In het laatste huis van de wereld. GEBR. v. GILSE ROSENGART AGENTSCHAP WAGENWEG 132 D O N n F. R D AG 21 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Wat zullen we iederen dag eten? Brieven uit de Molukken van BEB VUYK Moeilijkheden genoeg. Maar ook veel mogelijkheden. Vischvangst in een sprookjesrijk. "ET antwoord is al te eenvoudig en daarom bijzonder ingewikkeld. Rij st en vise h, maar aangezien dit zelfs met verschillende groenten eentonig wordt, stelt de etenskwestie mij iederen dag voor een nieuwe puzzle en er zijn dagelijks drie maaltijden. Brood voor het ontbijt is niet te krijgen, althans niet toen we kwamen, Later is er iemand begonnen met uitstekend brood te ver- koopen, maar toen waren we allang aan ons eigen baksel gewend. Voor het bakken gebrui ken we sagoweer (het gegiste sap van de arenpalm) als rijsmiddel en bakken het in een oven van een petroleumblik gemaakt. Het gaat uitstekend maar toch vraagt het eiken dag opnieuw vrij veel tijd en zorg en daar we maar heel weinig bedienden hebben, bakken we slechts driemaal per week. Bovendien is brood wel goedkoop, maar wat je er bij op eet is duur. Dit blijft dus gewoonlijk tot een ei, een gebakken visch en in de gezegende maanden als de tomaten lukken, tot een rau we tomaat beperkt. Daarom is het een goede en prettige afwisseling een paar maal in de week te ontbijten met nassi goreng. kleef rijst met geraspte klapper en roode sui ker en heel dikwijls katjang idjoe. Katjang idjoe zijn kleine groene erwtjes, geweldig ge zond, het middel tegen beri-beri. We eten ze tot pap gekookt met roode suiker en santen (klappermelk)Mijn man smult soms van sagobroodjes, maar dat is een lekkernij, die je in je jeugd gegeten moet hebben om te kunnen apprecieeren. Als bij de mandoersfamilie sagobroodjes gebak ken worden, ga ik dikwijls kijken want het is een alleraardigst gezicht. Het sagomeel is vooruit zeer voorzichtig gedroogd en fijnge- zeefd. De steenen vormpjes worden eerst voor- gewarmd tot bijna gloeihitte, met een kwastje uitgeveegd en het overtollige meel weggestre ken. Met een stokje wordt in ieder vulsel een ondiep kuiltje gemaakt, zoodat de warmte tot diep in het broodje kan dringen. Daarna ■wordt een plankje over den bovenkant van den oven gelegd, zoodat de broodjes niet kunnen, opbollen en laat men het geheel ongeveer vijf minuten staan. Door de warmte van den steenen vorm worden de broodjes gaar. Na ongeveer vijf minuten wordt er tegen den vorm getikt en bij het omdraaien vallen de broodjes eruit. Deze broodjes doen i" geen enkel opzicht aan cadetjes denken, eerder aan grijsbruine, platte steenen. Warm zijn ze in wendig nog vrij week, maar na eenige uren worden ze steenhard en in dezen toestand kunnen ze maanden bewaard blijven. Zooals krentenbrood een lekkerder variatie Is op ons gewone dageiijksche brood, kennen we hier in de molukken de sago klappa. Het sagomeel wordt daartoe met geraspte klapper en wat zout vermengd en op de gewone wijze gebakken. Echter voor het afdekken is de holte opgevuld met roode suiker. Uit den vorm ge haald vormen deze broodjes een gerecht ook voor Europeesche smaak geschikt, hetgeen van de gewone sagobroodjes niet gezegd kan worden. Sagoklappa moet warm gegeten wor den met zoete, zwarte koffie. Middagmaal levert weer moeilijkheden op. Grootere moeilijkheden dan het ontbijt levert het middagmaal op. Aardappelen zijn hier zeer duur, ongeveer twintig cent per kg. maar bovendien vragen aardappelen vleesch, een smakelijke bruine jus en veel af wisseling in de groenten. Slechts eens in de maand wordt hier geslacht en tenzij de jacht wat oplevert, of we één van onze kippen schie ten, zijn we aangewezen op visch, en visch met aardappelen gaat heel gauw vervelen, nog afgezien van de groentenkwestie. Wij eten dus zes dagen in de week rijsttafel. Holland begint de rijsttafel te appecieeren, laat ik, om alle misverstanden te ondervangen, eerst vertellen, dat onze rijsttafel het heel eenvoudige zusje van de hotelrijstschotel is. Wij eten hier iederen dag tweemaal ons bordje rijst met sajoer (soort soepje van verschillende groenten en kruiden), vleesch of kip of visch, atjar (pickles) en twee of drie sambelans. Sambelans zijn fijngesneden groenten, vruch ten of vleesch of vischstukjes.'die met ver schillende kruiden en roode peper gebraden en meestal met wat klappermelk worden gaai- gestoofd. Het zijn nogal gekruide gerechten en ze maken het voornaamste bestanddeel van de rijsttafel uit. De rijsttafel is de maaltijd van het oude Indië, het Indië, dat voorbij is. maar waar van op afgelegen posten zonder ijsfabriek, abattoir, electrisch licht, groentevoorziening en koelkamers, nog zoo veel overgebleven is. Als het vleesch ontbreekt eten we kip en als de kip ontbreekt visch en alle drie zijn ze op wel twintig verschillende manieren klaar te maken. En als èn de kip èn de visch èn het vleesch ontbreken, is daar de deng-deng, (het aan dunne plakjes gesneden en in de zon gedroogde vleesch) en zijn er versche en gezouten eieren, We verbouwen zelf onze groenten. Ook de groentengerechten zijn met aller lei kruiden tot in het oneindige te va- rieeren. We verbouwen zelf onze groenten, maar in de drie droge maanden is er op Boeroe alleen kankoeng (een soort spinazie) te krijgen, dat in de poelen groeit en verder katjang toemboek. die we zelf maken door kleine erwtjes twee dagen te laten ontkiemen ongeveer op de wijze, als we dat als kinderen in onze sponzendoos met een bruine boon deden. Deze boontjes, op verschillende wijzen toebereid geven een uitstekende, gezonde groente. En" ook al levert onze tuin groenten op, dan is het probleem nog zoo eenvoudig niet. Want als de boontjes rijp zijn eten we dagen achter elkaar boontjes en als de koo: lukt, prijkt- kool wekenlang óp het menu: En weer helpt de rijsttafel met zijn onnoemelijk aantal" variaties. Op kleine, afgelegen plaatsen waar bijna niet te krijgen is, is de rijsttafel niet alleen een prettige afwisseling, maar ook heel dikwijls een uitkomst. Het blikjes eten is duur. ongezond en vervelend, de rijsttafel daarentegen veel goedkooper en bied met be- trekke'hk weinig o-rnnd-t^f een geweldige af wisseling. Er is hier de laatste jaren een tendenz om op een minachtende wijze over rijsteten te i praten, om zooveel mogelijk Europa na te apen. De moderne kleine woningen met behang sel op de muren en een douche in de bad kamer, zijn er ook een verschijnsel van. Maar Indië is grooter dan Java, hoewel een heele- boel menschen dat schijnen te vergeten. Indië is Europa niet en wie dit niet weet te aanvaarden hoort hier niet thuis. Wie ook in uiterlijke dingen niet kan aarden, zal en voor deze menschen. ook innerlijk een vreemde blijven in dit land In de kleine baai voor ons huis zwemt een groote plompe schildpad. Hij geniet van het dikke, vette zeegras, dat op den bodem groeit. Nu en dan steekt hij zijn kop boven het water uit. Een enkele keer eten we schildpad, „toete- roega" zooals de Moluksche naam luidt, maai de keeren, dat de visschers er een vangen, zijn heel zeldzaam en de oude knaap uit onze eigen baai beschouwen we als huisdier en mag niet gevangen worden. De smaak van schildpadvleesch is weinig geprononceerd, net als van visch, maar de structuur lijkt op vleesch. We eten het gebakken en gestoofd met een mengsel van kruiden en azijn. Met de hengel er op uit. ]U" eeft de schildpad een vrijplaats gevonden ■f- in onze kleine baai, aan de visschen is die niet verleend. Heel dikwijls gaan wij er des avonds met de hengel op uit. We vertrekken met een kleine prauw voor de landwind op steekt, op het uur, dat de zon ondergaat en je niet weet, waar jij kijken moet, boven je naar de roode en gouden en paarse hemel of beneden naar de zeetuinen waar tusschen het roode orgelpijpkoraal de oranje en groene rotsvischjes heen en weer schieten en het water zoo helder en rimpelloos is, dat je je eigen schaduw ziet bewegen over het lichte zand. We visschen met „koemang", hermietkrab- ben, die afschuwelijk ruiken, maar daardoor juist de visch van verre aanlokken. Op de grens van hét rif en het zand zijn de visch- rijkste plaatsen; we kennen zes a zeven plek jes, die we achtereenvolgens opzoeken, als het succes op het vorige te klein is. De vangst is zeer afwisselend, we hebben het meege maakt, dat we in twintig minuten tijd elk er zes a zeven vingen, maar dikwijls halen we in drie of vier uur nauwelijks zooveel op. Aan de manier van bijten kun je meestal merken met welk soort visch je te doen hebt. Daar is de „garova" met de geweldige groote bek, die heel voorzichtig aan het aas zuigt en de slimme goud en paars gestreepte „ta- toe", een koffervisch, die je snoer onder het koraal trekt, zoodat je je haak verspeelt. Donkere onderzeesche zalen met duizenden kerstboomen. Tg en uur na zonsondei-gang steekt de siboe siboe, de landwind, op, een woelige wind. die de baai onrustig maakt, zoodat de vlerken van de prauw om beurten tegen het water slaan. Tegen achten gaan we naar huis, zei lend met de siboe-siboe of wanneer de wind laat is, pagaaiend, terwijl onze oude mandoer om den wind fluit. Soms trekt de maan een blinkend wit pad, lichtend en koud als onbe reden ijs, maar de feestelijkste thuisvaart ge nieten we in donkere nachten zonder maan en zonder sterren, doch met een lichtende zee, waar de visschen snelle sporen in stippe len, de vlerken van de prauw en de pagaaien zilveren druppels in slaan en je voorovergebo gen over het zwarte water, in de donkere on derzeesche zalen tienduizend kerstboomen ziet stralen. Thuisgekomen drinken we vei'kleumd de heete zwarte koffie en een half uur daarna smullen we van de knappend gebakken buit. die met versch brood of warme rijst verruk kelijk smaakt. Maar soms is er geen visch en ook geen koe mang en gaan we 'smiddags tegen een uur of vier het varken jagen. Dat varken behoorde vroeger aan een Chinees, maat ontsnapte en leeft nu in het wild, maar gedraagt zich afsoluut anders dan de gewone wilde varkens, zoodat we reeds twee maanden lang de klei ne ravijnen van het tafelland afdrijven, ech ter nog steeds zonder succes. Het is een gewel dige knaap, ter hoogte van een tafel, dat zich te goed doet aan de veldgewassen van de ar me menschen uit de strandkampongs. Eén keer hebben we hem bijna te pakken: op de plaatsen, waar hij uit kan komen staan mijn man en oom Hindji met geladen geweer, maar het varken met de wildblaffende honden ach ter zich aan, wijkt rechts uit en onder de paal woning van een Boetonees doorschietend, ontkomt hij langs het strand. De wedloop daarna is tevergeetsch en om toch niet ge heel met leege handen thuis te komen, oog sten we de papaya's van de in het wild groeiende papayaboomen en gaan terug over de heete vlakte, tot de hals door het mes scherpe alang-alang, waarin een al te smal voetpad is geplet. Werkelijk serieus gejaagd wordt er aan den overkant van de baai. Mijn man gaat dan voor een kleine week en keert dan gewoonlijk met vijf of zes herten of varkens terug, die reeds gedeeltelijk tot deng-deng zijn ver werkt. Gewoonlijk jaagt hij met de Hinolung van Keboelain, maar deze jachten in het moeilijk begaanbaar gloeiend heete. heuvel terrein zijn voor een vrouw niet mee te ma ken. De Alfoeren zijn prettige drijvers, de buit is voor den gast-, die van zijn kant voor ammunitie en het eten moet zorgen. Toch we ten zij er altijd nog wel een slaatje uit te slaan, want de laatste maal waren alle acht tien drijvers van geweren voorzien en kwa men allen om kruit vragen, 's Avonds wordt er deng-deng gemaakt en keteltjes koffie gedronken onder urenlange verhalen uit den tijd van den eersten Bahman (stamvader), die het land verdeelde en de bergen en rivie ren namen gaf. De thuiskomst na zoo'n tocht is bijzonder vieugdevol, want voor mij zijn zulke dagen extra eenzaam. Dadelijk wordt den volgenden morgen de deng-deng te drogen gelegd. Het vleesch is reeds in dunne reepen gesneden en met een mengsel van zout en salpeter inge wreven. De zon moet nu de rest doen. Het laatste geschoten wild wordt uitgesne den en verdeeld, wat mooie stukken voor ons zelf, een kilo voor den luitenant en voor den gezaghebber en de rest aan de menschen, die op ons erf leven. De eerste dagen is er nu overal volop vleesch. We eten het als gehakt en als lapjes, bereiden er haché van en cro- quetten. Zoo'n dag na de jacht is de keuken in een slagerij herschapen. Aan de citroen- boor naast de achterdeur hangt 'n gaffel aan een touw. Hieraan wordt een petroleumblik water opgehangen, de kinderen van den mandoer stoki.n er een vuurtje onder. Het varken ligt in de schaduw van het citroen- bosje en als het water kookt, wordt het met kommen vol over hem heen gegoten en een paar Christenen schrapen hem en snijden hem in stukken. De Bohammedanen loopen in een extra boog om het huis. Zij kunnen alleen meesmuilen als er een hert buitge maakt is. BEB VUYK. (Nadruk verboden.) De moord in de Groote Bicker- straat te Amsterdam. Tegen beide verdachten vijftien jaar geëischt. AMSTERDAM, 20 October. In den ochtend van den 5en December van het vorig jaar deed men in een woning in de Grootee Bickerstraat een vreeselijke ontdekking. De alleenwonende zestigjarige mejuffrouw Teese- ling werd vermoord gevonden. De vrouw lag op het bed, de schedel van het slachtofer was ingeslagen. Zij bleek reeds geruimen tijd dood te zijn. De gevonden vingerafdrukken gaven een kostbare aanwijzing. Enkele dagen later ar resteerde de politie twee nog jonge mannen den 23-jarigen metselaar G. T. N. en den jarige koopman A. C. R. Gedurende het ge- heele vooronderzoek bleven zij hardnekkig ontkennen, hoewel het netwerk van bewijzen steeds nauwer om hen werd aangehaald. Eind September echter veranderden zij van houding en zij legden voor den rechtercommissaris een volledige bekentenis af. Zij hadden de vrouw een slag op het hoofd gegeven, haar op het bed geworpen, en kussens en andere voor werpen op haar hoofd gestapeld, zoodat zij aan verstikking overleed. Daarna hebben de beide misdadigers de woning doorzicht en het geld en de sieraden die de vrouw bezat, ge stolen. Vandaag stond het tweetal terecht voor de vierde kamer der rechtbank, gepresideerd door mr. J. Boon. De officier van justitie mr. Was- senbergh requireerde tegen beide ver dachten wegens het dooden van een weerlooze vrouw, vijftien jaar. Protest tegen een interneering op Rozenburg. Adres van de Jongeren Vredes Actie. De Jongeren Vredes Actie heeft aan den minister van Defensie en de beide Kamers der Staten Generaal een adres gericht, waarin zij schrijft met groote bezorgdheid kennis te hebben genomen van de berichten over de voornemens der regeering om de dienst weigeraars, wier gewetensbezwaren zijn er kend, overeenkomstig de wet van 13 Juli 1923 in een werkkamp op het eiland Rozenburg onder te brengen. Wel verheugt het de J.V.A.. dat de aanvan kelijke berichten, dat de dienstweigeraars aldaar o.a. stellingen voor geschut in gereed heid zouden moeten brengen en onder bewa king van militaire, politie zouden worden ge steld. niet zijn bevestigd, daar deze maatre gelen in strijd zouden zijn geweest met de wet van 13 Juli 1923. De plaatsing in een werkkamp op het een zame en moeilijk te bereiken eiland Rozen burg, beteekent practisch een interneering gedurende bijna twee jaar. Het isolement en de vrijheidsbeneming zal. als dit plan wordt uitgevoerd, veel grooter zijn dan dat van de militairen in de kazerne, terwijl de wet een burgerlijke tewerkstelling als een gelijkwaar dig alternatief heeft bedoeld. Bovendien zul len allen hetzelfde grondwerk moeten doen, daargelaten of zij daarvoor geschikt zijn. hetgeen dus een ongelijke behandeling van de verschillende dienstweigeraars beteekent. Dat het plaatsen van deze dienstweigeraars bij de verschillende diensten en bedrijven nu plotseling onoverkomelijke bezwaren zou op leveren, terwijl het jarenlang mogelijk is ge weest en het aantal dienstweigeraars niet is toegenomen, komt de J.V.A. weinig aanne melijk voor. Zij verzoekt tenslotte de regeering dringend dit plan niet uit te voren en zij verzoekt te vens de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal hun invloed in deze richting aan te wenden. DE DERDE WEGVERKEERSDAG VAN DE K. N. A. C. Minister Van Butiren zal spreken over: „De weg als modern verkeersmiddel". De Koninklijke Nederlandsche Automobiel- Club heeft besloten tijdens de in November a.s. te organiseeren zevende jaarlijksche ver- keersveiligheidsweek evenals vorige jaren een ééndaagsch congres te houden, gewijd aan de belangen van veilig wegverkeer en goede we gen. Deze derde wegverkeersdag is vastgesteld op Vrijdag 26 November en zal worden ee- houden in het gebouw van het Kon. Zoölo gisch Botanisch Genootschap (Dierentuin) te 's-Gravenhage. Het congres zal worden geopend door den minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, die daarbij een referaat zal houden over .De weg als modern verkeers middel". Verder zullen een groot aantal voor drachten worden gehouden. Weet U ook al dat de firma die zoo'n kolossaal succes heeft met PEUGEOT, nu tevens beslag heeft kunnen leggen op het De EENIGE ECHTE 4-pers. wagen die l op 18 loopt. Werkplaatsen: HEERENVEST 116—122. (Adv. Ingez. Med.) Goederentrein op stilstaande locomotief gereden. Treinverkeer te Apeldoorn gestagneerd. Woensdagavond omstreeks kwart voor ze ven heeft zich op het stationsemplacement te Apeldoorn, dat in een dikken mist was ge huld, een botsing voorgedaan tusschen een goederentrein en een locomotief. Gelukkig bleef het ongeval beperkt tot materieele schade. Ter hoogte van de locomotievenloods. en kele tientallen meters voor den spoorweg overgang op den Arnhemscheweg, is een goederentrein uit Zwolle op een stilstaande locomotief geloopen. De botsing had tot gevolg, dat twee wagons van den goederentrein elk met één wielas uit de rails zijn geloopen. Als door een wonder bleven machinist, stoker en conducteur on gedeerd. Met enkele lichte ontvellingen en builen brachten zij het er af. Onmiddellijk werd met het opruimingswerk begonnen. Om half elf had men de gederail leerde wagons weer in het goede spoor ge bracht. waarna zij konden worden geran geerd op een andere lijn. Hiermede was de stagnatie opgeheven. Zeventienjarige jongen 0111 het leven gebracht? Lijk in een kanaal te Zandberg gevonden. Twee personen gearresteerd. Zaterdagmorgen jl. is uit het Hoofdkanaal te Zandberg, gemeente Onstwedde, het lijk opgehaald van den zeventien]arigen jongen H. uit Vachtwedde. Op eenigen afstand daar van werd ook zijn rijwiel gevonden. De politie, die misdrijf niet uitgesloten achtte, heeft een uitgebreid onderzoek inge steld. Het lijk werd in beslag genomen en naar Groningen vervoerd, waar sectie werd verricht. Het onderzoek, waarbij verscheidene per sonen werden verhoord, heeft thans ge leid tot de arrestatie van den ongeveer 30- jarigen ongetrouwden S. T. en de echtge- noote van zekeren Sch.. beiden wonende te Vlachtwedde. Zij zijn naar Groningen op transport gesteld. Gereformeerde Kerken in Hersteld Verband. Algemeene vergadering te Amsterdam. Te Amsterdam is de algemeene vergade ring der Gereformeerde kerken in hersteld verband gehouden onder voorzitterschap van ds. H. Hasper. terwijl ds. P. G. van den Haaff als scriba en ds. M. Hinloopen als assessor fungeerden. De voorzitter sprak woorden van gedach tenis gewijd aan den in Juni door een droe vig ongeluk overleden predikant van Haar lem dr. P. A. E. Sillevis Smitt. Van de besluiten der vergadering valt in het bijzonder het volgende te noemen. Allereerst werd een commissie benoemd, die zich rekenschap zal hebben te geven van de in de kerken levende bezorgdheid inzake de roeping der kerk ten aanzien van de open baring van het geloof in Jezus Christus be treffende het oorlogsvraagstuk, en. bij ge lijktijdige bestudeering van de besluiten van de conferentie van Oxford 1937. een formu leering zal zoeken voor hetgeen er ten dezen bij velerlei verschil, aan gemeenschappelijke overtuiging leeft, welke formuleering. na aan vaarding door de kerken, gepubliceerd zal worden. Voorts werden deputaten benoemd om het rapport van de conferentie van Edinburgh 1937 te overzien en advies uit te brengen om trent mogelijke adhaesie aan dat rapport. De algemeene vergadering wekte de kerken op met ernst van het rapport der conferentie van Edinburgh kennis te nemen en ook ove rigens krachtig in de oecumenische beweging mede te arbeiden. Eindelijk werd nog besloten de wensche- Üjkheid en de mogelijkheid te doen onder zoeken of de Psalmberijming van ds. H. Has per de bestaande berijming behoort te ver vangen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1887. 21 October: Heden herdenkt de heer dr. B. W. Hoffmann, rector aan het Gymnasium alhier, den dag waarop hij vóór 25 jaar bij het hooger onderwijs in be trekking kwam. Na in 1862 als conrector te Gouda te zijn benoemd, kwam de heer Hoffmann in 1865 als praeceptor aan de Latijnsche school alhier en werd hij in 1877 tot rector bevorderd. In de fraai met groen versierde vestibule der school werd de jubilaris hedenmorgen door de gezamenlijke leeraren en leerlingen ont vangen en ontving, evenals den geheelen dag, vele gelukwenschen en stoffelijke blijken van belangstelling. ZILVEREN JUBILEUM „AURORA". Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Dubbel Mannenkwartet „Aurora", directeur de heer K. Zeilmaker, wordt een feestavond gegeven op Zaterdag 23 October a.s.. in het gebouw der St. Joseph Gezellen, in de Jansstraat. Hieraan zullen medewerken: het Dubbel Mannenkwartet „Aurora" en het Haarlemsch Cabaret Trio de Vos. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door „The Jolly Jokers", on der leiding van#den heer Grootegoed. In de pauze zal er gelegenheid bestaan, het jubileerend kwartet te complimenteeren. Na afloop is er bal onder leiding van den heer J. Veen, en een tombola met fraaie prijzen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie, Smedestraat. uit sluitend tusschen 11 en 13 uur.) Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Semedestraat; Accu; van Deventer, Rozen- prieelstraat 54 rood; Broche, Politiebureau Smedestraat; Duif, Butot, Populierstraat 11; Envzloppe Station Blcemendaal; Gewicht, Politiebureau, Smedestraat, Smedestraat Hondje, Hendriks, Lange, Vlamingstraat 11; Dameshoed, Piek, Damiatestraat 14: Porte- monnaie met inhoud; Al, Rijksweg 486, Sant poort; Portemonnaie met inhoud, van Looy, Karolingenstraat. 68; Passer, Brand. Zuider Buiten Spaarne 104; Regenpijpen; Steegman, Vergierdeweg 146; Rozenkrans, Matla. So- phiastraat 17; Scheenen. Beringen, Meester H. Gerlingstraat 8 rood; Vulpotlood, Loderus, Reigerstraat 110. WA /UfEEP/.Mi TJEINCINr^ HET FASCISTISCHE ITALIë JUBILEERT. Op 28 October zal in Italië het feit herdacht worden, dat Mussolini en zijn geestverwanten vijftien jaar geleden den „Marsch naar Rome" ondernamen. Men ziet den Duce links op de foto. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Binnendijk, N.-Orleans n. Rott. via Londen p. 19 Niton. Statendam, 19 v. N.-York n. Rott. Burgerdijk, 18 v. Rott. te Houston. HOLLAND—OOST AZIë LIJN. Serooskerk (t.) 19 v. Manilla. Zuiderkerk (t.) 20 te Dairen. Grootekerk (u.) 20 v. Aden. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Gaasterkerk 20 v. Schiedam te Rott. KON HOLLANDSCHE LLOYD. Amstelland. 20 v. Amst. n. Hbg. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom, 19 v. Hbr. n. Amst. Reggestroom (t.) 18 v. Dakar. Jaarstroom 20 v. Hbg. te Amst. HOLLANDAFRIKA LIJN. Nijkerk. 20 v. Beira n. Rott. Springfont (u.) p. 1 8 Gibraltar. KON. NED STOOMBOOT MIJ Agamemnon, 16 v. Guiria te Caripito. Ajax. 19 v. Kopenhagen n. Gdynia. Deucalion, 20 v. Varna te Sonstantza. Juno, 19 van Piraeus n. Antwerpen. Merope, 20 van Danzig te Kopenhagen. Perseus, 20 v. Faro te Villa Real de S. An tonio. Theseus, 20 van Genua n. Marseille. Boskoop, Chili n. Amst. 19 v. Lpl. via Antw. Fauna, 19 v. Izmir te Kiuluk. Hercules, 19 v. Tunis n. Alex. Nero, 20 v. Vigo te Amst. Oranje Nassau. 20 v. Paramaribo te Amst. Rhea, 19 v. Catania n. Messina. Venezuela, Barbados n. Amst. p. 19 Azoren. Vulcanus, 19 v. Lissabon n. Amst. Luna, 18 v. W.-Indië te New-York. Orion, 20 v. Amst. n. Hamburg. Nereus, 20 v. Amst. n. Kopenhagen. Bennekom, 20 v. Balbao n. Vanc. NED IND TANKST. MIJ. Agnita, Amst. n. St. Kitts 18 180 mijl Z. v. Land's End. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Slamat (t.) 19 v. Marseille. Soekaboemi (t.) p. 20 Mihikol. Garoet (t.) 20 v. Pt. Sudan. Indrapoera. 20 v. Batavia n. Rott. Brastagi (u.) 20 v. Pt. Said. Ameland (t.) 20 v. Havre. Sibajak, 20 v. Rott. n. Batavia. ROTT -Z -A\TS "'KA LIJN Alpherat (t.) 19 v. Rio Jan. Alphacca (üitr.) 18 180 m. Z. v. Land's End. STOOMV. MIJ. OCEAAN Glenshiel. 19 v. Dairen, voor Rott. Polyphemus. 18 v. Hamburg te Glasgow. Menelaus, Japan n. Rott. 20 v. Singapore. Glenaffaric, Japan n. Rott. 19 v. Singapore. Lamedon. 18 v. Lpl. te Batavia. Clytoneus, Bat. n. Hbg. 18 v. Londen. Rhesus, 18 v. Batavia n. L'pool. C. of Pittsburg, Japan n. Rott. 19 van Ko- lambugan. Bellerophon, Rott. n. Japan 18 van Singa pore. Alcinous, Amst. n. Java 20 te Port Said. STOOMV. MIJ NEDERLAND Joh. de Witt (t.) 20 v. Colombo. Tarakan <u.) 20 v. Pt. Said. Chr. Huygens (u.) 19 v. Algiers. P. Laut (u.) 19 van Sabang. Enggano, 20 van Amst. te Batavia.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11