Kent N' Warme Blouses van Uu) stad. Recepten VETPUISTJES RADOX De Vrouw v. AMERONGEN's Wat mocht niet mocht DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 I-I A" A R" E E M'S DA "G BE A D" de schoonheden u de zomer voorbij is, is ook de trek van de stad naar buiten zeer sterk geluwd. Het is waar, op een mooien herfst-Zondag kan het nog weieens druk zijn op de buitenwegen, maar toch lang niet zoo druk als in den zomer, en meestal duurt het dan ook maar enkele uren, om dat het te koud is om buiten te zitten, en bovendien omdat het vroeg donker is. Wat. doen wij nu met deze vrije herfsturen in de stad, met onzen vrijen Zaterdagmid dag, met de Zondagmiddagen: loopen wij dan door de winkelstraten, of blijven wij in huis zitten bij de warme kachel met een boek of een aardig radiomuziekje. Waarom zouden wij er dan niet eens op uit gaan om onze eigen stad te ontdekken? Die ken ik nu wel, zeggen velen, vooral zij, die er altijd gewoond hebben. Maar is dat wel zoo, kent u alle typische hoekjes van uw stad, de oude straatjes en slopjes in de bin nenstad, de knusse pleintjes, de mooie grachtjes, de oude gevels die zoo vaak hun eeroieawaaruigheid wat voorovergebogen dragen. Waarom zouden wij, nu het buiten niet meer aanlokkelijk is, onze stad niet eens gaan verkennen, om weer eens heel andere schoonheden te gaan bewonderen dan die van de natuur in bosschen, aan zee en op het sappig groene land. Juist in dezen tijd is het stadsschoon zoo aantrekkelijk: de gele afgevallen blaren, drij vend in het donkere water van een gracht, de weemoed der ontbladerende boomen tegen den achtergrond van oude, oude huizen, de stille herfst-atmosfeer op een besloten oud pleintje, dit alles is van een schoonheid die men tevergeefs buiten zal zoeken, maar die toch zeker niet minder groot is. Daarbij komt nog iets anders: de nabijheid van Amsterdam stelt ons in de gelegenheid om ook daar het oude stadsschoon, dat er nog zoo volop te vinden is, te gaan ontdek ken. Wannéér wij 's zomers uitgaan; verteren wij ook weieens voor een klein bedrag, neem daarom nu datzelfde kleine bedrag te baat voor een retourtje naar Amsterdam, en ge niet daar ook van de ontelbare schoonheden van de stad. Wie zoo zijn stad ontdekt, leert beter ste denschoon zien en genieten. Maar nu is er nog een tweede, manier om de stad te „Ontdekken", waarin men al jarenlang, misschien wel zijn heele leven heeft gewoond, namelijk deze: kent u alle nieuwe wijken en straten van uw stad? De meesten van ons waarschijnlijk niet, zij staan met hun mond vol tanden, wanneer him naar een straat of plein wordt gevraagd, en het is altijd een ietwat gênante situatie om te moeten erkennen: ik ken de straten van mijn stad niet. Een kaart kan uitkomst brengen, zeggen sommigen en zij lezen die kaart op hun duimpje. Maar dat is een dood ding. dat niet kan vertellen, hoe al die straten er uitzien en hoe hun beplanting is. Neem daarom ook de nieuwe buurten in uw stadwandelingen op, kijk naar de straatnaambordjes en probeer ze te onthouden. De stad kennen doet haar meer voor de bewoners leven, dan wanneer zij alleen de winkelstraten en hun eigen woonwijk door en door kennen. Bovendien is dit doorkruisen van de stad een uitstekend middel voor hen, die er nieuw zijn komen wonen, om zich er vlugger in thuis te vóelen: elke stad of ze nu mooi of leelijk wordt gevonden is een in teressante samenscholing van allerlei soorten menschen, die onze belangstelling verdient. En pas wanneer men het stadsbeeld volledig aan zich heeft laten voorbijgaan, kan men zich een oordeel aanmatigen over het al niet mooi en aantrekkelijk vinden. E. E. J.—P. (Adv. Ingez. Med.) Hulp voor de oogen! Iedere vrouw, ook de meest evenwichtige, heeft weieens een huilbuitje en niemand be hoeft zich hiervoor te schamen. Maar 't is vervelend om met de sporen van vergoten tranen te blijven rondloopen. De roos komt hier te hulp: doop een pluk watten in tamelijk warm rozenwater en houdt dit tien minuten op de oogleden. Ook de „zakken" onder de oogen, gevolgd van vermoeidheid of van een doorwaakten nacht, verdwijnen hierdoor spoedig. Het oogen badje kan ook uitstekende diensten bewij zen om de dofheid der oogen weg te nemen; neem in gewone gevallen rozenwater en als de oogleden erg rood en gezwollen zijn ka millen. Om de oogharen dikker en langer te krijgen is niets zoo goed als.... wonder olie.! Smeer ze iederen avond in met be hulp van een klein borsteltje en denk ook eens aan dit bekende wondermiddel, als uw haar bizonder dof en slap is. Onze teekening geeft deze week: Links ^oven een sportieve blouse van tweed; de overgeslagen sluiting suggereert het tegen woordig zoo populaire vestmodel. Shawltje en manchetomslagen zijn van dezelfde stof als de rok vervaardigd. In het midden een meer gekleed model voor de middaguren. Wollen georgette is voor dit doel zeer geschikt; de hoog aangebrachte taille zal dit seizoen voor meer gekleede blouses en avondtoilletten zeer gewild zijn. Onder links volgt een „daagsche" blouse van een warme wollen ruit. En tenslotte nog een warme vyellablouse, in eer, zachte pasteltint Dit model is streng getailleerd, waarmee de wat wijde mouwen een aardig contrast vormen. Een stijlvol flu- weelen strikje en stiksels langs naden en randen vormen de eenige garneering. Zondag Juliennesoep Gebraden haas Appelmoes. Aardappelen. Kabinetpudding Vruchten. Maandag: Hazepeper Roode kool Aardappelen. Tipsy cake Dinsdag: Bruine boonensoep Kalfsoesters Schorseneeren Aardappelen. Chocoladepudding. Vanillesaus. Woeuauag: Runderrollade Chineesche kool Aardappelen. Appelbeignets Donderdag: Vleesch in schelpen Varkenslappen Zoete appelen Aardappelen. Beschuit met kaas Vrijdag: Knolselderij soep Brusselseh lof Gewelde boter Aardappelen. Gekookte eieren Trommelkoek en stroopsaus. Zaterdag: Gebakken lever Aardappelpuree Boontjes Rijst met bessensap. VEGETARISCHE MENU'S. 1 Gebakken eieren 3. Eierbroodjes. G ebakken aard - Zuurkool met witte appelen. boonen. Bietensla Aardappelen. Warme broodpudding- Boter abrikozensaus, Vruchten. 2. Kaassoep 4. Erwtensoep. Andijvie au jus Aardappelen met Aardappelen. kropsla. Hazelnotèntaart Vanillevla met gember Hazepeper. Bcnoodigd: pl.m. 1 pond overgebleven vleesch van de haas, van het been genomen, S/4 L. vocht, bestaande uit hazebouillon, jus, azijn en roode wijn, 60 gr. bloem, 60 gr. boter, 2 uien, peperkorrels, peper, zout, sui ker. Met vleesch zoo goed mogelijk van de res ten haas afsnijden en netjes verdeelen. De beentjes met pl.m. 6 d.L. water opzetten en laten afkoken. (V2 uur). Het vocht zeven en vermengen met bruin van jus van de haas tot men pl.m. 7 1/2 di. heeft. De gesnip perde uien in de boter fruiten, de bloem toe voegen en deze licht bruin laten branden. Dan het vocht er langzaam bijgieten en de saus door laten koken. Zeven en op smaak afmaken met suiker, zout, peper en roode. wijn. De stukken vleesch hierin 1/2 a 3/4 uur laten stoven. Hazelnotentaart. Benoodigd: 300 gr. gepelde hazelnoten, 300 gr. basterdsuiker, 6 eieren, 5 afgestre ken lepels paneermeel. Voor het vulsel: Benoodigd: 150 gr. boter, 100 gr. poedersuiker, koffie-extraet De suiker met eidooiers roeren tot de massa dik en schuimig is. De gepelde, gema len hazelnoten er doorroeren, een klein deel van het stijfgeslagen eiwit toevoegen, dan het paneermeel, en het laatst de rest van het eiwit er zoo luchtig mogelijk mee vermengen. Alles overdoen in een beboterde springvorm en de taart in een niet te heete oven gaar bakken (onderwarmte in het begin) in pl.m. 1 1/4 uur. Voor het vulsel de boter tot room roeren, poedersuiker gezeefd er bijdoen, dan al roe rende zooveel koffie-extract dat de smaak en kleur goed zijn. De taart, na bekoeling, in 2 of 3 lagen snijden. Een gedeelte van het vulsel er tus- schen leggen. De stukken weer op elkaar leg gen. den bovenkant met mokka bestrijken en garneeren met wat hazelnoten en gespoten mokka. Kaassoep Benoodigd: 1 L. melk, 30 gr. boter, 30 gr. bloem. 1 ei. 100 gr. geraspte kaas 30 pl., pe per. zout, 1 uitje. De fijngesnipperde ui in de boter even la ten bakken, maar zorgen dat ze niet bruin wordt. De bloem toevoegen en langzamer hand de kokende melk er bijgieten, goed roerende, om klontjes te voorkomen. De uia er uit scheppen of de soep zeven. De ge raspte kaas er door roeren en de soep lang zaam in de soepterrine gieten, waarin het ei losgeklopt is. Dobbelsteentjes gebakken brood en bij geven. Macaronisoep met kaas: Benoodigd 1 1/4 L. water, 30 gr. macaroni, 100 gr. geraspte kaas 30 pl., foelie zout, 30 gr. bloem, 30 gr. boter. De macaroni in kleine stukjes breken en in 1 1/4 L. water gaar koken (3/4 uur) met foelie en zout. Foelie verwijderen. Met boter en bloem een gebonden soep maken. Deze goed door laten koken en op het laatst de ge raspte kaas er door roeren. Wat nootmus kaat toevoegen. Tipsy cake. Benoodigd: 8 eierkoeken of kolombijnen, Yz L. melk, 2 eieren, 15 gr. maizena, 80 gr. suiker, 1 d.L. rum of cognac, abrikozenjam. De kolombijnen doorsnijden en besmeren met wat jam, óf de eierkoeken 2 aan 2 met jam er tusschen in een vuurvaste schotel leggen. Van de melk met de eidooiers, 30 gr. suiker en vanille een gebonden vla maken, deze door laten koken en als ze wat bekoeld is, de rum of cognac er doorroeren. Ze over de kolombijnen of eierkoeken schenken. Het eiwit zeer stijf kloppen ver mengen met de rest van de suiker en over het oppei-viak verdeelen. De schotel in een weinig warme oven zetten tot het eiwit licht geel en droog geworden is (3/4 uur). Verwijdert U onmiddellijk en afdoende door dcz£ le betten met Radox, opgelost in warm water. Bij apothekers en erkende drogisten a f 0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. (Adv. Ingez. Med.) als psychologisch probleem Conferentie te Woudschotcn op 23 en 24 October. Door de Nederlandsche Vereeniglng voor Vrouwenbelangen en gelijk Staatsburgerschap is een najaarsconferentie georganiseerd, die op Zaterdag 23 en Zondag 24 October te Woudschoten bij Zeist zal worden gehouden. Het onderwerp der besprekingen zal zijn: „De vrouw als psychologisch probleem". Het programma voor de conferentie ziet er als volgt uit: Zaterdagmiddag: Thee, kennismaking, ope ning door het Hoofdbestuur, inleiding door dr. J. H. v. d. Hoop te Amsterdam over: „De instinctieve aanleg van de vrouw" (van 4 tot 5 uur), nabespreking, warme maaltijd. Zaterdagavond: Inleiding door Jhr. D. J. van Lennep, Utrecht, over: „De verhouding van de vrouw tot haar beroep" (7.30 tot 8 uur) en inleiding door Dr. J. H. v. d. Hoop, Amsterdam, over: „De gevoelsbehoefte van de vrouw" (8 tot 8.30 uur), thee, nabespre king. Zondagochtend: Ontbijt, inleiding over: „De dubbele roeping van de vrouw; taak en roeping der vrouw in en buiten het gezin" (10 uur). Voor de behandeling van dit onderwerp heeft reeds de schrijfster Mevr. Marianne Philips, haar medewerking toegezegd, terwijl het bestuur nog met verschillende andere vrouwen in onderhandeling is; koffie, nabe spreking. Ook op Zondagmiddag zal nog een in leiding worden gehouden, waarvan het onder werp nader bekend zal worden gemaakt. Moderne Vilthoed met georgette gar- Reclame Vilthoed met aardige gar neering 150 in diverse kleuren. DAMES HOEDEN MAGAZIJNEN Anegang 24 Frankestraat 3—5 (Adv. Ingez. Med.) ALS DE WINTER KOMT. Weldra komt weer de tijd, dat de kinderen vaak met natte schoenen thuiskomen. Gum- milaarzenhebben veel vóór, maar toch ook veel tegen o.a. het broeierige en dus zal het nog dikwijls moeten gebeuren dat moeder de schoentjes droogt. Dit geschiedt het best op de zijkant, zoo dat de zool niet te lang nat blijft. Vul ze op met proppen papier, omdat hierin een gedeelte van het vocht kan trekken en om dat bovendien het model beter bewaard wordt Zet ze op een lossen turf; droog ze nooit op de kachel of in den oven. dan zijn ze in een ommezientje gebarsten, kromgetrokken, ge krompen en bedorven. VERWIJDER VLEKKEN ZORGVULDIG. „Schimmelvlekken behandelt men als volgt: Borstel eerst het kleedingstuk of voorwerp met een harde schuier goed af, spons vervol gens af met lauw water waarin wat ammonia liquida is gedaan. Probeer echter eerst op een plek waar het niet hindert of de kleur der stof ammonia verdraagt Na de behandeling met ammonia de plek met lauw water af sponzen. Blijven er nog gele vlekjes achter dan is de kleur reeds weg en is er niets meer aan te doen. HIJ STELDE ZICH NETJES VOOR. Een eigenaardig gevalletje met een pape gaai had onlangs in Duitschland plaats. Een tienjarig meisje vond op een morgen den mooien, groenen vogel in den tuin. Hij was zoo mak, dat hij zich zonder moeite liet pakken. Natuurlijk was het meisje al heel gauw dol op haar vriend: ze zorgde eerst dat hij 't geschikte voedsel kreeg en begon hem toen van alles te vragen. Eerst antwoordde hij slechts door gepiep, maar toen het meisje telkens aan haar moeder vroeg, hoe hij toch wel heeten zou, zei de vogel opeens met hel dere stem: Peter Muller. Het duurde niet lang of men had de familie Muller gevonden, en het bleek dat Peter een paar dagen geleden was weggevlogen. it I NU wij, n held - onze om! ■yocrovUiilr Dierbare herinneringen aan „madame Etiquette". na een langen tijd van vrij- van tè groote vrijheid in omgangsvormen, weer ontegen zeggelijk naar meer „stijl" gaan ver langen, is 't wel aardig, eens een oud vergeeld boekje op te slaan en hierin te speuren naar de wetten en regelen van ons leven zooals die voor ongeveer vijftig jaar door „madame Etiquette" strengelijk werden voorgeschre ven. En dit natuurlijk niet, om weer in die oude vormen terug te kruipen, maar uitslui tend om eens te kijken, of er naast heel veel dwaasheid en onzin ook niet een wei- ig zin in te vinden is. Het boekje bovengenoemd heet „De goede toon in alle levenskringen" en begint met een uiteenzetting over wat met deze „krin gen" bedoeld wordt. Na een eenigszins huichelachtige voorrede, waarin de kastengeest en het neerzien op personen van minderen stand scherp wordt gehekeld, vinden we nochtans hooge muren opgetrokken tusschen de hoogste kringen, de betere kringen, den burgerstand en de lagere kringen. Het geeft enkele goede wenken over de wij ze, waarop zich de hoogere kringen (lees: de hoogste, de betere en de gegoede) tegenover de lagere dito hebben te gedragen. Zoo mo gen bijv. personen van hoogen stand zich nimmer beleedigd gevoelen, als zij in een dilettantenstuk, door de tooneelvereeniging opgevoerd, de rol van dienstbode of huis knecht krijgen toebedeeld. Ook worden de hooggeachte lezers er op gewezen, dat hand werkslieden als kleermakers, schoenmakers e. d. nooit uit de hoogte mogen worden be handeld, ofschoon zij natuurlijk eenige stan den lager dan de gebruikers van het boekje zijn ingedeeld. Deze lieden moeten steeds vriendelijk en beleefd worden ontvangen en niet als ondergeschikten! (de handelwijze tegenover ondergeschikten staat er niet bij). Den dames wordt bijzonder op 't hart ge drukt, zich bij groote openbare feesten, illu minaties enz. enz. niet in 't gedrang te be geven. De reden? Gevaar voor flauwvallen of voor zakkenrollers, meent U? Mis! maar „Gelijk bekend, schept het janhagel er een bijzonder behagen in, met fijngekleede dames hun ruwe grappen uit te halen". Doch deze waarschuwing blijkt eigenlijk overbodig, als men het volgende leest: een dame, die tot de hoogere kringen wenscht te worden gerekend, vertoont zich natuurlijk nimmer zonder begeleiding op den openbaren weg. Gehuwde dames mogen van dezen regel afwijken om overdag boodschappen te doen of een visite te maken, doch nimmer mogen zij voor een winkel blijven kijken. Jonge meisjes daarentegen mogen ook op klaarlich ten dag niet alleen wandelen, terwijl het al een zeer slechten indruk zou maken, als men haar op een bank in een openbaar park of op een promenade lezend of handwerkend zou vinden. Vooral dit laatste zou kunnen worden opgevat als „pronkerij met haar vlijt". Wat betreft het punt „visites van dames bij heeren", is het boekje zeer kort: deze zijn volkomen uitgesloten. Twee uitzonderingen worden aangestipt: een bezoek bij den dokter tijdens zijn spreekuur en dan steeds onder begeleiding van een oudere dame, en verder een bezoek bij een advocaat. Ook in dit laat ste geval is de tante of vriendin onontbeerlijk. En wanneer de dokter dan de dame een rustkuur voorschrijft, laat ons zeggen van vier weken? Dan mag zij zonder haar echt genoot een badplaats bezoeken, maar,zij houde zich zorgvuldig afgezonderd van de overige gasten in het hotel en neme onder geen beding aan uitstapjes of andere ver strooiingen deel". (M. a. w.: de dame kan beter thuisblijven.) En 's avonds? Een dame uit de hoogere kringen (de hoogste, de betere en de gegoe de) ook een gehuwde, moet het zooveel mo gelijk vermijden 's avonds alleen uit te gaan, zoowel op visite als naar concert of theater. En wanneer zij zich bij uitzondering alleen naar den schouwburg begeeft, dan mag zij toch in geen geval de foyer bezoeken. Alleen teruggaan is ook streng verboden; kan zij geen vriendin of kennis vinden, met wie zij naar huis kan gaan, dan late ze zich door een kruier afhalen. En het is nog niet zóó heel lang geleden dat dit laatste is afge schaft! We maken zelf een tasch Dit taschje is met heel weinig moeite zelf te maken. Een rechthoekige lap peau de pêche, flu weel of laken, is ervoor noodig, die 44 cM. lang en 20 cM. breed moet zijn. Bovendien hebt u nog noodig twee zijkanten van 20 cM. lang en 4 cM. breed. De onder- en bovenkant worden rondge- knipt en ingehaald. Eventueel wordt het ge heel nog gevoerd en daarna aan een aardig beugeltje genaaid. Twee lange, sierlijke hengsels van 't zelfde materiaal als de tasóh voltooien het geheel. Zoo'n taschje is een uitkomst om te dra gen bij een namiddagtoiletje, dat we zelf hebben gemaakt of laten maken, 't Past er precies bij

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 8