Tocht door Noord-Transvaal Boidoot Hogenbijl geeft den toon aan! Hogenbijl ileide> Ca. Eet nu- Heerlijke Speculaas 12 C. SCHAVEMAKER Auto plaatwerk %CiaistiaaKe <*tehfa,<fetomcte klndehw ANTHRACIET BRECHCOKES Teeuwen's Kolenhandel De DAMES!! ERRES RADIO HAGEMAN FIRMA J. H. DE HEUS Tel. 28037 Kerstmis bij Zomertemperatuur Als bij ons de sneeuw valt.... Begrafenis Onderneming S.L.MOK ZATERDAG 23 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 20 Boldoot scheer creme weg is een betere •weg Velejaren^l heeft U zich op^ een bepaalde ma nier geschoren probeer nu eens de nieuwe weg met Boldoot Scheercrème Dat is niet alleen iets nieuws, het is ook een werkelijke verbetering 1 Veel hygiënischer dan stuk scheerzeep gemakke lijk ook op reis en vooral ook prettiger en sneller. En bovendien.... 75 keer sche ren voor slechts 50 cents Nederlandsch"liSf Fabrikaat" SCHEERCRÈME Geen grijs haar meer! Laat U ze behandelen door Specialiste "TPd Voll. behandeling f 3.50 Bijwerken vanaf f 1.50 Gezichtsharen worden door ons blijvend ver wijderd. Mevr. J. v. d. WERFF Kenaupark 25, Tel. 14084 Ook met Piano Accordeons De nieuwste modellen, in strumenten die U in ge heel Nederland nog niet zult aantreffen, ver koopt thans reeds Hogen bijl, tegen lagere prijzen. Bovendien geven wij een jaar gratis les en kunt U de betaling desgewenscht zeer gemakkelijk met ons re gelen. O. Groenmarkt 28 Telefoon 14273 Een oude zaak, met een meer dan 50-jarige reputatie, die niét op z'n lauweren rust! MeteenErres Radiotoestel omspant U de wereld. U heeft keus uit tientallen stations en alle zijn even mooi, even duidelijk, even helder en krachtig. Laten wij U dit be faamde Nederlandsche fabrikaat eens mogen demonstreeren. Er is een toestel in elke prijsklasse, alle gebouwd in royale, prachtig af gewerkte, notenhouten kasten. worden geleverd ook in huurkoop door Ged. Oude Gracht 52 Haarlem - Tel. 12762 Telef. 13870 (2 lijnen) - Postgiro 41460 onze cent per ons KONINGSTRAAT 37 - TELEFOON 11179 Wij spuiten kuilen en deuken met onze me taalspuit, onzichtbaar dicht, waar men anders niet bij kan komen Lange Heerenstraat 3638 Haarlem Telefoon 14371 ayn een vreugde voor het oog der ouders, Geen liflafjes, maar stevige raeelkost is, voor alles wat jong is, onmisbaar voor opbouw van het lichaam. Bovendien smullen zy nergens méér van dan van flensjes of drie in de pan gebakken van EN VRAAGT ONZE PRIJSCOURANT Blakert de felle, Zuid-Afrikaansche zon de velden ER zijn ons zóó weinig aanlokkelijke tafe- reelen geschilderd over de wijze van Kerstfeestviering in Johannesburg, dat we besloten hebben de Goudstad te ont vluchten en per auto een gedeelte van Noord- Transvaal te gaan „exploreeren". Zaterdagmorgen voor Kerst wordt de wa gen, die er met z'n plunjezakken en tentstok- ken een beetje verhuizerig uitziet, gestart. Een heerlijke koele morgen, een wolkelooze lucht en een rhythmisch loopende motor, wat kunnen wij nog meer verlangen. In een omme zien zijn we de nog stille straten der stad door en slaan we den weg naar Pretoria in. Ook de voorsteden met hun villa's en tuinen laten wij spoedig achter en dan ligt het wijde heuvellandschap voor ons. De weg, aan beide zijden met eucalyptussen beplant, slingert zich rond en over de zoo bekende „Koppies". De lucht is klaar als kristal en wanneer de wagen ons over een heuvel trekt, kunnen we mijlen ver het vee tegen de glooiingen zien grazen. We voelen ons nu echt in het land van den Transvaalschen boer, temeer daar we ver scheidene ossenwagens tegenkomen, die groen ten en vruchten naar de stad brengen. Wat een schilderachtig tafereel zoo'n „ossewa" bespannen met veertien of zestien bonte ossen met geweldige horens. Vooraan loopt het touw- leidertje, meestal een kleine kafferboy. Deze bestuurt de voorste dieren, de rest volgt dan vanzelf. De zware huifkar met z'n groote, kra kende wielen, komt slingerend achteraan. Een tak met een paar appelen erop geprikt steekt als de vlag van een stoomschip achteruit. Op een der wagens zitten een paar kaffermeisjes, die blijkbaar van de gelegenheid gebruik ma ken om gratis vervoerd te worden. Hun bron zen lichamen, behangen met bonte kralen kettingen, steken prachtig af tegen het wit der huifkar. We stoppen even, om deze kin deren der natuur wat beter te kunnen bekij ken, maar dan zijn ze al van den wagen en lachend en gillend komen ze op de auto af en trachten ons vruchten te verkoopen. Nu, dat lukt en als ze weer hun wagen .achterna hol len hebben zij ieder een .sixpence en wij een lading sinaasappelen en twee kieken op de filmrol. Intusschen is het heel wat warmer geworden. Daarvoor zijn twee oorzaken, de stijgende zon en de dalende weg. Pretoria ligt 300 meter lager dan Johannesburg. De straten, beter wegen, zijn breed en recht, ook weer, evenals meestal in Zuid-Afrika, de stad in kwadraten verdeelend. Toch is het heel anders dan in Johannesburg. De huizen zijn laag en hebben veelal een tuin rondom. Geen enkele wolkenkrabber neemt het lande lijke cachet van deze stad weg. We zijn echter niet uitgegaan om steden te bekijken, dus rijden we door, slaan de richting Rustenburg- in, waarmee we meteen den mooien asphalt- weg van vijf en dertig mijl, die de belang rijkste steden van Transvaal verbindt, verla ten. Blijkbaar heeft het hier in langen tijd niet geregend, want eenige mijlen buiten Pre toria ligt de stof een decimeter dik. De wielen slippen in deze rulle massa, zoodat we vaak als dronken over den weg zeilen. Wegens de warmte hebben we alle ramen en ook de voor ruit open gezet, met het gevolg, dat we in korten tijd ontoonbaar zijn. De rookkolom, die we in de verte zien, blijkt later een stof wolk te zijn, door een tegenligger veroorzaakt. Als we omzien wordt, het ons duidelijk, dat ook wij zoo'n nevelscherm verwekken. Geluk kig zijn er geen wandelaars. Ja, toch een. Hij staat met gespreide armen op den weg om ons te laten stoppen. Het blijkt een kaffer te zijn, in lompen gehuld. Hij ziet er uit als de bedelaars, op de schilderijen van Pieter Breughel, en doet ons in een mengelmoes van kaffer-Engelsch en Afrikaansch verstaan, dat z'n ossenkar er vandoor is en of we de beesten tegen willen houden als wé ze ingehaald heb ben. Dat beloven we, maar voorloopig zien we niets meer dan een gloeiende weg, door een grijsbruin heuvellandschap met hier en daar een farm, waarvan het gegalvaniseerd ijzeren dak in de zon staat te blikkeren. De onaf scheidelijke ijzeren windmolen is roerloos bij gebrek aan wind. De beekbeddingen, waar we doorgaan, en de steenen, waar het water over behoort te spoelen zijn met stof bedekt. Mijlen verder halen we de wegloopers van onzen kaf fer in. Het is een tweewielig wagentje met een vod aan een stok, waarschijnlijk het overblijf sel van wat eens een tent was. Twee ossen loopen ervoor, een bruine en een witte, de koppen met de geweldige horens zwaaien heen en weer in regelmatigen cadans. Zij wekken den indruk, dat ze dwars door Afrika zullen wandelen, wanneer er geen hin derpalen op hun weg komen. We stoppen en ik ga met uitgespreide armen op den weg staan, om de dieren tegen te houden. Jawel, zoo gemakkelijk gaat dat niet; ze stappen on verstoord door en ik moet vlug opzij springen om er niet onder te komen. Dan heeft mijn vriend een idee, hij rijdt langs de kar en zet de auto dwars op den weg. Het eenige resul taat is, dat de dieren even om de auto heen wandelen. Dan doe ik nog eens een aanval en grijp een der horens vast. Ik trek en ruk uit alle macht en ja, ze geven mee, ze draaien en zonder een oogenblik hun gang te wijzigen wandelen ze nu den langen, langen weg te rug. Zoo moeten ze hun baas wel eens tegen komen. We stappen weer in den wagen en jakkeren door stof en hitte tot Hartebeest- poortdam. Door dezen dam is een groot meer ontstaan, en waar water is, is leven, Er staan boomen langs de oevers, er is een hotelletje met waranda, er zijn wat zeil- en motorbootjes en er staan eenige auto's geparkeerd. Daar gaan we natuurlijk aanleggen, verlangend naar een koele dronk op de schaduwrijke wa randa. Met de koelte blijkt het niet mee te vallen. We hebben het gevoel in een bakkers oven terecht te zijn gekomen. In de auto was het ook warm, maar daar heeft de wind om ons heen gewaaid, hier is het of de hitte van het ijzeren dak druipt. Een slaperige zwarte bediende brengt ons limonade en kwast, maar de drank is lauw en verkwikt dus niet. Lang houden we het niet uit in de rieten stoelen, we betalen en gaan onder den boom aan den oever liggen, waar het naar verhouding frisch is. Jammer dat er in het meer niet gezwommen kan wor den wegens het gevaar van ziekte van Weil. Pretorius wilde niet We raken hier in gesprek met een „boere- „seun", die ons vertelt, dat wat nu water is, eens een uitgestrekt dal was, waai de groote voortrekker Pretorius zijn tenten opgeslagen had. Deze was in die da gen in moeilijkheden met .Engeland over het vestigen van trekkers in Natal. Engeland wilde geen Hollandseh sprekende boeren toelaten en zooals het in die dagen was liep de ruzie uit op geweld. Toen kwamen op een avond twee impies (krijgslieden) van een geweldig kaffer- hoofd met een onuitspreekbaren naam, in op dracht van hun koning vragen om toestem.' ming van Pretorius, tot het uitroeien van alle Engelsche „settlers" in Natal in één nacht. Het plan de campagne lag volkomen gereed, Pre torius had alleen maar „ja" te zeggen en hét land zou verdeeld worden tusschen hem en dén kafferkoning. Pretorius zei „neen" en het plan werd niet ten uitvoer gebracht. Dit groote ontzag voor den boerengeneraal had zijn oorzaak in de verpletterende nederlaag, welke de geduchte Dlngaan eenigen tijd tevo ren had geleden. Na nog wat over algemeene dingen gesproken te hebben, vroegen we hem of hij ons een goede kampeerplek kon wijzen. „Ja" zei hij, „dan moet jij die grootpad hou tot paal 42, dan volg jij die waspoor links. Moenie vinnig rij nie as jij nie bolmakiesie wil slaan nie. Jij rij maar net tot jij nie verder kan nie en dan moet julle die kloof inloop. Daar die plek is 'n baie geskikte picknikplek". Wij hebben zijn raad opgevolgd en zijn hem daarvoor nog dankbaar. Na een paar uur luieren aan den oever, wordt de motor weer aangezet en zeilen we over den weg die steeds slechter wordt. Tenslotte bereiken we paal 42, draaien linksaf en dan begint het pas. We krabbelen tegen de helling op vol met gaten en steenen, het is of de auto een shimmy danst. „Moenie vinnig rij nie", nee, dat komt uit. Het wordt zoo erg, dat we maar liever uitstappen, alleen de chauffeur blijft op zijn plaats, klemt het stuur krampachtig vast en het geval met de schommelende plunjezakken hobbelt verder. Na een mijl of drie is het uit, kan het een voudig niet meer en staat de wagen met den radiator tegen een boom. Nu gaan we eerst den omtrek eens verkennen. We bevinden ons in een breede kloof, met een tamelijk dichte be groeiing, beneden ruischt een beekje, de hel lingen zijn met hoog gras begroeid. We heb ben schaduw en we hebben water, een uit stekende plaats om het kamp op te slaan. Spoedig is de auto uitgepakt en staan de ten ten overeind. Stoffig en warm als we zijn ver langen we naar een bad. Na het bad wordt de primus in werking ge steld en een vuurtje gemaakt tusschen een paar klipsteenen. De zon is intusschen achter de bergen verdwenen en een heerlijk koeltje komt door de kloof gewaaid. Romantische natuur pvaar ik vrij van corvee ben, kan ik nu mooi G' den omtrek van onze kampplaats verken nen. De loop van het beekje volgend wordt de natuur steeds romantischer. De kloof wordt nauwer, aan beide zijden rijzen de rotswan den hoog op. Het is alsof ik door de ruïne van een oud slot loop. (Vervolg op de volgende pagina.) Uitvoerder: W. v. AMSTEL, Adr. Loosjesstraat 19 Telefonisch te bereiken onder nr. 11907, b. g. g. nr. 10427. Voll. Begrafenis met rouwauto's en eiken kist ioo. Idem met rijtuigen en eiken kist no.— Bij inschrijving als lid der Vereeniging zijn deze prijzen resp. 90.— en 100.—. GEEN JAARLIJKSCHE CONTRIBUTIE, GEEN EXTRA ADMINISTRATIEKOSTEN voor event, werkzaamheden. Uitvoering absoluut correct en eerlijk. Alle gewenschte inlichtingen aan bovenstaand adres. MAKELAAR EN TAXATEUR Onroerende goederen Hypotheken-Assurantiën Adminiistrafie en Beheer van Vernipgens

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 24