,c\n?öre? Gouden Geluiden DINSDAG 19 OCTOBER 1937 HAAREEM'S DAGBEAD Voor een VULPEN en dergelijke Naar DANTUMA, nergens zijns gelijke Vulpenspecialist Q-'ïh&aittïïntfe ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11141. (Adv. Ingez. Med.) De opvoering van Grafin Maritza. Ten bate van liet Roode Kruis. Het Haarlemsche Roode Kruis gaat feest vieren. Dit moge een enkelen lezer wat vreemd klinken (er zijn misschien nog onder hen. bij wie het Roode Kruis een directe associatie wekt met oorlog, gewonden enz., die het Roode Kruis met zich brengt)verreweg het grootste deel van onze landgenooten weet nu wel, dat het Nederlandsche Roode Kruis, dat in zijn vaandel de Charitas, de barmhartigheid voert, zich toelegt op vredeswerk, dat het lijden van anderen wil verzachten, dat het hulp wil brengen aan ongelukkigen, overal waar het die vindt. Er zijn nog andere gewonden dan die uit den oorlog. Is het nog noodig te noemen waar en hoe het Roode Kruis hulp bracht? Bij na tuurrampen, bij vervoer van zieken per trein, auto of vliegtuig. Tot 1937 werden 338 hulp posten opgericht langs de psimaire wegen van Zuid-Limburg tot Nieuweschans, van Zeeuwsch-Vlaanderen tot den Helder, waar in pl.m. 1000 gevallen hulp kon worden ver leend. Voor het einde van dit jaar zullen nog 225 posten gereed zijn. De afdeeling Haarlem zorgde voor de op leiding van de leden van Transport- en Ver- pleegcolonnes, resp. 108 en 59 in aantal. Een Bloedtransfusiedienst, plaatselijk ge regeld en centraal georganiseerd, werd in Haarlem opgericht en verleent herhaaldelijk hulp aan zieken. Met medewerking van de Nederlandsche Spoorwegen. Brandweer, de Rijkstelefoon dienst, de Politie er. eemge particulieren, werd een regeling voor de oproeping bij spoorweg ongelukken samengesteld. En tenslotte bezit de afdeeling een Park herstellingsoord aan den Zijlweg, welks op richting groote financieele offers heeft ge vraagd en waarvan de exploitatie nog steeds zorg baart. Administratief is het wat de verrekening der verpleegkosten betreft door den Gemeente lijk Geneeskundigen Dienst ingevoegd in de regeling, die voor de ziekenhuizen geldt en de noodzakelijke bezuiniging drukt zwaar op de exploitatie. De opbrengst der jaarlijksche collecte was grootendeels hiervoor bestemd, maar het be stuur der afdeeling heeft besloten dit jaar te trachten op andere wijze dan door een collecte een beroep te doen op de offervaar digheid der inwoners van Haarlem en om liggende Gemeenten. Een comité heeft zich gevormd onder leiding van mevr. L. M. A. van Dijkvan Lieshout; de medewerking is verkregen van het Operette-gezelschap Fritz Hirsch. Op 23 October a.s. zal in den Stadsschouwburg een voorstelling worden gegeven van Grafin Maritza. Het bestuur der afdeeling beveelt met grooten drang deze uitvoering, met het be oogde doel, in uwe hartelijke belangstelling aan. Kaarten zijn van Donderdag a.s. af nog te verkrijgen bij den Stadsschouwburg. HET OVERLIJDEN VAN DR. BROESE VAN GROENOU. Zooals wij meldden wordt hedenavond in de Chapelle ardente in het gebouw Zang en Vriendschap in de Jansstraat het stoffelijk overschot van dr. Broese van Groenou opge baard. Woensdagmorgen tusschen 9 en 10 uur zal er gelegenheid zijn, langs de baar te defileeren. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.96$$ Berlijn 72.64. Parijs 6.11 Vu Brussel 30.4a Zwitserland 41.63 New York 1.80 7/8 12 uur Londen 8.96 13/16 Berlijn 72.64. Parijs 6.13 Brussel 30.49 Zwitserland 41.63 Kopenhagen 40.05 Stockholm 46.10 Oslo 45.05 New York 1.80 7/8. Praag 6.83 V» PERSONALIA. Ds. W. Bijleveld, predikant bij de Chr. Geref. Gem. van Haarlem-C. staat op het tweetal te Groningen. ZONDER HURKEN NIETS. Hedenavond houdt de speeltuinvereeniging ..Zonder Werken Niets" een vergadering in café „Suisse". AGENDA. Heden: DINSDAG 19 OCTOBER Gem. Concertzaal: Concert Haarl, Bach- vereeniging. 8.15 uur. Gebouw Theosofia: Lezing over geestenfo tografie. 8 uur. „De Nijverheid": Psychometrische séance. 8.15 uur Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: ,.De laatste dagen van Pompeji", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ,X>e groote illusie", met Erich von Stroheim en Pierre Fresnay, 2.30, 7 en, 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Go West young man" met Mae West, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone Theater: „Seizoen in Pontresina", skifilm met Sepp Rist, doorloopende voor stellingen van 1.305.30 en 711 uur. Cinema Palace: „Prins en Bedelknaap". 7 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van li—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Bloemen daal: St. Raphaëlskerk: Voor dracht Priester Ko Borsten, 8.15 uur. WOENSDAG 20 OCTOBER Gebouw „De Nijverheid": Lezing door Dr. W. H. C. Tenhaeff voor de Ned. Vereeniging van Spiritisten „Harmonia", 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Vereen, voor Bloembollencultuur. Opening cursus voor Bloembollenteelt. In een der lokalen van de Middel bare School voor Meisjes aan de Tempeliersstraat had Maandagavond de officieele opening plaats van den tweejarigen cursus voor bolembollen- teelt, georganiseerd door het bestuur van de afdeeling Haarlem van de Al- gemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur. De voorzitter der afdeeling Haarlem, de heer J. M. C. Hoog bracht in zijn openings woord allereerst dank aan het gemeentebe stuur, de provincie en het rijk. die het orga- niseeren van dezen cursus financieel moge lijk hebben gemaakt. Verder bracht spr. hulde aan den heer Caro, die zich veel moei te heeft getroost, om te bereiken dat deze cursus doorgang kon vinden. Aan zijn werk, aldus spr., danken wij het thans voor een groot deel, dat wij hier nu bijeen zijn, om den cursus te openen. Spr. drukte de deel nemers op het hart, vooral trouw de lessen te volgen. De kennis die zij hier zullen opdoen, kan in hun latere leven immers zoo veel gaan beteekenen. Namens het hoofdbestuur van de Alg. Ver eeniging voor Bloembollencultuur werd het woord gevoerd door den heer H. J. Voors, die zeide dat het hoofdbestuur diep door drongen is van het belang van dit werk. Deze moeilijke tijden laten ons immers duidelijk zien, dat alleen zij, die met een gedegen vak kennis gewapend zijn, nog eenige kans heb ben. de moeilijkheden het hoofd te bieden. Bovendien zal een grondige vakkennis on getwijfeld zijn invloed doen gelden op de re sultaten. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer B. Donk, als vertegenwoordiger van het rijk. Het doet mij genoegen, aldus spr., dat zooveel jongeren hun belangstelling voor dit werk toonen. Want het is noodig, dat wij naar het buitenland producten uitvoeren, van de allerbeste kwaliteit. En dat kan al leen bereikt worden, wanneer ieder, die bij het bloembollenvak betrokken is. zijn werk door en door kent, niet alleen practisch, doch ook theoretisch. Spr. hoopte, dat de lessen de jongens iets zouden bijbrengen van het mooie in dit vak, dat hen voortdurend in contact brengt met de natuur en daardoor telkens nieuwe per spectieven opent voor geestelijke ontwikke ling. Tenslotte sprak de heer H, J. Caro, leeraar aan dezen cursus nog een kort opwekkend woord tot de deelnemers, waarin hij zeide, graag zijn tijd en moeite te hebben gegeven aan het orgaiiiseeren van dezen cursus, om dat hij overtuigd is, dat deze een nuttig werk verricht. Bovendien had hij steeds veel me dewerking ondervonden, wat hem dit werk zeer vergemakkelijkt had. Vervolgens nam de eerste les een aanvang, die ook door de genoodigden eenigen tijd met groote aandacht gevolgd werd. NED. NATUURHISTORISCHE VEREEN. Vogelexcursie naar Zandvoort. Zondagmorgen maakten ongeveer 40 leden dezer afdeeling een goedgeslaagde vogel excursie naar de A. W.-duinen bij Zandvoort, onder leiding van den heer P. Cornet Sr. Dat een dergelijke excursie in den smaak valt, bleek wel uit de opkomst. Opgemerkt werden groote troepen spreeu wen, die zich te goed deden aan de bessen van de duindoorns. Er werd goed uitgekeken naar zeldzame, doortrekkende wintergasten, b.v. steenarend en vischarend. Deze laatste werd tweemaal waargenomen, doch de steen arend liet zich niet zien. Wel werden nog gezien torenvalk, ransuil, goudhaantje en trekkende grauwe ganzen. Van den vogeltrek was weinig te bespeuren: enkele bonte kraaien waren reeds gearriveerd. VEREENIGING DE HAARLEMSCHE MANèGE. De dressuurwedstrijden in de Manége Lin- naeuslaan hebben plaats gehad. De vereeni ging had het voorrechte opnieuw den Olym- piaderuiter Majoor P. M. R. Versteegh als jury in haar midden te hebben. Zijn oordeel was niet afkeurend, integendeel, soms zelfs vleiend, waardoor dan ook den instructeur, den heer van der Zijden door Majoor Ver steegh eenige welverdiende woorden van lof. gebracht werden. Afdeeling A van den samengestelden wed strijd, n.l. dressuur voor Klasse n. werd ge wonnen door den bekerverdediger A. Breiten- stein op „Gospodin". In klasse I werd Mevrouw Eysvogel op „Erica" winnares. De wissel- trophee van Klasse III werd gewonnen door M. S. Wijnberg op „Margot" met 78 punten; tweede werd Mevrouw Porton op „Negresse"; drie Mevrouw Davidson, die op „Diana" een moeilijk paard reed, doch zich er kranig door heen sloeg; vier I. M. Porton op „Sir John". Na afloop verzamelden allen zich* in den foyer der Manége, om den uitslag en de op en aanmerkingen van Majoor Versteegh te hooren. waarna de voorzitter hem en 'den heer Van der Zijden dankte. Afd. B. van den samen gestelden wedstrijd wordt a.s. Zaterdag op Woestduin verreden, evenals de onderlinge wedstrijden voor juniores en seniores. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Het zakenverkeer op de wisselmarkt bleef zich hedenmorgen in kalme banen bewegen. De Fransche francs waren wederom vast ge stemd en werden voornamelijk afgedaan tegen 6.12V2 a 6.13 1/2. Het disagio voor termijn francs was echter zoo goed als onveranderd en bedroeg 7Ï>2 cents voor 1 maand en 22 cents voor drie maanden per 100 francs. Britsche ponden waren prijshoudend en be wogen zich tusschen 8.96 5/8 en 8.96 7/8. Dol lars waren 1.80 7/8, het egalisatiefonds kreeg enkele posten toegewezen en klaarblijkelijk hield dit verband met materiaal afkomstig van de effectenarbitrage. Belga's waren 30.48 a 30.49V2- Het disagio voor tennijn-Belga's was 6 cents voor 1 maand en 18 cis, voor 3 maanden per IOO Belga's. Zwitsersche francs waren 41,62y2 a 41.63 1/2. Duitsche marken 72,63 a 72,65. Voor register - marken was de stemming iets zwakker ge worden en deze golden 37 V2. Ook Duitsch bankpapier en Duitsch zilver werd wat lager afgedaan' en verhandeld tegen resp. 39 3/4 en 42 3/4. Op de niet-officieele vroegbeurs bestond een flauwe stemming, die uitsluitend voort sproot uit de scherpe reactie in Wallstreet. De Amerikaansche waarden die tamelijk druk verhandeld werden, leden in overeenstem ming, met New-York zware verliezen. De locale fondsen werden hierdoor aangetast en kwamen belangrijk lager te liggen. Koninklijken. H.V.A.'s, Amsterdam Rubbers en de Philips aandeelen zagen zich vele pro centen ontgaan. Scheepvaartaandeelen waren algemeen aangeboden. Vaste Commissie voor Uitbreidings plannen. C den liefhebbors van ski-en ijssport de schitterende en hoogstbeschaafde film uniek in beeld en loon (Adv. Ingez. Med.) LET OP UW OOCEN Maar ook op het juiste adres; WEBER GR. HOUTSTR. 166, b/d Houtbrug ZIEKENFONDSLEVERANCIER. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt Meest zwakken wind uit Oostelijke rich tingen, nevelig tot licht of half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, koude nacht, overdag weinig verandering in tempe ratuur. BAROMETERSTAND Hoogste 775.7 m.M. te Boedapest. Laagste 741.9 m.M. te Reykjavik. Het gebied van hooge luchtdruk over West- Europa nam in beteekenis af en vèrplaatste zich iets naai' het Noorden. In Noord-Scan- dinavië steeg de luchdruk aanzienlijk, in Frankrijk is hij aanmerkelijk gedaald. De kern van de hooge drukking ligt thans in de omgeving van Boedapest, waar hedenmorgen met 775,7 m.M. de hoogste stand afgelezen werd. Op IJsland zijn de barometers weer snel dalende, een nieuwe depressie nadert tón Westen van dit eiland, welke depressie haar invloed tot op het Westen van de Britsche eilanden doet gevoelen. Hier waaien matige tot krachtige Zuidelijke winden met betrok ken lucht en plaatselijk motregen. Ook langs de Noorsche kust is de lucht meest betrokken met hier en daar regen, in het Noorden is de wind er Noordwest, onder invloed van de af trekkende depressie van gisteren; in het Zui den is de wind weer tot Zuidwest gekrompen als gevolg van 'de nieuwe depressie. In het hooge drukgebied zelf waaien meest zwakke winden, hedenmorgen kwamen uitgestrekte? gebieden van nevel of mist voor, welke echter in den loop van den voormiddag optrekt. Overigens is de lucht helder tot licht bewolkt. De ochtendtómperaturen zijn over het alge meen laag als gevolg van de nachtelijke uit straling, in Frankrijk, Duitschland en Zixxd- Engeland waren zij onder normaal. Op IJsland, in Schotland en Scandinavië waren zij er boven. "Verwacht wordt, dat de nieuwe depressie morgen haar invloed nog niet over ons land zal doen gevoelen, zoodat ook voor morgen nog op mooi herfstweer gerekend mag worden. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 770 m.M. Stand van gister 773 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. „Op steeds aangename wijze en tot volle tevredenheid ben ik met Uw zaak in aanraking geweest." H'lem. H. Een artikel van vertrouwen bij een adres van vertrouwen. OOK U slaagt zeker bij dOIDSCHMEDING GROOTE MARKT. PIANO'S RADIO MUZIEK. Ons magazijn is tot 8 uur geopend, Zaterdags tot 10 uur. (Adv. Ingez Med.) HEEMSTEDE Ondertrouwd: H. A. v. Kesteren en C. M. v. d. Horst. Getrouwd: Geen. Bevallen: S. v. Bakel-Schaaf. d. Overleden: G. Hartsuijker 69 jaar ongeh. van Son. HET HOOFDSTAIHRIOOL GEREED. De vorige week zijn de laatste buizen ge legd van het hoofdstamriool, dat loopt van de belt langs den Provincialen weg naar het rioolgemaal aan de Heemsteedsche Dreef, in tbtaal een afstand van 890 M. Er is nu alleen nog eenig metselwerk aan bij dat gemaal te plaatsen putten. Thans moet nog gelegd worden een diepe rioleering aan de Javalaan, over een lengte van pl.m. 450 M. met eenige zij-vertakkingen en als dit gereed is dan zal de Indische buurt bij een ernstigen regenval niet meer zoo spoedig „blank" staan. Men is thans ook van gemeentewege bezig aan den Westelijke zijde van de Heemsteed sche Dreef, het bovendek van den rijweg in orde te maken, daar over een lengte van ruim 100 M. het betumen gescheurd was. De kosten van de reparaties van de Heem steedsche Dreef worden geschat op ten hoogste f 400. PERSONALIA. De heer J. S. Brave alhier behaalde Maan dag j.l. den 4en prijs op het kapconcours te Amsterdam. Verslag van de werkzaamheden. Wij ontvingen het verslag van de werkzaam heden der Vaste Commissie voor Uitbreidings plannen in Noord-Holland over het tijdvak lApril 1936 tot 1 April 1937, waaraan het vol gende is ontleend: In totaal werden 136 uitbreidingsplannen en stukken om advies ontvangen, waarvan van Ged. Staten 58. van of namens gemeentebe sturen 75 en van anderen 3, terwijl 12 in het vorige tijdvak door Ged Staten en door of namens gemeentebesturen toegezonden plan nen en stukken in behandeling kwamen. In totaal werden 105 adviezen uitgebracht, waarvan 56 aan Ged Staten, 46 aan gemeente besturen en ontwerpers en 3 aan anderen. Over 64 uitbreidingsplannen werd door Ged. Staten mededeeling gedaan van door het College genomen beslissingen, waaronder 27 goedkeuringen. Streekplannen. Met voorbereidend werk ten behoeve van streekplannen werd voortgegaan. Aan het streekplan IJmond-Noord, waar voor het ontwerp in het vorige verslagjaar aan het bureau der Vaste Commissie werd opge dragen, werd voortgewerkt. In de besprekin gen ontstond eenige vertraging door de samen voeging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin op 1 Mei 1936 en daarmede samenhangende veranderingen in de door de Raden vastgestelde gemeenschappelijke rege ling en aangestelde vertegenwoordigers. De beide Inspecteurs voor de Volkshuisves ting in Noordholland namen geregeld aan de vergaderingen der Vaste Commissie en haar subcommissies deel. De goede samenwerking is voor het werk van veel beteekenis. In verband mét' de uitbreidings- en streek plannen was er wederom contact met een aan tal diensten, organisaties en personen, werk zaam op hetzelfde of aanverwant terrein, zoo als met den Rijkswaterstaat over de rijkswegen en oeververbindingen van het Noordzeekanaal, met de Nederlandsche Spoorwegen, met de Provinciale Bedrijven van Noordholland over de provinciale duinterreinen en de exploitatie van de aan de provincie toebehoorende gron den. met de Commissie van Advies voor de uit breidingsplannen in Zuidholland over aan sluiting van plannen, met den Directeur van den Economisch Technologischen Dienst van Noordholland, met de Vereeniging Heemschut over het tegengaan van lintbebouwing, enz. De Commissie ontving verschillende jaar verslagen en studies, o.a. van Openbare Werken van Haarlem en studie betreffende de bevol kingsbeweging in Haarlem en omgeving. Van Ged. Staten ontving de Commissie een verzoek van den Minister van Sociale Zaken om opgave van de gemeenten in Noord-Hol land, die wettelijk verplicht zijn, een uitbrei dingsplan vast te stellen of te herzien, welk verzoek op 1 April nog in behandeling was. Met den directeur van Gemeentewerken en met de afd. Stadsontwikkeling van Publieke Werken van Amsterdam werd overleg gepleegd over de vraag, hoe door een kleine wijziging van het boschplan van Amsterdam een betere verbinding van Aalsmeer met Schiphol zou kunnen worden verkregen, waarbij tot over eenstemming werd gekomen. Bebouwing in strijd met uitbrei dingsplan. Naar de Commissie bleek, kwamen te Ben- nebroek bewesten den Rijksweg en benoorden den Zwarte weg wegen en bebouwing tot stand in strijd met het goedgekeurde uitbreidings plan van 1930. Zij meldde dit aan Ged. Staten en gaf het College daarbij in overweging te bevorderen, dat niet alleen ter verandering van het plan voor 'dit gebied, doch ook ter tegemoetkoming aan de door de tijdsomstandigheden ver- groote behoefte aan een meer economische verkaveling voor het bezuiden den Zwarte gelegen gebied reeds nu tot de volgens de Woningwet eerst in 1940 verplichte wijziging van het uitbreidingsplan wordt overgegaan. Besprekingen met Bloemendaalsch Gemeentebestuur. Door de Commissie werd de aandacht van het gemeentebestuur van Bloemendaal geves tigd op de wenschelijkheid van een beter be loop van den zuidelijken ringweg om Haar lem, tevens verbinding tusschen den toekom- stigen hoofdverkeersweg Noord-Zuid bewes ten Haarlem en den Rijksweg Haarlem-Leiden, welk beter beloop mogelijk was gebleken bij de behandeling van een met de voorgenomen ophooging van de spoorlijn Haarlem-Leiden verband houdende herziening van het uitbrei dingsplan van Haarlem-Zuid-West. Met het gemeentebestuur werd overeenstem ming bereikt over de daarvoor noodzakelijke wijziging van het bestaande plan-Rijnegom. Een ontwerp van deze wijziging, hierna aan de Commissie ter beoordeeling toegezonden, was op 1 April nog in behandeling. Van Ged. Staten ontving de Commissie om advies een gedeeltelijke wijziging van het.par- tieele uitbreidingsplan „Weerszijden Juliana- laan". Hoewel zij deze wijziging stedebouwkundig gezien niet geheel bevredigend achtte, advi seerde zij Ged. Staten, gezien het geringe be lang ervan, tot goedkeuring. Met het gemeentebestuur van Bloemendaal had voorts overleg plaats over het nog steeds van kracht zijn deel van het algemeene uit breidingsplan 1913/14, dat eigenlijk niet veel meer dan een wegenplan is. Hoewel sedert vele partieele wijzingingen van dit plan tot stand zijn gekomen, zoowel voor Bloemendaal als voor de sindsdien door Haarlem gean nexeerde gedeelten dier gemeente, die niet aan het overgebleven deel van het. plan 1913/14 aansluiten en dit plan ook om an dere redenen stedebouwkundig geheel ver ouderd en grootendeels niet meer uitvoerbaar is, werd het tot nu toe niet ingetrokken. De Commissie adviseerde Burgemeester en Wet houders dan ook de stedebouwkundige ont wikkeling der gemeente in zijn geheel te bezien en daarbij te beginnen met dit ver ouderde plan in te trekken. Het gemeentebe stuur zegde overweging toe. Uitbreiding Castricum. Aan een verzoek van het gemeentebestuur van Castricum om beoordeeling van een ont werp voor wijziging van het uitbreidingsplan „de Puikman", dat tot strekking had vergroo ting van de dichtheid der bebouwing ten einde de verdere uitvoering van het plan be ter mogelijk te maken, werd voldaan. Van Ged. Staten ontving de Commissie om advies een gewijzigd uitbreidingsplan voor het dorp Castricum en het dorp Bakkum. Over het ontwerp was overleg met de Com missie gepleegd, waarbij aan de door haar ge uite bezwaren grootendeels was tegemoet ge komen. Zij adviseerde Ged. Staten dit plan goed te keuren, nadat nog zou zijn tegemoet gekomen aan enkele formeele bezwaren, doch met uit zondering van het terrein van een reclamant, aan wiens bezwaren B. en W. naar het oordeel der Commissie ten onrechte waren tegemoet gekomen, daar dit lintbebouwing in de hand zou werken. Voor deze terreinen achtte de Commissie een wijziging van het uitbreidin; plan wenschelyk. Ged. Staten berichtten aan B. en W., datl tot goedkeuring van het plan zou worden overgaan, nadat aan de bezwaren zou zijn tegemoet gekomen. Velsen. Van Ged. Staten ontving de Commissie om advies een algemeen uitbreidingsplan-in- hoofdzaak en 6 plannen-in-onderdeelen van VeLsen: A. Velsen benoorden het Noordzee kanaal, B. IJmuiden, C. Velsen bezuiden het Noordzeekanaal, D. Driehuis (met uitzonde ring der in de herziening XI begrepen gron den), E. Santpoort noordelijk deel, F. Sant poort zuidelijk deel. Tevens werden om advies toegezonden een aantal tegen den uitbreidingsplannen inge komen bezwaarschriften. De plannen en de bezwaarschriften waren op 1 April nog in behandeling. Zandvoort. Met den ontwerper werd over een door hem namens het gemeentebestuur van Zandvoort ter beoordeeling toegezonden schets voor een ontwerp-uitbreidingsplan door de Commissie overleg gepleegd. De Commissie had bezwaar tegen de wijze, waarop dit plan op eventueel in de toekomst te verwachten behoeften vooruit liep en acht te beperking van de ontworpen bebouwing alsook wijziging van het tracé van enkele wegen noodig. In haar advies wees zij tevens op de wenschelijkheid om tegelijk met het uitbreidingsplan ook een saneeringsplan voor de bebouwde kom op te maken. Sedert ontving de Commissie een gewijzigd ontwerp, waarin aan haar bedenkingen voor; een groot deel was tegemoet gekomen, doch ten aanzien waarvan nog enkele bezwaren bleven bestaan, die zij ter kennis van den ontwerper bracht. De uitbreiding van Haarlem. De Commissie pleegde met den directeur van Openbare Werken te Haarlem uitvoerig overleg over een ontwerp-wijziging van het Uitbreidingsplan Zuid-West voor gronden tusschen Heerenweg en Houtvaart ter hoogte van het viaduct van de Zandvoortsche tram. Op 1 April was het overleg nog gaande. Eveneens was op dien datum nog in behan deling een wijziging van tiet Uitbreidings plan-Noord voor gronden beoosten de z.g. Vogelenbuurt en benoorden de Jan Gijzen- vaart, welke wijziging verband hield met de vernietiging door de Kroon van een door Ged. St. goedgekeurd uitbreidingsplan voor het zelfde gebied, naar aanleiding van de bestem ming van een deel der gronden voor lande lijke doeleinden, Haarlemmerlïede. Van den ontwerpen werd om advies ont vangen een gewijzigd ontwerp-uitbreidings plan voor de kom van Halfweg. De Commissie kon zich hiermede grooten deels zeer wel vereenigen. Zij achtte evenwel benoorden den Rijksweg nog eenige beper king van de ontworpen bebouwing en van het ontworpen industrieterrein, alsmede zorg voor een goede aansluiting aan het uitbreidings plan van Amsterdam wenschelijk, hetgeen zij den ontwerper berichtte. Uitbreidingsplan Schiphol. ï>e Commissie ontving van Ged. Staten om advies verschillende bezwaarschriften tegen het in behandeling zijnde uitbreidings plan Schiphol. Ten aanzien van het plan, dat haar volle instemming had, adviseerde zij aan Ged. Staten tot goedkeuring. De bezwaarschriften die. wanneer daaraan werd tegemoet gekomen de stichting van een stad van pl.m. 30.000 inwoners mogelijk zouden maken, gaven haar uit stedebouwkundig oogpunt geen aanleiding wijziging van het plan te raden. Ged. Staten hechtten hun goedkeuring aan het plan met uitzondering van het voor uit breiding van het vliegveld aangewezen, in een onteigeningsprocedure begrepen terrein en een deel van de voor landelijke doeleinden bestemde gronden en ongegrondverklaring van de overige bezwaarschriften, waaraan door dezen maatregel niet was tegemoet gekomen. Heemskerk. Met B. en W. van Heemskerk werd overleg gepleegd inzake het partieel uitbreidingsplan voor het terrein, begrensd door Kleine Hout weg, Streng en Rijksweg, welk plan moest passen in het in voorbereiding zijnde streek plan IJmond-Noord, zoodat het in de Streek plancommissie werd behandeld, terwijl tevens gezorgd werd voor overeenstemming met de denkbeelden van den Rijkswaterstaat. Heemstede. Met het gemeentebestuur van Heemstede werd o.a. gesproken over de mogelijkheid van wijziging van goedgekeurde uitbreidingsplan nen ter vermindering van het aantal uit mondingen op de hoofdverkeerswegen en ter verkrijging van een verkaveling, meer pas send bij de veranderde tijdsomstandigheden. Heden overleed na lang durig lijden mijn Echtge- noote Berendina Dorothea Inpijn-Appenzeller in den ouderdom van 63 jaar. Haarlem, 18 October 1937 Kennemerstraat 40 Uit aller naam: Y. INPIJN Sr. Geen bezoek De teraardebestelling zal plaats hebben op Donder dag 21 Oct, a.s. te 12 uur op de Algemeene Be graafplaats te Haarlem, ingang Kleverlaan. Heden overleed plotseling onze lieve Moeder Maria Cornelia van Bergen Weduwe van F. C. Versélewel de Witt Hamer in den ouderdom van 74 jaar. M. F. VERSéLEWEL DE WITT HAMER G. B. L. M. VERSéLEWEL DE WITT HAMER J. A. C. L. VERSéLEWEL DE WITT HAMER Haai'lem, 18 Oct. 1937 ?ijntorenstx-aat 6 De begrafenis zal plaats hebben op Vrijdag 22 Oc tober a.s. te 12.uur op de Algemeene Begraaf plaats ingaxxg Kleverlaan.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2