STEGEMAN'S T,„.. 'Wan$ UUR**** UILTJE Wij planten in October: WOENSDAG 27 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken kwam Dinsdag avond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer J. J. Swens. Eenige binnengekomen brieven worden voor kennisgeving aangenomen. Omzetbelasting. De voorzitter deelt mede, dat de Midden standscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten zich op 28 September tot het Bureau der Kamer heeft gewend, met het verzoek bij den minister van Financiën aan te dringen op een verlaging van de omzetbe lasting. Het Bureau is van oordeel dat het tijdstip uitermate ongunstig geacht moet worden om over de Omzetbelastingwet te adressee- ren. Parkeerregeling Haarlem. Naar aanleiding van de parkeerregeling te 's-Gravenhage, welke op 1 Januari 1937 in werking is getreden en waarover reeds zeer veel te doen is geweest, aldus de Voorzit t e r, is door het secretariaat der Kamer een onderzoek ingesteld naar den toestand te Haarlem, mede in verband met de geruchten, waaruit zou kunnen worden opgemaakt, dat ook te Haarlem een dergelijke verordening in het leven zou kunnen worden geroepen. Bij gepleegd overleg is gebleken, dat onderscheid gemaakt moet worden tusschen het tijdelijk neerzetten van een auto, met de bedoeling om na een kort oponthoud weer verder te rijden en het neerzetten van een wagen ge durende langer en tijd. Als voorbeeld van het eerste geldt de rei ziger, die per auto winkels bezoekt en bij eiken winkel zijn wagen eenigen tijd laat staan; zelfs een verhuiswagen, die eenige uren op éen dag voor een huis staat om geladen of gelost te worden, valt onder deze groep, Als voorbeeld van het laatste dienen de handelaars in 2de handsch automobielen, die een kleine garage en werkplaats hebben en overdag een tiental auto's langs het trottoir zetten, ten einde ruimte in hun garage te krijgen. Heeft men eenmaal het verschil dui delijk voor oogen, dan blijkt, dat de man, die zijn auto op straat „bergt" gelijk te stellen is met den groenteboer, die een gedeelte van zijn winkel-inventaris op gemeentegrond zet voor zijn deur. Deze betaalt precariorechten, d.w.z. vergoeding voor het gebruik van ge meentegrond. Het is uit hoofde van deze over eenkomst, dat de Gemeente Haarlem ook pre cariorechten heft van de op straat „opgebor gen" auto's. Tevens zal nu duidelijk zijn, dat de onder de eerste groep vallende automobilisten, die niets anders doen dan den weg normaal ge bruiken, vrij worden gelaten. Moesten zij betalen, dan zou men van een aantasting van de vrijheid van den openbaren weg kunnen spreken. Thans echter, nu alleen de „opber- gers" worden getroffen, heeft men te doen met een zuivere precarioheffing. Wil men dus tegen deze belasting opkomen, dan dient men stelling te nemen tegen ae precariobelasting in het algemeen. Blijkens de bepalingen der Haarlemsche verordening wordt dit recht ge heven wanneer mén meer dan driemaal per week een bepaald omschreven feit pleegt. Bij minder gebruik wordt men geacht nog te be- hooren tot de z.g. „weggebruikers". Zij, die hun auto schoonmaken op den openbaren weg, zijn evenwel steeds verplicht daarvoor precariorechten te betalen zelfs al gebeurt dit slechts éénmaal per week aangezien daaruit duidelijk blijkt, dat geen normaal weggebruiker aanwezig is. Voorts merkte de Voorzitter op, dat het bedrag dezer rechten in 1936 belangrijk is verlaagd en da,t uitbrei ding van de verordening in Haagschen zin niet in het voornemen ligt. Het Bureau is dan ook van meening, dat op het oogenblik geen aanleiding bestaat, verdere stappen met be trekking tot deze verordening te doen. Subsidiën. In behandeling komt de vaststelling der periodieke subsidies voor 1936. De heer M e ij e r vindt het niet aangenaam, dat voorgesteld wordt aan Umuiden f 50 minder te geven. De Voorzitter antwoordt, dat IJmuiden altijd meer gekregen heeft, dan andere ge meenten om Haarlem. De heer Me ij er handhaaft zijn bezwaren. „Gelijke monniken, gelijke kappen", zegt spreker. Het verschil tusschen Haarlem en IJmuiden is volgens hem toch te groot. De Voorzitter merkt op. dat men „IJmuiden's Bloei" toch niet met de Stich ting Haarlem's Bloei kan veifcelijken, want de laatste heeft in dit jaar bewezen, heel wat werk te kunnen verrichten. De heer Van Tetering zegt. dat Santpoort's Bloei ook f 25 krijgt. Met dat van IJmuiden's Bloei is het samen f 50. De heer Breitenstein onderstreept de woorden van den heer Meijer. De Voorzitter geefi in overweging, aan IJmuiden's Bloei dan f 50 te geven. De heer Breitenstein is daar niet te vreden mee. IJmuiden's Bloei heeft het sub sidie van f 75 werkelijk noodig. De Voorzitter deelt mee. de vaststel ling van het subsidie van Umuiden's Bloei even aan te houden, totdat de geheele lijst is afgehandeld. Misschien kan er nog wat op gevonden worden, dat aan IJmuiden's Bloei ten goede kan komen. De heer Burgersdijk geeft in over weging, het voorgestelde subsidie van f 50 aan de Kon. Ned. Vereeniging voor de Lucht vaart niet te verleenen. Hij meent, dat het niet op den weg van de Kamer ligt, deze vereeniging te steunen. De heer Beckers is het met den heer Burgersdijk eens. De Voorzitter acht het van belang voor dit district, dat Schiphol in de nabijheid ligt. De heer Teding van Berkhout stelt voor, aan deze vereeniging een subsidie van f 25 te verleenen. De Voorzitter neemt dit voorstel over. Het wordt door de Kamer goedgekeurd. Voorgesteld wordt, aan het Veiligheids museum geen subsidie te verleenen. De heer Burgersdijk acht dit museum toch voor fabrieken van veel belang. De Voorzitter zegt, dat nu eenmaal bezuinigd moet worden; het Bureau is van oordeel, dat dit Museum er voor in aanmer king komt. De heer Du four is het met den heer Burgersdijk eens. Het voorstel van het Bureau wordt goed gekeurd. Thans wordt besloten, aan „IJmuiden's Bloei" een subsidie van f 500 te verleenen op voorstel van den heer Kruimel. De volgende subsidies worden verleend: Ned. Organisatie v. d. Int. Kamer v. Koop handel, Den Haag f 150: Ned. Kamer van Kooph. v. Duitschland, Den Haag f 50: Ned. Kamer v. Koooh te T/mden f 5°- Ned Kamer v. Kooph. in Bel Brussel f f" ^m-r v. Kooph. te Parijs f 25; Ned. Amerik. Kamer v. Kooph. te Amsterdam f 25; Ned. Kamer W. Kooph. te Milaan f 25; Commissie v. d. Ned. Zuid-Afrik, handel. Den Haag f 50; Ned. Kamer v. Kooph. v. Zwitserland, Zürich f 20; Ned. Kamer v. Kooph. te Buenos Aires f 25. Ned. Zuid-Amerikaansch Instituut, Den Haag f 50; Alg. Ned. Ver. v. Vreemdelingenverkeer, Den Haag f 50; Stichting Haarlem's Bloei, Haarlem f 375; Ver. v. Vreemdelingenverkeer Zandvoort f 100; IJmuiden's Bloei f 50; Ver. v. Vreemdelingenverkeer Hillegom f 25; Ver. v. Vreemdelingenverkeer Wijk a. Zee f 25; Ver. Santpoort's Bloei, Santpoort f 25; Kon. Ned. Ver. v. d. Luchtvaart, Den Haag f 25; Stichting Ec. Instituut v. d. Middenstand, Den Haag f 297.50; Stichting Fonds Natuur. Onderzoek, Den Haag f 100; Kon. Ver. Kolo niaal Instituut. Amsterdam f 50; Hoofdcom missie v. d. Normalisatie, Den Haag f 50; Ver. Bureau v. Handelsinlichtingen. Am sterdam f 50; Ned. Ec. Instituut, Rotterdam f 25; Ver. Ned. Fabrikaat, Den Haag f 25; Ver. ter Veredeling v. h. Ambacht, Amster dam f 25; Nat. Ver. Handelsonderwijs, Zaan dam f 10. Vastgesteld wordt de retributieregeling in gevolge art. 12 sub 2 van de Wet op het Af- betalingsbedrijf. Het Bureau stelde voor om bij het uitreiken van nieuwe colportage- vergunningen een retributie te heffen van f 1.voor elk afgegeven bewijs. Goedgekeurd werd een conceptbrief van het Bureau aan den directeur-generaal der P.T.T. te 's-Gravenhage inzake wijzigingen in den Telefoongids: een concpnt.brief van de Commissie van Verkeer en Vervoer aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht inzake internationale treinverbin dingen en bezorging van vrachtgoederen. Een concept-brief aan den minister van Financiën inzake erfpachtslasten te IJmui den wordt aangehouden, omdat de heer Uit- zinger per brief eenige veranderingen in dezen concept-brief heeft voorgesteld. Omdat deze volgens den Voorzitter nogal van ingrijpenden aard zijn, wil het Bureau de voorgestelde wijzigingen eerst bestudeeren. Het Bureau zal dan met een nieuwen con ceptbrief komen. De Kamer verklaart zich hiermee accoord en gaat vervolgens in geheime zitting. EXAMENS. Aan de. Gom. Universiteit te Amsterdam zijn geslaagd voor het doet. examen in de wijsbegeerte mej. S. C. S. Taets van Ame- rongen en voor het cand.ex. in de rechtsge leerdheid de heer F. Kober. Voor het voorloopig machinisten-diploma is geslaagd de heer P. Loppersum, te Haar lem. Savoye Kool en Stegeman's Geldersche Een voortreffelijke combinatie. Stegeman's Geldersche rook worst is niet alleen verrukke lijk bij boerenkool, ze maakt niet slechts Uw erwtensoep heerlijk pikant, maar ze past ook uitstekend bij savoyekool, spruitjes, snijboonen, zuurkool en verschillende andere groen ten. Een maal met Stegeman's Geldersche is altijd epn feest- maall Kijk even of de naam op het loodje staat. In winkels met ons raambiljet HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN VEREENIGING. Op den werkavond van Donderdag 28 Oc tober zal de commissie voor de werkavonden der H. A. F. V. deze serie avonden over het maken van lantaarnplaten besluiten met het vergrooten van plaatjes. Tevens zullen door den voorzitter mede- deelingen worden gedaan in verband met de te houden propaganda-tentoonstelling der vereeniging. De bijeenkomst wordt gehouden in het Ver- eenigingslokaal der H. A. F. V-, Gedempte Oude Gracht 104. PERSONALIA. Bij K.B. is met Ingang van 1 November 1937 voor den tijd van één jaar benoemd tot adspirant-ingenieur voor het stoomwezen de heer if. K. de Vries te Haarlem. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo kerk te Haarlem, op Donderdag 28 October des namiddags 34 uur door den heer George Robert. Het programma luidt: 1. Das alte Jahr vergangen 1st, J. S. Bach 2. Canzona J. S. Bach 3. Concert D gr. t. G. F. H&ndel Allegro, Andante con moto, Fuga. 4. Aria da chiesa auteur onb. 5. Noël L. C. d'Aquin 6. Deux Improvisations C. Saint-Saëns 7. Pax Vobiscum S. Karg-Elert Moeilijk inslapen? Slechte nachtrust? Verban dan den oudenvetschen, storenden wekker uit Uw slaapkamer en stel er een Junghans „Zachte Tik" of "Zonder Tik" voor in de plaats. Ideale wekkers voor nerveuze slapers. Stipte, betrouwbare wek kers. Stabiel en solide., Jungbanswerkl (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. MêtL.) PERSONALIA. Middelbare Technische School te Haarlem. De volgende afgestudeerden van de Middel bare Technische School te Haarlem vonden een betrekking: Van de afdeellng Bouwkunde: J. C. Cramer, als opzichter bij J. W. van Santé Jr. te Haar lem. Van.de afdeellng Weg- en Waterbouwkunde: B. W. Kriek, opzichter bij gemeente Leiden; A. P. van Male, opzichter bij den Technischen Dienst der Domeinen te Den Haag; J. A. M. Vermey, als hulpopzichter bij den Rijkswater staat te Dordrecht. Van de afdeellng Werktuigbouwkunde: A. A. H. Backer van Ommeren, assistent op het Laboratorium Bat. Petr. Mij A'da'm: E. Bone bakker, assistent bij de Bat. Petr. Mij. te Den Haag; M. Lucieer, ass. b/d Ned. Gasaccumulato- ren Mij. te Amsterdam; R. O. van Manen, as sistent bij de C.P.I.M. te Emmastad, Curasao. J. L. Reyns, techniker bij de Gem. Telefoon Den Haag; C. P. Schaafsma, techniker bij de Bat. Petr. Mij in N.O.I.; C. Schellinger, teeke naar bij Van Gelder Zonen, Velsen; H. H. v. d. Zee, assistent bij de Ver. Blikfabrieken te Hil- ligersberg. Van de afdeellng Electrotechniek: M. H. Koomen, assistent op het laboratorium van de Bat. Petr. Mij. te Amsterdam; J. C. A. E. Stuif meel, bij de afdeeling Verkoop van de A.E.G. te Amsterdam. Van de afdeeling Scheepsbouwkunde: D. van Nievelt, assistent bij de N.V. v. d. Giessen en Zoon te Krimpen a/d IJssel; P. A. Sipman, teekenaar bij Scheepswerf P. Smit Jr. te Rot terdam. Van de afdeeling Vliegtuigbouwkunde: A. India, als bedrijfsassistent bij Koolhoven te Rotterdam; K. H. de Vries, teekenaar bij Fok ker te Amsterdam. EN prèchtbrand. die van UILTJE I Geen andere sigaar brandt zoo mooi. zoo geurig, zoo fijn. UILTJE Is de sigaar der kenners en genieters en voor elkeen die prijs stelt op maxi' male kwaliteit voor minimalen prijs. PENAAL 6 cl 'n Heerlijke sigaar I (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 28 OCTOBER. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum n. Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.50 Peuze, 10.35 Parijs Radio. 12.05 Droitwich. 12.20 Parijs Ra dio. 12.35 Keulen. «1.20 Ned. Brussel. 2.20 Di versen. 4.35 Londen Regional. 7.20 Droitwich. 8.20 Weenen. 9.50 Berlijn. 11.20 Diversen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 London Regional. 12.50 Droitwich. 2.20 Londen Regional. 3.35 Droitwich. 7.20 Parijs Radio. 9.10 Boedapest. 9.20 Droitwich. Progr. 5. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: Zang met tusschenspel: 1. Tango del Rose, Hélène Cals; 2. Die Perlenfischer, Costa Milona; 3. Avé Maria uit Othello, sopraan met orkest; 4. Trees, Alfred Piccaver; 5. Frühlingstimmer- walzer, Hélène Cals; Intermezzo: 6. La Tra- viata, Symphonie orkest; 7. Madame Butterfly, Paul Godwin; Vervolg zang: 8. Tango della Seduzione, Hélène Cals; 9. Die Afrikanerin, Costa Milona; 10. Aria uit Carmen, Sopraan met orkest. 11. Mignon, Hélène Cals; 12. Songs of songs, Alfred Piccaver. 8.00—12.00 Diversen. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements Rechtbank te Haarlem zijn de volgende falissementen uit gesproken op Dinsdag 26 October: C. Rijken, kweeker, wonende te Haarlem mermeer, Aalsmeerderdijk 564. Curator mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. Rechter-Commissaris in bovengemeld fail lissement mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haar lem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillisementen van: 1. E. Loocks, machinist, wonende te Bever wijk. Curator mr. J. O. Baron te Beverwijk. 2. F. W. Zandstra, bouwkundige, wonende te Haarlem, Van Nesstraat 65. Curator mr. H. J. Pot te Haarlem. Wegens het verbindend worden der Uit- deelingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. F. van Bussel, koopman in schoolboeken, wonende te Haarlem, Nieuwe Kruisstraat 20zw. Curator mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haar lem. 2. De N.V. van Maris en Co., bloemkwee- kerij en handel, gevestigd te Bennebroek. Curator mr. F. A. Davidson te Haarlem. 3. A. van der Loos, timmerman en aannemer wonende te Wijk aan Zee en Duin, gemeente Beverwijk. Curator mr. A. W. Hellema, te IJmuiden. 4. G. Ritskes, drogist, wonende te IJmuiden Oost, gemeente Velsen. Curator mr. Julius Hoog te Haarlem. Het Halssnoer. rouwen? herhaalde „Inktvisch" ver achtelijk en hij trok zijn lange bee- nen op, „nooit van m'n leven". „Het huwelijk heeft een massa voor- deelen", antwoordde de bekoorlijke Madeion peinzend en wierp van terzijde een blik op den knappen jongeman, die sinds drie jaar haar verloofde was. De „luitenant" keek echter niet op en het is nog de vraag of hij de woorden van de jonge vrouw gehoord had. Gebogen over een prijscourant van een bekend Haagsch juwelier scheen hij een en al aandacht voor de fraaie foto's van verschillende kostbare halssnoe ren. .,Nog steeds niet geslaagd?" vroeg „Inkt visch" met een knipoogje. „Ja man, het valt niet mee om 't een vrouw naar den zin te maken. Als ik in jouw schoenen stond, kocht ik maar een bazarsnoertje van een riks of zoo". Madeion keek den mageren langvinger hautain aan. „Bemoei je er niet mee", verzocht ze koel tjes. „Arthur heeft me het halssnoer beloofd en er zelfs aan toegevoegd, dat hij het des noods voor me uit de hel zou halen. Niet waar boy?" De „boy" keek op en knikte peinzend. „Het is alleen zoo jammer, dat je juist een zelfde snoer wilt hebben als de gravin de Greefe dien avond droeg. Het is een heksen werk, kindje, die opdracht. Iemand van mijn standing kan je desnoods eiken dag een be hoorlijk parelsnoer aanbieden, hóewei de meeste dames tegenwoordig de valsche dragen en de echte in een safe hebben liggen. Maar dat speciale snoer, dat de gravin droeg, kom je misschien nooit meer tegen". „Dat dingetje dat ik op zes mille heb ge- ;chat?" mengde inktvisch' die ter zake kun dig was. zich in het gesprek. „Je hebt gelijk, Arthur, dat snoer is een unicum". Madeion trappelde driftig tegen de gebogen pooten van het notenhouten stoeltje waarop ze zat. „Maar ik wil het hebben, Arthur", drong ze opgewonden aan. „Je hebt het me beloofd. Dat.... of een ander, dat er sprekend op lijkt. Je bent toch een man van je woord?" „Lieveling", antwoordde de „luitenant" rus tig, „wat ik beloof komt in orde. Als ik het collier niet kan koopen. zal ik het de gravin desnoods afhandig maken. Maar je moet me den tijd geven. Rome is ook niet in één dag gebouwd". „Goed beschouwd ben je een kleine dwinge land", zei „Inktvisch" nuchter en keek Ma deion plagend aan. Tusschen hun ander „werk" door keken de beide vrienden dag en nacht (vooral 's nachts) naar het halssnoer uit. De „luitenant" ging er bij wijze van spreken mee naar bed en stond er mee op. Hij wilde zijn bekoorlijke verloofde gaarne het extraatje gunnen, maar hij wilde geen ijzer met handen breken en rustig zijn tijd afwachten. Op zijn manier bezat hij bovendien nog eergevoel. Nu het .zijn verloofde betrof schonk hij haar duizend maal liever een gekocht en betaald collier, dan een dat gestolen was „Je bent gek, maar dat is de schuld van Madeion", zei „Inktvisch" die dagen wel honderd keer. „Gravin de Greefe is het top punt van slordigheid en bovendien doof. Als ik om tien uur vanavond in haar villa klau ter, heeft Madeion om twaalf uur het ding om haar hals". „Ik heb eindelijk mijn zin", zei hij tevre den. „Je zult je zin krijgen, kindje. Bij Gre- velink en Van Druten in Rotterdam heb ik een zeldzaam mooi parelsnoer in de vitrine zien liggen. Het is het evenbeeld van dat van de gravin en kost iets meer dan vier mille. Als je me een zoen geeft, zal ik het morgen voor je koopen". Madeion kreeg een kleur van opwinding. De gravin de Greefe was een der bekendste Haag- sche dames en bewoog zich veel op het terrein van weldadigheid en maatschappelijk werk. Over haar halssnoer ,vas reeds veel in 4e kranten geschreven, wanneer het verslagen van weldadigheidsavonden betrof. Geen wonder dat een verwend vrouwtje als Made- Ion haar oog op een dergelijk sieraad had laten vallen! De „luitenant" kreeg de zoen en dien mid dag toog hij naar zijn Bank. waar hij het noodige geld voor het cadeautje opnam. Zeer voldaan, nu hij na bijna twee maanden zoe ken eindelijk geslaagd was. Den volgenden dag om een uur of vijf stap te hij uit de taxi, die hem van het station naar hun pension had gebracht. Veilig in zijn binnenzak stak een in een wit vloeipapier gewikkeld pakje. Hij betaalde den chauffeur en stapte even later de zitkamer-binnen. In een gemakkelijke fauteuil lag Madeion met een peinzend gezicht een sigaret te rooken. Ze stond traég op, beantwoordde z'n kus en ging zuchtend zitten. „Arthurbegon ze vermoeid, zweeg en nam een krant van het rooktafeltje. „Ik heb zoo even een verslag gelezén over de fancy- fair, die ze gisterenavond in Den Haag heb ben gehouden. Kijk, hier". De „luitenant' nam de krant, oogenschijn- lijk volkomen kalm en zijn blikken vielen op den volgenden zin: „De voorzitter van de vereeniging, gravin de Greefe, trok aller aan dacht door haar fraaie avondjapon van pas telblauwe zijden crêpe, waarbij de gouden hanger om haar hals buitengewoon mooi har monieerde". „En?" vroeg de jongeman. „Ik heb er nóg eens over nagedacht", ver volgde Madelon. „Ik wil je eigenlijk niet op kosten jagen, Arthur Dat halssnoer moet je dus maar niet koopen, maar als je bij gele genheid eens zoo'n hangertje op den kop kunt tikken „Ja", zei „Inktvisch" een half uurtje later, toen de luitenant" bij hem zijn hart ging luchten. „Vrouwen zijn grillige raadsels met- raadselachtige grillen. En het mooiste is nog wat i k vanmiddag te weten ben gekomen". De jongeman hield den adem in. ..Dat jij het halssnoer van de gravin hebt ;ekccht", vervolgde ./nktvisch". „Omdat het haar verveelde deed ze het voor een zacht prijsje aan dien Rotterdamschen juwelier over PIOENROZEN. Het is met pioenrozen een eigenaardig ge val. In sommige tuinen doen ze het schitte rend. in andere staan ze onder precies gelij ke omstandigheden jaren lang zonder ooit een bloem te dragen. En bovendien gedragen ze zich soms dwars tegen alle regels in. Er was een pioen in den tuin van een oude Zeeuwsche boederij. De lange penvormige wortels zaten heelemaal om die van een ap pelboom gegroeid. Welnu, die pioenroos werd zonder veel commentaar losgehakt en in het late najaar overgeplant van de Zeeuwsche klei naar den niet meer voedzamen grond van een Haarlemsch tuintje. Van de wortels was een flink stuk afgebroken. Nu is dat heel verkeerd, want ongeschonden wortels garan deeren een goeden bloei. Maar het jaar daar op bloeide de plant schitterend met groote volle bloemen. Ze had hierbij alle regels over treden: een pioenroos bloeit het eerste jaar na planting zelden of nooit, de wortels moe ten ongeschonden zijn, en de plant heeft zeer vetten grond noodig. Dit is alweer drie jaar geleden en de plant doet het hier uitstekend en bloeit ieder jaar rijker. Raadselen van een pioenroos! Enfin, het is een prachtige tuinplant en al gedraagt ze zich dan ook nogal grillig, en gedijt soms te gen alle logica in, zooals het bovenstaande bewijst, toch is het natuurlijk geraden om een pioenroos te geven wat ze noodig heeft. Dat is allereerst zeer vette en diep bewerkte grond. Verder mag 'een paeonia nooit dieper dan 2y2 c.M. geplant worden, d.w.z. er mag niet meer dan 2 1/2 c.M. aarde boven de neus van de plant liggen. De beste plaats is in de volle zon en in geen geval onder boomen. En dichter dan 30 c.M. bijeen mogen pioenen niet staan. Er is veel te bereiken met een groot perk vol pioenrozen, waar voorjaarsbloeiende ge wassen tusschen worden geplant; ook een breede rand kan zoo heel mooi gemaakt worden. Pioenrozen bloeien half Juni en hun bloei volgt dan onmiddellijk op die van b.v. narcissen en late tulpen, soms valt die samen met den bloei van darwintulpen en er zijn in het kleurengamma rose en rood mooie com binaties te bedenken. Zoo kan zoo'n perk of rand mooi zijn van April of tot diep in den zomer, wanneer we behalve narcissen en tul pen ook b.v. Vuurpijlen (Kniphofia) tus schen de pioenen zetten. Maar zoo'n gecom bineerde beplanting is natuurlijk alleen mooi op een groote oppervlakte. De Franschen hebben veel mooie bloemen gekweekt; de kleuren loopen van wit over rose en zalm naar mauve, rood en donkerrood; de dubbele pioenen, paeonia chinensis, zijn de bekendste en ook wel de mooiste. Intusschen bestaan er nog andere soorten, die minder bekend zijn, zooals paeonia corallina, de kraalpioen, zoo genoemd omdat de zaden vuurroode kraaltjes zijn. die keurig in de zaadaaazen liggen. De bloem zelf is roze en enkel, de vruchten zijn het merkwaardige van de plant. Dan is er nog paeonia officinalis de Boerenpioen die in wit, helderrood en don kerrood voorkomt, lekker geurt en iets vroe ger bloeit dan de paeonia chinensis. Het was een boerenpioen. die zich zoo wonderlijk ge droeg ondanks alles toch bloeide, zooals in het begin van dit artikeltje verteld werd. Waarschijnlijk is zij ook wel sterker van con stitutie dan de chinensis, maar vele tuin- liefhebbers hebben op haar tegen dat de kleur zoo gewoon is. Inderdaad geeft de paeonia chinensis veel meer variatie in kleur en heeft fijnere bloemen, maar wie de echte oude boe renpioen einde Mei zag bloeien in.de platte- landstuinen, met tientallen enorm groote bloemen, zal toch voor deze paeonia officinalis nog wel een plaatsje hebben naast de verfijnde chinensis-soorten. L. S. Ned. Bank bezit 1.330 millioen aan goud. De goudvoorraad der Ned. Bank blijft toe nemen. Volgens de jongste weekstaat is er weer f 30 millioen bijgekomen, waardoor het goud-bezit der Bank in totaal tot f 1.330 mil lioen is gestegen. Het Rijk bezit volgens deze weekstaat ook geen rekenmgcourantsaldo meer bij de Bank, doch heeft integendeel het voorschot van f 15 millioen, dat het gerechtigd is van de Bank te eischen, geheel opgenomen. Billiton Maatschappij verdubbelt het interim-dividend. De Billiton Maatschappij zal op 3 December a.s. een interim-dividend van 10 pet. (v.j. 5 pet.) beschikbaar stellen. Op rekening van de winst over 1937 (ver het boekjaar 193G is in totaal 18 pet. dividend uitgekeerd). KUNT U DAT OOK? Een vaas op een flescli zetten en daarop even rustig zitten als in een prettige stoel, is niet zoo gemakkelijk. Voor dezen slangenmensch is het echter maar een klein kunstje.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10