DE JACHT ALS DEEL DER BESCHAVING DAMRUBRIEK. m - g§ ÜJ sm s m jj m m 8' m m g:; 9 e Jl Hü ■c .g-LT fl 9 Si IJ 3 W: i fj§ WOENSDAG 27 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD TT De onderaardsche gangen te Breda Nadere bijzonderheden over het onderzoek van mevrouw N. Klein Sprokkelhorst. In ons vorig nummer deelden wij reeds me de, dat mevrouw N. Klein Sprokkelhorst uit Zeist, in opdracht van het gemeentebestuur en met medewerking der militaire autoritei ten, te Breda een onderzoek heeft ingesteld naar onderaardsche gangen. De N. R. Ct. meldt nog daarover: Met toestemming van den gouverneur der K. M. A., tevens slotvoogd van het kasteel van Breda, begon het onderzoek op de binnen plaats van het voormalige kasteel, van waar, naar bekend was, verscheidene gangen moes ten uitgaan. Mevrouw Klein Sprokkelhorst had verzocht vooraf omtrent den loop van enkele gangen geen aanwijzingen te geven, aangezien zij er de voorkeur aan gaf deze zelf op te sporen. Na nauwelijks een minuut experimenteeren wees de wichelroedeloopster de in Zuidelijke richting loopende gang aan, waarvan de in gang bekend is. Ock in Oostelijke richting volgde zij een gang, welke onder de buitenste slotgracht doorliep in de richting van het Valkenberg. Daarna keerde zij op haar schre den terug, om op het voorplein van het kasteel een - onderaardsche rotonde met een middellijn van 70 meter aan te wijzen en uit te stippelen. Deze rotonde, gelegen op een diepte van 9 a 10 meter, zou geheel intact zijn. Uit deze richting wees zij voorts een gang aan in Noordelijke richting, welke ge volgd werd tot den Academiesingel. Van deze gang wordt vermoed dat zij in verbinding staat met het voormalig speelhuis van de gra ven van Nassau op ongeveer twee K.M. van het kasteel. Teneinde hieromtrent zekerheid te krijgen, ging het gezelschap per auto naar de plaats waar dit speelhuis heeft gestaan. Ook hier bevond zich een onderaardsche gang, welke in een rechte lijn gevolgd kon worden en welke liep naar de gang onder den Academiesingel. Bovendien echter bevond er zich een in Westelijke richting van het speelhuis loopen de gang, waarvan het bestaan onbekend was en welke loopt in de richting van de vroegere kasteelen Burgst en Gageldonck in het ge hucht Beek onder Princenhage. Bij gebrek aan tijd kon niet worden nagegaan of deze Westelijke gang tot deze kasteelen doorloopt of dat men hier met een vluchtgang te doen heeft welke ergens buiten de vestingwerken in den polder uitkwam. Op de plaats van het 'vroegere speelhuis zijn de gangen met piketpaaltjes precies uit gezet, omdat men daar tot boringen zal over gaan. Merkwaardig was ook, dat mevrouw Klein Sprokkelhorst onder den Academiesingel, evenwijdig aan de gang van het speelhuis naar het kasteel, nog twee andere gangen vond, hetgeen volgens een verklaring van den burgemeester zeer wel mogelijk kon zijn, aangezien uit oude documenten is gebleken, dat uit het kasteel naar de verschillende lu nettes buiten de wallen onderaardsche gan gen hebben geloopen. Wat het Valkenberg betreft, hier toonde de wichelroede verscheidene gangen aan. Een ervan liep in Oostelijke richting naa* de Bou werijstraat, waar vroeger de bij het kasteel behoorende boerderij heeft gestaan; een tweede liep in de richting van het Begijnhof; een derde in Zuidoostelijke richting naar de Catharinastraat. In- of uitgangen zouden volgens mevrouw Klein Sprokkelhorst te vin den zijn aan den Zuidwestelijken rand van den z.g. kleinen vijver. Merkwaardigerwijs is gebleken, dat op de aangegeven plaats vroe ger het huis heeft gestaan van den valkenier van de graven van Nassau. Ook deze plaats is met piketpaaltjes uitgezet. Het voornemen bestaat er later boringen te verrichten. Een tweeden in- of uitgang constateerde de wichelroedeloopster achter het huis van dr. Blomjous in de Catherinastraat, in wiens tuin inderdaad een kelder aanwezig is, zooals reeds was gebleken. In de Reigerstraat, Schoolstraat, Torenstraat en bij de groote kerk wees de wichelroede tal van gangen aan, en zelfs werd opgemerkt, dat in de kerk een kleine kelder was, waarvan blijkbaar de toe gang in een vorige eeuw is dichtgemetseld. Op het stadserf werd eveneens een gang gevonden welke loopt naar de Luthersche kerk en Veemarktstraat, waar volgens de overlevering eveneens een verbinding met de buitenwereld geweest moet zijn. De plaats van verbinding is door de wichelroedeloopster precies uitgestippeld. Alle gangen zouden gelegen zijn op een diepte van 8 a 10 Meter. Geheele gedeelten zouden nog volkomen in orde zijn, hoewel er hier en daar water in de gangen staat. De bedoeling is thans op verscheidene plaatsen boringen te verrichten om daarna zoo mogelijk de gangen bloot te leggen. Hier na kan eerst worden nagegaan of de door mevrouw Klein Sprokkelhorst aangewezen gangen in de toekomst nog gebezigd zullen kunnen worden voor den luchtbeschermings dienst, of dat zij een buitengewone attractie voor het vreemdelingenbezoek zullen kunnen beteekenen. De echtgenoot van mevrouw Klein Sprok kelhorst heeft zich bereid verklaard naar de gangen te boren, waarbij de gemeente niets zal behoeven te betalen, indien de gangen niet op de aangewezen plaatsen worden ge vonden. Daar blijkbaar talrijke gevallen be kend zijn. waarvan met zekerheid vaststaat dat in die richting lange gangen loopen, zou men tot de conclusie kunnen komen, dat Bre da op een net van onderaardsche holen is' gebouwd, welke echter door de groote diepte, waarop zij liggen, geen gevaar opleveren. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De belangstelling concentreerde zich op de wisselmarkt hedenmorgen voornamelijk op den Franschen franc. De politieke tegenstel lingen in Frankrijk zijn bezig het vertrou wen weer te ondermijnen en bovendien werkt de door Chautemps gehouden rede nog op ongunstige wijze na. Het aanbod van francs had wederom de overhand, zoodat een nieuwe daling plaats vond. Aanvankelijk werd het Fransche devies verhandeld tegen 6.02yz tót 6.03/2, doch daarna werd afge daan tegen 6.01/2 en 6.02/2. Dat het wan trouwen weer veld wint, kwam tot uitdruk king in het grooter wordende disagio voor termijnfrancs, dat hedenmorgen 11 cents voor 1 maand en 26 cents voor 3 maanden per 100 francs bedroeg. Belga's waren op 30.50 tot 30.51/2 zoo goed als onveranderd, doch officieele steun was hieraan klaarblijkelijk niet. vreemd, De Bel gische regeeringscrisis en alles wat daaraan vast zit, is aan het vertrouwen in het Belgi sche staatscrediet en de munteenheid, on danks alle geruststellende verklaringen, niet ten goede gekomen en dit kon duidelijk wor den afgeleid uit het toenemende disagio voor termijn-Belga's, dat gestegen is tot 10 cents voor 1 maand en tot 28 cents voor 3 maanden per 100 Belga's. Voor het overige vertoonde de wisselmarkt niets bijzonders en groote mutaties kwamen niet voor. Britsche ponden waren 8.95/2 tot 8.95 3/4, Amerikaansche dol lars 1.80 7/8 en de mogelijkheid dat het ega lisatiefonds dollars kreeg toegewezen, bleef onverminderd bestaan. Uit de toeneming van den goudvoorraad Jachttrofeeën uit alle deelen van de wereld te Berlijn geëxposeerd. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons: GEDURENDE de traditioneele „Grime Woche" in Januari heeft Berlijn al bijna honderd jaren lang zijn ten toonstelling voor landbouw, veeteelt, houtvesterij en jacht, waaraan dit jaar voor het eerst de af deeling „jacht" ontbrak. Reichs- jagermeister-ministerpresident-generaal Goe- ring liet in die dagen bekend maken, dat de tentoonstellingshallen te klein waren om er een af deeling voor de jacht te kunnen on derbrengen van het formaat, dat hij zich had voorgesteld, maar dat het edele „Weid werk" of jachtbedrijf nog in den loop van dit jaar tot zijn recht zou komen als nog nooit te voren door een internationale tentoonstel ling. Bij een bezichtiging voor de pers in een chaos van kisten, leeuwen, tijgers, geweien en andere jachttrofeeën vernamen we, dat deze tentoonstelling een evenement zal zijn, als onze generatie wel niet meer geboden zal worden. Er zullen aan deel nemen: België, Burgarije, Denemarken, Dantzig, Estland, Finland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Joego-Slavië, Letland, Luxemburg, Nederland, Oostenrijk, Polen, Portugal, Roemenië, Tsje- cho Slowakije, Zweden, Zwitserland en Hon garije, Egypte, Japan, Canada, Mexico en Nieuw Zeeland. Bovendien zullen er bijzon dere afdeelingen zijn voor Azië en Afrika. Deze tentoonstelling heeft eigenlijk slechts één voorganger, n.l. die in Weenen in 1910, welke als een der belangrijkste gebeurtenissen gold in het internationale leven dier dagen. Er zullen ook hier in Berlijn jacht-trofeeën te zien zijn, die bewondering en verbazing zul len wekken. Het zal echter nu niet hoofdza kelijk gaan om records op jachtgebied. In 40 verschillende afdeelingen voor aanschouwelijk onderricht wil men trachten een juist beeld te geven van de beteekenis der jacht voor economie en cultuur. Men wil de jacht abso luut niet laten gelden als een soort sport of amusement. Deze tentoonstelling zal het bewijs moeten brengen dat de jacht een algemeene cultu- reele en economisch factor is. Al de negen van de Nederlandsche Bank met f 30.000.000 blijkt zonneklaar, dat het egalisatiefonds, dat in hoofdzaak voor den aanwas van het gele metaal verantwoordelijk is, alles bij elkaar den laatsten tijd vrij aanzienlijke bedragen heeft opgenomen. Hoofdzakelijk houdt dit verband met realisatie uit Nederlandsch be zit afkomstige Amerikaansche fondsen. Zwit- sersche francs waren 41.67 tot 41.69, Duit- sche marken f 72.63 tot 72.65. De handel op de niet-officieele vroegbeurs had weinig te beteekenen. De locale fondsen waren bijna zonder uitzondering zoo goed als onveranderd. De Amerikaansche aandee- len werden hier en daar een kleinigheid la ger verhandeld. geweldige hallen aan Kaiser- en Messedamm zullen er door in beslag zijn genomen. Wie alle afdeelingen wil bezoeken, zal een weg van meer dan 15 kilometer moeten afleggen. Al het wild, ook het uitstervende, zal er te zien zijn in zijn natuurlijke omgeving. Er zullen afdeelingen zijn voor de historische en prae- historische jacht, voor jachtrecht. jachtlite- ratuur, voor „jachtbiologisch" werk en film, dierenbescherming, vogeltrekstations, jacht honden enz. De valkenier zal toonen, dat zijn jachtkunst nog niet geheel is uitgestorven, koks zullen allerhand wild braden en de industrie zal demonstreeren wat de jacht voor haar en zij voor de jacht beteekent. Er was reeds een groot aantal trofeeën uit alle werelddeelen aangekomen en dagelijks komen er nog aan 3 November zal de ten toonstelling geopend worden Het grootste gewei, daX tot dan toe was ingekomen, werd juist bij onzen rondgang gefotografeerd. Het kwam uit Engeland. EN is hier hoogst aangenaam verrast dooi de buitengewone belangstelling van het buitenland. Dankbaar werd er de nadruk op gelegd, dat acht buitenlandsche staatshoof den de leiding der delegaties van hun landen op zich hadden genomen en de meesten hun ner hun bezoek hadden toegezegd. Een internationale jury, bestaande uit 60 leden, was bezig met het onderzoek der in zendingen voor de toewijzing der talrijke eeie- en eerste prijzen en premies. De jacht werd genoemd „de moeder aller dingen". Hier, waar jacht „manlijk" is, werd gezegd „de vader aller dingen". Zij was er vóór landbouw en veeteelt, vóór civilisatie en pers. Hier lach ten we even beleefd en knikten toestemmend „o ja!". Zij brengt den mensch in onmiddellijk con tact met de natuur en ontleent daaraan haar ethisch belang voor de menschelijke bescha ving. De jacht is geen kwelling voor het dier, dat veeleer lijdt door de vervolging en de natuur lijke bloeddorst van het roofwild. Het „weid- mannisch", het juiste schot van den goeden jager doodt zonder kwelling. Naast het ethische heeft de jacht ook een groot economisch belang. Tegenover een scha de van 1.900.000 R.M. die het jachtwild in Duitschland veroorzaakte, stond verleden jaar een direct geldelijk voordeel van drie en een half millioen R.M. Bovendien verschaft de jacht de schoeisel-, kleeding- en amunitie- industrie veel werk. Onder leiding en streng toezicht van de re geering wordt zoowel de jacht als het wild veredeld. In den laatsten tijd was bij het wild een gevaarlijke degeneratie ingetreden, vooral door het houden van te veel wild in kleine ruimten. Uitgestrekte gebieden bosch-, weide- en waterland zijn gereserveerd voor het groot en klein wild,,dat er in de wintermaan den op bijzondere wijze verzorgd wordt. Fraaie natuurfilms zullen er op de tentoonstelling een levendig beeld van geven. H. L. Rembrandttentoonstellmjï. In het Kennemer Lyceum. De heer Schmidt Degener schrijft ons: In het Kennemer Lyceum wordt Donder dagmiddag een Rembrandt-tentoonstelling geopend, die een bescheiden, maar interes sante proeve van inleiding tot het werk van den grootsten schilder aller tijden beoogt te geven. De band van het uiterlijk met het inwendige zielegebeuren beteekent voor eiken artist een ongelimiteerd terrein van mogelijkheden. Bij Rembrandt zien wij hoe uit een levendige, een soms het geheele lichaam omvattende actie allengs wordt overgaan tot het innerlijk gebaar: den oogopslag, een gelaten ontbre ken van elke activiteit blijken welspreken der dan verwrongen trekken en geagiteerde ledematen. De rijpere gevoelens van overgave, van gelatenheid, van innige menschelijkheid leenden zich niet tot oppervlakkige beweeg lijkheid. De samensteller dezer kleine, maar exquise expositie mr. D. A. Kool, heeft hier een uiterst gelukkige greep gedaan. Zelfbe perking bij de keuze (alle voorstellingen zijn aan den Bijbel ontleend) maakte het mogelijk verschillende werken van Rembrandt, die een zelfde onderwerp uitbeelden, naast elkaar te zetten, onverschilllig of het een schilderij, een ets of een eenvoudige teekening betreft. Zoo ontstaat voor den beschouwer van deze ongeveer zeventig reproducties (de etsen en teekeningen zijn soms nauwelijks van de ori- gineele te onderscheiden, terwijl er zeer sug gestieve weergevingen van de schilderijen zijn), de mogelijkheid van een begrijpend kunstgenot. Dit terrein. Rembrandt en de Bijbel, is niet onbetreden. De Rembrandt-bijbel van_ den kunsthistoricus dr. Hofstede de Groot, die van den kunstschilder dr. Jan Veth zijn bekend. Dr. C. E. Hooykaas (1925) in zijn Christus bij Rembrandt is een gevoelig schrijver, terwijl Prof. E. W. Bredt (1931) volstaat met opzoe ken der bijbelteksten, zonder verder commen taar, aldus alles aan de lezers overlatend. Hier was een nieuw standpunt mogelijk een standpunt dubbel leerzaam voor onzen tijd: de psychologische bezinning, het in nerlijk tot inzicht komen, het loutere en zui vere van de gevoelswereld wordt aan den toeschouwer kenbaar gemaakt. Soms ge schiedt dit door twee afbeeldingen van een zelfde onderwerp, en uit verschillende perio den van Rembrandt's leven: het contrast geeft dan, als vanzelf de ontplooiing van Rembrandt's wezen aan. Steeds bevindt zich bij de reproductie de bijbeltekst en meestal eenige korte psychologische aanduidingen. De teere spontane eerste visie der teekeningen. de virtuooze lijnbeheersching der etsen, de ma gistrale symphonische macht der schilderijen gaan een taal spreken, die aan velen bijna vreemd geworden is. En menigeen zal van deze tentoonstelling huiswaarts keeren met gevoelens, die in Goethe's Zueignung zijn te vinden. Ter eerste oriënteering volgt nog een korte aanduiding van de voornaamste ondei-wei*pen. die op deze tentoonstelling te vindexx zijn. Uit het Oude Testament: Abraham's offer, Saul en David; Jacob aanschouwt de bloedige rok van Joseph; de Engel wijst aan Hagar de Damredacteur: J. W. van Dartelen, Koe- diefslaan 42, Heemstede. Alle correspondentie, deze rubriek betref fende, gelieve men te zenden naar bovenge noemd adres. De eenig succesvolle zet is meestal de ge- voelszet, doch tegen de sterksten zijn onbe rekende zetten meestal fataal. Benjamin Carson Nieuwe Compositie. Hieronder geven wij ter oplossing een ver dienstelijke compositie van J. P. M. van der Linden Vooren te Ede (Gelderl.) Probleem No. 2460. Auteur: J. P. M. v. d. Linden Vooren, Ede (Gelderland) Eerste publicatie. Zwart: Wit Stand in cijfers; Zart 11 schijven op: 2 4 8 9 10 12 15 17 18 26 en 30. Wit 11 schijven op: 16 21 28 29 36 37 38 40 41 45 46. Wit speelt en wint. Oplossingen van dit probleem worden gaarne ingewacht tot uiterlijk Doxxderdag- avond 4 November a.s. bij den redacteur dezer rubriek. Opmerkingen uit onzen lezerskring. In een onzer vorige rubrieken plaatsten wij een partij, gespeeld op 29 Augustus 1935 te IJmuiden in den zeestrandwedstrijd tusschen Damclub „IJmuiden" en Kaarlemsche Dam club, tusschen P. Leijte (IJmuiden) met Wit en J. W. van Dartelen (Heemstede) met Zwart In deze partij kwam na den 23sten zet vdn Zwart (1—7) de volgende stelling voor: Zwart: Wit Stand in cijfers: Zwart 16 schijven ..pp: 2 6 7 9 12-16 18 19 22-24 26 en 29. Wit 16 schijven op:' 25 27 31-33 35-38 40 42 43 45 47 48 en 50. Het verloop dezer partij was als volgt: 24. Wit 43—39. Zwart 2—8; 25 Wit 50—44. Zwart 7—11; 26 Wit 48—43, Zwart 11—17!; 27. Wit 27—21, Zwart 16:27; 28. Wit 32:21, Zwart 6—11! 29. 21—16, Zwart 17—21!! 30 Wit 16:27, Zwart 2328!! Wit vervolgde nu met 3530 en verloor, doch de heer N. Broertjes te Hoofddorp merkt op dat Wit nu had moeten antwoorden met: 25—20 (14:25) 40—34 (29:49) 38—32! (49:29) 32:3 (29—23 gedwongen 39— 34 (23:46 gedwongen) 3—20! (26:48) 20:6 (48:30) 35:24 met remise! Iixderdaad een bijzonder fraaie slagzet; deze zit echter zóó diep verborgen, dat 't geen verwondering behoeft te wekken dat beide spelers deze voortzetting over 't hoofd hebben gezien. Om een en ander in de partij te zien, moet men wel over zeer buitengewone dam- capaciteiten beschikken. Wij danken echter den heer Broertjes voor deze van ei-nstige studie getuigende opmer king! KRUIMPJES van Henk van Alphen, Haarlem. Hieronder laten wij wederom een aantal „Kruimpjes" volgen van den jeugdigen pro bleem componist Henk van Alphen te Haar lem. Deze nieuwe soort vraagstukjes, waarin met zoo weinig mogelijk materiaal een zoo groot mogelijk effect wordt bereikt, blijken bij onze damspelende lezers bijzonder in den smaak te vallen. No. 1. Eindspel. Zwart een dam op 2 en Wit drie dammen op 40 44 en 45. No. 2. Eindspel. Zwart drie schijven op 31 32 en 36 en Wit twee schijven op 42 en 47 en een dam op 39. No. 3. Eindspel. Zwart een dam op 36 en Wit drie dammen op 37, 38 en 39. No. 4. Eindspel. Zwart een schijf op 27 en Wit drie schij ven op 29, 33 en 48. Zwai-t aan zet. No. 5. Probleem. Volledige pyramide. Elke witte schijf doet zijn plicht. Zwart vier schijven op 10 25 27 en 31 en eexx dam op 22. Wit negen schijven op 23 33 35 38 41 43 47 49 en 50. No. 6. Voor begiixners. Zwart twee schijven op 26 eix 45 en Wit vijf schijven op 31 38 44 48 en 49. No. 7 Opgedragen aan Fr. Haasnoot, Aalsmeer. Zwart drie schijven op 38 42 en 45 en Wit vijf schijven op 6 10 14 39 en 47. No. 8. Volledige pyramide. Verbetering R. van Eek (Diverse damploblemen). Zwart vijf schijven op 22 23 28 35 en 42 en een dam op 16. Wit acht schijven op 26 33 34 39 41 43 45 en 50. No. 9. Een zeer verrassend dwangspelletje. Zwart zes schijven op 8 9 18 19 20 en 40 en Wit zes schijven op 28 34 38 43 45 en 47. No. 10. Volledige zwarte pyramide rnet klein naspel. Opgedragen aan den Haarlemschen schoolkampioen Bram Mooij. Zwart vier schijven op 22 34 29 en 40 en dam op 26. Wit negen schijven op 7 12 37 38 31 42 44 47 en 49. Voor alle vraagstukken geldt: Wit speelt en wint", uitgezonderd no. 4, waarin Zwart aan zet is en Wit wint. Partijstanden. No. 1. Zwart (R. J. Folkersma) 2 3 6 8 10 13/15 17 19 20 24 en 25. Wit (A. Terpstra) 26 29 31/36 38/40 43 en 45. In dezen stand speelde Zwart met 1722 een verleidelijk zetje voor Wit, die als volgt voordeel dacht te krijgen: 3430 (25:23) 3228 (23:32) 38:9. Nu Zwart echter 313, Wit 9:18 (24—30) 35:13 (14—19) 13:24 (20:49) en won. No. 2 Zwart (J. Puister) 2 3 5/10 12 13 15 17 19 20 22 24 en 26. Wit (M. Koolman) 16 28 29 33 35 37/41 43/49. Hier ging de Zwart-speler na 47—42 de vol gende verrassende winstzet maken: Wit: 47—42 (26—31) 37:26 (17—21) 16:18 (12:32) 38:27 (19—23) 29:18 (13:31) 26:37 (2430) enz. No. 3 Zwart (M. Scheeres) 3 12 13 16 18 19 26 en 30. Wit (J. Scheeres Jr.) 27/29 33 37 39 40 en 48. In dezen stand en den volgenden stand een klein staaltje van de manier, waarop de spruiten van een der groote pioniers van ons spel in het noorden elkander te lijf gaan Na 39 liet Wit leuk volgen: Wit: 37—31 (26:37) 27—21 (16:27) 48—42 (37:48) 28—23 (48:45) 23:3 (45:23) 3:35. No. 4 Zwart (P. Scheeres) 8 10/12 15 17 22 25 en 27. Wit: J. Scheeres Jr.) 18 23 26 29 34/36 38 en 47. Hier zou na Wit 35—30, Zwart 15—20 vol gen: Wit: 36—31 (27:36) 47—41 (36:47) 30— 24 (47:33) 24:4 (33:13) 4:16 en wint. Ontleend aan het orgaan van den Prov. Gron Dambond. Een schitterende lokzet. Onderstaande stelling is uit een partij tus schen den bekenden Franscheix meester Dr. Al- fred Molimard (tweede aankomende in den wedstrijd om het wereldkampioenschap '28) met Wit en Husson met zwart. Partij-fragment No. 2461. Zwart: (f&l Wit: Stand in cijfers: Zwart 12 schijven op: 3 6 8 9 11 13 14 16 19 21 23 en 25. Wit 12 schijven op: 22 28 32 34 35 36 38 40 42 45 48 en 49. Wit speelde 38—33 (11—17) 22:11 (6:17) en lokte hierna met 3631! den foutzet uit. Zwart vervolgde met (23—29) 34:23 (13—18) 23:12 (21—26) 12:21 (16:47) waarna Wit op veri'assende wijze won door 4034 (47:40) 45:34 gevolgd door 48—42, 49—44 en 35:2. Ondanks zijn drukke praktijk, waardoor dr. Molimard zeer weinig gelegenheid heeft in groote tournooien uit te komen, is hij het damspel toch nog lang niet verleerd! Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1887. 27 October: TOESTAND DER GEMEENTE HAARLEM IN 1886 HEERSCHENDE ZIEKTEN. De ge zondheidstoestand in deze gemeente in 1886 mag zeer gunstig heeten. Er wer den geen besmettelijke ziekten epide misch verklaard. Deze kwamen slechts sporadisch voor. GEMEENTEPOLITIE. In de sedert 1 Januari 1885 ingevoerde regeling van de gemeentepolitie is in het afgeloopen jaar geen wijziging gebracht. Door den Commisaris van Politie zijn aan den Officier van Justitie ter vervol ging ingezonden 419 processenverbaal; voorts werden opgemaakt ter zake van overtreding van politieverordeningen 304 processenverbaal. In het geheel werden opgemaakt 545 processenverbaal wegens dronkenschap. bron; David en Nathan; Hagar en Abraham's huis; Mordechaï en Haman; de bruiloft van Simson, enz. Uit het Nieuwe Testament: de geboorte van Christus; de aankondiging van de her ders; Egypte; de overvloedige vischvangst; Geeft den Keizer was des Keizers is; Geth- sémané; de verloochning van Petrus; de ge lijkenis van den verloren zoon; de graflegging, enz. Wij kunnen niet alles opsommen: overal is een groei van illustratie tot zielsconflict, het zichtbaar maken van het onzichtbare, gelukt. Een goede gedachte was het,' dat vier van Rembrandt's Christuskoppen en vier van zijn zelfportretten bij den ingang van de ten toonstelling werden geplaatst. Wie dank zij deze opzettelijke groepee ring zelfstandig de vei-schillende uitbeeldin gen van eenzelfde sujet bij Rembrandt gaat vergelijken, zal verrijkt deze vei-zamelmg ver laten. Moge het organiseeren beloond worden door een druk bezoek: de toegang is vrij voor iedere belangstellende. De tentoonstelling is geopend: Donderdag 28 October van 2—6 uur, Vrijdag 29, Zater dag 30 en Zondag 31 October van 106 uur. KORFBAL. HAARL. KORFBALBOND. SENIOREN-AFDEELING, O. K. 3 wist door haar vierde overwinning ongeslagen aan den kop der le klasse te blij ven. Voorloopig zal het derde daar wel blij ven staan, want haar concurrenten Always Ready en Aurora 1 hebben resp. twee en drie verliespunten. De middenmoot wordt ge vormd door N. Flora 2, Palvu 1, dat nog niet op dreef is, T. H. B. 2 en Watervliet. Haarlem 2 stelt nog te leur en sluit de deur met nul punten. In de 2de klasse zijn O. K. 4 eix D. S. V. 1 rivalen. Beide acht punten uit vier wedstrij den. Aurox-a 2 benadert hem met 1.50 ge middeld. Het midden woi'dt bezet door S. V. 3, Haarlem 3, Meerlebosch 1 en Aurora 3. On deraan staan Always Ready 2 en Animo 1. Als in de le en 2e klasse staat ook in de 3e klasse A een O. K. twaalftal aan de spits,. Het heeft slechts één verliespunt. Flora 3 volgt haar op den voet, evenals de Zwaluwen, beide met twee verliespunten. Oosthoek 1 en D. S. V. 2 worden gevolgd door S. V. 4 en D. S. V. 3. In 3 B' troont alweer een O. K. ploeg en wel het 6e boveiTaan: ongeslagen. De Oost hoekers en Patrimonium zijn haar belagers. Palvu 2, T. H. B. 3 en Aurora 4 volgen. Oost hoek 2 speelde nog geen wedstrijd. De standen der senioren-afdeelingen zijn: Eerste klasse: gesp.gew.gel.verl.p v,-t. gem. O. K. 3 4 4 0 0 8 196 2,— Alw. R, 1 3 2 0 1 4 7—4 1.33 Aurora 1 4 2 1 1 5 11—5 1.20 N. Flora 2 4 1 1 2 3 6—11 0.75 Palvu 2 3 0 2 1 2 3—6 0.66 T. H. B. 2 3 1 0 2 2 4—8 0.66 Watei-vliet 1 3 1 0 2 2 6—12 0.66 Haarlem 2 2 0 0 2 0 4—8 0.— Tweede klasse: O. K. 4 4 4 0 0 8 24- -3 2, D. S. V. 1 4 4 0 0 8 12—2 2. Aurora 2 4 2 2 0 6 8—4 1.50 S. V. 3 3 1 1 1 3 5- -7 1.— Haarlem 3 4 2 0 2 4 4—13 L— Meerlebosch 1 4 1 1 2 3 7- -11 0.75 Aurora 3 5 0 3 2 3 5- -9 0.60 Alw. R. 2 5 1 0 4 2 10- -12 0.40 Animo 1 5 0 1 4 1 6- -20 0.20 Derde klasse A: O. K. 5 4 3 1 0 7 14- -2 1.75 Zwaluwen 1 3 2 0 1 4 12—8 1.33 Flora 3 3 2 0 1 4 7- -7 1.33 Oosthoek 2 1 0 1 2 11- -6 1,— D. S. V. 2 4 1 2 1 4 11- -10 1.— S. V. 4 4 1 0 3 2 9- -16 0.50 D. S. V. 3 4 0 1 3 1 10—25 0.25 Derde klasse B: O. K. 6 3 3 0 0 6 17—2 2.— Oosthoekers 3 2 0 1 4 15—7 1.33 Patrimonium 3 2 0 1 4 9—8 1.33 Palvu 2 3 1 0 2 2 8—8 0.66 T, H. B. 3 4 1 0 3 2 8—19 0.50 Aurora 4 4 1 0 3 2 5—18 0.50 Oosthoek 2 0 0 0 0 0 0—0 0.00 ADSPIRANTEN-AFDEELING De eei'ste klasse dezer afdecling is door het afvallen der Nieuw Flora-adspiranten geslon ken tot vier twaalftallen, waarvan O. K. 1 en S. V, l reeds vier wedstrijden achter den rug hebben en Haarlem 1 en Patrimonium de helft. S. V. heeft nog geen kans gezien een enkel winstpunt te behalen; O. K„ Haar lem 1 en Patrimonium hebben elk twee ver liespunten. De tweede klasse, een afdeeling van zes ploegen, is ook al aardig tot de helft gena derd. slechts de Zwaluwen en Patrimonium 2 speelden elk vier wedstrijden. De sterkste twaalftallen zijn tot nog toe Zwaluwen 1 en Animo 1. Haarlem 2 en T. H. B. l vormen de middenmoot, terwijl Patrimonium en Meer lebosch de rij sluiten. De derde klasse met vijf twaalftallen heeft een betrekkelijk kleinen achterstand; slechts Aurora speelde vier wedstrijden; de andere drie. D. S. V. 1 staat ongeslagen bovenaan. Aurora en D. S. V. volgen op den voet. Haar lem 3 en Meerlebosch 2 vonnen den staart. Meerlebosch 2 won nog geen wedstxijd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3