JAPAN VOELT ZICH VERONGELIJKT. Geen deelneming aan een onwettig bijeengeroepen negen-mogendheden conferentie. Politieke deining in België. Dr. van Zeeland's perikelen. E'j Thijs Ijs in het bosch van-hou-je-maar-stil ZATERDAG?" OCTOBER 1937 HAARDE M'S DAG BEAD Uiteenzetting van Hirota. „Japan treedt op uit zelfverdediging tegen de anti-Japansche politiek der Chineesche re geering", aldus luidt een verklaring van het Japansche departement van buitenlandsche zaken, waarin geantwoord wordt op de reso lutie van den Volkenbond en de redevoering van Roosevelt. Voorts wordt gezegd, dat de westelijke mogendheden de ware bedoelin gen van Japan niet begrijpen. Japan streeft naar de onderdrukking der anti-Japansche politiek en naar handhaving van den vrede in het verre oosten in samenwerking met China. Japan heeft geen territoriale bedoe^ lingen en schendt derhalve de verdragen niet. China daarentegen voert een hardnekkigen weerstand tegen Japan, daartoe aangedreven door de rooden en tracht de Japansche rech ten in China afte schaffen door de wapenen. Het is derhalve de Chineesche regeering, die het anti-oorlogspact schendt en den wereld vrede bedreigt, aldus deze verklaring. De „Nïtsji Nitsji" meldt, dat de minister van buitenlandsche zaken, Hirota, in den gisteren gehouden kabinetsraad de houding heeft ge definieerd, die Japan aanneemt in verband met de recente betoogingen der internationale opinie. Hij verklaarde dat Japan gaarne een uitnoodigine zou aanvaarden tot deelnemen aan een conferentie der negen mogendheden, wanneer deze wettig bijeengeroepen zou wor den volgens de bepalingen van het verdrag, maar dat het niet kan toestaan daartoe te werden uitgenoodigd na tot „aanvaller" te zijn verklaard. De vraag of Japan het ver drag geschonden heeft kan slechts worden opgelost door besprekingen der verdragson der teekenaars. Trouwens, Japan treedt uit sluitend op in een legitimen staat van verde diging tegen de „Chineesche provocaties". Vervolgens zette de minister uiteen, dat de onderteekenaars van het negen mogendhe- den-verdrag eenvoudig een resolutie zullen aannemen, waarin wederom de beginselen van het internationale recht bevestigd worden en waarin China moreele voldoening wordt gegeven, maar dat zij tot geen enkele collec tieven maatregel zullen besluiten zooals een economische of financieele boycot van Japan. ,.Op grond van de ongelukkige ervaringen met Mandsjoerïje en Abessynië," aldus conclu deert Hirota, „is de Volkenbond verplicht een voorzichtige houding aan te nemen met ge lijktijdige eerbiediging van de belangen der kapitalistische landen als Engeland. Frank rijk en de Vereenigde Staten, die trachten in een verafgelegen deel van de wereld den staat van oorlog te handhaven, welke zoo voordeelig ls voor hun financieele en economische expansie". Japansche luchtmacht In actie. Uit Sjanghai 9 Oct.: De woord voerder van de Japansche marine heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat de Japan sche luchtmacht zich gisteren actief heeft getoond en de voornaamste sectoren van het front bij Sjanghai heeft bestookt, benevens verscheidene punten in Zuid-China rondom Kan ton en in Noord-China langs den spoorweg TientsinPoekau, waarbij talrijke locomotieven van treinen, die oorlogsmaterieel vervoerden, vernield werden, om. op 50 K.M. ten Zuiden van Tsinan en te Tsautsjoeang in het Zuiden van de provincie Sjangtoeng. De verliezen der Chineezen. In een mededeeling van het Japansche mi nisterie van oorlog wordt gezegd, dat tus- schen 25 Augustus en 25 October door de Ja panners 56.767 gesneuvelde en gewonde Chi neezen aan het front van Sjanghai zijn op genomen. De Japansche troepen hamen 590 Chinee zen gevangen en maakten 482 machinegewe ren en 3147 geweren buit. Naar schatting zijn in totaal 150.000 Chineezen buiten gevecht gesteld, als men rekening houdt met de doo- den en gewonden, die door de Chineezen zelf zijn opgenomen, Buitenlandsche officieren bij de Chineezen? De Asahi publiceert berichten uit Sjanghai, volgens welke een Japansch officier tijdens Schip in volle zee gebombardeerd. Van Britsche nationaliteit. Gistermorgen is in volle zee, op een afstand van acht zeemijlen van Tarragona, een koop vaardijschip, naar men meent te weten van Britsche nationaliteit door een watervlieg tuig der Spaansche opstandelingen gebom bardeerd. Het schip is niet getroffen. Nieuwe versterkingen voor Franco? Te Ceuta moeten 5000 soldaten van >nbekende nationaliteit ontscheept zijn. Uit Gibraltar: Beweerd wordt, dat ongeveer rr' soldaten van onbekende nationaliteit uit Ceuta te Algeciras zijn aangekomen. Zij zou- vden zijn overgezet op vier schepen, welke be geleid werden door twee torpedobooten, die de vlag van Franco voerden. de krijgsverrichtingen aan het front van Sjanghai zou hebben waargenomen, dat vier buitenlandsche officieren de bewegingen der Chineesche troepen leidden. Het blad voegt er aan toe, dat de Japansche militaire auto riteiten dit feit van zeer groote beteekenis achten. Engeland Chamberlain antwoordt Roosevelt. Mmister-president Chamberlain heeft gis teravond in een massa-vergadering der Con servatieve partij te Scarborough een rede ge houden, waarin hij zeide: „Het schijnt, dat wij ons tegenwoordig niet langer dan voor enkele dagen kunnen losma ken van de internationale vraagstukken, die direct of indirect onze belangen betreffen en die ontstaan zijn door omstandigheden, waarop wij geen invloed hebben. Voor onze politiek en voor ons optreden ten aanzien van deze vraagstukken draagt mi nister Eden een verantwoordelijkheid van den eersten rang en er is geen minister, die in zulk een voortdurende en bijzondere span ning verkeert ais hij". Chamberlain gaf vervolgens een overzicht van de ernstige vraagstukken, die de aandacht bezig houden. Chamberlain sprak vervolgens over hetgeen hij „het hoornsignaal van de andere zijde van den Atlantischen Oceaan" noemde. Dit zeide hij is te juister tijd vernomen, tot dusver re had men geloofd, dat de Vereenig de Staten, het machtigste land ter wereld, zich tevreden zou blijven stel len met een politiek van isolatie, maar Roosevelt ziet nu, dat geen enkel land voor aanvallen veilig zou zijn, indien de besmettelijke ziekte van minach ting voor het recht zich zou uitbrei den. Als hij verklaart, dat het nood zakelijk is terug te keeren tot het ver trouwen in het gegeven woord en in de heiligheid der verdragen, geeft hij uiting aan de overtuiging, dat zoowel in- dit land als in zijn eigen staat heerscht en bij zijn oproep tot een gemeenschappelijke inspanning voor de zaak van den vrede steunt de Britsche regeering hem gaarne. Ten aanzien van de plannen tot het hou den van een conferentie zeide Chamberlain er vrijwel niet aan te twijfelen, dat de Amerii kaansche regeering, na de rede van Roose velt, zich op de conferentie zou doen verte genwoordigen en met de andere mogendheden beraadsdagen over een oplossing voor het conflict in het Verre Oosten. Bij dezen stand van zaken zou het in het oogloopend voorba rig zijn, wanneer de Britsche regeering op een of andere afzonderlijke wijze optrad. Ik wensch slechts te zeggen, aldus de premier, dat het hoofddoel der Britsche regeering nog steeds het herstel en de handhaving van den vrede en samenwerking ter bereiking van dit doel is. „Wij verheugen ons", zeide hij tenslotte, „op recht over het accoord met Italië ten aanzien van den patrouilledienst en voelen ons be moedigd in de hoop, dat deze overeenkomst zou kunnen worden gevolgd door andere be sprekingen, tusschen de drie mogendheden, die ten doel hebben de politiek van niet-in- menging werkelijk doeltreffend te maken." Duitschland Bellend industrieel gearresteerd. Havas verneemt uit Kaiserslautern, 8 Octo ber: Kommerzienrat Karl Billand, directeur der ijzergieterij Kaiserlautern en zeer bekend industrieel in de Beiersche Palts, is op bevel van gouwleider Buerckel gearresteerd. Men verwijt hem gedurende de vier jaren van het nationaal-socialistisch regime zijn ar beiders te hebben uitgebuit. De vertrouwensraad, welke door zijn mede plichtigheid dit verdrag heeft begunstigd, werd afgezet. Billand zal voor een bijzondere rechtbank moeten verschijnen. Deze arrestatie heeft in de stad en in de industrieele kringen groote beroering gewekt. BEROEP OP GENèVE VAN DEN INT. VROUWENBOND VOOR VREDE EN VRIJHEID. De Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid heeft een telegram gezonden aan den president en eenige delegaties van de Volkenbondsvergadering, waarin deze ver zocht wordt de Japansche agressie te willen veroordeelen. Terzelfdertijd is bij het secretariaat van den Volkenbond een voorstel ingediend, dat beoogt het zenden van neutrale Volken bondsafgevaardigden naar de gebieden, waar de vrede wordt bedreigd. Een dergelijke de legatie zou onmiddellijk naar het Verre Oosten moeten vertrekken ten einde zoo snel mogelijk de middelen te vinden ter be ëindiging van den oorlog en tot herstel van den vrede. DRIE DOODEN BIJ VLIEGONGELUK IN PALESTINA. Het Engelsche ministerie van luchtvaart maakt bekend, dat drie officieren-vliegers gis teren in Palestina bij een vliegongeluk om het leven zijn gekomen. Hun toestel is te Moeda- wara verongelukt. „Basilisk" werd niet aangevallen. Mededeeling van de Britsche admiraliteit. De Britsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat na een volledig onderzoek is vastgesteld, dat de Britsche torpedojager „Basilisk" niet door een duikboot werd aangevallen. NIEUWE INDUSTRIE TE EMMEN. Naar wij vernemen heeft een bekend con fectiebedrijf uit ons land het voornemen te Emmen een nevenbedrijf te vestigen, hetgeen vooral van groote beteekenis zou kunnen zijn voor het te werk stellen van een groot aan tal meisjes uit de veenstreken. Met de be trokken offïcieele instanties is men terzake tot overeenstemming gekomen, terwijl thans oproepingen worden geplaatst voor aanmel ding van personeel. Van het resultaat dezer oproepingen zal het afhangen of het plan al of niet wordt uitgevoerd. Opgebracht door torpedojager met Italiaansche vlag? Fransch schip naar Palma de Majorca gevoerd. Het Fransche blad Le Soir verneemt uit Oran, dat het Fransche stoom schip ..Cassidaigne" Dinsdag tus schen Sete en Marseille door vliegtui gen van de luchtmacht van Franco gedwongen is, koers te zetten naar Palma de Majorca. Bij de nadering van deze haven werd de begeleiding overgenomen door een torpedojager, die de Italiaansche vlag zou hebben gevoerd. Bij het verschijnen van den Franschen torpedojager „Fantasque" werd de Cassidaigne vrijgelaten. Havas meldt hierover nader uit Oran: Dinsdagmiddag j.l. omstreeks vier uur vloog een vliegtuig van de luchtvloot van Franco over het Fransche schip, dat zich op ongeveer 33 kilometer ten noordwesten van Palma de Majorca bevond. Het vliegtuig cir kelde boven het schip en keerde naar zijn basis terug. Drie kwartier later verschenen vier watervliegtuigen, die door middel van lichtsignalen het schip opdracht gaven naar Palma te stoomen. Tot tien uur in den avond werd het schip begeleid door het escadrille, op dit uur werd de bewaking overgenomen door een kanonneerboot en twee gewapende treilers. Deze oorlogsbodems gaven het vaar water aan, zoodat het schip niet op een mijn kon loopen. Zoodra het schip te Palma aan kwam protesteerde de kapitein bij den Fran schen consul en bij de rechtsche autoriteiten. Den volgenden dag kwamen de rechtsche Spaarnsche autoriteiten aan boord met den Deenschen consul als getuige, de papieren en de lading van het schip werden onderzocht. Na een kort onderzoek in het ruim te hebben ingesteld en na de identiteit van de beman ning te hebben vastgesteld, verlieten de Span jaarden met hun getuige het schip en kreeg het verlof de haven te verlaten. In de haven van Palma lagen twee Britsche kruisers en vijf Italiaansche schepen. (In dit bericht wordt, gelijk met ziet, met geen woord gerept over het verschijnen van een Fran schen torpedojager. Red.). Misbruik van de Britsche vlag. Engelsche regeering gaat maatregelen nemen. Naar aanleiding van onthullingen over het gemak, waarmede koop vaardijschepen, die geëxploiteerd en bemand worden door buitenlanders, onder Britsche vlag kunnen worden gebracht waardoor zij aanspraak kunnen maken op bescherming door de Britsche marine zullen, naar de scheepvaartmedewerker van de Daily Telegraph and Morning Post ver neemt, alle desbetreffende aanvra gen zorgvuldig onderzocht worden. Indien de goede trouw van den aan vrager in twijfel wordt getrokken, zal hem een certificaat geweigerd worden. Het blad haalt verschillende gevallen aan van misbruik van de Bri'tsche vlag. Op 23 Augustus werd het Britsche stoomschip „Noemijulia" tusschen Marseille en Barce lona door vliegtuigegn gebombardeerd. Te Port Vendres zou de kapitein zich beklaagd hebben over het uitblijven van bescherming door „onze (Britsche) marine". Het blijkt, dat het eenige Britsche lid der bemanning- de marconist was, dat het schip 42 jaar oud was en dat het in 1933 in Lloyd's register was geschrapt wegens het niet-voldoen aan de classificatie-bepalingen. Op 27 Juli viel het Britsche stoomschip „Mirupanu", dat te Glasgow is ingeschre ven, ter hoogte van Gij on in handen van een oorlogsschip van Franco en naar het schijnt wordt het nog steeds vastgehouden. Dit schip is 32 jaar oud en het werd in 1932 uit Lloyd's register geschrapt. Toen het op gebracht werd was de eenige Britsche on derdaan aan boord de marconist. Het Britsche stoomschip „Caper", dat op 12 Augustus ter hoogte van Santander werd opgebracht, zou zelfs geheel- met buitenlan ders bemand zijn. Drie Britsche tankschepen, die tusschen 26 Augustus en September in de Middellandsche Zee werden aangevallen, waren tot voor kort Grieksche schepen en 7.999 aandeelen der reederij zijn in handen van Grieken en één in handen van een Brit- schen onderdaan. De enquete bij de Nationale Bank. (Speciale G. P. D. berichtgeving.) BRUSSEL, October, en spotprent in een Brusselseh week blad toont den gouverneur der Na tionale Bank voor het standbeeld van den eersten minister, een krans neerleggend met het opschrift: „De Broeder schap der Belastingontduikers aan hun Eere- Voorzitter". Deze zinspeling op de verklaring van den premier in het parlement, dat hij belangrijke bedragen van zijn inkomen niet gedeclareerd had, omdat hij ze voor doelein den van algemeen belang had aangewend, is een der vele strijdmiddelen in de campagne, die het tegenwoordige kabinet gedurende de laatste maanden te doorstaan had, voorna melijk in den persoon van dr. van Zeeland, hoewel niemand diens buitengewone verdien sten ontkent: toen in 1935 alle politieke lei ders voor de verantwoordelijkheid van het bewind terugschrokken, vormde hij zijn re geering van Nationale Unie, devalueerde den frank, en bracht de welvaart in hé* land te rug. Wel vreesden enkelen de linksche oriën teering van zijn politiek, zooals deze o.m. tot uiting kwam in de z.g. structuurhervormin gen van den socialistischen minister van fi nanciën, de Man, vader van het Belgische Arbeidsplan. Doch voorloopig konden deze te genstellingen minder tot uitdrukking komen uit vrees voor de groote vorderingen van het Rexisme. Léon Degrelle, een man met een onmiskenbaar redenaarstalent had in de cri sisjaren de jeugd om zich heen geschaard in een verwoeden strijd tegen talrijke misstan den in het Belgische politiek-financieele le ven: zijn actie bracht heel het land in beroe ring en de beweging nam steeds grooter om vang aan, naarmate moest blijken dat zijn beschuldigingen niet ongegrond waren. Ver scheidene kopstukken uit het politieke leven moesten het veld ruimen. Alle misnoegden sloten zich bij hem aan, de verkiezingen brachten hem een onverwacht groot aantal stemmen en hij wierp zich op als de leider van een beweging, welke veel gelijkenis toonde met het fascisme. Zoodoende voelden alle democratisch gezinden de noodzaak zich achter de regeering te scharen, en toen De grelle in April 1937 een tusschentijdsche Ka merverkiezing uitlokte:, raapte de premier zelve den handschoen op en werd het land voor de keus gesteld tusschen democratie en fascisme. Sap in het geweer. "Inmiddels had de heer Sap eveneens een -^-campagne op touw gezet. Min. van finan ciën in het vorige kabinet samen met dr. van Zeeland, had hij zich daar een overtuigd voor stander betoond van de deflatie politiek en was in conflict gekomen met zijn collega. Hij had nu gemerkt dat sinds het vertrek van Van Zeeland van de Nationale Bank, de be langrijke bedragen aan zijn ambt verbonden, verdwenen waren niettegenstaande de pre mier zijn vice-gouverneurschap neergelegd had en gedurende zijn ministerschap, met verlof was zonder bezoldiging. Wat was er met het geld gebeurd? Den 16en Maart ver klaarde de premier in de Kamer dat hij „rechtstreeks noch' onrechtstreeks één frank van de Nationale Bank had ontvangen" en wees de verdachtmaking van Sap van de hand; de Kamer bracht den premier een ovatie en de Katholieke Kamerfractie besloot in haar verontwaardiging Sap uit haar mid den te bannen. Kort daarop, in April, had de verkiezing plaats en werd van Zeeland met overgroote meerderheid verkozen. Oud-Minister Sap had het er evenwel niet bij gelaten. De premier had dus geen geld ontvangen. Hadden de heeren van de Bank het dan onder elkaar verdeeld? Hij daagde dus den secretaris der Kamergroep voor het gerecht om een debat uit te lokken met het verrassend gevolg, dat hij in het gelijk werd gesteld. Opnieuw begonnen de campagnes van Rexisten en Vlaamsch Nationalisten, waarbij zich thans een belangrijk deel der publieke opinie voegde, welke zich niet meer enkel voor de keuze: fascist of democraat wenschte geplaatst te zien, doch klaarheid begeerde. De onrust in het land steeg der mate, dat minister de Man een enquête in stelde. In zijn rapport over de Nationale Bank werden tal van misstanden aan hei- licht gebracht en niet het minst werd het publiek getroffen door de omstandigheid dat, toen in crisistijd werkloozen en oud-strijders 10 pet. korting op hun pensioentje af moesten staan, de heeren van de Bank zich eveneens gedrongen voelden hun bezoldiging met 10 ONZE DACEUJKSCHE KINDERVERTELLINC Oom stopte de auto voor het huis en Thijs liep hard vooruit naar Dickie. Hij schudde hem hartelijk de hand, maar Dickie was zoo verbaasd, dat hij geen woord kon uitbrengen. Oom trad nu naderbij. In de deuropening stond een man, Maar even later trad deze man op oom Mopperniet af. ik heb Dickie in den laatsten tijd wat gezelschap gehouden. Ik vind het erg prettig, dat ik U ontmoet. Oom Mopperniet lachte. Ik kan me voorstellen, dat Dickie het haast niet uit kon houden, hier in zijn eentje. Maar nu zijn we weer thuis, en we blijven voorloopig ook hier! O, o, o, oom Mopperniet, wat sta je nu raar te praten. Wilde U thuis blijven? Een lange tijd? Neen hooi-, niets daarvanhet bosch-vanhou je-maar-stil roept U1 pet. te verminderen. Het geld deden zij even wel in een potje en verdeelden het aan het einde van het jaar onder elkaar. Het „potje". eet belangrijkste in het rapport was even wel, dat het bestaan van een ...potje" werd bekend gemaakt waarin de heeren de gelden onderbrachten, die uit het gezamen lijk bezoldigingsfonds overschoten, en ver deelden, hetgeen overigens wettelijk volko men geoorloofd was. Nogmaals werd ver klaard, dat dr. van Zeeland geen geld van de Bank ontvangen had. Doch nauwelijks was het rapport uitgereikt, of het publiek las in het lijfblad van den premier een verklaring dat hij wel degelijk aanzienlijke bedragen ontvangen had: uit het „potje". Dus, volgens hem, niet van de Bank. Dit spitsvondig on derscheid maakte een onbehagelijken indruk. Minister de Man, in zijn wiek geschoten, stel de een tweede enquête in, en algemeen nam men aan, dat de verhouding tusschen beide ministers zoo gespannen was, dat een breuk onvermijdelijk was en de Man premier zou worden. Onderwijl had de buitengewone aandeel houdersvergadering der Nationale Bank plaats, allerzonderlingste omstandigheden, waarbij bleek dat de heeren van de directie er weinig prijs op stelden als zondebokken te dienen zoodat het duidelijk werd dat van Zeeland gedurende zijn ministerschap in 1934/1935 aanzienlijke bedragen ontvangen had. Om de gemoederen te bedaren besloot de ministerraad de zaak aan het parlement voor te leggen, waar men zeker was van de meerderheid: Kamer en Senaat stemden in derdaad het vertrouwen met overgroote meerderheid. Daarmede was de toestand evenwel niet gered en onderhandelingen over de politieke successie begonnen allerwege: eenerzijds over een ruime katholieke concentratie met Vlaamsch democratische kern, anderzijds over een socialistisch nationale groepeering. Nieuwe moeilijkheden. TïüJiettemïn was de tweede crisis, einde Sep tember, 'n nieuwe verrassing: zij was uit gelokt door een démarche van de socialisti sche ministers en zou, naar het heette, een poging zijn van minister de Man om het pre mierschap te veroveren. Daartegen ontstond evenwel onmiddellijk verzet bij zijn eigen politieke vrienden: oud-minister van der Velde was eenige maanden geleden uit het kabinet van Zeeland getreden wegens mee- ningsverschil met zijn socialistische colle ga's. Thans nam hij krachtig stelling tegen de Man, hetgeen een nieuwe episode betee- kent in het conflict tusschen het socialisme op nationalen grondslag waarvan de Minis ters de Man en Spaak voorstanders heeten te zijn, waarbij zij den steun zouden ondervin den van de syndicaten, en tusschen oude doctrinairen gesteund door de jongeren. Van der Velde eischte met klem voor de Partij het recht op zelfs een eventueelen kabinets formateur aan te wijzen, terwijl de heer K. Huysmans waarschuwde tegen „personen welke te vlug eerste-minister willen worden." Voorloopig was de zaak weer beslecht en even plotseling als de crisis verschenen was, was zij weer van de baan. Het was duidelijk, dat men vooreerst genoegen moest nemen met een regeering-van Zeeland, „mét of zónder den heer van Zeeland". En zoo'is het ten slotte gegaan. Dezer dagen is de premier voor een maand op reis gegaan en gedurende zijn af wezigheid zal minister de Man hem ver vangen. Hollandsch ingenieur in Rusland veroordeeld. Voor vijf jaar naar Siberië verbannen. Omtrent de aanleiding is niets bekend. Sedert eenige dagen vertoeft bij familie leden te Delft, de echtgenoote van den geruï- men tijd geleden te Moskou om onbekende redenen gearresteerden Nederlandschen in genieur W. de Wit. Tastte men, wat betreft de motieven tot deze arrestatie ten onzent volkomen in het duister, ook mevrouw De Wit, bij" wie wij ons om inlichtingen dienaangaande vervoegden, verklaarde, voor een volkomen raadsel te staan. Ir. De Wit, die aanvankelijk in Duitschland een werkkring had gehad, was in 1929 naar Moskou gegaan, waar hij te wérk gesteld werd bij de „Santech Montage", een sanitaire trust. Tot eind 1936 is hij daar werkzaam geweest en men mag uit dit langdurige verblijf dus wel de conclusie trekken, dat hij zich in geen enkel opzicht heeft schuldig gemaakt aan handelingen, die den Russischen staat direct of indirect zouden kunnen benadeelen. Groot was dus de verrassing, toen op 5 November van het vorige jaar de Gpoe zich met een be vel tot huiszoeking en een, tot inhechtenis neming ten huize van ir. De Wit vervoegde en hem arresteerde. Na een vooronderzoek van 8 maanden kreeg mevrouw De Wit den 29sten Juni, j.l. bericht, dat haar echtgenoot „op ad ministratieven weg" was veroordeeld tot vijf jaar verbanning naar Siberië. De kennissenkring van het echtpaar De Wit was zeer beperkt en de behandeling, die men genoot, liet niet te wenschen over. De ver oordeelde heeft, zoo werd ons verzekerd, in geen enkele richting politieke activiteit ont wikkeld, al is hi het vanzelfsprekend, dat hij, als ontwikkeld mensch, belang stelde, in wat om hem heen gebeurde. Ook in Duitschland en Nederland heeft hij zich steeds van eiken politieken strijd afzijdig gehouden. Wanneer men tenslotte dan nog bedenkt, dat mevrouw De Wit geheel ongemoeid werd gelaten en eerst kort geleden vrijwillig, zon der bepaalde pressie van de zijde der regee ring Moskou verliet, wordt de affaire er niet helderder op. Hoe de toekomst zich verder t.a.v, deze ver oordeeling zal ontwikkelen, staat ïntusschen weinig vast en tot nu toe heeft zich evenmin iets voorgedaan, dat in de richting van een oplossing ten gunste van onze landgenoot Uittreden uit de N. S. B. duurt voort. De heer F. K. Grotjohann te Bussum. kring- leïcier. conrector en rector der gewestc'ijke opleidingsschool in zijp streek en dictricts- leider van de „vorming" in het Gooi heeft ook voor het lidmaatschap der N.S.B be dankt.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6