alléén van Haren heeft de nieuwste en fraaiste snitten met qewekliq laqe prqzén Neen - Eei Een apparaat? een Coupon van 4 Meter erie/ Ik heb deze week bij,, Winkels mijn inkoopen gedaan, en heb toen werkelijk verbaasd gestaan, Ik kocht voor twee gulden en vijftig cent en kreeg een COUPON van 4 meter present SYMPHONEE type 750 A BIJ AANKOOP VAN EN wereld, samengevat in nog geen halven kubieken meter! Een wereld, waarin alle talen worden gesproken, alle muziekinstru menten worden bespeeld en de cultuur van twintig eeuwen een onderdak vindt! Philips' Symphonic! Een monument als bekroning van jarenlange ervaring! Met „denkenden" knop Met toonbalans. Met geperfectionneer- de opklapschaal. Met klankverstrooier in den luidspreker. Met 3-dioden-schakeling. Met alles, alles, dat luisteren en afstemmen tot een steeds nieuwe gebeurtenis maakt! J. KORT, Kleine Houtstraat 19 HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN GAAT DEZE PUNTEN NA! „Denkende" monoknop drie-dioden-schakeling automati sche toonbalans klankverstrooier geperfectionneerde op klapschaal economische lampen van groote capaciteit uiterlijke en acoustische harmonie Tallooze andere verfij ningen als regelbare selectiviteit, stationscorrector, speciale Vergrendeling, ingebouwde antenne, spanningscarrousel, aan sluiting Voor extra luidspreker, veiligheidscontact, enz. ERRES In prijzen vanaf fl. 98.50.* Harmonie voor Oog en Oor Niettegenstaande de gestegen kostprijzen door de verhooging der materiaalkosten, is het door de sterk opgevoerde productie mogelijk geweest, de prijzen aanzienlijk te reduceer en. ,/alorcrbAontio mot Bijzonder sierlijk en elegant, keu rig bewerkt. Ir» V zwart en fm. bruin Bandschoentje in zeer fraaie uitvoering. Prachtige perfo- ratie. In zwart k v. en bruin Veterschoentje met fijne garneering, X prima pasvorm. X. |n bruin en Ijlffi. X. zwart Plateau model zeer k fraai met croco- leer gegarn. In bruin Enorme keuze in kin derschoentjes. De leukste modellen en fijnste tinten. In lak leer leuk en apart Kin derschoentje met uit stekende pasvorm. S. In bruin-enzw.lak. Zeer voornaam en chic in plateau stijl. Schit- ts. terend voorblad, suède garn. k Iets aparts. Schitterend plateau schoentje metsuè'de bovenblad. Zeer X, fijn bewerkt. Bk In bruin sngew. chic mod., ;er fijn bew. Iets aparts. In zwart-, bruin-, blauw- X suède van< maat 18 Uiterstsolide en bijzonder mooie pasvorm, met V rubber- of lederon- X. derw. In bru.in en zwart Van zeer fijn calfs- k leder. Voornaam •èk en chic model. Ze«' mooi SCHOENFABRIEKEN WAALWIJK GROOTE HOUTSTRAAT HOEK VERWULFT Zevenhonderd gelukkigen. Trekking' van de jaarlijksche verloting voor Brederode-duin. In de groote zaal van het gemeen telijk Concertgebouw had Donderdag avond, onder groote belangstelling, de trekking plaats van de jubileum-ver loting, ten bate van Brederodeduin, ten overstaan van notaris J. Wild schut. Deze jaarlijksche verloting is ook ditmaal weer een succes geworden. Alle loten werden verkocht en de voorzitter bracht in zijn ope ningswoord dank aan het publiek, dat het op deze wijze, mogelijk maakt, zooveel patiënten te helpen. De eerste nummers, die uit de trommels kwamen waren, zooals vrouwe Fortuna dat gemeenlijk bestiert, kleine prijzen. De eerste groote prijzen, die een geroezemoes van stem men aan de zaal ontlokten, waren de nrs. 6276 (pendule) en 2260 (fiets). Er volgden, we kunnen uiteraard slechts enkele grootere prijzen noemen, een rugzak, een horloge, een primus (de 500ste prijs), een eetservies, een electrische klok en tenslotte de vijfde hoofd prijs, een Philips radiotoestel, dat de bezitter van lot no. 19951 in ontvangst zal mogen ne men. Vele prijzen volgden. De trommel werd gedraaid, de lootjes werden uit alle hoeken ge grabbeld, doch een taartschaal, een prisma kijker en een hondje waren het eenige resul- itaat. De hoofdprijzen zaten diep! Een korte .pauze, waarin de Postfanfare, on der leiding van den heer Vlessing een paar pittige marschen ten gehoore bracht, ver hoogde de spanning nog. De tweede x-onde bracht al spoedig den vierden hoofdprijs, een twee-persoons kampeert-ent, die uw reporter's begeerige neus voorbij ging en op nr. 5624 .Viel. De spanning steeg. Gelukkige winnaars staken hun vreugde niet onder de stoelen, maar het wachten bleef op de hoofdprijzen, die na een grondig dooreenhusselen van de loten vlak na elkaar kwamen. De tweede hoofdprijs, een motorfiets (5842) en de auto ,(3112). Angstig bespiedt men zijn lot. Een oogen- blik stilte. Dan komt er beweging achter in de zaal. Iemand zwaait met een lot, verbleekt en verdwijnt ijlings uit de zaal, om het goede nieuws aan moeder de vrouw te gaan vertel len. Toen was de spanning er eerlijk gezegd wel v een weinig uit. Het slaapkamerameublement, de derde hoofdprijs (11341), bracht nog eenige beroering onder het publiek, een opklapbed, een schilderij, een koffergramofoon, een stof zuiger en een fiets werden met een goedkeu rend, zij het wat spijtig gemompel ontvangen, maar toen was de koek toch ook op en keerden allen huiswaarts, tevreden, want ook zij, die geen prijs wonnen, weten, dat zij hebben me degewerkt aan een goed en mooi werk, dat aller sympathie verdient. Maar tocheen prijsje was niet te versmaden geweest, en dan te bedenken, dat je er juist één nummer on der was. Grillig zijn de gunsten van Vrouwe Fortuna! Vermeld zij nog, dat in verband met het ju bileum van Broderode-duin tweehonderd extra-prijzen beschikbaar zijn gesteld, spe ciaal voor dit doel vervaardigde zilveren theelepeltjes, die gewonnen zijn door hen van mer lot de laatste twee cijfers gelijk zijn aan dm van het lot, waarop de hoofdprijs viel, dus Het jubileum van het Gasbedrijf. s Nog een stukje geschiedenis. i_ Vijftig jaar geleden was het gasbedrijf nog pen semi-gemeentelijke instelling. Nog volop heerschte de Engelsche Gasz. Association. Haar fabriek stond tusschen de Raaks en de Barrevoetestraat. Er stonden hooge populieren aan den rand langs de Zijlvest. Groote moeilijkheden ondervonden de aannemers: de teer, zoo men weet ook product der gasfabricatie zat Meters diep in den grond. Voor de velen, die uit vaders en grootvaders mond niets over de stichting der gemeentegasfabriek aan het Spaarne bij het Vuilrak konden vernemen, diene dat het volledige gasbedrijf der gemeente Haarlem dateert uit het begin dezer eeuw. Precies 12 uur middernacht van Oudejaarsavond werd de gemeentegasfabriek in werking gesteld en werd de Engelsche fabriek gesloten. Haarlem werd ook spoedig leverancier voor de om streken Op 31 December 1887 waren er illOS gewone Straatlantaarns tegen 1094 op denzelfden datum van 1.886 dus 14 meer. Daarvan wer den 9 met middernacht gebluscht en 5 brand den den heelen nacht door. In totaal werden er 's nachts om twaalf uur 518 gebluscht en. '590 bleven branden. Dat blusschen geschied de door lantaarnopstekers. Zij hadden daar toe slechts met hun stok tegen een knop of, stift te duwen en sloten daarmee het gas in de lantaarn af. De kosten bedroegen in 1887: Voor straatverlichting f 20642.70, jaarwed de opzichter 900; onderhoud gemeentelan taarns f 31.58; 1 Sugg's Lambethbrander f 20, verbruikt gas en meterhuur laboratorium f 65.24; onderhoud werktuigen, chemicaliën, glaswerk f 83.22V2, tijdschriften, druk- en bindwerk, kantoorbehoeften f 55.11duin water f 15; onderhoud laboratorium f 22.98; verificateur van Giroud f 210. Totaal f 22045,83y2. Het toezicht op de openbare verlichting en alles wat o.p de gasverlichting betrekking heeft, bleef opgedragen aan den heer Oost hoek, die echter op 21 September overleed. In December werd tot zijn opvolger be noemd, de heer J. W. Holterman, die 1 Januari 1888 zijn betrekking aanvaardde. De commissie van Toezicht op de Gasfa briek bestond uit de heeren J. J. Sneltjens, benoemd door den gemeenteraad. D. de Clercq door de Gasmaatschappij en Dr. H. I). Kruseman, benoemd door- den Kanton rechter. Tot September 1887 hadden gere geld onderzoekingen op lichtsterkte en zui verheid van het gas plaats. Over de eerste 8 maanden bleek het zwavelgehalte gemid deld 0.2355 grammen per M3,; ammoniak in liters per M3. 0.016295, dito gemiddeld kool- zuurgehalte 0.54523, terwijl het lichtvermo- gen 17.32 kaars bedroeg. Zoowel het hoogste zwavel- als het ammoniakgehalte bleven verre beneden de in Engeland geoorloofde hoeveelheid. De resultaten van de gasfabriek der Engel- •che Gasmaatschappij waren over het afge- loopen jaar 1887 een weinig gunstiger ge weest, ofschoon het gasverbruik weder iets verminderde. Het grootste aantal werklieden was in den winter werkzaam en bedroeg, de lantaarnopzichters inbegrepen, 91. Dat men uit steenkolen door verwarming een brandbaargas bekomen kan, werd in 1864 opgemerkt door Clayton. De eerste, die het tot verlichting aanwendde was Lord Dun- donald in 1786. Bij het bereiden van cokes condenseerde hij de teer, welke hierbij ont stond en op de teervaten plaatste hij een buis, waaruit het brandbaar gas ontweek, dat de werklieden des nachts tot verlichting ge bruikten. In 1812 begon men het gas te Lon den tot straatverlichting aan te wenden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13