ZAALBERG-DEKEN De domste reclame Dobbelmann lebber ..man! [.D.'Vertelling DONDERDAG 21 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD S Alg. Ned. Metaalbewerkers Bond. Druk bezochte bijeenkomst in St. Bavo, Uitstekende opvoering van „De Dienstknecht in het huis." De Algemeene Ned. Metaalbewerkersbond hield gisteravond een druk bezochte bijeen komst in gebouw St. Bavo. De waarnemend voorzitter van de afdeeling Haarlem, de heer Cats, opende dezen eersten avond van het nieuwe winterseizoen met een korte rede waarin hij o.m. het programma voor dit seizoen uitvoerig besprak. Ook het propaganda-plan werd door spre ker uitvoerig toegelicht. Het hoofdbestuurslid de heer J. van Zijll hield vervolgens een rede over: „De Bond sterker dan* ooit". Vele leuzen worden pas na jaren strijd ver wezenlijkt, velen dragen wij over aan het na geslacht en er zijn ook leuzen die wel beleden, maar niet beleefd zullen worden. Onze leuze: vóór April 1500 nieuwe leden kan echter verwezenlijkt worden. Spreker verduidelijkte dit met behulp van statistische gegevens. Ook de voordeelen die een lidmaat schap van den Metaalbewerkersbond met zich medebrengt werden door den heer van Zijll besproken. Voor betere huisvesting, meer on onderwijs, inzicht in kunst en natuur moeten wij ons uiterste best doen. Weest de zaaiers van het zaad. aldus besloot spreker, al weten we niet óf en wanneer het vruchten afwerpt. Na de rede van den heer van Zijll werd door de Amsterdamsche afdeeling het bekende too- neelstuk „De dienstknecht in het huis" opge voerd. Dit stuk werd door het publiek tot het einde toe met aandacht gevolgd en met recht! De vertooning stond op een voor dilettanten ongewoon hoog peil en het hartelijk applaus aan het einde der voorstelling was dan ook welverdiend. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 22 OCT. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum H. Progr. 3: 8.Keulen 10.20 Pauze 10.35 Pa rijs Radio 12.35 Keulen 1.20 Ned. Brussel 2.20 Diversen 4.35 Keulen 5.50 Parijs Radio 6.20 Keulen 8.20 Fransch Brussel 8.50 Parijs Ra dio 9.20 Droitwich 9.40 Weenen 10.50 Boeda pest 11.20 Parijs P. P. Progr. 4: 8.10 Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 12.10 Droitwich 1.35 London Regional 8.20 Diversen 10.Droit wich. Progr. 5 8.00—7.00 Diversen. 7.Eigen gramofoonplaten concert: Populaire muziek: 1. The big hits parade, orkest: 2. Spatzen Parade, Otto Dobrindt; 3. Blackpool switch back, Reginald Dixon; 4. Wo ist der Mann, Marl. Dietrich: 5. Waldteufel Reigen, Groot orkest; 6. Holzschuhtanz. Otto Dobrindt; 7. Marineliederen potpourri. Orkest; 8. Warum hast du mir Weh getan, M. Dietrich; 9. Rhap- sodie in blue, Ambrose met orkest; 10. Drei Strausze, Dajos Bela; 11. Tunes in town, Bil ly Reid. 8.00—12.00 Diversen. VOOR DEN KANTONRECHTER Het roode licht. De rij der verkeerszondaren, die aan rechts geen voorrang hadden verleend en daarom, afhankelijk van de gevolgen en de finan- cieele draagkracht, zich veroordeeld hoorden tot boeteny varieerend van 5 tot 15 gulden, die rij werd weer gevolgd door een ander rij tje weggebruikers, wier fout was geweest, aan het roode stoplicht de verschuldigde eer niet te hebben bewezen. De ambtenaar vertelde, dat volgens poli- tieverklaring te Haarlem niet minder dan driehonderd personen op één dag niet voor het roode licht hadden gestopt. „En kom nu eens in het buitenland." zei de ambtenaar, „en zie hoe precies daar iedereen op de sein lichten reageert." De ambtenaar meende dan ook, dat er verbetering moest komen en als stimulans beval hij flinke boeten aan. We kunnen niet anders dan den ambte naar gelijk geven, niet zoozeer wat de hooge boeten betreft, als wel in zijn wenscht, dat ieder het roode licht respecteert, want dat is voor de veiligheid op straat onmisbaar. De feestganger. Hij stond terecht, omdat hij dronken was geweest en hij gaf dat toe, „maar," zei hij, ,,'t was Koninginnedag en dan wil je de zor gen des levens, die vele zijn, wel eens ver geten!" Hij zou dus dien dag op stap gegaan zijn en had verschillende cafés bezocht, waar mu ziek gemaakt werd; zoo was de vroolijkheid over hem gekomen en in die vroolijkheid was hij den tel kwijt geraakt. Dat leek nog al onschuldig en men ver wonderde er zich over, dat de politie, die op dien dag nog wel eens een oogje dicht knijpt, voor hem de beide oogen wijd opengesperd had. maar het was met hem ook niet zoo onschuldig geweest, als hij het deed voor komen. De ambtenaar wist er meer van en liet er iets over los, dat onze feestganger op straat had geroepen van „aan 't mes rijgen" en „er een jaar voor over hebben". Ook hoor den we van buren, die er niet over gesticht waren, dat de man er niet minder dan vier honden op na hield en dat er op genoemden feestdag een groote herrie voor 's mans deur was geweest. Hij ontkende dit wel niet. ofschoon hij het niet precies wist wegens den feestroes, doch hij was van oordeel, dat op gemakkelijker manier dan door een procesverbaal een einde aan de ruzie gemaakt had kunnen worden. „Eén duwtje," zei hij, „en ik had in huis ge legen." Gelukkig voor hem is het niet eiken dag Koninginnedag en zoodoende was het ook voor het eerst, dat de man wegens dronken schap was bekeurd, waarom hij er met f 5 boete afkwam. Stemplicht. Toen kregen we nog een paar personen voor het hekje, die niet haden gestemd. Een zei. dat hij een Duitscher was en dus niet »iocht stemmen, maar hoe het mogelijk is, out hij dan toch op de kiezerslijst was ge plaatst en een oproepingskaart had ontvan gen, zal nader worden onderzocht, zoodat we daar later meer van zullen hooren. Een juffrouw vertelde, dat zij niet ter stembus was gegaan, omdat ze geen kaart had ontvangen, aangezien die vermoedelijk aan een vorig adres was bezorgd, maar dat is geen excuus, doch eenigszins een verzach tende omstandigheid, waarom zij slechts 50 cent boete kreeg. Dan was er nog een jonge man, die juist even na 5 uur in het'stemlokaal was geko men en toen mocht hij niet meer van het roode potlood gebruik maken. Dit te laatko- men kostte hem een gulden. maken zij, die spreken over; De grootste film! De gewéldigste auto! De prachtigste regenjas I Want er is immers friemand, die het ge lóóft en reclame moet juist gebaseerd zijn op ver trouwe n in de oprechtheid van hem, .f.-; - ;die Teclame. maakt. Daarom zéggen wij v alléén IBIS is zoo goedz&o rijp, zoo geurig, zoo lekker" als goede tabak moet zijn. (Adv. Ingez. Med.) No. één op de voordracht. Onze Haagsche correspondent seinde ons: Woensdagmiddag heeft de Tweede Kamer voor een aangename verrassing voor een Haarlemmer zorg gedragen door n.l. den heer D. O. Norel, Inspecteur der Dir. Belastingen, plaatsvervangend lid der Alg. Rekenkamer, die op de lijst van aanbeveling ter vervulling van een vacature in de Rekenkamer nr. 4 stond. nr. 1 op de voordracht te plaatsen. Dit geschiedde onmiddellijk bij eerste stemming, waarbij de heer Norel 51, dr. Bakker, no. 5 op de lijst van aanbeveling, 28, de heer Bercken- kamp secretaris van de Alg. Rekenkamer welke no. 1 op de lijst van aanbeveling stond 14 stemmen, dr. Schippers, die no. 3 stond 4 stemmen kreeg en 1 stem blanco. WONINGBOUW IN HET VONDELKWARTIER De directie van de N.V. Bouw- en Exploi tatie Mij. „Vondelkwartier Haarlem" deelt ons mede. dat zij gaat beginnen met den bouw van 57 huizen, waarronder 35 aan den Vondel- weg. Dit worden groote heerenhuizen, welke een uitzicht behouden op de sportvelden aan dien weg. Tot Februari duren de werkzaam heden, zoodat tot dien datum de betrokken arbeiders verzekerd zijn arbeid te kunnen verrichten. Het aantal dat zij tot dien datum in dienst heeft, is gemiddeld 130 man. HOLLANDSCHE BANK-UNIE. In de gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Hol- landsche Bank-Unie N.V. waren 10 aandeel houders vertegenwoordigd, tezamen uitbren gende 263 stemmen. De balans en de winst- en verliesrekening, zooals opgemaakt door de hoofddirectie, wer den met algemeene stemmen vastgesteld. Over het boekjaar 19361937 wordt een di vidend uitgekeerd van 6 pet. op de aandeelen en van f 1.66 op de oprlchtersbewijzen De aftredende commissaris, mr. dr. J. P. van Tienhoven, werd met algemeene stem men herkozen. „Rusland, zooals het is.' Lezing door prinses Lieven. Het komt niet te dikwijls voor, dat in ons land, en zeker niet in onze stad, een vrouw van koninklijke bloede een lezing houdt over haar land. Over een land, dat door sommige diep-treurige omstandigheden wel héél diep getroffen is: Rusland. In de kapel van Bethesda-Sarepta aan de Hazepaterslaan hield Woensdagavond prinses Lieven een lezing over haar omwentelingen in Rusland. ,!k ben in veel landen geweest, aldus de prinses, in Finland, in Estland, in Polen en natuurlijk in Rusland. En toen ik uit de vreemde landen terug keerde en ik wilde Rusland weer binnen treden,toen zag ik overal om me heen prik keldraad, prikkeldraad en nog eens prikkel draad. Ik betreur dit zoo, het geeft je zoo'n angstig gevoel, alsof je a.h.w. „buitengeslo ten" bent. Buitengesloten in je eigen land, bestaat er iets vreeselijkers?! In vroeger tijden was het in Rusland niet, zooals het behoorde te zijn. Wat zou ik gaarne zeggen, dat het tegenwoordig beter is gewor den! Dat er tegenwoordig geloofsvrijheid be staat. Helaas, het is niet zoo. Wat de kranten melden over het Rusland van 1937, is niet het Rusland van 1937!! Ik had een vriend, een goed Christen. Hij en zijn vrouw en twee kinderen leefden in vrede. Doch lang zou dat niet duren. Hij werd naar de gevangenis gevoerd. Na vier jaar werd hij vrijgelaten, doch verbannen naar Siberië. Zijn reeds vrij oude vrouw reisde hem na. Zijn twee dochters werden eveneens, omdat zij het Christendom predikten, gevangen genomen. Zijn vrouw bleef geruimen tijd bij hem, doch aan dit samenzijn werd wreed een einde gemaakt. Hij werd overgebracht naar een plaats, waar zijn vrouw hem niet kon vol gen. De eenvoudige woorden, in het Duitsch ge sproken kwamen regelrecht uit het hart van de spreekster. Zij wekte dan ook groote ont roering in de zaal. „Ik herinner me een typisch voorbeeld uit het Rusland van heden", vervolgde spreek ster. „Ik was in Parijs. Daar ontmoette ik een Rus, die niet geloovig was. Wij kwamen met elkaar in gesprek. En één zin daarvan heb ik zoo goed onthouden: „U bent Christen, en de leer der Christenen is liefde en vergeving. Ik ben Marxist, en de leer der Marxisten is klas senhaat. Vandaar dat het nooit samen kan gaan!" Toen ik in de gevangenis zat en ik ontsla gen werd, vroeg de gevangenis-directeur mij, hoe ik het in de gevangenis gevonden had. Voor een niet-geloovig man als hij was, een vreemde vraag! Doch ik antwoordde hem, dat ik tevreden was. De man knikte. „Het moet wel mooi zijn, zoo te kunnen denken, in die omstandigheden. Wat u overigens als goed Christen ook moet doen!" Als de lezing afgeloopen is, verlaten wij diep onder den indruk de kapel, waar een konings dochter haar leed van haar land wel duide lijk uiteen gezet heeft! Interessante lezing door Jan P. Strijbos. Voor een talrijk gehoor hield de heer Jan P. Strijbos Woensdagavond, een interessante lezing over zijn tocht naar'de Donau-delta. Deze delta is bijna zoo groot als ons heele land en bestaat uit rietmoerassen met vloed- bosschen. De wisselende waterstand maakt het doordringen onmogelijk, terwijl het riet zoo hoog en dik is, dat het met de bijl gekapt moet worden. Het gemis aan taalkennis noodzaakte tot zeer korte, door gebareh verduidelijkte gesprek ken met de Roemenen, die over het algemeen onbetrouwbaar en zeer nieuwsgierig bleken. De vogelrijkdom der Dobroedsja is bijzonder jroot. Reigerachtigen, als ibis, purperreiger, zilverreiger, blauwe reiger, pelikaan, wouw, voorts dwergarend, zee-arend, waar ook de bijeneter, scharrelaar en hop. Bij een serie prachtige lantaarnplaatjes vond de heer Strijbos gelegenheid op verschil lende bijzonderheden te wijzen, Na eenige opnemingen van de markt, Hon- gaarsche typen, Hongaarsch steppenvee, en waterbuffel (welk rund zich bij voorkeur in de modderpoelen wentelt), volgden foto's uit een Bulgaarsch dorp, o.a. een mutsenwinkel, waar de mutsen op houten vormen voor den winkel staan uitgestald. Het Roemeensche landschap is eentonig, dor en boomloos. We zagen het terrein van den prachtig gekleurden bijeneter, de leem- oevers, waarin behalve deze vogel, ook oever zwaluw, hop en de Grieksche landschildpad huizen. In de Dobroedsja is kreupelhout en hierin komen hert en ree voor. De karakter boom van de Dobroedja is de accacia. Behalve deze ziet men er slechts de moerbeiboom langs de wegen. Na de pauze, waarin we eenig door den heer Strijbos meegebracht aardewerk, waterkruiken, bekers, zoutvaatjes e.d. bekeken, gaf een smal film nog een duidelijk beeld van het Dobroed- sjagebied, waarna prachtige films van de griel met haar onrustig jong, en van de nachtzwa luw dezen mooien avond besloten. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: Handschoenen en ceinturen, portemon- naie met inhoud, tasch, schoentje. Politie bureau Smeedstraat; armbandje, van Eerde, Zaanenlaan 111; armband, van der Velde, Westerhoutstraat 19; bal, van Deenen, Obi- straat 5; bril, Nieuwenhuizen, Diederikstr. 9; duif. van Schaick, Vosmaerstraat 94; ge wicht, Hietbrink, Rystenburgerlaan 73; hondje, Rolf, Pegasusstraat 14; koffer, Im mers, Olycanstraat 36; tienrittenkaart, van der Klucht, Damiatestraat 11; hondenpen ning, Stoof. Brouwersstraat 15 rood; porte- monnaie met inhoud, van Warmerdam, Lage dijk 17, Haarlemmerliede; rijwielplaatje, Jansen, Weltevredenstraat 20; rozenkrans, Van Dalen, Schoterveenstraat 25; rijwiel plaatje, van der Pigge, Groote Houtstraat 81, idem, Speller, Nieuwe Gracht 22; idem, van den Berg, Engelszstraat 21; idem, Dekker, Richard Holplein 1, Heemstede; idem, Phi- lippo. Tuinstraat IB; idem, Karstens, De Genestetweg 17, Bloemendaal; idem van der Klucht, Damiatestraat 11; schoentje, Steen stra, Spoorwegstraat 2; vulpotlood, Benard, Neptunusstraat 19; vogel, Oosterhagen, Ko ninginneweg' 72 rood; rijzweep, Cassee. Dr. Schaepmanstraat 102; rijwielplaatje, Huls man, Leidschestraat 50. Met tent en vouwboot naar de Donaudelta. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING De afdeeling Haarlem van deze vereeniging zal op Zondag 24 October, onder leiding van den heer G. Gerbranda, een excursie maken naar de buitenplaatsen „Waterland" en .Beeckesteyn", in Velsen. Op Vrijdag 29 October zal prof. Docters van Leeuwen, oud-directeur van 's Lands Plan tentuin te Buitenzorg in de kroonzaal van Brinkmann een lezing houden met als onder werp „Planten en dieren van' de bergtoppen van Java". STENOGRAFIE EXAMENS. Bij de op 20 October te Amsterdam gehou den examens der Federatie voor Stenografie „Groote" zijn de navolgende leerlingen van H. W. Fris, de Clercqstraat 146 te Haarlem geslaagd: Kantoorstenograaf Nederlandsch 130; de heer J. A. Klaassen. Kantoorstenograaf Duitsch 100: mej. N. D. Serné. Machineschrijven: de dames J. Bergsma, W. Compiet, A. van Es, W. van Zanen en de heer G. Elsinga. 't Is, dat Ysland zoo uit de buurt ligt, anders ging ik vast naar Van den Brul op pag. io (Adv. Ingez. Med.) Een goede Icosl f ÏO.- (Adv. Ingez. Med.) Een Sigarettenduel Verduivend, meneer, kijkt u toch een beetje uit! JJ trapt me op de teenen!" Een forsche, breedgeschouderde man buigt zich dreigend over een klein, mager heertje, met een goedmoedig ge zicht. „Zoo, zoo", zegt de kleine hartelijk, „dat spijt mij. Ik kan het heusch niet helpen U hebt ook zulke groote voeten!" Een paar omstanders lachten. „Kunt u dan niet behoorlijk uw excuus aanbieden?" vraagt de groote man nijdig. De aangesprokene trekt nadenkend aan zijn sigaar. „Heb ik dat dan niet gedaan?" antwoord hij langzaam. „Dat ventje neemt een loopje met je, Sjors!" lacht een vrouwenstem. „Niet ieder een laat zich door jouw intimideeren!" „Wou jij me voor den gek houden!" hijgt Sjors kwaadaardig. „Ben je van plan excuus te maken, ja of nee!" „Dat heb ik al gedaan!" Het heertje met de sigaar blijft onverstoorbaar. Het groepje nieuwsgierigen rondom de beide mannen groeit zienderoogen. Sjors ziet alleen maar spottende blikken op zich gevestigd. „Meneer", roept hij uit, „u bent mij ge noegdoening schuldig, verstaat u dat?" De ander rookt kalmpjes verder. Hij schijnt de opgewondenheid van zijn vis-a-vis totaal te negeeren. „Hoe bedoelt u dat?" „Hoe je niet van den domme, alsjeblief! Kan je boksen?" „Boksen? Nee." „Dan zullen we duelleeren. Op de brow ning!" De dame klampt zich verschrikt aan Sjors' arm vast. „Sjors, je zult hem toch niet voor zoo'n kleinigheid! Dat staat gelijk met moord, want iemand, die zóó goed schiet als jij...." „Och wat! Ik ben groot en gemakkelijk te raken!" blaft Sjors terug, „moet ik me soms door hem laten blameeren?" „Ik kan heelemaal niet schieten", komt de kleine tusschenbeide. „Houden jullie dan een sigarettenduel" roept een stem uit het publiek. „Een sigarettenduel? Wat is dat?" Iemand komt naar voren en verklaart: „Wel dat is doodeenvouding. Jullie gaan samen in een donkere kamer. Ieder meteen sigaret". „Dan kunnen we elkaar toch niet zien!" „Da's heelemaal niet noodig. Je mikt al leen maar op den brandende sigaret van je tegenstander!" „Geweldig vallen een paar omstanders bij. „Nonsens!" zegt de kleine bedaard. „Ik hoef me voor zoo'n bagatel toch geen kogel in mijn hoofd te laten jagen." „Man wees toch niet zoo bang!" fluistert een der omstanders hem in het oor. „Die Sjors heeft alleen maar een groote mond. En bovendien, wat kan je bij zoo'n duel nou gebeuren." „Nou, in 's hemelsnaam dan!" zucht de kleine en kijkt peinzend naar den blauwen rook van zijn sigaar Inktzwarte duisternis in het vertrek. De gordijnen zijn neergelaten, de lampen zijn uit. Slechts de roode gloeipuntjes van de sigaretten zijn te zien. Iemand hijgt hoor baar. Sjors leuht gelaten tegen den muur Wan neer zal die beroerde scheidsrechter dan eindelijk het het leeken geven om te be ginnen? Met zijn sterke vuist houdt hij het koude staal van den greep van zijn wapen omklemd. Tegenover hem, bij den anderen wand, trilt de gloed van een sigaret dun en kleurloos. „Klaar?" vraagt een stem in het donker. „Beginnen!" Zooals door het lot is bepaald, schiet Sjors het eerst. Hij is de beleedigde partij. Rustig, met een lachje op de dunne lippen, heft hij zijn browning op. De sigaret van zijn tegenstander trilt licht. Sjors overlegt, hij kent het trucje. Die ander houdt de si garet zoover mogelijk van zich af, en als ik daarop mik, mis ik hem! De sigaret houdt hij natuurlijk in zijn linkerhand, want in zijn rechter heeft hij de browning. Ik moet dus links mikken, dan raak ik" hem zeker. Pang! Het wapen van Sjors spuwt vuur en rook. Dan volgt een stilte. Sjors houdt zijn adem in en luistert gespannen. Dat is dat nu? Ploft zijn tegenstander niet tegen den vloer? Pang! Het schot uit de browning van den kleinen heer klinkt harder. In het zelfde oogenblik voelt Sjors een ste kende pijn in zijn arm. Hij geeft een schreeuw van verbazing. Iemand draait het licht op. Fel en hard steekt het in de ver blinde oogen. Sjors' mondhoeken trillen van zenuwachtigheid. „Hoe is het in 's hemelsnaam mogelijk, dat ik je gemist heb!" roept hij teleurge steld en tegelijk ten hoogste verbaasd uit terwijl hij het heertje doordringend aanziet „Zeker weer een nieuw trucje, hè? Heb je je sigaret misschien heelemaal niet vastge houden?" De kleine kijkt bezorgd. ..Waarom moet u my nu opnieuw beleedigen?" „Nou. zeg dan eens op waar je sigaret was toen ik schoot!" „Mijn sigaret? Die had ik toch zeker in mijn móndü" Wat it sneeuw?' vraagt Benjamlne „Sneeuw is koud en net zoo wit Als de urasch van Josepne Die gebleekt is met Glorine 1" Dat is wei de beste vergelijking, want Glorine maakt het goed smetteloos wit Het heeft er ook niets van te lijden en bovendien isGlorine ergvoor- deelig. Een flesch van 16 cent is voldoende voor 5 flinke wasschen. Slechts ruim 3 cent per wasch HANDELSONDERNEMING EMKi Glorine bleekt witter (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Voor het diploma van den Alg. Ned. Politie bond zijn geslaagd de heeren H. J. Smit en C. Karman, beiden te Haarlem en J. W. Smouter, te Zandvoort. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam tot arts de heeren ir. K. L. de Vries (Apeldoorn), L. I. Snoeks (Padang), C. J. W. v. d. Beid (Vlissingen) en R. G. Gün- del (Beurath), en geslaagd voor het arts examen eerste gedeelte, de heeren T. Loon- stra (Groningen), K. R. de Jong (Amster dam) en J. C. M. Grosfeld (Roosendaal). Amsterdam, 20 Oct. Geslaagd voor het cand.-ex. in de wis- en natuurkunde de hee ren A. C. Ruysch van Dugteren en E. van der Meulen. VEREENIGING VOOR DEN VOLKSZANG. Woensdagmiddag is de Nederlandsche ver eeniging voor den volkszang te Rotterdam in vergadering bijeengekomen, onder voor zitterschap van mr. J. C. Baron Baud. Mr. Baud herdacht het overleden hoofd bestuurslid den heer J. A. Hoekmeijer. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. F. Nijssen, werd zonder op- of aan merking goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoording van den waarnemenden penningmeester, den heer J. G. van Burken. De rekening en verantwoording sluit in ontvangsten en uitgaven met f 1227,16. Er is een saldo van f 468.33. De begrooting voor het volgend jaar sluit met f 665. In het huishoudelijk reglement werd een wijziging aangebracht betreffende de finan- cieele verhouding van afdeelingen en hoofd bestuur. In de vacature van den heer Hoek meijer werd tot hoofdbestuurslid gekozen mr. J. Domela Nieuwenhuis te Groningen. Het hoofdbestuurslid dr. Tj. Franken te Haarlem werd herkozen. Na de rondvraag ging men in besloten vergadering over. NATURALISATIE, Ingediend is een wetsontwerp houdende naturalisatie van Johan Nicolaas Aussems en 19 anderen. LIEDERENAVOND. Donderdagavond 28 October zal in den Stadsschouwburg door Lietje van Vliet en Anthon van der Horst een liederenavond worden gehouden. GELOOF EN WETENSCHAP. Op de derde bijeenkomst van het seizoen der vereeniging „Geloof en Wetenschap", Vrij dagavond 29 October, zal in den Stadsschouw burg door het tooneelgezelschap Jan Musch worden opgevoerd „Het wonder in de bergen een spel in 4 bedrijven van Frans Molnar. De regie is van Jan Musch, het ensemble Nibbe- ring verleent muzikale medewerking. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Isr. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 4.30 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.33 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De avonddienst op de Werkdagen, alsmede Talmoed Torah vindt plaats in het Gemeente gebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten worden verricht ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. JOII. STEENMAN'S ORKEST. Men schrijft ons: Door zijn jaarlijksche uitvoeringen in de Gem. Concertzaal, gedurende meer dan 30 jaar, is Steenman's Orkest, dat, zooals men weet reeds 3 seizoenen onder Felix de Nobel's leiding werkt, geen onbekende voor de Haar- lemsch muziekliefhebbers. Het verleent zijn medewerking ten bate van liefdadige instel lingen. Ér wordt onder De Nobel's leiding ernstig gestudeerd om tegen Paschen met een interes sant programma voor den dag te komen. Want dit dilettanten-strijkorkest, dat verre van dilettantisch klinkt, brengt gewoonlijk en bij voorkeur eenige niet of weinig gespeelde origineele werken zoowel van oude meesters aLs van moderne componisten, 't Mag zich boven dien de laatste jaren in de medewerking van zeer goede solisten verheugen. In een dergelijk verband de muziek beoefe nen is een voorrecht, dat slechts een betrekke lijk kleine schare onder de Haarlemsche dilet tanten beseft. Het werken en streven van dit ensemble verdient dan ook de belang stelling van alle gevorderde dilettanten die zich tot het orkestspel onder deskundige lei ding aangetrokken gevoelen. HET PARKHERSTELLINGSOORD. In ons artikel over het Parkherstellings oord dat wij gisteren publiceerden is een sto rend* zetfout geslopen. De aandachtige lezer zal reeds opgemerkt hebben dat de zin: „Wij redeneeren aldus. moet zijn „Zij redeneeren aldus...."

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10