NationaIe Hi Reshevsky,,verslaat"den schaakwedstrijd tusschen Euwe en Aljechin voor ons blad. SCHAKEN Laat Vele ongelukken op den weg. Enkele personen zwaar gewond. LAAT NU DE WINTER MAAR KOMEN GOEDE BRANDSTOF GOEDE WARMTE VAN MAANDAG 4 OCTOBER 1937 H A A R L E M'S DAGBEAD 9 Van links naar rechts: De Nederlandsche schaakmatador S. Landau, de Ameri- kaansche kampioen S. Reshevsky, met het hondje van Flohr, mevrouw Flohr en de eerste candidaat voor den titel van schaakwereldkampioen S. Flohr. 'et zal velen, die den schaakmeester S. Reshevsky kennen, stellig verheu gen, dat wij hem bereid gevonden hebben de 30 partijen van den schaakwedstrijd om den wereldkampioenstitel tusschen dr. A. Aljechin en dr. M. Euwe, welke morgen aanvangt, te analyseeren. S. Res hevsky, die reeds als ..wonderkind" prachtige prestaties op het bord met de 64 ruiten gele verd heeft, is een schaker, die in elk tournooi als een ernstigen candidaat voor de eerste plaats beschouwd wordt. Hij is verleden jaar kampioen van Amerika geworden, ondanks het feit, dat men Fine de beste kansen gaf. Reshevsky voerde dit jaar de sterke ploeg van Amerika, dit het landentournooi te Stockholm won, aan. We zouden zoo door kunnen gaan met het opsommen van successen van Re shevsky, onzen nieuwen medewerker, die wij op deze plaats een hartelijk welkom toeroepen. Eerst echter een terugblik op zijn loopbaan. Reshevsky's levenGeboren in Polen in 1921, openbaarde zich reeds heel vroeg zijn bijzondere schaakkennis. Reeds op 5-jarigen leeftijd speelde het „wonderkind" schaak met erkende meesters. En veelal wist hij te win nen ook. Met zijn vader als manager werd een wereldreis in elkaar gezet. Een schaakloop baan ving aanAmerika werd op deze reis ook bezocht. Het „wonderkind" trok in het land der onbegrensde mogelijkheden algemeen de aandacht. En toen een Amerikaansche millionair aanbood, hem te laten studeeren voor accountant, aarzelde Reshevsky's vader niet lang. Er werd slechts 1 voorwaarde ge steld: niet schaken voor hij 17 jaar oud is. Alleen maar studeeren. Het „wonderkind", toen reeds een leergierige jongen, vervulde deze voorwaarde stipt.tot hij 17 jaar was. Toen schreef hij in voor enkele Amerikaan sche tournooien, waarbij hij afwisselend suc ces behaalde. Zijn studie verwaarloosde hij Inmiddels niet. Ja, hij studeerde zelfs zoo ijve rig, dat hij zich reeds spoedig als accountant kon vestigen, een beroep, dat hij nu nog uit oefent. In 1936, 24 jaar oud, maakte Reshevsky een reis naar Engeland, waar hij deelnam aan het schaaktournooi te Margate. Zonder zich iets aan te trekken van den roem van zijn tegen standers. stevende hij recht op de eerste plaats af. Zelfs de ex-wereldkampioen Capablanca moest voor hem bukken. Na de laatste ronde bleek de genaturaliseerde Amerikaan inder daad de meeste punten behaald te hebben. Direct na Margate volgde een tournooi te Yar mouth, dat minder sterk bezet was. Reshevsky won. De geheele schaakwereld, die het „won- Leiden viert zijn traditioneele feest. Feestvierders kwamen uit alle windstreken. Der traditie getrouw heeft de burgerij van Leiden Zaterdag op feestelijke wijze het ontzet der stad op den 3en October 1574 her dacht, evenmin als 3Y2 eeuw geleden de be- teekenis van dit feit tot de stad zelve en haar naaste omgeving beperkt bleef, zoomin bepaalde zich ook de feestviering Zaterdag tot de ingezetenen van de sleutelstad en de omringende dorpen. Integendeel, van heinde en ver kwamen per rijwiel, auto, autobus, tram of trein naar het feestvierende Leiden. Nadat aan den vooravond van den her denkingsdag door de gezamenlijke Leid- sche vereenigingen een fakkeloptocht was gehouden, waarbij als hulde aan de nage dachtenis van Leiden's dapperen burge meester ten tijden van het beleg. Pieter Adriaanszoon van der Werff, aan den voet van zijn standbeeld een krans was gelegd, vingen Zaterdagmorgen de feestelijkheden aan met een reveille, geblazen door het Leidsch politiemuziekgezelschap, van het •balcon der stadsgehoorzaal. Daarna volgden de traditioneele nummers van het programma: Koraalmuziek rondom het standbeeld vanVan der Werff, en uit- deeling van haring en wittebrood in het Waaggebouw, waarvoor zich dit jaar het re cord-aantal van ruim 400C liefhebbers hadden aangemeld! Om klokke half negen loste de burge meester, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen het startschot voor de z.g.n. „ronde van Leiden,, een wielerwedstrijd door een deel der bin nenstad. Tegen één uur in den middag concentreerde zich aller aandacht op den f eestelij ken op tocht, in beeld brengende Grieksche mythen en sagen en bestaande uit 14 groepen. Een duizendkoppige menigte sloeg het kleurige schouwspel gade. De feestelijkheden werden 's avonds beslo ten met een cabaret-avond in de stadsge hoorzaal en het afsteken van vuurwerk op het Schuttersveld. BLOEMENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP. In het voorjaar van 1938 Thans is de duur der in het voorjaar van 1938 te houden tentoonstelling van in bloei getrokken heesters bepaald op 14 tot en met 30 April 1938. Een internationale jury zal de inzendingen Ibekronen. derkind" nog niet was vergeten, nam met veel genoegen kennis van deze successen. Men gunde ze hem gaarne. Terug naar Amerika waar zoo vele sterke schakers zijn. Daar werd, voor het eerst sinds jaren, het tournooi om het kampioenschap ge houden. Ook Reshevsky nam deel. Iedereen wees Fine als vermoedelijken winnaar aan. Reshevsky dacht er anders over. Kashdan noch Fine of Horowitz konden het bolwerken. Zelfs moesten zij toezien, dat de tweede plaats door een anderen, minder bekenden grootheid Simonson, bezet werd. Fine en Horowitz deel den achter Reshevsky. die volkomen onver wacht met den titel ging strijken en Simonson, de derde en vierde plaats. Het bleek inderdaad dat de titel niet in ver keerde handen terecht gekomen was. Notting ham naderde: de fine fleur uit de schakers wereld leverde daar slag. Behalve wereldkam pioen dr. Euwe namen deel: dr. Aljechin. Ca pablanca, Lasker (3 oud-wereldkampioenen) Flohr, thans candidaat voor den wereldtitel Botwinnik (Rusland's ster), Bogoljubow, Tar- takower. Fine en Reshevsky. Men was be nieuwd hoe de beide Amerikanen zich zouden houden in dit illustre gezelschap. Enwie van beiden de beste prestaties zou leveren. Het eindresultaat was: 1 en 2 Botwinnik en Capa blanca, 3, 4 en 5 Reshevsky, Fine en dr. Euwe. Schakers als Flohr, Tartakower, Aljechin en Bogoljubow lieten Reshevsky zoowel als Fine achter zich. Wie van beiden sterker was, viel niet uit te maken, gezien het feit, dat zij op dezelfde plaats eindigden. Reshevsky reisde, na het tournooi, dat voor hem een groot succes was, weer terug naar Amerika; zijn werkkring riep hem. Een jaar lang hoorde men in Europa niet veel van hem. Toen werd bekend dat hij 2 invitaties voor de tournooien, te Kemeri en Semmering-Baden. aanvaard had. Opnieuw leerde Europa de kracht van den Amerikaanschen meester ken nen. In Kemeri verzekerde hij zich, na de eerste ronden van een grooten voorsprong. Misschien werd hij 'daardoor een tikje over moedig. En in de laatste ronde achterhaalde het noodlot hem. De gedoodverfde winnaar moest met den Tsjech Flohr en den Let Petrow de eerste plaats deelen. Daarna volgde het landentournooi te Stock holm. Reshevsky bezette het eerste bord voor Amerika. Zijn medestrijders waren Fine, Kashdan, Horowitz en Marshall. Amerika won den strijd, waarbij ook Reshevsky zich niet onbetuigd liet. Nog versch ligt het tournooi Semmering- Baden in het geheugen. Capablanca, Flohr Fine, Keres, Elliskases en Petrow waren Re shevsky's tegenstanders. Hier kwam zijn aparte talent als snel-speler tot uiting. In ver schillende partijen geraakte hij in hevigen tijdnood. Maar bijna altijd wist hij de juiste zetten te vinden. Zijn resultaat was overigens niet zoo mooi als in andere tournooien. Samen met Capablanca deelde hij den derden en vier den prijs. Keres won, daarna volgde Fine. En apart talent: stellig mag men dat van Reshevsky zeggen. Hij is onbetwist de snelste schaker ter wereld. Niet alleen in tijdnood, maar ook in sumultaanseances. Overigens is hij, behalve een uitnemend schaakstrateeg, een uitstekend zanger. Meerdere malen is hij voor de Amerikaansche radio opgetreden. En ook in Nederland heeft men zijn zangcapaci teiten, tijdens het hoorspel dat de K.R.O. gis termiddag heeft uitgezonden, kunnen bewon deren. Reshevsky acht dr. M. Euwe momenteel een waardig wereldkampioen. Hij heeft zeer veel respect voor de geweldige theoretische kennis van den Nederlandschen matador en diens degelijken, vasten stijl. Alhoewel hij de genialiteit van een Aljechin hoog aanslaat, geeft hij toch Euwe de beste kansen op de uit eindelijke zege in den revanchestrij d om den titel. Men kan er van verzekerd zijn, dat Re shevsky, den strijd om den titel, met gecon centreerde aandacht zal volgen. Hij, die als 7-jarig „wonderkind" reeds in totaal 20 simul taanseances in ons land heeft gegeven, zal de hernieuwde kennismaking met het land van den wereldkampioen vieren, door de partijen te bespreken en het al of niet bijzondere ka rakter er van toe te lichten. Stellig zal de ar beid van dezen candidaat voor den wereldtitel met bijzondere belangstelling gevolgd worden. (Nadruk verboden). De revancliematcli Einve-Aljecliiii. ALJECHIN IN NEDERLAND. Zaterdagmiddag is dr. A. Aljechin met den trein uit Parijs te Rotterdam aangekomen. Hij werd begroet' door jhr. ir. H. Strick van Lin- schoten, lid van het Euwe-Aljechin-comité, die de belangen van den ex-wereldkampioen in dit lichaam zal behartigen, en verder door mr. G. C. A. Oskam. Aljechin zou hedenmiddag naar Den Haag vertrekken, waar hij de officieele opening van de revanchematsch tusschen hem en dr. Euwe in Hotel Witte Brug zal bijwonen. Familiedrama te Bandoeng. Drie dooden, één zwaar gewonde BANDOENG, 2 October. (Aneta-ANP.) Om streeks middernacht heeft een soldaat alhier met zijn karabijn zijn echtgenoote en zijn schoonvader vermoord. Ook heeft hij zijn schoonmoeder zwaar verwond, waarna hij zelfmoord pleegde. De dader, een Indo-Europeaan, fuselier van de vierde afdeeling der mitrailleurs compag nie te Magelang, A. A. H., was met den laat- sten trein uit Magelang gekomen om zijn vrouw, die weggeloopen was, te vragen terug te keeren, De vrouw en haar ouders weiger den dit, waarop hij met zijn geweer zijn vrouw en schoonvader doodde, zijn schoon moeder zwaar verwondde en vervolgens het wapen op zichzelf richtte. DE OOSTHOEK. De Geldersche, Overijselsche, Drentsche Ver- eeniging „De Oosthoek" organiseert Zater dagavond in het gebouw van den Haarlem- schen Kegelbond een cabaret-avond. Mede werking aan dezen avond wordt verleend door Jack Funny, conferencier, Dora Schra- ma, zang. Wasili Karpow, Russisch Instru mentalist en The Rhythm Kiddies oJ.v. Henk v. d. Werf. ARB. TOONEELVEREENIGING HERMAN HEIJERM4NS. Op het 121/2-jarig jubileum van de Arb. Tooneelvereeniging Herman Heijermans is helaas een schaduw gevallen, daar de pen ningmeester der vereeniging, de heer Pop pen, is overleden. Zooals men weet werd de heer Poppen reeds op de voorstelling der vereeniging op 16 September in den Stadsschouwburg ernstig ongesteld. Na afloop moest hij toen naar een der ziekenhuizen worden overgebracht. Herman Heijermans verliest met den heer Poppen een bekwaam bestuurder, die steeds ijverig en nauwgezet zijn taak vervulde. Sluit in de Lente van Uw leven een verzekering bij de Nationale. Vraagt inlichtingen MEi VOOR NoVEMbER kzORqENlJ LEVENSVERZEkERINq -BANk RoTTERdAH (Adv. Ingez. Med.) Drie menschen bij aanrijdingen gedood. Zondagavond om tien uur is bij de halte Sloterdijk te Amsterdam van de N.Z.H.T.M. een zestigjarige dame, mevrouw F. R.. uit den Haag, door een auto overreden en vrijwel op slag gedood. De vrouw, die een dag in Amsterdam had door gebracht, stond op het punt met de Haarlemsche tram naar haar woonplaats te rug te keeren. Toen de tram naderde stak zij den rijweg over, doch plotseling liep zij weer naar het trottoir terug, waar een familielid stond, die haar uitgeleide had gedaan. Deze riep haar nog toe, dat zij moest oppassen voor een auto, doch deze waarschuwing heeft zij vermoedelijk niet gehoord, daar zij doof was. De bestuurder van den wagen heeft nog getracht naar links uit te halen om de vrouw te ontwijken, doch een aanrijding was onver mijdelijk. De vrouw kwam op de motorkap waarborgt met het MERK VAN VERTROUWEN de winter tegemoet! HAARLEM ScHouwijeslaan 23 HEEMSTEDE Julianalaan 14 (Adv. Ingez. Med.) De eerste jeugdgevangenis in ons land. Mr. C. Goseling verricht de o peni ngsplechtigheid. De ware harmonie tusschen vergelding en verbetering. De Minister van Justitie, mr. C. Goseling, lieeft Zaterdag te Zutfen de eerste Jeugdgevangenis in ons land geopend. De jeugdgevangenis is ingesteld overeen komstig de desbetreffende wet van 1929 en dient voor opsluiting van misdadigers tus schen 18 en 21 jaar, die tot meer dan een jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. In bij zondere gevallen kunnen ook jongens en meisjes van 16 tot 18 jaar en van 21 tot 23 jaar in aanmerking komen voor plaatsing in een jeugdgevangenis. De jeugdgevangenis te Zutfen, waarin al leen jongens zullen worden geplaatst, is de oude strafgevangenis, welke in verband met de nieuwe bestemming een verbouwing heeft ondergaan. De opsluiting is niet cellulair, doch het doel is: meer aandacht aan de op voeding te besteden. Negentig jongens kun nen in deze eerste jeugdgevangenis van ons land worden ondergebracht. In zijn openingsrede heeft de Minister o.m. gezegd: Vergelding en verbetering zijn twee be grippen. die naar het schijnt in het strafrecht niet zelden om den voorrang strij den. Zonder vervlakking van standpunt kan men, naar mijn meening, zeker hier zeggen, dat het gaat om de juiste synthese in de ware harmonie tusschen de beid? doelstellin gen in de straf, als uiting van de mensche- lijke. en dus uiteraard onvolmaakte beoefe ning der gerechtigheid. En als diepste pro bleem komt. gelijk op zoo menig ander ge bied, juist in dezen tijd sterk naar voren: de verhouding tusschen mensch en gemeen schap. De overheid, die voor haar bevoegd heid tot straffen rechtvaardiging vindt in het doel der straf: betering der geschonden rechtsorde, als onafwijsbare voorwaarde voor een goede gemeenschap, de mensch, van na ture aangewezen tot het leven in gemeen schap en daarom zelf onafwijsbare^ voor waarde voor de goede gemeenschap. Zoo be zien beteekent vasthouden aan de vergel ding geenszins afwijzing van het element van opvoeding, verbetering, reclasseerihg. Nu ligt het voor de hand. dat juist ten aanzien van jonge menschen het vinden van de ware harmonie tusschen vergelding en verbetering van bijzondere beteekenis is. Voor hen zelf persoonlijk en voor de gemeenschap. Want van de kwaliteit der jonge krachten hangt het voortbestaan van een goede ge meenschap af. Dit vereischt eerbied voor den persocfc, maar ook eerbied voor de gemeen schap, erkenning van de hoogheid en het gezag der rechtsorde. Daarom ook tegenover jonge menschen geen eenzijdige verbeteringsmaatregelen al leen, maar vergelding, die sterk gericht wordt op behoud van een beteren mensch voor en in de gemeenschap. De wettelijke voorziening is in 1929 in de Staten-Generaal tot stand gekomen in een geest van onderlinge waardeering van mee ningen. Het is mijn vurig verlangen en te gelijk mijn stellige verwachting dat die geest ook zal heerschen bij de uitvoering. Er zullen heel wat uitvoerders een taak hebben te vervullen. Ik denk aan de rech terlijke macht, die ik met groot vertrouwen een wellicht niet geheel nieuwe, maar toch waarlijk niet gemakkelijke taak zie opge legd. Aan het centraal college voor de re- classeering, aan hetwelk ook een zeer be langrijke functie is opgedragen en aan het college van regenten. Afzonderlijk noem ik den directeur, zijn medewerkers in de leiding en op de overige posten in den dienst van het gesticht. Onder die medewerkers nemen een zeer be langrijke plaats in zij. die de geestelijke ver zorging op zich hebben genomen. Zij zullen deze taak. in het licht van hun hooge roe ping, ongetwijfeld met verdubbelden^ ijver willen vervullen. Na den minister hield de directeur der terecht en werd daarna tegen de straat gewor pen. Eenige oogenblikken later is zij overle den. De auto, welke te Amsterdam thuis be hoorde is voorioopig in beslag genomen. Aanrijding het doodelijken afloop. Zaterdagmiddag is de 45-jarige A. V.. die per rijwiel uit de richting Waalwijk kwam, bij het oversteken van den Rijksweg Sleeu- wijk-Keizersveer te Hank door een uit de richting Sleeuwijk komende auto gegrepen. De ongelukkige kreeg zeer zware verwondingen aan het hoofd en werd naar het ziekenhuis te Raamsdonkveer overgebracht, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. De oor zaak van het ongeluk moet gezocht, worden in het onvoorzichtig oversteken van den voorrangsweg door het slachtoffer. Jongen doodelijk aangereden. Een tienjarig jongetje. Aalders genaamd, is Zaterdag op den Norgerweg te Roden door een auto aangereden. De dood trad onmiddellijk in. De bestuurder van de auto. de 20-jarige Vrieling. trachtte nog het kind te ontwijken, maar faalde in deze poging, de auto botste met groote kracht tegen een boom. Het voer tuig werd totaal vernield. V. liep slechts lich te verwondingen op. Auto te water. Zondagmiddag tegen zes uur is een auto uit Hoorn, waarin vijf personen zaten nabij Oosthuizen van den Beemsterdijk in de Ring vaart gereden. Alle inzittenden konden wor den gered. Een hunner, de heer P. Veer, di recteur van het Parkhotel te Hoorn, was vrij ernstig gewond en is onmiddellijk naar Hoorn vervoerd. De overigen hadden eveneens kwetsuren opgeloopen, doch met de hulp van een wijkverpleegster, die toevallig passeerde, kon worden volstaan. Man, kind en koe aangereden. Zaterdagmiddag is in den Hulst op den weg langs de Dedemsvaart de landbouwer K. Nijboer, die vergezeld van zijn kleinzoon, den 10-jarigen Jan Dijkman, een koe uit de weide stalwaarts bracht, plotseling door een perso nenauto aangereden. De auto, welke be stuurd werd door den heer H. M. Melis uit Heer Hugowaard, slingerde het knaapje met kracht tegen den grond, zoodat het bewuste loos bleef liggen. De jongen is bij omwonen den binnengedragen, waar hij door dokter van Ravenswaay uit Nieuw Leusen werd be handeld. Zijn toestand was zoo ernstig, dat hij niet mocht worden vervoerd. Nijboer bleef ongedeerd, evenals de drie inzittenden van de auto, waarvan de motorkap onder het ge wicht van de koe, die er boven op terecht kwam, werd verpletterd. D politie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. Vrachtauto maakt slachtoffers. Zaterdagmorgen omstreeks elf uur is op den hoek van den Daalschenweg en de Do minicanerstraat te Nijmegen een personen auto in botsing gekomen met een bestelauto. De bestelauto draaide een halven slag en kwam op het trottoir terecht, waar zij een jongeman. R. genaamd, aanreed en hem aan de hand blesseerde, de wagen was daarbij nog niet tot stilstand- gekomen, maar reed tegen den wielrijder Luurmans, die tegen den grond werd geslingerd en bewusteloos bleef liggen. Tenslotte botste de auto tegen een boom, waarbij zij ernstig werd beschadigd. De chauffeur liep verwondingen op aan hoofd en handen. De zwaar gewonde wielrij der Luurmans, bij wien een hersenschudding werd geconstateerd, moest onmiddellijk naar het St. Canisiusziekenhuis worden overge bracht. De vrachtauto die de reeks ongeluk ken op haar geweten had, is door de politie in beslag genomen. jeugdgevangenis, de heer Schotman, een rede waarin hij een korte schets gaf van het doel dezer gevangenis. De delinquenten zullen onderworpen zijn aan een zeker gevangenis regime. Hier zal de crimineele paedagogiek worden toegepast. De gevangenis zal goed deels dienstbaar moeten worden gemaakt aan een heropvoeding en reformatie, welke weer-insohakeling in de geordende samen leving mogelijk maakt. Iedere verlichting van straf, welke den gedetineerde wordt toe gestaan, zal slechts het gevolg zijn van een sterkere inspanning en een zedelijke presta tie, die werkt tot een diepgaanden innerlij- ken omkeer. Deze gevangenis biedt een we zenlijke kans, om den rechten levensweg te leeren kennen, om dien terug te vinden. De wil tot het goede én 'positieve moet mobiel gemaakt worden tegen den wil om het slech te en immoreele te doen. Deze her-opvoeding moet dan ook niet zoo zeer als dwang dan wel als hulp tot zelfopvoeding gevoeld wor den. Iedere delinquent moet dus individueel bestudeerd worden. Van onsohatbare waar de zijn bij de opvoeding de persoonlijke in vloed en het voorbeeld van alle ambtenaren. Spr. gaf ten slotte de verzekering, dat hij. in trouwe samenwerking met degenen, die hem ter zijde zijn gesteld, zich met alle krachten zal wijden aan zijn taak. Vurig hoop te hij, dat deze „bijzondere strafgevangenis voor jonge mannen" later voor velen hunner zal blijken te zijn geweest een „bijzondere steun voor jonge mannen." WIE ZAG DE AANRIJDING? Donderdagmiddag 30 September, omstreeks 12.10 uur. werd op het Kennemerplein, aan de zijde van den Kruisweg, een 68-jarige dame die den rijweg over stak, door een onbekend gebleven wielrijder zoodanig aan het hoofd gewond, dat zij thans nog in het St. Elisa beth's Gasthuis verpleegd wordt. De politie verzoekt hen, die getuige waren van deze aanrijding, zich te willen vervoegen aan bu reau Smedestraat.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5