HOE DE „SPECHT" VERGING Een gevaar voor Haarlem als Bloemenstad. Linkervleugel schijnt een boomtop te hebben geraakt R. 33 Italië wil geen bespreking zonder Duitschland. Het belangrijkste Vruchtbaarheid. De nieuwe openbare lagere school aan den Crayenestersingel. 55e JAARGANG No. 16655 Verschijnt dagelijlcs, "Behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 8 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Directie: P.W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vi. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames /0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50,alle leden wijsvinger 60.—* één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het GeDlus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN20 PAGINA'S? Minder geld besteden aan onze plantsoenen KRING van BEELDENDE KUNSTENAARS, Rotterdam 9 October 3 uur Opening Tentoonstelling van het werk van een groep leden der R. 33 bij Een pleidooi voor het stichten van een Rosarium. Cockpit van het toestel losgescheurd. BATAVIA, 8 October. (Aneta-A.N.P.) Van bevoegde zijde vernam Aneta nog het volgende over het gebeurde met de „Specht": Het toestel startte op gewonen tijd op het noordelijk uiteinde van het vliegveld van Palembang met een belasting, welke 900 K.G. beneden het toelaatbare maximum bleef. De start verliep geheel normaal. Het vliegtuig kwam op volkomen normale wijze los, 25 tot 30 meter voorbij den witten cirkel. Zooals ge bruikelijk is, werd het eerste stuk stijgend gevlogen, waarbij de wielen op gewone wijze in den ingetrokken stand kwamen. Vervolgens werd de linker-bocht Ingezet, teneinde koers te kunnen nemen naar Singapore. Sommige ooggetuigen verklaarden, te hebben gezien, dat op ongeveer 400 Meter van de zuidzijde van het vliegveld verwijderd, het toestel geen hoogte meer kon houden. Het vliegtuig raakte toen met den linkervleugel een boomtop en viel vervolgens in schuinen stand op den grond, waar bij de linkervleugel gedeeltelijk af brak. Tengevolge hiervan kwam de cockpit met den grond in aanraking en werd van het toestel losge scheurd, evenals een van de moto ren, waarna het toestel 180 graden draaide, en tot stilstand kwam. De ernstigste beschadigingen vielen te constateeren bij den neus van den romp, waar de cockpit was losge scheurd. Alhoewel de romp op enkele plaatsen was verwrongen, kon worden vastgesteld, dat de cabine geheel intact was gebleven, evenals de centrale romp- en vleugel-secties, waar in de benzine-reservoirs zijn ondergebracht. De hoeveelheid benzine, welke te Palembang was ingeladen, werd geheel teruggevonden. Er is dan ook in het geheel geen brand ge weest. Een kleine postzak, welke bij den eersten schok uit het. ladingruim in den neus werd geslingerd, kwam neer op een van de mo toren waardoor schoeiing ontstond. Het feit, dat de romp geheel in tact gebleven is be wijst afdoende de sterke constructie van het vliegtuig. Dit verklaart ook de omstandig heid, dat de meeste inzittende passagiers slechts lichte verwondingen kregen, welke vermoedelijk nog minder ernstig zouden zijn geweest wanneer het advies „riemen vast maken" was opgevolgd. Het overlijden van een der passagiers w.^s het gevolg van een long-perforatie en schev delbreuk. Direct na het ongeluk werden enkele pas sagiers en de tweede piloot buiten het toe stel aangetroffen. De deur van de cabine was nog even ge makkelijk te opeixen als voor het ongeluk'het geval was. De post en de lading werden in zeer behoorlijken toestand aangetroffen en ïnet de „Valk verder vervoerd. Beide motoren zijn naar Bandoeng opge zonden voor een nauwkeurig onderzoek. Patiënten maken het goed. BATAVIA. 8 October Het K.L.M.- toestel, dat naar Palembang is geweest voor assistentie en onderzoek, is hier teruggekeerd. Dc inzittenden verklaarden, dat de patiënten Vrijwilligers kwestie behoort bij niet-inmengingscommissie thuis. Het antwoord aan Londen en Parijs. MILAAN, 8 October (Reuter). Het dagblad van Mussolini, de Popoio d'Italia" publiceert een voorspelling omtrent den inhoud van het Italiaan- sche antwoord op de Fransch-Brit- sche nota. Men gelooft, dat deze voor spelling officieel geïnspireerd is. Ge zegd wordt, dat het antwoord drie punten behelst. 1. Italië wil niet deelnemen aan eenigerlei bijeenkomst, waartoe Duitschland niet is uitgenoodigd2. het systeem der voorgestelde gedeel telijke besprekingen kan slechts lei den tot nieuwe complicaties. 3. Het probleem zou als een geheel bespro ken kunnen worden door de Londen- sche niet-inmengingscommissie. thans allen in toestand vooruitgaan. Huber- mann had hedenochtend een temperatuur van 39 graden, doch er hebben zich geen com plicaties in zijn geval voorgedaan. Hij zal er vermoedelijk van afzien een specialist uit Java te laten overkomen, zooals aanvankelijk in zijn voornemen lag. De heeren Moes en Ellerman zijn nog te Palembang achtergeble ven. Freule Smissaert, zal de volgende week naar Java komen voor verder herstel. Het hulptoestel bracht ook de gedemonteer de en gehavende radio-installatie van de „Specht" mede, welke nog tijdens het ongeval gebruikt schijnt te zijn. Commissie van onderzoek. Uit Bandoeng: De directeur van het depar tement van verkeer en waterstaat benoemde hedenochtend de leden van de commissie tot onderzoek van de Specht-ramp, t.w. de hee ren Van Lent, voorzitter en ir. Van Braam, C. Terluyn, H. A. Vreeburg en W. C. J. Ver- steegh, leden. De commissie zal zoo spoedig mogelijk een definitief rapport uitbrengen. Thans een Italiaanscli schip aangevallen. Kunsthandel „Pictura" Gierstraat 31 - Haarlem De Tentoonstelling is geopend van 9 tot 30 October dag. van 10 tot 6 uur en Zondag van 2 tot 5 uur. (Adv. Ingez. Mea.) grootste deel aanvaard wordt van de verant woordelijkheden, die het erfdeel zijn der groote mogendheden." De „New-York Herald" schrijft: „De rede voering van Roosevelt is de antithese van de neutraliteitswet. Wanneer een natie zich er toe zet de actiestrooming van een andere natie door welk middel dit ook zij een anderen loop te doen nemen, verdwijnt de neutraliteit. Zijn politiek steunt op de theorie, volgens wel ke de aanvallers tot de orde kunnen worden gebracht door middel van een economischen. moraliseerenden oorlog zonder bloedvergieten. Tot dusverre is deze theorie onuitvoerbaar gebleken. Wanneer de gebruikte maatregelen niet tot een resultaat leiden, leidt deze politiek rechtstreeks naar den oorlog, een resultaat, dat tegengesteld is aan het gestelde doel". Euwe—Aljecliin. Haarlem heeft gelukkig:! de naam Bloemenstad te zijn. Er moet ailles gedaan worden dien eeretitel te behouden. Sterker: zich dien volkomen waardig te maken. Wij teeren nu, laten wij het eerlijk toekennen, op ouden roem. Dit danken wij aan de om standigheid, dat vroeger in de onmiddel lijke nabijheid der stad, zelfs binnen de gemeentegrenzen, veel bloemhollenvelden werden gevonden, die in de lente landge- nooten en vreemdelingen door hun zeld zame kleurenweelde in verrukking brach ten. De sterke uitbreiding der bebouwing heeft de bollenkweekers evenwel steeds ver der van de stad teruggedrongen. Haarlem heeft dus in dit opzicht niets meer aan te bieden. Gelukkig zijn er in onze stad vele en mooie plantsoenen, doch die zullen op den duur niet voldoende zijn om Haarlem den naam Bloemenstad te laten behouden. Wil men dat bereiken, dan moet er veel gedaan wor den. Tijdens ae Frans Halstentoonstelling is gestreefd .Haarlem in de bloemetjes te zetten". Het was aardig, maar door wat bloemetjes aan brugleuningen en aan den gevel van het Stadhuis te hangen, redt men de eer der Bloemenstad iet. Dat zijn, goed beschouwd slechts kleinigheden die alleen als aanvulling beteekenis hebben. Helaas dreigen er ernstige gevaren voor Haarlem als Bloemenstad. Het is onzen lezers bekend, dat de toestand der gemeente- financiën slecht is, zóó zelfs, dat bezuinigd nxoet worden waar het slechts mogelijk is. Alle directeuren en hoofden van takken van dienst hebben van den webhouder van fi nanciën de boodschap gekregexx, dat door hen ingediende begrootingen voor 1938 ver laagd moet worden. Natuurlijk heeft ook de directeur van den Hout en de Plantsoenen zoo'n aanmaning ontvangen. Nu kost deze dienst f 120.000 per jaar. Wij weten niet of de heer J. L. Brouwer opdracht heeft op het komende jaar tien of twinitig duizend gulden te bezuinigen, maar zeker is, dat ook hij heel wat zal moeten „snoeien". Figuurlijk gesproken, want dat ...snoeien" zou texi gevolge hebben, dat hij veel min der kon laten snoeien. Haai-lem heeft, de Hout niet meegerekend, 18.000 boornen. Die eischen onderhoud. Straten zonder boomen vindt men nogal erg kaal, maai- als de boomen een beetje gaan uitgroeien, klagen de bewoners gauw over donkere kamers. Doch snoeien kost geld. Dan zijn in de bui tenwijken in de laatste jaren mooie plant soenen en plantsoentjes aangelegd. De omwo nenden verheugen er zich in, maar plantsoe nen kosten nog meer aan onderhoud dan boo men. Als aan een boom dood hout zit, zien aileen de deskundigen het. De niet-deskundi- gen doen goed als het stormt thuis te blij ven, willen ze het ook niet voelen. Maar als in een plantsoen geen frissche bloemen staaix en de gazons om koeien roepen, dan is het voor iedereen een ergernis.. Plantsoenen moe ten dan ook keurig onderhouden zijn, anders kan men nog beter een plein met keien heb ben. Er is in den loop der jaren op den dienst voor den Hout en de plantsoenen al veel be zuinigd, niettegenstaande de plantsoenen in oppervlakte veel grooter werden. Wij herin neren ook aan den aanleg van het Noorder Spert- en Wandelpark. Ieder zal begrijpen dat als de post nu op nieuw belangrijk verlaagd moet worden, het onderhoud niet meer aan de eischen voldoen kan. Wij schrikken er voor terug dat het hier te Haarlem zou worden als in een andere groote stad van ons land waar het maaien der gazons is opgedragen aaneen schillen boer. Zooiets kan Haarlem zich niet veroorloven. Het is toch een bekend feit, dat onze stad alles moet doen om aan de concurrentie der buitengemeenten het hoofd te kunnen bie den. Dit kan alleen met succes gedaan worden als van den kant van Haarlem alle troeven uitgespeeld worden. En tot die troeven be hoort ook: het wonen in de gemeente aan lokkelijk te maken door een behoorlijk on derhoud van den Hout en de plantsoenen. In dat verband is wel eens gesproken van het toilet der stad." Een pensionhouder, die een vooi-tuin voor zijn huis heeft, zal er voor zorgen, dat die tuin er aardig uit ziet, want zoo denkt hij dan heb ik meer kans om gasten te krijgenI Een winkelier die zijn étalage uit zuinigheid laat verwaarloozen trekt geen klanten! Pre cies hetzelfde is het gesteld met Haarlem als woonstad. Het is natuurlijk te doen om weer f 10.000 of f 20.000 op den dienst voor den Hout en de Plantsoenen te bezuinigen eenvoudig door een deel van het werk dat gedaan moet wor den na te laten maar het moet betwijfeld worden of dit bezuiniging beteekent. Als daardoor eenige tientallen bewoners verhui zen of eenige tientallen personen die er aan vankelijk over dachten in Haarlem te komen wonen van hun voornemen afzien, is er een schadepost ontstaan. Juist in een tijd nu er eenige verbetering in de conjunctuur gekomen is en „Haar lem's Bloei" alle krachten inspant om de stad meer aantrekkelijk te maken, moet al les vermeden worden wat de kansen van Haarlem zou kunnen verkleinen. Integendeel Haarlem moet, al valt het in dezen crisis tijd ook zwaar, er financieele offers voor over hebben metterdaad weer Bloemenstad te worden. In dit verband denken wij aan het plan in Haarlem een Rosarium te maken. Als een daarvoor geschikt terrein heeft men op het oog het grasveld voor het Paviljoen in den Hout. De aanlegkosten van een goed Ro sarium zijn niet bijzonder groot (een des kundige verzekerde ons dat met f 6000 de zaak bekeken is), maar per jaar zal minstens f 2000 voor onderhoud noodig zijn. B. en W. hebben zich nog niet uitgesproken over de vraag of zij aan den Raad zullen voor stellen tot dezen aanleg over te gaan, maar in verband met den finaixcieelen toestand der gemeente vreezen wij voor het plan het ergste. Te meer omdat de directeur van den Hout en de Plantsoenen er natuurlijk ernstige bezwaren tegen zou moeten maken er het onderhoud van het Rosarium te moeten bij nemen als hij al zoo sterk bezuinigen moet. Dan zou het gaan ten koste van het andere werk en dat zou piet te verantwoorden zijn. Toch zijn wij overtuigd, dat er stemmen zullen opgaan om in deze wat aan te dur ven. Het is toch zeker, dat tegenover dien uitgaaf f 6000 in eens en elk jaar f 2000) voor de gemeente inkomsten staan ook al zijn die niet op de begrooting aan te geven. Zoo'n Ro sarium zal immers het vreemdelingenbezoek aan Haarlem bevorderen en Haarlem als woonstad aantrekkelijker maken. Zoo beke ken zijn de uitgaven absoluut verantwoordt, zou het zelfs kortzichtig genoemd kunnen worden om de uitvoering achterwege te laten. Twee Britsche schepen opgebracht Door treiler der Spaansche Nationalisten. De Britsche admiraliteit heeft be richt ontvangen, dat de Britsche stoomschepen Yorksbrook en Do- verabbey, aan de Spaansche noord kust door een gewapenden treiler der opstandelingen zijn aangehouden eix opgebracht. Er waren geen Bi'itsche oorlogssche- pen in de nabijheid. pag. Hoe de „Specht" is vergaan. 1 Een gevaar voor Haarlem als bloemenstad 1 De situatie van het vliegveld te Palem bang heeft niets mét de „Specht"-ramp uitstaande. 3 Nabij Wonosobo op Java is een auto door een huis heen gereden; vijftien men- schen zijn gedood. 3 De Grondwetsherziening wordt op 19 Oct. door de Tweede Kamer in openbare be handeling genomen. 3 De Chineezen sloegen een aanval der Ja panners bij Sjanghai af. 4 De Duitsche pers heeft een offensief voor koloniën ingezet. 4 Dr. M. Euwe verliest de tweede partij te gen Aljechin. 14 ARTIKELENENZ. T.: Het groote avontuur. 2 Van onzen Weenschen correspondent: Belgrado, de stad der contrasten 4 J. B. Schuil: Jubileum Charlotte Kohier II. D. Vertelling: Trouw. 7 C. J. van Tilburg: Van het gekrookte riet. 11 Engeland afkeerig van scherpe actie te gen Japan. 12 S. Reshevsky: Een niet accuraat gespeel de partij. 12 Prof. P. Geyl: Worsteling van culturen in Kaapstad. 12 Sport in 't kort 13 Bijzondere correspondentie: Patricia Ma- guire, de „Schoone Slaapster van Chi cago". overleden 14 Van onzen Londenschen correspondent: De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 15 Door onbekend watervliegtuig. Naar Reuter uit Londen verneemt is het Italiaansche schip „Ettore" gis teren in de Middellandsche Zee be noorden Oran aangevallen door een watervliegtuig van onbekeixde natio naliteit. Het schip werd niet getroffen. Roosevelt's nieuwe koers. Volgens een deel dev Amerikaansclic pers in tegenspraak met de neutraliteitswet. NEW-YORK, 8 October (Havas).— „Er bestaat een zonneklare tegen spraak tusschen de nieuwe oriëntee ring van de Amerikaansche buiten- landsche politiek en de neutraliteits wet", aldus verklaren twee groote ochtendbladen in hoofdartikelen. De „New-York" schrijft, dat er een tegen stelling bestaat tusschen „de politiek van optreden in overleg tusschen vredelievende landen, zooals die bepleit is door Roosevelt in Chicago", en welke uitdrukkelijk de ver werping insluit van de theorie, volgens welke de Vereenigde Staten het oorlogsgevaar kun nen vermijden door „eenvoudige isolatie, of neutraliteit, tusschen aanvaarding van het doen werken van den Amerikaanschen in vloed tegen schendingen van internationalen aard, en de strekking van de neutraliteitswet, die niet voorziet in maatregelen voor een ac tie in overleg ter verdediging van de interna tionale orde en die eischt, dat iedere volgens de wet genomen maatregel gelijkelijk en zon der onderscheid tusschen aanvaller en slachtoffer tusschen aanstichters tot inter nationale anarchie en de natie welker veilig heid door deze anarchie in gevaar wordt ge bracht, worde toegepast". Het blad besluit: „Wanneer de nieuwe, te Chicago geschetste poiitiek geroepen is de politiek te worden der Vereenigde Staten, is er geen plaats voor de neutraliteitswet. Roosevelt zal een levendige oppositie ontmoeten in het congres, wanneer hij tracht af te wijken van deze lijn der neu traliteitswet en de zaak van gezamenlijke ac tie zal moeten doorzetten bij de openbare Amerikaansche meening. De president zal de natie, die sinds lang gedompeld is in de onwerkelijkheid van het isolement er van moeten overtuigen, dat haar veiligheid, haar eer en haar eigenliefde eischen, dat het De eerste partij leverde een winstpunt voor den Wereldkampioen op. Dat was als een mededeeling aan Aljechin, dat Euwe vol vastberaden strijdlust was. De tweede partij bracht de zege aan Aljechin. Dat was de waarschuwing voor den kam pioen, dat hij met inzet van alle krachten zal moeten strijden, om zijn trotschen titel te behouden. Na twee partijen is de stand weer gelijk. Dat is de wenk aan de sehaakliefhebbers, dat ook in dezen revanchestrijd op een zeer spannend verloop mag gerekend worden. Voor de Haarlemmers onder hen zij het een aansporing temeer zich zoo spoedig mogelijk van toegangsbewijzen te voorzien voor de zesde partij, de Haarlemsche, die op Zaterdag 16 October in het Gemeentelijk Concertge bouw zal worden gespeeld. De kaarten zijn thans verkrijgbaar aan de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, van 8 uur v.m. tot 6 uur n.m. Zaterdags tot 1 uur n.m. (Naar aanleiding van de Fruit- tentoonstelling in de A-pollohal te Amsterdam) Zij liggen er in bonte rijen, Sappige gaven der natuur, Een milde vloêd van lekkernijen, Tezamen een gezondheidskuur. Op stapels liggen zij te gloeien In glanzend smakelijke kleur, Het zonlicht, dat ze rijp deed groeien, Behouden in hun zachten geur. Het is om van te watertanden, Die malsche weelde doet je goed, Bij 't kijken jeuken je de handen, Helaas wordt slechts het oog gevoed. Zij liggen als symbool van 't leven, In al zijn rijkdom, opgetast, Waardoor het dorre wordt verdreven, Dat in dien overvloed niet past. En allen, die met grage monden, Op deze show hebben verkeerd. Hebben het stellig ondervonden: Hier is metvrucht geëxposeerd. in de op Vrijdag 1 October gehouden vergadering van den gemeen teraad van Heemstede werd aan B. en W. een crediet van ƒ56.500 toegestaan voor het doen bouwen van een nieuwe openbare lagere school van zeven leslokalen op een terrein aan den Crayenestersingel naar de plannen van architect H. Korringa. Hierboven een perspectief van het ontworpen schoolgebouw.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1