K.L.M. weer door ramp getroffen mm Weer een Luchtvaart- ramp. Japansch zout. Spechtnabij Palembang neergestort EUWE—ALJECHIN. 55e JAARGANG Nö. '16653 VerscRJnï Sagelijlcs. EeFalve öp Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 6 OCTOBER 1937. HAARLEM'S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.121/:. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37. Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—, één lid duim 50.—. alle leden wijsvinger 60.—* één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 12 PAGINA'S* Eind Juli viel de „Flamingo" nabij Brussel ên alle vijftien inzittenden van het toestel kwamen er bij om. Vandaag, pas ruim twee maanden later, wordt onze K. L. M. opnieuw door een ramp getroffen. En ditmaal geldt het de Indië-lijn, waarop ongevallen tot dusver zeer zeldzaam zijn geweest. Dat juist de drie- maal-per-weeksche dienst op Indië was inge wijd versterkt den droeven indruk dien het gebeurde maakt. Het is het derde ongeval op de lijn naar Indië: de eerste twee geschiedden met het Fokker-vliegtuig Ooievaar en het Douglas-vliegtuig Uiver. De Specht, thans bij Palembang veronge lukt, is het zesde Douglas-toestel dat in de ruim 2V2 jaar tijds, waarin de K. L. M. deze Amerikaansche machines gebruikt, ten val komt. De vorige vijf waren evenwel van het type D.C. 2. De Specht was een D.C. 3, het nieuwste model dus, en pas eenige maanden geleden in gebruik gesteld. Deze omstandig heid is van belang omdat indertijd, bij het aanvaarden van het Douglas-type, door som mige technici het bezwaar werd geopperd dat geheel-metalen toestellen niet zouden voldoen omdat metaal, in tegenstelling met hout, op den duur „vermoeit". Aangezien de Specht pas zoo kort in gebruik was zal dit bezwaar ten aanzien van deze ramp, wat ook precies de oorzaak ervan moge zijn, niet kunnen gel den. Het ongeluk met de Specht heeft gelukkig niet zooveel slachtoffers geëischt als dat met de Flamingo. Volgens de op het moment van schrijven ontvangen mededeelingen zijn niet temin drie van de vier leden van de beman ning omgekomen, evenals een passagier, de heer Steenbergen van het Marsman-Concern, die in emstigen toestand naar het ziekenhuis te Palembang was vervoerd, waar hij korten tijd later aan een longbloeding overleed, en verder is nog een van de zeven passagiers zwaar gewond, zoodat dit weer een dag van diepe rouw voor de K.L.M. is. De resultaten van het onderzoek zullen dit maal van meer belang zijn dan bij vorige on gelukken het geval was. Dat onder de over levenden zich de tweede piloot Groeneveld, die blijkbaar ongedeerd is gebleven, bevindt, opent het uitzicht op een betrouwbare vast stelling van de oorzaak van de ramp. Het be hoeft wel geen uitvoerig betoog dat dit van het grootste belang is. Bij het voortdurende streven naar verhooging- van de veiligheid van het luchtvaartverkeer is het van de grootste beteekenis dat men de oorzaken van ongeluk ken nauwkeurig kan bepalen en de technische vindingrijkheid richten op middelen om die factoren voor de toekomst uit te schakelen. Een juist binnengekomen bericht spreekt in dit geval van falen van een der motoren, het geen evenwel op zichzelf geen afdoende ver klaring is en dus verdere toelichting behoeft. Het is misschien niet overbodig, te waar schuwen tegen overijlde conclusies. Het gebied der moderne techniek is niet alleen zeer uit gestrekt maar ook zeer gecompliceerd. Bij de verovering van de lucht hebben zich buiten dien altijd ook andere omstandigheden doen gelden. Klimaat en weer zijn factoren, die tot niet minder bestudeering genoopt hebben dan de techniek. Het is dus voor den leek te allen tijde lichtvaardig, eenigerlei slotsom te willen trekken uit een reeks ongevallen die in ver schillende weersomstandigheden, in verschil lende klimaten en, ten deele, ook met toestel len van verschillende makelij hebben plaats gehad. Terwijl bovendien in wellicht meer dan één geval de factor der menschelijke te kortkoming is opgetreden waaraan ieder een bloot staat en tenslotte ook de groote onbekende, X, gemeenlijk door den mensch aangeduid als „het Noodlot", of „de Godin Fortuna" zijn onvermijdelijk rolletje mee speelt. Laat men zich dus liever van overhaaste meeningen en „on-dit's" onthouden en rustig afwachten wat het technisch onderzoek van de ramp als uitkomst zal opleveren. R. P. Prot. Christelijke Nijverheids school te Haarlem. Een belangrijke uitbreiding. Bij het bestuur van den Protestantsch Christelijke Nijverheidsschool in de Tettero destraat te Haarlem bestond reeds eeriigen tijd het voornemen over te gaan tot uitbrei ding van de school door aanbouw van een nieuwen vleugel. De plannen daartoe werden ontworpen door Ir. H. T. Zuren te Haarlem. Het is de bedoeling dat bijgebouwd zullen worden een leskeuken, een lokaal voor huis werk en verder nog drie lokalen voor hand werk, teekenen, kinderverzorging, enzoovoort. De plannen waren opgezet voor de deva luatie. De regeering had toen haar medewer king toegezegd. Nu door de devaluatie de bouwkosten gestegen zijn, moet de regeering eerst haar toegezegde financieele bijdrage verhoogen. Zoo gauw het toestemmend antwoord uit den Haag gekomen is zal met de uitvoering van het werk begonnen worden. (De Japansche regeering heeft het Japansche volk officieel be zworen, zoo zuinig mogelijk te zijn met het gebruik van zout.) Men heeft dus blijkbaar in Japan, Thans niet zoo'n grooten voorraad van Het zout, dat men 't vrij kan spendeeren; Men weet natuurlijk ook, het zout Is in het levensonderhoud Een stof, die men niet kan ontbei-en. Wij hebben in den laatsten tijd, Op 't punt van den Japanschen strijd In China, uit Japansche bronnen, Wel veel gehoord, waarvan men dacht, Hoe heeft men 't voor elkaar gebracht, Heeft ooit een spin zoo'n draad gesponnen? China had schuld aan het geweld, Werd door Japan vooropgesteld, Japan helpt China kon 't zelfs heeten; Toen 't kostje zoo werd opgediend, Vroeg zelfs Japan's verstoktste vriend: Heb je het ooit zoo zout gegeten? Door al het zout, daaraan verknoeid, Moet blijkbaar nu 't gebruik besnoeid En iemand, die zich mocht verstouten. Het te verspillen, leest men wel, Naar ik vermoed, op hoog bevel, De les, natuurlijk ongezouten. Voor den Japanner wordt het vast Een flauwe maaltijd en een last, Die groeit tot ernstige problemen; Want veel is voor den armen man In dezen tijd niet anders dan Met heel wat korrels zout te nemen. Japansch antwoord aan Roosevelt China verzet zich tegen vredelievende samenwerking. TOKIO, 6 October (Domei). De zegsman van het ministerie van buitenlandsche zaken, heeft commentaar geleverd op de redevoe ring van president Roosevelt en daarbij het volgende verklaard: „De wereld is geschapen voor de geheele menschheid. De vrede zal moeilijk gehandhaafd kunnen blijven, zoo lang geen einde is gekomen aan de ongelijke verdeeling van goederen onder de volken. Japan eischt de gelijkheid niet op als een recht, want het rechtsdenkbeeld in het westen is niet tevereenzelvigen met de opvatting van gerechtigheid, zooals de Oosterlingen die zien. Japan eischt echter vrijheid van bewe ging voor zijn teveel aan bevolking. Onmen- schelijke wetten, in het bijzonder die welke de Vereenigde Staten in 1924 hebben aange nomen, verhinderen die Japansche emigra tie. Eveneens wenscht Japan de vrijheid voor een vreedzame uitbreiding van zijn bevolking in China. China's tegenstand tegen een sa menwerking met Japan is de oorzaak gewor den van het huidige conflict. De laatste vijf tig jaar is de bevolking van Japan, welke op zulk een beperkt gebied opeen is gepakt, meer dan verdubbeld. Het voornemen van Japan om op het Aziatisch continent een vreed zame ontwikkeling te bewerkstelligen, is niet alleen ten voordeele der Japanners, maar ook ten voordeele der Chineezen. Wij vertrouwen, dat het Chineesche volk de ware bedoelingen van Japan zal gaan inzien en aan den vrede in Oost-Azië en in de geheele wereld zal wil len medewerken." Amerika bij den collectieven arbeid. PARIJS, 6 Oct. (Havas). In een commen taar op de redevoering van Roosevelt schrijft de „Jour": „De rede is een plechtige waar schuwing, gericht aan de mogendheden, die den vrede trachten te verstoren. Zij breekt met de integrale neutraliteitspolitiek, die tot dusverre de gedragslijn van alle Amerikaan sche regeeringen sedert 1919 heeft gevormd. Roosevelt heeft het verklaard: Het isolement is niet meer voldoende om de rust van het Amerikaansche volk te waarborgen. Deze ver klaring is geroepen zeer sterk de aandacht te trekken in de nieuwe wereld". De „Epoque" schrijft: „Pessimisme begon de vredelievende naties van Europa aan te tas ten. Zij vroegen zich af of he^ laatste woord niet zou zijn aan de mogendheden, die het geweld als eenige wet erkenden. En daar komt nu van het nieuwe vasteland een gezag hebbend woord haar eenige hoop brengen. De Vereenigde Staten, die zoo langen tijd gewei gerd hebben zich te bemoeien met de Euro- peesche zaken, bekennen bij monde van pre sident Roosevelt, dat zij op den verkeerden weg waren en dat, wanneer zij aan den oorlog willen ontkomen, zij moeten deelnemen aan het collectieve vredeswerk". De „Populaire" schrijft: „De wil tot actie ven vrede van den president is niet in tegen spraak met de „neutraliteitswet". Hij vormt een actieven en doeltreffenden vorm van dien strijd tegen den oorlog waarvan de „neutra liteitswet" slechts een eerste étappe vormde. In de rede van Roosevelt heeft de mensch heid den smaak hervonden van den strijd voor de verdediging harer hoogste waardon'' De „Oeuvre" schrijft: „De redevoering is een waarschuwing, die niet alleen gericht kan zijn tot Japan en die beteekent, dat de Ver eenigde Staten uit overwegingen van prac- tische politiek wel eens zouden kunnen op houden geen belang te stellen in wat zich bui ten het Amerikaansche vasteland afspeelt. De woordenvloed, de roerigheid en de ambities der totalitaire staten zullen tenslotte zonder twij fel een samenwerking tusschen de drie groote democratieën met zich mede brengen". Drie leden der bemanning en een passagier gedood, een andere passagier vrij ernstig gewond Door liet stoppen van één der motoren bij liet vertrek van het vliegveld Palembang (Sumatra) is liet K. L. M.-vliegtuig „Specht", dat op weg was naar Nederland, neergestort. Vier der inzittenden zijn gedood; één is zwaar gewond. Om liet leven gekomen zijn de gezagvoerder Stork, de boord- mecanicien R u b e n, de marconist Stodieck en een passagier, de heer Steenbergen, uit Bandoeng. De tweede bestuurder Groeneveld bleef ongedeerd. De heer S c h o c li van de British American Tobacco Company werd vrij ernstig gewond. De overige zes passagiers bleven practisch ongedeerd. Knap stukje recherchewerk. Een 29-jarige reiziger kocht Dinsdagmiddag ongeveer één uur aan de krantenkiosk op het Stationsplein lectuur. Toen hij betaalde legde hij zijn portemorfhaie met ongeveer 15 daar even neer en vergat die bij zijn vertrek mee te nemen. Onderweg dacht hij er opeens aan, maar toen hij naar de kiosk terugkeerde bleek de portemonnaie verdwenen te zijn. Hij deed aangifte bij de politie, waarop de recherche onmiddellijk een onderzoek instelde. De juf frouw in de kiosk kon vertellen, dat een dame kort na het vertrek van den reiziger postzegels had gekocht. Zij wist een vrij nauwkeurig signalement van de dame te geven. Dit was voor den rechercheur blijkbaar voldoende, want nog Dinsdagavond slaagde hij er in haar in Velsen op te sporen Het was een 50-jarige weduwe. ^Dit bleek wel een gelukkige vangst te zijn want. zij bekende de portemonnaie, die nog met den inhoud in haar bezit was, te hebben weggenomen. Zij werd naar het poli tiebureau Smedestraat overgebracht. Na ver hoor werd zij op vrije voeten gesteld. Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt. Het verongelukte vliegtuig „Specht". De „Specht" was vanmorgen ran Batavia voor de retourvlucht naar Nederland vertrokken en was op weg naar Singapore. Bij de ramp is de post, welke het vliegtuig vervoerde, niet be schadigd. De andere passagiers waren: de heer Mon roe uit Singapore, de beroemde violist Bro- nislav Huberman en zijn secretaresse Miss Ibbeken, zoomede de heer Bouman van de B. P. M. en freule Smissiaert. Toen wij hedenochtend bij de K.L.M. kwa men, om te trachten wat naders te vernemen omtrent het ongeluk met de Specht, bleek ons, dat er nog maar weinig gegevens voorhanden waren. Men kon ons mededeelen, dat de Specht vlak na den start van Palembang naar .Singapore omlaag gekomen schijnt te zijn, doch omtrent de oorzaak hiervan was nog niets bekend. Op het vliegveld te Palembang zijn thans aanwezig de heer Versteeg, voorts de heer Van Lent, directeur van het lucht vaartbureau Ned.-Indië, met den eveneens De Specht is nabij Palembang neerge stort; drie leden der bemanning en een passagier zijn gedood, een andere pas sagier werd vrij ernstig gewond. 1 Prof. Romme doet een beroep op het Ne- deriandsche volk het kleeding-, dek king- en schoeiselfonds te steunen. 3 Bij Tubbergen is een roofoverval op een ouden landbouwer gepleegd. 3 In een te Chicago gehouden rede wekte Roosevelt de vredelievende landen op tot samenwerking. 4 De eerste partij tusschen EuweAljechin is in voor Euwe beteren stand afge broken. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Weer een luchtvaartramp. 1 J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Uit de achttiende Volkenbondsvergade ring. 4 L. S.: Wij planten in October. 6 H. D. Vertelling: Bij de Kabouters. 6 J. B. Schuil: Bet je regeert. 7 K. de Jong: Zangkoor der Weesinrichting te Neerbosch. 7 H. D. de Groot: De geschiedenis van het schaakspel. 9 Op weg. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 10 aan dat. bureau verbonden heer Braam, die ter stond nadat het ongeluk bekend was gewor den met een tostel van de K.N.IJL.M. van - tavia naar Palembang waren gevlogen om het onderzoek naar de omstandigheden van de ramp te leiden. Met hem kwam ook mee de heer Elleman, een van de oude werktuigkun digen van de KN.I.L.M. Het vliegtuig ligt niet ver van het vliegveld af, en is zwaar beschadigd. De heer Schoch bleek hr minder ernstig aan toe te zijn, dan men eerst gedacht had, maar daarentegen was inmiddels de heer Steenbergen van het Marsmanconcernwiens toestand zich aan vankelijk gunstig liet aanzien, in het zieken huis aan een longbloeding overleden. De ove rige passagiers schijnen het er goed te heb ben afgebracht, wat ook het geval moet wezen met den tweeden bestuurder Groeneveld. Omtrent den toestand, waarin het vliegtuig type DC3, verkeert, verna men wij nog, dat blijkbaar na de aan raking met den grond de motoren er uit geslagen zijn. Het vliegtuig is bij de cockpit afgebroken, een vleugel werd zwaar beschadigd en de romp blijkbaar doorgebroken. Deze gegevens rusten op een telefoongesprek, heden ochtend gevoerd met den heer Elle man op het vliegveld Palembang. Ofschoon het telefoongesprek met Palem bang zeer onduidelijk was, heeft de heer Plesman uit de mededeelingen ran den heer Elleman, die een oude werktuigkundige van de KN.LLM. is. kunnen opmaken ,dat het toe stel reeds 100 M. hoog was, toen het ongeluk gebeurde. Gezien de zware beschadiging van het toe stel, zijn de 7 inzittenden, die er het leven hebben afgebracht, er naar omstandigheden nog goed afgekomen. Hedenmiddag hoopt men na een nieuw telefoongesprek ons nog meer te kunnen mededeelen. Wij vernamen tenslotte nog, dat de dienst drie maal per week van Nederland naar Indië normaal zal doorgaan, doch ter wijl men met dien dienst ra.n Indië op Ne derland op 9 Oct. zou beginnen, zal dit thans 23 October worden. De post. die de Specht aan boord had, hoopt men morgen met de Valk onder commando van Smirnoff over te nemen. Het ongeluk is gebeurd te 5.35 Nederland- sche tijd. De normale tijd van vertrek van het vliegveld van Palembang was 12.15 uur plaatselijke tijd. (Voor levensbijzonderheden van de om het leven gekomen leden der bemanning zie men pag. 2). SCHAKEN. Schakers van Haarlem en Omstreken, denkt er aan, dat morgen. Donderdag, des ochtends 8 uur aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 (afdeeling Tijdingzaal) de verkoop aanvangt van toegangsbewijzen voor de zesde partij Euwe-Aljechin op Za terdag 16 October a.s. te Haarlem onder auspiciën van Haarlem's Dagblad te spelen. STORK, gezagvoerder. STODIECK, marconist RUBEN, boordwerktuigkundige.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1