hóe hij was weggegaan, tot hij zijn toe lage zou krijgen en nu teruggekomen was. om zijn schuld te betalen en had gehoord, dat het geld blijkbaar niet terecht was gekomen en dat Jackson nu veroordeeld was. De jury luisterde met alle aandacht, ter wijl de geschiedenis verteld werd en het ge lukte hen, door met volle aandacht te luiste ren Bob's relaas te begrijpen, maar de voor zitter was een mager, obstinaat man, met dunne lippen, en toen Bob geëindigd had, stond hij op en vroeg permissie hem te on dervragen. Dit werd toegestaan en hij wendde zich tot Bob. „Als u al het geld teruggestuurd hebt," lijmde hij, „waar is het dan?" „Beware me, dat weet ik niet," antwoordde Bob, ,ik weet alleen, dat ik 't met onzen ne gerbediende, Nicodemus gestuurd heb." De voorzitter keerde zich nu tot rechter Kent. „Ik vind dat dit onderzocht moet wor den en de waarheid van dit getuigenis nage gaan moet worden", sprak hij op drogen toon. Bob sprong op. „Ik zal wel gaan en het vin den", schreeuwde hij. „geeft u als 't u blieft iemand met me mee, meneer?" zei Bob tot den rechter. „Davis, ga jij mee en houd een oog op dezer jongeman, om na te gaan, of hij de waar heid spreekt". Bob verliet zijn plaats, toen eerst viel zijn oog op zijn vader's verschrikte gezicht. Hij liep op hem toe en porde hem vriend schappelijk in den rug. vroolijk. „We krijgen hem vrij en dat is hel me zoo zou ontzien." „Kom meneer Davis!" En samen haastten ze zich de rechtszaal uit. De bankdirecteur zakte in een stoel neer en veegde zijn gezicht met een zakdoek af. De gebeurtenissen volgden elkaar wel wat snel op, zelfs voor een schranderen bankdirecteur. Virginia had de zaalwachters verzocht, haar naar de rechtszaal terug te laten gaan, in verband met het nieuwe bewijsmateriaal en beloofd rustig te zullen zijn. Ze hadden het toegestaan en nu liep ze langzaam terug en ging voor in de zaal op een stoel zitten. Rechter Kent's schitterende oogen, die hoopvol glansden, lachten in de hare, en Vir ginia begon te begrijpen, dat de nachtmerrie voorbij was. En zoo bleven ze allen in de stille rechtszaal wachten op Bob's terug komst.. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14