TIJDGENOOTEN wy«T „Specht" door breuk in drijfstang verongelukt. ^^ÜPNationaIE Bemanning van T 16 kon niets uitrichten. De Munt gaat 720 millioen centen maken. DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 HAARDE M'S D A G B E A D Mechanisme van linkermotor daardoor geblokkeerd. Dit gebeurde terwijl het toestel nog niet voldoende snelheid had, In verband met het ongeval van de „Specht" heeft de K. L. M. van den waarnemend chef van den technischen dienst van de K. N. I. L. M. te Bandoeng, waarheen de motoren van de „Specht" ge transporteerd zijn, telefonisch vernomen, dat in den linker mo tor, de verbinding van den drijf stang van cylinder 9 met den hoofddrijfstang is gebroken, waar door deze motor plotseling tot stilstand kwam. Ten gevolge hiervan kon het vliegtuig, zich nog in stijgstand bevindend en nog niet over voldoende snelheid be schikkende, geen hoogte houden en kwam het na een korte linker bocht met de boomen in aan raking. Door de breuk werd het geheele mechanisme geblok keerd. De betrokken motor heeft 700 draaiuren en 50 uren na zijn laatste volledige revisie. Later onderzoek van het mate riaal van den gebroken stang zal uitwijzen, wat de breuk veroor zaakt heeft. Geld uit een aangeteekenden brief vermist. Op 27 September werd uit een aangetee kenden brief, welken notaris J. Mulder te Uithuizen aan den ontvanger der registratie te Winsum had verzonden, een bankbiljet van honderd gulden vermist. Aanvankelijk meende men, dat er een vergissing in het spel was, waardoor geen aangifte bij de po litie werd gedaan. Thans is echter gebleken, dat het geld wel degelijk verzonden is. Het is de recherche tot nu toe niet gelukt, den dader te arresteeren. MINISTER VAN BOEIJEN HERSTELD. 's-GRAVENHAGE, 13 October. Naar wij vernemen, is minister Van Boeijen thans weer geheel hersteld. Morgen zal hij zijn werkzaamheden op het departement van Binnenlandsche Zaken her vatten. Uitbreidingsplan Haarlemmermeer niet goedgekeurd. 's-GRAVENHAGE, 13 October. Beschik kende op de beroepen van de N.V. Levens verzekeringsmaatschappij „Utrecht" van D. en H. Uithol te Haarlemmermeer, en de weduwe G. Knibbe te Nieuwer-Amstel tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland tot gedeeltelijke goedkeuring van het uitbreidingsplan der gemeente Haar lemmermeer (omgeving Schiphol), is bij Kon. besluit met vernietiging van het be streden besluit van Gedeputeerde Staten aan dit uitbreidingsplan goedkeuring onthouden. Blijkens de overwegingen van dit Kon. besluit heeft het uitbreidingsplan bij de Kroon bezwaren ontmoet, voor zoover daar bij gronden zijn bestemd voor landbouw en veeteelt zonder meer omdat deze bestem ming zich met de strekking van de Woning wet kwalijk verdraagt. Deze wet heeft slechts ten doel een stelselmatige bebouwing te be vorderen VEREENIGING VOOR LOGOPAEDIE EN PHONIATRIE BESTAAT 10 JAAR. De vereeniging voor Logopaedie en Phonia- trie (spraak- en stemverbetering) heeft haar tienjarig bestaan herdacht met een driedaag- sche conferentie in de internationale school voor wijsbegeerte te Amersfoort. De conferentie werd Maandagmiddag ge opend door mevr. Branco van Dantzig, oud- leerares aan de tooneelschool te Amsterdam, waarna tal van voordrachten zijn gehouden. De mond- en klauwzeerterreur. Groote sterfte onder het vee in de Langstraat. DRUNEN, 13 October. De talrijke sterf gevallen, die zich de laatste weken onder het vee voordoen, als gevolg van mond- en klauwzeer, verontrusten de landbouwers in de Langstraat in hooge mate. Op één dag- stierven Dinsdag bij den landbouwer .W. Puller te Drunen drie kalveren en één koe. De aanslag te Batavia. Dader gearresteerd. BATAVIA, 13 October (Aneta-A.NP.) De dader van den aanslag op mevrouw van M. is gearresteerd en heeft een volledige be kentenis afgelegd. Hij verklaarde, dat dief stal de drijfveer tot zijn misdaad is ge weest. De toestand van het slachtoffer is verbe terd. S L U Y T E R S. Het bekoorlijkste en raadselachtigste van den Tijd is hoe zal de wereld er over honderd en duizend jaar uitzien? Mis schien is over duizend jaar Amsterdam met Americain en al van den aardbodem verdwenen is Parijs een gehucht en Kampen de mondaine hoofdstad der wereld. Misschien is over honderd jaar een teekening van Wam Heskes het middelpunt der internationale veilingen en een Vincent van Gogh belachtelijk ouderwetsch („hang 'm zoolang maar op de logeerkamer, Marie"). Dus kan mijn voorgevoel mij bedriegen dat Jan Sluyters ééns de roem van een Rem brandt zal oogsten. En dus moet u zich er maar niets van aantrekken wanneer hier geschreven staat de grootste Nederlandsche schilder der 19de en 20ste eeuw. Prof. dr. L. E. J. Brouwer vijf en twintig jaar hoogleeraar. Heden is het 25 jaar geleden, dat prof. dr. L. E. J. Brouwer, wonende te Blaricum, be noemd werd tot hoogleeraar aan de Ge meente Universiteit te Amsterdam. Prof. dr. Brouwer werd geboren op 27 Fe bruari 1881 te Overschie. Hij bezocht de H. B. S. te Hoorn en Haarlem en het Gymna sium te Haarlem. Daarna studeerde hij aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam. In 1907 promoveerde hij met lof tot doctor in de wis- en natuurkunde op een dissertatie met als onderwerp: „Grondslagen der wis kunde". Van 19091912 was hij privaat-docent aan de Universiteit te Amsterdam en sedert 1912 hoogleeraar in verzamelingsleer, functieleer en aximoatiek aan de Universiteit (en axio matiek) Prof. dr. Brouwer is een wiskundige van internationale vermaardheid. Van zijn hand verschenen vele publicaties op het gebied der intuïtionistische wiskunde en over wiskunde en philisophie het licht. Prof. dr. Brouwer is lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen en is sedert 1935 lid van den gemeenteraad van Blaricum. PROPAGANDA-ACTIE KON. NED. VER. VOOR LUCHTVAART INGEZET. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Ne derlandsche Vereeniging voor Luchtvaart heeft onlangs het voornemen opgevat, om in het winterseizoen 19371938 een intensieve propaganda voor de luchtvaart in het alge meen en voor de luchtvaartorganisaties in het bijzonder, te voeren. In een groot aantal plaatsen een schema is opgesteld, waarin 70 gemeenten zijn opge nomen zullen het komende winterseizoen luchtvaartavonden worden georganiseerd, in verband waarmede met een filmmaatschappij een overeenkomst werd getroffen, waardoor het hoofdbestuur zich het vertooningsrecht verzekerde van de luchtvaartfilm „Wonderen der vliegkunst" met den beroemden kunst vlieger Ernst Udet in de hoofdrol. In Excelsior in den Haag werd deze propa- ganda-actie Woensdagavond officieel ingezet. LEGERVLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING. Een legervliegtuig van de Kooi maakte Woensdag om kwart voor twaalf een nood landing op een weiland bij de Molenvaart te Anna Paulowna. Het toestel vloog in groeps verband en bij een zwenking is het waar schijnlijk door een der andere toestellen ge raakt. Nadat althans de bestuurder, ser geant Herter, een klap tegen het toestel had gevoeld, bleek het hoogtestuur niet meer in orde. Daardoor kon de piloot het vliegtuig ook niet in den goeden stand op den grond zetten. Het sloeg bij het neerkomen over den kop, waarbij de schroef en de vleugels werden vernield. De bestuurder bleef onge deerd Leesportefeuille-bedrijf in moeilijkheden. Een colporteur uit Amsterdam-Oost vatte omstreeks het midden van dit jaar het plan op om leesportefeuilles te exploiteeren. De nieuwe onderneming, die hij „Leeskring On der Ons" noemde, was gevestigd Insulinde- weg 1T2, Amsterdam. Aanvankelijk begon hij met een klein aan tal abonnés, doch hij breidde zijn gebied meer en meer uit en bezocht abonnés ook in Haarlem en omgeving, Zaandam, Diemen en het Gooi. Door het abonnement goedkoop aan te bieden zijn mooie voorspiegelingen wist hij in deze plaatsen een groot aantal abonnés te werven. Daar de man zijn onderneming zonder eenig bedrijfskapitaal begon en het voortbe staan van de zaak afhankelijk was van de mogelijkheid iedere week een flink aantal nieuwe lezers te krijgen, teneinde zoo aan het geld te komen om de noodige tijdschrif ten kunnen koopen, moest deze zaak op den duur, toen het krijgen van klanten moeilijker en moeilijker werd, vastloopen. Uit de vele bij de Amsterdamsche politie gedurende de laatste week ingekomen klach ten omtrent het niet-bezorgen van porte feuilles, vooral uit de omgeving van Haarlem is gebleken, dat de ondernemer niet meer aan zijn verplichtingen kon voldoen. De politie van het bureau Linnaeusstraat heeft deze zaak terdege onderzocht en om te voorkomen dat door dezen colporteur nog meer menschen worden gedupeerd, heeft zij Woensdag ingegrepen en de administratie en alles wat in deze van belang is, ten huize van den colporteur in beslag genomen. De politie gaat nu na, of den man oplich ting kan worden ten laste gelegd. De zaak van den colporteur is hierdoor ge liquideerd en de portefeuilles zullen dus in den vervolge niet meer worden bezorgd. Per sonen, die nog portefeuilles hebben, moe ten deze voorloopig in hun bezit houden. De abonnés hebben voor nieuwe tijdschrif ten voor een jaar betaald en wel twintig gul den. De prijs, die men betalen moest, hing er van af of de tijdschriften nieuw, dan wel een week of ouder waren. Wiel van vrachtauto over het hoofd gekregen. Omstreeks 1 uur Woensdagmiddag ge raakte het 15-jarig meisje F- C. G. uit de Obrechtstraat te 's Gravenhage in de Java- straat onder een haar passeerende vracht auto. Een der achterwielen van den wagen, die bestuurd werd door den 36-jarigen chauf feur M. J. V. te Rotterdam, ging het ongeluk kige kind over het hoofd. De geneeskundige dienst vervoerde haar naaf het ziekenhuis aan den Zuidwal. waar zij is opgenomen. Haar toestand het meisje heeft vermoe delijk een schedelbasisfractuur en heeft veel bloed verloren is zeer ernstig. LEVENSVERZEkERINq"BANk- RpTTERdAM Voor periodieke uitkeringen na 60e jaar heeft de Nationale zeer aan trekkelijke vormen van verzekering. Vraagt inlichtingen Uw I an- I ing. I ;n (Adv. Ingez. Med.) Reddingspogingen om menschen uit de T 13 te halen faalden. Toestel totaal vernield. Uit Soerabaja vernam Aneta het eerste verslag van een ooggetuige van de ramp van de T T3. Het ongeluk geschiedde om 22.15 Java-tijd. Het weer was zeer slecht en het zicht was dermate, dat er blind gevlogen moest worden. Daar om besloot men, een noodlanding te maken. Deze gelukte echter niet ge heel en de T 16 kwam in den modder terecht. De bemanning van de T 16 zag de T 13 op honderd meter afstand op het water dalen, kort daarna weer op stijgen en vervolgens neerploffen. De T 16 schoot toen lichtkogels af om de kust te alarmeeren. De bemanning waadde door het water en vond een visschersprauw, waarmede zij zich naar het wrak begaf om hulp te bieden. Dit bleek echter niet mogelijk te zijn. De zeildoeken wanden van de ver ongelukte T 13 werden vruchteloos door de ter hulp geschoten bemanning van de T 16 met pennemessen be werkt. Daarna werd overwogen, te trachten, den staart van het vlieg tuig met èen bijl af te kappen. Dit moest echter worden ontraden, aan gezien het wrak dan zeker met water zou volloopen, zonder dat er moge lijkheid van redding voor de inzit tenden bestond. De duisternis was een belemmering om verder iets te doen, waarop de T 16 de marine te Soerabaja inlichtte. Van Soerabaja uit zijn toen de „Rigel" en de mijnenveger „Pollux" naar de plaats van het ongeluk vertrokken. De „Pollux" heeft onmiddellijk pogingen in het werk gesteld om het wrak overeind te zetten. Toen dit gelukt was vond met eerst het lijk van den officier van den marine stoomvaartdienst Uurbanus, daarna die van de inzittende korporaals en vervolgens de anderen. Vermoedeleijk zijn geen andere slachtoffers in het wrak aanwezig. De ooggetuige verklaart, dat de T 16 slechts weinig beschadigd is. De T 13 echter is red deloos beschadigd. Van de T 16 is alleen het onderstel zwaar verbogen. De T 13 vormt een ravage. De lijken waren geheel verminkt. Zij zijn eerst geborgen in de loodsen te Brondong. waar de visschers hun feesten plegen te vieren. De plaat, waar de ramp is geschied, ligt circa 1 K.M. van de kust verwijderd tegen over de plaats waar het monument is op gericht ter nagedachtenis aan de schipbreuk van de „Van der Wijck". De resident van Bodjonegoro verklaarde aan Aneta, dat hij zich om 10.30 uur onmid dellijk naar de plaats van de ramp heeft be- ^"°n, vergezeld van den assistent-resident van iwangan Toeban en verscheidene in- heemsche bestuursambtenaren. Het toestel zoo verklaarde hij is recht benoorden Brondong, eenigekilometers uit de kust, neergestort. Visschers waren onmiddellijk met -wauwen uitgevaren om hulp te verleenen De noodlanding welke de T 16 maakte, had een normaal verloop en slechts even schuurden de drijvers over de karang (ko raalbank). Later arriveerden vrachtauto's met hulpmanschappen uit Soerabaja, bene vens reserve-drijvers. Deze laatsten behoefden echter niet te worden gemonteerd. De begrafenis van de verongelukten zal op een nader te bepalen tijdstip plaats hebben, doch in ieder geval niet voor Vrijdag a.s. Thans ook met menthol-smaak! (Adv. Ingez. Med.) Bloembollenplantdag te Noordwijk. Schoolkinderen zetten veertigduizend bollen uit. Woensdagmiddag hebben eenige honder den schoolkinderen te Noordwijk 40.000 bloembollen uitgezet in het Koningin Emma- duin bij den Beethovenweg. In den loop van het jaar zal dit aantal tot 100.000 worden opgevoerd en geleidelijk zal men ook andere duinen beplanten. Het eerste duin, rechts van den Beetho venweg gelegen, tusschen een ring van ho tels en pensions, is met toestemming van de Koningin genoemd naar wijlen de Koningin- Moeder. Nadat de burgemeester, de heer v. d. Mor tel, het woord had gevoerd is gesproken na mens de Ned. Maatschappij voor Bloembol lencultuur, de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en het Bloemen- comité Noordwijk. Twee muziekcorpsen lieten nationale liede ren hooren, de Noordwijkers hadden de vlag gen uitgestoken en de Beethovenweg was ter weerszijden met vlaggenmasten, waaraan groote rood-wit-blauwe, oranje en andere vlaggen wapperden, afgezet. De burgemeester en zijn kinderen ver trouwden de eerste bollen aan den rullen duingrond toe, gevolgd door gemeenteraads leden en -ambtenaren, waarna zich een la wine van juichende kinderen op het „Ko ningin Enunaduin" stortte. Ieder hunner was gewapend met een zakje, gevuld met bollen van alle bloemsoorten, die men in den zo mer in een zoo groote verscheidenheid in het bollenland ziet. JONGEN VERDRONKEN. De 15-jarige W. Windrake, wonende aan den Schans te Rotterdam, is bij den visch- afslag aan den Westkousdijk bij het spelen te water geraakt en verbonken. Ter vervanging van koperen muntstukken in Indië. Nieuwe installatie moet worden gebouwd. Ingediend is een nota tot wijziging van de begrooting van het staatsmuntbedrijf voor 1938. Hierbij wordt het totaal zoowel van de lasten als van de baten van de exploitatie verhoogd met f 50.254 en het totaal der ka pitaalsuitgaven en der ontvangsten elk ver hoogd met f 135.700, Deze verhooging houdt verband met de uitvoering van de wet van 17 Juli 1936 tot nadere wijziging en aanvulling van de Indische Munt wet 1912, krachtens welke wij zigingswet de in Nederlandsch-Indië in omloop zijnde koperen centen door bronzen zullen worden vervan gen. Van genoemde muntsoort zijn naar raming in Ned.-Indië onge veer 720.000.000 stuks in omloop, 's Rijks munt kan per jaar ongeveer 120.000.000 nieuwe bronzen centen afleveren. Dit beteekent, dat het muntbedrjjf gedurende een reeks van jaren met de aanmunting van bron zen muntstukken zal zijn belast. De bedoeling van het thans gedane voor stel is de outillage van 's Rijks munt in dier voege uit te brenden, dat de beschikking wordt verkregen over een installatie voor de vervaardiging van muntbrons. Uit een inge steld onderzoek is nl. gebleken, dat een fa bricage in eigen beheer goedkooper uit komt dan wanneer de bronzen muntplaatjes, zooals in voorkomende gevallen tot dusver re geschiedde, uit het buitenland worden betrokken. Naar raming is het te bereiken, voordeel te stellen op ongeveer f 29 per 100 K.G. muntbrons, hetgeen per jaar, bij een verwerking van 480.000 K.G., een besparing van rond f 139.000 beteekent, waardoor de geheele nieuwe kapitaal-investeering in een jaar geheel verdiend is. Voor 's Rijks munt blijft de installatie steeds zijn beteekenis behouden, gezien de groote circulaties aan bronzen pasmunt, zoowel hier als in Ned.- Indië. Bovendien kunnen een tweetal aan te schaffen electrische smeltovens ook voor het smelten van zilver worden gebruikt, waardoor een zeer waardevolle vernieuwing en verbetering van dat smelt-proces wordt verkregen. Afgezien van de belangrijke bespr ring, die een verwerking van kopr tot muntbrons in eigen bedrijf bo ven aanschaffing in het buitenland oplevert, is het voorstel ook van belang met het oog op de daaraan verbonden werkverruiming. Door de nieuwe werkzaamheden toch wordt werkgelegenheid geschapen voor ongeveer 36 man.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5