Liffmaflfl Tweede Kamer geeft haar meening over de Rijksbegrooting. 6 September 1938 Nationale feestdag. De symbolische terugtrekking van de vreemde strijdkrachten uit Spanje ENGELSCHE ANGORA HOEDEN F.UJisbfUA Een m.s. „Oranje". ZATERDAG 23 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Verscheidene leden ontevreden over de formatie van het Kabinet. Verschillende meeningen over versterking der weermacht. Grepen uit het voorloopig verslag. In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk I (de algemeene beschouwingen) der Rijksbegrooting zijn uitvoerige beschouwingen gewijd aan de formatie van het Kabinet. Deze formatie kan de goedkeuring van vele leden niet wegdragen, daar naar hun oordeel de verkiezingsuitslag is beïnvloed door de stemmen van vele niet-rechtsche kiezers die hun stem op dr. Colijn hebben uitgebracht, om dat zij voortzetting van het beleid van het vorige kabinet-Colijn wenschten. De nederlaag van de extremistische partijen en de teruggang der kleine partijen en belangengroepen worden wel als de voornaamsten feiten van de verkiezing van Mei j.l. beschouwd. Hoewel de drie groote rechtsche partijen een meerderheid van 52.7% der stemmen behaal den, op grond waarvan zij over 56 van de 100 zetels in de Tweede Kamer de beschikking kregen, meenden verscheidene leden, spreken de over de kabinetsformatie, dat dit geen grondslag opleverde voor een christelijk ka binet. In totaal behaalden de drie groote partijen van rechtsch bij de Statenverkiezingen 48.2% der stemmen. Sedert dien is het stemmenaan- deel der Kath. Staatspartij met 1% gestegen. Vermeerdert men de in 1935 door de drie hier- bedoelde partijen verkregen stemmen met dit eene procent, dan komt men tot niet meer dan 49.2%. De heer Colijn heeft zich kennelijk vóór de verkiezingen van deze positie zeer duidelijk rekenschap gegeven en noch bij de algemeene beschouwingen van November 1936, noch bij het algemeene begrootingsdebat heeft hij een rechtsch kabinet als een moge lijkheid voorgesteld of als doel geschetst. Hij verscheen voor het volk als een staats man van mime opvattingen, die door velen de aangewezen leider kon worden geacht voor een samenwerking op breede basis. Dit ver schafte hem het vertrouwen en de stemmen van vele duizenden kiezers, niet tot het eigen lijke rechtsche kiezerscorps behoorende. Geen wonder, dat het nieuwe kabinet in beide kringen teleurstelling, zelfs verontwaar diging heeft verwekt. Het waarschijnlijkst achtten deze leden het, dat de formateur door zijn eigen politieke vrienden gedwongen is van zijn aanvankelijken opzet af te zien. Andere leden konden zich met deze ziens wijze vrijwel vereenigen; zij meenden, dat het persoonlijk succes van dr. Colijn vooral daar door was beïnvloed, omdat men in hem den man zag van breede samenwerking. Zij zagen in de formatie van een rechtsch kabinet onder zijn leiding, een constitutioneele fout. Weer andere leden meenden, dat het het meest voor de hand lag, dat de kiezers een voortzetting van het door het vorige kabinet gevoerde bewind hebben beoogd. Zonder noodzaak is thans een tegenstelling in het leven geroepen in de politieke structuur van ons land. Al hadden formeel de verkiezingen de grond wetsherziening tot inzet, materieel liepen zij over de tegenstelling tusschen parlementaire democratie en fascisme, was de zienswijze van andere leden. Aan den kant van de voorstan ders der parlementaire democratie waren twee stroomingen te onderkennen, de meer Marxis tisch getinte van „Eenheid door Democratie" en de meer reactionnaire, die den heer Colijn had uitverkoren. De stembusoverwinning was er een voor de parlementaire democratie en was er een voor den heer Colijn. Op die over winning had logisch gepast óf een „Eenheid door Democratie"-kabinet óf een kabinet- Colijn in den trant van het vorige. De logische oplossingen zijn echter beide door de Katho lieke Staatspartij onmogelijk gemaakt. De R.K. Staatspartij dankt haar succes niet aan haar politieke programma's of aan de daden harer ministers in het laatste kabinett, maar aan de actie van de kerk, aldus betoogden deze leden. Positie van Kabinet hoofdzaak. Uiteraard vonden deze zienswijzen van andere zijden bestrijding. De kiezers stellen wél de Kamer, niet het kabinet samen; een formateur zal goed doen zooveel mogelijk met de wenschen der kiezers rekening te houden, maar tevens zal hij moeten denken aan de positie, welke het kabinet zal innemen. Zijn doel zal moeten zijn het tot stand brengen van een kabinet, dat een redelijke zekerheid biedt voor een behoorlijke werking van het overleg tusschen regeering en volks vertegenwoordiging. Het is als een zegen te beschouwen, aldus betoogde deze andere zijde, dat een kabinet van deze samenstelling kon worden gevormd. In dezen tijd is het meer dan ooit van belang, dat het regeeringsbeleid zich kenmerkt door een krachtige verdediging van de christelijke beginselen. Voor zoover de geoefende critiek niet de formatie als zakelijke aangelegenheid doch het persoonlijke optreden van den heer Colijn be treft, vestigden verscheidene dezer leden er de aandacht op, dat de onjuistheid van het oordeel, dat over het optreden werd geveld, een gevolg is van het feit, dat niet genoeg zaam werd gelet op de strekking der uitla tingen van den heer Colijn, waarop men een beroep heeft gedaan, op het karakter en op den inhoud van het verkiezingsmanifest der partij, als wier lijstaanvoerder hij is opgetre den, en op de beteekenis van de gebeurtenis sen, welke na de opdracht tot kabinetsformatie de openbare aandacht hebben getrokken. De opvatting, dat de groote winst van de anti-revolutionaire partij uitsluitend zou moe ten worden toegeschreven aan liberale stem men, noemden deze leden geheel onjuist. Eenige leden wenschten bij deze gelegen heid hun denkbeelden op staatkundig gebied uiteen te zetten: onmiskenbaar is het dat het individu zekere rechten heeft, doch het per soonlijk belang moet voor het algemeen be lang wijken. Welk beleid wacht ons? Over het in het vooruitzicht gestelde be leid waren verscheidene leden zeer weinig op timistisch gestemd. Zij meenden, dat de groo te verwachtingen, vooral in Katholieke krin gen, reeds nu voor een belangrijk deel be schaamd zijn. Verscheidene leden wilden hier de meening uitspreken, dat de door het vorige kabinet gevoerde aanpassingspolitiek volkomen juist is geweest. Zeer vele andere leden verklaarden zich gaarne bereid, de daden van het kabinet te toetsen aan zijn beginselen en aan de eischen der werkelijkheid en de mogelijkheden, welke het biedt. Onder dit voorbehoud wilden zij hun volle medewerking verleenen. De weermacht. Vrij algemeen was men van oordeel, dat het bij den bestaanden interna tionalen toestand onvermijdelijk is, dat de weerkracht van ons land wordt versterkt. Intusschen liepen de meeningen uiteen over de mate waarin zulks behoort te geschie den. Verscheidene leden gaven als hun mee ning te kennen, dat te zeer voorbij wordt ge zien, dat aan het vermogen der natie grenzen zijn. Volgens de berekening van deze leden zullen, indien de regeeringsplannen op dit punt ongewijzigd worden uitgevoerd, de jaar lij ksche lasten eerlang, vergeleken bij de begrooting voor 1937, met ongeveer f 64 mil- lioen stijgen. Onderscheidene andere leden waren, zonder dit betoog geheel te kunnen onderschrijven, van meening, dat een zekere matiging behoort te. worden betracht. Financieele toestand te pessimistisch gezien? Bij hun beschouwingen over den financiee- len toestand meenden verscheidene leden minder pessimistisch gestemd te kunnen zijn dan de steller van de millioenennota. De belangrijkste post onder de z.g. zwakke plekken is die van f 31 millioen wegens het stopzetten van stortingen in de sociale ver zekeringsfondsen. Is de hervatting van deze stortingen wel zoo onvermijdelijk als de mil lioenennota aanneemt, en is de opbrengst van de middelen over 1938 niet te laag geraamd? Kunnen nog nieuwe middelen worden ver kregen en hoe staat het met een „weerbelas- ting"? Meer nut verwachtte men van een be lasting op de wir.st van de N.V.. ter vervan ging van de dividend- en tantième-belasting, of van een verdere conversie van de staats schuld. Hierdoor zou zoo meenden zij een verlichting van den rentelast met 15 millioen worden verkregen. Verscheidene leden lieten bij deze be schouwingen een waarschuwend woord hoo- ren: Een reservekracht in de begrooting is van het grootste belang voor het geval zich opnieuw financieele moeilijkheden zouden mo gen voordoen. Met betrekking tot nieuwe middelen voor de defensie-uitgaven werd opgemerkt, dat het to taal van den belastingdruk in ons land van dien aard is, dat verlaging van dien druk in hooge mate onwenschelijk en verdere opvoe ring daarvan zeer bedenkelijk moet worden geacht. Verscheidene leden gaven uiting aan hun instemming met de instelling van een depar tement van Algemeene Zaken, welke instem ming echter door andere leden niet werd ge deeld. Verscheidene leden getuigden van hun verwondering en teleurstelling over het feit, dat de z.g. defensieverboden betreffende S.D.A.P. en N.V.V. nog steeds niet zijn opgehe ven. Van andere zijde werd eveneens opheffing verzocht van het voor alle ambtenaren gel dende verbod tot het lid zijn van of verleenen van steun aan de N.S.B. In verband met het 40-jarig regeerings- jubileum van H.M. de Koningin. De Koningin heeft, zooals men weet. den wensch te kennen gegeven, dat bij haar veertigjarig regeeringsjubi- leum geen geschenken worden aange boden. De burgemeester van Amster dam heeft thans echter van Hare Ma jesteit de mondelinge mededeeling ontvangen, dat het in haar voor nemen ligt in de eerste week van Sep tember 1938 het jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad te brengen en dat H.M. bij die gelegenheid een liuldebetooging van haar volk gaarne in ontvangst zal nemen. De regeering heeft verklaard, dat zij het initiatief zal nemen om den 6den September 1938 te bestemmen tot een feestdag. DOODELIJK ONGEVAL BIJ GASFABRIEK TE UTRECHT Vrijdag is bij werkzaamheden in de gasfa briek te Utrecht de 45-jarige J. U.. die in dienst van het gasbedrijf was, bij een ongeval om het leven gekomen De man was bezig op een 15 meter hooge stelling werkzaamheden te verrichten. Hij is waarschijnlijk misgestapt, want plotseling za gen zijn collega's hem naar beneden vallen. De ongelukkige kwam met het hoofd op een steenen vloer terecht en was vrijwel onmid dellijk dood. „Symbolisch zit ik dus eigenlijk weer thuis achter de macaroni". WIJ ONTVINGEN EEN NIEUWE COLLECTIE IN DIVERSE MODEKLEUREN f 10.75 d'l r.-l I» 4-i-i Opgericht 1888. (Adv. Ingez. Med.) Radio-telegrafisch verkeer met Indië-vliegtuigen. Over de geheele route van Nederland en Indië uit bereikbaar. Met ingang van 1 November a.s. wordt een dienst geopend voor de wisseling van radio- telegrammen met vliegtuigen op de luchtlijn AmsterdamBatavia v.v. De overbrenging van deze telegrammen ge schiedt door het radiostation van den lucht vaartdienst op Schiphol, indien zij bestemd zijn voor of afkomstig van vliegtuigen tus schen Amsterdam en Cairo, en door het kust- station Scheveningen-Radio, indien zij be stemd zijn voor of afkomstig van vliegtuigen tusschen Caïro en Batavia. Op deze radio-telegrammen zijn de bepalin gen en tarieven van toepassing, welke gelden in het radio-telegrafisch verkeer met vliegtui gen via een Nederlandsch landstation. Tevens wordt met ingang van denzelfden datum een radio-telegrafische dienst geopend tusschen Ned.-Indië en vliegtuigen op de route Amsterdam—Batavia, door tusschenkomst van Ned.-Indische landstations. De brandstoffentoeslag voor werkloozen. Wenschen worden nog door minister Romme overwogen. De Regeeringspersdienst meldt: Dezer dagen ise aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de brandstoffenbijslag aan werkloozen. die van de Rijkssteunregelingen genieten, op denzelfden voet moet worden geregeld als het vorige jaar. Het besluit daar toe is genomen moeten worden, ten einde den gemeentebesturen tijd te geven voor het ne men van de noodige voorbereidende maat regelen. Het thans mededeelen van dit be sluit wil echter niet zeggen, dat de wenschen tot eenige verhooging van den brandstof fenbijslag, die door verscheidene gemeenten en door de vakcentrales zijn geuit, daarmede van de baan zijn. Die wenschen worden nog overwogen. Van het resultaat daarvan valt echter op dit oogenblik niets te zeggen. De naam van het nieuwe schip der Nederland". De stoomvaart maatschappij Ne derland deelt ons mede, dat het, bij de Nedcrlandsche Scheepsbouw Maat schappij onder nr. 270, in aanbouw zijnde motor-passagiersschip voor haar maatschappij den naam „Oran je" zal dragen. Zooals reeds vroeger gemeld, zal het schip in begin 1939 voltooid zijn. Het Blauwe Zunri-inchlcnt. Strafzaak tegen ir. Musseri door het Hof naar openbare zitting verwezen. Naar wij vernemen heeft de raad kamer van het gerechtshof te Amster dam een beschikking gegeven op het bezwaarschrift, door ir. A. A. Mussert, leider van de Nationaal Socialistische Beweging, ingesteld tegen de tegen hem uitgebrachte dagvaarding en dit bezwaarschrift ongegrond verklaard. De rechtbank had het bezwaarschrift ge grond verklaard en aangenomen, dat ir. A." A. Mussert bij het bekende incident op het Blau we Zand uit zelfverdediging had gehandeld, zoodat zij ir. Mussert buiten vervolging stelde. Van deze beschikking kwam de officier van justitie nog dienzelfden dag in appèl bij het gerechtshof. Nadat deze de zaak in raadkamer had behandeld, vernietigde het Hof de beschikking van de rechtbank, ver wierp het beroep op raadkamer en verwees de strafzaak naar de openbare zitting der rechtbank. Wielrijder stak onvoorzichtig Door auto gegrepen en gedood. Vrijdagmiddag om bij hall vier is op dc Hemweg bij de petroleumhaven te Amsterdam een ongeveer vijftig-jarige fietser, die zon der teeken te geven plotseling den weg over stak om zich naar het rijwielpad te begeven door een hem achteropkomende personen auto gegrepen. De man sloeg tegen den grorn en was vrijwel op slag dood. Oe bestuurder van de auto heeft nog geprobeerd den wiel rijder te ontwijken, met het gevolg dat de wagen in de sloot langs den weg terecht kwam en vrij ernstig werd gehavend- De automobilist bleef evenwel ongedeerd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5