Haarlem s Dagblad !n het laatste huis van de wereld Nuffield's Millioenen. Heit belangrijkste Ook Haarlem heeft onderaardsche gangen. Kapconcours. Toon Dupuis overleden 55e Jaargang No. 16660 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37, Postgirodienst 38810, Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 14 October 1937 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Zooals men weet zijn den laat- sten tijd door mevrouw N. Klein Sprokkelhorst met de wichelroede o.a. te Gouda en te Delft belang rijke ontdekkingen gedaan over het bestaan van onderaardsche gangen. Omdat ook te Haarlem vage legenden loopen over het be staan van zulke gangen, heeft Haarlem's Dagblad mevrouw Klein- Sprokkelhorst uitgenoodigd naar hier te komen. Hedenmorgen is zij dit onder zoek begonnen. De beschikbare tijd was kort, maar toch kon ge constateerd worden, dat er hier ook inderdaad onderaardsche gan gen zijn. De bijzonderheden daarover vindt men in dit artikel. Hedenmiddag en morgen wordt het onderzoek voortgezet_ EEN veilig lijkende carrière plot seling afgebrokeneen duistere toekomst.... welke weg moet worden ingeslagen? Dan herinnert het jonge echtpaar zich het ouderlijke huis, „het laatste huis van de wereld"^ De bescha ving, het electrisch licht, de koel kast, de taxi's, de bioscopen wor den vaarwel gezegd en de twee jongemenschen trekken weg naar dat verre, vrijwel onbekende eiland Boeroe, één der Molukken. Mevrouw B. Vuyk, die dit avontuur heeft aangedurfd, zal in een serie artikelen in ons blad van haar ervaringen vertellen. Zij werd 11 Febr. 1905 te Rotterdam geboren, begon reeds op de H. B. S. met schrijven, publiceerde o.m. in „Eigen Haard" terwijl in 1932 „Vele Namen" van haar hand als cahier van „De Vrije Bladen" verscheen Dit jaar is een boek van haar uit gekomen „Duizend eilanden". Heden plaatsen wij het eerste artikel van de reeks, waarin de bekende schrijfster haar indrukken van haar komst en verblijf op Boeroe boeiend en onopgesmukt weergeeft De Engelselie automobielfabrikant Morris, die sinds eenige jaren in den adelstand is ver heven en sindsdien Lord Nuffield heet, is weer met zijn millioenen gaan strooien en opnieuw is de goudregen neergedaald op zijn uitverko ren universiteit: Oxford. Ditmaal heeft hij één millioen driehonderdduizend pond ster ling cadeau gedaan, hetgeen in Hollandsche guldens, volgens de tegenwoordige koers, neerkomt op ongeveer twaalf millioen. Na tuurlijk kent hij zijn medemenschen te goed om hen absolute vrijheid te laten in de be stemming dezer gelden. Deed hij dat, dan zou er een dusdanig geschil over ontstaan dat men daar eerst een paar jaar aan zou moeten be steden, waarna het in zulke dingen onvermij delijke compromis tot een niemand bevredi gende oplossing zou leiden. Het is trouwens niet Lord Nuffield's doel „in de ruimte" wel daden aan de wetenschap te bewijzen. Hij heeft zijn'eigen denkbeelden omtrent de groo- te lijnen, waarin de wetenschap zich als die nares der menschheid moet ontwikkelen en daarom geeft hij in hoofdtrekken de bestem ming van zijn millioenen aan en noemt in de voorwaarden van zijn schenking tevens de colleges, die met de uitvoerende macht belast moeten worden. Maar alweer kent hij zijn medemenschen te goed om hen tot in détails van de uitvoering te gaan binden. Deed hij dat, dan zou men daarover gaan vallen, de bijzaken tot hoofdzaken opblazen en een strijd ontketenen over de vraag, of mén de schen king eigenlijk wel onder deze voorwaarden aanvaarden zou. Den Haarlemmer moet het bijvoorbeeld wel treffen dat hij een nieuw universiteitsgebouw, waarvoor hij den grond al gekocht heeft, gesticht wenscht te zien „volgens de beste tradities van Oxford's ar chitectuur" maar geen bepaalden architect aanwijst. Ieder Haarlemmer van middelbaren leeftijd zal zich herinneren hoeveel critiek den anoniemen schenker van onzen Stads schouwburg ten deel viel omdat hij de keuze van een met name genoemden bouwkunste naar als voorwaarde stelde. Lord Nuffield ontwijkt dit gevaar, en vele andere. Hij zegt zelfs in zijn uitvoerig aanbod aan den Vice- Kanselier van de Universiteit, „dat hij zijn voorwaarden niet stelt omdat hij op eeniger- lei wijze de Universiteit aan een bepaalde ge dragslijn wil binden in zaken waarin zij veel bevoegde® is dan hijzelf", en dat hij van zins is haar groote vrijheid te laten in de wijzi ging van détails. Lord Nuffield's denkbeelden over de ont wikkeling van den wetenschappelijken arbeid te Oxford zijn al bij vroegere schenkingen aan den dag getreden. Toen deed hij zich kennen als een tegenstander van de eenzijdige specia lisatie in wetenschappelijke opleiding en werk, dié sinds het laatste deel van de. negentiende eeuw zoo sterk gegroeid is, het sterkst wel licht in Duitschland maar ook in Engeland, in ons land, in het algemeen in geheel Europa. Hij is lang niet de eenige die daartegen heeft gewaarschuwd. Maar zijn millioenen veroor loofden hem de eenzijdige specialisatie met daden te bestrijden en hij stelde enorme fond sen beschikbaar voor onderzoekingen door menschen die een synthetische studie der natuurwetenschappen zouden maken, die wetenschappen dus in hun onderling verband brengen en daardoor naar zijn verwach ting nieuwe wegen vinden. Synthese, dat is de verbinding van enkel voudige elementen tot een samenhangend ge heel, schijnt inderdaad Lord Nuffield's ideaal te zijn, en is dat niet zeer begrijpelijk in een man die zijn carrière gemaakt heeft als auto mobielfabrikant? Zijn huidige schenking be treft in hoofdzaak de schepping van een studiecentrum voor sociale wetenschappen, waar gegradueerden in andere vakken hun studies zullen kunnen voortzetten. Hij ver wacht van deze instelling „een toevloed van nieuwe krachten voor de industrie" die, tot zijn leedwezen, tot dusver op haar leidende posten te weinig gestudeerde menschen telt. Lord Nuffield schrijft dit o.a. toe aan het be staan van een diepe klove tusschen het werk der wetenschappelijke onderzoekers en de practische toepassing daarvan. Deze kloof wil hij overbruggen deze enkelvoudige elemen ten wil hij verbinden tot een samenhangend geheel. Hij wil ook naar Oxford deskundigen uit de practijk brengen om samenwerking met hen te verkrijgen in de theoretische bestu deering van maatschappelijke vraagstukken. Onder deze vraagstukken rangschikt hij na tuurlijk ook economische en politieke aange legenheden. Hij wil de theoretici op het terrein der huidige beschaving in samenwerking brengen met den zakenman, den politicus, den rijksambtenaar, tenslotte met „den gewonen man en de gewone vrouw". Het is een een- voudig-klinkende en logische gedachte, die toenadering tusschen wetenschap en levens- practijk, maar niettemin beoogt zij een doel dat niet alleen met schenkingen te verwezen lijken is. Lord Nuffield is kennelijk een verstandig man met een zeer veelzijdige belangstelling en een goede dosis menschenkennis. Daarom zal hij zich, eer hij zijn officiëele aanbod deed, wel terdege in diepgaande besprekingen ver gewist hebben van de bereidwilligheid van de leiders van het Engelsche wetenschappelijke leven om deze richting te kiezen. Traditie, vooroordeel, liefde voor het handhaven van „de ivoren toren", een algemeen heerschend besef dat de zuivere wetenschap een bevol- kings-élite vormt die slechts tot op zekeren HEDEN: 14 PAGINA'S. Het woord is aan.... DE KELDER ONDER DE KOSTERSWONING DER GROOTE KERK. Dit is vermoedelijk de toegang geweest tot de onderaardsche gangen,. pag. Ook Haarlem blijkt onderaardsche gan gen te bezitten. i De beeldhouwer Toon Dupuis is over leden. De ramp van de „Specht" is veroor zaakt door het breken van een drijf stang in de linkermotor. 3 Dc bemanning van de T. 16 heeft bij het ongeval van de T. 13 geen hulp kun nen bieden. 3 De Munt gaat 720 millioen centen voor Indië maken. 3 De niet-inmengingscommissie komt Za terdag bijeen. 4 De Japanners hebben een belangrijk punt bezet, n.I. de hoofdstad van Soey- oean. 4 Een dronken zeeman is te Hillegom van f 700 beroofd. j Jubilarissen van de N. Z. H. T. M. 7 ARTIKELENENZ. R. P.: Nuffield's millioenen. j TijdgenootenSluyters. 3 Beb Vuyk: In het laatste huis van de wereld. 7 J. B. Schuil over Robbedoes getrouwd. 8 Schaakrubriek g Voor de Vrouw. 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op XT (Te Amsterdam zal dezer dagen een groot internationaal kapcon cours plaatsvinden) Schoten ze me maar te binnen. Ach, dan schreef ik bij elkaar, Dichterlijk gekrulde zinnen Over het gekrulde haar. Over Figaro's prestatie. Kunstig en deskundig knap, En de kroon op alle gracie, Van de vrouw onder de kap. Dezer dagen komen helden Van friseertang en van kam, Zich uit tal van landen melden, Ter concours in Amsterdam. 't Wordt een reeks van kunstenaren, Allen haarfijn voorbereid, Met de handen in de haren, Aangetreden voor den strijd. Geen, moet ik er bij vertellen, Zit zijn concurrent in 't haar, Allen komen met modellen, Passend bij een kunstenaar. Ik weet niet, of ik ga kijken Naar dat lokkend lokconcours, Want, al laat ik het niet blijken, Op dit punt ben ik jaloersch. Als ik ze zie krullen plooien, Met veel kunst en overleg, Denk ik aan mijn eigen tooi en, Neen, ik blijf er, denk ik, weg. P. GASUS. afstand genaderd kan worden schijnen even zoovele hindernissen te vormen, die „genomen moeten worden". Misschien eigent de Britsche mentaliteit zich daar gemakkelijker toe dan b.v. de Nederlandsche het zou doen. In elk geval is het een belangrijke onderneming en men zal er buiten Engeland groote belangstel ling voor hebben. Blijkt dat de Brit er een voorsprong mee verwerft dan zal men hem willen navolgen. Lr elk geval is het merk waardig dat een dergelijke nieuwe koers wordt ingeslagen aan een zoo oude universiteit als die van Oxford. Een deel van Lord Nuffield's nieuwe schen kingen is bestemd voor uitbreiding der natuur kundige laboratoria, alweer ten dienste van haar adviezen voor de practijk, en voor de medische faculteit. Na de aankondiging van zijn jongste plan nen heeft Lord Nuffield aan de Britsche pers medegedeeld dat hij „nu een pauze gaat hou den in het uitgeven van millioenen". Net' als de Fransche Volksfront-regeering dat heeft gedaan, maar om een andere reden. Zijn millioenen zijn niet op, zooals in Frankrijk het geval is; hij wordt evenwel overstelpt met bedelbrieven uit alle deelen der wereld. Ze komen binnen in een tempo van een paar honderd per dag. Op dit punt had onze Haarlemsche schouwburg-schenker meer vooruitzienden blik dan hij, want hij bleef anoniem en men kon hem dus alleen „uit de verte" attaqueeren. Lord Nuffield wordt het leven zoo lastig gemaakt, dat hij een pauze moet aankondigen om rust te vinden. Zij moge hem ten deel vallen. R. P. ZAK BIJBEL BOND. Op Dinsdagavond 19 October zal, op uit- noodiging van de Alg. Evangelisatie ds. Emile Boeke spreken over het onderwerp: De zak bijbel, een regen van zegen. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de Broederkei-k, Park laan 34. Kleediug-, Schoeisel- en Dekkingf onds. De spaarders voor KLEEDING, SCHOEISEL en DEKKING KRIJGEN STRAKS DUBBEL het gespaarde bedrag terug, maar ter overbrugging van den eersten tijd wordt van U een bijdrage gevraagd. Stort deze op het gironummer van den gemeente-ontvanger No. 13556 met vermelding Bestemd voor de K. S. D.-inzameling". E. F. Kossmann: Zeg den menschen wat ge wilt, en ze weten het al. Vraag den menschen wat ge wilt, en ze toeten het niet. Een door Haarlem's Dagblad begonnen onder zoek met de wichelroede toont het aan. Mevr. Klein-Sprokkel- horst loopt met de wichelroede in de Groote Kerk. Haarlem is een oude stad. Het is in het sche merend verleden verborgen gebleven wan neer het gehucht gebouwd is waaruit de la tere stad gegroeid is. De oudste vermelding van Haarlem, of gelijk het daar heet Haralem, komt voor in een blaffert of lijst van Utrecht- sche kerkgoederen die het Nedersticht bezat in de 9de eeuw. Het heeft evenwel toen nog eenige eeuwen geduurd voor de stad een om walling kreeg. Hedenmorgen ving mevrouw KleinSprok kelhorst haar onderzoek aan in de Groote Kerk. De koster, de heer G. A. Luitingh, is een goed kenner van dit trotsche bouwwerk. Hij vertelde, dat er wel eens beweerd is, dat er. een onderaardsche gang moet geloopen heb ben van de Groote Kerk naar de kerk op het Begijnehof en het oude Bisschoppelijk Paleis in de Jansstraat, maar aanwijzingen dat die De beeldhouwer T0011 Dupuis is in den afgeloopen nacht op 60-jarigen leeftijd in zijn woning te Den Haag- plotseling overleden. Dupuis was een man van interna tionale bekendheid. Het aantal wer ken, dat hij tijdens zijn lange loop baan als beeldhouwer heeft gewrocht is buitengewoon groot. (Adv. Ingez. Med.) onder huizen der Riviervischmarkt (het ma gazijn „de Roode Kat" van den heer Roemers). Het was aan te nemén dat ook te Haarlem ondergrondsche gangen bestaan hebben en vermoedelijk zelfs gedeeltelijk nog bestaan. Het onderzoek dat mevrouw N. KleinSprok kelhorst uit Zeist een van de bekendste per sonen uit ons land wat het loopen met de wichelroede betreft o.a. te Gouda en te Delft heeft ingesteld, wettigt de veronder stelling dat in den grond van de meeste oude steden interessante dingen uit het verleden verborgen liggen. Te Haarlem bestaan eenige legendes over onderaardsche gangen. Veel houvast bieden die evenwel niet, terwijl ook in de oude histo rische boeken daarover heel weinig vermeld staat, alleen vonden wij in een boek over het Beleg van Haarlem van Eclama een passage; dat oudtijds beweerd werd, dat er een onder aardsche gang bestaan heeft van het Huis. ter Cleef naar het Regulierenklooster (aan den Schoterweg, ter hoogte waar nu de Regu lierstraat gevonden wordt). In de Groote Kerk presai mmi rvHTy] eer»; lyEEUW I4'EÊUW I5C£EUW 16'rtrUW Een oude plattegrond der Groote Kerk. Vervaardiger van vele bekende werken. veronderstelling op waarheid berustte, had hij niet gevonden. Wij geven hierbij een teekening van een ouden plattegrond van de kerk, waarop staat aangegeven in welke eeuwen de kerk gebouwd is. Er was natuurlijk aanleiding om te zoe ken in het oude Romaansehe gedeelte, dat in de 13e eeuw gebouwd is. Mevrouw KleinSprokkelhorst haalde haar wichelroede voor den dag, ging loopen in de zijbeuk die in de nabijheid der oude sacristy ligt, zij concentreerde sterk haar gedachten en al spoedig sloeg de wichelroede naar bo ven. Het bewijs was daardoor geleverd, dat er op dit punt inderdaad een gang was van on- ongeveer ll/z meter breedte. De koster bracht ons daarop in een kleine kelder, die zeer vermoedelijk in den ouden tijd toegang gegeven heeft tot deze onder aardsche gang. Het onderzoek strekte zich daartoe uit over het koor, waar de gang eveneens werd aan gewezen door de wichelroede, en later ook aan de Noordelijke beuk. In die beuk splitste de gang zich naar de wichelroede aantoonde in tweeën. Op het terrein buiten de kerk zet ten deze gangen zich voort. Een loopt naai de zijde van de Jansstraat en een verdwijnt De veronderstelling ligt voor de hand, dat er aan de Noordzijde der St. Bavokerk twee onderaardsche gangen zijn geweest. Een liep blijk baar naar het oude Paleis van den Bisschop in de Jansstraat (thans Bisschoppelijk Museum) en een naar de kerk op het Begijnhof (thans Waalsche kerk). Het nadere onderzoek zal moeten uitma ken of die gissingen inderdaad juist zijn. (Vervolg op pag. 2.) EUWE-ALJECHIN. Kaarten voor de zesde partij te Haarlem op Zaterdag a.s. zijn nog verkrijgbaar aan de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93 ad 1,per plaats. Verkoop van 's ochtends 8 tot namiddags 6 uur.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1