h h h h h PLYMOUTH Dr.MARTINUS LUTHER Insfanfinë Kent U „Rïjno" Tomatensap al Castmto MAANDAG 18 OCTOBER 1937 H A A R E E M'S DAGBEAD KUN/T EN EETIERENL HET TOONEEL Vrijz. Luthersche Kring Haarlem. De Vrijzinnig Luthersche Kring te Haar lem beslaat tien jaar, ter gelegenheid waar van. de Algemeene vereeniging van Vrijzin nig Lutherschen Zaterdag hier ter stede haar jaarvergadering hield. De af deeling Haarlem bocd de deelnemers, tot besluit van dezen dag een feestavond aan. waarvan de opvoering van het tooiieelspel in drie bedrij ven „Dr. Martinus Luther" ongetwijfeld het hoogtepunt vormde. Dit spel, gespeeld door leden der afd. Haarlem en geschreven door één dier jeug dige leden zelf, gaf een aantal boeiende pe rioden uit het leven van den grooten kerk hervormer weer, waarmee de spelers ons vrij wel den ganschen avond wisten te boeien en dat zeer zeker meer is geworden, dan een simpele illustratie van enkele beelden uit Luther's leven. Het vlas een wel zeer zware taak. welke de jeugdige schrijver, de heer H. C. Smit, op zich genomen had. Immers, dit onderwerp vraagt meer dan een oppervlakkige milieu schildering, het eischt een theologischen ach tergrond, een dialoog, waarin de brandende woorden uit deze gistende tijden weerklank vinden. Natuurlijk is de schrijver daarin slechts ten deele geslaagd. Indien het anders ware geweest, zou het ons meer verbaasd hebben. Maar hij heeft er van gemaakt, wat men van een amateur, wiens interesse en werkkring bovendien op een geheel ander terrein lig gen, maar zou mogen verwachten: een ook historisch vrij zuivere teekening van de Lu- ther-figuur, omringd door menschen van zijn tijd. met wie hij zijn moeilijkheden en teleur stellingen bespreekt en tenslotte een Lu ther, gelukkig getrouwd en met een vast ver trouwen op de toekomst. Nu moeten wij hier onmiddellijk aan toe voegen, dat de schrijver in dit laatste bedrijf het minst geslaagd is. Na den zeer sterken inzet in het eerste bedrijf en de aardig ge vonden en goed gespeelde scène tusschen Luther en den duivel, was het derde bedrijf een weinig te vlak en onbelangrijk. Onna tuurlijk is het gesprek tusschen de beide vrouwen, wat misschien door sterker spel vermeden had kunnen worden, maar zonder climax ook. waardoor het stuk eindigt, om dat het tijd is, om naar huis te gaan. doch niet. omdat de schrijver zijn taak volbracht heeft. Doch dat Is een opmerking, die wij ons slechts veroorlooven, omdat bet geheel zoo verrassend goed was. Ook in de opvoering, door leden van de afdeeling Haarlem, viel veel te waardeeren. De zeer zware Luther- rol was In handen gelegd van den heer A. Snoeks, en deze heeft daarvan gemaakt, wat voor een amateur maar te bereiken valt. Weliswaar zou een duidelijker uitspraak zijn spel veel ten goede komen en waren er en kele fragmenten, waar wij het met zijn op vatting van deze ix)l niet heelemaal eens wa ren o a. In het gesprek met den duivel en het grootste deel van het derde bedrijf doordat hij té pathetisch en te weinig een voudig natuurlijk was, toch wist hij ons soms te ontroeren door zijn spel, terwijl we moeten bedenken dat de opgave wel zeer zwaar was. Zeer verdienstelijk speelde ook de heer Gijs Boer als duivel, nadat hij als monnik een rolletje had gespeeld, dat weinig op vallend was. In het gesprek tusschen Luther en den duivel waren er vaak oogenblikken, waarin de laatste de hoofdfiguur overtrof, door een soeoeler. luchtiger spel, een veel verzorgder uitsoraak en 'n lichten ironischen toon, die volkomen bij deze rol paste. De andórc spelers waren ongeveer van ge lijke kracht, waarbij slechts mej. Zus Boer opviel door een duidelijke uitspraak en de heeren W. II. Dalmeycr als Lucas Cranach en C. C. van Beaumont als Luther's vader door hun prachtige costumes en grime. Trouwens de geheele opvoering was bijzon der keurig verzorgd. De costumes, grime en décors droegen ongetwijfeld in belangrijke mate bij tot het welslagen van den avond. Verder werd medewerking verleend door het Vrijz. Luthersch Dameskoor, onder lei ding van mej. B. Nederkoorn. waarbij mej. Kitty Nederkoorn als soliste optrad. Na afloop had op het tooneel nog een klei ne huldiging «laats van den auteur, den heer H. C. Smit, die door den voorzitter van den Kring Haarlem, den heer D. Scheer, in har telijke en waardeerende bewoordingen werd toegesproken. Z-s MODERNE MENSEN DRAGEN MODERNE BRILLEN "A— OOK VOOR U HEBBEN Wil EEN MONTUUR DAT GOED STAAT EN GOED ZIT CAREL v. HUIZEN - Opticien KI. Houtstraat 13 - Tel. 14112 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. Heden: MAANDAG 18 OCTOBER Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: ..De laatste dagen van Pompeji", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De groote illusie met Erich von Stroheim cn Pierre Fresnay, 2,30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Go West young man met Mae West, 2.30, 7 cn 9.15 uur. Cineone Theater: „Seizoen in Ponti-esina skifilm met Sepp Rist, doorloopende voor stellingen van 1.305.30 en 711 uur. Cinema Palace: „Prins en Bedelknaap 7 en 9.15 uur. DINSDAG 19 OCTOBER Gem. Concertzaal: Concert Haarl. Bach- vereeniging. 8.15 uur. Gebouw Theosofia: Lezing over geestenfo tografie. 8 uur. Ï.De Nijverheid": Psychometrische seance. 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvc. t. '„en 's middags en des avonds Bloemendaal: St. Raphaëlskerk: Voor dracht Priester Ko Borsten, 8.15 uur. *^Ukunt U&tkf zich nief ten volle aan Uw arbeid wijden, wan neer neuralgie en luste loosheid dat verhinderen. Onthoudt goed stilt en voorkomt pijnen! (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) Vrijzinnig Lutherschen bijeen. Jaarvergadering te Haarlem. De Algemeene Vereeniging van Vrijzinni ge Lutherschen hield Zaterdag en Zondag 16 en 17 October haar algemeene vergadering te Haarlem onder leiding van ds. mr. D. G. Hoevers. De welkomstgroet van den voorzitter der plaatselijke afdeeling, den heer Scheer, werd door den algemeenen voorzitter met een war me openingsrede uitvoerig beantwoord. Uit de notulen en verslagen van secretaris en penningmeester, welke beide laatste in op- gewekten toon waren gesteld, bleek dat de vereeniging er financieel goed voor staat. Bij de bestuursverkiezing werd mej. J. Manssen herkozen, in de vacature Versteegh werd de heer Meilingh Amshof te Rotterdam gekozen. Als plaats voor de volgende vergadering werd den Haag gekozen. Voorts werd door het hoofdbestuur meegedeeld, dat het voor het volgend jaar hoopt te bereiken, dat aan de algemeene vergadering vooraf zal gaan een z.g. kadervergadering, een samenkomst van de leden van besturen van afdeelingen en kerkeraden met hun predikanten om over de werkmethoden te spreken. Daarna hield Ds. van der Ley uit Gronin gen een causerie over het onderwerp: „Wat beoogen wij met ons Vereenigingsplan?" Het typische van een jaarvergadering kan moeilijk besproken worden, aldus spr. moet worden aangevoeld: het zien van oude ver trouwde gezichten, hooren van bekende stem men, de onzichtbare, maar duidelijk voelbare band, die gelegen is om de harten, door de gemeenschappelijke liefde voor het geestelijk leven, zooals zich dat openbaart in de vrijz. Luthersche kerken en vereenigingen en steeds sterker moet openbaren. Wij hebben afdeelingen en kringen aldus spr., omdat we ,pp eenzelfden bodem eenzelf de geestelijk beleven, zoeken: het vrijzinnig Luthersche. Spr. wilde dit niet nader om schrijven, omdat het gemakkelijker te bele ven valt. Het gezellige element behoeft daarbij niet te ontbreken, ais het maar intimiteit brengt. Maar die gezelligheid is middel om iets gees telijks te grijpen: Godsaanbidding, klaarder bewustheid van ons heele leven te laten door- zuren met het zuurdeeg der vrijzinnige vroomheid. Wat wij zoeken moet de moeite waard zijn. aldus spr., opdat we er desnoods voor kunnen strijden, iets positief vrijzinnig Christelijks. Als'de geest van het vrijzinnig Christendom maar bewaard blijft. De vergadering werd daarna gesloten. De Zondagmorgen werd gewijd door een kerkdienst in de Luthersche Kerk, waarin ds. C. H. Brandt voorging, waarna de middag besloten werd met een autotocht, waarbij de gasten genoten van de schoone omstreken van onze stad. Dr. C. E. A. Broese van Groenou. In inticmen kring herdacht. Zondagavond te half acht was een groot aantal zangers van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" in het gebouw Jansstraat 74 bijeengekomen om hun overleden voorzitter te gedenken. Het was een plechtig oogenblik, toen het be stuur met den zoon van Dr. Broese de bijna gevulde zaal binnentrad, terwijl de heer W. G. de Widt op het orgel het „Wenn ich einmal muss scheiden" van Bach speelde. Onder diepe stilte, terwijl alle aanwezigen opstonden, nam de vice-voorzitter, de heer J. E. Voet, het woord. „Ik geloof", sprak hij, „dat het bestuur ge heel in uw geest heeft gehandeld met u hier bijeen te roepen. Al waren we reeds lang voorbereid, toch kwam het bericht van het overlijden van on zen voorzitter nog zeer onverwacht. Ruim 30 jaren hanteerde hij op voortreffelijke wijze den voorzittershamer. Vele hoogtepunten in Z. en V. zag hij bereikt. Denken we slechts aan het eeuwfeest in 1930 en ons bezoek aan Keulen. Van de wijze, waarop hij recipieerde enrepresenteerde ging slechts één roep uit. Doch niet alleen als voorzitter, ook als mensch en vriend zullen we aan hem de beste herinneringen bewaren. Eigenaardig, dat vooral in de laatste jaren Dr. Broese zich meer en meer bewust werd, dat hij in Z. en V. vele vrienden bezat en groot was zijn vreugde, wanneer een der onzen hem tijdens zijn langdurige ziekte kwam opzoeken. Tot het laatste oogenblik bleef hij levendige belangstelling toonen in het wel en wee van zijn vereeniging. Thans zullen we hem niet meer zien en hoo ren. Dinsdagavond zal zijn stoffelijk overschot in deze zaal opgebaard worden, in de zaal, waarvan hij indertijd den eersten steen mocht leggen. Velen worden vergeten, doch z ij n naam zal ongetwijfeld lang in eere worden gehouden". Na deze woorden klonk plechtig en diep ernstig het onder leiding van dirigent Frits Schuurman door de zangers gezongen „Lita- nei" van Schubert. De heer A. Broese van Groenou, die daarna het woord nam, verklaarde, dat zijn vader tot aan zijn dood geheel met Z. en V. had meege leefd. Ook het Maandblad had zijn volle be langstelling en menigmaal had hij dit den patiënt moeten voorlezen. Hij eindigde, diep bewogen, met allen hartelijk dank te zeggen, voor alles wat men voor zijn vader was ge weest en had gedaan, bracht dank aan den vice-voorzitter voor diens woorden en aan den heer De Widt voor diens gevoelvol orgel spel. Dinsdagavond, zoo vervolgde spreker, zult ge mijn vader hier in deze zaal voor het laatst willen ontvangen. Weest er van overtuigd, dat ge daarmede tevens den innerlijken wensch van den overledene vervuld hebt. Zeer onder den indruk verlieten de zangers daarna de bijeenkomst. De crematie. De crematie van het stoffelijk overschot van dr. G. E. A. Broese van Groenou zal plaats hebben Woensdag 2o October a.s. te Wester- veld, na aankomst van trein 11.41 uur. Vertrek van het gebouw „Zang en Vriend schap'' te Haarlem om 10.45 uur. Zwakken tot matigen veranderlijken wind, nevelig tot licht bewolkt, waar schijnlijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. barometerstand Hoogste 777.1 m.M. te München. Laagste 732.4 m.M. te Abisko. Het gebied van hoogen luchtdruk over het vasteland van West-Europa nam nog in be- teekenis toe. De hoogste barometerstand werd hedenmorgen met ruim 777 m.M. te München afgelezen. In het Noordelijk deel van het waarnemings gebied blijkt de luchtdruk laag, er passeeren daar diepe depressies. In Scandinavië waait een zware Westelijke storm met betrokken lucht en regen, in het Noorden sneeuw. In de Oostzeelanden waait het ook nog krachtig uit het Westen met meest betrokken lucht. Op het Westen van de Britsche eilanden is de lucht betrokken met krachtigen Zuidelijken wind. In het hoogedrukgebied waaien meest zwakke winden, de bewolking is plaatselijk ver schillend. ook komt er veel regen voor. In Scandinavië is de temperatuur aanzien lijk gestegen en zij was vanmorgen belang rijk boven normaal. Ook in Duitschland en onze omgeving was de ochtendtemperatuur boven normaal, in Frankrijk was zij echter onder normaal. Verwacht wordt dat het weer in onze omge ving voorloopig nog den invloed van het gebied van hooge luchtdruk zal blijven ondervinden, zoodat meest zwakke winden met droog weer en nevelig tot licht bewolkte lucht waarschijn lijk wordt. Verwacht wordt voorts, dat de temperatuur weinig veranderen zal. barometerstand Hedenmorgen 10 uur 773 m.M. Stand van gister 771 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave Van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 Hoog water te zandvoort Dinsdag v.m. 2.03 uur; n.m. 14.23 uur. Strand' berijdbaar van 7.00—12.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. W. KUIPERS Zn. Opticiens, ZIJLSTRAAT 97. REPARATIE SPOEDIG en BILLIJK. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt NAAR MAAT VOOR Verkrijgbaar in meer dan 50 dessins. Zuiver kleermakerswerk kameelhaarbewerking en kunstzijde voering. In moderne stijl en brillante pasvorm. 'n FAAM costuum - speciaal vervaar digd voor Uw j figuur en volgens Uw wenschen VOOR (Adv. Ingez. Med.) OVERPLAATSING. De asp. adj. ingenieurbij de werkplaatsen der Spoorwegen alhier, ir. G. L. Meesters, is met ingang van 1 November a.s. overgeplaatst van Haarlem W.P.C. naar Tilburg W.P.C. CINEONE-THEATERS. De Cineone-exploitatie maatschappij heeft thans haar theater te Rotterdam aan den Goudscheweg geopend, waardoor zij nu drie theaters in exploitatie heeft, terwijl tegen het einde dezer maand ook een theater aan het Mathenesserplein te Rotterdam geopend wordt. HAARLEMMERMEER AANRIJDING. Od den Vijfhuizerweg in Haarlemmermeer had Zaterdag een aanrijding plaats tusschen een luxe-auto bestuurd door den heer v. d. M. alhier en een met bieten beladen vracht auto van den heer K. eveneens afkomstig uit deze gemeente. De aanrijding werd veroorzaakt, doordat een vlak vóór 'de auto van den heer v. d. M. rijdende andere auto. bestuurd door een dame, bij het passeeren plotseling in snelheid verminderde, waardoor v. d. M. een aanrij ding met de vrachtauto die na het pas seeren van de eerste auto weer naar het luid den van den weg reed niet meer vermijden kon en zijn auto met het achtergedeelte van de vrachtauto in botsing kwam en aan de voorzijde grootendeels werd vernield. De bestuurder kwam er met liichte kwetsuren af. De chauffeur van de vrachtauto, die door de botsing de macht over het stuur was kwijt geraakt, reed zoo ver den grasberm in, dat de wagen tot aan de assen in den zach- ten bodem wegzakte. Nadat de lading ge deeltelijk was gelost, wist men de auto weder op den beganen grond te krijgen. De zwaar beschadigde auto van den heer v. d. M. werd naar een garage gesleept. DIEFSTAL VAN TEGELS. Zaterdag werd ontdekt dat 's nachts van den nieuwen Rijksweg tusschen den Vijf huizerweg en den Kruisweg een groote hoe veelheid tegels was ontvreemd, die voor het aan te leggen rijwielpad bestemd was. HEEMSTEDE DE EERSTE WINKELSTRATEN- COMBINATIE. Nadat eenigen tijd geleden de Commissie van Heemsteedsche Winkeliers was opgehe ven, en voorloopige stappen waren gedaan tot het sticshten van stratencombinaties, is thans definitief opgericht de stra- tencombinatie Binnenweg-Raadhuisstraat onder den naam van „het Heemsteedsche Centrum". Het bestuur werd als volgt samengesteld: C. J. J. Smoorenburg, voorzitter; G. Wijkhui zen, Binnenweg 202, secretaris, G. J. A. Baars, penningmeester, F. H. Kluen en A. A. J. Schutter, commissarissen. Een conceptreglement werd besproken en vastgesteld. Hierin is ook vast gelegd dat de mogelijkheid bestaat met andere eventueel te stichten stratencombinaties samen te wer ken. Als eerste werk der combinatie is in voorbereiding een groote St. Nicolaascam- pagne, welke vermoedelijk zal bestaan in een etalagewedstrijd, waarbij ook prijzen voor het publiek «en de kinderen zullen uitgeloofd worden. Daar het in de bedoeling ligt in deze ver eeniging oo>k andere belangen dan de recla me ter hand te nemen, verwacht het bestuur de deelneming van alle'winkeliers. Hiervoor is dan ook al een actié op touw gezet. OPBRENGST SPELDJES VERKOOP. De speldjesverkoop hier Zaterdag gehou den ton bate van het Roode Kruis, heeft in het totaal opgebracht f 183.63. SCHOOLVOEDING Het Comité voor Schoolvoeding stelt zich voor, evenals het vorige jaar aan de kinderen van de St. Aloysiusschool en van de St. Augus- tinusschool, wier ouders daarvoor in aan merking komen, gedurende de winter gratis een warm middagmaal te verstrekken. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1887. 18 October: Den 7en October werd op het Paviljoen de 2de jaarlijksche vergadering van den Raad van Bestuur van het Koloniaal Mu seum gehouden. Gewichtige mededeelin- gen kwamen ter tafel omtrent koloniale grondstoffen die voor exploitatie worden aanbevolen. Van de Gouvernementsbe- sturen der West-Indische eilanden kwa men berichten in over de gom der cachouboomen, die naar het schijnt, zeer geschikt is voor postzegels en die dus de veel duurdere Arabische gom zeer goed zou kunnen vervangen. geboren in Namoe Dekoer (Deli, Sumatra), Na de H. B. S. te Bussum te hebben afgeloo- pen, studeerde hij te Amsterdam en Utrecht psychologie, socialogie en paedagogie. Nog vóórdat zijn studies geëindigd waren, werd hij in 1925 benoemd tot directeur van een opvoedingsgesticht in Friesland. In 1928 vestigde de heer Hondius zich te Bloemendaal, waar hij aan het hoofd staat van een internaat voor jongens in de Koe pellaan. In 1919 en 1920 behoorde de heer Hondius tot de medewerkers van „Het Getij". RAAD. Er wordt een openbare vergadering van den raad der gemeente Bloemendaal, gehou den op Donderdag 21 October 1937 des na middags twee uur in het Raadhuis te Over- veen. De agenda luidt: 1. Mededeeling van den heer Mr. J. Bierens de Haan, dat hij ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw inko mend raadslid. 3. Ingekomen stukken. 4. Intrekking raadsbesluit d.d. 15 Juli 1937, betreffende ruiling van grond met de Maat schappij „Veenduin" voor omlegging Zuider voetpad. 5. Voorstel wijziging verordening regelende de voorwaarden voor levering van water. 6. Verleenen van medewerking aanschaf fing natuurkundige instrumenten voor de Chr. School, afd. U.L.O. 7. Wijziging der deposito-overeenkomst ge sloten met de Bank voor Nederlandsche Ge meenten. 8. Vaststelling kohier Precariorechten dienstjaar 1937. 9. Verzoeken om afschrijving van school geld. 10. Definitieve vaststelling partieele her ziening uitbreidingsplan weerszijden Julia- nalaau. 11. Uitbreiding' bebouwde kom behoorende bij de bebouwingsvoorschriften. VRAAGT NU PRIJS VAN BIJ GARAGE DEN HOUT WAGENWEG 164 (Adv. Ingez. Med.) ONTWIKKELING EN ONTSPANNING AAN WERKLOOZEN. I-Iet algemeen Comité tot het verleenen van ontwikkeling en ontspanning aan de werk- loozen heeft besloten ook in het a.s. Win terseizoen wederom de gelegenheid open te stellen voor het volgen van een cursus van hout- en koperbewerking. De cursus in mo tortechniek zal echter komen te vervallen. Wel ligt het in het voornemen, om bij vol doende deelneming, gelegenheid te geven tot het volgen van een cursus in het autogeen- lasschen nJ. gedurennde 14 weken 3 uur per week. Tot deze cursus kunnen maximaal 16 cursisten worden toegelaten en worden ge geven door een alleszins bevoegd leeraar in dit vak. De zeer hooge kosten aan deze cursus ver bonden, maken het echter noodzakelijk, dat degene, die zich hiervoor aanmelden, zich onder nadere voorwaarde verbinden deze cur sus tot het einde te blijven volgen. Dengene die deze cursus willen wolgen. wordten verzocht zich omgaand schriftelijk aan te melden bij den cursusleider, den heer W. Bulten, Javalaan 31, Heemstede. TERAARDEBESTELLING MEVR. v. d. BRAAK-VAN VEGGEL. Heden (Maandag) morgen had op de R.-K. begraafplaats aan den Glipperweg de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk over schot van mevr. v. d. Braak-van Veggel, die Vrijdagavond in de bruidsdagen van haar a.s. gouden huwelijksfeest zoo plotseling overleed. Van de zijde der buurtbewoners was er vrij groote belangstelling. Een groote krans van hen dekte mede de baar. BLOEMENDAAL NIEUW GEMEENTERAADSLID. J. M. Hondius. Naar wij vernemen heeft mr. J. Bierens de Haan ontslag genomen als lid van den Raad van Bloemendaal, waarin hij zitting had se dert 3 September 1935. Zeer onlangs heeft mr. Bierens de Haan ook bedankt als lid van Nationaal Herstel, cliché Zijn opvolger is de heer J. M. Hondius, die de benoeming heeft aanvaard en voor Natio naal Herstel zitting neemt. De heer Hondius werd 23 September 1900 EEN GOEDE VANGST VAN DE POLITIE. Door de politie alhier is Zaterdag te Vo gelenzang aangehouden een 38-jarig man R. A. M. F., zonder vaste woonplaats, die er zijn gewoonte van heeft gemaakt, bij geeste lijken en inrichtingen welke door zusters worden beheerd, op geraffineerde wijze op te lichten. Hij maakte een zeer netten indruk, was keurig gekleed en toonde een legitimatie- kaart met een handteekening (vermoedelijk valsch) van een vooraanstaand persoon uit Nederland. Verder had hij stempels waar op stond: Roomsch Katholiek Pro Juventutê Holland. Met deze kaart en stempels wist hij overal geld te verkrijgen. Hij had onder an dere drie gebruikte kwitantieboekjes bij zich. Op de controlestrooken daarvan stonden be dragen van één tot honderd gulden. Bij vele katholieke autoriteiten wist hij door een mooi praatje geld te bemachtigen. Ook in deze gemeente is hem' dit gelukt. Bij fouil leering werd nog een aanzienlijk bedrag aan geld op hem bevonden. Hij werd voorloopig aan het bureau van politie te Overveen in arrest gesteld. KAMPVUUR HAARLEMSCHE PADVINDERS. Op het buiten Wildhoef ligt een grasvlakte, omzoomd door dicht geboomte en op dit ideaal gelegen terrein hielden de groep Haar- lemsche padvinders met hunn% gasten uit de omgeving Zaterdagavond als sluiting van het seizoen een kampvuur. Tegen acht uur marcheerde de troep naar de Krullelaan, om langs smalle boschpaden het terrein te bereiken waar de leiders de troep afwachtten. De avond stond onder leiding van den districtscommissaris, den heer de Jong, die in zijn welkomstwoord wees op het belangrijke jaar, dat achter den rug is. Het jaar van de Jamboree, waar Baden Powell gezegd heeft, dat het Padvindersleger bij uitstek de inter nationale broederschap kan bevorderen. En zegt spr., dit is inderdaad gebeurd. Hierop werd met het hout van het vorige kampvuur de avond geopend verklaard en volgde het „Hoort, zegt het voort". Fantastisch laaide het vuur op in den stil len herfstavond en speelde op den wijden kring van jongelui, die vol spanning wachtten op de uitvoering van het programma. Groep 12 zong Engelsche liedjes en gezel lige refreinen. Hartelijk werd er gelachen om de trouba dours van de Zwarte Pijl en om het huwe lijksaanzoek. De Hasselaersgroep kwam met een griezel- nummer: het wassenbeeldenspel, met moord en doodslag en geldroof. Aardig was de IJmuider riddersage met een boozen en een edelen ridder. „De oude menschen", de dominé incluis, hadden veel succes met hun negerdorp, waar kunstige geluiden de stilte van het bosch verstoorden. Dan volgden nog „Teeken des Tijds" van de grijze driehoek, een bespotting van het afbe talingssysteem. het geestige „.Dirkje Goochem" met zijn kapotte pan en een aardig filmjour naal. Natuurlijk werd er geyelld en werd het jam boreelied gezonden. Tot slot volgden acrobatische toeren van Groep 3. Ds'. **inl°open sprak een slotwoord, waarin hij de riddergedachte naar voren bracht en den plicht om te dienen in aanslui ting met de laatste woorden van Baden Po- wel, die over een .Kinderkruistocht" heeft ge sproken en eindigde met gebed. Met een keurig uitgevoerde taptoe werd het Programma besloten.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2