E' TELEFUNKEN TELEFUNKEN KWARTET Met bijna 140 K.M. snelheid langs de spoorbaan. URODONAL Hier is nr/TA fe Mond- en Klauwzeer zal zich nog uitbreiden. DINSDAG S OCTOBER 1937 H A 'A' R E E M'S DA' GBCAÖ 3 Proefrit met nieuwen electrischen trein. (Van onzen G. P. D.-redacteur.) rgens tusschen Maarn en Arn hem raast een electrische trein over de spoorrails, die glinsteren in het zonlicht. De bestuurder zit rustig op een klap stoeltje. De snelheidsmeter: verspringt van 90 op 100, 120, 130 en 140 K.M. In den trein loopen de vertegenwoordi gers van de Nederlandsche pers, die de uitnoodiging om een proefrit te maken op het baanvak MaarnArn hem gaarne geaccepteerd hebben, rustig heen en weer. Sommigen pra ten, zonder stemverheffing. Anderen drinken op hun gemak een kop koffie, afkomstig uit de kleine keuken welke het nieuwe electrische materiaal der N. S. ook al bezit. En allen zijn het er roerend over eens, dat de nieuwe electrische stroomlij ntreinen een wonder van comfort en snelheid zijn. Het is nog maar vijf jaar geleden, dat de N. S. besloten tot invoering der Dieselelec- trische tractie, welke, nadat de aanvankelijke tegenslagen overwonnen waren, zoo alge meen bevrediging schonken. Algemeen waar deerde men de Diesels, zoo snel, elegant, com fortabel en rustig. Sneller, comfortabeler, rustiger: dat is den indruk, die men krijgt van den nieuwen electrischen trein. In Utrecht om den heer Hupkes, chef van den dienst van tractie en materieel der N.S. verzameld, zijn de persvertegenwoordigers in een minimum van tijd in een Dieselmecha- nisch motorrijtuig naar Maarn gebracht. Het Dieselmechanische motorrijtuig is al een aparte vermelding waard. Natuurlijk in stroomlijn uitgevoerd, kan dit rijtuig een snelheid van 105 K.M. bereiken. De N. S. heb ben er 8 bij Werkspoor, voor den dienst AmersfoortBarneveldEdeArnhem be steld. Een kleine 30 M. lang, vormen deze nieuwe rijtuigen reeds eens sensatie op zich zelf. Gemakkelijke zitplaatsen, en een prach tig uitzicht. De 4 motoren van 150 P.K. zijn aangebracht onder den verhoogden vloer van de bagage- af deeling. Ongelooflijk rustig snort het rij tuig over de baan. En iedereen, die gevraagd wordt de snelheid te schatten, raadt veel en veel te laag. Waarom? Omdat niemand eigen lijk merkt, dat deze motorrijtuigen zoo ont zaggelijk hard rijden. De boomen schijnen even snel voorbij te vliegen als bij een stoom trein, die met een vaartje van 90 KM. over de rails raast. Toch staat de snelheidsmeter dicht bij het cijfer 105 te schommelen In Maarn geeft Ir. Hupkes het sein tot uit stappen. Daar staat de electrische trein, die ons naar Arnhem brengt waarbij de snelheid tot 140 K.M. per uur opgevoerd wordt, zon der dat men er iets van merktWelk een geweldige uitbreiding beteekent de electrifi- catie van het middennet. In Mei 1938 zullen de baanvakken AmsterdamUtrechtEind hoven, Den HaagUtrechtArnhem en Rot terdamGouda geëlectrificeerd zijn. In to taal 276 K.M. Met het 235 K.M.-net, dat reeds met electrische treinen gereden wordt, dus het volgend jaar een net van 511 K.M. lengte. Op 1 October 1908 lieten de Spoorwegen op de lijn Rotterdam—HofpleinDen Haag Scheveningen, 35 KM. in tótaal, de eerste electrische treinen rijden. Negentien jaar la ter werd het net uitgebreid met de lijnen HaarlemIJmuiden, AmsterdamRotterdam D.P. en Rotterdam D. P.Schiebroek. Weer 4 jaar later volgenden de baanvakken Am sterdamAlkmaar en Velsen-Uitgeest Drie jaar later werd de lijn Rotterdam D. P. Dordrecht geopend, terwijl in 1935 op de tra jecten SchiedamHoek van Holland en HaarlemZandvoort voor het eerst met elec trische treinen gereden werd. En nu? On danks de bevredigende resultaten met de Diesels, waarover niet alleen Ir. Hupkes, maar ook het publiek met veel waardeering spreekt, volgt een uitbreiding van de electrificatie, die bewondering werkt. Uitbreiding economisch verantwoord. De chef van den dienst van tractie en ma terieel kan zich volkomen voorstellen, dat men zich af zal vragen: „Waarom na de Die sels, dezen vorm van exploitatie?" Zijn ant woord is: „Omdat de kosten van den stroom zoodanig verminderd zijn, dat het economisch verantwoord is, tot electrificatie over te gaan" Ir. Hupkes is van meening, dat de stoomtrei nen in de toekomst zullen verdwijnen. In het binnenland zal dit sneller kunnen gaan, dan in het internationale verkeer, ofschoon er reeds plannen zijn om de Diesel treinen in het laatste in te schakelen. Wat er nu met de Diesels der N. S. gaat gebeuren? Ook daarop geeft Ir. Hupkes een antwoord. Deze zullen voornamelijk ingezet worden op de trajecten van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag naar de groote steden in het Noorden. Oosten en Zuiden van ons land. Uitdrukkelijk wijst de heer Hupkes er op, dat het besluit om tot uitbreiding der electrificatie over te gaan, ge nomen is, omdat uit de exploitatie van den dienst Rotterdam-Hoek van Holland bleek, dat het economisch- volkomen verantwoord was. Men moet dus niet denken aan een min dere waardeering voor de Dieselelectrische tractie, welke indertijd aanvankelijk veel stc* tot schrijven heeft gegeven, omdat de motoren niet volkomen aan de verwachtin gen beantwoorden. Letterlijk zegt de heer Hupkes: „De fouten van de motoren der Die sels zijn door de N. S., in overleg met de le verancier, nauwkeurig nagegaanen zoodanig verbeterd, dat thans, gemiddeld per jaar en per treinstel, 110.000 K.M. afge legd wordt." En nu de electrische trein zelf. De 3-wa- gentrein is een wonder. Vertoonen de derde- klassewagons zeer veel overeenstemming met de Diesels (zelfde bekleeding, indeeling en vloerbedekking) de 2de klasse ziet er anders uit. Daar hebben de N.S. teruggegrepen naar de afgescheiden compartimenten: 6 zitplaat sen elk. Schuifdeuren, al naar men wil open of dicht, geven aan den eenen kant toegang tot den uitgang. Opvallend is de stroomlij n- vorm ende automatische koppeling. Waar men in Mei over 53 tweewagentreinen, welke volkomen gelijk zijn aan de laatstge- bouv/de tweewagentreinen voor het traject RotterdamHoek van Holland, en 37 driewa gentreinen de beschikking heeft, is het dui delijk, dat men dan, speciaal op drukke da gen, in enkele oogenblikken een trein tot iedere gewenschte samenstelling kan combi neeren. De verwarming in de 3-wagentreinen ge schiedt door verwarmde lucht, 's Zomers wordt, voor ventilatie, frissche lucht ingebla zen. De onderzijramen zijn van diibbel glas, de bovenramen kunnen, door een zeer een voudige, draaibare handle, in hun geheel om hoog gedraaid worden. Groot succes mag verwacht worden van het feit, dat in de 3-wagentreinen een kleine keu ken aanwezig zal zijn. Deze is voorzien van koelkast, koffiemachine, warmwaterketel enz., terwijl de Wagon-Lits de bediening op zich genomen hebben. Het is verbazingwekkend hoe comfortabel men het zich in deze dezen trein kan maken, zonder lastig te zijn voor medereizigers Stellig verdienen de Spoorwegen daarvoor een wel gemeend compliment .Het is net een Indië- vliegtuig van de K.L.M., waarin men ook zoo rustigjes kan zitten praten, terwijl de aarde onder de passagiers wegschiet. Hier schiet de natuur voorbij met 140 K.M. per uur. De reziger staart er naar, zonder het te beseffen. Tot plotseling de mededeeling komt: „We rijden 140 K.M.!" Dan kijkt hij schielijk naar buiten en zegt: „Hoe is het mogelijk?" Wat de technische zijde van deze electrifi catie betreft, het bovenleidingsnet der tot nu toe geëlektrificeerde baanvakken heeft een lengte van 567 K.M. Voor het middennet kwa men daar 660 KM. bij. Het streven is geweest een zeer eenvoudige draagconstructie voor de bovenleiding toe te passen. Deze is bovendien dusdanig ontworpen, dat een snelle vervaardi ging der samenstellende deelen benevens een snelle montage mogelijk was, beiden van groot belang met het oog op het betrekkelijk korte tijdsbestek (2 jaar) dat voor het gereedmaken der werken ter beschikking staat. De electrische energie wordt ook ditmaal niet door de Spoorwegen zelf opgewekt, doch deze wordt betrokken van reeds bestaande centrales. De energie wordt in den vorm van draai stroom onder hooge spanning geleverd en dooi de Spoorwegen in gelijkstroom van de ver- eischte spanning omgezet. Alle onderstations, hoewel naar de plaatse lijke omstandigheden in grootte verschillend komen wat algemeene indeeling betreft, met elkaar overeen. Wat het aantal plaatsen betreft, dit bedraagt in den 3-wagentrein in totaal 192 zit- en 80 staanplaatsen. In de tweede klas zijn 48 zit- en 32 staanplaatsen, in de derde klas 144 zi.t- en 48 staanplaatsen. De 2.-wagentrein in be rekend op 120 zit- en 64 staanplaatsen. De 2de klas bevat hier 24 zit- en 16 staanplaatsen, de 3de klas respectievelijk 96 en 48. Een gewichtige dag nadert voor de Neder landsche Spoorwegen. In Mei 1938 zal het critisch publiek voor het eerst in de nieuwe, electrische treinen worden toegelaten. Met be langstelling zal de Maatschappij de reactie der passagiers gadeslaan. Zij mag er nu reeds op rekenen, dat die reactie onverdeeld ^un- stig zal ziin! (Nadruk verboden) Meisje van de fiets gewaaid. Maandagmiddag is de 16-jarige H. van V. te Hoogkerk door een windvlaag van haar fiets geworpen. Zij kwam met haar hoofd te gen een paal terecht en liep een schedelbasis- fractuur op. Zij is in zeer ernstigen toestand naar het Diaeonessenhuis te Groningen over gebracht. KLEIN MEISJE UIT HET RAAM GEVALLEN. Maandagmiddag is het tweejarig dochtertje van den heer D. M. uit een viermeter hoog zolderraam aan den achterkant van de ouder- lenke woning aan de Eerste Spoorstraat te Groningen op straat gevallen. Het meisje liep een hersenschudding en een schedelbasisfractuur op en is in ernstigen toestand naar het R. K. Ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. MILITAIR VLIEGTUIG BIJ LANDING BESCHADIGD. - Bestuurder ongedeerd. Door te langzaam binnenkomen is een mi litaire Fokker C5 Maandagmiddag omstreeks vijf uur boven Schiphol van geringe hoogte afgegleden en ietwat onfortuinlijk op den grond terecht gekomen. Hierdoor werd een vleugel beschadigd, terwijl een wiel brak. Het vliegtuig werd bestuurd door luitenant Zondervan, die na de landing het toestel ge heel ongedeerd verliet. Hollend paard doodt voetgangster. HELDEN (L.), 4 Oct. Maandagmiddag om één uur is het paard van den voerman Vullings te Beringen (gem. Helden)dat voor een turfkar gespannen was, te Panningen- Heuvelhoek bij het ontladen van den wagen geschrokken en op hol geslagen. Het paard wierp de 77-jarige wed. G., die langs den weg liep, omver. De vrouw was op slag dood. Ver volgens liep het paard nog een eind door, rukte zich toen uit het tuig en viel ongeveer 500 meter verder neer. Het werd daarbij deerlijk gewond. Oplichter van autoverzekeringen aangehouden. Actief Brusselsch garagehouder. Bij een Brusselschen garagehouder ver voegde zich dezer dagen een Amsterdammer, die zich Strucker noemde. Hij bood een Ame- rikaansohe auto voor vijfduizend franken te koop aan. De garagehouder vertrouwde de zaak niet en waarschuwde de politie. Deze vond op den man een valsche identiteitskaart ten name van Trucker en een Duitsche pas ten name van Rogoch. De Nederlandsche politie werd van een en ander op de hoogte gesteld en deze stelde vast, dat er te 's-Gravenhage een garage houder. Strucker genaamd, bestaat, die eige naar is van den te koop aangeboden wagen, en die een deelgenoot heeft, die Rogosch heet. Volgens de politie hield het tweetal zich bezig met het oplichten van verzekerings maatschappijen door auto's te verkoopen waarvan zij eigenaar waren en daarna aan de maatschappij te verkaren dat deze ge stolen waren. De zich noemende Strucker is gearresteerd. Het onderzoek wordt voortgezet. (A.N.P.) Jp.uM0 WAITC li BRUNO WALTER. De muziek is zijn wereld. En die wereld is zóó groot, dat het hem niet deert, dat een klein stukje van de aarde voor hem afgesloten is. Dat deert ènderen. Hij dient de schoonheid en beheerscht de schoonheid en wie zóó van de schoonheid vervuld is, kan glimlachen om de leelijke dingen van de aarde. Nieuwe gezant in Zuid-Afrika. Jhr. W. F. van Lennep zal worden benoemd. De regeeringspersdienst meldt: Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van jhr. W. F. van Lennep, tot dusver gezant- sehapsraad te Brussel tot H.Ms. ge zant in de Unie van Zuid-Afrika. De heer Van Lennep is in 1894 te Amster dam geboren. Na het eindigen van zijn gym nasiale studiën te Haarlem en 's-Gravenhage legde hij met goed gevolg examina voor ge zantschapsattaché en gezantschaps-secreta- ris af. Na een jaar te Boekarest als gezant schapsattaché te hebben doorgebracht, aan vaardde hij in 1920 een functie in het kabi net van den minister van Buitenlandsche Zaken. In 1922 ging hij als attaché naar Ber lijn en werd in 1924 bevorderd tot gezant schapssecretaris tweede klasse te Bern. In 1927 bekleedde hij dezen post te Con- stantinopel. Als gezantschapssecretaris eer ste klasse ging hij in 1928 naar Boekarest en in 1931 naar Pretoria, waar hij in 1934 ge- zantschapsraad werd. D. K ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS SUIKER - RUBBER - KOFFIE- CACAO per contract Amsterdamscbe Liquidatiekas N.V. DAM 2a T.Wooo No. 30012-31012 AMSTERDAM-C Bonn NH 2. T«W. 30012 - WosnyrwW. CARLOS-AMSTERDAM tA (Adv. Ingez. Med.) MR. J. KRUSEMAN 70 JAAR. Heden heeft mr. J. Kruseman, president van het Gerechtshof te Amsterdam, den 70- jarigen leeftijd bereikt. In verband hiermede zal mr. Kruseman op 1 November a.s. zijn ambt neerleggen. Mr. Kruseman is op 1 October 1928 be noemd tot president van het Gerechtshof. Hij promoveerde in 1890 te Leiden en na eenige jaren als advocaat werkzaam te zijn geweest, volgde in 1904 zijn benoeming tot rechter in de Arrondissements rechtbank te Amster dam. In 1910 werd hij tot raadsheer in het Ge rechtshof benoemd. Mr.' Kruseman heeft talrijke artikelen ge publiceerd op juridisch gebied. Ook was hij bestuurslid van verschillende cultureele en sociale instellingen. ENORME PALINGVANGSTEN. De laatste dagen zijn in het IJselmeer enor me palingvangsten gedaan, duizenden ponden paling kwamen ter vischafslag, er was zelfs een dag, dat de aanvoer 45.000 pond bedroeg. VERLOS U ZELFVAN DIE STEKENDE PIJNEN. De Urodonalkuur vormt de meest afdoende be strijdingswijze v. rheu- ma en jicht. Zij ontlast de organen snel, ont smet ze, en verwijdert het urinezuur en giftige afvalstoffen, die de goede functionneering belemmerden. Wacht daarom niet. luist deze pijnen depri- meeren en maken U vroegtijding oud. Neem ter bescherming van Uw gezondheid (Adv. Ingez. Med.) Machinist levenloos tusschen machine gevonden. Maandagmiddag is de machinist van de olieslagerij der firma W. T. v d. Ley te Lang weer (F.) levenloos tusschen een stoomma chine gevonden. Door nog onopgehelderde oorzaak is de man, de 26-jarige G. Veurman, door de machine gegrepen. Niemand is bij het ongeluk tegen woordig geweest. Het lijk van het slachtoffer was vreeselijk verminkt. De ongelukkige was gehuwd en va der van drie kinderen. SALARISSEN RIJKSPERSONEEL. In een dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering van het hoofdbestuur van den bond van administratief personeel bij 's rijks belastingen in Nederland, kwam o.m. de dooi de regeering bij de rijksbegrooting uitge brachte nota omtrent den toestand van 's rijksfinanciën ter sprake. Met teleurstelling werd kennis genomen van de verklaring der regeering, dat voors hands de mogelijkheid ontbreekt tot het doen van op zich zelf gewenschte of nuttige uitgaven, waartoe, ook volgens de regeering, de verhooging van salarissen en loonen van het het overheidspersoneel moet worden ge rekend. Herinnerd werd aan de zienswijze van de vorige regeering die, toen in 1936 de salaris sen weder met 5 procent werden verlaagd, verklaarde, dat van. het rijkspersoneel de laatste jaren reeds belangrijke offers zijn gevraagd, terwijl thans ook de regeering betoogt, dat de begrooting niet meer staat in het teeken van dalende inkomsten en stij gende behoeften. Met de overweging dat de hoogere kosten van het levensonderhoud na September 1936 van ernstigen invloed zijn op de positie van het rijkspersoneel, werd besloten met alle ten dienste staande middelen te trachten alsnog wijziging te krijgen in het standpunt der regeering. De T A 55 W K is een van de Telefunken muziekapparaten. Een 5 lamps super metfijngenuan- ceerde weergave. Hooge selecti viteit en gevoeligheid. Uitstekende korte golfontvangst. Vervormings- vrije hoogfrequent-gelijkrichting. Optische afstemming met orthos- coop. Eenvoudige bediening en reine weergave door toepassing ✓an enkelvoudige knoppen. Stijlvolle kast. Vraagt vrijblij vend demonstratie bij een Telefunken Service Station. Prijs Fl. 135.- MUZ IE KAPPA RATEN voor RADIO (Adv. Ingez. Med.) Vooruitzichten niet gunstig. Nog een „uiflooper" in 1938? „Ik verwacht zeker nog een be langrijke uitbreiding van het optre den van mond- en klauwzeer in df komende weken", zeide de heer P. J. 't Hooft P.J.zn.. inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst, op een hem door het A.N.P. gestelde vraag. Hij grondde deze meening in de eerste plaats op de sterke stijging van het aantal geconstateerde ziektegevallen. In de week van 29 Augustus tot 4 September werden 408 gevallen in 63 gemeenten vastgesteld, in de week van 5 tot 11 September 930 gevallen in 157 gemeenten, van 12 tot 18 September 1782 gevallen in 312 gemeenten en van 19 tot 25 September 4342 gevallen in 591 gemeenten. De cijfers betreffen telkens de in de betrok ken week geconstateerde nieuwe gevallen. In ruim de helft der Nederlandsche gemeen ten zijn dus gevallen van mond- en klauw zeer geconstateerd. De provincies Drente en Friesland, die lang onbesmet zijn gebleven, zijn thans ook aangetast. Op grond van zijn jarenlange ervaring meende onze zegsman te kunnen zeggen, dat de tegenwoordige ziekte bijzonder hardnekkig is, daar zij zich aan be strijdingsmiddelen weinig stoort. Ook in Bel gië en Frankrijk, welke landen zwaar door mond- en klauwzeer worden geplaagd, toont de ziekte denzelfden aard. Daarom zal men in ons land voorloopig nog wel een sterke stijging van het aantal gevallen te zien krij gen, behalve misschien in Zuid-Holland, waar met een getal van 2090 in een week het toppunt wel zal zijn bereikt. De gewone maatregelen ter bestrij ding der ziekte zijn genomen, zooals vervoerverboden, het plaatsen van kenteekenen enz. daar, waar de kwaal niet al te zeer om zich heen heeft gegrepen, wordt serum toege past. ïntusschen is door het enorme aantal gevallen de rijksseruminrich- ting te Rotterdam door haar voor raad heen geraakt en heeft 't staats- veeartsenij kundig onderzoekingsinsti tuut toegestaan, dat z.g.n. „reconva lescentenserum", verkregen van her stellende dieren, wordt verzameld. Over den duur der ziekte is weinig te voor spellen. In den staltijd, die spoedig aan breekt, zal de verplaatsing van vee zich be perken en de voortplanting der ziekte zal dan ook sterk worden geremd. Men moet evenwel rekening houden met het zooge naamde „uitloopen" van de kwaal in het komende voorjaar. Toen in 1924 een sterke mond- en klauwzeerepidemie geheerscht had (89.000 gevallen) was in Maart 1925 het aan tal gevallen op 145 teruggeloopen. Toch zijn er in 1925 nog 30.000 gevallen geconstateerd. Het gevaar voor een dergelijk ..uitloopen" is ook voor het volgend voorjaar niet denk beeldig. Prettig zijn deze vooruitzichten niet voor de melkveehouderij, die reeds moeilijkheden genoeg had en juist een kleine verlichting be gon te voelen. LEENING 1937 GEM. SCHIEDAM. Naar wij vernemen, zullen de inschrijvingen op de derde 3l/2 procent obligatieleening 1937 f 3.000.000) der gemeente Schiedam tot den koers van 100 1/4 pet. ten volle worden toegewezen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5