Brand op tankschip „Megara Het incident bij den Jamboree wandeltocht te Bloemendaal. „MIJNH AR DUES'1 Kunst in Haarlem en daarbuiten. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Smokkeldrama bij Echt. Minimum-exportprijzen voor de bloembollen. WOENSDAG 27 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Luitenant van de Koloniale reserve staat terecht. Zaak aangehouden. Tegenstrijdige verklaringen. Voor den .krijgsraad te 's-Herto- genbosch stond Dinsdag terecht de 37- jarige M. v. d. H., eerste luitenant van de koloniale reserve te Nijmegen, die zich te verantwoorden (had voor het feit, dat hij op 8 Augustus jl. te Bloemendaal geweigerd heeft te vol doen aan de bevélen, door de ge meentepolitie aldaar gegeven. Be klaagde nam als commandant van een groep van 55 man, deel aan den Jamboree-wandeltocht, en weigerde, ofschoon de politie zulks gelastte, zijn manschappen in colonne van drie te laten loopen. Tevens weiger de beklaagde zijn groep op de voet paden te laten loopen. De luitenant gaf een ruiteenzetting van de feiten, die zich dien dag te Bloeemndaal hadden voorgedaan. Toen hij met zijn man schappen aan den start verscheen, wist hij niets van de beperkende verordening, dat zij, die in groep aan den Jamboree-wandel tocht deelnamen, met drie man naast elkaar moesten loopen. Later zag hij, dat op een tafel een schrijven lag, waarin deze beper kende'verordening vermeld stond. Dit schrij ven is hem niet overhandigd, ofschoon hij wel kennis heeft genomen van den inhoud. Onder andere stond daarin nog vermeld, dat zij, die een vergunning hadden om den wan deltocht mede te maken, zich aan de voor schriften moesten houden, daar zij anders werden geacht niet dn het bezit te zijn van een vergunning om aan den wandeltocht deel te nemen. Aan den marschleider heeft hij gevraagd of deze beperkende voorwaar den ook betrekking hadden op zijn troep, waarop de marschleider geantwoord had: „natuurlijk niet". Ook de commandant van de koloniale reseiwe kende den inhoud van het bewust schrijven. Aan den luitenant heeft hij echter medegedeeld: „Wij loopen normaal, dus met vier man". De comman dant was ook aanwezig bij den start. Beklaagde voegde hieraan nog toe, dat hij voor dezen marsch geen vrijwilligers heeft genomen, doch de twee oudste klassen heeft gelast aan dezen marsch mee te doen. Toen zijn troep te Bloemendaal aankwam, kwamen twee politiemannen naar hem toe, die hem zeiden, dat zijn manschappen met drie man naast elkaar moesten loopen. De luitenant antwoordde hun, dat het In dische leger de formatie van drie man niet kent; wel de formatie van twee man, doch zulks alleen maar op paden, waar de forma tie van vier man niet mogelijk is. •Een der politiemannen maakte zich kwaad. Hij trok zijn revolver en zei: „Als je niet met drieën wilt loopen, dan schiet ik onder den troep". Beklaagde heeft toen geantwoord: „Als je dat doet, dan sla ik je de hersens in". Deze woorden maakten volgens den luite nant blijkbaar indruk op den politieman, die zijn revolver wegstak, en toen langs den weg ging staan schelden. Tenslotte deelde de lui tenant nog mede, dat hij op last van zijn commandant de leiding van den troep op zich had genomen. De weg te Bloemendaal was 6.10 meter breed. De breedte van zijn troep was 2.25 meter. Van zijn troep in formatie van twee man naast elkaar te laten loopen, iwas dus geen sprake Commandant van de Koloniale Reserve als getuige. Als getuige 'werd gehoord de commandant van de Koloniale Reserve te Nijmegen, die verklaarde, dat :hij aan den luitenant last had gegeven de leiding van den troep op zich te nemen. Van de beperkende voorwaarde om met drie man naast elkaar te loopen, was hem vooraf niets bekend. Bij zijn aankomst aan den start, nam hij daarvan kennis. Hij kan zich niet meer precies herinneren of de luitenant hem over de bewust formatie ge sproken 'heeft. Het kan zijn, dat hij dat wel gedaan heeft en indien de luitenant hem daarover zou hebben ondervraagd, zou hij zeker last hebben gegeven met vier man naast elkaar te loopen. Indien de luitenant zijn manschappen met drieën naast elkaar had laten loopen, dan zou hij hem zeker daar voor een ernstige reprimande hebben ge geven. In verband met de verklaring door den icommandant, als getuige afge legd, achtte de auditeur-militair het noodzakelijk de verdere behandeling van de zaak. te schorsen, om de zaak nog eens verder te onderzoeken. De volgende getuige was de hoofdagent L. Pouwer te Bloemendaal. die aan den luite nant meermalen bevolen heeft, zijn man schappen met drie man naast elkaar te laten loopen en wel op het voetpad en niet op den rijweg. De luitenant heeft aan deze bevelen niet voldaan; alleen toen de troep een smal zand paadje over moest, heeft hij zijn manschap pen met twee man naast elkaar laten gaan. De commandant van de koloniale reserve, die weer als getuige werd gehoord, verklaarde, dat in de beperkende voorschriften niet ver meld stond, dat de deelnemers aan den marsch op het voetpad moesten loopen. In dien de commandant gezien had, dat de man schappen van de koloniale reserve, op het voetpad liepen dan zou hij direct gelast heb ben op den rijweg te loopen. Een militaire colonne van de koloniale reserve moet op den rijweg loopen en niet op het voetpad,- Het was ook niet noodig om op het langs den weg gelegen voetpad te loopen, daar de wan deltocht juist in dat gedeelte van Bloemen daal werd gehouden, waar geen druk ver keer was. Geen revolver getrokken. De hoofdagent deelde hierna nog mede, dat de groep van de koloniale reserve aan het hoofd van den wandeltocht liep en dat hij daarom in het belang van allen den luite nant had aangesproken. De volgende getuige was de agent van politie W. Cuperen. Deze ontkende zijn revolver te hebben getrokken en voorts ontkende hij gedreigd te hebben onder den troep te schieten. De heer H. Win ters, een der leiders van den Jamboree-wan deltocht, zeide door middel van de politie kennis genomen te hebben van het incident te Bloemendaal en aan de politie had hij medegedeeld, dat, indien de luitenant wei gerde zijn manschappen met drieën naast elkaar te doen loopen. hij dan zou worden gediskwalificeerd. De laatste getuige was de heer H. Runge. Deze ontkende pertinent aan den luitenant toestemming te hebben gegeven zijn man schappen met vier man naast elkaar te doen loopen. De auditeur-militair vroeg hierna aan den commandant der koloniale reserve, of de commandant van een troep moet gehoorza men aan de politie, als deze in het belang van de veiligheid van het verkeer beveelt op een voetpad te loopen in plaats van op den rijweg. De commandant antwoordde, dat de politie van een militaire colonne moest af blijven. Op verzoek van den auditeur-mili tair werd de verdere behandeling- van de zaak hierna geschorst. (A. N. P.) Sergeant wilde het Prinselijk jacht „Piet Hem'' zien. Daarom liet hij zijn wachtpost in den steek. De twintigjarige sergeant J. v. d. K., dienst plichtig bij de specialisten compagnie van het zevende regiment infanterie te Harder- dijk, heeft op 5 September 1.1. terwijl hij als wachtcommandant in de Oranje-Nassau- kazerne dienst deed, die post eigendunkelijk verlaten. De sergeant had het commando overgegeven aan een soldaat en was per rij wiel naar de haven gegaan, om daar het prinselijk jacht „Piet Hein" te kunnen zien en Prins Bernhard, die zich op het jacht be vond. De auditeur-militair eischte tegen hem een voorwaardelijke gevangenisstraf van veer tien dagen, met een proeftijd van drie jaar. Door den krijgsraad werd de sergeant ver oordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en met verlaging tot den rang van gewoon sol daat. nieuws! iets beters! „Mijnhardtjes" zijn makkelijk in- neembare hartvormige ouwel tjes van een bijzondere pijn stillende samenstelling. Volgens recept. Apotheker Mijnhardt. Wonder snel verdrijven ze« Hoofdpijn, Kiespijn, Ze nuwpijnen, Spit, Spier pijn, Rheumatische pij nen, Migraine, Periodie ke pijnen, Kou en Griep. cachets 50 ct. 2 st. 10 ct. Bij Apoth. en Drog. (Adv. Ingez. Med.) Cornelis Pronk. De Spaarnwou- wer Pont te Haarlem en iets over topographische teekeningen. De buitengewoon bekwame kunsthande laar èn tevens hartstochtelijke verzamelaar die Anton Mensing, het vorige hoofd der fir ma Fredefik Muller, geweest is, liet, onder de schatten aan oude teekeningen, nog een aparte afdeeling topographie na, landschaps- en stedenschoon in beeld, niet alleen uit ar tistiek, doch ook en vaak uitsluitend uit historisch inzicht beschouwd, belangrijk. Deze week zijn die, in hoofdzaak topogra phische (plaatsbeschrijvende) teekeningen in veiling gebracht. In artistieke belangrijkheid stond deze collectie ver ten achter bij de al gemeen,e verzameling die het vorige seizoen verkocht werd en waarin de grootste kunste naars der 17e eeuw vertegenwoordigd waren. Doch wel geeft ze ons aanleiding eens iets over topographische teekeningen in het al gemeen te zeggen en iets over Cornelis Pronk, die hier ruim vertegenwoordigd was, in het bijzonder zijn teekening van de Spaarwouer Poort, die hiei-bij gerproduceerd wordt en ons Haarlemmers belang kan Inboezemen, moge daarbij als uitgangspunt dienen Pronk, wiens werkzaamheid in de eerste helft van de achttiende 'eeuw valt, behoort tot de lievelingen der verzamelaars van topogra phie. Toch behoeft men nog niet eens uiter mate hooge eischen aan artisticiteit te stel len om in te zien dat hij een vrij droge sin jeur is, wiens verdienste in zijn nauwkeurig heid zit, in zijn bijenvlijt en zijn pöesenge- duld. Daar hebben wij misschien juist de qua- liteiten te pakken, die hem als topographisch beelder in het eerste gelid brengen en die moeten verbergen, dat hij eigenlijk geen schilder is die van het totaalbeeld van een stadsbrok een aangrijpende impressie geeft, of er de grootsche saamhoorigheid van laat gevoelen. De echte topographische teekenaar is détaüist en vaak benauwend van pietlut tigheid. Maar dat wordt in dit geval juist zijn verdienste, daar het als bewijs geldt voor zijn accuratesse, zijn trouwe navolging van het voorgestelde. Een eisch die bij een teekening van Rembrandt niet gesteld zal worden, is hier juist van doorslag gevend gewicht. Dat dient men in het oog te houden bij het be- oordeelen van deze kunstsoort: zij „kan" soms bovendien artistiek zijn, de hoofdzaak is dat zij betrouwbaar en juist is. Dit alles slaat in hoofdzaak op oude tee keningen. De topographische teekening is overbodig geworden, sinds de photografie en de daaruit ontstane drukmethoden. juist om hun onfeilbaarheid een voorsprong op haar en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de inge. wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on voldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen; een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten in-flacons van /0.75. (Adv. Ingez. Med.) Wisseling; van radio-telegrammen met Iiidiëvliegtuigen mogelijk. Met ingang van 1 November. De directeur-generaal der posterijen telegra fie en telefonie maakt bekend, dat, met in gang van 1 November 1937, rechtstreeks radio telegrammen kunnen worden gewisseld met de Nederlandsche vliegtuigen, dienst doende op de verbinding AmsterdamBatavia in beide richtingen. De wisseling der telegrammen geschiedt door tusschenkomst van het radiostation van den luchtvaartdienst te Schiphol voor zoover be treft de vliegtuigen, welke zich bevinden tus' schen Amsterdam en Cairo, en door tusschen komst van het kuststation Scheveningen Ra dio voor zoover betreft vliegtuigen, welke zich tusschen Cairo en Batavia bevinden. Op deze telegrammen zijn de bestaande be palingen betreffende de samenstelling en het tarief voor radiotelegrammen in hét verkeer met vliegtuigen door tusschenkomst van de Nederlandschelandstations van toepassing. Met ingang van den in den aanvang ge noemden datum wordt tevens door den Ne- derlandsch-Indischen post-, telegraaf- en telefoondienst de gelegenheid opengesteld tot het wisselen van particuliere telegrammen tusschen vorenbedoelde vliegtuigen en Neder- landsch-Indië door tusschenkomst van land- stations, behoorende tot den Nederlandsch- Indischen dienst. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. van 23 October 1937, is met in gang van 1 November 1937 benoemd tot bur gemeester der gemeente Oosterhesselen, C. de Koek. De heer de Koek werd 21 November 1907 geboren en is thans volontair ter gemeente secretarie van Middelburg. Man door commiezen doodgeschoten. Onder de gemeente Ohé en Laak bij Echt is Dinsdagavond bij het smokkelen aan de Maas zekere J. Houben door de kommiezen bij het smokkelen verrast en dood geschoten. Houben kreeg een kogel in het hoofd en moet vrijwel op slag zijn gedood. De man woonde in de ge meente Echt, was ongeveer 35 jaar en ongehuwd. Twee kommiezen uit Roosteren ontdekten de smokkelarij toen zij den Maasoever na derden. Zij zagen in een roeiboot een man, die snel wegroeide in de richting van de Bel gische grens. Teneinde er den schrik in te jagen hebben de kommiezen toen ter waar schuwing geschoten op het talud, waar een vijftiental zakken lag opgestapeld. Dit is het slachtoffer Houben noodlottig geworden, aangezien hij aan den wal tusschen de goe deren was gezeten. De overige leden van de smokkelbende, welke 15 tot 20 man sterk moet zijn geweest, is op de vlucht geslagen. Zij zijn allen ont komen In beslag werden genomen 250 kg. suiker en 84 kg. margarine Vijf Chineezen gedood, vier zwaar gewond. Door een hevige ontploffing nabij butaantank 20, is aan boord van het Nederlandsche motortankschip „Megara" van de Petroleummaat- schappij „La Corona" te 's-Gravenhage, brand uitgebroken. Twee kwartiermeesters, de eerste stoker, een matroos en een pompman, allen Chineezen, zijn hierbij om het leven gekomen. Voorts zijn nog vier leden der bemanning, de timmerman, twee matrozen en de matroos-jongen, eveneens Chineezen, ernstig gewond. De gewonden zijn aan een visschersboot overgegeven om naar een hospitaal te worden overgebracht. Van de Europeesche bemanning is niemand gewond. ..Zwarte Zee" verleent assistentie. Brand gebluscht. Voorschip zwaar beschadigd. Op het bericht van den brand aan boord van de „Megara" is de sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit's internationale sleepdienst tus schen 11 en 12 uur uit Douarnenez vertrokken voor het verleenen van hulp. De sleepboot was 180 mijl van het in nood verkeerende schip verwijderd. De „Megara" bevond zich volgens de opgave op 30 mijl ten westen van St. Nazaire. Gisteravond om zeven uur kwam de sleepboot bij de .Megara" aan. De brand was op dat moment reeds ge bluscht. Op verzoek van den kapitein van de „Mega ra" zal de „Zwarte Zee" het schip escorteeren naar Southampton. Wanneer de omstandig heden zulks noodig maken, zal de „Zwarte Zee" het schip op sleeptouw nemen. Door de ontploffing is ernstige schade aan gericht in het voorschip; o.a. zijn beide ankers verloren gegaan en is de ankerspil vernield. De brand is uitgebroken toen het schip zich 18 mijl ter N.W. van lie d'Yeu bevond. De weersomstandigheden waren Dinsdag avond vrij goed. GESTOLEN AUTO OPGESPOORD. Ten nadeefe van A. de K. is Maandagmid dag uit de eerste Pijnackerstraat te Rotter dam een voor een glashandel geparkeerd staande auto gestolen. Direct heeft de politie haar maatregelen getroffen en reeds eenige uren later kon de auto te Utrecht worden aan gehouden, waar men den bestuurder juist op een verkeersovertreding betrapte. De beide inzittenden, de 23-jarige houtbewerker S. G. en de 19-jarige magazijnbediende S. J. G,, bei den uit Amsterdam, zijn in den wagen gezet en teruggereden naar Rotterdam, waar het tweetal in bewaring is gesteld. VRIJSPRAAK IN DE ROTTERDAMSCHE CELLULOSEZAAK. De Rotterdamsche rechtbank heeft Dins dag uitspraak gedaan in de bekende cellU7 losezaak. Op 26 Juli 1.1. zonk in de Rotter damsche haven de motorvrachtboot Alpina 5, welke een groote lading cellulose aan boord had. Hier kwam een groot aantal werkloozen op af, die trachtten de cellulose op te vis- schen, waarin zij ook in de meeste gevallen slaagden. Zij hadden daartoe geen toestem ming, zoodat zij zich op 12 October 1.1. voor de rechtbank hadden te verantwoorden. Toen hoorden zij, benevens drie helpers, een ge vangenisstraf van 4 maanden met aftrek der preventieve hechtenis tegen zich eischen. Dinsdag zijn zij vrijgesproken op grond van het feit, dat niet is komen vast te staan of zij de losdrijvende stukken cellulose moch ten visschen of niet. Cornelis Pronk De Spaarnwouerpoort te Haarlem. kregen, en haar ten slotte vrijwel verdron gen. Zoo nu en dan komt in de moderne kunst nog wel eens zuiver topographisch werk voor, maar dat is een zeldzaamheid. Jammer genoeg. Want artisten kunnen nog 'altijd iets in het werk leggen wat door de lens niet gezien wordt. Als men aan Moulyn's mooie litho's denkt, die hij voor de familie Scheffer van de buitenplaats De Duno maakte of om dichterbij te blijven aan de fijne teekeningen, die Gei'brands op de Bloemendaalsche buitenplaats De Rijp ver vaardigde, dan schijnt het toch te betreuren dat dergelijke opdrachten niet vaker gege ven worden. Men zou wenschen, dat er naast die groote groep liefhebbers van oude topo graphie er een ontstond die haar belangstel ling op het werk van nog levende artisten richtte en zich niet uitsluitend met het pho- tographische reproductie-materiaal tevreden stelde. Bij het bezien van zulk een werk van Pronk komt wel de voor de droogheid ietwat ver- schoonende gedachte op, dat vele dier tee keningen gemaakt werden om later in het koper te worden overgebracht. Maar toch vonden ook zijn tijdgenooten hem reeds een weinig gemaniereerd, en bij het zeer groote aantal werkjes van dien aard die van hem zijn overgebleven, is het denkbaar, dat het werk hem meer tot bedrijf dan tot lust werd. Deze Haarlemsche teekening behoort wel tot de beste, die ik mij van Pronk kan herinne ren. Als topographisch werk beschouwd is ze om haar uitvoerige informatie belangrijk. Cornelis Pronk werd geboren en stierf in Amsterdam (16911759 doch reisde veel door ons land, zoodat uit Holland, Utrecht en Gelderland werk van hem tot ons gekomen is. Aanvankelijk was hij in hoofdzaak portret schilder, welk vak hij van den zeer bekenden Arnold Boonen geleerd had, na bij jan van Houten teekenonderwijs gehad te hebcen. Maar het teekenen van steden. buurten, poorten etc., is Pronk later blijkbaar profij telijker geweest. In die qualiteit is hij ten minste tot op het huidige geslacht meer be kend gebleven en door de liefhebbers ge waardeerd. J. H. DE BOIS. Nieuw schip van de „Nederland" in Duitschland besteld. De Stoomvaartmaatschappij „Nederland" heeft, naar „Het Volk" verneemt, een nieuw vrachtschip besteld bij een werf in Bremen. Deze boot wordt in 1938 op stapel gezet en zal een jaar later worden opgeleverd. Reeds is het bouwbureau van de „Nederland" druk bezig met de noodige voorbereidingen. Dat dit stuk in Duitschland wordt besteld, vindt zijn oorzaak in de deviezen-moeilijkhe den waarmee Duitschland heeft te kampen. Want door een schip in Duitschland te be stellen. kan dit land een aanzienlijke partij tabak betalen. Onder soortgelijke omstandigheden is reeds eerder een schip voor Nederlandsche rekening in Duitschland gebouwd. Meisje komt vlak voor auto te slippen. Op slag gedood. Dinsdag is de 18-jarige mejuffrouw G. D. R. Reijm, op den Plasweg in den Zuidplaspolder onder de gemeen te Waddinxveen, met haar fiets ge slipt op het oogenblik dat een per sonenauto uit de richting Nieuwer- kerk aan den IJsel aankwam. Het meisje werd door de auto ge grepen en op slag gedood- De weg is op de plek, waar het ongeluk geschiedde, zeer glibberig door het bieten rijden. Daaraan is het dan ook te wijten dat het slacht offer met haar rijwiel slipte. De be stuurder van de auto kon het meisje niet meer ontwijken. Wielrijdster bij oversteken gedood. Op den Leidschen Straatweg te 's Gravenhage voor den ouden ingang van Marlot, is Dinsdagmiddag om streeks 3 uur de 47-jarige wielrijdster G. D. M. bij 't oversteken van den weg aangereden door een personen auto, bestuurd door H. P. P. uit Was- naar. De wielrijdster was vrijwel op slag dood. Handelaren achten ze gewenscht. Dinsdag werd te Lisse een alge- meene vergadering van den Bond van Bloembollenhandelaren gehouden ter behandeling van de vraag of of- ficieele vaststelling van minimum exportprijzen voor bloembollen nood zakelijk is, omdat er nu van re- geeringswege ten bate der kweekers z.g.n. garantieprijzen vastgesteld wor den. De vergadering sprak zich met groote meerderheid uit ten gunste van minimum exportprijzen en be sloot deze uitspraak ter kennis van den minister van economische zaken to brengen. Onaantastbaarheid van Neder- Iandscli grondgebied een axioma. Op vragen van den heer van Vessem naar aanleiding van de door de Belgische regee- ring aanvaarde verklaring der Duitsche re geering betreffende de onschendbaarheid en integriteit van België en de eerbiediging" van het Belgische grondgebied heeft de mi nister van buitenlandsche zaken geantwoord: De regeering staat nog altijd op het stand punt, dat de onaantastbaarheid van het Ne derlandsche grondgebied een axioma is, dat niet het onderwerp kan zijn van met onze medewerking tot stand te brengen regelingen. Dat deze ongewijzigde houding, vooral na de aanvaarding door de Belgische regeering van de Duitsche verklaring en de daaraan voorafgaande Britsche en Fransche verkla ring van 24 April jl., den indruk zal kunnen wekken van een beschikbaarstelling van het Nederlandsche grondgebied als slagveld van Europa, komt der regeering uitgesloten voor. Binnen afzienbaren tijd geen Zeppelin-verbinding met Indië. In verband met het feit, dat Duitschland voorloopig geen luchtschepen kan leveren omdat de eigen luchtscheepvaart na de ramp met de „Hindenburg" dringend aanvul ling behoeft, zijn de plannen voor een Zep- pelinverbinding tusschen Nederland en Ned.- Indië voorloopig van de baan.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5