ZAALBERG-DEKEN |^KtJN/T IN IIITEBIN^ HETTOONEEL SCHAAKRUBRIEK M m m m mémpm mZm m 1M IBHIV JÊAI DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 HAARDE M'S dagblad B VOETBAL. Fransch interview met Karei Lotsy De roodbroek v. d. Hulst in het Ned. elftal? Uit Parijs: In het bekende Pransche sport blad „l'Auto" is een onderhoud gepubliceerd, dat een der medewerkers, de heer Jacques de Rijswiclc heeft gehad met den heer K. J. J. Lotsy, die Zondag jl. den voetbalwedstrijd tusschen Frankrijk en Zwitserland te Parijs heeft bijgewoond. Aan dit interessante on derhoud ontleenen wij het volgende: Terugkomend van een tournee door Mid den-Europa, gemaakt om het beroepsvoetbal te bestudeeren, is de heer K. J. J. Lotsy Zon dag jl. een der toeschouwers geweest bij den wedstrijd FrankrijkZwitserland, die door Frankrijk met 21 werd gewonnen. Het beroepsspel. „Is de K.N.V.B. van plan, het beroepsspel in te voeren?" vroeg de schrijver den heer Lotsy. „Neen, of in ieder geval: niet nu. Want alleen in Rotterdam, Amsterdam en Den Haag zou de recette voldoende zijn", was het antwoord. „Toch wordt er bij ons, even als in andere landen, inbreuk gemaakt op de amateursbepalingen. Wij weten dat en stel len alles in het werk, om dit te bestrijden: de onlangs tegen Bakhuys genomen sanctie is daar wel een bewijs van. Daarom zoeken wij een formule: bijvoorbeeld aan de spelers een schadeloosstelling' van vier of vijf gul den per wedstrijd te geven voor de gemaak te onkosten. Wij hebben den indruk, dat dit de beste oplossing voor ons zou zijn, want onze voetballers werken, los van hun voet bal-oefening". Het spel van het Fransche elftal. De heer Lotsy gaf vervolgens zijn meening omtrent het vertoonde spel en het Fransche elftal. Hij verklaarde, dat de Fransehen voor al groote geestdrift aan den dag hadden ge legd. maar dat het vertoonde sdcI hem niet brilliant had toegeschenen. „En ik verklaar, dat het Neder!andsc.he voetbal.niet beter is. Ik heb den indruk, dat ons nationaal elftal 3fl tot 40 procent van zijn kracht van de laatste jaren heeft verloren. Wij verkee- ren eenigszins in uw geval: onze beste spe lers worden ouder en onze jonge spele 3 zijn nog niet rijp genoeg om hen te vervangen. Toch zijn Frankrijk en Nederland in staat, ons op 31 October a.s. te Amsterdam een mooien wedstrijd te laten zien, In ieder ge val is dit een geheel open strijd, want naar wat ik Zondag jl. heb gezien, acht ik de ploe gen van Frankrijk en Nederland van gelijke sterkte". Het Nederlandsch elftal. „Weet u reeds hoe het Nederlandsche elftal zal zijn samengesteld?" ',.Nu vraagt u mij te veel. Als plaatsver vanger van Bakhuys denkt men aan den jongen Van dér Hulst van „Haarlem", maar niets is nog defini tief. Men zal mis schien ook Van Nel len vervangen door Bergman van Blauw Wit en misschien Van Heel door Van Es. Dit zijn echter slechts mogelijkheden. Ten slotte zal misschien blijken dat men ver trouwen moet heb ben in de „oude gar de", zooals bij u Zon dag jl.". Tegenspraak van den heer Lotsy. Naar aanleiding van dit interview met den heer K. J. J. Lotsy, gepubliceerd in l'Auto verzoekt de heer Lotsy aan het A.N-P. mede te deelen, dat de aan hem toegeschre ven opmerking: „daarom zoeken wij naar een formule: bijvoorbeeld den spelers een schadeloosstelling van vier of vijf gulden per wedstrijd te geven voor de gemaakte onkos ten; wij hebben den indruk, dat dit de beste oplossing voor ons zou zijn, want al onze voetballers werken, los van hun voetbaloefe ning" geheel onjuist in het Fransche blad is weergegeven. DE KWESTIE BAKHUYS. Uit Parijs wordt aan de Tel. gemeld: Woens dagavond kwam te Parijs de commissie uit den Franschen Voetbalbond bijeen, die over de kwestie betreffende professionalspelers te be slissen heeft en die Woensdag een beslissing zou nemen in de kwestie-Bakhuys. Na een vertegenwoordiger van de Stade de Reims, van de F. C. Metz en Bakhuys zelf elk afzonderlijk gehoord te hebben, besloot de commissie haar definitief oordeel uit te stellen tot heden over acht dagen, daar er nog een stuk aan het dos sier ontbrak. Van een bestuurslid van de F. C. Metz, ver nam de correspondent van de Tel., dat het door de commissie gewenschte stuk is een aangeteekende brief door den secretaris-van de F. C. Metz aan Bakhuys gericht, waarin deze verklaarde de hangende kwestie met Reims in der minne te zullen schikken. Bak huys zou n.l. aan de F. C. Metz verklaard heb ben geen contract met haar te zullen teeke nen, indien hij tevoren geen zekerheid had, dat de kwestie met Reims in der minne opge lost zou worden. Uit het besluit der commissie haar uitspraak acht dagen uit te stellen maakte men in de woelige „wandelgangen" van den Franschen Voetbalbond op, dat de uitspraak gunstig zou zijn voor de F. C. Metz en dat er groote Jeans was, dat Bakhuys voor deze club gequalifi- ceerd zal worden. TSJECHO SLOWAKIJE—LETLAND (4—2) Uit Praag: Ter voorbereiding van den wed strijd tegen Engeland op 1 December a.s. te Londen heeft het Tsjechische elftal Woensdag- te Praag voor 10.000 toeschouwers een wed strijd gespeeld tegen Letland. Reeds voor de rust had Tsjeeho-Slowakije door doelpunten van den midvoor Sobottka een 2—0 voorsprong genomen. Na de rust scoorde hij nog eens; Seneeky, de rechtshalf, scoorde het vierde doelpunt voor de Tsjechen. De gasten wisten den Tsjechischen doelman twee maal te pas- seeren. Het einde kwam met een verdiende 4-2 overwinning voor de gastheeren. VAN DER HULST. Een goede kost f tO.- (Adv. Ingez. MedJ HENGELEN. VISCHCLUB BACA. Bovengenoemde vischclub hield een baars- wedstrijd in de Ringvaart om den Uittenboo- gaard-Wisselbeker, tevens kasweclstrijd. De beker, die voor de 4de maal vervischt werd, werd gewonnen door J. v. >d. Gevel, tevens de 1ste prijs voor den grootsten baars (19 c.M.), 2e prijs de meeste 5 stuks L. Logmans, 3e pr. N.N., 4e pr'. B. Oxsener, 5e pr. P. Berghuis. 6e pr. Snieder, 7e pr. Gerritse, 8e pr. F. v. Mus- scher, 9e pr. A. Bellaart, 10e pr, P. BuJj, 11e pr. H. Leenaarts. 12e pr. J. Pezy. HANDBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Eerste klas dames; Rapiditas—H.C.R 3 uur. A.D.A-Turno. G.V.A.—D.O.S. ConcordiaSimson (Van Oosten de Bruynstraat) Heeren RapiditasSimson, 2 uur (Van Oosten de Bruynstraat) LijndenNiloc. OlympiaD.O.S. ffurnoAalsmeer, POSTDUIVEN. DE LUCHTBODE. Wedvlucht van Mons, afstand 221 K.M.: G. Sprokkreeff 1 2 3; J. J. Lasschuit 4. Wedvlucht van Quivrain, afstand 241 K.M.: J. F. Koedijk 1; A. Groen 2 5; H. van Olde- mark 3 6: J. J. Lasschuit 4. Wedvlucht van Noyon, afstand 337 K.M.: A. Groen 1 2 4 5; G. Sprokkreeff 3. Kampioen navlucht: J. J. Lasschuit no. 1; G. Sprokkreef no. 2. LAWNTENNIS. EEN TENNISBEKER VAN JHR. LOUDON De Nederlandsche gezant in Zwitserland, Jhr. Dr. A. Loudon, heeft den N. L. T. B. een wisselbeker aangeboden met het doel, dien te laten verspelen tusschen ploegen van jonge spelers uit verschillende landen van Europa volgens het Davis Cup-systeem. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den N. L. T. B. de uitnoodiging van den heer Loudon, om de regeling van "deze Europee- sche jeugdcornpetitie op zich te nemen, aan genomen. De eerste wedstrijden zullen, althans bij voldoende deelneming in den zomer van 1938 gehouden worden. OLYMPISCHE SPELEN. OOK JAPAN GEEFT EEN HERINNERINGS GESCHENK.. Uit Tokio: In navolging van het Olympisch eikje, dat bij de Olympische Spelen 1936 te Berlijn uitgereikt werd, wil Japan bij de Olympische Spelen in 1940 te Tokio iets der gelijks doen. Men heeft besloten, aan de zege vierende heeren een 19 c.M. lang oud-Ja- pansch kortzwaard als herinnering mee te geven en aan de dames een spiegel in oud- Japanschen stijl. WANDELSPORT. „DE WANDELTOERIST" VIJF JAAR. Bovengenoemde vereeniging bestaat heden vijf jaar. De clubbijeenkomst zal hedenavond geopend worden door den voorzitter den heer J. C. van Reijendam met een propagandis tisch woord. De vereeniging mag zich in een flinken groei verheugen. Des winters is er een maandelijksche club avond en elke week wordt gymnastiek be oefend. In de zomermaanden worden vele marsehen georganiseerd. De vereeniging heeft ook een clubblad. De clubavond heeft plaats in „Harmonie", Kleine Houtstraat 106. SCHAKEN. KAMPIOENSCHAP VAN RUSLAND. Uit Moskou: De vijfde partij om het schaakkampioenschap van Rusland tusschen Botwinnik en Löwenfisch is in remise ge ëindigd. De stand is thans 32 ten gunste van den titelverdediger Löwenfisch. BILJARTEN. MASSAKAMP T. O. G—„DE VAART" Dinsdag werd deze wedstrijd voortgezet in klasse D. De uitslag was T. O. G. 205 en De Vaart 139 caramboles. De stand is thans op de helft van den wedstrijd: T. O. G. 1303 en De Vaart 1136 caramboles. Dinsdag 19 Octo ber wordt de wedstrijd voortgezet in klasse D in het clublokaal van T. O. G. bij den heer B. Himmels aan de Zomervaart. WÏELRÏJDEN. EXCELSIOR Bovengenoemde vereeniging houdt a.s. Zondag haar vierden rit voor den Kossen- beker over een afstand van 60 K.M.. Houder van den beker is momenteel T. Jansen. De juniores en veteranen maken Zondag een be gin met de competities, bestaande uit drie wedstrijden, le rit 30 K.M., 2e rit 20 K.M, 3e rit 10 K.M. Vertrek te 9 uur. FEEST-UIGAVE DOOR INSPANNING UITSPANNING. De Kon. Erkende Tooneelvereeniging „Door Inspanning Uitspanning" bestaat dit jaar 75 jaar en heeft ter gelegenheid van dit 13de lustrum een „Feest-uitgave" ter herinnering aan dit 65-jarig bestaan uitgegeven. In een artikel „Uit de geschiedenis van D.I.U." lezen wij eenige aardige bijzonder heden over het tooneelleven te Haarlem en de toestanden bij de vereeniging in de eerste 25 jaar. Uit deze geschiedenis blijkt wel heel duidelijk, dat er ook in de dilettanten wereld in dit tijdvak veel veranderd is. De heer Jan van Dam. secretaris van de vereeniging, schrijft over het bestuur van D.I.U. De critici der Haarlemsche bladen hebben in kleine 'bijdragen hun zeer gun stig oordeel over de prestaties van de jubileerende vereeniging uitgesproken. Dat D.I.U. in den loop der jaren zeer veel heeft gedaan voor de minder bedeelden blijkt welnüt het artikel „D.I.U. en Liefdadigheid" en uit de bijdragen van den heer H. H. Luyken den secretaris-programmaleider van het Cen traal Comité voor Werkloozen. Mevrouw Johanna Opdam en de heeren T. Bergman en Visser, die regie hebben ge voerd bij de vereeniging, schrijven tenslotte over hun werk bij D.I.U. in dit lezenswaardige boekje, dat als Feest-Uitgave zeer goed ge slaagd is. NIEUW LEVEN. NAJAARSTENTOONSTELLING. „De Natuurvrienden" organiseeren van 17 20 October a.s. een groote najaarstèntoonstel- ling in het Jeugdhuis ,,'t Baken" aan' de Bake- nessergracht. De tentoonstelling is Zondag a.s. geopend van drie uur tot half elf. ROBBEDOES GETROUWD. Het was te verwachten, dat „Nieuw Le> ven" na het groote succes dat deze Geheel- Onthouders Vereeniging in het vorige seizoen met Robbedoes heeft gehad, spoedig het ver volg Najaarsstormen op haar repertoire zou nemen. De eischen die in dit stuk aan de spelers an het bijzonder aan Lous, Ter- laet en Van Nieverden worden gesteld, zijn echter veel hooger dan in Robbedoes, en er zijn dan ook maar heel weinig dilettanten- vereenigingen in ons land, die er de noodige krachten voor bezitten. Cremer kon het vel leden jaar wagen doordat onze Kon, Vereeni ging voor de rol van Van Nieverden de be schikking had over Adri van Hees, maar zou het zeker niet met geheel eigen krachten hebben aangekund. Nieuw Leven had geen beroepsacteur voor de moeilijke rol van Van Nieverden be schikbaar en moest dus met louter amateurs voor het voetlicht komen. Het is een voor stelling geworden, die op het publiek veel indruk heeft gemaakt en het succes was dan ook zeer groot. En de voorstelling stond althans voor dilettanten op een zoo hoog peil, dat niet vele amateurs-vereenigin- gen het Nieuw Leven zouden verbeteren. De spelers kunnen dus alleszins tevreden zijn met het resultaat. Toch meen ik, dat de opvoering meer aan de te stellen eischen zou hebben voldaan, wanneer Henk Bakker, die het stuk in col laboratie met mevrouw Van BommelKouw heeft geschreven de laatste repetities had kunnen leiden. Het is altijd een nadeel, wanneer een dei- hoofdrollen de regie voert, vooral, wanneer hij een dilettant is. Hij zit dan te veel in zijn eigen spel om de spelers en vooral zichzelf te controleeren. Dit was gisteren ook zeer merk baar. De drie hoofdpersonen brachten elk voor zich veel mee voor hun rol en in dit opzicht was de bezetting dan ook heel gelukkig, maar zij beheerschten zich zonder uitzondering te weinig in de dramatische tooneelen en de opvatting was nu en dan althans bij Van Nieverden er naast. De heer ,C. Nibbelink had uiterlijk zeer veel mee voor de rol van Vic van Nieverden en zijn entree in I was zelfs opmerkelijk goed. Dat was werkelijk in dit provinciaal milieu de globe-trotter en de charmeur. Nibbelink heeft ook zeer goede dingen gedaan zijn strakke houding in III bijvoorbeeld, toen Terlaet zijn woede over hem uitstortte was uitstekend. Maar, wanneer Bakker één repetitie had bijge woond, zou hij hem beduid hebben, dat deze Nieverden veel soberder en vooral nooit thea traal gespeeld moest worden. Het pathos bij voorbeeld in zijn beschrijving van Parijs was geheel misplaatst en hij heeft aan het zeer mooie slot geen goed gedaan door dit zoo hevig en nadrukkelijk, inplaats van met zijn diepe, innige overtuiging te spelen. Het spel had veel lichter moeten zijn. Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zen den aan den Schaakredacteur van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem. Probleem nq. 920. (No. 6 van den wedstrijd, 45ste ladder). §1 IH W;:' m PP IP i§ Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kc2, Dg4, Lg2, Pb5, Pf4. Zwart: Ke4, Pf3, d6, e5, f6. „Te Baden vreesden de meesters niet de zetten van hun tegenstanders, maar hun eigen zetten." Dr. ERWIN KONDOR. ONZEN THEORIE-CURSUS zetten wij voort aan de hand van Partij no. 908. Gespeeld in den zomerwedstrijd van de schaakclub „Het Oosten", te Haarlem 12 Mei 1937. Wit: Zwart: C. Koster J. Hooft FRANSCHE VERDEDIGING. Over het ontstaan en de beteekenis van de Fransche verdediging (1. e7e6) verwijzen wij de cursisten naar onze uitvoe rige aanteekening bij de partij no. 904, in de rubriek van 26 Mei 1.1. 1. e2e4 e7e6 2. d2d4 De beste voortzetting. Bij alle andere voort zettingen komt Zwart ten slotte iets beter te staan. Bijv. 2. f2f4 (de la Bourdonnais, 1797184Ó)d7d-5; 3. e4xd5 (of 3. e4e5, c7c5 gevolgd door Pb8c6 en Dd8b6), e6xd5; 4. Pgl—f3, Lf8—d6; 5. d2—d4, Pg8—-f6; 6. Lfl—e2 (d3), 0—0: 7. 0—0, c7—c5; 8. Pblc3, a7a6; 9. Kgl—hl, Tf8—e8 en Zwart staat beter. Of 2. d2d3 (door Nimzo- witsch tegen Capablanca gespeeld (San Se bastian, 1911L d7d5; 3. Pbld'2, c7c5; 4. pglf3, Pb8—c6; 5. Lfle2, Lf8—d6; 6. 0—0, Dd8c7; 1. Tfl—el, Pg8—e7; 8. c2—c3, 00; 9. a2a3, f7f5! (om eventueel e6e5 te spelen); 10. Le2—fl, Lc8—d7; 11. e4xd5, e6xd5; 12. b2b4, b7b5 en Zwart heeft een betere stelling. Of 2. c2c4, c7c5!3. Pgl—f3, Pb8—c6; d2d4, c5xd4; 5. Pf3xd4, Pg8f6; 6. Pbl—c3, Lf8—b4; 7. Pd4xc6, b7xc6; 8. Lfl—d3, 0—0; 9. 0—0, d7—d5; 10. e4xd5, c6xd5; 11. c4xd5, Lb4xc3!; 12. b2xc3, Dd8xd5! en Zwart is in de ontwikkeling voor. Andere voortzettingen zijn b.v. 2. Ddle2, e4e5, 2. Pbl—c3, 2. b2b3 of 2. g2—g3. die eveneens minder sterk zijn dan 2. d2—-d4 2 ,d7d5 Eveneens het beste antwoord. De ze', 2.d7—d6 belet Looper f8 eventueel op d6 te komen. De Breyer-variant, 2.b7b6, geeft Zwart een gedrukt spel. 3. Pbl—c3 Vroeger speelde men bijna uitsluitend de zoogenaamde „afruilvariant" 3, e4xd5. e6xd5 wat gelijk spel oplevert. Wit maakt daardoor echter Looper c8 weder vrij. Indien Zwart in deze variant 3.Dd8xd5? wil- spelen, moet hij na 4. Pblc3 antwoor den 4. Lf8—b4 teneinde na 5. Ddlg4, Ke8—f8 te kunnen spelen. 6. Lel—d-2, Lb4xc37. Ld2xc3, Pg8—f6; 8. Dg4g3, Dd5—d6 enz. De tekstzet is af komstig van Louis Paulsen, terwijl de Rus sische meester S. Alapin zich verdienstelijk heeft gemaakt met het onderzoek van deze variant. Dr. Euwe beveelt, naast den tekstzet, ook 3. e4e5 als „energieke voortzetting" aan (trouwens ook door Paulsen reeds aanbevo len), terwijl ook (wijlen) A. Nimzowitsch (18861935) die variant met succes speelde. De zet 3. Pbld)2 is van (wijlen) Dr. S. Tar- rasch (18621934) afkomstig, waarop 3.c7—c5 een krachtig antwoord is. Goede voortzettingen zijn ook 3. Lfld3 en 3. Lele3 (van Alapin). 3 .Pg8—f6 Een zeer goede en gebruikelijke voortzet ting, in weerwil van de omstandigheid dat 3. Lf8b4 tegenwoordig óók veel ge speeld wordt (o.m. 4 maal door Dr. Euwe in zijn match om het weerldkampioenschap) Vroeger werd de voortzetting 3. Lf8b4 door de theoretici als niet geheel correct beschouwd, omdat Zwart later op c3 moest nemen, waardoor het witte centrum versterkt werd, tenzij Zwart de voorkeur gaf aan een minder goed geposteerden Looper. De zet van Marshall: 3. c7c5 kan tot een variant van de Siciliaansche partij lei den (4. Pf3). De van Mason afkomstige en later door Alapin aanbevolen zet 3. Pb8c6 verdient geen aanbeveling (4. Pf3, Pf6; 5. Ld3, Lb4; 6. Lg5, enz.). De Laskersche voortzetting: 3,d5xe4 heeft veel stof doen opwaaien, doch in Dr. Tartakower's „Hy permoderne Schachpartie" is een verbetering- aangegeven, die deze voortzetting speelbaar maakt (4. Pe4:, Pd7; 5. Pf3, Pgf6; 6. Pf6 Pf6:; 7. Ld3, c5). 4. e4e5 Door Wilhelm Steinitz (18361900) tegen Fleissig voor het eerst gespeeld, in het tour- nooi te Weenen (1873). Deze variant wordt door de theorie veroordeeld,wegens 4. Pf6d7; 5. f2—f4, c7c5!6. d4xc5, Pb8—c6! (beter dan Lf8xc5); 7. a2a3, Lf8xc5 en Zwart komt later met voordeel tot f7f6. Een zeer goede voortzetting is 4. Lelg5, waardoor Wit een tweeden officier ontwikkelt en bovendien e4e5 dreigt te spelen. In de door Svenonius aanbevolen variant: 4. e4xd5, e6xd5; 5. Lelg5 speelt Zwart het best 5. Pb8c6, een zet, die indertijd door dr. Aljechin aanbevolen en door Bogol- jubow in praktijk werd gebracht tegen Mie- ses (Beriijn 1920). Na 4. Lfld3 kan b.v. vol-; gen 4.c7c5!5. e4xd5, e6xd5; 6. d4xd5 Lf8xc5; 7. Pglf3, 00; 8. 00, met ongeveer gelijk spel. 4.Pf6g8? Hiermede verliest Zwart twee tempi, want hij keert terug naar zijn stand na den 2en zet. De theorie is daarmede op drastische wijze beëindigd. Wit maakt dankbaar gebruik van den voorgift van twee zetten (als Wit- speler feitelijk drie zetten). Maar ook overi gens maakt Zwart het zijn tegenstander niet lastig. Zie ook de vorige aanteekening. 10. Pgl—f3 Lfl—b5 0—0 Lelg5 Lg5e'3 Ddl—d2 Pb8c6 Lc8d7 Pg8e7 h7h6 Pe7—f5 Lf8b4? Hier had Zwart direct Pf5xe3, gevolgd door Lf8e7 moeten spelen, want deze officier moet ter verdediging op den Koningsvleugel blijven. 11. -a2—a3 'Lb4—a5? 12. Dd2d3 a7a6 13. Lb5a4 0—0 De voorkeur verdiende b7b5, gevólgd door La5xc3. 14. Pc3e2 Pc6e7 Wit grijpt de geboden kans om te ruilen direct aan, want Zwart had hem nog voor langen tijd op b3 kunnen terugdringen. 15. La4xd7 Dd8xd7 16. Pe2g3 La5b6 Zwart had het Paard, dat gevaarlijk wordt, moeten ruilen (Pe4xg3). 17. Talcl Ta8c8 18. c2c4 c7c6 Zwart is veel te bang, nemen op c4 had hem tegenspel gegeven (19,Pf5xe3 en 20.Pe7—d5). 19. c4c5 Lb6a7 Nemen op g'3, gevolgd door Lb6— d8, was beter. 20. Pg3h-5 Pf5xe3 21. Dd3xe3 Pe7—f5 Het Paard moest naar g6, en daarna Dd7e7. 22. De3—f4 Dd7e7 23. g2g4! g7g5 Zwart heeft geen verdediging meer. want Pf-6f dreigt ook na Pf5e7 zie Dxh6). 24. Ph5f 6t Kg8 g7 Pf3xg5! Pf5xd4 Df4xd4 h6xg5 Pf6h5f Kg7h6 Tel—c3 Kh6g6 Tc3-h3 La7xc5 Dd4d3f Opgegeven. Want op f7|5 volgt e5xf6 e. p. f en op Kg6h6 beslist Ph5f6t. Oplossing Probleem No. 917. (No. 3 van den wedstrijd, 45e ladder). Stand der stukken: Wit: Kf4, Dh6, Td6, Lc4, Pg5, a6, b3. Zwart: Kc5, La5, b4, c6, c7, d7. (R. Weinheimer, Weenen) 1. Dh6h4, enz. Dit, probleem verwiei-f den vijfden prijs in een wedstrijd van „Chakhmatny-Journal". Goed opgelost door: H. J. S. Beck, H. S. Bogaardt en J. Ver meer, allen te Bloemendaal; B. Amelung, H. J. Bakker, A. v. Baren, J. J. H. Bauer, J. Bu- ma, C. v. Dort, H. w. v. Dort, A. W. Face, J. Hillebrand, H. M. Hoed Jr., R. Hommers, F. W. Hoogerbeets, B. Hoogreef, J. ten Hove, G. Huizing Jr., Th. Kan, K. Koedooder, C. Kos ter, A. Krijn, Joh. Lukkien, J. H. Meilink, A. J. Mooy, W Nijenhuis, P. J. F. van Oeffel, A. J. Overzee, Joh. B. Pennock, J. J. Piers, W. Prinsen, P. Rotteveel, J. Schippers, Mevr. J. SmitBückmann, A. Veerman, C. Warlé, J. v. d. Water en J. P. Wever, allen te Haarlem; F. D. Kat, L. A. Patoir en C. de Vries, allen te Heemstede; W. de Laat, te Hillegom; H. F. Antonisse, J. Germeraad en K. Siegerist, I allen te Santpoort (allen twee punten). CORRESPONDENTIE. Haarlem. J. v. L. 1. Dh6—h8 fa^lt na 1.c7xd6. W. M. Wij zullen uw partij opnemen, I 25. 26. 27. 30. Ook Chris Vosshard liet zich in de drama tische tooneelen te veel gaan. Zoo lang hij sober en ingehouden kon zijn, was hij bijzon der goe'd, vooral ook, omdat zijn spel altijd natuurlijk en beschaafd is. Maar in de heftige scènes had hij vooral mimisch de con trole over zich zelf verloren. Najaarsstormen mag nooit een luidruchtig drama worden. Ik raad Vosshard die een van onze beste spe lers is aan, zijn dramatische scènes eens voor den spiegel te repeteeren; hij zal dan zelf dadelijk zien, wat er aan ontbreekt, of beter te veel in is. Van de drie hoofdpersonen was Rie van Esch als Loes de beste. Het is opmerkelijk, hoe goed de rol van Robbedoes Rie van Esch ligt. Verleden jaar verraste zij allen met haar uitstekend spel als de jonge Robbedoes en ook gisteren was zij volkomen dit spon tane persoontje, thans echter zooals het moest gegroeid tot jonge vrouw. Ook zij was een enkelen keer in haar spel wat te onbeheerscht en te wild, wat echter in deze rol minder schade deed, omdat Loes nu eenmaal een impulsieve natuur is. Als ge heel hebben wij Rie van Esch weer met zeer veel genoegen gezien en het succes van den avond was voor een zeer groot deel aan haar te danken. De andere rollen waren allen in handen van dezelfde personen, die ook verleden jaar in Robbedoes hebben ge speeld. De dames Coert, Spierdijk, Radema ker en Bilderbeek en de heeren Meyer, Van der Schaaf en Traksel gaven zeer goed op elkaar afgestemd samenspel en voegden zich uitstekend in het geheel. Hier had de regie zeer knap werk verricht, waarschijn lijk ook, omdat Vosshard als speler dit meer objectief kon zien. Een afzonderlijk woord van lof voor mevrouw Rademaker, die de rollen van juffrouw Hansen en Willy zeer verdienstelijk doubleerde en vooral de zure huishoudster heel markant gaf. Annle Coert was een lieve tante Guus, mevrouw Spierdijk een gedistingeerde Flor en mej. Bilderbeek een struische, gezonde Geertje. Al heb ik eenige belangrijke bedenkingen, toch kan ik Nieuw Leven van harte compli- menteeren met deze opvoering van .Robbe does getrouwd". De voorstelling heeft weer overtuigend bewezen, hoe serieus er bij deze vereeniging gewerkt wordt het tempo bij voorbeeld liet weinig of niets te wenschen over en over welke uitstekende krachten Nieuw Leven beschikt. Het was als geheel, ondanks de tekortkomingen, voar Nieuw Le ven een mooie avond. J. B. SCHUIL. CHR. SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. In verband met de reorganisatie bij de Ned. Spoorwegen, die in 1938 een nieuwen exploi tatievorm zullen ondergaan, belegt het hoofdbestuur van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel in de week van 25—2.9 October a.s. een vergadering in 35 plaatsen. Voor onze stad zal deze vergadering gehou den worden op Maandag 25 October a.s. in het gebouw van den Chr. Besturenbond voor de afd. Haarlem, Halfweg, Hillegom en Vel- sen met als spreker den heer L. Silvis. HOLLAND -AMERIKA LIJN. Damster dijk, Rott. n. Vancr. 12 v. Swansea. Spaamdam, N.-York n. Rott. via Londen 12 410 mijl. W v. Land's End. Veendam, 12 v. Rott. te New-York. Delftdijk, Vanc. n. Rott. 12 v. Liverpool. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein (t.) 12 van Tanger. Springfontein (u.) 13 v. Antwerpen. Jagersfontein, 12 v. Antw. te Hbg. 15 (n.m.) te IJmuiden verw. Randfontein (t.) 13 te Duink, verw. Nijkerk (u.) 12 te Lor. Marqus. HOLL. AUSTR. LIJN. Aagtekerk (u.) 12 van Genua. Heemskerk (u.) 12 v. Cutch Mandvie. HALCYON LIJN. Vredenburg, 13 v. Vlaard. n. Narvik. Stad Schiedam, 12 v. Vlaard, te Lulea, voor Rott.-Vlaard. Stad Dordrecht, 12 v. Morphoubaai n. Rott. Stad Amsterdam, 12 v. Les Falaises te Bou gie, voor Velsen. Stad Arnhem, 13 v. Rott. n. Oran. Stad Zwolle, 13 v. Rott. n. Cagliari. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland (thuisr.) 13 v. Bahia'. HOLL.—OOST AZIë LIJN. Zuiderkerk (u.) 13 te Hongkong, HOLLAND—BRITSCH-INDIe LIJN. Hoogkerk (u.) 12 v. Colombo, KON. NED STOOMB. MIJ. Alkmaar, Chili n. Amst. 12 van Cristobal. Breda, Chili n. Amst. 13 te Hamburg, Fauna, 12 v. Thessal. te Izmir, Helder, Amst. n. Chili 12 te Curacao. Pluto, 12 van Odense te' Stettin. Theseus, Amst. n. Genua p. 12 Gibr. Titus, 12 v. Lissabon n. Amst. Triton, Varna n. Rott. en Amst. 13 te Antw. Venzuela, 12 v. Barbados n. Amst. Orestes, 11 v. Valparaiso te Talcahuno. Costa Riea, 11 van Cristobal te Kingston (Ja.) Euterpe, 12 v. Amst. te Bordeaux. Achilles, Rott. n. Algiers p. 12 Dungeness. Ariadne, Malaga n. Amst. 13, 200 m. Z.W. V. Ouessant. Merope, 13 v. Aarhuus te Gdynia. Vulcanus, 12 v. Palermo n. Liss. Trajanus, 13 v. Constantza te Varna. Ganymedes, 13 v. Alex n. Jaffa. Rhea, 13 v. Savona n. Livorno. Odysseus, 13 v. Amst. n. Kopenh. Colombia 13, v. Amst. n. Hamburg. Poseidon, 13 v. Amst. n. Kopenhagen. Orpheus, 13 v. Amst. n. Kopenhagen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom (t.) 11 te Havre, vertr, 14 naar Rott. Alchiba, 12 v. Amst. n. W.-Afrika. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (u.) 13 v. Suez. Brastagi (u.) p. Gibraltar. Palembang (u.) 13 v. Suez. Tapanoeli, 12 v. Baltimore te Moji. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN, Alwaki (uitr.) 12 te Montevideo. Alcyone (th.) 12 v. Bahia. Alphacca, 13 v. Hbg. te Rott. STOOMV MIJ. NEDERLAND. Joh. v. Oldenb. (t.) 12 v. Genua. Moena (u.) 12 te Sabang. Salfier, 13 v, Batavia te Amst. Chr. Huygens, 13 v. Amst n. Bat. Joh. de Witt, 13 v. Batavia n, Amst. Chr. Huygens, 13 v. Amst. n. Bat. STOOMV. MIJ OCEAAN. City of Bagdad (t.) 12 v. Col. Phrontis, Bat. n. Amst. 12 v. Pt. Sudan. Polyphemus, 13 v. Batavia te Hamburg. Calchas, Rott. n. Japan 12 te Singapore. Melampus, 12 v. Amst te Bat. Ajax, Japan n. Rott. 12 v. Pt. Said. Theseus, 13 v. Batavia te Amst. Memnon. Jap. n. Rott. p. 11 Gibr. Glenaffaric, Dairen n. Rott. 11 van Hong kong. City of Pittsburg, Jap. n. Rott. 12 van Hong kong.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14