Gouden Geluiden DE ONDERAARDSCHE GANGEN IN HAARLEM EN OMGEVING. Onderaardsche gangen bij oude Kasteelen. DO NT DERDAG 21 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Prof. Ir. Chr. K. Visser uit Delft zegt: „het is absoluut zeker dat wij hier de ingangen hebben". Woensdagmiddag heeft mevrouw N. Klein Sprokkelhorst met haar wichelroede het on derzoek naar onderaardsche gangen voortge zet. Als belangstellende was daarbij tegen woordig Prof. Ir. K. Visser uit Delft, lid van Monumentenzorg. Eerst bleven wij nog in Haarlem. Het hoofd van de openbare voorbereidende school in de Jansstraat (het gebouw nabij de School steeg met 't aardige oude poortje) had ons medegedeeld, dat zij aanwijzingen meende te hebben dat in dat gebouw wel iets interessants te ontdekken viel, temeer nu het onderzoek van mevrouw Klein Sprokkelhorst de vorige week had uitgewezen dat er twee gangen van de Groote Kerk (via de Jansstraat en de Sme- destraati naar de Janskerk moeten loopen. In den tuin was een groote zandbak waarin onlangs een zandstorting geconstateerd was doordat een deksel van een daar verborgen put was ingezakt. Bovendien waren er groote këlders onder het gebouw waar vroeger een klooster gestaan heeft. De directeur van Openbare Werken Ir. M. 'H. Maas verleende zijn medewerking om dit onderzoek mogelijk te maken. Een der gangen loopt, naar de wichelroede aanwees, onder die put. De put die van oud maaksel is zou een ingang tot de gang ge weest kunnen zijn, maar Prof. Ir. Visser vond dit toch niet meer dan een veronderstel ling. Interessant waren de ontdekkingen die wij in de kelders van dit oude kloostergebouw in de Jansstraat deden Er werd een nis gevonden waarin een steenen trap afdaalt, die even wel even onder den keldervloer was dichtgemetseld. Hier hebben wij, zoo zei Prof. Ir. Visser met de meeste stelligheid een ingang tot de onderaardsche gang. Dit zei hij in verband met de zeer bij zondere situatie ter plaatse. Alle gewelven en ook de bedoelde nis met trap zijn van zeer oude steenen gemetseld, zoogenaamde „kloos termoppen" (een bijzonder groote steen soort). Het eigenaardige was, dat die nis pas door de aanwezigen gezien kon worden, nadat mevrouw Sprokkelhorst de plek had aange geven met de wichelroede. De donkere kelder werd namelijk alleen verlicht, door een elec- trische looplamp die te voren nog niet in de omgeving van de nis geschenen had. Dit was dus een zeer sterke bevestiging van de aan wijzingen der wichelroede-loopster. Prof. Ir. Visser, die in technische vraag stukken bij oudheidkundige onderzoekingen gen een deskundige is, verzekerde, dat hier met zeer weinig kosten de ingang kan worden opengemaakt, temeer omdat aangenomen kan worden dat de gang op die plaats kan wor den bloot gelegd, zonder dat men last heeft van het grondwater. op last van den eigenaar van het Oude Slot, den heer Beels van Heemstede, wonende te Haarlem, dichtgegooid omdat hij het ge vaarlijk vond, dat kinderen daarin speelden. De bewoner van het Oude Slot, de litte rator en schilder M. H. J. Erens, vertelde, dat hij zich den tijd herinnert dat nog in die gangen geloopen werd. „Ja", zoo zei de dochter van den heer Erens, ik heb er zelf als kind nog in ge speeld. Je daalde een trapje af en kon dan een heel eind in de gangen loopen. Ik ben er zeker wel 8 a 10 Meter ver in geweest. Er stond geen water in. Als kinderen vonden wij het nog al eng. Ook in het gedeelte van het Oude Slot dat nu den heer Erens tot woning dient (mooie oude kamers!) werd een ingang tot de on deraardsche gang ontdekt, welke nu even wel is dicht gemetseld. Hier werd dus alles wat mevrouw Sprokkelhorst met haar wichelroede had aangewezen door de feiten en de verklaringen van betrouwbare getui gen bevestigd. Prof. L. Visser verzekerde, dat als de heer Beels van Heemstede toestemming tot een onderzoek wil geven het openmaken van de gangen niet meer dan enkele guldens zal kosten, terwijl er geen gevaren toestaan, dat het grondwater daarbij parten kan spelen. Epn lezer had ons ook verteld, dat die gang van het Oude Slot te Heemstede nog verder door moest loopen naar het Zuiden. Aller eerst naar de ruïne van het kasteel „Dever" dat even voorbij Lisse aan den Rijksweg staat. Ook daarheen ging onze tocht. In den toren van deze ruïne werd door mevrouw Sprokkelhorst een gang geconsta teerd, die in de richting Heemstede en Sas- senheim loopt. Daardoor was dus het vermoeden ver sterkt, dat er ook een onderaardsche gang bestaan heeft van het Kasteel te Heemstede naar het Kasteel Dever te Sassen- heim. Een ingang daarvan hebben wij tot heden niet kunnen vinden, maar ons onderzoek kon, omdat het reefis donker begon te wor den, niet lang duren. „Ik hoop nog jaren lang klant te kunnen blijven. Ik ben dit reeds 40 jaar.' O'veen. Mevr. M. C. D.-V. Een artikel van vertrouwen bij een adres van vertrouwen. OOK U slaagt zeker bij COIDSCHMEDINC GROOTE MARKT. PIANO'S RADIO MUZIEK. Ons magazijn is tot 8 uur geopend, Zaterdags tot 10 uur. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. Heden: DONDERDAG 21 OCTOBER Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: ,.De laatste dagen van Pompeji", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De groote illusie met Erich von Stroheim en Pierre Fresnay, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Go West young man" met Mae West, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone Theater: „Seizoen in Pontresina", skifilm met Sepp Rist, doorloopende voor stellingen van 1.305.30 en 711 uur. Cinema Palace: „Prins en Bedelknaap", 7 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 22 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Feestuitvoering gouden jubileum Bond van Gem. Zangver- eenigingen. 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorioopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen, nieuw programma. Het Oude Slot te Heemstede in zijn glorietijd. Bloembollencultuur. In de Woensdagavond in café Brinkman, Plein, gehouden vergadering der afd. Haar lem van de Algemeene Vereeniging van Bloembollencultuur stelde de voorzitter, de heer J. M. C. Hoog, de aanwezigen op de hoogte van het doortastend optreden van het bestuur, waardoor het mogelijk is gewor den een cursus voor bloembollenteelt te doen houden. De leden betuigden hun instemming het hetgeen ten deze is geschied. In verband met drie vacaturen in het hoofdbestuur wegens periodieke aftreding, besloot de vergadering in de plaats van den heer C. H. Kramer candidaat te stellen op aanbeveling van de afdeeling Heemstede den heer Th. Hoog, lid der firma C. G. van Tubergen, te Haarlem. In de volgende vergadering zal een besluit worden genomen ten opzichte der andere vacaturen. De heer Hoog aanvaardde deze candida- tuur. Ten opzichte van eventueele voorstellen voor de a.s. algemeene vergadering kwamen enkele aangelegenheden ter sprake, die bij nader overleg evenwel enkel door de afge vaardigden bij de rondvraag ter tafel zul len worden gebracht. In de eerste plaats het denkbeeld om overheidsmaatregelen te doen nemen ter bestrij-ding van handel in ondeug delijke bloembollen. Verder zal gewezen worden op de zeer onaangename zaal waar de algemeene vergaderingen worden gehouden, waarin het gesprokene slecht verstaanbaar is en waar belangstellende leden nauwelijks een plaats kunnen verkrijgen. Vervolgens werd aandacht gewijd aan de besprekingen bij de afdeeling Heemstede ter zake der beursbelasting en het zoo noodig op het oude peil brengen der contributie. Ten deze zal afgewacht worden het prae-advies van het hoofdbestuur, ofschoon betreurd werd, dat door die contributie-verlaging de inkomsten van menige afdeeling aanzienlijk minder zijn geworden. Ten slotte zal bij de rondvraag ter sprake worden gebracht de klacht van een belang stellend lid, die geen enkel voordeel heeft van beursbezoek, doch de keuringen alleen tegen betaling mag bijwonen. Aanbevolen zal wor den een zoodanige maatregel te nemen, dat aan deze klacht wordt tegemoet gekomen. In de volgende afdeelingsvergadering zal gelegenheid gegeven worden een vijfde lid in het bestuur te kiezen. Voorloopig werd reeds als candidaat aangewezen dr. ir M. D. Dijt. Besloten werd gebruik te maken van het aanbod der land- en tuinbouwkundige af deeling der Coöp. Kunstmestfabriek Vlaar- dingen voor het houden eener lezing en het vertoonen van een bedrijfsfilm over mo derne inzichten in de bemestingsvraagstuk ken. doch dan uitsluitend ten opzichte van bloembollenteelt. Getracht zal worden deze lezing te doen geschieden in samenwerking met omliggende afdeelingen, ten einde de kans van slagen te bevorderen. Aanwijsingen daarover Woensdagmiddag verkregen door het ondersoek van Haarlem 's Dagblad. In de oude kelders van het yroegere kloostergebouw in de Jansstraat. Hierop trokken wij naar Heemstede naar het Oude Slot, nabij den Meerweg. Wij had den van lezers aanwijzingen ontvangen dat ook hier onderaardsche gangen moesten zijn. Tegenover mevrouw Sprokkelhorst en ons ge zelschap hebben wij daarover angstvallig ge zwegen, maar lieten haar in de Javalaan, waar alleen moderne huizen staan en niets wijst op een bouwwerk van eeuwen geleden, zoe ken. Het gezelschap en ook mevrouw Sprok kelhorst die ter plaatse onbekend was, keken verwonderd. Wie zou hier nu onderaardsche gangen zoeken? Al zeer spoedig ontdekte zij daar tot haar eigen verwondering drie gangen. Onze vriendelijke lezers die deze tip gegeven hadden, bleken het dus bij het goede eind te hebben gehad. Daarop volgde een onderzoek op het ter rein van het Oude Slot zelf, dat geheel in boomen verscholen ligt. Op het terrein waar vroeger het Kasteel van Heemstede gestaan heeft, werden ook de drie gangen door mevrouw Sprokkelhorst met haar wichelroede gevonden. Eén ging in de richting van het Seminarie (vroeger een klooster), één naar de oude Ned. Hervormde Kerk aan het Wilhelminaplein en één naar de rich ting Bennebroek. De pachter van de boerderij op het Oude Slot kwam er bij en vertelde dat hij zeker heid had. dat de gangen loopen op de pun ten die mevrouw Sprokkelhorst had aange geven. Even voorbij de monumentale brug, dus op de plek waar vroeger het kasteel ge staan heeft, is in 1918 de ingang tot de gang De nis van deze kelders waarin een trap is die vroeger naar de onderaardsche gang leidde. Heden, Donderdag, gaan wij verder, want wij hebben noginteressante gegevens over het verder doorloopen van de gang in Zui delijke richting. De bijzonderheden verzwij gen wij daarover om zekerheid te hebben, dat onze wichelroede-loopster geen enkele aanwijzing van buiten kan krijgen en zuiver uit eigen initiatief moet handelen. Dit ver hoogt natuurlijk de waarde van de controle op haar mededeelingen. Wij hebben ook nog aanwijzingen ontvan gen dat er een gang moet loopen van Haar lem naar het Oude Slot te Heemstede maar die hebben wij nog niet kunnen controleeren. INBRAAK IN DE OVERTONSTRAAT. Door een groentehandelaar in de Overton- straat werd Woensdagmorgen aan de politie kennis gegeven, dat in zijn zaak was ingebro ken. Uit de winkella werd een bedrag van 129 gestolen. De recherche ging oo onder zoek uit en hield spoedig een 16-jarigen jon gen aan, die aanvankelijk ontkende. Later gaf hij echter toe, dit geld gestolen en in een boschje bij het Huis te Zaanen verstopt te hebben. Hier werd het inderdaad gevonden, De jongen werd in bewaring gesteld. Het Oude Slot te Heemstede en Déver bij Lisse. 'n VULPEN'van DANTUMA, Zonder weerga. VULPENSPECIALIST ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161 (Adv. Ingez Med.) WATER. WAAR VROEGEQ HET KASTE El. STOhD. INGAINQ TOT DE OI1DERAARD5CHE CAHGE.N DROOGGELEGDI SLOTqiRACtlT NAAR DÉVEC het oude kasteel op LISSE VROEGERE BIJCiEBOUV® V1 ZZd-T LAE MAAR DE MED.tiERV KERK OPtlET WILHELMIMAPLEIM TE tlFENSTEDE- drooq-1gelec.de 1 elotgirag-ht SLOTLAAN -resten vaneem torem MET INGANG TOT DE GAMQEN NAAR tl ET semenarie (vroeger .HET OUDE CLDOSTER) De situatie op het terrein van het Oude Slot te Heemstede. Elders in dit nummer deelen wij mede, dat bij het Oude Slot te Heemstede onderaard sche gangen bestaan. Dit is geen veronder stelling meer, maar zekerheid. Betrouw bare getuigen hebben medegedeeld, dat in 1918 de ingangen tot die gangen zijn dicht gemaakt. Voordien hebben verschillende men- schen in de gangen geloopen. Bij de ruïne van Déver bij Lisse zijn door mevrouw N. Klein Sprokkelhorst met haar wichelroede ook gangen aangewezen. Wij geven thans van beide kasteelen eeni- ge bijzonderhden. Het oude slot te Heemstede. Het Slot of Huis te Heemstede stond op geringen afstand van het dorp. Het eerste kasteel dat daar werd gebouwd, werd in 1394 opbevel van Hertog Albrecht van Beieren verwoest, omdat de bewoner, Heer Jan van Heemstede had deelgenomen aan den moord op Aleida van Poelgeest, een vriendin van den Hertog. Later weer herbouwd, werd het Huis te Heemstede tijdens de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten tot driemaal toe met den grond gelijk gemaakt. In 1460 werd het door Jan van Heemstede opnieuw herbouwd, waarbij niets gespaard werd, om het tot een van de fraaiste kasteelen van Holland te ma ken. Door den tand des tijds aangetast, werd het slot omtrent hét midden der 17e eeuw door den toenmaligen eigenaar, Ridder Adriaan Pauw geheel gerestaureerd. Het was een grootsch vierkant gebouw, waarop een ronde en een achtkante toren prijkten, dat midden in een ronden vijver stond, die uitkwam in het Haarlemmermeer. Een fraaie op zes bogen steunende brug verleende toegang tot het slot. dat door fraaie wandeldreven, mooie tuinen en een ruimen boomgaard omringd was. Op het voorplein bevonden zich prach tige antieke beelden. Binnen den ingana van het slot was een op schrift geplaatst, dat de voornaamste lotge vallen van het huis vermeldde. Van het in terieur viel de groote ridderzaal, waarvan de wanden behangen waren met oud wapentuig, op door haar voorname schoonheid. Het slot werd In 1810 voor afbraak verkocht en daar na gesloopt. Terzelfder tijd werden ook de wa pens, schilden en ander oud krijgstuig uit de wapenzaal in veiligheid gebracht. De resten van het slot, die in het jaar 1346 grooten- deels omgeworpen en opgeruimd werden, zijn thans eigendom van den heer Beels van Heemstede, te Haarlem. Het huis te Dever. De ruine bij Lisse, ten Oosten van den ver keersweg HaarlemDen Haag, is afkomstig van het Huis te Dever (op de oprijlaan staat Dé Ver) ook wel Huis te Lisse geheeten. De oorsprong van den naam is moeilijk na te gaan doch moet misschien gezocht worden in een samentrekken van het woord De Ever, een naam die ons minder vreemd in de ooren klinkt. Het huis Dever was oorspronkelijk vermoe delijk de voorburg van een kasteel, waarvan in 1622 op ongeveer 400 m. afstand funda menten zijn gevonden. De bouwval bevat een ellipsvormig keldergewelf. In 1841 verkeerde het huis reeds in ver vallen staat. Het was toen evenwel volgens een beschrijving nog een ruim gebouw, met een ommuurden voorhof en een halfronden toren, rondom liggende in een breeden vij ver, omgeven door veel lanen met hoog ge boomte en fraaie singels. De bouwval is thans eigendom van een Duitschen baron, terwijl het omliggende ter rein als bollenland gebruikt wordt. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot licht of half be wolkt, weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 769.8 m.M. te Boedapest. Laagste 744.0 m.M. te Ingö. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 57 F. Laagste hedennacht 42 F. Hoogste heden 45 F. Het gebied van hoogen luchtdruk trok zich verder naar het Oosten terug. De depressie in het Noorden verplaatste zich Noordoostwaarts maar is thans door een strookvormig gebied van lagen luchtdruk dat over de Britsche eilan den loopt verbonden met het lagedrukgebied over Spanje. Noord-Scandinavië staat nog onder invloed van de depressie. De wind is er nog krachtig uit Zuidwest met regen. Op de Britsche eilanden waaien meest zwakke ver anderlijke winden met gedeeltelijk bewolkte lucht en mist in het Zuidoosten. Ook op het vasteland van West-Europa kwam vanmorgen veel nevel of mist voor met windstilte of zwakken wind. De temperatuur is in Zuid- Frankrijk en Scandinavië boven normaal, overigens was zij vanmorgen meest onder nor maal. Alleen op IJsland en plaatselijk in Duitschland daalde de temperatuur tot onder het vriespunt. Voor onze omgeving wordt voorloopig nog weinig verandering in de weersge steldheid verwacht, de bewolking zal echter wellicht iets toenemen. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 760 m.M. Stand van gister 764 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oiide Gracht: 14141. Spaar ogen en geld met een bril van van HuizenOpticien Kl. Houtstraat 13, Telef. 14112 (Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2