mmm IEXAMENS Dronken zeeman DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Nu de Haarlemsche radiocentrale reeds on geveer anderhalf jaar hier ter stede werkzaam is, hebben wij eens naar den gang van zaken geïnformeerd, waarbij ons werd medegedeeld, dat het aantal aansluitingen nog steeds ge leidelijk toe neemt, en het afgeloopen jaar zelfs verdubbeld is. Er zijn thans ongeveer vierduizend abonnés. Bovendien tracht men voortdurend de kwa liteit der uitzendingen te verbeteren, door het gebruik van de nieuwste appax-aten, die bo vendien buiten de stad geplaatst zijn, zoodat het aantal storingen tot een minimum be perkt wordt. Voor de Nederlandsche stations heeft men lijnverbindingen, die een absoluut storings-vrije ontvangst waarborgen, omdat dit eigenlijk meer telefoon- dan radioverbin ding is. Voor de buitenlandsche stations heft men toestellen, die uitsluitend op een enkel station gericht zijn. Wil men dus van station veran deren, dan heeft men slechts een ander toe stel in te schakelen, waardoor onzuiver af stellen vermeden is; en de grootste selectivi teit wordt gewaarborgd. Hoewel het aantal abonnés thans nog te gering is, om de Radiocentrale op den duur bestaansrecht te geven, Iaat het zich toch aanzien, dat het aantal aansluitingen zoozeer zal toenemen, dat zich hier een rendabel be- dxijf zal ontwikkelen, dat in een belangrijke behoefte voorziet. SYNAGOGENDIENSTEN. Ned. Irsaël. Gemeente. Sabbath Vrijdagavonddienst te «4.45 uu_. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.48 uur. Werkdagen Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De Avonddiest op de de werkdagen, alsmede Talmoed Torah vindt plaats in het Gemeente gebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten worden verricht ter Sy nagoge, Lange Begijnestraat 11. HERSTELLINGSOORD SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. c Ten bate van het bouwfonds dezer vereeni- ging zal op Zaterdag 23 October, ter gelegen heid van het 13-jarig bestaan een liefdadig heidsfeestavond worden gegeven ixx den Haarlemschen Kegelbond aan de- Tempe liersstraat. Het is het bestuur gelukt, beslag te leggen op „Het kleine Tooneelensemble" Dit brengt een non-stopavond, die een avond van vroolijke kunst belooft te worden. Deze avond zal besloten worden met een gezellig bal. De leiding hiervan berust ook thans weer bij den dansleeraar den heer Schroder, terwijl diens huisoi'kest voor de dansmuziek zal zorgen CONCERT IN „BETHESDA SAREPTA" (Adv. Ingez. Med.) Verslag van den economisch-tech- nologischen Dienst voor Noord-Holland. De toestand van het visscherijbedrijf te IJmuïden. Aan het verslag van den Economisch- Technologisehen Dienst voor Noord-Holland ontleexxen wij het volgende: Het komt ons college gewenscht voor ook dit jaar over middelen te kunnen beschik ken voor het instandhouden en uitbreiden van bestaande, of het in het leven roepen van nieu.we ondernemingen op voorstel van den Economisch-Technologischen Dienst. De hiervoor benoodigde middelen zullen worden ontleend aan het bedrag van f 250.000, dat op de begrooting voor het dienstjaar 1938' is uitgetrokken voor bij zondere maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid, zooals dit in het loopende jaar is geschied uit den overeenkomstigen post van de begrooting voor het jaar 1937. In de „Streek" en te Enkhuizen werden po gingen gedaan om brei-industrie te vesti gen. In Enkhuizen en omgeving is het uit sluitend huisindustrie. Over de financieele resultaten valt echter nog weinig te zeggen. Voor den duur van één seizoen is een gar- nalendrogerij gehuurd te Den Oever om na te gaan of investeering van eenig kapitaal in een drogerij verantwoord is. Haarlemsche Radio Centrale. Aantal aansluitingen neemt voortdurend toe. Dinsdag avond had in bovengenoemde in richting een concert plaats door Tilly Druyff, violiste, Riek de Vries, alt, Giacomo Aletrino, tenor, resp. begeleid door Ans Bouter en Cor Teves. De violiste speelde werken van Bach, Tsehaikowslcy en Wieniawsky en viel op door een warme voordracht, waartoe ook het spel der pianiste niet weinig bijdroeg. De altzangeres en dé tenor verwierven eveneens veel succes met composities van Schubert, Mozart, oud-Italiaansche arias en Hollandsche liederen, daarbij gesteund door de goede pianobegeleiding van Cor Teves. Met hun goedgeschoolde stemmen gaven zij een klankvolle vertolking der zangnummers. Aan het einde van het concert werden de medewerkenden toegesproken door den di recteur, Ds. Duyvendak, die hen namens de verpleegden hartelijk dankte voor den kunst avond, dien zij geboden hadden, en die naar het applaus te oordeelen, zeer in den smaak was gevallen Interessante lezing van den heer J. Gertsen. Visscherij te IJmuiden. Het onderzoek naar de maatregelen, die het geheele visscherijbedrijf te IJmuiden uit de groote inzinking, waarin het sedert jaren verkeert, zullen kunnen opheffen, werd in voortdurende samenwerking met de Neder landsche Visscherij-Centrale voortgezet en is thans bijna geëindigd. Na de enquête bij consumenten en detail listen is xxu een onderzoek ingesteld naar de exploitatie kosten der reederijen. Dit onder zoek vereischte zeer veel tijd, maar door de groote medewerking van de reeders was het- mogelijk een goed inzicht te verkrijgen in de exploitatie-uitgaven. Ook werd een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de prijsvorming op den afslag en naar de factoren, die daarop invloed uitoefenen, waarbij wel is gebleken, dat dit vraagstuk zeer ingewikkeld is. Aangenomen mag worden, dat het rapport binnen enkele maanden in druk zal verschij nen. van f 700 beroofd. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam zijn bevorderd tot arts de heeren H. F. J. de Leur, Amsterdam en A. Bots, Alkmaar en ge slaagd voor het arts-examen le ged. de heeren I. S. Yap, Amoerang; A. H. P. Kle- mentkow, Chaumont-Gistoux, Azir, Fort de Koek; A. R. W. Pils, Kritzendorf en H. J. P. Tulner, Amsterdam. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de wis- en natuurkunde (d.) zr. G. M. M. van Tol en de heer J. W. van Santé. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuur kunde (cum laude) op proefschrift getiteld „Some physical properties of compressed car- bondioxyde", mevr. C. A. M. MichelsVeraart geb. te Amsterdam. DE SCHOONHEID VAN NED.-INDIë. Terecht heeft de Volksuniversiteit weer eens een cursus over „Groot Nederland" op 't pro gramma gezet. Ditmaal daarenboven in den vorm van twee lezingen, die toch zeker wel in den smaak van velen zullen vallen: één over het leven van dieren en planten in het oerwoud en één over een interessanten tocht dwars door Sumatra. Het bijzondere is even wel, dat de spreker, de heer L. Maurenbrecher, oud-militair en kenner van Indië's schoonheid als weinigen, zijn redevoeringen illustreert door met zorg vervaardigde lantaarnplaatjes, die hij zelf met behulp van fijne penseeltjes onder stei^ke vergrooting in de natuurlijke kleuren gekleurd heeft. Overste Maurenbre cher heeft zijn techniek tot zoodanige hoogte opgevoerd, dat men nauwelijks kan aannemen, dat er een tweede persoon bestaat, die deze kunst zoo volmaakt beheerscht. Overal waar hij optreedt, zoowel in binnen- als buitenland, brengt hij zijix publiek in verrukking door de heerlijke kleurenweelde zijner natuurop- nemingen. Te Bussum trokken zijn lezingen 185 enthousiaste toehoorders; het is te hopen dat Haarlem daarbij niet te zeer achter zal staan. ■hui qèscAmAeh (Adv. Ingez. Med.) Krankzinnigenverpleging. De financiën der Provinciale Ziekenhuizen in Noord-Holland. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben de rekeningen over 1936 en de begroo tingen voor 1938 der drie provinciale zieken huizen bij de Provinciale Staten ingediend. De tekorten die de provincie moest dekken waren over 1936: Ziekenhuis bij Santpoort f 159.178 Ziekenhuis te Bakkum f 222.360 Ziekenhuis te Medemblik f 53.759 De tekorten voor 1938 zijn als volgt ge raamd: Santpoort f 245.000, te Bakkum f 280.149 en te Medemblik f 80.599. Deze tekorten zijn bij 1936 vergeleken be langrijk gestegen doordat de verpleeggeldeh die aan de.gemeentebesturen in rekening ge bracht worden verlaagd zijn van f 750 tot f 675.—. Te Bakkum zal dit jaar f 5000 worden be steed <?m enkele weggedeeltexx op het terrein van het ziekenhuis te verharden. HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING. Dinsdag 19 October organiseert de Haar lemsche Baehvereeniging het eerste concert van het seizoen, in het Gem. Concertgebouw, dat uitgevoerd zal worden door het Amster- damsch. Concertgebouw Orkest onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg. Als soliste zal dien avond optreden Jo Vincent, sopraan. kon echter niet zeggen, op welke wijze hij dit geld, waarbij eenige bankbiljetten van f 100 waren, was kwijt geraakt. Hij had nog maar een bedrag van f 36.67 in zijn zak. De Haarlemsche politie stelde zich daar op telefonisch in verbinding met de Rotter- damsche politie. Het bleek haar toen, dat de aangehouden chauffeur tot het gilde van de „zware jongens" behoorde. Hij werd daar om in bewaring gehouden. Tevens werd aan de Rotterdamsche politie verzocht, den café houder aan te houden en naar Haarlem over te brengen. Dit geschiedde. ^}ij een nader verhoor bekende de chauf feur tenslotte, dat de caféhouder in Hillegom het geld uit den zak van den zeeman had gehaald. De zeeman was daar toen al zwaar beschonken. Van dit gestolen geld heeft de chauffeur later in een café te Haarlem f 125 gekregen. Het bij den chauffeur gevonden geld werd door de politie in beslag geno men. De caféhouder ontkent, dat hij zich aan deze berooving heeft schuldig gemaakt. Hij zeide geen biljetten van f 100 gezien te heb ben. De politie meent echter voldoende be wijsmateriaal tegen hem in handen te heb ben, want vier getuigen, onder wie een café houder in - de Spaarnwouderstraat., hebben gezien, dat hij bankbiljetten van f 100 in zijn bezit had. De chauffeur en de caféhouder wox-den heden aan de justitie voorgeleid. ARROND. RECHTBANK UITSPRAKEN. Heden wees dé rechtbank vonnis in de strafzaken tegen de dievenbende, die 30 September 1.1. heeft terecht gestaan en ver oordeelde: den man, die in het Deutsches Heim in het Kenaupark f 100 had gestolen, tot 1 jaar en 6 maanden, conform den eisch; den persoon, die van dien diefstal voordeel had genoten, tot 6 maanden gevangenisstraf, conform den eisch; den chauffeur uit Bloemendaal, die in zijn woning brand zou hebben gesticht en boven dien f 533 had gestolen bij de maatschappij ..De Veluwe" en f 60 in een Fröbelschool te Bloemendaal tot 6 jaar gevangenisstraf. (Ge- °ischt was 8 iaar gevangenisstraf): den sub 2 genoemde voor diefstal van V 107 op den Burgwal, voor heling van een deel van het geld bij „De Veluwe" gestolen en voor brandstichting in de Voortingstraat tot 5 jaar gevangenisstraf met last tot gevan genneming fGeexscht was 7 iaar); een man. die eveneens van den diefstal bij „De Veluwe" had geprofiteerd tot 2 jaar ge vangenisstraf, conform den eisch; Rioleering Stuyvesantstraat en Pijnboomstraat. Waarschijnlijk wordt dit jaar begonnen. Er is overeenstemming bereikt tusschen het Werkfonds en de werknemersorganisaties ten aanzien van vele belangrijke werken in het geheele land. Voor Haarlem behoort hiertoe: de rioleering van de Stuyvesantstraat en de Pijnboomstraat. Dit werk is begroot op f 46.000. Zeer waarschijnlijk zal er in den loop van dit jaar mee begonnen worden. Nieuw lid van Prov. Staten. De heer W. J. Bossenbroek benoemd verklaard. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden der Provin ciale Staten maakt bekend, dat bij zijn besluit van Dinsdag j .1. tot lid van de Provinciale Sta ten van Noord-Hollaxid is benoemd verklaard: de heer W. J. Bossenbroek te Amsterdam, zulks ter voorziening in "de vacature, in dat college ontstaan door het ontslag nemen van den heer G. Baas Kz. Mr. M. Slingenberg voorzitter van den Vrijz.-Dem. Bond? Naar wij vernemen is mr. M. Slingenberg te Haarlem bij enkele candidaatstelling ge kozen tot lid van het Dagelijksch Bestuur van den Vrijz. Dem. Bond. Uit de drie leden van het dagelijksch be stuur, de heeren Ritmeester, van Dam en Slingenberg, wordt dan door het Hoofdbe stuur de voorzitter aangewezen. Zeer waarschijnlijk zal dit mr. Slingen berg zijn. BOND VAN GEMENGDE- EN MANNEN- KWARTETTEN. Ter gelegenheid van het. 25-jarig bestaan van het dubbel mannenkwartet „Aurora" zal op Vrijdagavond 15 December, in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een feestconcert worden gehouden, waaraan de volgende kwartetten hun medewerking zul len verleenen: D. G. K. „J. S. Bach", dir. P. M. Gex-mes; „Santpoort's D. G. K." dir. H. J. Arisz; solo kwartet „Euphonia", dir N. Hoo- gerwerf; D. M. K. „Aurora", dir. K. Zeilma ker; D. M. K. „Bel Canto", dir. P. M. Germes; D. M. K. „Haarlem", dir. W. H. Biele; D. M. K. Inter Nos", dir. N. Hoogerwerf; D. M. K. „Onderling Kunstgenot", dir. M. G. van Sta veren; D. M. K. „De Vereenigde Zangers", dir. H. van Dijk. Weet je, wat ik 'n leuke man vind? Die van Van den Brul.... op pag. io (Adv. Ingez. Med.) een bewoner van Velsen, mede voor aan deel in de buit bij „De Veluwe" en voorts voor diefstal van geld en gouden sieraden te Uitgeest tot 1 jaar en 6 maanden gevange nisstraf. (Geëischt was 2 jaar). een logementhoudster te Haarlem, bij wie gestolen geld was gebracht en die daarvan een gedeelte zou hebben gekregen, werd vrij gesproken. (Geëischt was 6 maanden). Verdediger was Mr. v. Dam. Brandstichting, diefstal en heling. Verder werden veroordeeld: een Haarlemsche chauffeur, die een accu gestolen had uit een auto, staande in een schuurtje aan de Munterslaan en die een deel van het geld had gekregen, dat gesto len was uit een kantoortje van een taxi-on- dernamer aan den Militairenweg, tot een jaar gevangenisstraf. (Geëischt was 1V2 jaar) een andere Haarlemmer, die den diefstal sub 8 had gepleegd en voorts f 34.50 had ont vangen van het geld door den sub 4 ge noemden op den Burgwal ontvreemd, aan wien hij vermomxningsartikelen had ver schaft, tot 3 jaar gevangenisstraf, conform den eisch; een Haarlemmer, die f 1.25 had gekregen uit de opbrengst van een diefstal in de Ben Viljoenstraat tot 5 maanden gevangenisstraf, (geëischt was 9 maanden); (deze diefstal was gepleegd door de sub 2. 3 en 7 genoemde personen); een bankwerker en een los werkman, die in de Burgemeester Sandbergstraat f 70 had den gestolen, in de Rustenburgerlaan f 265, in de Ramplaan f 100, in de Bosch en Duin laan te Bloemendaal 2 horloges, 2 goudstuk jes, en een armband en neg een poging tot inbraak hadden gepleegd in de Rustenbur gerlaan, ieder tot 3 jaar gevangenissti'af. (Geëischt was 4 jaar); het meisje, dat een der hiervoren bedoelde horloges had gekregen, werd niet veroor deeld, doch over haar zal een reclasseerings- rapport worden gevraagd; een gewezen bakker, die 8 jaar geleden in zijn woning te Velsen brand had gesticht werd veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf geëischt was 2 jaar). de kleermaker, die in zijn woning in de Voortingstraat brand had doen stichten door den sub 4 genoemden persoon, teneinde uit- keering van de vex-zekerïng te krijgen werd niet veroordeeld, aangezien de dagvaarding nietig verklaard werd; de vooxdoopige hech tenis werd opgeheven. Meineed. Een vrouw, die terecht gestaan had, voor meineed in vex-band met een zedenzaak, werd veroordeeld tot 5 maanden geva^eremsstraf met aftrek van het voor-arrest. Een andere vrouw, die verdacht was van uitlokking tot meineed, werd vrijgesproken. Verdediger was Mr. B. W. Stomps. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1887 14 October: De schietclub „Willem Hl" alhier is voornemens, het volgende jaar, ter ge legenheid van haar 5-jarig bestaan, een concours in de duinen onder Overveen te geven, waartoe de schietverenigin gen van Haarlem en Omstreken zullen worden uitgenoodigd. Het geheel zal een feestelijk karakter dragen. Provinciale verpleging van krankzinnigen. In de vergadering der Prov. Staten van 14 Juli 1936 werd besloten, bij wijze van proef te bepalen, dat te rekenen met ingang van 1 Januari 1936, in afwijking in zooverre van het besluit der Staten van 7 December 1927, de in dit besluit vervatte subsidieregeling van toepassing zou zijn op alle patiënten, ver pleegd in de aangewezen inrichting van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, on geacht of zij al dan niet als krankzinnig zijn aan te merken. Deze proefneming, waarmede werd beoogd nadere gegevens te verkrijgen ten aanzien van de financieele gevolgen van een even- tueele uitbreiding der provinciale subsidie regeling in zake de verpleging van armlas tige krankzinnigen tot eiken armlastigen pa tient, verpleegd in een inrichting, heeft tot dusverre slechts negatief resultaat opgeleverd Immers van eenigen invloed van den onder- havigen maatregel op de bezetting van bo vengenoemde aangewezen inrichting ls niet gebleken. Het schijnt aan Ged. Staten intusschen voorbarig, uit dit resultaat reeds thans een bepaalde conclusie te trekken. Voor het ver krijgen van een juist en volledig inzicht in deze aangelegenheid achten zij het gewenscht dat de proefneming over langeren tijd wordt voortgezet; het komt hun voorts geraden voor, hierin een grooter aantal inrichtingen te betrekken. Daarom zouden zij de proef uit gebreid willen zien tot alle inrichtingen, waar mede door de Provincie verpleegcontracten zijn gesloten. Een daartoe strekkend ontwerp-besluit wordt door hen aan de Prov. Staten ter vast stelling aangeboden.- Ged. Staten hebben verder overwogen, of niet een verdere verlaging van het gemeen telijk aandeel in de verpleegkosten van arm lastige krankzinnigen mogelijk zou zijn te achten. Zij' zijn daarbij tot de slotsom geko men, dat het verantwoord is, het gemeente lijk aandeel met ingang van 1 Januari 1938 van f 700 tot f 675 's jaars te verlagen. Ged. Staten bieden den Staten een daartoe strekkend ontwerp ter vaststelling aan. ASPHALTEERING GED. OUD*) GRACHT. Openbare werken is, reeds eenige weken bezig met de werkzaamheden voor het asphal- teeren van het gedeelte Gedempte Oude Gracht tusschen het Spaarne en de Kleine Houtstraat. Vooral het rioleeringswerk gaf nogal moei lijkheden. Het bestaande gemetselde riool moest worden vervangen door groote beton- ringen, die echter op groote diepte in .den grond moest worden gebracht, omdat het riool naar het Spaarne moest afvoeren. Het puinbed is reeds gestort, zoodat daar spoedig het asphaltdek gelegd zal worden. Het volgend jaar komt het andere gedeelte van de Ged. Oude Gracht aan de beurt. GROENTEMARKT HAARLEM. Tomaten 810 ct. pr KG. Snijboonen 1118 ct. per KG. Heereboonen 816 ct. per KG. Knakpeen 3—5 ct. per KG. Spinazie 3050 ct. per kist. Andijvie 1525 ct. per kist. Postelein 40—60 per kist. Sla per kist 1530 ct. Gelekool 3550 ct. per kist. Komkommer 310 ct. per stuk. Bloemkool 312 ct. per stuk. Roodekool 310 ct. pr stuk. Gx-oenekool 2545 ct. per kist. Radijs 35 ct. per bos. Wortelen 48 ct. per bos. Selderie 25 ct. per bos. Prei 210 ct. per bos. Peterselie 38 ct. per bos. KAMPEERVEREENIGING „LICHT EN VRIJHEID" De Algemeene Kampeervereeniging „Licht en Vrijheid" vergaderde Woensdagavond. Het afgeloopen seizoen passeerde de revue, o.a. het incident betreffende de vereenigïngstent (deze moest op last der Politie verwijderd woi-den.) De leden spraken hun afkeuring daarover uit. Breedvoerig werd het fusieplan besproken, dat gerijpt was tusschen de be sturen der kampeervereenigingen „Hygea" en „L. en V." Na uitvoerige discussie werd het fusieplan door de leden met algemeene stemmen ver worpen. In de bestuursvacature (H. H. v. Leeuwen! werd gekozen de heer J. v. d Leden. Ten slotte kwam er een plan ter tafel, om te trachten in het a.s. seizoen een gedeelte strand te verkrijgen, waar de vereeniging zich tijdens de zomermaanden kan vestigen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 15 OCT. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8 Keulen 9.20 Pauze 10.35 Parijs Radio 12.35 Keulen 1.20 Ned. Brussel 1.35 Droitwich 2.20 Divex-sen 4.05 Deutschlandsen- der 4.20 Parijs Radio 5.20 Franseb Brussel 6.20 Keulen 9.20 Droitwich 9.40 Boedapest 10.20 Fraixsch Brussel 10.45 Berlijn 11.20 Parijs Radio. Progr. 4: 8.— Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 5.20 Droitwich 8.30 Di versen. 10.20 Droitwich Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen. 7.— Eigen gramofoonplatenconcert: Zang met tusschen spel van orgel. 1. Luftscharmören, Duo Ja; 2. Ein neues Leben fangt an, M. Eggerth; 3. Flirtation Walk. Dick Powell; 4. Vergiss deine Sehnsucht, Pola Negri; 5. Dixonland No. 3, Reg. Dixon; 6. Star in my eyes, Grace Moox-e; 7. Launisches Glück, Joseph Schmidt: 8. Hör du flicka lilla, Duo Ja; 9. Schone blaue Donau, Reg. Foort; 10. Mr. Mrs. is the name, Dick Powell; 11. Herz du kennst meine Sehnsucht. M. Eggerth, 12. The lost chord Reg. Foort; 13. Wenn die Sonne, Pola Negri; 14. Learn how to lose, Grace Moore; 15. Ja das alles auf Ehr, Joseph Schmidt 8.0012.00 Diversen. In de Gem. Concertzaal hield Woensdag avond de heer J. Gertsen beter bekend als „de A.V.R.O.-gramofoon-professor", een lezing over het vervaardigen van gramofoonplaten. De bijeenkomst die zeer goed bezocht was, werd geopend door den voorzitter van de A.V.R.O. den heer G. de Clercq. Deze ver welkomde de aanwezigen en toonde zich zeer verheugd, dat er altijd nog zooveel belang stelling bestaat voor de gramofoonplaat. De gramofooxrplaat is een zeer belangrijk hulp middel geworden voor de radio-omroep. En dat werd wel zeer duidelijk ondei-streept dooi de uiterst duidelijke en interessante lezing van den heer Gertsen. De heer Gertsen begon zijn causerie met de meest elementaire be ginselen van de gramofoonplaat. ,De trilling domineert vanavond met het onderwerp dat we behandelen. Daarom is het van het groot ste belang, dat we iets meer over trillingen afweten". En toen kregen we geen drooge theorie te hooren, maar er werd op duidelijke wijze uitgelegd, wat een trilling is en hoe we die in teekening kunnen brengen. Met behulp van een serie lichtbeelden werd vervolgens de fabriekmatige wording van een plaat behandeld. Dan is het even pauze, die echter geen rust voor den spreker beteekent, want de verschillende amateurs in de zaal verdringen zich om de apparaten, die door den spreker werden medegebracht en waarmede straks demonstraties zullen geschieden. De beurt aan de microfoon-debutanten En dan is het oogenblik gekomen dat er microfoon-debutanten ge- vi-aagd worden. Dan begint de span ning eerst echt. Do eerste debutant komt wat schuchter naar voren, houdt een korte toespraak, lacht wat, en gaat weer bedeesd zitten. Hoort zich zelf geen halve minuut later sipreken. Kijkt vei-baasd op: het suc- ses is verbazend! En dan is de microfoonvrees van alle de butanten vei-dwenen. Maai" Jan Gertsen wil hebben, dat ieder voor de microfoon op treedt. En dat bereikt hij door gemeen- schappelijken zang, waai-mede het enthou siasme werkelijk ten top stijgt. Een avond, waar de vele amateurs in de zaal zeer zeker veel aan gehad zullen heb ben. Een avond, die ons de wonderlijke mo gelijkheden van een gramofoonplaat toon de. Kortom een echte A.V.R.O.-aavond! Feit is, te Hillegom gebeurd. De man slapende in een auto op het Plein gevonden. Een paar politieagenten zagen op ééxx dezer avonden te kwart over acht op het Plein een auto, die daar op een eenigszins zonderlinge manier geparkeerd stond. Zij gingen op onderzoek uit en vonden in de auto een sla- penden man, die een beschonken zeenfan bleek te wezen. Zij namen hem ter ontnuchtering mee naar het politiebureau aan de Smedestraat. Te half tien op denzelfden avond brachr een politieagent een 26-jarigen chauffeur uit Rotterdam naar de Smedestraat, die dronken in de Damstraat liep. Ook hij werd ter ont nuchtering in bewaring gesteld. De chauffeur bleek in het bezit te zijn van een bedrag van f 153.50, waarmee hij roekeloos omging. Hij kon geen behoorlijke verklaring van de herkomst van dit geld geven De politie vermoedde, dat deze twee ge vallen wel met elkaar in verband zouden staan. En dit bleek juist te wezen. Toen de chauffeur O. genaamd, weer nuchter was geworden, werd hij aan een verboor onder worpen. Hij verklaarde dat de auto, die op het Plein werd gevonden, zijn eigendoxn was. Hij was 's middags in gezelschap van dien zeeman en den caféhouder H. V. met die auto uit Rotterdam naar Amsterdam vertrokken Zij hadden onderweg veel cafés bezocht, waardoor zij zóó dronken werden, dat de reis op het Plein te Haarlem geëindigd wex-d. De caféhouder is toen op eigen gelegenheid naar Rotterdam terug gekeerd en de zeeman bleef zwaar beschonken in de auto achter De chauffeur had blijkbaar nog niet genoeg aan Bacchus geofferd; hij ging althans nog wat passagieren in Haarlem. Toen de politie deze bijzonderheden verno men had. werd de zeeman, die intusschen weer nuchter geworden was, verhoord. En toen kreeg zij een heel ander verhaal te hooren. De zeeman vertelde, dat hij 's mor gens een bedrag van f 700 had ontvangen Dit geld had hij verdiend bij een schipper voor wien hij een paar jaar gewerkt had Met dit geld o-p zak was hij met den café houder en den chauffeur op stap gegaan. Hij De A. V. R. O.-gramofoon- professor in Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10