ru VERKADE R.K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond. Nieuwe Geluiden Ook Haarlem heeft onderaardsche gangen. E donderdag 14 October 1937 HAARLEM's dagblad 2 Algemeene vergadering te Haarlem. De heer Kampschör bespreekt de moeilijkbeden van den land en tuinbouw. Hedenmorgen werd in het St. Bavo- gebouw aan de Smedestraat de alge meene vergadering van den R.-K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem gehouden. Tegen half elf vereenigde men zich hier, nadat te half tien de geestelijk adviseur van den L.T.B.. prof. A. H. P. Cleophas in de R.-K. kerk aan de Jansstraat een stille H. Mis tot geestelijk en tijdelijk welzijn van de leden van den L.T.B. had opgedragen. Mr. Wintermans, onder-directeur-generaal van Arbeid woonde de vergadering bij. De vergadering werd geopend door den algemeen-voorzitter, den heer G. W. Kamp- schöer te Monster, die in zijn openingswoord een wat optimistischer geluid dan den vo- rigen keer meende te mogen laten klinken. De opleving, welke in de industrie, sedert het loslaten van den gouden standaard hier en daar kan worden waargenomen, heeft helaas in den land- en tuinbouw niet die beteekenis. Wel kan gezegd worden, dat het in den landbouw beter gaat, dan vorige ja ren. Er moet evenwel heel wat ten gunste veranderen om het landbouwbedrijf op ge zonde basis te krijgen. In het begin van dit jaar liet het zich aan zien. alsof ook voor den tuinbouw een keer punt gekomen was en dat het jaar 1937 veel betere financieele resultaten te zien zou ge ven. Het verloop der prijzen in den zomer is echter zeer teleurstellend geweest. De toestand in den tuinbouw is bepaald ongunstig, ondanks het feit, dat de totale exportcijfers hooger liggen dan het vorige jaar. De resultaten bij den intensieven tuin bouw zijn dit jaar slecht. De werkloosheid op het platteland is nog altijd zeer groot. Overgaande tot het landbouwbeleid con stateerde spr. dat sedert de vorige vergade ring het zelfstandige Departement van Landbouw weer verdwenen is. Bij deze nieuwe regeering zijn de belan gen van Land- en Tuinbouw toevertrouwd aan den minister van Economische Zaken. Laten wij hopen, dat het inmiddels bij de Kamer ingediende ontwerp van tariefsmach tigingswet spoedig wet zal worden. Tevens is de huidige minister van Economische Zaken voornemens om te bevorderen, dat in plaats van de crisismaatregelen, „nuttige regelin gen door de bedrijfsgenooten zelf zullen wor den overgenomen en voortgezet of opge bouwd". Uit alles volgt dus. dat de minister van Economische Zaken blijkbaar de regelingen meer in handen van de belanghebbenden zelve wenscht te leggen. Reeds jaren heeft onze organisatie daar naar gestreefd. Ordenings- en steunmaatre gelen zullen echter noodzakelijk blijven. Het is een nationale zaak. een nationaal belang van eerste orde dat de regeering zorg draagt, dat de Nederlandsche land- en tuin bouw in stand blijft en daarvoor is noodig, de mogelijkheid van een loonende exploitatie van den producent. Zoolang de prijzen ge drukt worden door exportmoeilijkheden of door andere invloeden, zoolang zal steun aan het agrarisch bedrijf volstrekt geboden zijn. Zoolang het vraagstuk der vaste lasten niet wordt opgelost, zal er veel steun, be doeld voor den producent, niet in zijn zak terecht komen, doch in die van zijn geldgever en mist de producent de noodige middelen om zijn bedrijf goed op peil te houden. De in dit jaar plaats gehad hebbende ren te-verlaging is ook aan vele bedrijven ten goede gekomen, aan den land- en tuinbouw vrijwel niet. Daarbij komt nog. dat door het loslaten Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd. De uitkeeringen zijn bij: levenslange ongeschiktheid 2000; overlijden ƒ400; verlies van een hand, voet of oog 200; beide leden van een duim ƒ100; één lid van een duim 50; alle leden van een wijsvinger ƒ60; één of twee leden van een wijsvinger 25; alle leden van een anderen vinger ƒ15; één of twee leden van een anderen vinger 5; arm- of beenbreuk ƒ30; enkel breuk ƒ15; polsbreuk ƒ15. Alles indien het gevolg van een ongeval. Voor de abonnés op het Geïllustreerd Zondags blad bestaat nog een afzonderlijke ver zekering. De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar AGENDA Heden: DONDERDAG 14 OCTOBER Stadsschouwburg: Charlotte Kohier met Marathondans. 8 uur. Bazar Ned. Herv. Diaconiehuis. Geopend van 2—5 en 7—10 uur. Broederkerk, Parklaan: Samenkomst voor jonge menschen. 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling door den heer George Robert, 3—4 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „Een vrouw kwam 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De man, die een ander was", 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Maytime" ('t Was in de Mei) met Jeannette Mac Donald. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Nee mevrouw, dit nooit!", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone Theater: „Liebeskomraando' 1.30—5.30 en 7—11 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 15 OCTOBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Uitvoering door Willem Andriessen, 8 uur. Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104: Jeugd- bijeenkomst Kerk en Vrede, 8.15 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat Propaganda-vergadering' Bouwbedrijf. 8.15 u. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. van den gouden standaard de prijzen dei- grondstoffen, die de boer of tuinder noodig heeft, sterk gestegen zijn. Daarnaast zijn de prijzen van zijn producten niet in verhou ding gestegen, zoodat hij dubbel getroffen wordt. Bij den tuinbouw is dit wel heel sterk het geval. De regeling voor den kleinen boer hebben wij met veel blijdschap aangekondigd ge zien. De uitvoering er van zal moeten leeren of de voorgestelde regeling die beteekenis zal hebben en dat doel zal bereiken, wat de re geering zich daarvan voorstelt. Dit neemt niet weg. dat wij gaarne openlijk dank bren gen aan de regeering voor deze daad. Een groot sociaal belang wordt gediend bij het behouden van deze groote groep van kleine zelfstandigen. Wij zijn daarvan zoo innig overtuigd, dat wij niets hebben nagelaten om de regelingen ook voor de tuinders toegepast zien te krijgen, al zal de regeling voor den tuinbouw iets anders moeten zijn. Wij heb ben gegronde hoop, dat ons verzoek ten deze zal worden ingewilligd. Laten wij hopen, dat de regeering er in mag slagen den export van onze agrarische producten sterk uit te breiden. Vele inwo nende zoons van land- en tuinbouwers wach ten al jaren om een bedrijf te kunnen opzet ten. Doordat geen uitbreiding van tuinbouw bedrijven en sierteeltbedrijven mag plaats hebben, is dat thans vrijwel uitgesloten. Een zeer belangrijk vraagstuk raak ik hier aan, aldus spr. het beperkt zich helaas niet tot het agrarisch bedrijf maar is van algemee- nen aard. Bij de oplossing hiervan zal ook aan emigratie gedacht moeten worden. Wat onze organisatie en haar arbeid be treft, geloof ik te mogen zeggen, we kunnen zeer tevreden zijn. Aan de werkers in onze organisatie zij gaarne dank gebracht voor het vele goede, dat zij verncht hebben. De organisatie, de L.T.B.. heeft tot pri maire taak de geestelijke en maatschappe lijke belangen van de leden te behartigen. Door eendrachtige samenwerking hopen wij die mooie taak te vervullen. De Collectieve Arbeidscontracten. Na de rede van den heer Kampschoër werd het woord gevoerd door den geestelijk adviseur van den L. T. B., prof. A. H. P. Cleophas. Nog in vele streken van Nederland, aldus spr., worden de collectieve arbeidscontracten niet nagekomen. Zoo wist spr. een streek, waar 90 pet. van de werkgevers die grooten- deels Katholiek waren, de voorwaarden van dit contract niet nakwamen. Zelfs al bieden de arbeiders zich dikwijls voor minder loon aan, dan nog moeten de werkgevers zich houden aan de minimum- loonen die door bevoegden in onderling over leg zijn vastgesteld. De resultaten van het tuinbouwonderwijs waren volgens spr. bevredigend. Tenslotte oefende prof. Cleophas critiek uit op het besluit dat onlangs op de verga dering van de Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur genomen werd om te trachten de sa neering af te doen schaffen. Dit besluit acht te spr. weer een stap terug naar de vroegere, liberaal-economische opvattingen. De hoofdbestuursleden de heeren Jac. Groen Azn. te Alkmaar én Th. F. van Rijn te Lisse werden bij acclamatie herkozen. In de vaca ture Jos. Sjerps werd gekozen de heer J. van Kampen uit Spierdijk. Een R.K. Siertelersvakbond Door het hoofdbestuur werd voorgesteld een derden vakbond voor den sierteelt te stichten. Naar aanleiding hiervan deelde de voor zitter het volgende mede: De groei van het ledental in de bollen streek is ondanks veel propagandavergade- ringen niet erg toegenomen. De meening werd geopperd, dat de derde vakbond voor de sierteelt de voorwaarden zou scheppen, dat de behandeling van de sierteelt-kwesties door sierteelt-deskundigen beter tot zijn recht zou komen. Ook in den opbouw van het crisis-apparaat komen de speciale be langen van de sierteelt tot uiting. Door den K.N.B.T.B. werd zelfs een speciale Sierteelt commissie in het leven geroepen. In verschillende L. T. B.-afdeelingen be staat een onderafdeeling van bloembollen kweekers. hetgeen nogmaals tot uiting kwam op de districtsvergadering te Alkmaar. Ook de Contact-commissie voor de behartiging van de bloembollenbelangen wijst in deze richting. Mede op grond van deze overwegingen heeft het H. B. met meerderheid van stem men besloten aan de algemeene vergadering voor te stellen, de beslissing inzake de stichting van een derden vakbond aan de al gemeene vergadering over te laten. Een minderheid van het Hoofdbestuur kon zich echter met dit voorstel niet ver eenigen. De heer Jac. Groen Azn. be streed dan ook dit plan en achtte de voor gestelde splitsing noch in het belang van den L. T. B., noch in dat van de siertelers. (De vergadering duurt voort.) VERKEERSONGELUKKEN. Woensdagmorgen acht uur werd op het kruispunt Rijksstraatweg-Zaanelaan de bestuurder Van een driewielige motorbakfiets aangereden door den 31-jarigen motorwiel rijder uit Haarlem, die geen voorrang gege ven had. Deze werd daar zelf de dupe van, want hij brak bij de botsing zijn rechter been. Door leden van den Ongevallendienst werd hij behandeld, waarna hij per zieken auto naar het Sint Elisabeths Gasthuis werd vervoerd. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. De 33-jarige wielrijdster I. B. werd Woensdagmiddag ongeveer half drie, toen zij uit de richting Haarlem fietste, op den Wagenweg, toen zij links de Wilhelminalaan wilde inrijden, aangereden door een uit Heemstede komende auto, bestuurd door een inwoner van Amsterdam. De juf frouw had bij het oversteken van den weg te veel aandacht geschonken aan het achter haar komende verkeer en had zoodoende de auto uit Heemstede niet gezien. Zij viel en kreeg een wond boven den linkerslaap; ook klaagde zij over hevige pijn in de linkerzijde. Vermoedelijk kreeg zij tevens een hersen schudding. Door een juist passeerenden dok ter en leden van den Ongevallendienst werd zij behandeld, waarna zij per zieken auto naar het Diaconessenhuis werd ver voerd, waar zij ter verpleging is opgenomen, Het rijwiel werd totaal vernield. Van de auto werd de linker portierdeur ingedeukt en een ruit gebroken. De remmen bleken in orde te wezen. De automobilist heeft geen schuld aan het ongeluk. Spaar ogen en geld met een bril van Carel van Huizen, Opticien Kl. Houtstraat 13, Telef. 14112 (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Meest matigen wind uit Westelijke rich tingen, half tot zwaar bewolkt of be trokken, waarschijnlijk enkele regen buien, aanvankelijk nog weinig veran dering in temperatuur, later wellicht iets koeler. BAROMETERSTAND Hoogste 769.9 m.M. te Dyon. Laagste 740.4 m.M. te Isafjord. Het daalgebied van den luchtdruk, dat gis termorgen den barometer op IJsland sterk deed dalen, trok haar het Zuidoosten en deed een depressie ontstaan boven Denemarken. In het Noorden van IJsland bleef de luchtdruk dalen en thans ligt een diepe depressie ten Westen van dit eiland en valt de barometer er snel. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan verplaatste zich een weinig naar het Zuiden. Aparte maxima vormden zich in Frankrijk en in Finland. In het Noordwesten is het luchtdrukverval van Zuid naar Noord sterk toegenomen en waait het krachtig uit West. De temperatuur blijft echter hoog en er zijn nog veel polaire koude-invallen met afkoeling en gure buien in zicht. In Noord- scandinavië werd de vorst van beteekenis. Over Zwitserland en Midden- en Zuid-Frankrijk ligt een mistgebied met lage ochtendtempêratu- ren. Op de Alpentoppen blijft het weer mooi, doch de wind is sterk toegenomen. De omgeving der Noordzee zal vermoedelijk meer en meer onder den invloed der depressie komen, zoodat de kans op regenbuien geleide lijk grooter wordt. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 762 m.M. Stand van gister 766 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien Kl. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 11.13 uur; n.m. 23.37 uur. Strand berijdbaar van 16.1521.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. „Ik heb het genoegen U te berich ten dat de piano welke wij najaar 1926 bij U kochten, ons nog uit stekend voldoet. Het is een mooi instrument en beveelt zichzelf ten zeerste aan." H'stede. H. G. Een artikel van vertrouwen bij een adres van vertrouwen. OOK U slaagt zeker bij COLDSCHriEDlNC GROOTE MARKT. PIANO'S RADIO MUZIEK. Ons magazijn is tot 8 uur geopend, Zaterdags tot 10 uur. (Adv. Ingez. Med.) BENOEMINGEN BIJ DE HAARLEMSCHE POLITIE. Met ingang van 1 November a.s. is benoemd tot inspecteur van politie tweede klasse te Haarlem de heer L. de Fouw in de vacature P. van Tongeren. De heer De Fouw was eerst, volontair bij de politie te IJmuiden en sedert 1 October 1934 werkzaam bij de politie-ad- ministratie te Haarlem. Verder is bij deze administratie benoemd de heer C. van Marion te IJmuiden. BR. SULPITIUS. In de plaats van tor. Stephanus ,die Vrij dag a.s. vertrekt, is tot Overste van St. Joannes de Deo benoemd br. Sulpitius, die thans sedert 3 jaar werkzaam is bij de wijk verpleging van het Wit-Gele Kruis te Am sterdam en daarvoor zijn arbeidsterrein vond ten Den Bosch en Haarlem, in welke laatste stad hij ook bij de wijkverpleging was inge deeld. Br. Sulpitius (in de wereld K. Hulshof ge- heeten) is 38 jaar oud. RUIM f 200 UIT EEN BRANDKAST GESTOLEN. Woensdagmiddag tusschen half een en één uur zijn uit een gesloten brandkast, staande in het kantoor achter den winkel van een loodgieter aan de Zijlvest, twee ijzeren geld kistjes gestolen, te zamen inhoudende een be drag van ruim f 213 en eenige papieren. De sleutel van de brandkast lag in een ongesloten lade van een bureau. De dief is vermoedelijk via een poort naast den winkel en daarna door een ongesloten deur in het kantoor ge komen. Van dezen diefstal wordt verdacht een 24-jarige Duitscher, die hier heeft gewoond en die dezer dagen naar Duitschland zou ver trekken. Deze man, die in behoeftige omstan digheden verkeerde, had al eens geld bij den loodgieter geleend en was met de situatie in genoemd perceel geheel op de hoogte. De politie heeft per radio zijn opsporing verzocht. (Vervolg van pag. 1). Nu gingen wij weer naar de kosterswoning en de bijgebouwen der kerk aan de Zuidzijde der kerk. Ook onder de vroegere sacristy werd een gang geconstateerd, die uitkwam op het uiterste puntje van de bijgebouwen aan de Oude Groenmarkt bij de Damstraat. Ook bui ten wees de wichelroede die gang aan. Vermoedelijk heeft de gang die aan de Zuid-Oostzijde der Groote Kerk (bij de Oude Groenmarkt en de Dam straat) aangewezen werd, vroeger ge- loopen naar het Berkerodeklooster in de Berkerodesteeg (Lange Veer- straat) Ook dit zullen wij later nog onderzoeken. Mevrouw Klein-Sprokkelhorst meende aan wijzingen te hebben om te veronderstellen, dat de gangen op ongeveer 8 meter diepte zijn gelegen. Dit zou dan het feit verklaren, dat bij vroegere graafwerken in de omgeving niets van die gewelven gevonden is. Het Huis ter Cleef Het onderzoek vandezen morgen strekte zich ook-nog uit over het Huis Ter Cleef aan de Kleverlaan, op welk terrein nu de Stads- kweekerij gevestigd is. Men vindt daar nog eenige resten van het oude bouwwerk, en een stuk muur, terwijl ook de toren van het kantoorgebouw en opzichterswoning nog uit het glorietijdperk stamt. Op het stuk waar de muurresten staan werden twee onderaardsche gangen door de wichelroede aange wezen, een gaande in Westelijke richting (misschien naar het kasteel Brederode te Santpoort?) en een in Zuid-Oostelijke richting, vermoede lijk gaande naar het Regulierenkloos ter of de stad. Wij hadden hedenmorgen ook geen tijd meer om den verderen loop van deze gangen na te gaan. Wel brachten wij nog even een bezoek aan het oude torentje. Een deur op de bovenver dieping van het opzichtershuis geeft toegang tot een wenteltrap in den toren. Deze daalden wij af. Even onder den beganen grond hield de toren op, maar er waren wel aanwijzingen dat het vroeger anders is geweest. Daarop zocht mevrouw Klein-Sprokkelhorst buiten naar een onderaardsche gang, die ook inder daad aan den voet van den toren werd aan gewezen. De toren heeft dus blijkbaar in den ouden tijd ook gediend als toegang voor de zen gang. Deze gangen hebben natuurlijk in den ouden tijd een belangrijk onderdeel uitgemaakt van de verdediging van zoo'n kasteel. Het Huis ter Cleef was in den ouden tijd een zeer be langrijk kasteel, dat meermalen in gevechten een belangrijke rol gespeeld heeft. Interessant zou het zijn als het latere onderzoek zou aantoonen, dat er inderdaad een onderaard sche gang bestaan heeft van het Huis ter Cleef naar het kasteel van Brederode. Er is een tijd geweest, dat beide kasteelheeren nauw aan elkaar verwant waren. De afstand van deze gang zou dan vermoedelijk 6 K.M. zijn, maar bij het kasteel Cannenburgh bij Vaassen is zelfs een gang van 8 K.M. lengte gevonden. De onderaardsche gangen van de Groote kerk naar het Bisschoppelijk Paleis en de kloosters hebben, naar vermoed kan worden, de bedoeling gehad, dat men van het eene ge bouw in het andere kon komen zonder den openbaren weg te bewandelen. Het verdere onderzoek. Hedenmiddag zal het onderzoek door me vrouw Klein-Sprokkelhorst voortgezet wor den. Vermoedelijk ook Vrijdag. Wij hopen daarover in ons volgend num mer nadere mededeelingen te kunnen doen. Natuurlijk houdt de redactie zich aanbevolen voor „tips" die het onderzoek kunnen verge makkelijken en aanvullen. Er zullen vermoe delijk in oude huizen en gebouwen nog wel aanwijzingen misschien zelfs oude. zonder ling gevormde, kelders gevonden worden, die indertijd in contact gestaan hebben met on deraardsche gangen. |e C§H A Kasteel' B.BINNENPLEIN C. Boomgaard of Moestu i n 3-.CjR.ACHT b. BRUGGEN h.WAAR5CfiUMlUK WONINGEN C. TOREN i. WEG VAN'7 LEPROZENHUIS cI.TOREnW.&EST) NAAR DE JANCjlJZ.£hVAART e.Pöort K. KLfrVf RLAAN f. kaats baan g. WONINGEN Het vroegere Huis ter Cleef aan de Kleverlaan. Ze zijn er weer, die verrukkelijke Parijsche wafels, met de zachte roomvulling. Bestrooid met poedersuiker. Verlaagde r-v prijsper onsZA I ct. (Adv. Ingez. Med.) WISSELKOERSEN. Amsterdam, 10.15 uur. Londen 8.97 Berlijn 72.64'/2 Parijs 6.09 1/2 Brussel 30.49 1/2 Zwitserland 41.62 New-York 1.80 7/8 12 uur. Londen 8.97 3/16. Berlijn 72.64%. Parijs 6.11. Brussel 30.47. Zwitserland 41.62. Kopenhagen 40.05. Stockholm 46.20. Oslo 45.05. New-York 1.80 7/8. Praag 6.33. HEEMSTEDE Dienst van Openbare Werken. De woningtoestand. Aan het zoo juist gepubliceerde verslag van den Dienst voor Openbare Werken ontleenen wij het volgende: De straten en wegen verkeeren over het alge meen in goeden toestand en voldoen aan rede lijke eischen van het hedendaagsche verkeer. De totale lengte van de wegen en straten be draagt thans 52.518 meter. Van de rijwegen is een oppervlakte van 274.365 M2. bestraat; 97.576 M2. bitumenweg is afgedekt met bitu men. Van de voetpaden is 114.449 M2. betegeld, 11.431 M2 is verhard of bestraat en 118.753 M2. is gebitumeerd. De oppervlakte van rij wielpaden is 14.265 M. Het oppervlakte van de plantsoenen, ver spreid in de gemeente, bedraagt 10.0299 H.A. De lengte boombeplanting, in hoofdzaak jonge boomen, bedraagt circa 50 K.M. In den loop van 't jaar werden 97 perceelen op het gemeenteriool aangesloten. De totale lengte van het hoofdstamriool bedraagt thans 6179 meter en de totale lengte van de straat- rioleeringen 48.659 meter. De plannen tot het stichten van een inrichting tot zuivering van het rioolwater zijn bij het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater te 's-Gravenhage (R.I.Z.A.) in onderzoek. Bouw en Woningtoezicht verleende 119 ont heffingen van de voorschriften der Bouw- en Woningverordening, waarvan 52 betrekking hadden op het bouwen door de achtergevel rooilijnen. Stopzetting van werkzaamheden aan bouwwerken ingevolge het bepaalde bij art. 70 der Woningwet kwam 2 maal voor wegens bouwen zonder vergunning en 1 maal wegens afwijking van de goedgekeurde bouw vergunning. Evenals in vorige jaren werden aan eenige tientallen woningen diverse verbeteringen aangebracht, deels naar aanleiding van bij onderzoek gebleken gerechtvaardigde klach ten, deels als gevolg van door den dienst bij de inspectie van oude woningen geconstateerde gebreken. Ofschoon dit jaar geen woningen onbewoonbaar verklaard zijn, is bij de ge houden voorloopige inspecties van daarvoor in aanmerking komende oude woningen wel ge bleken, dat er, na de groote opruiming, welke in de laatste 15 jaren onder de oude Heem- steedsche woningen is gehouden, geleidelijk een tiental in slechten toestand van onder houd verkeerende oude woningen voor onbe woonbaarverklaring in aanmerking gaan ko men. Het aantal woningen, dat in den loop van het dienstjaar is beschikbaar gekomen door nieuw-, her- of verbouw, bedroeg 119. Door slooping of verandering van bestemming ver vielen 14 woningen. De totale woningvoorraad bedraagt thans 4711. „In Januari 1936 werd een rapport uitgebracht betreffende den woning voorraad, woningbehoefte en woning productie in Heemstede. Opmerkelijk is wel, dat de in dit rapport uitge sproken verwachting omtrent een na tuurlijk herstel, in deze snel groeiende gemeente, van het toenmalige groote woningoverschot, reeds binnen een jaar werkelijkheid is geworden". Aan de financieele gegevens ontleenen wij nog de volgende posten: Salarissen 27.551, arbeidsloonen 60.500: aankoop materialen 44.447; kosten van her bestratingen ten laste van het fonds voor wegenonderhoud 5.700; salarissen en ar beidsloonen reinigingsdienst, 18.702; onder houd van paarden enz. 1.424; idem van vuil nis-auto's enz. 3.610. Opbrengst verkoop lompen 208; idem verkoop beer 58; idem .verkoop compost 433.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2