FELLE STRIJD WOEDT AAN DE WOESOENGKREEK. Vliegramp in de Ver. Staten. ROMEINSCHE OUDHEiD HERBOREN. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Thijs Ijs in het bosch van-hou-je-maar-stil DINSDAG 19 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD A De strijd in het Verre Oosten. Japanners pogen de omsingeling in Sjansi te verbreken. Verkouden kinderen Indien Uw kinderen hoesten of verkouden zijn, wrijf dan 's avonds keel, rug en borstje in met DAMPO, dan zijn ze weer spoedig beter. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Veertigduizend Italiaansche willigers in Spanje. vrij- Opgave van Italiaansche zijde. Een bezoek aan de della Romanita. Mostra Augustea Reuter meldt uit Sjanghai, 19 October: Zoowel de japansche als de Chineesche strijdkrachten werpen vandaag al haar troepen in den fei len slag, die woedt ten Zuiden van de Woesoengkreek. waar de Japan ners wederom een poging in het werk stellen een doorbraak naar Tasjang tot stand te brengen. Ofschoon de Japansche infanterie gesteund wordt door tanks, vliegtuigen en zwaar ge schut, hebben de Chineezen, naar zij melden, de ruïnes van Ketsjiapailoe op den weg naar Tasjanbg heroverd. Intusschen zijn de Chineeschen troepen, volgens een van Chineesche zijde uitgegeven communiqué tot den tegenaanval overgegaan in den sector van Kianwan, waarbii zij de spoorlijn Sjanghai—Woesoèng overtrokken en terrein wonnen in de richting van het stads centrum. Men gelooft, dat leder oogenblik een nieuwe Japansche poging verwacht kan worden troe pen aan land te zetten te Paimoekoe aan de Yangtse op 45 mijl ten noordwesten van Sjanghai. De Chineesche stellingen zijn n.l. door de Japansche oorlogsschepen fel gebom bardeerd. Uit Nanking verneemt Reuter: Na een bij na onafgebroken strijd van vier dagen in het gebied rond Joeanping ten noorden van Tai Joean Foe in het noorden van de provincie Sjansi zijn de Japansche en Chineesche troe pen beiden uitgenut. Beide partijen reorga- niseeren hun stellingen en wichten op ver sterking. Aan beide zijden zijn'zware verlie zen geleden. De ongeveer 30 tot 40 duizend Japansche soldaten, die omsingeld zijn. hebben getracht door de Chi neesche linies heen te breken en de Chineesche troepen, waarbij goed- geoefende Nankingtroepen en afdee- lingen van het vroegere Chineesche roode leger, hebben getracht de Ja pansche eenheden te vernietigen voor versterking aankwam. De Chineezen verklaren tien stukken veld geschut, meer dan vijftig tanks, een honderd tal lichte mitrailleurs en 800 geweren te heb ben buitgemaakt. Zij geven evenwel toe, dat ook hun eigen verliezen zeer groot zijn ge weest, aangezien zij de Japansche troepen onder een hevig spervuur hebben aangeval len. Nachtelijke bombardementen op Nanking Bij de twee eerste nachtraids op Nanking Asturië voor do Spaansclie regeering verloren? Laatste verdedigingslinie zou bezweken zijn. Een Havasbericht uit Gijon meldt, dat aan het Oostelijk frond van Asturië gisteren den geheelen dag verbitterd gestreden is, doch ondanks hun wanhopig verzet konden de re- geeringstroepen den opmarsch der rechtschen niet tot staan brengen en moesten zij zich op een nieuwe verdedigingslinie terugtrekken. De achter de linies gelegen dorpen zijn Zondag voortdurend door de vliegtuigen van Franco's strijdmacht gebombardeerd. Colunga is nog slechts een puinhoop. Ook Villa Viciosa heeft ernstig geleden. Acht drie- motorige vliegtuigen zijn tot viermaal toe over Gijon gevlogen en hebben buiten de stad bommen laten vallen. De materieele schade is aanzienlijk. Volgens een bericht van het front van Asturië zijn de troepen van ge neraal Davila erin geslaagd de As- turlsche strijdkrachten, die de verde digingslinie van La Sella bezet hielden, te omsingelen. Zondagavond bevon den de rechtsche troepen zich op onge- ve'er 15 K.M. van Villa Viciosa. De laatste verdedigingslinie der Asturiërs is volgens dit bericht thans bezweken. Van het front van Leon wordt gemeld, dat de eerste brigade van Navarre verder in N.O.- richting is opgerukt. De Asturiërs boden slechts geringen tegenstand. De rechtschen bezetten hier verscheidene hoogten en de dorpen Orle en Nozaleda. Regeeringssuccessen aan het Oostelijk front. Het ministerie van nationale defensie te Valencia bericht: Aan het Oostelijk front wordt de strijd voort crezet in de onmiddellijke omgeving van Sille- ron Wij hebben verscheidene stellingen bezet o m Heuvel 686. Zware gevechten zijn even eens lieverd om het bezit van de heuvels 682 en 684 in den sector van Pueblo de Alborton. Zij bleven tenslotte in onze macht. Aan het Noordelijk front hebben de opstandelingen den heuvel 800 en definitief Pueblo de Co lumbia bezet. De rechtsche luchtmacht heeft het bombar dement voortgezet van de dorpen achter het front, o.m. de haven van Misel en Gijon. Aan het zuidelijk front zijn gevechten geleverd in verscheidene sectoren, o.m. in die van Cerro- mulva, Naval Agrulla en Val Sequillo. hebben de Japansche luchtstrijdkrachten he den naar de Japanners beweren, vijftien vliegtuigen, die op den grond stonden, be schadigd. De Japansche luchtmacht heeft ook een bezoek gebracht aan Hankau. waarbij naar Japansche mededeelingen beweren, 29 bombardementstoestellen en twee jachtvlieg tuigen beschadigd werden. Ook deze Chinee sche toestellen stonden op den grond. Duitsch protest te Tokio. De Duitsche consul-genei'aal te Nanking heeft vertoogen gericht tot de Japansche auto riteiten in verband met het bombardeeren van drie huizen in de Westwood Plantage op 14 October j.l. Deze huizen zijn Duitsch be zit. Het Italiaansche blad „Informazione Diplo- matica" protesteert opnieuw tegen de „fan tastische cijfers" die in het buitenland ge publiceerd'worden over de Italiaansche vrij willigers in Spanje. Het blad onthult, dat zich op het oogenblik ongeveer 40.000 Italiaansche vrijwilligers in Spanje bevinden, alle dien sten medegerekend. Het voegt er aan toe. dat de vrijwilligers, die aan de zijde van Valencia strijden, veel talrijker zijn. Gewonden Italianen te Gibraltar. Uit Gibraltar, 18 October: Het Italiaansche stoomschip „Grasdisca" dat op weg is naar Genua, naar men zegt met Italianen, die in Spanje gewond zijn, is hier binnengeloopen om twee waarnemers aan land te zetten. Militaire vliegtuigen in botsing. Italië Een der inzittenden gedood. Deelneming aan de negenmogend- hedencotiferentie In welingelichte kringen te Rome acht men het niet onmogelijk, dat de Italiaan sche regeering de ontvangen uitnoodiging tot deelneming aan de negenmogendhedencon- ferentie zal aanvaarden. Tsjecho^SlowaMje Incidenten met Sudeten Duitschers Het Tsjecho-Slowaaksche telegraaf-agent- schap publiceert uit gezaghebbende bron eeni- ge bijzonderheden over incidenten, die Zon dag in Teplitz Schoenau hebben plaats ge had. Toen Konrad Hënlein, de voorzitter van de partij der Sudeten Duitschers de woning ver liet van afgevaardigde Zippelius, ontstond rondom zijn auto een samenscholing. Drie agenten van politie verzochten de menigte uiteen te gaan. Een onbekende kwam toen naar voren en sloeg de drie agenten in het ge laat. Er kwamen versterkingen en de onbekende werd naar het commissariaat van politie ge bracht, waar hij weer op vrije voeten werd ;esteld. Afgevaardigde Kollner kreeg slagen met den gummistok, toen hij trachtte met de me nigte den toegang tot het commissariaat te forceeren. Overigens waren alle afgevaardig den van de partij der Sudeten Duitschers vreemdelingen in Teplitz Schoenau, met uit zondering van Zippelius, die aanwezig was op den dag van het incident. De afgevaardigden waren dus niet bekend met den ordedienst en deze is opgetreden binnen de strenge perken van de wettige voorschriften. Henlein heeft een open brief gericht tot staatspresident Benesj, waarin hij de ge beurtenissen te Teplitz Schoenau uiteenzet, het optreden van de politie hekelt en ver klaart. dat het alleen aan het overleg van de aanwezige Kamerleden van de Sudeten Duit sche partij te danken is, dat zich geen bloe dige ongeregelheden hebben voorgedaan. De Sudeten Duitsche Kamerleden Frank en Kundt hebben het Tsjecho Slowaaksche pers bureau aanvullende mededeelingen gezonden over de gebeurtenissen.Beiden verklaren dat zij niettegenstaande dat zij zich gelegitimeerd hebben, met gummistokken zijn geslagen, zijn geschopt en met de vuisten zijn bewerkt door de politie. De Duitsche bladen publiceeren hedenmorgen op opvallende wijze een brief, waarin Henlein naar aanleiding van de incidenten van Teplitz Schoe nau president Benesj vraagt, onmid dellijk autonomie te verleenen aan de Sudeten Duftschers. Met enorme koppen boven de desbetreffende arti kelen stellen de Duitsche bladen dezen eisch voor als een urgente maatregel, die noodzakelijk is geworden door de gebeurtenissen van Teplitz Schoenau „in het belang van den vrede." Bij Oostende zijn, naar Belga uit Brussel meldt, twee militaire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Een der vier inzittenden kwam om het leven, een tweede kon zich met behulp van zijn valscherm redden. De beide anderen konden met hun vliegtuig ongedeerd het vliegveld bereiken. Toestel in de bergen verongelukt. Alle 19 inzittenden ver moedelijk omgekomen. Reuter meldt uit New York, dat een vliegtuig van de United Airlines ver moedelijk in de bergen 80 mijl ten oosten van Salt Lake City veronge lukt is. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich 19 personen, waar onder vier vrouwen en drie leden der bemanning. De United Airlines deelen mede, dat hun bureau te Chicago een draad loos bericht heeft opgevangen van een der vliegtuigen, welke zijn opge stegen om naar het verdwenen toestel te zoeken, waarin werd medegedeeld dat twaalf mijl ten zuiden van Evanston in Wyoming een vliegtuig was gezien. De vliegers, die het verongelukte vliegtuig hebben opgemerkt, hadden geen teeken van leven ontdekt. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD, TELEF. 16726 eijnioos trekken inbegrepen. Tegen onze bekende lage tarieven (Met garantie' BESLIST PIJNL-OOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 1—4 uur. Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag Woensd en Donderd v. 7—9 u. (Adv. Ingez Medj ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC tentoonstelling. reconstructies van zijn belegeringswerktuigen, van zijn groote Rijnbrug en ook van de brug over de Rubicon. Men ziet zijn kalender met de twaalf maandtabellen. De figuur van Augustus is uit den aard der zaak het middelpunt van de tentoonstelling en er zijn dan ook eenige zalen aan hem en zijn monumenten gewijd. Hier vindt men ook een groote glazen zuil, waarin verlicht de tekst van Lucas: „In die dagen geschiedde het enz. Dan kunnen wij ook een Romeinsch huis binnentreden, geheel gereconstrueerd en waarvan alle wandschilderingen en decoraties volgens gevonden motieven zijn uitgevoerd. Wh zien het kastje, waarin de huisgoden hun plaatsje vonden, wij zien den regenbak in de open hof en de „aanligbedden" in de eetka mer. Nu vallen de 2000 jaar geheel weg Er volgt" een uitgebreide afdeeling van het leger en één van de marine met merkwaardige scheepsmodellen. En daarna kan de jurist de wetten der twaalf tafelen bestudeeren of een blik werpe in de alleroudste codex van Justi- nianus. Er is voor ieder wat! Na Keizer Constantijn volgt een merkwaar dige zaal aan het eerste Christendom gewijd en de martelaren, tot aan de uiteindelijke triomf der kerk. De reeks wordt besloten met een zaaltje gewijd aan de „Rinascita dell' Im- pero nell' Italia facista". Julius Caesar op de expositie. En als wij dat alles gezien hebben zijn wi pas op een derde van de tentoonstelling, war. er volgt nog een onderverdieping en een bc venverdieping. In de onderverdieping is d' architectuur ondergebracht, tallooze recoi - structies van bouwwerken: fora, poortc. acquaducten, theaters en bruggen. Plattegron den van steden, plastische reconstructies vai havenwerken. Een technicus kan hier dage. doorbrengen. Boven vindt men de industrie, alles hand werk natuurlijk. Een zeer interessante afder ling van het economische en financieele leve met een uitgebreide muntcollectie en vel vergelijkende tabellen. Dan zijn er zalen ge wijd aan de godsdiensten, aan de mode, aan wetenschappen en bibliotheken. De muziek krijgt een beurt, pharmacie en geneeskunst, agricultuur en de culinaire wetenschappen Als voornaamste Romeinsehe kunstuiting een serie prachtige portretbustes. En wij staan verbaasd over deze cultuur en de enorme uit breiding ervan, tot ver in Klein-Azië en Afri ka. Zoo staan wij dan eindelijk in den warmen, laten Septembermiddag weer buiten op de hooge trappen. Een soort klaroengeschal weer klinkt: een groep „Camicie Nere" komt met het vaandel voorop de straat afmarcheeren. Iedereen brengt den voorgeschreven groet. En na al het grootsche, dat wij zooeven ge zien hebben, vragen wij ons af: zal de Duce zijn doel bereiken bij het wel beminnelijke maar uiterst onbezornde en nonchalante Ita* liaansche volk? Zal zijn harde wil het Impero, dat hij gesticht heeft, ook kunnen voortzet ten? D« tijd zal het leeren. De ingang der OP 23 September voor Chr. werd te Ro me Keizer Augustus geboren in het jaar, dat Cicero consul was en Julius Caesar Pontifex Maximus. Toen werd dus de nieuwe aera van het Imperium Roma- num ingeluid. Op 23 September 1937, dus precies 2000 jaar later, heeft Mussolini de groote tentoonstel ling der Romanita geopend. Tijdens ons ver blijf te Rome hadden wij het voorrecht deze tentoonstelling te kunnen bezichtigen. Het gebouw in de Via Nazionale, waar tot voor kort de tentoonstelling der fascistische revolutie in ondergebracht was, heeft nu een zeer imposanten voorgevel in modern-klassi- cistischen stijl met aan weerszijden drie cita ten van klassieke schrijvers. En als wij de mo numentale trappen zijn opgegaan, staat daar boven den ingang een citaat van den Duce zelf: „Italianen, maakt, dat uw toekomst nog glorierijker zij dan uw roemvol verleden!" Dit citaat verklaart tevens den geheelen opzet der tentoonstelling: het is niet een collectie origi- neele kunstwerken voor den kenner of een we tenschappelijke verzameling voor historicus of litterator, neen, de Romanita beoogt de Ro meinsehe oudheid, het roemvol verleden na der te brengen tot „the man in the street". Als wij klagen over de vervlakking van den mo dernen tijd. mogen wij daarnaast toch ook niet vergeten de enorme mogelijkheden van de populariseering, in dit geval dan de popu lariseering van geestelijke goederen. Zooals men er hier in geslaagd is, door middel van reproducties, van fotomateriaal en moderne techniek de Romeinsehe Oudheid voor oogen te brengen, is eenvoudig verbluffend. Naast de groote bewondering: „dat ze dat vóór 2000 jaar óók konden!" vallen eigenlijk tenslotte die 2000 jaar geheel voor ons weg. Hoe mo dern zijn al die koppen van de voortreffelijke Romeinsehe portretbustes, hoe modern waren toen de denkwijze, de levensbehoeften en het mondaine verkeer! De geheele Oudheid, die eigenlijk geen oudheid meer is. gaat voor ons leven als een spannende gebeurtenis, waaraan wij zelf ook ons deel hebben. De tentoonstelling bevat geen enkel origi neel werk, alles is copie en reproductie. Maar voortreffelijke copie, niet het witte gipsen koekebakkerswerk waarvoor wij eerst wel ge vreesd hadden. Kleur en vorm van de origi- neelen, zelfs een zeker oud patina, zijn zoo meesterlijk aangebracht, dat ons (weliswaar ongeoefend) oog bijna geen verschil kon ont dekken. Dezelfde bronzen wolvin staart hier even grimmig voor zich uit als haar origineele zuster op het Kapitool. De rood-porfieren sar cofaag van Konstantijn's dochter is het vol komen evenbeeld van die in het Vatikaan. Welk een schat van minutieuzen arbeid betee- kent het overbrengen en opnieuw aanbrengen van al die fijne reliefs! De inscripties op marmer en steen, waarbij de oude lettervormen in verf zijn gereprodu ceerd, zijn er heel wat duidelijker op gewor den dan de origineelen en zijn zelfs voor een leek vrij goed te ontcijferen. Het eerst treedt men binnen in twee zeer imposante middenzalen, zuiver klassiek van structuur: het Atrio della Victoria met een groot Victoria-beeld in het midden en de Sala dell' Impero. met vele reliefs van Romeinsehe overwinningen. Een sublieme doorkijk met als verren achtergrond het beeld van de Genius van Augustus. Ook staat in de eerste zaal de bronzen Kapitool-wolvin, een Etruskisch werk uit de vijfde eeuw voor Chr., een barsche kop die heel Rome's felbewogen historie zich heeft zien afspelen. Thijs liep voorzichtig de trap op. Hij dacht, dat hij de stem van Sim herkende, maar hij moest voorzichtig zijn, je kon nooit weten, wie er nog meer waren. Hij klopte voorzichtig op de deur. Maar toen er niet opengedaan werd, luisterde hij eerst eens even. Ja, hoor, het was oom, die daar aan het praten was. Daarom was hij nu gerustgesteld en klopte nu harder. De deur werd geopend. —Thijs! Thijs, weet jij wat er gebeurd is? vroeg oom Mopperniet. Neen, oom, ik weet er niets van af! Jullie ook niet? En waar zijn onze jassen? Sim en Dickie haalden de schouders op. Het schijnt, dat we weer een ander avontuur tegemoet gaan, zuchtte oom Mopperniet. Die Romeinsehe historie begint in de reeks zalen rechts, geheel aanschouwelijk voorge steld. Het begin is een kaart met den tocht van Aeneas, den mythischen voorvader van de Romeinen, die uit het brandende Troje weg vluchtte met zijn huisgoden, zijn vader op den rug en zijn zoontje aan de hand. Een voorstelling, die typisch is voor de Romeinen, voor wie de continuïteit der geslachten de vaste basis vormde van familie en maatschap pij. Dan volgt een onafzienbare reeks repro ducties van munten, van reliefs, van votief- steenen en wandschilderingen die ons de ver dere historie van Rome verhalen. Wij zien de wolvin met Romulus en Remus, in een gras veldje middenin de zaal ligt de ploeg, waar mee Romulus „Rorna quadrata" omploegde op de Palatijn. De zeven koningen volgen met. foto's van wat er van hun werken over is, de strijd met de Etruskers met Etruskisch goud smeedwerk en de bekende Apollo van Veji. In 300 voor Chr. wordt de eerste heerweg aan gelegd door den Censor Appius Claudius: wij lezen het opschrift, waarmee hij gehuldigd werd en zien daarnaast een groote foto van de Via Appia. Dit is de manier om de geschiede nis levend te maken. nr O O kunnen wij de Romeinsehe historie vervolgen van haar eerste schuchtere be gin, over haar hoogtepunt heen tot aan het verval na Keizer Konstantijn. Een groote zaal is ook aan het genie Caesar gewijd: er zijn

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6