Haarlem's Dagblad Het Gasmaskerkind. „Brederode" tennissen SPORTHUIS „HAARLEM" N.V. KH ELI MI'S Fa. VAN BASTEN Eetkamers vanaf 225.- Ei, Zeeslang! Inhoudsopgave 55e Jaargang No. 16668 Uitgave Lourens Coster, .Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algera. Drukkerij N.V. Bureaux: Croote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14S25. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 23 October 1937 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advcrtentiëni 1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Hebt u die foto bekeken van dat kleine jongetje in Engeland, dat oefende met een gasmasker? Gisteren was dat te zien in onze fotopagina. Bij liet jongetje stonden een me neer die erom lachte en een tweede meneer die er een beetje treurig naar keek. Dat gaf de heerschende opvattingen over deze zaak heel aardig weer. Eigenlijk had er ook nog een derde meneer bij moeten staan, die een ver ontwaardigde of wanhopige houding aannam. Maar dan op een afstand, want die meneer, hoewel hij bestaat, is in de minderheid en kan den bewapeningswedstrijd niet stoppen. Mis schien heeft hij er inderdaad gestaan maar heeft de fotograaf hem er niet op kunnen krijgen, omdat hij te ver weg was. Wat het jongetje betreft: het was net een aangekleed varken op zijn achterste pooten. Volwassenen met gasmaskers lijken daar ook op, zooals u allemaal nu wel hebt waargeno men. Maar die lijken op heele groote varkens. Dit jongetje was maar een big. Wie weet welk een aardig, frisch, open gezichtje er achter die varkenssnuit verborgen zat. Dat moet u nu niet als weeë sentimentaliteit beschouwen, maar we zien toch allemaal graag frissche, onbezorgde jeugd, nietwaar? U zoowel als ik. Nu, achter zoo'n varkenssnuit verdwijnt die. Er rest alleen een big op zijn achterste pooten. Dat is toch jammer. 's Avonds las ik thuis de Nieuwe Rotter- damsche Courant en die had ook een foto van dezelfde gebeurtenis. Twee kleine aangekleede varkentjes op schommeltjes, met twee ver pleegsters erachter, die hen in beweging zet ten. Merkwaardigerwijze lachte ook hier de eene volwassene terwijl de andere er een beetje treurig naar keek. En op den achter grond stond een echt jongetje, zonder var kenssnuit dus. Maar het was maar vaag zicht baar, een soort kleine schim, net alsof het al tot het Verleden behoorde. U weet wel: dat Verleden waarin wij kinderen waren en op groeiden in onbevangen vertrouwen in de we reld en in de groote menschen die alles wisten en zoo goed voor ons zorgden. De kleine varkentjes zullen dit vertrouwen verliezen met hun varkenssnuit. U moet mij goed begrijpen: ik ben niet te gen het toepassen van maatregelen tot lucht bescherming. Ik zou mij niet graag verzetten tegen iets, dat misschien de redding van een groot aantal menschen en in de eerste plaats van onze kinderen zal mogelijk maken. Maar ik maak propaganda tegen den duivel van den oorlog, wiens nieuwe bewapenings-succes en - wiens jongste zegepralen, op vrouwen en kinderen behaald, tot zulke afweermaatrege- len nopen. Wij heeten te leven in de Eeuw van het Kind. Nimmer tevoren is zooveel aandacht aan de vraagstukken van zijn opvoeding en vrije ontwikkeling besteed. Er zijn bibliotheken vol over geschreven. De psychologen en pae- dagogen hebben alle gevaarlijke leeftijden onthuld, de moeilijkheden van de puberteits jaren uiteengerafeld, waarschuwingen aan ouders en opvoeders gegeven. De hygiënisten hebben zich uitgeput in het scheppen van ge zonde levensvoorwaarden. De architecten heb ben in overeenstemming daarmee ideale scho len gebouwd. Enzoovoorts. Sinds vele jaren slooft men zich uit voor het kind op allerlei nieuwe wijzen. En geleerde psychiater's heb ben alom de gedachte ingang doen vinden, dat de indrukken en ervaringen der jeugd van het hoogste belang zijn voor het welzijn van den volwassene. In deze sfeer komt,nu het gasmasker zijn gezellige intrede maken en daarmee wordt de boel weer achteloos in elkaar getrapt. Want verbeeldt u nu maar niet, dat het dragen van een varkenssnuit geen invloed op den zoo ontvankelijken kindergeest zal hebben. Dat gaat niet! Daarvoor hebben wij teveel geleerd in den laatsten tijd. En het kind zal vragen ook. Het zal willen weten waarom het gevaar loopt. Het zal zich verwonderen over den modernen heldenmoed. In onze jonge dagen zag de heldenmoed er wel veel logischer en begrijpelijker uit. Ik zie er nu erg tegen op, hem aan mijne jeugdige zonen te moeten verklaren, vooral als zij pas op school het een en ander over den ridder tijd hebben geleerd. Het zal mij niet lukken. U ook niet. Het Engelsche geval is natuurlijk alleen maai- een voorbode. Straks krijgen we het zelfde hier. Ik vrees dat de Eeuw van het Kind uit is. Arm Kind. R. P. EENHEID DOOR DEMOCRATIE De afdeeling Haarlem van de Nea. Bewe ging voor Eenheid door Democratie houdt 3 November haar jaarvergadering in de Kroon zaal „Brinkmann", Groote Markt. Er moet een verkiezing van vier bestuurs leden plaats hebben, wegens periodiek aftre den van mej. A. Veltman; mevr. J. W. van ReeRutgers; en de heeren M. J. F. Ehr- becker en J. G. Schönau, waarvan de tweede en vierde zich niet herkiesbaar stellen. Tevens zal een definitief voorzitter moeten worden gekozen, voor welke plaats zich bereid rklaard heeft, dr. J. W. Berkelbach v. d. oprenkei. Dr. Th. J. G. Locher uit Den Haag zal in die vergadering een lezing houden over Masarjjk. Dr. Locher heeft een studie gemaakt van Masarijk's persoon en zijn werkzaamheden en heeft Masarijk ook persoonlijk gekend. AisdelVikietkmt... llli!l!lll!lll!!IIIIUIin!linill!!!l!lllll!l!U Blijft fit, door op zon nige degen te tennissen en U is goed getraind voor den zomer! KOST HAAST NIETS. U neemt een abonne ment van f5.en dan kunt U in Oct., Nov., Febr. en Maart zooveel en zoolang spelen als U maar wilt, eiken dag weer, ook op ZATERDAG en ZONDAG. Telefoon 12215 (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) Bescherming van radio-ontvangst wordt overwogen. Wettelijke regeling in voorbereiding. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar de Tel. verneemt, in overweging de indiening van een wetsontwerp tot be scherming van de radio-ontvangst. Het desbetreffende voorontwerp is geba seerd op het rapport, dat de commissie- Schönfeld in 1936 heeft uitgebracht en waarin zij een reeks voorstellen heeft gedaan om de radio-ontvangst belangrijk meer storingvrij te maken. Volgens de ontworpen regeling zullen drie luisteraars over storing bij radio-ontvangst van de Nederlandsche stations kunnen kla gen bij de hiervoor bestemde afdeeling van den technischen dienst der P.T.T. Er bestaat thans reeds een radio-controle dienst onder leiding van den heer G. Em merik, technisch hoofdambtenaar van het hoofdbestuur der P.T.T. doch deze ontbeert bij zijn werk wettelijke basis en veelal drin gend gezag. De ontworpen regeling bevat volgens het blad. een aantal storingnormen en voorschrif ten, waaraan electrische toestellen zullen moeten voldoen. Op een in te stellen com missie van advies zal tevens hooger beroep open staan van beslissingen van den Radio- Controle-dienst. ZESDE LANDDAG VOOR HET NEDER LANDSCHE ECONOMISCHE ONDERWIJS Inleiding van dr. S. Elzinga. In het Amstel-Hotel te Amsterdam werd heden onder leiding van den heer dr. H. Roos, voorzitter van het nationaal bureau voor on derwijs op economischen grondslag, de zesde landdag voor het Nederlandsch Economische Onderwijs gehouden. In zijn openingsrede wees de voorzitter op punten van overeenkomst en van verschil tusschen dezen zesden landdag en vorige landdagen. Gebleven is de onderlinge samen werking, waarvoor dr. Elzinga den weg heeft bereid door de stichting van het Nationaal Bureau. Er is ook overeenkomst in een ge voel van onvoldaanheid over de bereikte re sultaten voor bepaalde schooltypen of leer vakken. Verschil is er door het ontbreken van bekende figuren uit het economisch on derwijs, die gestorven zijn in de verwachting, dat het nieuwe wetsontwerp in veilige haven zou worden gebracht, Spr. bracht hulde aan de dragers van een hoog ideaal. Verschil is er verder in „het wettelijk dak". Met de nieuwe wettelijke regeling is een nieuw beginstadium bereikt. Het openen van ruime gezichtspun ten naar aanleiding dezer regeling zal dezen landdag aan beteekenis doen winnen. Over onvoldoende vervulde persoonlijke wenschen kan beter worden gezwegen. Na de openingsrede hield dr. S. Elzinga. in specteur van het middelbaar onderwijs in de derde inspectie te Haarlem een inleiding over ,De perspectieven van het maatschappelijk onderwijs in verband met de Middelbaar- Onderwijswet 1937". De schilderes Do Struick du Moulin overleden. Na een zeer korte ongesteldheid is in den nacht van 21 od 22 October mejuffrouw Do Struick du Moulin te Aerdenhout overleden. Deze fijnzinnige schilderes mocht zich de laatste jaren in een groeiende waardeering van haar kunst verheugen. Zij was een stille- in-den-lande, een teruggetrokken natuur, wars van iedere poging naar een gemakkelijk succes, en vervuld van een overgroote be scheidenheid, waardoor zij zich vaak te veel op den achtergrond hield. Maar haar werk, dat in de diepte wortelt, zuiver en eerlijk is, fijn en van een ingetogen kracht, heeft toch de aandacht getrokken en vastgehouden. Het is een soort, dat men begeert te bezit ten. Het vond zijn weg in de woningen van kenners. Ook de vermaarde collectie Koenigs zal in een werkstuk de herinnering bewaren aan deze te vroeg gestorven kunstenares, die zoo fijn van geest was. Zij was lid en bestuurslid van de Soropti- mistclub .Haarlem en Omstreken" en het lustrum van verleden jaar gaf aanleiding tot het vervaardigen van haar Schimmenspel „De Soroptimisten door alle eeuwen". Dit spel. waaraan mejuffrouw Struick du Moulin met ware bezieling heeft gewerkt en is blij ven werken, ter uitbreiding, bracht ieder die het zag in verrukking. Zij was een trou we, hartelijk Soroptimiste, die in haar club zeer gemist zal worden. De begrafenis is vastgesteld op Maandag 25 October, te half twaalf, op de begraaf plaats Oud-Eik en Duinen te 's-Gravenhage. A. H. LOEFF-BOKMA. MANNENKOOR „CAECILIA" HERDENKT DR. BROESE VAN GROENAU. Op de repetitie van bovengenoemd koor werd het overlijden van dr. Broese van Groe- nou, in leven voorzitter der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" herdacht. De 2e voorzitter, de heer J. A. Dal schetste in treffende woorden de beteekenis van den overledene voor den mannenzang in het al gemeen en voor de Liedertafel in het bijzon der, waarna de leden van het koor bij opstaan dr Broese van Groenou herdachten.' PERZISCHE TAPIJTEN in uitgelezen collectie! Zichtzending op aanvr. KUNSTHANDEL REEKER Wagenweg 102 Telefoon 14011 (Adv. Ingez. Med.) Groote Houtstraat 155 - Telefoon 11159 (Adv. ingez. Med./ (Een Engelschman heeft uit oude kronieken opgemaakt, dat het ei van de zeeslang rood moet zijn.) Dus als gij op uw wandelingen Langs 't strand met vrouw (of man) en kind, Naast andre aangespoelde dingen, Een rood eivormig voorwerp vindt; Schop er niet onverschillig tegen. Zeg niet alleen maar vaag: Ei! ei! Ai komt het u wat ongelegen, Neem 't op en loop het niet voorbij. Leg het dan thuis in een couveuse, Zoo'n apparaat is niet zoo duur, Ga eiken dag geregeld neuzen, Ik zou zoo zeggen: om het uur. Dan kan het, dat na zooveel weken, Of ook misschien eerst na een jaar. Ben zeeslang uit de schaal komt breken, Dan is uw toekomst voor elkaar. U moet het aan zoo nauw niet nemen, Hoevsel geduld het heeft gekost. Want een der brandendstè problemen, Der menschheid hebt gij opgelost Het kan natuurlijk ook gebeuren, Dat er totaal niets mee geschiedt, Daar moet u dan maar niet om treuren, Verloren is uw moeite niet. U hebt dan recht om lid te worden, Zelfs zeer vooraanstaand lid misschien, Der welbekende menschenorde, Die haast de zeeslang heeft gezien. P. GASUS. JAGER GERLINGS Spaarne 86 Tel. 10112 (Adv. Ingez. Med.) Gouden Jubileum van den Bond van Gem. Zangvereenigingen. Officieele ontvangst ten stadhuize. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den Bond van Gemengde Zangvereeni gingen vond hedenmorgen te 11 uur een of ficieele ontvangst ten Stadhuize plaats van het Bondsbestuur en de afgevaardigden. De loco-burgemeester, de heer W. J. B. van Liemt ontving de gasten in tegenwoordig heid van den heer M. A. Reinalda, wethouder van Openbare Werken en Mr. Th. A. Wesstra. gemeente-secretaris. De loco-burgemeester heette het hoofdbe stuur welkom in de stad Haarlem. Haarlem is altijd een centrum geweest waar de zangkunst op uitnemende wijze werd beoefend. De keuze van Haarlem als plaats van samenkomst om het gouden jubileum te vieren is dan ook zeer gelukkig, aldus spre ker. De heer A. Koning, voorzitter van het Hoofdbestuur dankte den loco-burgemeester voor den hartelijken ontvangst. Dat het Haarlemsch gemeentebestuur de kunst een warm hart toedraagt wordt oor ons warm gewaardeerd. Spreker roemde ook het prachtige, stede lijk orkest dat ook hier in Haarlem kon blij ven bestaan. Moge Haarlem steeds voort gaan met op deze wijze het cultureele en in het bijzonder het muziek-leven te steunen. Hedenmiddag wordt een huishoudelijke vergadering gehouden terwijl het bestuur van 3.30 tot 5 uur in restaurant Brinkmann een receptie zal houden. Het woord is aan. St. Hieronymus: Als uit de ivaarheid een beleediging voortkomt, is het beter, dat de beleediging komt, dan dat de waarheid verborgen bleef. (Adv. Ingez. Med.) WREEDE JONGEN. Hoe noodzakelijk het is dat de politie in den Hout surveilleert, is van de week weer gebleken. Een twaalfjarige jongen strooide daar voedsel om vogels tot zich te lokken. Als dit gelukt was, nam hij een catapult en schoot op de diertjes. Zoo heeft hij er ver scheidene gedood en aangeschoten; de laat ste draaide hij dan den nek om. Gelukkig werd dit gezien door een politie-agent. die hem vroeg waar hij de doode vogels liet. De jongen wees hem een plaats in het kreupel hout, waar de agent inderdaad een leven- looze lijster en musch vond. De politie heeft de ouders en den onder wijzer van den jongen onderricht, die hem ernstig over zijn wreede daad hebben on- derhouden. TENNISSEN OP „EINDENHOUT" kost op weekdagen ƒ0.80 en op Zondagen ƒ1.- per uur. Het tennispark is GEOPEND tot EINDE NOVEMBER en per telefoon te be reiken onder No. 17997. Verdere inlichtingen SPORTHUIS „HAARLEM" N.V. GROOTE HOUTSTRAAT 123 TELEFOON 12215. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 28 PAGINA'S pag. R. P.Het gasmaskerkind 1 De Tweede Kamer geeft haar mee ning over de Rijksbegrooting 3 Zes September 1938 wordt een na tionale feestdag in verband met het 40-jarig r eg eeringsjubileum van H.M. de Koningin 3 Het nieuwe schip van de „Nederland" krijgt den naam Oranje3 De minister overweegt nog ten aan zien van den brandstoffentoeslag. 3 P. v. d. Hem: De symbolische terug trekking van de vreemde strijd krachten uit Spanje 3 Op de Londensche non-interventie commissie zijn nieuwe moeilijk heden gerezen 4 In Dantzig is een „politieke Gods vrede" afgekondigd 4 Beb VuykIn het laatste huis van de wereld 5 Jules KammeijerBlijft Fit5 Dr. M. Euwe: Offersymphonie in de zesde partij6 C. J E. Dinaux: Zonderlinge levens. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteeke- ningen 7 Bioscopen 8 K. de Jong: Doopsgezind. Zangkoor Haarlem en Schoten's Chr. Gem. Koor 8 Financieel-Economisch Weekover zicht: Amerikaansche financiecle belangen tegen eenige interventie in het buitenland9 J. H. de Bois: Winteravondfeesten. 15 Z-sEen lange winteravond en een goed boek16 P. Gasus: Vooruitzicht 16 A. Fabcr: De winter van het leven. 17 T. G. De bonte kraaien zijn er weer. 18 A. Roland Holst: Een winteravondval. 19 A. van Mannekus: Het is herfst19 Tocht door Noord Transvaal20 en 21 v. O.: Amateurfotografie22 Ben Korsten: Het was in den herfst. 23 Boekbespreking: Het scheidende jaar" 23 L. S.: Bloemen in den winter24 J. B. Schuil over Cabarets te Am sterdam 25 Het eerste piaatwalswerk in Nederland wordt thans gebouwd op de terreinen naast de Hoogovens te IJmuiden. Een overzicht van het graafwerk ten behoeve van de betonnen fundeering. E. E. J.P.De mode met zijn kleu rige perikelen26 en K. de Jong: Wintermuziek De Burgerlijke Stand van Haarlem. -Q>

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1