Vertegenwoordigi ng in het buitenland VOOR UW TUIN Handelmaatschappij „EDEGO" Haarlem Opticiens ENDENBURG Zn. Rijksstraatweg 6 (bij het Soendaplein) G. M. OORD D T Nsg DAG 12 OCTOBER 1937 T-T AADT.E M'P. DAGBLAD ,Geld spielt eine Rolle' ij de organisatie van onzen buitenland- schen Voorlichtingsdienst is her haaldelijk aandacht gevraagd voor onze onvoldoende diplomatieke- en consulaire vertegenwoordiging. Wellicht be staat de mogelijkheid, dat bij de a.s. Staats- begrooting zal blijken, dat gelden beschik baar worden gesteld om den achterstand in te halen. Want tot dusverre speelde het geld een dusdanig belangrijke rol, dat men tot uit breiding van deze corpsen niet wilde over gaan. Toch zou dat allerminst een luxe ge noemd kunnen worden. Want zoo ooit, dan is het in den tegenwoordigen tijd van het groot ste belang, dat wij in het buitenland de be schikking hebben over voldoende eerste klasse voorposten, die onze belangen kunnen behar tigen. De internationale taak onzer vertegenwoor digers is hoe langer hoe moeilijker geworden. Eenerzijds heeft zij een politiek, anderzijds een economisch karakter. De grenslijn tusschen beide terreinen is dikwijls moeilijk vast te stellen. Wel kan vastgesteld worden, dat de economische arbeid in menig opzicht belang rijker is dan de te vervullen politieke taak. Met die wijziging is zeer onvoldoende rekening gehouden, al zij onmiddellijk opgemerkt, dat de politieke landsbelangen niet verwaarloosd mogen worden. Uitbreiding van het diploma- tencorps is een gebiedende eisch, maar een uitbreiding met economisch-georienteerden zal daarbij niet over het hoofd gezien mogen worden. De geregelde officieele publicaties van het Departement van Economische Zaken geven ons een inzicht in de bezetting dezer buiten- landsche posten. Daaruit blijkt, dat van de 45 diplomatieke posten er 24 bezet zijn door gezanten en wel in de navolgende landen: België, Duitschland, Denemarken en IJsland, Frankrijk, Gr. Brittannië en Nd. Ierland, Hon garije, Oostenrijk, Polen, Roemenië, Tsjecho- Slowakije, Zweden, Zwitserland, China, Japan, Siam, Marokko, Unie van Zuid-Afrika, Ver. St. van Nd. Amerika, Argentinië, Brazilië en Venezuela. Op het eerste gezicht moge deze vertegenwoordiging voldoende lijken, bij een nadere beschouwing blijkt het tegendeel. Zoo zijn de vroeger bezette gezantschappen in Italië en Spanje thans onbezet, in Turkije en Mexico zijn reeds gedurende vele jaren geen gezanten meer. Daarnaast zijn een aantal ge zanten bij meerdere regeeringen geaccredi teerd. Zoo is de Nederlandsche gezant te Brussel tevens geaccrediteerd bij het Groot hertogdom Luxemburg, die in Denemarken tevens in Lithauen, Letland en Estland. Die in Zweden tevens in Finland, de Nederland- sche gezant in Washington tevens in Ouba, die in Argentinië ook in Uruguay en Paraguay, terwijl Oostenrijk en Hongarije één Nederland- schen gezant hebben. Voorts zijn er perma nente zaakgelastigden in Peru, in het Saoedi Arabisch Koninkrijk, zoomede in Noorwegen en Egypte, in welke beide laatstgenoemde lan den vroeger wel een gezant was. In Finland, Chili en Columbia is ons land vertegenwoor digd door tijdelijke zaakgelastigden, evenals in Turkije en Mexico. Eén land heeft in het geheel geenNederlandschën diplomatieken vertegenwoordiger n.l. Joego-Slavië. Deze nadere gegevens spreken voor zich zelf. Zoo ontbreken onze gezanten in Bul garije, Noorwegen, Italië, Turkije, .Spanje, Egypte, Mexico, Joego-Slavië, Chili, Uruguay en Paraguay, terwijl vooral deze vertegen woordiging in Zuid-Amerika uiterst slecht is. Na den terugkeer der bekende missie-v. Kar- nebeek zal daarin toch wel wijziging gebracht inogen worden. Met de consulaire vertegenwoordiging ïs 't nog droeviger gesteld, in 't bijzonder met den omvang, van het corps der beroepsconsuls. Zij zijn het immers, die door hun opleiding als de belangrijkste steunpilaren voor onzen bui- tenlandschen handel moeten optreden. Daar naast kennen wij de z.g. honoraire consuls, die onbezoldigd zijn en mitsdien andere functies waarnemen. Het totaal aantal consulaire ver tegenwoordigers, waarover ons land in het buitenland kan beschikken, bedraagt 740. Daarvan- zijn er slechts 33 beroepsconsuls, een ontstellend klein aantal. Van de 707 overige consulaire vertegenwoordigers zijn er 514 geen Nederlander. Ter nadere illustratie diene nog, dat Nederland in de navolgende landen geen beroepsconsuls heeft: Denemarken, Zweden, Noorwegen, Finland, Polen, Hongarije, Oos tenrijk, Italië, Spanje, Portugal, Tsjecho- Slowakije, Joego-Slavië en Zwitserland. Het best „voorzien" is Duitschland, waar wij 4 beroepsconsulaire ambtenaren hebben, dan volgt Gr.-Brittannië met 2 en België, Frank rijk en Bulgarije met 1. In Azië is de positie wat gunstiger. In de Britsche Koloniën heb ben wij 5, in China 3, in het Saoedi Arabisch Koninkrijk 2 en in de Amerikaansche bezit tingen, Japan, de Portugeesche Koloniën en Siam 1 beroepsconsul. Een dergelijke vertegen woordiging ontbreekt in Irak, Iran, Turkije en de Fransche Koloniën. HAARLEMSCHE DAMES ZINGEN TE HILVERSUM. Het Dameskoor onder leiding van Mevrouw M. Sybrandi-Halberstadt is uitggnoödigd om a.s. Woensdagavond te komen zingen in het gebouw „Zonnestraal" te Hilversum. De pia- nste mej. Jikke Heyselaar zal alles bege leiden. AANBESTEDING Hedenmorgen werd namens het ministerie van Defensie (dienst der Genie) in de voor malige infanteriekazerne aaii den Kouden- horn aanbesteed het maken van loodsen en een woning nabij-Den Oever.. Laagste in schrijver was K. van der Meulen te Schiphol voor f 152.390. AUTOMOBILIST GAF GEEN VOORRANG Maandagavond ongeveer negen uur werd een 46-jarige wielrijder, die van de Wilsons- brug de Leidschestraat wilde inrijden, op de Leidschevaart aangereden door een'auto, be stuurd door een inwoner van Bloemendaal, die van de richting Emmabrug kwam en in de richting Zijlweg reed, en die geen voor rang gaf. De wielrijder kreeg een lichte her senschudding en eenige hoofdwonden. Hij werd door een dokter behandeld, waarna hij per ziekenauto naar de Maria Stichting werd vervoerd, waar hij is opgenomen. Het rijwiel werd vernield. Van de auto werden de rechter koplamp en het rechter gedeelte van den ra- diateur ingedrukt. De remmen bleken in orde te wezen. Tegen den automobilist, die vol gens getuigen iets te veel links en met een formidabele snelheid had gereden, is proces- Verbaal opgeniaakt. In Afrika en Amerika is de positie vrijwel hopeloos. Wel hebben wij in Marokko 2 en in de Unie van Zuid-Afrika 1 beroepsconsul, doch zij ontbreken omi. in Egypte, de Belgische Congo enz. In de Vereenigde Staten zijn slechts 2 be roepsconsuls, evenals in Canada. Daarmede is de lijst gesloten. Commentaar is overbodig. Ten slotte heeft ons land in Australië 3 be roepsconsulaire vertegenwoordigers. Wanneer men het geheel overziet kan de conclusie geen andere zijn, dan dat een groote achterstand bestaat. Industrie en han del in ons land ondervinden daarvan uit den aard der zaak de nadeelige gevolgen. Juist in dezen 'tijd is het noodig, dat iedere kans tot uitbreiding onzer handelsrelaties wordt benut. Andere landen zitten zeker niet stil en menig object moet voor ons verloren gaan. Met belangstelling zal men zoo meteen de beraadslagingen tegemoetzien, die over een betere outillage moeten beslissen. MOLLERU.S. Werkverschaffing door de provincie. Ged. Staten brengen aan de Prov. Staten verslag uit van hetgeen van provinciewege op het terrein van de werkverschaffing en werk verruiming is geschied. Ontgraven en blootleggen fundamen ten van het „Slot op den Hoef" te Egmond. In April 1936 zijn de werkzaamheden bij dit object hervat, aanvankelijk met een tien tal werkloozen uit de gemeente Haarlem, welk aantal geleidelijk tot 30 steeg eii ge durende de drie laatste maanden van dat jaar, toen de Haarlemsche door Zaandamsehe werkloozen waren vervangen, gemiddeld 20 bedroeg. Bij dit object is in 1936 totaal uitgegeven f 20.408.23, waarvan f 10.374.29 aan arbeids loon; de kosten van het. geheele werk be droegen op 31 December 1936 f 38,691,22, waarvan f 23,643,66 aan arbeidsloon. Bij de werkzaamheden tot het blootleggen van een gedeelte van de fundamenten van het Slot Egmond heeft men ter plaatse de aanwe zigheid ontdekt van een stevig nagenoeg ovaal muurwerk. Deze ontdekking versterkte het vermoeden, dat nabij de plaats van het voormalige slot, vóórdat dit werd gebouwd, een ander bouwwerk zou hebben bestaan. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf heeft aan Ged. Staten voorgesteld ook de resten van dit oude bouwwerk voor verval te behoeden. De kosten daarvan werden geraamd op f 9000 aan arbeidsloon en f 7300 aan andere uitga ven, welke bedragen resp. als overheidssub sidie door het Rijk en als aanemingssom dooi de Provincie uit het crediet voor werkver schaffing aan de Ontginningsmaatschappij beschikbaar zijn gesteld. Op 26 Juni was dit werk voltooid; de totale kosten daarvan hebben f 50.647,52 bedragen. Wegen- en Boschplan. Aanleg van 36.5 K.M. zandweg en bebos- sching van 190 H.A. in het Provinciaal ciuingebied onder Bergen, Egmond en Heems kerk. Gedurende het geheele jaar 1936 is bij dit object gewerkt. Tot September van dit jaar hebben gemiddeld 180 werkloozen uit Haarlem, Zaandam, Castricum, Wormerveer, Velsen en Zaandijk daarbij werk gevonden; gedurende de laatste vier maanden zijn nog gemiddeld 100 werkloozen bij dit object te werk gesteld. Aan loon is bij dit werk in 1936 uitgegeven f 163,825 46; de totale uitgaven daarvan over 1936 hebben f 200.262,58 bedragen; in het geheel was voor dit werk op 1 Juli 1937 uit gegeven f 277,767,22. Ook in 1937 is bij dit object regelmatig doorgewerkt. Gemiddeld 55 werkloozen uit Zaandam en 16 uit Castricum hebben daarbij werk ge vonden van Januari tot nu toe, gemiddeld 18 werkloozen uit Velsen gedurende twee maan den en gemiddeld40 Haarlemsche werkloozen gedurende ruim drie maanden. Het werk is thans voor een belangrijk deel voltooid. Het spitten, bezaaien met lupinen en serradella en het daarna bebossehen van pl.m. 80 H.A. verlaten bouwland onder Heemskerk, Castricum, Bakkum en Egmond. Met dit werk is in September 1936 begon nen en sindsdien hebben daarbij werkloozen uit Haarlem wisselend van 20 tot 70 en uit Westzaam (5) werk gevonden. Gedurende de periode September 1936—1 Januari 1937 is bij dit object uitgegeven f 8.883,06, waarvan f 6.721,28 aan arbeidsloon; totale uitgaven daarvan bedroegen op 1 Juli 1937 f 36.370.22. Droogmaking en ontginning van een complex gronden, behoorend tot de veenderij de Eendracht. Werd de hoop uitgesproken, dat de minister van Sociale Zaken alsnog bereid zou worden gevonden het voor de uitvoering van dit werk toegekende overheidssubsidie in de loonen van 90 pet. tot 100 pet. te verhoogen, deze hoop is niet in vervulling gegaan, daar de minister heeft gemeend zijn aanvankelijke beslissing te moeten handhaven; het gevolg hiervan is, dat de ontbrekende 10 pet. van het te verwer ken loonbedrag zal worden betaald uit den begrootingspost voor bijzondere maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid. Daar in het najaar van 1936 bleek, dat het nog wel geruimen tijd zou duren, alvorens met den bouw van het definitieve gemaal zou kunnen worden begonnen, hebben Ged. Sta ten besloten de droogmaking door een hulp gemaal te doen geschieden; dit gemaal was in December 1936 gereed en begin Januari 1937 is met het malen een begin gemaakt, de gronden waren in Juni ongeveer droog. Er zijn in Januari 1937 vijf-en-twintig werkloozen uit de gemeente Amsterdam bij dit werk geplaatst om te werken aan de ver betering van den waterkeerenden ring; dit ge tal werd in Februari tot 40 opgevoerd en be draagt thans ongeveer 50. Daarbij vinden thans nog 10 werkloozen .uit Koog aan de Zaan en 30 uit Haarlem arbeid bij dit oh ject. De bouw van het definitieve gemaal is ge gund; binnen zeer korten tijd zal daarmede worden begonnen dit onderdeel van het werk wordt als normaal werk uitgevoerd. Het getal bij dit object te werk te stellen arbeiders zal geleidelijk kunnen worden opgevoerd. Verwijderen van dood en onderdrukt hout en het bewerken van den grond in de beboschte terreinen onder Cas tricum; verbeteren van enkele toe' gangwegen tot het duinterrein te Castricum ter lengte van pl.m. 450 M.; verbeteren van een beboscht terrein te Bennebroek. Gedep. Staten hebben de directie van het Prov Waterleidingbedrijf gemachtigd de uit voering van deze werken in werkverschaffing aan de Ontginningsmaatschappij op te dra gen. De voor deze werken geraamde loonbedra gen ad respectievelijk f 55.000, f 3600 en f 1600, zijn door den minister van Sociale Zaken ten volle als overheidssubsidie beschikbaar ge steld, terwijl de bijkomende kosten ad respec tievelijk f 8000, f 2200 en f 400 voor rekening van de Provincie komen. Begin Mei 1937 zijn in het duinterrein te Castricum 15 werkloozen uit Beverwijk ge plaatst, die daarbij gedurende ruim drie maanden werk hebben gevonden. Op 1 Juli j.l. was bij deze beide werken in totaal uit gegeven f 4.074.—, waarvan f 3,514.98 arbeids loon. Met het verbeteren van een beboscht terrein te Bennebroek is niet begonnen. Werkverschaffingsplannen. In de periode van midden September 1936 midden September 1937, heeft de Rijkscom missie van Advies voor Werkverruiming en Werkverschaffing in Noord-Holland o.a. de volgende werkverschaffingsplannen behan deld en daaromtrent advies uitgebracht aan den minister van Sociale 'Zaken. Ophoogen en egaliseeren terrein, ophoogen weg te Zandvoort. Loonen f 3.500,^. Andere kosten f 22.000, Aanbrèngen van verharding op Mijnshee- renweg te Aalsmeer. Loonen f 898,Andere kosten f 202> Werkzaamheden ten behoeve van derden te Haarlemmermeer. Loonen f 40.000,Geen bijkomende kosten. Plantsoenwerk en in orde maken van braakliggende gronden op het terrain van de nieuwe algemeene begraafplaats te Haar lem. Totale kosten f 35.247,234, waarvan f28.967,12 aan arbeidsloonen e. d. a. Maken van wandelpaden, uitdiepen en baggeren van slooten en vijvers, snoeien van boomen en heesters en spitten en stompen rooien van pl.m, 1 H.A bosehland, in het wan delpark Marquette te Heemskerk. Slootgraven, slootschieten, slootdempen en grondwerken te Aalsmeer. Aanleg haven te Haarlem. Loonen f215.546,—. Andere kosten pl.m. f230.000, Buitengewoon onderhoudswerk in park Velserbeek te Velsen. Totale kosten f 3.218,14, waarvan f2.418,60 aan arbeidsloonen e.d. Ontwateringswerken in den Haarlemmer meerpolder. Arbeidsloonen f45.000,Andere kosten f 10.050, Diverse plantsoenwerkzaamheden te Haar lemmermeer. Arbeidsloonen f 11.000,An dere kosten f 1.600, Aanleg sport- en parkterrein bij Zuider Buiten Spaarne te Haarlem. Totale kosten f 60.400,waarvan, f 3,1.020,61 aan arbeids loonen. Aanleg sportterreinen tusschen de Delft en de spoorbaan ten Zuiden van de Kleverlaan. Totale kosten f 32.600,waar van f 16.691,90 aan arbeidsloonen. Aanleg sporthaven en speelterrein ten Westen van het Noorder Buiten Spaarne en. ten Zuiden van de Jan Gijzenvaart. Totale kosten f 18.000,—, waarvan f 8.319,60 aan arbeids loonen. Snijden van teenen op perceelen langs spoorlijnen AalsmeerHaarlem en Aalsmeer ■Amsterdam te Aalsmeer. Loonen f60, Andere kosten f 9, Voltooiing beplanting van plantsoen in den Stommeerpolder te Aalsmeer. Loonen f280, Andere kosten f 120,Onderhoud plantsoen in den Stommeerpolder. Looiïen f400, Andere kosten f 50, Ophoogen langs den duinvoet en zoo noo dig aanbrengen van beschoeiing te Zand voort, Verwijderen van overtollig zand op boulevards. Aanbrengen en herstellen van af rasteringen en bezetten met helm. Opruimen van het resteerende gedeelte van het Belt terrein. Maken of verbeteren van zandpaden in beplantingen en aanbrengen van bordjes en banken. Leeghalen van vuil-waterbassins. Snoeien en verwijderen van dood of overtol lig hout in beplantingen. Kloppen en verwer ken van puin. Loonen f37.000,—. Andere kos ten f6.000,—. Uitvoering rioleeringsplan te Castricum. Totale kosten f 150.500,—, waarvan f 56.000, aan arbeidsloonen e. d. Dempen sloot te Hoofddorp, ten zuiden van spoorbaan HaarlemAalsmeer en ten oosten van de Draverslaan. Verhooging loonpost met f 57,40. Verbeteren sportterreinen bij den Stommeerpolder. Loonen f 115,52, materialen f 186,te betalen door de voetbalvereni ging „Aalsmeer". Werkverschaffing: Loonen f449,20, sociale lasten en toezicht f95,80. Verbreeden en verdiepen Ringsloot in den Noord-Spaarndammerpolder. Totale kosten f 6.700,waarvan f 4.850,aan arbeidsloo nen e. d. Verbreeden en verdiepen Velser- tocht in den Noord-Spaarndammerpolder. Totale kosten f 8.600,waarvan f 7.200, aan arbeidsloonen e. d. Diepspitten van verschillende terreinen enz. te Zandvoort. Verhooging van het loonbe drag met f 1.000, Aanleggen demonstratie tuin voor fruitteelt te Haarlemmermeer. Loonen f 1.000,An dere kosten f 11.500, PROVINCIALE STATEN Dinsdag. 26 October, des morgens half twaalf, wordt de najaarszitting van de Prov. Staten geopend. De begrootingen en rekenin gen met bijbehoorende stukken zullen dan naar de af deelingen gezonden worden. De openbare behandeling daarvan zal plaats hebben op Dinsdag 7 December en volgende dagen, telkens des voorm. half elf. De zitting wordt dan verdaagd te Dinsdag 14 December, des morgens half twaalf. Dan zal de nader te verschijnen tweede puntenlijst naar de afdeelingen worden verzonden. De openbare behandeling daarvan zal plaats hebben op Dinsdag 28 December, des mor gens half elf, zoonoodig voort te zetten op Woensdag 29 December. dat is nu voor het eerst in mijn leven, dat ik zoo prettig en zoo voordeelig ben geslaagd. Wat een verrassing, wat een sor teering! Wat je ook koopt, een jas van imitatie of van echt bont, alles is even degelijk en betrouwbaar, heel wat anders dan die quasi-voordeelige adressen. AMSTERDAM ROTTERDAM UTRECHT Nieuwste brillen Leesbrillen Schoolbrillen Leveranciers van alle Ziekenfondsen. Stank dam vmi&aden! S Y N A R RH E E N - v o e f b a d e n Vraagt brochvra aan, Prijs Fl. 2.75 per kuur van to baden. Import-Moatschappij „Varia" - Oegstgeesf (bij Leiden) Vruchtbomen vanaf ƒ0.50: Ligustrum voor heggen en rand- palm 3 cent per stuk; Coniferen 35 ct.; Hulstboom met bessen vanaf 45 ct. Rhododendron met 2030 knoppen 35 ct.; Stam en Klimlozen per stuk 35 ct., dit zijn grootbloemigen; Struik rozen (grootbloemige) 10 ct.; Klimrozen 15 ct.; Struikrozen 10 st. (kleinbloemig) 35 ct.; Pioenrozen 10 ct.; Rotsplanten, Bloem- heesters, Laan- en Sierboomen Graszoden 100 st. ƒ1.25, per 1000 10.nieuwe Tuintegels 30 x 30 8V2 ct., afgehaald 7Vs ct.; Tulpen, Crocussen, Blauwe Druifjes, Narcissen, Hyacinthen enz. Keus uit 20.000 stuks Tuinplanten. U slaagt altijd. Zwarte grond, Tuinmest, Stapel- en Rotssteen, Rietmatten, Raffia enz. Turf molm per baal ƒ2.15; Rozenstokken 4, 6, 7'/s ct. K&merplanten in soorten. Begonia's, Cyclamen 35 ct. Varentjes 6 ct. Kamer linde van 50 ct. tot ƒ2.Kamerpalmen van 75 ct. tot ƒ2.50 (prachtplanten). Vet- en Cactusplanten 10 ct. enz. Waar sorteering is, vindt U altijd wat. Prijzen laag, kwaliteit hoog Alléén p. MAKKEUE, BURGWAL 56, TELEF. 12584, HAARLEM. ALLES FRANCO HUIS. PRIMA ENGELSCHE AUTOBANDEN WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.96 1'4 Berlijn 72.63 >/2 Parijs 6.031/2—0.4»/2 Brussel 30.48'/a Zwitserland 41.61 V2 New York 1.80 7/8. 450—21 500—19 525—18 9.75 9.75 „9.25 600—17 H. D. 700—16 600—16 15.75 17.75 13.75 34— 7 600—20 ƒ37.50 19.50 500—17 12.25 30- 32- „21.25 28.25 GELADEN ACCU'S 9.25 LAAD- EN LEENSTATION VOOR ACCU'S EDEGO MOTOROIL, in verzegelde 5 gallons pails, 20 Liter ƒ9.50. met 1 litermaat cadeau. (Beter dan de duurste oliën.) DIRECTE IMPORT UIT AMERIKA. EXTRA PRIMA OLIE 15—20—25 cent EERSTE SOORT BENZINE 12V2 cent Groote voorraad AUTO- en MOTOR-ACCESSOIRES. KINDERHUIS VEST 37-13-45 - Telef. 17340 Orlo nieuwo. drlo gawcldlg goede .radlolooitcfl •an da N.S.F. Dit ii|n nu da toattallan dia gaven wat U altijd hebt verlangd, maor niet blnnon- en bultonlandieho station,, natuurlij! onvervormdo weergave van elk woord cn oil klank, daarbij gemakkelijk to bsdlenon. eon Ir uiterlijk on teer laag verbruik. De nleu radio-verlangen, I Wij iljn veer vrijblijvende Radio en Gramofoon- Specialist GR. HDUTSTR. 108 TEL. 13048

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7